Gemengd Nieuws. buitenlandsche zaken, Litwinoff, die, zooals bekend op het oogen- blik in Frankrijk vertoeft, op merkzaam te maken op de in menging der Communistische In ternationale in de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk en verwacht dat ook Herriot de noodige stappen in deze richting zal doen. AXEL, 8 Augustus 1983 Vrijdagavond werd de Oude Wijk alhier in rep en roer ge bracht door een aanrijding. Een jeugdig wielrijder had de 2-jarige D. omver gesmakt met gevolg, dat zij een hoofdwonde bekwam en geneeskundige hulp moest worden gehaald. Door het on bedaarlijk gillen en tekeer gaan was het of men met een krank zinnige te doen had, wat de toeloop voor de woning nog ver hoogde, zoodat de dokter door een haag van menschen moest, toen hij van dit tamelijk onbe duidende geval huiswaarts keerde Alsof het nog niet warm genoeg was, maakte Zondag op de Kanaalkade alhier een kleine jongen een vuurtje en verbrandde er een baal leemen. Gelukkig werd het vuur tijdig opgemerkt en gebluscht. De ouders wisten niet beter te doen, dan den jongen, die zich blijkbaar warmen wilde, onder de wol te steken tot Maandag ochtend. Welverdiende straf. Te Zaamslag is ten bate van de orkestvereeniging aldaar een goed geslaagde bazar gehou den in de openbare school. Zondagmiddag ontstond te Terneuzen brand in de motorboot Telegraaf XV. Spoedig werd om hulp geroepen en werd de brand gebluscht. De waterschade is aanzienlijk. Zcenwsche Polder- en Waterschapsbond. Dit jaar was Zeeuwsch-Vlaan- deren weer aan de beurt voor het houden van de algemeene vergadering van bovengenoemden bond en had men zijn zetel ge vestigd te Terneuzen. Gezien de tropische temperatuur zagen we er wel tegen op om met een groot gezelschap te vergaderen. De frissche en ruime bovenzaal van .Hotel du Commerce", eige naar de heer H. de Vrieze, ge voegd bij de vlotte leiding van den voorzitter deed ons echter vergeten, dat buiten de zon brandde. Bij de opening verwelkomde de heer mr. P. Dieleman het gezelschap en in zonderheid den heer J. A. van Rompu, die reeds 35 jaren als lid van Ged. Staten win Zeeland de waterschapsbe- langen hier behartigde. Voorts waren aanwezig het gemeentebe stuur van Terneuzen, de griffier der Prov. Staten, de voorzitter en secretaris van de Coöp Boeren leenbank en verschillende inge- neurs, als genoodigden. Alvorens met de agenda aan te vangen meende de voorz. niet te mogen nalaten een woord van hulde te brengen aan de nagedachtenis van den heer A. van der Weijde, in wien de Bond een bestuurslid mist van groote kennis van polderzaken, en waarvan hij meermalen in het college van Ged. St. blijk gaf. Onder eerbiedig applaus stemde de vergadering met het gespro kene in. In plaats van dhr. mr. Van der Beke Callenfels was door het bestuur tot secretaris benoemd dhr. jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, voorheen adjunct. Om tijd te winnen werd aan het bestuur de vaststelling der notulen overgelaten. Het jaarverslag werd in vogel vlucht gegeven. Aan de rekening werd goed--- keuring gehecht. De ontvangsten waren f 1207,30 en de uitgaven f 1209,90. Verschillende bezuini gen waren door het bestuur ge troffen, o.a. werd het salaris van den secretaris van f300 tot f 100 verminderd. Daardoor was mogelijk de contributie met 15 pet. te verlagen, tot een minimum van f 5. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat herkozen werden de h,h. I, Risseeuw te Oostburg en Ch. Plasschaert te St. Jansteen In de vacatures Van der Weijde en Dumon Tak werden gekozen de h.h. S Gast te Duivendijke en L. Simonse te Biggekerke. Een vertegenwoordiger van de N.V. „Limfat" gaf een korte uit eenzetting van een door die ven nootschap geproduceerd wegen- dek, bestaande in asphalt, teer en vulstof, die hij terafix noemde, welke niet breekt, vorstvrij is en ook des zomers hard blijft, zoo dat de samenstelling volgens spr. verre te prefereeren is boven concurreerende producten, welke voor de verharding van wegen gebruikt worden. Hierna sprak de voorz. over de wenschelijkheid van een op te richten controlebureau voor pol derkassen. Gebleken is, zei spr., dat de administratie van vele polders te wenschen overlaat en dit zelfs tot malversatie's en af keurenswaardige handelingen aan leiding gaf. Nu is er wel de controle van Ged. Stmaar dat ontlast de polderbesturen niet van de verantwoordelijkheid, ter wijl deze