POROL POEDER Landbouw. ring de volkomen vrije hand, om zonder verdere goedkeuring der Kamers de maatregelen te nemen, om die crisisproducten te steunen. Vermoedelijk zal deze crisis- wet worden aangenomen, zij het ook na eenige discussie. Ge schiedt dit, dan is de Regeering verder vrij met tarwe te doen wat zij wil, want tarwe val al onder de crisisproducten. Het maai- en mengpercentage zal, naar het inzicht van de betrokken autoriteiten en na goedkeuring doo r den minister, kunnen wor den opgevoerd tot het gewenschte peil, zoodat tuinbouwgrond zal kunnen worden omgezet in ak kerland. Hiertegen bestaat geen enkel bezwaar. Juist West-Friesland met zijn gewent koolsoorten heeft het hard te verantwoorden en wan neer de noodige financieele steun gegeven wordt om de „Umstel- lung"' mogelijk te maken, dan kunnen de West-Friesche tuiniers weer wat rustiger ademhalen. Het surplus aan goedkoopere massa-producten kan gedeeltelijk worden verminderd en door tarwe worden aangevuld, waarvan wij, zooals gezegd, een niet onbe langrijk invoersaldo hebben. De invoer van tarwe, anders dan zaaitarwe, bedroeg in 1922 654.662 ton 1930 707.816 1931 773 294 1932 758.441 terwijl de invoer gedurende Janu- ari-Mei 1933 aan het terugloopen is in vergelijking met de over eenkomstige periode van het vorige jaar. in de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg de tarwe-import 261.838 ton tegen 306 066 het vorige jaar. Het neemt niet weg, dat er op dit gebied nog veel voor den boer te doen is. Een dergelijke tarwe-politiek druischt wel in tegen de internationale lijn en tegen de onderhandelingen, welke op het moment in Londen ge voerd worden, maar tenslotte is het hemd nader dan de rok. De uitvoering van de bestaande Tarwe-wet is in goede handen. Met inachtneming van de door de Regeering uitgestippelde lijnen wordt rekening gehouden met de wenschen van alle belangheb benden en zij, die gedupeerd worden kunnen op den grootst mogelijken steun rekenen. Wan neer op een gegeven moment ingrijpende maatregelen genomen moeten worden, dan kan men verzekerd zijn, dat de eenmaal aangenomen politiek van onder linge gedachtenwisseling veel van de onvermijdelijke belangentegen stellingen zal wegnemen. Bij Kon. besluit is met in gang van Juli 1933 bij het De partement Sociale Zaken benoemd tot hoofd der afd. Werkverschaf fing en Steunverleening (direc teur-generaal) de heer A. van Geelen, directeur van den gem dienst der arbeidsbemiddelingen werkloosheidsverz. te Utrecht. De regeering van Ned. Indië is niet bereid de internee- ring op te heffen van Sardjono, die zooals men weet, gekozen is tot lid van de Tweede Kamer, doch intusschen reeds is ver vangen door een opvolger. Bij Kon. besluit is aan den heer dr. A. L. L. Rutgers, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn ambt van gouver neur van Suriname, onder dank betuiging voor de in dat ambt bewezen gewichtige diensten. Uitvoer van rngspek. De Nederlandsche Varkenscen trale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 17 Juli 1933, de uitvoer van rugspek, ook naar andere landen dan Duitschland, door haar zal ge schieden. Belanghebbenden bij den ex port van dit artikel naar andere landen dan Duitschland kunnen zich om inlichtingen wenden tot de Nederlandsche Varkenscen trale. Provinciale Staten van «Zeeland. Vervolg van het Tweede Blad. De financieele zijde bespre kende zegt spr. dat f 1.25 per h.a. I nog wel te vinden is, maar dit zal niet voldoende zijn. Spr. meent, dat er een bemaling bij Terneuzen zou moeten komen en dat de landbouw in deze tijden de kosten van het waterschap niet zal kunnen dragen. Persoonlijk is spr. niet tegen een waterschap, in zijn omgeving echter de meesten wel. Spr. vraagt aan Ged. Staten het voor stel tot betere tijden uit te stellen. Dhr. de Pauw meent, dat als men een betere afwatering wil hebben, men leiding en toegan gen grondig moet verbeteren. Spr. wijst er op, dat Rijk en Ged. Staten meenen, dat het onder houd goed is, doch de menschen in de streek zelf denken er an ders over. Zij staan ieder afzon derlijk als kleine polders en hebben geen zeggingskracht en daarom is spr. juist voor de oprichting van het waterschap. Op de technische zijde zal spr. niet diep ingaan, maar hij weet wel dat de uitlaten te Terneuzen soms tijden lang niet open kun nen, omdat de waterstand niet laag genoeg is. Spr. wil de pertinente toezegging hebben, dat de contracten, gesloten met de polders ook voor het water schap zullen gelden. Spr. wil gaarne vernemen waarom geen overleg is gepleegd met de belanghebbenden en te vens wat men denkt van de kosten van administratie. Spr. vreest ook wel eenigszins aan tasting van de autonomie