Binnenland. Landbouw. door het Joodsch communisme werden afgeslacht Ik zou Ame rika niet datgene will8it toewen- scben, wat wij in de laatste tien jaren met miliioanen werkloozen hebben medegemaakt. De regee- ringen van na den oorlog ver oorloofden iedereen in Duitsch- land te komen en revolutie te maken. Thans moeten wij ingrij pen en aangezien wij geen Ellis- Eiland hebben, moeten wij werk kampen inrichten. Moet ik dui zenden menschen van Duitscben bloede laten vernietigen, opdat alle Joden zelfs beschermd kun nen werken leven en afperseo, terwijl een volk van millioenen verhongerd en wanhopig ten offer valt aan het bolsjewisme Ben ik verantwoordelijk voor de kinderen van verhongerde, on dervoede Duitscbs manneD en moeders? Heb ik deze milli oenen broodeloos gemaakt ot 't alles kapitalistisch-geestelijk ver nietigende „Schmarotzertum", dat jarenlang heerschte in het Duitschlaud van na den oorlog? Ben ik de oorzaak van het leger zelfmoordenaars van het Duitsch- land van Da den oorlog, dat drie maal zoo sterk is, als 't eerste 70.000 man tellende Ame- rikaansche expeditie-corps van dan wereldoorlog Waarom zwijgt het geweten der wereld tegenover deze feiten, dit lijden en over de waarheid van de daaruit ontstane beweging der wedergeboorte Slechts omdat Amerika, Engeland, Frankrijk niet verstaan of niet willen ver staan, hoewel zij in eigen land tegen de Joden discrimin6eren zou ik ophouden, de Duitsche jeugd, de Duitsche menschi* grijsaards, maDneo, moeders en kinderen tegen het ongewenschte vreemde vergit te beschermen Ik zeg nogmaalsvracht en kosten betalen wij gaarne en we geven Dog een ieder een klein bankconto daarenboven, wanneer gij ze wilt hebben, maar Duitsch- land moet leven, Duitschland leeft en zal verder leven". Tegen het cadeaustelsel. Dezer dagen heeft het „Natio naal comité tot beteugeling van 't cadeaustelsel" de gegevens van een onderzoek naar het cadeau stelsel gepubliceerd. Het onderzoek omvatte o.a. een 9000-tal organisaties, instel lingen en firma's terwijl de ge gevens werden ontleend aan de 1870 ingekomen ingevulde vra genlijsten. Daaruit bleek o a. dat 95 pet. van de belangheb benden, die hun antwoord in zonden, tegen het cadeaustelsel is en van deze categorie zich bovendien 90 pet. vóór wettelijke regeling van dit verkoopsysteem verklaart. Dit rapport en het schema van Wet, aanbevolen door den Mid- denstandsraad worden thans door de betrokken instanties nader bestudeerd, waarna de minister van Economische Zaken t.z.t. zijn standpunt in deze aangelegen heid zal bepalen. Failiissementsstatlstiek. Samengesteld door v. d. Qraaf Co. N V. (Afd. Handelsinfor maties). Uitgesproken faillissementen over Juli 1933 Noord-Holland (excl. Amster dam) 54, Amsterdam 41, Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rot terdam) 28, Den Haag 38, Rot terdam 28, Utrecht 10, Gelder land 27, Noord-Brabant 39, Lim burg 21, Zeeland 4, Friesland 29, Groningen 14, Drente 8, Over ijssel 14. Totaal over Juli 355 faillisse menten. Totaal vanaf 1 Januari 2745 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2654 faillissementen. Er werden gedurende de maand Juli bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 39 crediteurenlijsten met een totaal passief van f 2.155.141.33, waar van preferent f416.221.76. Sedert Januari 1933 werden in totaal gedeponeerd 1502 cre diteurenlijsten met een totaal pas sief van f41 024 093 84, waarvan preferent f G 823 942.14. Extra belasting op vrachtauto's en bussen Naar de „Telegraaf" meldt, zal getracht worden de spoor wegsituatie te saueeren door de invoering van een extra-belasting op het automobielverkeer langs den weg meer in het bijzon der het vrachtvervoer en het autobusverkeer uit welke hef fing een opbrengst wordt becij ferd van f6 a f7 millioen per jaar. Petroleum en Benzine. Zaterdag jl. is in werking ge treden het wettelijk verbod om benzine met petroleum of andere' sloffen te vermengen. Met 10 Sept. is ook verboden petroleum te verkoopen anders dan volgens de wettelijk voorge schreven samenstelling. Geen officiëöl raadsverslag meer De minister van binnei 1 indsche zaken heeft mede uit