bovendien meestal ook administratief niet zoo bekwaam zijn, dat ze niet te misleiden zijn. Men zou zich nu in vereeniging kunnen aansluiten bij een accoun tantsbureau, dat dan eer. paar malen per jaar de boeken nazag en orde op zaken stelde. Bij Ged. St. zou zoo iets instem ming vinden. Spr. zal nog geen voorstel doen, maar geeft het in overweging voor later. Alsnu werd de heer Grijns, uit Utrecht, als adjunct-secretaris van de Vereeniging Het Grondbezit" gelegenheid gegeven om een be spreking in te leiden over .ver laging van waterschapslasten". Afgezien van de moeilijkheid om een algemeen oordeel te vellen, wegens de vele uiteenloopende omstandigheden over het geheele land, betoogde spr., dat toch bij de enorme verlaging deropbren- sten in het landbouwbedrijf de polderlasten niet zijn gedaald, terwijl de hoogconjunctuur van verloopen jaren vele polders zelfs in financiëele moeilijkheden hebben gebracht. Spr. behandelde hierna enkele methodes van combinatie's en verschuiving van lasten, die reeds zijn beschreven, o.a. door dr. ir. W. van Konij nenburg. Ook het wegenvraag- stuk is van groot belang. Ophef fing van het Hoogheemraadschap of medezeggenschap van de in gelanden, achtte spr. ongewenscht omdat men anders het eenige middel zou prijsgeven, dat nog bestaat om als direct belangheb bende op den gang van zaken invloed uit te oefenen. Spr. keurde het meervoudig stemrecht af en zou een omslag op ge bouwde eigendommen toejuichen. Spr. voelt ook veel voor het systeem van prof. ir. N. F. Visser (wegwaterschappen). Resumee- rend komt spr. tot de conclusie', dat verlaging van lasten kan worden verkregen 1. door verbetering der tech nische exploitatie. 2. door afschuiving van lasten, en wel a. een deel der kosten van dijks- verbetering en onderhoud op de medebelanghebbende ste delijke bevolking b. de kosten van het doorgaande verkeer op dat verkeer zelf. c. de kosten van calamiteiten op de geheele bevolking. 3. door goedkooper geld. Bij dit alles dient er voor te worden gezorgd, dat de ingelan den hun invloed op het water- schapsbeheer zullen behouden. Tenslotte kwam spr. tot de vraag, wat te doen, als de inge landen van een waterschap de lasten niet meer op kunnen bren gen Zeker, de wet geeft hierop wel antwoord, maar spr. gelooft, dat de prov. besturen zich daar toe slechts in het uiterste geval zullen leenen. Het Rijk heeft hierin een voornaam precedent geschapen bij de inpoldering der Zuiderzeegronden, waarbij niet wordt gelet op het rendement der gronden en ook bij de crisis pachtwet verleent het Rijk ont heffing van contractueele ver plichtingen. Spr. zou het wel practisch vinden, wanneer de provincie in bepaalde gevallen garantie verleende, om dan later die gelden terug te vorderen. Spr. gaf elke oplossing in over weging, maar zeide, dat men er in zijn organisatie op bleef staan om de zelfstandigheid te behou den en men niet bereid is om de autonomie der waterschappen voor een schotel linzenmoes te verkoopen. Spr. uitte zijn waar deering voor het idee, om het besproken onderwerp aan de orde te brengen en dankte den voorz. daarvoor. De lange rede werd met volle aandacht beluisterd. Dhr. Dorst maakte een bere kening, dat uit den landbouw alleen in de provincie Zeeland 7 millioen aan lasten werd op gebracht uit grondbelasting, soci ale lasten en crisispachtwet en in een tijd, dat de productie de kosten daarvoor niet dekt. Hij zou daarom willen dat die lasten konden verlagen en het Rijk meer zorg voor bedijking en zeewering op zich nam. Spr. maakte een ontwerp voor dijk geschot naar het bezit en meende, dat meer werkloozensleun in den vorm van werkverschaffing moest worden gegeven. Dhr. Gast wees op de onbil lijkheid, dat de polders moesten zorgen voor de tertiaire wegen en bepleitte ook meer lasten op de gebouwde eigendommen, waarvan de bezitters eveneens bij goede wegen belang hebben. Als b.v. een derde van de op brengst van de wegenbelasting, d i. van f 12.000.000 werd be schikt voor de tertiaire wegen, zou men al een heel eind komen. Een betere verdeeling zoude ook den spoorwegen ten goede komen, die evenzeer klagen. De voorz. zeide deze opmer king verwacht te hebben en is het er mee eens, dat het Rijk te weinig doet en waar de provin cie ook aan het eind hunner uitgaven zijn, dient er oplossing te komen. De landen aan de zee gelegen zijn ook te zwaar belast, waar ook het- achterland