Binnenland. Landbouw. orde is. Daaromtrent mag geen twijfel bestaan. En temeer nu dhr. 't Gilde zijn bezwaren hand haaft, is er aanleiding om een commissie met het onderzoek te belasten, teneinde tegenover den Raad, maar ook tegenover de burgerij verantwoord te zijn. Spr. zou bezwaar maken, als de zaak met dit antwoord afgedaan was. De VOORZ. zegt niets tegen een commissie te hebben, maar moet opmerken, dat de zaak nu toch reeds onderzocht is door iemand die door en door des kundig is en van wien men mag verwachten, dat hij onpartijdig is, omdat hij toch ook een naam te verliezen heeft. Maar meent de Raad, dat verschillende men- schen in de gemeente er niet mede tevreden zijn, dan heeft spr. geen bezwaar tegen een commissie, mits dan die com missie bestaat uit positief des kundige menschen en niet van menschen, die met den opzichter of de aannemers te maken heb ben, of inschrijvers, die niet te vreden waren. Want bij de aan besteding heeft het ook al een beetje gewrongen en zijn er ook raadsleden bij spr. geweest om inlichtingen, en heeft hij ver keerde meeningen recht weten te zetten, al wilde men, dat *het den aannemer niet gegund zou worden. Komt er dus een com missie, dan moet dat zijn van onafhankelijke en onpartijdige menschen, aan te wijzen door dhr. 't Gilde, Burg. en Weth. en gem.-opz. met aannemer, en met behoorlijk kennis van materialen. Dhr. DE RU1JTER kon voor zich volstaan met het antwoord van B. en W.; nu de zaak zóó staat acht hij het tegenover de burgerij en ook voor den op zichter beter een commissie te benoemen. Maar dan moet deze commissie toch rekening houden met het bestek en zich tusschen den besteder en den aannemer stellen. Dhr. 't GILDE betreurde het, dat nu pas met een commissie begonnen werd, nu het werk reeds zoo ver gevorderd is. En ook is het voor hem moeilijk om iemand als lid der commissie aan te wijzen, want de meesten onder de menschen, die hij be doelt zullen geen stelling durven nemen tegenover iemand van het Rijk of tegen den gem.- opzichter. De VOORZIk stel mij voor dat er een lid zitting neemt voor dhr. 't Gilde, een voor het Dag. Bestuur en een voor den gem.- opzichter met den aannemer. Dhr. HAMELINK kon zich met deze samenstelling vereenigen, omdat hierdoor ook alle partijen bevredigd kunnen zijn. Op de vraag van den Voorz. of dhr. 't Gilde iemand op het oog had, antwoordde deze, dat hij er nog eens over denken moest. Dhr. OGGEL meende, dat het nu nog moeilijker was, want eigenlijk is de commissie nu al veroordeeld, nu dhr. 't Gilde ge looft, dat die geen stelling durft nemen tegenover een deskundige van het Rijk. Dhr. HAMELINK geloofde, dat dat niet juist is. Iemand moet er toch gelijk hebben, óf dhr. 't Gilde, óf de opzichter en dat hebben we aan te nemen. Daar om is het ook van belang, dat de commissie alzijdig wordt sa mengesteld. Vooral aan over- heidswerken moet alles in orde zijn en als er werkelijk hier iets gebeurd is, dat niet juist is, dan moet dat ook openbaar worden, maar even goed moet, als er on gegronde klachten worden geuit, dit worden aangetoond en be- hooren zoowel de opzichter, als de uitvoerder en de leverancier van het werk van verdachtmaking vrij te blijven. Het gaat dus niet aan om reeds vooraf wantrouwen te wekken tegen de nog te be noemen commissie. Op dat standpunt sta ik, zei spr. Ook zit wel iets waars in het geen dhr. 't Gilde zegt, dat er een schriftelijk rapport had kun nen wezen. De Raad en ook ik ben wel bevredigd met die mondelinge uitspraak) maar de burgerij niet en we zitten hier voor heel de gemeente. Als de op zichter van fortificatiën b.v. een rapport op schrift had gesteld, dan hadden we meer houvast gehad. De VOORZ.Dat lag niet op zijn weg, We hebben hem vra gen gesteld en de man heeft ge zegdalles is goed. Dhr. HAMELINK: U is tevre den, ik ook, maar de burgerij niet en die moet ook het ver trouwen hebben. Dhr. DE RUIJTER geloofde ook, dat het best is 3 hoog staande deskundigen te benoe men, waarin ieder vertrouwen kan stellen en dan met die uit spraak de zaak ook uit moet zijn. Dhr. DIELEMAN merkte op, dat de Voorz. zeide, dat dhr. 