Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Wemeldinge 1, Westdorpe 1, IJzendijke 4, Zuiddorpe 1, Zuid- zande 3, totaal 133 gevallen in 44 gemeenten. Koningin Emma. De 75ste verjaardag van Ko ningin Emma is in den lande overal met groote vreugde her dacht. Ten paleize Soestdijk werd in intiemen familiekring Prins Hendrik vertoeft in het buitenland in tegenwoordigheid van Ko ningin Wilhelmir.a en Prinses Juliana, dezen dag gevierd. Het was een Oranje-dag en natuurlijk scheen de zon. De jeugd was reeds vroeg in de weer en tooide zich met groote sjerpen en kleurige mutsen, terwijl ook vele ouderen de oranje-cocarde droegen. Er werd zeer druk gevlagd, niet alleen van regee- rings-, provinciale- of gemeente lijke gebouwen, doch ook vele particuliere woningen hadden voor deze gelegenheid de nationale driekleur ontplooid. De Winkelsluitingswet. Namens de Vereeniging van Suikerwerk- en Chocoladefabri kanten wordt medegedeeld, dat in een onderhoud tusschen het bestuur van genoemde vereeni ging en den minister, dat op 9 Februari heeft plaats gehad, door den minister toezeggingen waren gedaan, dat wijzigingen in de Winkelsluitingswet binnenkort verwacht zouden kunnen worden In een kortelings aan den minister verzonden telegram heeft het bestuur der vereeniging op nakoming van de gedane toezeg gingen aangedrongen. Indien geen bevredigende op lossing wordt verkregen, over weegt de vereeniging als protest een tijdelijke sluiting van choco lade- en suikerwerkfabrieken. Rondvlucht. Ten einde in breeden kring de reeds bestaande belangstelling voor luchttoerisme in Nederland aan te wakkeren en demogelijk heden op dat gebied daadwerkelijk te demonstreeren, heeft de Com missie voor Luchttoerisme van de Kon. Ned. Vereeniging voor Lucht vaart met medewerking van K.L. M de Rotterdamsche Aero Club, de Nationale Luchtvaartschool en de A. N. V. V. op 29 en 30 April van het vorige jaar de Neder- landsche rondvlucht 1932 geor ganiseerd. Deze rondvlucht was een doorslaand succes. Intusschen heeft ook de A. N. W. B. zich aangesloten bij de in den aanhef genoemde organisatie. Hierdoor kan het voortbestaan van de Nederlandsche rondvlucht als jaarlijks terugkeerende avia- tische gebeurtenis verzekerd ge acht worden. Dank zij de goed keuring van den minister van de fensie, valt dit jaar ook op mili taire deelneming te rekenen, waardoor alle elementen van de Nederlandsche luchtvaart in de rondvlucht vereenigd zullen zijn. Voor 1933 zijn als data voor de tweedaagsche rondvlucht Vrij dag 25 en Zaterdag 26 Augustus gekozen. De route is als volgt samen gesteld 25 Augustus vliegveld Waal havenRoterdam -Delft— 's Qra venhage—Scheveningen, langs de kust naar Noordwijk-Haarlem vliegveld Schiphol (le landing)— Amsterdam— Zaanstreek —Hoorn Medenblik— Wieringen—vlieg veld De Kooy (2e landing)—Den Helder— Texel— Vlieland— Ter schelling— Ameland— Dokkum— Groningen—Eelde (3e landing) AssenMeppelZwolle Deven ter—vliegveld Twente (4e landing en einde van het eerste dagpar- cours). 26 Augustus vliegveld Twente Zutfen —Arnhem Nijmegen— Venlo Helmond Eindhoven (5e landing) 's Hertogenbosch Bre da—Bergen op ZoomZeeuwsch Vlaanderen—vliegveld Vlissingen (6e landing)—Middelburg-Haam stede (7e landing)—Waalhaven (8e landing)—Schiphol (9e lan ding en einde van het tweede dagparcours). De vertrekuren zijn als volgt eerste dag; Waalhaven 9.00, Schiphol 10.30, De Kooy 12.00, Eelde 16.00; 2e dag: Twente 8.30, Eindhoven 11.30, Vlissingen 15.30, Haamstede 1700. Teneinde deelneming aan den tocht ook voor belangstellenden mogelijk te maken, neemt de K.L. M. er aan deel met 4 vliegtuigen jlaats biedende aan ongeveer 40 passagiers. De organisatoren hopen dit jaar een „luchtkaravaan" van 24 vlieg tuigen te kunnen uitbrengen. AXEL, 4 Augustus 1933. Het was een heerlijke avond Woensdag en we kunnen ons indenken, dat honderdduizenden in den lande zullen geluisterd hebben naar de muziekuitvoe ringen, die overal werden gegeven ter eere van H. M. Koningin Emma, bij haar 75e jaardag. Zoo ook in onze stad. Er was zeer veel belangstelling voor de concerten, die resp. door dó harmonievereenigingen Concordia en Hozanna werden gegeven. Beide corpsen hadden naast een bizonder programma voor dien avond blijkbaar ook een goede luim, want de nummers werden voortreffelijk uitgevoerd. Inzon derheid het marschtempo van Hosanna doet vroolijk aan. Het is o. i. goed gezien, dat als een marsch als concertnummer wordt uitgevoerd, het tempo iets ge avanceerd wordt. Er werd ook druk gevlagd. Axelsche Toondag. Zooals gemeld, worden pogin gen in 't werk gesteld, om in plaats van de vroegere jaarmarkt een toondag te houden van vee. Dinsdag j 1. werd hiertoe een definitief besluit genomen. Een vergadering werd gehouden door afgevaardigden van den Z-Vl. Slagershond, de Z. L. Mde chr. B en T.