Opening Café Bericht. Vacantie, BERICHT. Dagdienstbode. Bakkerij DE RIDDER, J, C. YINK Boekhandel Gemengd Nieuws. Aan de Leden der winkeliersver. E. M. M. Ingezonden Stukken. Advertentiën. E. M. M. - AXEL. FILMVOORSTELLING VERPACHTING 10 Rijwielen. 10 Kinderrijwielen 10 Kinderrijwielen Zaterdag a.s. A. DEN ENGELSMAN, E. M. M. Voor den Zondag heerlijke Portemonnaie fijne, brosse Beschuit, het ideale kindervoedsel. Uit het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstrakte menten: Hoofdplaat f 475, Water landkerkje f725, Retranchement f283, Sas van Gent f135. Uit het Studiefonds toelagen aan 19 studenten tot een bedrag van 100 of van f 75. Uit de generale kas Terneuzen f 200, voor den arbeid onder de Herv. Nederlanders in Duitsch land f 20C0, Noord-Frankrijk f 100, Davos f 200, voor den arbeic onder de binnenschippers f 2000, voor het opvoedingsgesticht Val- kenheide f 2400, aan verschillende personen f 14.925. Ged. St. benoemden als 2e klerk op het kantoor van de Prov. Stoombootdienst te Vlis singen mej. P. H. van Dijk. O er aldaar geen werklooze heeren zijn, die klerk kunnen spelen, is ons niet bekend. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 16092.56 terugbetaald f 19495.25. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4757. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 20 AUG. 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Y« ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. den Boeft. van Kralingen. Nam. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 930 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Reeds eenigen tijd was de recherche te Enschedé bezig met het opsporen van de daders der talrijke rijwieldiefstallen aldaar. Aanvankelijk bleef dit speuren vergeefs. Tot men tenslotte een spoor in handen kreeg, dat leid de tot de aanhouding van een zestal vermoedelijke daders en wel de gebr. Bde gebr. D., van de B., en B., allen werk- loozen tusschen de 19 en 20 jaar, wonende te Enschedé. Verdacht van heling werd aan gehouden een zekere D. te Gla- nerbrug. Een politie-agent hield op het Stationsplein te Heerlen 2 mannen aan, die per fiets een groot pak vervoerden. Bij onder zoek bleek, dat zich in dat pak 90 paar schoenen bevonden. Hij nam de mannen mee naar het bureau, waar bleek dat een der mannen in het bezit was van een met scherp geladen revolver en eenige loopers. De mannen verklaarden eerst de schornen te hebben gevondenzij zouden nog een pak aan het station hebben afgegeven. Bij onderzoek bleek dafc zij de schoenen te Heilsberg hadden gestolen. Geen voetbal te Alblasserdam. De raad van Alblasserdam heeft met 7-p stemmen het voorstel van dé heeren Jonker, Stout en Vermeulen aangenomen, inhoudende een voetbalverbod op Zondag. De uitslag v*as rechts teeen links. Van de zijde der voetballers bestond zeer veel belangstelling. De publieke tribune was tijdens de Raadsvergadering overbezet. Na afloop van de vergadering werden de leden, die voor het voorstel hadden gestemd op luidruchtige wijze, door de bui ten wachtende menigte ontvan gen. Er klonk gejoel en hand geklap. De politie zorgde er echter voor, dat de raadsleden ongehinderd konden vertrekken. Twee in een auto zittende jongemannen hebben gepoogd in het voorbijrijden aan een bewoon ster van de Alkmaarsehestraat te Den Haag die op den Gevers Deynootweg liep, haar hand- tasch te ontrukken, hetgeen hun niet gelukt is. Te Haalderen-Bemmel is tengevolge van kortsluiting brand ontstaan in de hofstede, bewoond door den heer Peek. Het geheele gebouw benevens de inboedel werd e6n prooi der vlammen. Een aantal konijneD en kippen verbrandden. Het grootvee kon worden gered. Verzekering dekt de