profiteert van die zeewering daarom achtte spr. het linie stelsel reeds door Napoleon in gesteld nog niet zoo slecht. Ook een wegschap zou beter werken. Maar spr. verwachtte van een audiëntie, zooals dhr. Gast wenschte, niet veel, maar ziet meer heil in een samenwerking van prov. besturen in deze om dan in vereeniging aan het Rijk om voorziening daarin te vragen. Het wordt dan bestudeerd en besproken, terwijl principen-mo- tie's meestal voor kennisgeving worden aangenomen. Spr. heeft reeds in andere functie's in dezen stappen gedaan en zei, dat we een Regeering hebben, die'zoekt naar produc tieven arbeid voor de werkloo- zen, zoodat wanneer nu ook de Zeeuwsche Waterschapsbond aan de naar voren gebrachte verlan gens een duwtje geeft, daar on getwijfeld rekening mee zal werden gehouden. Z.h s. wordt daartoe machtiging verleend. Op het gebied van grind en steenslag voor de wegen, bestaat een trustvorming in Duitschland en België, wat voor de afnemers niet voordeelig is. Maar er zijn ook anderen daarbuiten, die goed kooper leveren en nu zouden de polders daarvan kunnen profi- teeren zeide de voorzitter, indien men gezamenlijk aankocht. Er is reeds een ontwerp in voorbe reiding van voorwaarden, waar onder kon worden aangekocht. Ook kan daarbij worden benut de gelegenheid, die de Minister schept om betalingen aan Duitsch land te doen via de Nederl. Bank. Spr. beveelde opgave van be- noodigd materiaal aan. Dan restte nog een punt, n.l. de zorg voor polderarchieven. Het heeft de aandacht getrokken van Prov. Stdat die veel te wen schen overlaat, zoodat soms zelfs bewijzen van verkregen rechten teloor zijn gegaan. De Rijks archivaris, dhr. Meerkamp van Embden heeft daarop reeds ge wezen en de voorz. wilde erop wijzen, "dat het van belangis.dat men een goede bewaarplaats, een kluis, heeft voor zijn archieven, eer men er van boven af toe ge dwongen wordt. Men zou die b.v. streeksgewijze kunnen bou wen, zoodat de kosten dan slechts op f 6 per strekkende meter ar chiefruimte zouden komen. Daar voor de rondvraag geen liefhebberij was, sloot de voor zitter onder dank voor de trouwe en drukke opkomst de vergade ring. Men vereenigde zich nu tot een gemeenschappelijken maaltijd in het hotel „Pays Bas", om daarna in te stappen voor de rijtoer. Tal van landbouwers hadden hun auto welwillend beschikbaar gesteld om de gasten plaats te verleenen. Er werd gereden via Othene, Reuzenhoek, Veer, Zaam slag en Axel naar Sluiskil, waar de ammoniakfabriek van de so- ciété de l'Azote werd bezichtigd in drie groepen, elk vergezeld van een ingenieur, werden de machinekamers bezocht en werd in globale trekken medegedeeld, hoe de kunstmeststoffen werden vervaardigd en verscheidene ma len sprak men zijn verbazing uit over het massale bedrijf en de vindingrijke energie, die tot de verkregen resultaten geleid had Geruimen tijd ging met de be zichtiging hemi. Na afloop begaf men zich mar het luxueuse casino, waar het gezelschap de gast was van den directeur, den heer Cassales. De daar aange boden ververschingen waren een welkome verrassing bij de heer- schende temperatuur, zoodat de heer mr. Dieleman als tolk der aanwezigen sprak, toen hij zij het in de Fransche taal op hoffelijke wijze den directeur dankte voor de bezichtiging der fabrieken, waartoe deze zijn inge nieurs beschikbaar h3d gesteld en die zich zoo bereidwillig en loffelijk van die taak hadden gekweten; dankte voor de gulle en galante ontvangst in deze gastvrije zalen. Spr. uitte zijn bewondering voor het omvang rijke bedrijf, waaruit ongetwijfeld ook iets van den geest van een Mussolini sprak en voordeinge- nieuse ltaliaansche ingenieurs, die zulk een wereldbedrijf samen stelden. Spr. koesterde de beste wenschen omtrent de resultaten dezer fabriek. De heer ir. Hommes wendde zich hierop tot de gasten en dankte namens den directeur voor de belangstelling en het door den voorzitter gesprokene. Men had gaarne aan dezen Bond gastvrij heid verleend, omdat zij ten nauwste is verbonden aan het landbouwbedrijf en ook de resul taten van de fabrieken van de l'Azote van den landbouw afhan kelijk zijn. Mogen er daarom betere tijden aanbreken voor den bloei van beide bedrijven. Ten slotte nam de voorz. deze gelegenheid nog te baat om de deelnemers en in 't bizonder de autohouders te danken voor het belangeloos afstaan van hun auto. Persoonlijk weid hier nog hartelijk afscheid