-bond en de Kath. Boerenbond, welke organisatie's hier onderafdelingen hebben Tevens was ook genoodigd de Edelachtb. heer Blok, als burge meester en de plaatselijke pers. De heer H. Colsen, van Sluiskil, leidde de bijeenkomst in als voor zitter van den Slagershond, van welke eigenlijk het initiatief was uitgegaan. Men betreurde het, dat de Axelsche jaarmarkt, die als een eeuwenoud verkregen recht was ingesteld, nu eenigen tijd geleden door den Gemeente raad was opgedoekt. Weliswaar was er van de zijde van de be langhebbenden, inzonderheid de landbouwers geen animo, doch de veehandelaars en de slagers vonden het als een leemte, dat die markt niet meer bestond en meenden, dat er werkelijk nog behoefte aan is. Spr. betoogde zelfs, dat als mocht blijken, dat die belangstelling er nóg niet was van die zijde, dan kooplieden en slagers toch garandeeren, dat de markt er komt en slagen zal tot op zekere hoogte, mits men de medewerking krijgt van het ge meentebestuur. Het is dan ook om die reden, dat de burgemees ter is genoodigd en spr. heette hem hartelijk welkom, evenals ook de andere aanwezigen, in wier medewerking hij de plannen gaarne aanbeveelt, want door samenwerking is ongetwijfeld meer te bereiken. Alvorens dan verdere bespreking te houden wenschte spr. eerst een comité of bestuur te vormen en droeg hij het voorzitterschap over aan den burgemeester. Ofschoon dit werd gerespecteerd, vond toch de burgemeester beter, dat de heer Colsen de leiding als vakman in handen hield. Dhr. Colsen aan vaardde hierop de functie. Voorts werd secr.penningm. de heer Z. E Eckhardt, secr. van den Slagers- bond, en werden nog aange wezen de h.h. J. den Hamer Fz J. de Feijter Lz. en J. Machielsen als leden van de commissie. Dhr. Colsen stelde voorop, dat nu de landbouworganisatie's voor de helft der kosten deelne men, hunne leden natuurlijk ook in de prijzen kunnen deelen voorzoover ze vee inzenden. De prijzen bestaan uitsluitend in medailles. De keurmeesters wor den uit den vreemde aangezocht De markt zal bij welslagen wor den gehouden ieder jaar op den laatsten Dinsdag van November (in verband met de markten in de omgeving en te Gent) en wel te beginnen om elf uur, waar voor aan het gemeeentebestuur van Axel de noodige (ook finan- ciëele) medewerking zal worden gevraagd. De burgemeester zegde zijn steun gaarne toe, al merkte hij op dat het afschaffen van de aarmarkt niet een unicum was, want dat dit ook vroeger wel gebeurd is, o.a. in 1851 blijkens notulen uit dien tijd, en waar schijnlijk om dezelfde reden. Spr. juichte het echter toe, dat nu van particuliere zijde gepoogd wordt een nieuwe markt in 't leven te roepen en hoopt dat de vei wachtingen door den voorz. daaromtrent gekoesterd, mogen bewaarheid worden. Ook zag spr. met voldoening, dat nu ook de landbouworganisatie's aanwe zig en misschien tot dat doel bereid zijn. Dhr. J. den Hamer achtte zich nog niet gerechtigd voor de afd. der Z. L. M. te spreken, omdat nog geen vergadering was ge houden. Hij voor zich kan het plan steunen omdat hij gaarne de jaarmarkt terug zag, en ver trouwde op medewerking van zijn vereeniging. De h.h. C. de Putter en Jan de Feijter, resp. voorz. en secr. van de Chr. B. T. uitten zich in gelijken geest en ook dhr. Michielsen zeide namens de afdeeling., dat men naar rato met de andere organi satie's wenschte mede te werken. De voorz. dankte voor de ge sproken woorden en vormde nu het comité, als vnd. met de noodige plaatsvervangers. Ofschoon November geen tijd is, waarin de paarden in mooie conditie zijn, werd toch besloten ook paarden toe te laten, omdat men vooral