Mijnhardt's Zenuwtabletten tuiging. De regeering zal toch tegenover de Kamer niet behoe ven te betoogen, dat zij dit onder alle omstandigheden tot eiken prijs zal voorkomen. De regeering acht de bezui niging, die de gemeenten aan de wet zullen ontleenen, van niet minder gewicht dan die, welke daaruit zal voortvloeien voor het Rijk. De minister wil gaarne aan het bezwaar tegemoet komen, dat gelegenheid tot beroep ontbreekt. De noodige wijzigingen heeft hij in het ontwerp aangebracht. Wie meent, dat de voorge stelde maatregelen geen bezuini ging van eenige beteekenis zullen brengen, kent de practijk niet. Talloos zijn de klachten, die de regeering bereiken van de ge meentebesturen, dat zij bij de toepassing van dè geldende wet worden gedwongen tot uitgaven en het aangaan van leeningen, die niet noodzakelijk en in dezen tijd derhalve niet te verantwoor den zijn. In die klachten speelt de godsdienstige overtuiging der besturen geen rol. Persoonlijk behooren de klagende bestuur ders in meerderheid tot de vrienden van het confessioneele onderwijs. Dagelijks ervaart de regeering dat die klachten veelal gegrond zijn. Ten aanzien van de vrees, als zou de toepassing der voorge stelde bepalingen het aanstellen van nieuwe ambtenaren ver- eischen, zegt de minister, dat. zoo min als door de benoeming van den directeur-generaal de formatie met een ambtenaar is uitgebreid evenmin de toepassing der nieuwe voorschriften uitbreiding van het aantal zal vergen. Maatregelen tegen het stichten van scholen onmiddellijk bij de grens van twee gemeenten beoogt de minister niet. In sommige ge vallen moge zoodanige ligging ongewenscht zijn, in andere kan zij door de doelmatigheid worden geboden. Aan stichting van nieuwe ge bouwen voor bestaande scholen zal in de tegenwoordige omstan digheden slechts in gevallen van uiterste noodzaak worden gedacht. Aan het bezwaar, dat er toch nog gevallen zouden kunnen zijn, waarin stichting van een bijzon dere school objectief noodig is, maar door de wet zou kunnen worden verhinderd, kan worden tegemoet gekomen door de woor den „of andere gewichtige om standigheden'' in te voegen. De bezwaren tegen de verhoo ging van vier tot zes kilometer acht de minister wel eenigszins overdreven. Hij is echter bereid den afstand van zes kilometer tot 5 kilometer te verkorten. De kos ten, welke uit de toepassing van art. 13 der L' O. wet 1920 voort vloeien, bedragen volgens de laatst bekende gegevens, t. w. die van het jaar 1929, in totaal f93.000. De minister vermag niet in te zien, welke overwegende bezwa ren er tegen kunnen worden aan gevoerd, dat «de wet, mits op be hoorlijken termijn, geldende con tracten buiten werking stelt. In- tusschen zullen contracten op langen termijn wel uitzondering zijn. Met het oog daarop wordt de zinsnede geschrapt. De opheffing van kleine open bare scholen, die in het belang van het onderwijs dienen te ver dwijnen, zal de minister langs anderen weg bevorderen. Tegen het hooren van den On derwijsraad heeft de minister geen bezwaar. De Landbouwcrislswet 1933 In de Memorie van Antwoord op het V.V. der Tweede Kamer staat o.m. het volgende Tegenover het oordeel van verscheidene leden, dat land- en tuinbouw bij de onderhavige re geling weinig baat zullen vinden, omdat daarin geen garantie bepalingen inzake steun voor bepaalde producten zijn opge nomen, vestigt de regeering de aandacht op het doen van alle op deze wet te baseeren maat- egelen, dat lar.d- en tuinbouw ooveel mogelijk hun productie kosten zullen verkrijgen. Voorgesteld wordt, de centra! commissie uit te breiden met een vertegenwoordiging der landarbeiders, en het ledental uit te breicjen tot vijftien. Ten aanzien van de melk- en zuivel-industrie zal de richting, tot dusver gevolgd worden voort gezet. De beperking van den vee stapel zal, voor zooveel slechts mogelijk, langs vrij wil ligen weg tot stand komen, Het ligt in de bedoeling de Tarwewet te handhaven, waar naast een systeem om de prijzen van haver, gerst en rogge op een loonend peil te brengen, in ern stige overweging is. De Tuinbouwsteunwet zal worden uitgevoerd en wel tot het daaiin genoemde maximum. Tot opheffing van het land bouwcrisisfonds kan de regeering niet overgaan. De regeering acht het niet ondenkbaar, dat het ter