Binnenland. Landbouw. Balbo in Chicago. Het eskader van den Italiaan schen minister van Luchtvaait, generaal Balbo, is Zaterdag van uit Montreal te Chicago neerge streken. Hiermede is de laatste étappe van deze triomfale vlucht met 25 vliegtuigen vanuit Rome, waar van er een nabij Amsterdam verongelukte, beëindigd. De geestdrift in Chicago was enorm De 24 vliegtuigen zijn Zater dagmiddag om 15.35 uur (Am- sterdamsche tijd) te Montreal in Canada opgestegen voor de étappe naar Chicago. Het eskader vloog langs de St. Lawrencerivier en het Ontario- meer. Toen het eskader startte bra ken de 50.000 toeschouwers, die den geheelen nacht aanwezig waren gebleven, in een storm van geestdrift los. Toen het eskader bij Port Aeron de Amerikaansche grens passeerde werd het verder bege leid door 43 Amerikaansche Dornier Wall-vliegtuigen. Boven Chicago gekomen, werd eersteen rondvlucht boven de tentoon stellingsgebouwen gemaakt. De belangstelling te Chicago was ontzaglijk. Honderdduizen den waren op de been om het eskader te begroeten. Paus Pius XI heeft den Aarts bisschop van Chicago opgedra gen, generaal Balbo en zijn vliegers den Pauselijken zegen te verleenen en uiting te geven aan zijn wensch, dat de onder neming goed ten einde zal wor den gebracht en dat de deelne mers gelukkig naar hun vader land zullen terugkeeren. Arnhem 700 jaar. Zaterdag zijn te Arnhem de feesten begonnen ter herdenking van het 700-jarig stadsbestaan, waarbij tal van autoriteiten aan wezig waren. De burgemeester hield een wel komstrede, welke werd beant woord door ZExc. den Min. van Binnenl. Zaken, mr. De Wilde, die een herdenkingsrede uitsprak. Na de receptie en de lunch werd een openluchtspel gegeven, gevolgd door een historischen optocht, die de stad doortrok. Nieuwe A.V R O. Studio. In een Zaterdagmiddag te Am sterdam gehouden vergadering van het algemeen bestuur van de Algemeene Vereenigins Radio Omroep is besloten, de archi tecten Merkelbach en Karsten opdracht te verleenen tot den bouw van de nieuwe A V.R O.- studio te Hilversum. Niet naar Duitschland. Het is vacantietijd en volop worden weer plannen gemaakt voor vacantie-reizen. Verschil lende reisbureaux zijn daarin behulpzaam en ook de Verecni- gingeu voor Vreemdelingenver keer doen hun best de reisgasten naar zich te lokken. Vooral Duitschland is daarin dit jaar sterk. Van uit Rijnland worden o a. Nederlandsche gezelschappen gerordigd en zelfs jourralisten- veri enigi rgei. E i dan zet iedere autoriteit en elke stad er zij i beste beentje voor, geeft zich moeite en kosten om de heeren te overtuigen, hoe rustig men er genieten kan. „Op gezag", aldus schrijft men uit Rijnland aan de N. Rott. Crt-, plaatst men in de couranten foto's en berichten over de excursie der Hollandsche persmenschen. Op zichzelf geen bizonderheid, maar wat dan in 'toog loopt is, dat in diezelfde couranten ook op gezag het volgende is geplaatst: „Het is aan beambten der stad ver boden, om reizen naar het bui tenland te ondernemen". Eerst aan de staatsbeambten, toen aan die der spoorwegen en nu ook die der steden, wordt verboden in het buitenland en dus ook naar Nederland te reizen. En dan spreekt men in toespraken voor de pers over „Gegenseitig- keit" van verkeersontwikkeling op breede basis en wisseling van vreemdelingenverkeer. Men moet het maar slikken. We denken aldus de schrij ver aan deviezenvoorschriften in Duitschiand, aan vermomde contingenteering van Nederland- landscne producten, aan de hooge tolmuren, aan de bepaling dat men bij een reis naar Nederland slechts 200 Mark bij zich mag hebben, terwijl dat voor andere landen 700 Mark bedraagt. Een nog steeds doorgaande jodenboycot, een persvrijheid om van te rillen, een persoonlijke vrijheid zonder wetten, een spi onage- en verklikkersstelsel zon der weerga, een bevoorrechting van alles wat bruin is, een wil lekeur, waartegen de leiding zich tevergeefs tracht te verzetten. Wij denken aan het aangekon digde moratorium, aan het zon der noodzaak niet betalen van de rente van geleend geld. En dan te weten, dat de prachtige modern geoutilleerde tramnetten met de nieuwste rijtuigen in de meeste steden, de modernste vuilnisafvoer, de up to date in gerichte