't Gilde een lid van de commissie moest aanwijzen, maar spr. meende, dat dit recht aan den Raad toekomt. De VOORZ. achtte dat juist, maar wilde dhr. 't Gilde het volle pond geven. Dhr. VERSCHELLING wees erop, dat de opzichter toch ook dat recht kreeg als tegenpartij De VOORZ.Zeker, de Raad, B. en W. en opzichter met aan nemer benoemen ieder een lid. Dhr. J. DE FEIJTER merkte op, dat er toch aan die zaak ook een financiëele kant zit en wie moet dat betalen De VOORZ.: Natuurlijk zal dat geld kosten en dat komt voor rekening van de gemeente. Als wij hier deskundigen aanstellen voor een onderzoek, zullen die heeren dat zeker niet gratis doen. Dhr. VAN KAMPEN wilde dhr. 't Gilde vragen, of de menschen, die hij gesproken heeft, denken, dat het niet in orde is, dan wel of ze het positief weten Dhr. 't GILDE antwoordde daarop, dat hij dit reeds vol doende gezegd had. Het waren deskundigen en zij spraken zich ook positief uit. De VOORZ. achtte het dan goed maar tot benoeming over te gaan, maar wenschte dit in geheime vergadering te doen, ten einde te bespreken, wie men be noemen zal. De openbare zitting werd hierna geschorst. Na heropening deelde de VOORZ. mede, dat besloten was om namens den Raad als commissielid te vragen den heer Hommes te Sluiskil en bij verhindering in diens plaats dhr. Van Es, aldaar. j. Naar aanleiding van een vroeger gestelde vraag door dhr. Seghers deelde de VOORZ. nog mede, de voorwaarden, waar onder de gemeente de Oudeweg met zijkanten van den Noord polder heeft overgenomen. Deze zijn (verkort): le dat het eigendomsrecht over gaat, behoudens rechten van derden, in den staat waarin de goederen zich bevinden, met rechten en lasten, enz. 2e de Noordpolder zal tot geenerlei vrijwaring gehouden zijn, zoodat de gemeente afstand doet van alle acties 3e het eigendomsrecht gaat in, nadat de ligger zoodanig is ge wijzigd, dat onherroepelijk vast staat, dat de gemeente onder houdsplichtige is geworden. 3. Intrekken verkoop bouw grond. Naar aanleiding van het ver zoek van dhr. H P. Dieleman om den koop van bouwgrond van de gemeente, in te trekken, zei dhr. VAN BENDEGEM, dat hij liever had gezien, dat dhr. Dieleman een schriftelijk verzoek had ingediend, evenals hij heeft gedaan om den grond te koopen. En ook zou hij gaarne verne men hoeveel de kosten bedragen, die de gemeente daarvoor ge maakt heeft. De VOORZ. zeide, dat de kos ten niet te berekenen zijn; die bedragen weinig of niets, we hebben een uur erover gesproken en een paar brieven geschreven, meer niet. De f 200 die gevraagd zijn, worden beschouwd als rouw geld en daar is de man mee evreden. Hierna wer^ het voorstel tot intrekking van het besluit zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 4. Beschikbaar stollen markt terrein. De VOORZ. zei, dat gevraagd is om f 8 per maand, om tegen eventueele onkosten gedekt te zijn. Dhr. HAMELINK zeide geen bezwaar te hebben, dat de win- keliersvereeniging een weekmarkt wil instellen en ook niet om de markt beschikbaar te stellen, als het geen nadeel meebrengt voor de gemeente. Hoe men ook persoonlijk over die markt denkt, de Raad moet er neutraal tegen over staan. Maar spr. herinnerde eraan, dat bij afwijzing van eer, voorstel tot het parkeerterrein destijds is gezegd, dat de markt ruimte genoeg biedt voor auto's en nu gaat men juist op den tijd, dat er de meeste auto's ge plaatst worden, de markt voor een ander doel bestemmen. Waar moeten die auto's nu heen en is daarin voorzien vroeg spr. De VOORZ. antwoordde, dat er niet in voorzien was, maar dat er toch elders nog wel plaats is. We kunnen b v. de breedste straten en de vischmarkt (Kaai- wal) aanwijzen. Maar gezien de markt een belangrijk iets is en ook het aantal auto's uitbreidt, zal er in de toekomst een op lossing moeten gezocht worden. Gaat de markt echter niet, dan kunnen we weer terug en gaat het op, dan kunnen we maatre gelen treffen. Voorloopig zullen we enkele advertentie's plaatsen om het den autohouders bekend te maken, en voorts moeten we het afwachten. Dhr. 1Z. DE FEIJTER vroeg of het niet beter was, dat ze die markt eens op de Kaaiwal pro beerden. De auto's staan al zoo langjap de Markt