bereiking van met eenige steunregeling beoogde doel noodzakelijk zal zijn, de arbeiders in de gesteunde bedrijven eenigermate te laten participeeren in de voordeelen ten bate van het bedrijf verkre gen. Behoorlijk overleg met de arbeiders zal geëischt worden, Door den uitvoer van boter naar Engeland is het mogelijk gebleken, tegen de aanvankelijke verwachting in, het groote aan bod van boter in de Mei- en Junimaanden uit de markt te nemen en daarvoor een afzetge bied te vinden. De geëxporteerde boter is echter nog niet geheel verkocht uit hoofde van een voorzichtige politiek. De positie van de margarine- industrie is naar de meening der regeering thans niet onbevredi gend. De graansteun zal niet kunnen geschieden zonder eenige belas ting op den invoer van voer- granen. Overwogen wordt, of ten aan zien van consumptie-aardappelen maatregelen te nemen zijn, die voor zooveel noodig een gun- stigen invloed op het prijspeil ten bate der bebouwers zullen ten doel hebben. AXEL, 21 Juli 1933. Op de agenda voor de aanst. Dinsdag alhier te houden raads vergadering komen de volgende punten voor 1. No'ulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoemen lid in de Com missie van Toezicht op het lager onderwijs, wegens bedanken van den heer J. M. Baert. 4. Voorstel aangaande de be lasting ingevolge het bekende schrijven van Ged. St. 5- Wijziging begrooting 1933. „Coneordia". Gisteiavond had de jaarver gadering plaats der Harmonie „Coneordia". De vergadering was zeer matig bezocht. Het warme weder was zeker in de eerste plaats de oorzaak. De voorzitter, de heer A. Pieterse, heette de aanwezigen welkom, betreurde eenerzijds de slechte opkomst, doch anderzijds kon hier de conclusie getrokken worden, dat men het volle ver trouwen in het bestuur stelde. Spr. herdacht ook het verlies van het eerelid Lamaïtre, die jaren lang bestuurslid geweest was der vereeniging en haar in 1932 door den dood is ontvallen. Zoowel moreel als financiëel is hij een sterke steun geweest. Verder werd nog herinnerd aan enkele bestuurswijz'gingen ontstaan door het bedanken van enkele bestuurs leden. Door den secretaris-pen ningmeester den heer A.J. Schie man werden de notulen voorge lezen, welke onveranderd zijn goedgekeurd, evenals het finan ciëel verslag. De ontvangsten bedroegen f 575,75 en de uitgaven f754,31, alzoo een nadeelig slot van f 178,56. De kascommissie bracht bij monde van den heer P. Scheele rapport uit en had alles in orde bevonden. Spr. noemde het eigenlijk rekeningen nazien, want een kas was er niet, zooals bleek uit het tekort. Voor de kascontröle 1934 werden aan gewezen de heeren 0. Koevoets, A. v. d. Berge en C. Jansen. De aftredende bestuursleden A. Pieterse, A. Th. 't Gilde en H. Dieleman werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Enkele personen vroegen in lichtingen betreffende het instru mentenfonds, welke door den penningmeester naar genoegen werden beantwoord. Daarna werd een aandeel uitgeloot, hetwelk ten deel viel aan den heer J. M. Oggel. Bij de rondvraag werden in lichtingen gevraagd betreffende de gehouden bazar in verband met het kastekort. Door den voorziiter werd hierop geant woord, dat het verslag dezer bazar eerst het volgend jaar aan de orde is en alsdan het kaste kort ook zal vereffend zijn. De heer Blansaart stelde voor een dankbetuiging te zenden namens „Coneordia" aan den heer A. P Esselbrugge voorde belanglooze hulp die hij verleent door het gratis repareeren van instrumen ten, waartoe werd besloten. De heer Boot dankte namens de voetbalvereniging de Harmonie „Coneordia" voor hare medewer king ter gelegenheid van de ge houden wedstrijd Axel 1Sparta en deelde mede, dat de Directeur voor rekening der voetbalvere niging een nieuwe marsch mag aankoopen. De Voorzitter sprak zijn dank uit voor dit cadeautje en zei, dat de voetbalvereniging ook in de toekomst steeds op de medewerking van „Coneordia" zal kunnen rekenen. Na nog enkele aangelegenheden van min der belangrijken aard te hebben besproken sloot de Voorzitter de vergadering. Bij gunstig weder zal „Con eordia" a.s. Maandagavond om 8Vs ure een Marschencon- c e r t geven op het Marktplein. Uitgevoerd zullen worden een twaalftal marschen, o.a Floren tines Hoch Heidicksburg. The Gladiators farewell, Burgemeester