spoorwegen met de nieuwste locomotieven en rijtui gen, de moderne en sterke radio stations, de bijna overal inge richte groote ziekenhuizen en paleizen voor stedelijke en staats bedrijven, tot stand zijn gekomen met geleend geld, waarvan men nu de rente niet wil betalen. Geld, dat geleend was en dat men heeft uitgegeven en nog uitgeeft, alsof het eigen overge spaard geld was. Wat kosten die millioenen uniformen, uitrustingen, de fees ten der „Erhebung", al die pa raden en wat „drum und dran" is Dat de verschillende sprekers den moed hadden op een uit wisseling van verkeer te wijzen, is wel naief bij een verbod voor alle ambtenaren - de eenige die over verlof, vacantie en re gelmatige inkomsten beschikken om naar het buitenland te reizen. Wij gelooven, dat het begrip „Gegenseitigkeit" (wederkeerig- heid) voor ons Nederlanders, na al hetgeen wij van onze vriende lijke buren aan den lijve hebben moeten ondervinden en nog on dervinden, een wrangen bijsmaak begint te krijgen, tenzij wij in alles ons ook op hetzelfde stand punt plaatsen en ook wij in alles op gelijke basis handelen. Er is gelukkig nog karakter in ons volk en begrip van eerlijk heid en waardigheid. Zullen wij ons laten leegpompen op elk gebied en in alle richtingen? Nederland let op uw zaak Veilingsvcreenigfng. Donderdag werd te Hulst de jaarvergadering gehouden van de C öp. Vruchtenveilingsvereen. „Zeeuwscta-Vlaanderen", onder voorzitterschap van den heer G. EOmmeloo te Philippine. Uitgebracht werd het jaarver slag, waaruit bleek, dat een wins-t gemaakt werd van ƒ2 240, na afschrijving van f 2526 op ge bouwen en inventaris. Ondanks deze uitkomsten kan echter het vr ilingspercentage n:e" vermic- deren, aangezi n de aardbeien cultuur te riskant is. Bij een aanvoer van ruim 610.000 K.G. over 1932, is dat dit jaar slechts do heltt, zoodat de inkomsten daarvaD ongeveer 3000 minder b -dragen Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredenden herkozen. In de vacature A. C. Ysebaert, dia bedankt had, werd voorden kring Axel gekozen dhr. R. A d Hert te Zuiddorpe. Als com missarissen werden gekozen de h.h. J: den Hamer Sr. te Axel en J. de Waal te Kloosterzande. Aangaande het jaarverslag echryft m°n het volgende aan de .Tern. Crt Het jaarverslag stond geheel in het teeken van den benarden tijd groenten en kruisbessen het trekloon niet waar aardappelen kon men soms niet weggegeven krjjgen. Toch was er niet te klagen vergeleken by andere veiling©». - De exploitatierekening had nog gunstiger kunnen zijn, als ook de aardappelveiliug was doorge zet. Met het oog op de lage prijzen werd deze niet aange durfd. Hiermede hebben het bestuur en de telers een groote fout gemaakt, die te meer ge voeld werd toen in het voorjaar de steuD a 0,85 per 100 K.G. kwam Zij die geveild ensteuu genoten hebben, hebben nog altijd een stuk boven de twee gulden ontvangen. De om<et van de veiling daalde van 153 000 in '31 tot 124 000 in 1932. De kleine veiiiDg heeft zich best ontwikkeld. De veilings-onkosten zouden beduidend verlaagd kunnen wor den als ieder der ruim 500 ledeD een kleinigheid liet veilen. De leden hebben den welstand van de veiling dus zelt in de hand. Omtrent de steunregeling die verkregen werd is vooral veel te daD.ken aan den Rijkstuin- bouwconsulent te Goes, waarvoor aan Ir. v. d. Plassche dank werd gebracht. Uitvoerig werd voorts nog be sproken de kwestie van de ver plichte veiling van bepaalde vruchten en van vroege aard appelen in 1934 Besloten werd voor 1933 en 1934 verplichtend te stellen het veilen van zacht fruit en pruimen en voor 1934 zekere soorten bard fruit. Deze soorten zullen nader vastgesteld worden door het be stuur in overleg met den Rijks- tuinbou wconsulent. Ook werd tot verplicht veilen van vroege aardappelen besloten. Chr. Boeren- en Taindersbond Zaterdag werd alhier in het gebouw der Cnr. Ligere Land bouwschool onder voorzitter schap van den heer Joh. de Feijter te Zaamslag, de jaarver- gadeting gefcouden vau de Ge westelijke atdeeling Zeeuwsch- Vlaanderen Oostelijk deal van de C. B. T. De voorzitter opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze en verheugde z.ch in eer drukke opkomst, waarschijnlijk als