genomen en werd de thuisreis aanvaard. Persoonlijk geven we als onzen indruk te kennen, dat deze ver gadering voor belanghebbenden weer, evenals de vroeger door den Waterschapsbond belegde bijeenkomsten, van leerzamen aard was en zonder twijfel prac tisch nut voor het polderwezen zal afwerpen. We willen er daarom op wijzen, dat meer aansluiting bij den Bond ook voor de Zeeuwsch-Vlaamsche polders van onberekenbaar nut zou zijn. Aanslag op de politie. Toen Vrijdagnacht j.l. de rijks- en gemeentepolitie te Overslag surveillance diensten verrichtten onder de gemeente Overslag, zagen zij een vrachtauto benevens een tweetal personen-auto's na deren, die in de richting van de Belgische grens reden. De rijks veldwachter v. d. Z. hield een rood lichtgevende lantaarn gericht op den vrachtauto ten teeken dat deze stoppen moest en aan welke sommatie oogenschijnlijk voldaan werd, aangezien de bestuurder van de auto zijn vaart vermin derde en met kleine lichten ging rijden, Evenwel in de onmid dellijke nabijheid van den rijks veldwachter gekomen zijnde, reed de chauffeur recht op den politie man af, gaf gas en reed met groote lichten op door. De rijks veldwachter kon ternauwernood aan een overrijding ontkomen, deze sprong op zij, doch kreeg nog van het achterste gedeelte van den auto een klap, tengevolge, waarvan hij met een vaart in een langs den weg gelegen sloot te recht kwam. De volgende auto werd dobr den gemeenteveld wachter gesommeerd om halt te houden, doch deze reed eveneens door en ten slotte kon men den derden auto, waarin een drietal personen waren gezeten, tot stil stand krijgen. Ondervraagd, gaven zij op, niets te hebben uit te staan met de auto's die waren doorgereden. Men vermoedt te doen te hebben met smokkelaars die hebben ge tracht boter over de grens te brengen. De politie stelt een onderzoekin. (Mdb. Crt.) Voor het examen hoofdakte slaagde te Rotterdam de heer A. C. M. van Campen te Graauw. Raad van State. De Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur heeft be handeld het beroep van de ge meente Hulst tegen 'n besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland waarbij goedkeuring is onthouden aan een raadsbesluit tot het aan gaan van een geldleening van f70 000, voor onteigening van gronden. Het gemeentebestuur heeft in verband hiermee gewe zen op een tweeledig doei, dat beoogd wordt, werkverschaffiing en uitbreiding van de woonge legenheid Volgens Ged. Staten moet de gemeente in dezen tijd een soberheid betrachten, die in het raadsbesluit niet is te ont dekken. Behalve een bedrag van f 70.000 zal er noodig zijn f 105,000 voor aanleg van straten, plantsoenan e.d. Rapporteur mr. Limburg merkte op, dat men voor de tweede uitgave misschien minder dan f 105-000 noodig heeft, maar dat men in elk geval meer noodig zal hebben dan de eerste uitgave van f 70 000. De griffier van de Provinciale Staten van Zeeland, dr. Teilegen zeide, dat Ged. Staten twijfelen aan de realiteit van het plan, al is de werkverschaffingsgedachte, die er aan ten grondslag ligt, sympathiek. Hij zette uiteen, dat het bij de f 70 000 niet zal blijven. De Koninklijke beslissing volgt later. Vrouw door anto doodgereden. Zaterdagavond reed de fabri kant K. wonende te Stoppeldijk met zijn auto onder de gemeente St. Jansteen, toen ter hoogte van de Gentsche straat gekomen zijn de plotseling een wielrijdster den weg overstak. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. De vrouw zekere v. H. wonende te St. Jan steen, bekwam een schedelbreuk en is aan de bekomen verwon dingen overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Te Beanraing. Geschat wordt, dat jl. Zaterdag in de Belgische stad Beauring 100.000 bedevaartgangers zijn geweest om zoo mogelijk getuige te zijn van de verschijning van de H. Maagd. Gemeld wordt dan Om 9 uur heeft Tilmant Come (de man aan wien de verschij ning was voorspeld) een visioen der H. Maagd gehad, hij heeft een nieuwe kapel gezien en ge hoord, dat de H. Maagd jaarlijks op 18 Mei een bedevaart ver wacht. Er worden acht genezingen vermeld. Wie volgt. Vermoedelijk door roekeloos rijden is Zaterdagavond te Big gekerke een auto b(j het te ruim nemen van een bocht in een sloot gereden en 07er den kop geslagen* De bestuurder kwam er goed af, doch vande 2 inzittende studen ten ii de 20-jarige student C. S.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2