naam van zijn ambtgenoot van financiën ter kennis van de colleges van Ged. Staten in de onderscheidene provinciën gebracht, dat de re geering niet meer kan toestaan dat noodlijdende gemeenten kos ten maken voor een officiéél raadsverslag, aangezien thans slechts strikt onvermijdelijke uit gaven kunnen word m toegelaten. Beperking V;.n invoer van graan. Met ingang van 14 Augustus is het crisisgraanbesluit 1933 iD werking getreden, waarbij den invoer van granen eu de ceri- vaten daarvan worden gemono poliseerd. (Van het beperken van vreemde woorden ge sproken Tot bovengenoemd doel is een Tijdelijke Graan-Centrale ge sticht (de T.G C) die te 's Gra- venhage is gevestigd. De maat regel is getroffen tot steun van den binnenlandscben landbouw. Voergranen kunnen nu niet worden iDgevfoerd dan tegen be taling van 2 per 100 KG., en haver 3. Da granen voor menschelijke consumptie zfjn gesteld op 1 per 100 K G. De opbrengst zal dienen tot steun der inlaudsche voeder- granen. Men verwacht n.l. dat wegens den lagen prijs van buitenlandsch graaD, groote voorraden zullen worden ingevoerd. Ea om dat te voorkomen is besloten, dat geen graan (of nevenproducten) kan wordeD iDgevoerd, dan door bemiddeling van de T G.C largs bepaalde grenskantoren (w.o Sas van Gent en Hansweert) waar controleurs toezicht houden. Aan landbouwers, die niet vallen onder den roggesteun 1933, en verbouwers van gerst wordt in bun eigen belang aangeraden met den verkoop hunner granen te wachten, tot de definitieve regeling gereed zal zijD, wat vermoedelijk 4 tot 6 weken zal duren. Zij, die niet gesteunde rogge of gerst van 1933 tusschen 1 en 16 Aug. verkochten, moeten daarvan vöör 20 Aug. opgave doen bij de Gew. Taxwe-orga- nisatie. Deze bepaling geldt niet voor de op stam verkochte granen. Niet gesteunde rogge of gerst van 1933, welke na 16 Aug verkocht wordt, komt niet meer voor steun in aanmerking. Uitvoer van vee. De minister van Economische Zaken heeft met ingang van 11 Augustus voor den uitvoer naar Frankrijk, België en Luxemburg de bedragen ter bestrijding van de kosten, verbonden aan het afgeven van certificaten vastge steld voor: levende runderen, levende varkeDB, alsmede voor versch vleesch, vleeschwaren en vleeschconserven op 0 05 per 100 K.G. ot gedeelte daarvan lavende schapen op 10 cent per schaap slacbtpaarden op 25 cent per paard; met een minimum van 0 25 per certificaat. AXEL, 15 Augustus 1933 Het was voor velen in de buitenwijken onzer gemeente weer een welkome verrassing, toen de harmonie „Hozanna" weer haar tonen liet hooren over de gehuchten Schapenbout, Spui en Magrette. De muzikale wan deling werd gemaakt per fiets. Natuurlijk werd op de wijken afgestapt om enkele nummers te doen hooren, waarvoor veel belangstelling was. Een nieuw bedrijf. Onze gemeente telt weer een nieuw bedrijf. Zich aanpassende aan de behoeften van den tijd, heeft de heer J. H. Peeters, elee tricien alhier gezien, dat men met radio aileen nog niet vo - daan is, want dat behalve het oor ook het oog zijne eischen stelt. En we weten het teeds van kindsbeen afprentjes kijken doen zeer velen gaarnevooral als er dan nog een spannend verhaal aan verbonden is. Zoo is dan dhr. Peeters be gonnen met de bioscoop en ver toont zijn films bij voorkeur in de openlucht, nu het seizoen zich daarvoor zoo bij uitstek leent. Reeds gaf hij verleden Zater dag te Zaamslag op het voetbal terrein een voorsteliing, waar 350 personen met belangstelling van genoten Het was de film „Roof- vliegers", gevolgd door eenige komische tafereelen. Zondag werden de bewoners van Boschkapelle door dhr. Pee ters vergast op een veitooning van „Het wonder van Lourdes". Ook hier genoten 340 bezoekers van dit indrukwekkend schouw spel onder begunstiging van een prachtigen zomeravond. Oude rywielplaatjes. Dat aan de oproeping tot in leveren van de vervallen rijwiel plaatjes ten bate der t.b.c.