schade. De brandweer van Bemmel verleende assistentie Ingebroken is ten huize van den koopman Klein te Heer len. De dieven drongen het huis binnen aan de achterzijde en namen uit de cassette, in het magazijo, J 920 mee, beaevens 300 heeren- en 100 dames-pul lovers en twee- koffers gevuld met dameskousen en heeren sokken tot een gezamenlijke waarde van f 1600. Zij zijn ver dwenen zonder een spoor achter te laten. Zijn vrouw doodgeschoten Woensdag heeft op het politie bureau te Rotterdam zich aan gemeld de 24-jarige chauffeur P. W., die mededeelde, dat bij zijn vrouw had doodgeschoten. De politie toog onmiddellijk op onderzoek uit en vond in een pension aan den Schiedamschen Singel een 20-jarige vrouw met een schotwonde in den linker slaap dood op het bed liggen. Volgens verklaringen vau den chauffeur waren zij sinds 1930 getrouwd. Zij woonden in Maas tricht en hadden een zoontje, dat nu 2 jaar is. Een maand ge leden vertrok de vrouw naar Rotterdam. Zaterdagavond had de man haar opgespoord in ge noemd pension, fly poogde meer malen haar over te halen naar huis terug te gaan, maar zij weigerde. Te Vlymen is de 12-jarige E. die nog juist voor een auto den weg wilde oversteken, ge grepen en overreden. De jongen werd zwaargewond, hij bekwam schaafwonden en brak beide beenen. Hy werd in het zieken huis te Den Bosch opgenomen. In een dorp bij Prasnysch (Polen) brak een groofe brand uit, waardoor 24 boerenhofsteden met bijbehoorende schuren en stallen, de levende have en alle inboedels een prooi der vlammen werden. Door gebrek aan water werd het blusschingswerk bemoeilijkt. Volgens het politieonderzoek zou de brand zijn ontstaan door kinderen, die met lucifers ge speeld hebben. De materieele schade is aan zienlijk en niet door verzekering gedekt. Als op de film. Uit Coff-yville, in den Ame- rikaanschen staat Kansas, wordt een brutale roofoverval gemeld, op het filiaal van de Citizens Bank te Weir, in Kansas Ge wapend met machinegeweren reed een groot aantal bandieten in verscheidene auto's tegen één uur 's nachts het plaatsje Weir binnen. Een der auto's stopte voor het gebouw van de bank en de nachtportier werd by ver rassing overweldigd. Men drong de kamer van de telefoniste bin nen, die werd verwijderd, waar naar men het geheele telefoonnet van Weir onbruikbaar maakte. Voorbijgangers en automobilisten werden aangehouden, waarna de roovers hun gevangenen, in totaal 22, opsloten in de gevangenis, nadat men den eenigen dienst- doenden politie-agent eveneens b(j verrassing had overweldigd en hem de sleutels van de ge vangenis bad afgenomen, In de Citizens Bank zelf wer den de kassier en zyn zoon, die onraad hoorden eveneens gevan gen genomeD, toen zij zich naar de kluis wilden begeven. De vrouw van den kassier, bemerkte al spoedig, dat d9 telefoon in haar woning niet werkte. Ongemerkt wist zij zich naar een naburig luis te begeven, doch ook hier werkte de telefoon niet, zoodat zy weldra begreep, dat men uit Weir niet telefonisch om assis tentie zou kunnen vragen. Nadat de roovers een groote site met 3000 dollar aaa kaïgeld en papieren, in een hum er auto's hadden geladen en vertrokken waren, kon men van een vijf mijl verwijderde plaats af tele fonisch om assistentie by de po litie in de omliggende steden vragen. Zondet veel kans op succes, tracht men thans de ben de op te sporen. Vreeselijk autodrama Te Malvern, in Amerika, heeft zich een geheimzinnig en luguber voorval afgespeeld. Langs den weg reed met flinke vaart een auto, die heen en weer slingerde en stuurloos was. Na eenigen tijd week de auto naar één kant uit, sloeg van den berm en bleef met den radiator in den grond geboord staan. Toesnellen de