jonge paarden ver wacht. Vastgesteld werden nu de klassen voor het vee, dat ge splitst werd naar leeitijd en als slachtvee, handelsvee en fokvee, waartoe men 2 stel keurmeesters zal vragen. Een verloting tot dekking der kosten werd bij meerderheid niet wenschelijk geacht. Behalve nog enkele bepalingen werd nog be sproken de vraag of medewerking wenschelijk was van de V. V. V. en de Winkeliersvereeniging. De voorz. zeide, dat die was toege zegd, doch anderen meenden, dat men die niet mocht aanvaarden Men was beducht, dat deze steun zou gepaard gaan aan een eisch voor attractie's en men hoopte er geen „kermis" van te maken. Daartegen werd in het licht ge steld, dat de toegezegde mede werking meer als bewijs van sympathie namens de nering doenden was te beschouwen. Nadat hierover verder van ge dachten werd gewisseld en werd uitgedrukt, dat men er zelfs geen prijs op stellen zou, dat de mu ziek zou spelen ter eere van de prijswinners, werd verdere voor bereiding gegeven in handen van den secretaris en sloot de voor zitter met dank voor de sympa thieke bespreking, de vergadering. Gisterenavond zou de heer V., uit Goes,«m3t zijn auto van hier naar Walsoorden rijden, ten einde nog de boot van 21.35 te halen. Nabij de zgn. Nieuwebrug geraakte de auto echter rechts van den weg en bleef op de helling nabij het kanaaltje staan. Tevergeefs werd met alle moeite getracht om de wagen met eigen kracht weer op den weg te krij gen, tot het rijtuig niet meer voor- of achteruit kon en de heer VL genoodzaakt was uit te stappen en plaatselijk logies koos. In tusschen was de Rijkspolitie van het geval in kennis gekomen en heeft onderzoek ingesteld, dat nog loopende is. De auto werd hedenochtend ter reparatie overgeleverd. Ziekenfonds Op 1 Augustus hield de af deeling Axel van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen een be stuursvergadering. Bij de be spreking bleek, dat velen nog als lid zouden toetreden, indien het was een vereeniging voor zie kenverpleging, meer populair uit1 gedrukt als ziekenfonds. Het is bekend, dat daartoe reeds vroeger met veel animo is ge werkt en teleurstelling van bizon deren aard de reden is geweest, dat de pogingen in duigen vie- en. Het doet ons genoegen, dat we thans uit betrouwbare bron vernemen, dat in deze richting weer zeer ernstig wordt gewerkt. Het onderzoek in die richting verkeert zelfs reeds in een ver gevorderd stadium, maar dit doel kan echter dan alleen verwezen lijkt worden, indien het ledental beduidend omhoog gaat, omdat de eischen daartoe niet onder schat mogen worden. Daarom wekken wij ieder, die er over denkt lid van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging te worden, daartoe zoo spoedig mogelijk zich ais lid op te geven. Er komt dan een krachtige ver eeniging, die in staat zal zijn, om aan de gekoesterde verlan gens te voldoen. Voor het examen Handen arbeid L O. slaagde de heer J. C. de Ridder onderwijzer aan de Bijz. school alhier. Voor het Mercurius-diploma (boekhouden) slaagden o.m. te Roosendaal de heeren B. de Brouwer en F. Pleunis te Hulst. Te Sas van Gent heeft aanbesteding plaats gehad voor het bouwen van een nieuw ge meentehuis. Laagste inschrijver waren Gebr. van der Poel uit Lamswaarde voor f 26.250. Dinsdagavond 8 uur arri veerde te Terneuzen het instruc tievaartuig „Prinses Juliana" dat met de directeuren en leeraren der Binnenvaartscholen uit geheel Nederland een vacantiereis maakt. Het gezelschap werd in Luxo:- thcater verwelkomd door burge meester Huizinga. V/oensdag- ochtend ging het door hetkanail naar Gent, terwijl eenige autori teiten uit Neuzen de reis mede- maskten. Bij afwezigheid van den bur gemeester werd het gezelschap daar ten stadhuize door den schepen ontvangen, waar zoo tusschen door de sluiskwestie van Terneuzen werd besproken en waarna een rondvaart dorr de Gentsche havens werd ge maakt. BeTrachtingscommissie. Ingevolge de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maat regelen ter bevordering van eene zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart is een Koninklijk besluit uitgevaardigd, waarbij aan de Kamers van Koophandel is opgedragen het benoemen van Bevrachtingscommissies. De Kamer voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen en die voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg kregen daarbij op dracht tot het benoemen eener commissie voor Zeeland, met uitzondering van de eilanden Tholen en St. Philipsland, die bij West-Brabant zijn ingedeeld. Benoemd zijn tot leden de heerenP. A. Neeteson te Sas van Gent, G. F. P. van der Peijl en A. C. L. Weijnen te Terneu zen, L. A. Stofkoper te Middel burg, F. V. de Groof te Hans- weert, P. A. van Bouchaute en A. de Bruijn beiden te Ter neuzen. In dezelfde volgorde werden tot plaatsvervanger der benoemde leden benoemd de heeren F. J van der Heijden te Sas van Gent, D. de Jong en C. L. de Smidt, beiden te Terneuzen, J. Vermeulen (P 117) te Middel burg, T. van Heel te Goes, C. L. Hamelink Lz. te Terneuzen en F. Klaaijsen te Breskens. Voor zitter werd de heer G. F. P. van der Peijl. Maandag is de Bevrachtings commissie door den voorzitter der Kamer te Ter Neuzen, den heer J. A. van Rompu, geïnstal leerd. Kolenactie. Zaterdag vergaderde het Co mité van Actie met afgevaardig den van bijna alle kolenver. op Zuid- en Noord-Beveland, ver tegenwoordigende plm. 6000 ledenook waren aanwezig de voorz. en secr. van hetzelfde Comité uit Walcheren en Tholen, zoodat totaal vertegenwoordigd werden plm. 15000 leden. In zeer uitvoerige uiteenzetting deed de heer Visscher mededee- ling van de oprichting, de ge voerde besprekingen en corres pondentie van het Comité, hoe en op welke wijze de eerste vergadering van de Handelaren en Coöp. is afgelast, de bespre kingen die gevoerd zijn met de Handelskamer. Hij liet hierbij ieer duidelijk uitkomen, dat het niet te doen is bij genoemd lichaam voor of om de leverantie, maar dat het enkel en alleen de belangen der verbruikers wil be hartigen zij is niet ongenegen bemiddelend op te treden. In den breede werd uiteenge zet dat 't wenschelijk is te cen- traliseeren tot één Provincialen Bond, die blijvend de belargen der kolenvereenigingen zal be hartigen. Ook werd voorgesteld namens het Comité, dat ieder lid 2 cent per jaar zal bijdragen. Met deze besprekingen en mededeelingen kon de vergadering zich volko men vereenigen. Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Politierechter te Middelburg. Dinsdag 1 Aug. 1933 zijn de volgende zaken behandeld N. d. P., huisvr. van P. R., 35 j te Westdorpe, gedaagd wegens beleediging. Deze zaak werd uitgesteld. R. S. d. Khuisvr. van F. W., 30 j., te Hulst, beklaagd dat zij Rosalia de Wilde met een melk kan heeft geslagen, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. C. v. L-, 53 j., veehouder te Neuzen, omdat hij te Zaamslag Willem van Vessem heeft belee- digd, f 10 boete of 5 dagen. Te Voorburg is Ljj de fa milie T tydens afwezigheid van de bewoners ingebroken. De in braak werd ontdekt toen de fa milie omstreeks half twaalf thuis kwam. Uit een onderzoek is ge bleken, dat een bedrag van 1400 is ontvreemd benevens een aantal sieraden die een be langrijke waarde vertegenwoor digen. De inbrekers hadden zich toe gang toi de woning verschaft door het uitsnijden van een keukenruit. Te Schiedam zjjti, naar het Dgbl. v, NBr meldt, 4 ledeD van het gezin G. H., man, vrouw en 2 kinderen door de politie dood op hun bed gevon den, tengevolge van gasverstik- king. Reeds eenige dagen gele den werd een auto vermist, waarin 7 personen, die uit vis- schen giDgen. Daar men vreesde, dat de auto in het Groot Noord- Hollandsch kanaal was gereden, heeft men eDkele dagen nu al gedregd. Gisteren nu is de auto b(j Purmerend gevondeD, met de 7 lijken, die een harden doodstrijd moeten gehad hebben. Men vermoedt, dat ze Dinsdag met den storm verkeerd zyn gereden en in het kanaal zijn geraakt. Eén was gehuwd. Te Hedel (N -Bris b(j het café Jansen een ernstig ongeval geschiedt, dat aan de 18 jarige Johanna Brands bet leven heeft gekost. Het meisje moest ore eenige bezcekers door den ftohter het huis gelegen tuin te geleiden ZONDAG 6 AUG. 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V', ure Dhr. Verduijn, van Breskens. Nam. 2 Ds. van Oeveren. Voorm. 9.30 ure "Dr. C. Veltenaar, ai Tholen. Nam. 2.30 Dezelfde. Voorm. 9 30 ure Leeskerk. Nam. 2.30

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2