-be- strijdmg is voldaan, moge blijken uit het feit, dat heden 2774 plaatjes tot dat doel van hieruit werden verzonden, waarvan de wijkzuster mej. Kruithof er 709 en dhr. A. van Driel Wieles er 2065 had verzameld met 8 Kg. zgn. theelood. Raadsvergadering. De heden alhier gehouden Raadsvergadering werd om 2 uur op de gewone wijze geopend door den Voorzitter, den heer F. Blok, burgemeester Aanwezig waren 10 leden. Afwezig de heer C. Th. van de Bilt. De Voorz. stelt aan de orde de volgende punten 1. Notulen. Besloten wordt om de notulen van de vergadering van 11 Juli j I. en var. 25 Juli j.l. vast te stellen, zaoals deze aan de Leden zijn toegezonden. 2 Ingekomen -stukken en me- dedeelingen. Voor kennisgeving worden aan genomen a. Schrijven van dhr. Van de Bilt, dat hij verhinderd is de ver gadering bij te wonen, omdat beden de dag gevierd wordt van de Hemelvaart van Onze Lieve Vrouw, die voor hem een Zon dag is. b. Eenige brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten be treffende verkoop van bouwgrond door de gemeente. c. Bericht van H. Duym, hou dende aanneming van zijne be noeming tot Lid van de Com missie van Toezicht op het L.O. n de:e Gemeente. d Bericht van het Ministerie van Economische Zaken, hou dende goedkeuring van de Reke ning en Verantwoording van den Algemeenen Landbouwcursus al hier in de afgeloopen winter maanden. e. Goedkeuring door Ged. St. van ae gewijzigde Verordening ingevolge de artikelen 10 en 43 der Drankwet. f. Schrijven van het bestuur van „V.V.V." als adhaesie aan het verzoek van „E.MM" tot het gratis beschikbaar stellen van het Marktterrein. g. Aan de Burg. is door den Comm. der Koningin verlof ver leend van 16 Aug. tot 2 Sept. h. Ged. St. van Zeeiand deelen mede, dat door de gemeente Middelburg een automarkt zal worden ingesteld. Besloten wordt om te berichten, dat de Raad dezer gemeente daartegen geen bezwaar heeft. I Naar aanleiding van de ge uite klacht door dhr. 't Gilde, als Raadslid over de uitvoering van den bouw van de marechaussée- kazerne, deelen B. en W. mede, dat het werk onder contröle staat van den opzichter van fortificatiën. Genoemde Opzichter heeft na ingesteld onderzoek medegedeeld, dat de leveringen van het mate riaal en het gemaakte werk een normaal verloop hebben gehad. Het komt B en W dan ook voor, dat dc gemaakte opmerking ongegrond is. Na discussie wordt besloten om een deskundige commissie te benoemen Voor den Raad wordt benoemd de heer Ir. Hommes van Sluiskil. 3 Intrekken verkoop van bouwgrond De Voorz. deelt mede, dat H P. Dieleman alhier, in de verga ring van B. en W. van 8 Augs jl., verzocht om te willen bevor deren, dat het Raadsbesluit dd 30 Mei 1933, waarbij hij bouw grond, gelegen aan da Wiihel- minastraat, van de Gemeente heeft gekocht, wordt inge trokken. Dhr. Dieleman is thans in de gelegenheid om den tuin van de familie Kruijsse alhier, en gele gen achter de Zeestraat, aan te koopen, teneinde aldaar een ver- eenigingsgebouw te stichten met eventueel een speelplaats. De ingang zal worden gemaakt in de Zeestraat. Verder is er nog een uitweg naar de Kanaaikade Het terrein is ongeveer 40 Aren groot. Aangezien belanghebbende van oordeel is, dat dit terrein veel beter geschikt is voor een der gelijke gelegenheid en bovendien in de toekomst gemakkelijker voor uffbreiding vatbaar is, ver zocht hij voornoemd Raadsbe sluit als niet gedaan te beschou wen. B en W. zijn ook van oor deel, dat het terrein achter de Zeestraat beter geschikt is voor het bouwen van een verenigings gebouw, dan de plaats, welke thans daarvoor is bestemd en stellen voor, het bovengenoemd Raadsbesluit in te trekken onder de volgende voorwaarden a. Belanghebbende geeft een schriftelijke verklaring, waaruit blijkt, dat hij het Gemeentebe stuur van Axel de verzekering geeft, dat op het nieuwe terrein binnen 1 jaar na den datum van het Raadsbesluit een vereni gingsgebouw zal worden gesticht b. de notariskosten moeten door hem betaald worden en c. als vergoeding voor gemaakte kosten door de Gemeente, moet hij vóór 1 September as. de som van f 200 storten in de Ge meentekas. Aldus wordt besloten. 