voorbijgangers ontdekten, dat zich in den wagen vier lijken bevonden. Een man zat aan bet stuur en een vrouw en twee kinderen lagen achter hem op de banken. De ongelukkigen moesten kor ten tyd tevoren overleden zijD. Een 4 jarig meisje, dat als v ytde passagier meereed, was ongedeerd. Huilend werd bei kind uit den auto getild. Zy wist alleen te vertellen, dat zij Clene Smith heette. Waar zy vandaan kwam en wie de andere men- schen waren, wist ze niet. Uit bet onderzoek en de sectie op de lijken is gebleken, dat de inzittenden van den auto door vergiftiging om het leven zijn gekomen. Lindbe) gh op IJsland Lindbergh is nog springlevend. Na een vlucht van 5 uur en een korte tusschenlanding te Lake-fjord is het echtpaar Lind bergh Dinsdagavond ep het water van de buitenhaven van Reyk javik (IJsland) gedaald. Aangezien het benzinedepot te Staranger op initiatief van Lind bergh is uitgebreid, en thans meer dan 800 liter benzine od een grooten voorraad olie bevat, neemt men aan, dat Lindbergh voornemens is verder te vliegen naar Noorwegen. Een kudde van cLca 50 geiten is tijdens een hevig on- weder in het bergterrein van Gabrovo (Bulgarije) door den bliksem gedood. De herder wist aan het gevaar te ontkomen. In de nabijheid was ook een kudde van 120 schapen ter be veiliging tegen den stroomenden regen in een rotskloof onderge bracht. Plotseling stortte eeD groote watervloed omlaag, welke de rotsklooi binnenstroomde. De schapen verdronken allen. De herder wist zich met moeite te redden. Opgravingen in Finland. Te Makyla aan de Z.W.-kust van Finland, heeft een arbeider, die greppels aan het graven was, een oude zilveren drinkbeker, een speerpunt en een primitief type weegtoestel met gewichten gevonden. Verdere uitgravingen brachten het geraamte van een vrouw te voorschijn, bronzen en zilveren armbanden, zilveren gespen en een oude sikkel, welke voorwer pen vermoedelijk alle met het lijk begraven waren. Men gelooft een begraafplaats van de Vikings, dateerend van 1000 v. C. te hebben ontdekt. Benzine uit steenkool In aansluiting op de aankondiging der Engelsche regeering iüzake het verleenen van een preferentie op in Engeland geproduceerde benzine, wordt thans gemeld, dat de Imperial Chemical Indus tries te Durham een installatie zullen bouwen, die een jaarlijk- sche productie van 100.000 ton benzine uit steenkolen ten doel heett. Voor den bouw zal een tijds verloop van 18 maanden noodig zyn. De maatschappij zal werken met een kapitaal van 2.500.000 pond sterling uit eigen middelen. Vreeselijk We lezen in iet Dagbl. v. N. Br.. Dezer dagen was een landbouwer onder de i»emeente St. Laureijns, bezig met tarwe ta pikken met de ma chine* Bij had sjja 31/, jarig zoontje naar huis gestuurd om reden het daar gevaarlijk was. Bij het wederkeeren met zijn machine was het knaapje in de tarwe geloopen, waardoor de landbouwer het ventje niet zag en deze dacht, dat het naar huis was. Hij reed gewoon door met het ongelukkig gevolg, dat het knaapje zijn voetje afgesneden werd. De ter hulp geroepen dok ter, stak het afg^s^eden voetje in zijn en reed met het knaapje naar het hospitaal- Naar verluidt zou het knaapje overleden zijn- Geiyk het ie. Roosevelt moet gezegd hebben dat het bezoek van de Italiaan- sche vliegtui en door de Ame- rikaansche luchtvloot moet be antwoord worden. Of-ie gelijk heeft, dat moet-ie niet opzich laten zitten centen genoeg in Amerika Axel, 17 Augustus 1933. Mijnheer de Redacteur. Onze Winkeliersvereeniging E.M.M. gaf Dinsdagavond een filmvoorstelling en Zaterdag weer eentje. Wordt onze vereeniging filmexploitant? Zou het niet beter zijn, dat het Bestuur Art. 3 der statuten eens beter bestudeerde en in