van Sonsbeeck, Odeon-marsch, enz. de mooiste uit haar reper toire. Daar zulks nog niet is voorge- komer, zal daarvoor wellicht wel belangstelling zijn. De autotoclit. Het was tegen 12 uur dat gis termiddag ruim honderd oude menschen en invaliden van huis werden gehaald, waarna de chauffeurs zich opstelden aan de Prins Hendrikstraat. Een 40-tal eigenaars hadden, bereidwillig hun auto beschikbaar gesteld en dus kan men begrijpen, dat het een heele rij was, toen de bur gemeester, onder wiens leiding de tocht stond, het sein tot ver trek gaf. Het was toen bijna één uur. Politie en pers voorop, daarna de burgemeester, het ge meentebestuur en vervolgens in iedere auto een commissielid met de deelnemende ge soodigden. Door een haag van groetende menschen gine het naar Sluiskil, IJ zen dij ke, Oostburg, Sluis, en gezien het vlot verloop werd doorgéreden naar Knocke. Prachtig weer, mooie streek met akkers vol goudgeel graan, of kleurig groene veldgewassen, rondom typische hofsteden of kreken en waterleidingen, waarin het spiegelgladde wateroppervlak de blauwe lucht of grillige wolken weerspiegelden, keurig opge poetste auto's met zachte kussens en een matig gangetje het stemde alles tot voldoening en genot, zooals men dat kon lezen in de stralende oogen van de oude menschen, die niet in staat zijn in woorden uit te drukken hetgeen ze eigenlijk voelen en waarnemen, nu en dan met een van geluk stralenden en lachenden blik bevestigend de vraag of het naar hun genoegen is. Ook de begeleiders deelen echter in dat genot. Nietwaar men heeft toch ge streefd om de oude mmschen een aangenamen dag te bezorgen en is men dan niet even dank baar of nog meer, als men het genot smaakt daarin te slagen Hoe wordt hier ook bewaarheid de spreukhet is zaliger te ge ven 1 En daarom kunnen we ook de velen, die een steentje hebben bijgedragen tot dat doel van deze plaats verzekeren, dat hunne gif ten of hun werk ten volle aan het doel hebben beantwoord. Te drie uur arriveerden we te Knocke en reden we door de moderne badplaats naar den strand-boulevar, waar even werd uitgestapt en genoten werd van het verre zeegezicht, of het strand gewemel, of de hotels en villa's werden bewonderd, of de dor- slige kelen even werden gelaafd Al spoedig werd echter weer ver zamelen geblazen en reden we naar Siesk?, die intusschen was verwittigd en een groote zaal in gereedheid had gebracht tot de ontvangst. Niet zoodra waren de auto's in zicht of de patroon wees de parkeerplaatsen aan ter wijl de gastvrouw, geholpen door tal van bediende's de koffie zette en het deeg werd geroerd. De lezer zal wel weten, dat aan een bezoek aan het Sieska- pension onafscheidelijk is ver bonden wafels eten. En zoo was het ook nu. Een 40 tafel ij es stonden zoo danig gerangschikt met de noo dige sfoelen, dat men er plaats nam of men thuis was. Borden, kopjes, messen, vorken, enz. alles was gereed voor het feestmaal. Toen allen gezeten waren, bleef er één recht staanHet was onze leidsman, die als kapitein Balbo zijn vliegtocht, deze auto tocht in alle onderdeeien wilde zien slagen en dus ook de maal tijd. Dat het echter ook hem naar den zin ging, bleek wel hieruit, dat hij zijn onderdanen eerst het welkom wenschte toe te roepen. Mocht ik het vorige jaar het genoegen hebben aldus zeide de Burgemeester, de heer Blok, met U Bresker.s te bezoeken, thans doe ik dat in het buitenland, op de badplaats Knocke, die vooral gij ouden van dagen ongetwijfeld nog weinig zult bezocht hebben. Waar de auto-tocht de vorige malen zoo goed is geslaagd en vele oudjes weer met verlangen raar zoj'n reisje uitkeken, kon ik niet nalaten, om ook dit jaar een oproeping te doen aan de burgerij van Axel, voor dit doel. Ondanks het feit, dat ook Axel zoo te lijden heeft van crisis kon spreker van deze plaats met blijdschap getuigen, dat hij nog van alle zijden mede werking mocht ondervinden. Een bewijs, dat men in die gemeente veel eerbied heeft voor de grijs heid en met vreugde offers brengt om de oude minbedeelden nog eens in den avondstond van hun leven met volle teugen te laten genieten. Spr. stelt dat zeer op prijs en spreekt de hoop uit, dat de terugreis hetzelfde verloop moge hebben. Tenslotte drukte spr. zijn dank uit aan de commissies, de meisjes, die