en als we dat veranderen loopt het vast uit op groote kosten voor een parkeer terrein. De VOORZ Dat zou niet handig zijn; u keert de zaak om en zou aan de Markt een andere bestemming willen geven. De Maikt is voor markten en niet voor auto's. Ze is als parkeer terrein aangewezen, omdat er niets te doen was. Dhr. DIELEMAN voorzag ook moeilijkheden. Nu is de gemeente haar zeggenschap over de Markt kwijt en mogen anderen er niet op komen met een tentje of zoo iets Dhr. OGGEL: Ja, ja, die krij gen plaats voor f 1. De VOORZ.: We hebben zoo geredeneerd, dat de markt zoo wat f8 per maand opleverde aan de gemeente. Nu betalen vreemden ook f 1 per M*. aan de winkeliersvereeniging en dezen betalen weer aan ons. En dit wordt bij wijze van proef 1 jaar geldig geacht. En nu wil dat niet zeggen, dat B. en W. geen zeggenschap meer hebben, maar dat we de energie, die van die menschen uitgaat willen steunen. Dhr. OGGELDe vereeniging wil een proef nemen 'met de minst mogelijke kosten en B. en W. geven haar daartoe de ge legenheid. Het is niet onze be doeling dat blijvend te doen, maar bij wijze van proef. Dhr. DIELEMAN ziet toch in, dat de gemeente op den duur voor groote kosten komt, Juist op den tijd, dat de meeste auto's plaats nemen op de Markt, is die bezet en is een parkeerterrein dan noodig. De VOORZ.: Misschien wel. Dhr. DIELEMAN Daar gaat het naar toe en als er nu eenig doorzicht in die markt zat, maar spr. ziet er geen enkel perspectief in. Van Terneuzen vernam hij, dat er maar 3 ingezetenen op de markt met een tent stonden, de rest zijn vreemde kooplieden. En die, meende spr., moeten we juist eruit houden. Laat de ingezete nen doen wat ze willen, maar laat ze geen vreemde marktlieden naar hier roepen. We gaan er een precedent mee scheppen en daarom had spr. liever, dat zoo als dhr. de Feijter opmerkte, men eens op de Kaaiwal probeerde. De VOORZ.Dat gaat niet. De markt moet gehouden worden waar die thuis behoort en niet op andere plaatsen. Ook volgens voorschrift is een marktplein daartoe aangewezen. Spr. her haalde, dat de winkeliersvereeni ging in den kleinhandel nieuw leven wil scheppen en die poging moeten we steunen. Dhr. DIELEMAN Op de Kaai wal kunnen toch ook wel een 20 kramen staan Ik zou het daar voor een half jaar willen toestaan. Dhr. HAMELINK vroeg of dhr. Dieleman ook nog koopers ver wachtdie moeten toch ook plaats hebben Dhr. VAN KAMPEN geloofde, dat het tot de onmogelijkheden behoorde, dat de gemeente in deze voor moeilijkheden komt en daarom was hij er wel voor, dat de markt werd toegestaan waar die behoort. Maar iets anders is het met de voorwaarden. Spr. zag niet in, dat de gemeente de marktgelden uit handen moest geven alleen als het maar voor een jaar is, kan hij er zich mede vereenigen. De VOORZ. Die verzekering kan ik u geven. Dhr. SEGHERS verklaarde zich tegen het voorstel-Dieleman en wilde de markt ook op het markt terrein. Hierna werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen de h h. Dieleman en Iz. de Feijter. Na de stemming verliet dhr. Verschelling de vergadering. (Slot volgt) Herkcnnfnsismiddelen van petroleum. De minister van Financiën heeft bepaald, dat voor kleine importeurs en handelaren in pe troleum en voor beziiters van van voor eigen feóruik bestemde hoeveelheden petroleum de in zijn beschikking van 11 Augus tus j.l. bedoelde herkennings middelen ook van Rijkswege verkrijgbaar dienen te worden gesteld. De belanghebbende vraagt de benoodigde herkenningsmiddelen aan bij den Ontvanger der ac cijnzen, onder wiens kantoor hij woont of gevestigd is. Steun aan dc confessioneele sportvereenlgfngen. Ia een kerkelijKen brief, die in alle Roomsch-katholieke ker ken hier te lanóe is voorgelezen, dringen de gezamelijke bisschop pen in Nederland aan op meer steun aan de Roomsche sport verenigingen. Het episcopaat verklaart, dat er tot nu in de kringen der sportbeoefenaars in onvoldoende mate rekening wordt gehouden met den wensch der bisschoppen, de neutrale sportvereenigingen te mijden. Niet zelden ook wordt om futi liteiten het vereenigingsverband verbroken, om over te loopen naar een neutrale sportclub. Het belang van geloot en zeden eischt de confessioneele sportvere niging. Roggestenn, enz. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op het volgende De landbouwers, niet vallende onder den roggesteun 1933, en de verbouwers van gerst, worden in hun eigen belang geraden met den verkoop te wachten tot de definitieve regeling gereed zal zyn. Vermoedelijk zal hiermede 1 a l1/» maand gemoeid zjjn. Zij, die reeds niet gesteunde rog ge of gerst van den oogst 1933 verkochten sedert 1 Augustus en vóór 16 Augustus, moeten voor 20 Augustus a.s. hiervan, onder overlegging van de bewy- zen, opgave verstrekken aan de Gewestelyke Tarwe-Organisatie, waaronder zij ressorteeren. Deze bepaling geld niet voor het op stam verkochte. Niet gesteunde rogge of gerst van den oogst 1933 welke Da 16 Augustus wordt verkocht, komt niet voor verdere behandeling voor steun in aan merking. AXEL, 18 Augustus 1933. Door het kantoor van den heer W. A den Boggende werd gis teren ten verzoeke van mej. wed. G. W. de Jonge alhier in het hotel van den heer H. P. Diele man geveild een woon- en win kelhuis met erf aan de Weststraat alhier. De verkoop werd echter ingehouden op een bod van f 500. De bijbehoorende timmermans werkplaats met localiteit en erf werd dientengevolge niet meer gepresenteerd. Dat de filmvertooningen van dhr. Peeters alhier in den smaak vallen, blijkt wel daaruit, dat toen hij Dinsdagavond voor de winke liersvereeniging draaide, er ruim 600 ooggetuigen waren, die zich hartelijk vermaakten met de co- mische tableau's. De pauze's werden aangevuld door mede werking van de harmonie „Con cordia". Morgenavond nieuwe voorstel ling. Zie biljetten. De extra-trein, ingelegd door de Mij. Mechelen-Terneuzen, in directe verbinding van Clinge naar de Belgische bedevaarts plaats Boraing, is gisterenochtend 7 uur vertrokken met ongeveer 600 passagiers, van wie er aan het station alhier 112 instapten. Des nachts om 12 uur was men weer teiug, na een genotvolle reis door de Ardennen, wier na tuurschoon bekend is. Ook te Dinant werd een paar uur vertoefd. Terneuzen. Gisteren hield de Raad alhier openbare zitting onder voorzit terschap van burgemeester Hui- zinga, die bij de opening een woord van hartelijke deelneming sprak tot den heer D. Scheele, wegens het overlijden van diens echtgenoote. Dhr. J. C- Oostdijk te Sluiskil had bericht, dat hij wegens ver trek bedankte als lid van het Burg. Armbestuur. Ingevolge de L.O.-wet zal aan L. van Cadsand en P. van Leem put f 12 60 per kind per jaar worden toegekend. Tariefsverlaging door de P.Z. E.M. voor straatverlichting in de buitenwijken, zal de gemeente f 666 minder kosten. Na discussie werd het salaris van den ambtenaar der arbeids bemiddeling bepaald op f 1400. Breedvoerig werd ook gedis- cusseerd over een voorstel om in veiband met de gewijzigde L.O. wet de openbare school A op 6 en school C op 4 klassen te brengen. Ten slotte staakten de stemmen hierover. De nieuw aangelegde straat te Sluiskil werd „Middenstraat* gedoopt. Het ontwerp-bouwverordening eischte heel wat woorden. Verplichte aansluiting aan een toekomstige waterleiding vond bestrijding bij de h.h. Bakker, Scheele en van Cadsand, tot ten slotte de stemmen staakten. Vóór stemden de h.h. Hamelink, de Jager, Verlinde, Colsen, van Driel, Harte en van Doeselaar, terwijl dhr. Huijssen verklaarde bij vergissing tegen te hebben gestemd. Bedsteden mogen wel buiten, maar niet binnen de kom worden gemaakt. And. re arti kelen ondervonden eveneens crl- tiek, doch bleven vrijwel onge wijzigd. Bij de rondvraag vroeg dhr. Colsen een bel voor het neerlaten der barrières aan den spoorweg in Coegorspolder. Dhr. van Cadsand vroeg meer licht aan de oostzijde van het kanaal bij Sluiskil. Te Selzaete is een arbeider van de cokesfabriek aldaar van een hooge stelling gevallen en overleden. Voor de hoofdacte slaagde te Rotterdam de heer A. Fassaert te Nieuw-Namen. Algemcene Synode. De Algemeene Synode heeft uit hare fondsen o.a. de navolgende toelagen verstrekt. Uit het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften Ter» nemen f 100.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2