dien geest handelde? Filmen brengen ons winkeliers niets bij, zij verminderen de Koopkracht veeleer. Zulke vertooningen behooren ook niet in het Kader onzer vereenigingen én dan nog wel een vertooning geven op Zaterdagavond, zooals nu, waar na afloop der muziekuitvoeringen het pu bliek ineens weggetrokken wordt. Medeleden, hopen wij, dat het Be stuur hiermede in de toekomst rekening zal houden en van onze vereeniging geen verkapte kermisclub zal maken. Het Bestuur dient hierbij wat meer voeling te houden met hare leden. Dank U vriendelijk, Mijnheer de Redacteur voor de plaatsing. Een voorstander van een degelijke Winkeliersvereeniging. „De Zeeuwsche Beker". Na de vorming der comité s wacht de arbeid. Bruinisse en Zaamslag zullen spoedig gereed zijn. St. Lau rens. bracht ruim f250 bijeen. Er is medeleven en medelijden met de groote ellende en het bange lijden der geloovigen in het Oosten van Europa. Iets te mogen helpen om den nood en de verdrukking te lenigen, ook door de kleinste gave, is voor velen een voorrecht. En nu, door den Zeeuw- schen Beker gaat geen druppeltje ver loren. En ze vloeien toe uit alle plaatsen van Zeeland. Thans in enkele weken vulde de beker zich tot op de hoogte van f863,70. Weldra zullen we de eerste duizend gulden over schrijden. Uit Z.-Vlaanderen kwamen de eerste giften, Terneuzen f 13 uit de coll. der Ned. Herv. Kerk Alle blijk van meedoogen is tege lijk een protest tegen den God en menschonteerenden gruwel van het Bolsjewisme, dat nog altijd veld wint. God beware het overige Europa voor den geesel van deze revolutie, die alle recht en zede verkeert in on recht en onzedelijkheid, die de hoogste goederen der menschheid vertrapt. Namens het Prov. Com., St. Laurens. A KONING. Giro 220659. J3. m;. m. Voor het verkrijgen van plaats met of zonder tent, op de a.s. goederenmarkten te AXEL, alsmede voor nadere inlichtingen kunnen belanghebbenden zich wenden tot den eersten Secretaris der winkeliersvereeniging, A. 't GILDE. Landbouwers, die in de periode 1 16 Au- gustns niet gesteunde ROGGE of GERST van den oogst 1933 verkochten, moeten dit vóór 20 Augustus a.s. aan de O. T. Z. Landbouwhuis te Goes opgeven. W inkelf ersvereeniglng Zaterdag 19 Aug. om half negen nur, op het terrein achter de villa aan de Zeestraat. Zeer spannend drama, enz, door genoemde vereeniging bij inschrijving voor hare attractie-gelegenheden op en gedurende de eerste a.s. goederenmarkten alhier, w. o. Schiettent. Rad van Avontnur. Grabbelton. Hoepla. Touwtrekken, Vischvermaak enz. Alsmede prijsopgave gevraagd voor de levering van met luchtbanden (2 wieiers). met vaste banden (3-wielers), Voor nadere inlichtingen G. DE JONGE, 2e Secr. E. M. M. GEVRAAGD tegen 1 Septem ber a s een flinke (Aanmelding alleen schriftelijk met opgave van verlangd loon). „DE HOOPNoordstr. B 47, AXEL. „HERLEVING". Aanbevelend, Zeestraat. Zij, die alsnog lid of dona teur wenschen te worden van de winkeliersvereeniging E. M. M. en hieromtrent gaarne nadere in lichtingen ontvangen, stellen zich in verbinding met den penning meester P. A. WONDERGEM. hebben wij voor U een f ij n koekje, zooals SCHU1MPIES, WELLINGTHON's, VAN1LLE- NOOTJES, BITTERKOEKJES, enz., enz. Bij de koffie zoo'n En voor Uw kinderen kunt gij niet beter doen, dan hen trac- teeren op zoo'n Beleefd aanbevelend, Weststraat. Wie op reis gaat, koopt een cadeautje. Wie niet op reis gaat, krijgt een cadeautje. Wat zal het zijn Een leesboek, een atlas, een vulpen, een vulpotlood, schrijf- garnituur, schoolétui, luxe notitieboekje, luxe doos post, of feen andere practische sur prise die ge vinden kunt bij Markt - AXEL. v 'f.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3