zulke uitstekende bloemenverkoopsters waren en stortregens trotseerden, de politie voor haar toez.cht, de pers, de wijkzuster, en natuurlijk de auto houders en allen die medewerk ten. Hierna noodde spr. om tot den maaltijd over te gaan en drukte ook aan de familie Sieska zijn voldoening uit voor de goede regeling. En hierna werden de vijfhartjes in geurig deegvorm rondgedeeld. Overbodig te zeggen, dat ze alle ter bestemder plaatse werden gedeponeerd met de noodige boter en suiker en een pittig kopje koffie. Intusschen had een gewezen Axelaar, die enkele maanden ge leden van hier naar Knocke was verhuisd, de attentie met vrouw en kind den burgemeester te ver welkomen en een bouquetje aan te bieden, waarna hij zich bij de „smullende" massa voegde. Na den maaltijd werd gewan deld, gebaad, gekeuveld en amu seerde ieder zich naar smaak tot het uur van vertrek was aange broken en in iets vlugger tempo de terugtocht werd aanvaard. Ook deze slaagde behoudens enkele malen bandenpech, dat echter spoedig was verholpen, dank zij het ordonnancencorps onder bevel van Gerrit. Tc 9 uur waren we thuis in den besten welstand en tot ieders vreugde. Vermeld zij nog, dat ook bij de terugkomst tal van menschen hunne belangstelling toonden, wat trouwens ook op alle doorgetrokken dorpen en gehuchten het geval was. Er was geen bepaald punt van verzameling bij de terugkomst, wat ook uit den aard der zaak niet wenschelijk is, daar de oudjes natuurlijk 's avonds weer gaarne spoedig thuis zijn. Maar daar mede ontbrak dan de gelegen heid om den leider dank te zeg gen. En zoo gelooven we goed te doen, als we hier ons als tolk stellen van alle deelnemers, en den heer burgemeester erken telijkheid betuigen voor zijn lei ding in alle onderdeeien dezer tocht. Oppervlakkig moge men denken het loopt wel, maar wie van nabij nagaat de vele bemoei ingen, welke noodig zijn en soms nog talrijker worden, naar mate er meer commissieleden zijn, die kan beseffen, dat men heel wat op zijn hals haalt met het orga- niseeren en leiding geven aan een onderneming als deze, waar men zeer zeker volop aan den weg- timmert. Het werk heeft dan veel be kijks. Maar hier kon en mocht het van alle kanten bekeken worden, omdat het alleszins goed verzorgd was. ripTVPIIQ en 0 v e rs P a n n e i) HOI VCUo onrustig en slape loos. Men gebruike hiertegen de zenuwstiliende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. -i- Een vreemd verschijnsel vond men het, dat gistervoor middag geruimen tijd aan den Kinderdijk aan de Oostzijde een fiets tegen een boom stond en in de daaraan grenzende kreek een zgn. broodzak vlak bij in het water dreef. De badmeester P. Huijssen roeide er heen met een boot en bij het ophalen van de tasch bleek, dat daar iemand voorover in het water was ge vallen en verdronken. Men her kende in het lijk den lijnwerker van de Z. V. Tram Mij. de 38- jarige P. van E. Of men hierbij aan een onge val, dan wel aan een daad van zwaarmoedigheid moet denken, daaromtrent verkeert men in het onzekere. De man woonde sedert kort in deze gemeente en laat een vrouw met 5 kinderen van 1 tot 12 jaar achter. De heer A. Koole, thans marechaussee bij de Brigade alhier, is benoemd tot veldwachter te Baarland. De rijksambtenaar 2e klasse J. B Grir.vis te Hulst wordt in gelijke betrekking overgeplaatst naar Maassluis. Gemeld wordt, dat te Hulst bij de kerkverbouwing een water bron is ontdekt, ter diepte van 9 M die zeer helder drinkwater geeft. Naar verluidt is de ontdekte bron van voldoende capaciteit om te Hulst een eigen waterleiding bedrijf in het leven te roepen. Iloogere Bnrgerschool. Woensdag is de uitslag bekend gemaakt van de gehouden over gangsexamen op de Rijks H. B. S. te Terneuzen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse Jan de Feijtcr AxelWilhel- mina v. Fraaijenhove AxelN, Gulden, Hulst; Maria Meulen- berg, Ter Neuzen; Jacobus Nee. teson, Kloosterzande Willem v. Rompu, Ter Neuzen; Jan Stuff ken, Ter Neuzen Gerrit de Vries, Ter Neuzen; Johanna van Wijck, W. v. d. Vliet, Kloosterzande. Van de 2e naar de 3e klasse Antonia Bom, AxelFrans Breepoel, Axel; Janna Dees, Ter Neuzen (met lof); Jan Dieleman, Axel; Willy Galle, Ter Neuzen; Corry Hamelink, Ter Neuzen;

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2