4. Beschikbaar stellen markt terrein. Van de winkeliersvereniging „Eendracht maakt macht" alhier is een verzoek ingekomen, om het marktterrein gratis beschik baar te str 1 en op Zaterdag, ten einde in de gelegenheid te wor den gesteld, de wekelijksche goederen-markt uit te bieiden. Zij wil trachten door pogingen o de wekelijksche goederen markt alhier uit te breiden, het wel vaartspeil van de ingezetenen te verhoogen. De uitgebreide markt zal ongetwijfeld vreemdelingen trekken hetgeen de neringdoen den ten goede zal komen en waaruit dus blijkt, dat het in het belang van de Gemeente is, wanneer de Winkeliersvereeni- ging hare plannen ten uitvoer kan brengen. B. en W. staan op het stand punt, dat de markt voor ieder beschikbaar moet blijven ook al wordt het marktterrein afgestaan aan de Winkeliersvereeniging. Zij stellen daarom voor om aan „E. M. M." alhier gedurende 1 jaar, ioopende van 1 September 1933 tot 1 Sept. 1934 het markt terrein gratis beschikbaar te stel len onder de volgende voor waarden a. de markt wordt beschikbaar gesteld van des namiddags één tot 7 uur; b. iedereen (zoowel ingezete nen als anderen) wordt in de gelegenheid gesteld lo een tent op de markt te huren van hoog stens 8 M2 grootte, tegen beta ling aan de Winkeliersvereeniging van een bedrag van f150; en 2o. gebruik te maken van een gedeelte van de markt nietgroo- ter dan 8 M2 tegen betaling van een bedrag van f 1 aan de win keliersvereeniging, c De winkeliersvereeniging stort maandelijks f8 in de Ge meentekas, wegens ontvangen marktgelden. Aldus besloten met 10 tegen 2 stemmen. 5 Vaststellen nieuwe Bouw verordening. De Voorz. deelt mede, dat de gemeenten vóór 19 Augustus a.s. de bouwverordening opnieuw moeten vaststellen. In verband daarmede komen B. en W. in deze vergadering met het voor stel om de Bouwverordening behoudens één uitzondering, hier na te noemen, vast te stellen, zooals deze in ontwerp is toe gezonden aan de leden. De leden der Bouwcommissie gaan eenparig met het toege zonden ontwerp accoord. Uit het advies van de Gezond heidscommissie blijkt, dat deze bezwaar heeft tegen het weglaten van het verbod tot het maken van bedsteden. B. en W. zijn ook van oordeel, dat in verband met de hygiène het inderdaad ongewenscht is, om weer gele genheid te geven de bedsteden te maken en stellen voor artikel 35 aan te vullen met een 6e Lid, luidende „Bedsteden mogen niet worden gemaakt". Na enkele wijzigingen wordt de verordening goedgekeurd. Voor de gehouden besprekin gen over de verschillende voor- stele i en de omvraag zie men het v< lgend nummer. Hoek. Heden werd alhier een open bare raadsvergadering gehouden. Uit de rekening over 1932 bleek dat er een batig slot was groot f932.196 voor wat betreft de gemeente maar het Burg. Armbestuur boekte een verlies van 544.42. Bij de besprekin gen omtrent dit laatste slaakte dhr. Jansen een klacht over de hooge doktersrekeningen. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid Jac. den Hamer werden onderzocht en tot zijn toelating besloten. Alsnu kwam in behandeling het ontwerp Bouwverordening. Veel bleef hierin bij het oude, alleen werd als nieuw bepaald dat elk huis moet voorzien zijn van eer. brievenbus, bedsteden mogen weer worden gemaakt met dien verstande dat de deu ren elk 60 c M. breed en 2 M. lang moeten zijn, elk huis moet minstens 2 vertrekken bevatten waarvan een 15 M2 en een 7 M2. oppervlakte moet hebben, elke woning moet voorzien zijn van een regenbak van 3 M3. inhoud. Bij de rondvraag werd door A. Meertens geklaagd ovet» een kastanjeboom aan den Oostdijk die alle licht wegneemt. Jansen wees op het onkruid op het nieuw kerkhof, terwijl Pijpelink een klacht had over het straatvuil op het Boeregat, het welk in een sloot wordt gewor pen wat de uitwatering belem mert. Landstormdag te Halst. Naar gemeld wordt, zal minis ter Deckers op 26 Aug. naar Hulst komen bij gelegenheid van den gewestelijken landstormdag. Dien dag zal ook een afdee- ling mariniers komen, die een turn- en gymnastiekuitvoering zullen geven. De feestelijkheden zullen plaats hebben op het schietingsterrein der Batavieren buiten de Bagijne- poort. Ook zal de Kon. handboog maatschappij „De Batavieren" op dien dag een feestschieting orga- niseeren. Hondendressuur. Te Vlissingen is een demon» stratie gehouden van honden dressuur, uitgaande van de afd»

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2