gevolg van da groote agenda. Na de ingekomen stukken werd door den secretaris het jaai ver slag uitgebracht, waarbij werd gememoreerd, dat de vereeuiging over 1932 een omzet had van drie millioen kilogram tarwe. Voor degenen, die weten welk eeu zorg is verbonden aan het goed bewaren van granen eD vooral tarwe zal het duidelijk zijn, dat dhr. J. W. Bakker alle lof verdient, als men constateereu kan, dat in deze atdeeling de mooiste en de best bewaarde tarwe werd afgeleverd. Terecht sprak de voo'Zitter dan ook na mens de aid. woorden van dank en hulde voor de activiteit, waar mede dhr. Bakker zijn taak vervult. De financiën staan er in ver schillend opzicht goed voor; zoowel de algemeene rekening als die der keurii gscommissie en die der landbouwschool sloten met een batig saldo. De bestuursvet kiezing vormde dezen keer een gewichtig punt op de agenda. Er traden twee leden periodiek af, n.l. de h.h. F. Dielemau van Hoek en M. ue Regt Lz. van Zaamslag, ter wijl bovendien oen drietal be stuursleden hun baantje neer legden, deels wigens gevorder den keityd en wegens uitschei ding van bedrijt, n.l. de b.h. Joh. de Feijter, Zaamslag, Jac. Weijns, Terneuzen en Lev. de Putter, alzoo een verkiezing van 5 be stuursleden. Zooais te begrijpen is veroor zaakte dat nog al enkele stem mingen. De altrt denden werden direct herkozen en in de vaca tures werden gekozen de h.h. C. de Putter Axel (Loozes hof), C A. de Kraker, Zaamslag en G. Weijns Jz. Axel-Spui. Allen namen hunne benoeming aan, behalve dhr. Weijns, die het in beraad hield, uit hooide van het feit, dat hij het niet in h'et be lang van den gang van zaken achtte, dat by met zijn schoon vader deel uitmaakte van het osstuur. Zooals gewoonlijk bij de om vraag eener vergadering kwamen ook hier bij die gelegenheid en kele klachten naar voran, zij het dan ook dat ze hier reden van bestaan hebbeD. Zoo werd misnoegen uitge sproken over de handelwijze van het N. A. K. in verband met het keureü van aardappelen, enz. wat onder sommigen reden tot verbittering gaf. Ook werd weer naar voren gebracht de vraag, of bet du niet mogelijk was, door middel van het Hoofdbe stuur in overleg met den Minister eens te trachten verlichting te krijgen van dm druk der sociale lasten, welke voor den landbouw toch ondragelijk zijn. Nadat door den voorzitter een en ander was beantwoord, en niemand verder het woord vroeg richtte deze z'ch tot alle aanwe zige en afwezige leden der ver- eenigiDg, om in welgekozen woorden en op hartelijke wijze afscheid te Demen van deze organisatie. Spr. releveerde, dat hy begonnen met een beperkt aantal personen, de vereeniging 15 jaren had geleid er. had zien groeien tot een krachtige invloedrijke ver- eeDiging, waarmede men op maatschappelijk gebied rekening heeft te boudeD. Verschillende stichtingen, zooals de school, het magazijn, de keuringen, enz. wijzen erop, dat met ernstigen wil veel kan bereikt wordeD en spr. roept daarom de heeren toe gaat ?oo voort onder Gods on- misbaren Zegen. Ten opzichte van de land bouwschool spoorde spr. de aanwezigen aan om toch vooral bun kinderen daaraan te doen deelnemen en te laien prcfl.ee- ren van het uitstekend onder wijs dat daar gegeven wordt en vooral zoo noodig is in deze lijden, omdat daar naast de stoffelijke ook de geestelijke belangen worden besproken. Met dank aan God voor de genade in dat alles betoond, sloot de f^er De Feijter de veigaiering. Mond- en Klauwzeer. In de week van 2 tot en met 8 Juli j.l. is in Zeeland mond en klauwzeer geconstateerd in de navolgende gemeenten Airdenburg 4, Axel 1, Arne- muiden 1, Baarlarftl 1, BreskeDS 1, Cadzand 2 Eede 2, Ellemeet 1, Groede 4, Hoek 1, Kloetinge 1. St. Kruis 1, St. Maartensdijk 2, Oostburg 1, Souburg 1, Oud- Vossemeer 1, Poortvliet 10, Re- tranchement 1, Sluis 3, Schoon- dijke 2. Scherpeoisse 6, Seroos- kerke (W.) 1, Tholeu 2, West- dorpe 2, Zounemaire 1. Totaal 51 gevallen in 25 gemeenten. Consumptie aardappelen. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 16 Juli a.s voorden uitvoer van consumptie-aardap pelen naar België en Luxemburg c ruticatep, als bedoeld in art. 2 van het Koninklijk Besluit tot regeling van den uitvoer naar Belg en Luxemburg zullen worden afgegeven. Met deze algifte vau deze cer- t ficaten is belast mr. L. Nie- mö Ier te 's Gravenhage. Het bedrag ter bestrijding van de kosteD, is vastgesteld op 5 cent per 100 K G. Verkleining ran den veestapel- De Centrale Commissie voor de Crisis Rundveecentrale heeft, naar de N. R. Ct. verneemt, een p'an in overweging genomen, een gedeelte van de op te ruimGu runderen te verwerken in corned beef en zulks te doen geschieden door de fabrikanten van gecon serveerde vleeschproductec. Met dit plan zou sen nadeelig saldo van ettelijke millioenen voor de schatkist gemoeid zijn. Dit bedrag zou men trachten terug te vinden door een extra heffing op alle vleeschsoorteD, ook op de reeds belaste, waardoor de vleeech- prijzen aanzienlyk worden ver hoogd, AXEL, 18 Juli 1933. De voorbereiding van de auto* tocht met de ouden van dagen vordert goed, Naar we vernepien zal men de route over ongeveer eenzelfde lengte nemen als het vorig jaar, toen via Neuzen, Hoek en Philippine naar Bres- kens werd gereden. Thans gaat het rechtstreeks over Sluiskil naar Philippine, IJzendijke, Schoondijke, Oostburg, Sluis en mocht er tijd over zijn, even een slippertje over de grens om het zeebad Knocke te bezichtigen. Hopen we, dat het weer de tocht moge begunstigen. Vreemdelingenverkeer. Het is zeker een aangenaam idee, wanneer we zoo nu en dan kunnen waarnemer, dat een autobus met passagiers, die ook het mooie Zeeuwsch-Vlaanderen eens wenschen te bezichtigen, hier halt houdt en we de rei zigers zien uitstappen, om onze plaats te bezichtigen. JI. Vrijdag was het een gezel schap uit Den Haag, gisteren een meisjesschool uit Noord- Brabant en in den namiddag een afdeeling van de „Vlaamsche Blauwvoeten", onder leiding van den heer dr. Aug. Borms. Dan hadden we Zaterdag een elftal van het Rotterdamsche Sparta te gast met eenige sup porters, die Zondag vertrokken in de beste stemming en niet zonder het tot weerziens scheid den. Zooals bekend, waren dezen overgekomen om met de plaatse lijke voetbalclub een propaganda- wedstrijd te spelen. Deze is ge slaagd, al was het dat de regen aanhoudend stioomde, tot last van spelers en misschien nog duizend toeschouwers, zoowel uit Axel als uit de omgeving. Gehoord, dat dit getal meer dan verdubbeld zou zijn bij mooi weer, is het wel jammer, dat het weer zoo tegenviel. We vernemen nog, dat voor den aanvang der match aan Sparta het welkom werd toegeroepen door den heer J. L. M. Boot, als bestuurslid van de V.V. Axel en zoowel namens de sportvrien den als namens de geheele bur gerij van Axel, die het bizonder op prijs stelde, dat het groote Sparta zich de moeite had ge geven om naar het kleine Axel te komen. De Spartanen boden Axel een bouquet aan als felicitatie vooT hunne prestatie in het afgeloopen seizoen. Voor het verslag van het spel verwijzen we naar de sport- rubriek. Geslaagd. Aan de Academie Beeldende Kunsten afd. M. T. S. Bouwkunde te Den Haag is bevorderd van het 2e naar 3e studiejaar de heer K. Boot te Axel. Aan de Hoogere Handelsschool te Dordrecht is bevorderd van de 4e naar de 5e klasse de heer J. Boot te Axel. Aan de Technische school te Haarlem slaagde voor afd. electro techniek, de heer A. H. Donze te Terneuzen. De heer J. van den Bossche te Terneuzen slaagde aan de Universiteit te Gent voor het eerste gedeelte van het examen in de Romaansche Philologie met voldoening. Te Dordrecht slaagde voor de afdeeling werktuigbouwkunde de heer A. L. M. Poppe te Hulst. Voor het diploma suikertech nicus de heeren F. B. Kohier te Terneuzen en J. de Vuijst te Bresken?. Aan de R K. H. B S. voor meisjes slaagde voor het eind examen, mej. L. Cammaert te Hontenisse. Het woonhuis met schuur, erf en tuin te Overslag Dorp ter grootte van 20 A. 90 c.A. werd Donderdag in het café van dhr. Plasschaert te Overslag ten ver* zoeke van de fam. Steenput door notaris Fanoy te Axel herveild. Het perceel werd voor f 3400 toegewezen aan dhr. Cyr. de Nijs te Overslag. Vrijdag sloeg nabij de Ka* pellepolder een span paarden op hol. Doordat de lijn, waarmede de voerman De V. alhier de paarden mende, brak, renden de dieren als wild in de richting

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2