der polders. Men moet samen op trekken voor gemeenschappelijke belangen. Dhr. Vogelaar vraagt of men in O. Z. VI. nu toch nog niet inziet, dat men als afzonderlijke polders niets bereikt. Vooral waar de polders in hun plicht zijn tekort geschoten. Spr. gaat mede met hen, die thans geen nieuwe lasten op de landbouwers willen leggen. Maar hier zal het gebouwd volledig medebetalen. Spr. is voor het voorstel. Dhr. Kodde is over het alge meen tegenstander van oprichting van waterschappen. Zijn indruk is, dat men spoed wil maken en dit acht spr. niet juist, hij is tegen de oprichting op dit oogen- blik, mede omdat hij de kosten berekening niet juist acht. Spr. acht het niet goed dat dit voorstel gekoppeld is aan een plan voor bemaling waardoor men de polders voor een vol dongen feit stelde. Het is aan te raden zeer voorzichtig te zijn. Dhr. de Jonge wees op de tegenstrijdige opmerkingen be treffende deze zaak en op het eindelijk komen van Ged. Staten met dit voorstel. Het wordt daarom de vraag voor de staten leden welke richting zij moeten opgaan. Dhr. Kalle brengt dank aan Ged. Staten voor de vlugge wijze van indienen van dit voorstel. Er is een zekere rivaliteit tus- schen de polders. De regeering wil Zeeuwsch-Vlaanderen gene gen zijn en het is voor haar een kostbaar object. Spr. verwacht dat men het voorstel zou toejuichen. Dhr. Dieleman verdedigde het voorstel van Ged. Staten en zeide, dat ook in andere provincies het stichten van waterschappen ver zet uitlokte, maar er was alom reden dit aan te pakken, omdat nu het rijk steun er bij verleent. Het voorstel tot het oprichten van een waterschap is wel dege lijk naar de polders om advies gezonden, doch niet het plan, dat toch niet kan worden behan deld voor er een waterschap is en het voorstel nader is uitge werkt. De polders beroepen zich nu bij hun tegenstand op de plannen. Het geldt hier een prachtig object voor werkverschaffing. Men be roept zich op nalatigheid van het Rijk, maar deskundigen zeggen juist, dat het Rijk meer deed dan waartoe het contractueel verplicht was. 3pr» schetste den droeven toestand van vroegere eeuwen, inzake de afwatering van O. Z. VI. Toen men er van af wilde zien het kanaal van Terneuzen behalve voor scheepvaart ook voor water afvoer te gebruiken, zijn de con tracten opgemaakt, waarbij spr uitvoerig stilstaat. De staat is alleen verplicht te doen wat het contract voorschrijft en als hij het niet doet, dan eerst kan het voor een schadeloos stelling worden aangesproken. Aangenomen dat het Rijk ook wel eens te kort is gekomen, dan staat er tegenover, dat het thans veel meer doet, dan waartoe men het zou kunnen verplichten. Het belang derwerkverschaffingbrengt spr. naar voren en verwacht grooten steun van het Rijk, wat men nu niet mag laten loopen. Spr. doet uitkomen, dat goede ontwatering de waarde van den grond zeker ten goede zal komen. De kosten van beheer en admi nistratie zijn met den besten wil van de wereld niet te geven, maar wel wil spr. er op wijzen, dat de polders als regel geen hooge salarissen uitkeeren wat de contracten betreft met de polders, deze zullen zeker ver vangen worden door een met het waterschap. De heer De Feijter meent nog, dat de tijd van voorbereiding te kort is geweest, en dat er geen voldoende contact is geweest tusschen de polders en Ged. St. Dhr. Dieleman zegt, dat het Rijk geen steun verleent, als het voorstel niet wordt aangenomen. Dhr. Bosselaar is tegen uitstel van behandeling en wil gaarne vóór stemmen, gezien ook zijn ervaring in den polder Walcheren. Het voorstel-de Feijter om de beslissing uit te stellen, verwierp de vergadering met 35 tegen 6 stemmen. Hierna volgde artikelsgewijze behandeling. In het slot- of overgangsartikel vindt dhr. Kodde juist het gevaar, dat de polders voor een voldon gen feit worden gesteld, omdat in paragraaf 2 aan het eerst door Ged. Staten te benoemen bestuur opdracht wordt gegeven tot uit voering van werken en daarom stelt spr. voor te lezen, dat dit dag. bestuur alleen de samen stelling van het Waterschapsbe stuur moet voorbereiden. Dit amendement wordt echter met 32 tegen 9 st. verworpen, waarna het voorstel tot stichting I van het Waterschap Axeler- en Hulster Ambacht zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen. Vervolgens werd besloten om een zeeweringsfonds te stichten tot een maximum van f 200,000, bestaande uit gelden die over blijven van het bedrag dat voor calamiteuze polders wordt ge raamd. Eveneens wordt aangenomen een voorstel van Gad. St. tot afwijzing van het verzoek om financieelen steun voor de Thool- sche Waterleidingmaatschappij En idem ten op;i;hte vaneen verzoek om f300 subsidie voor het E. K. huis te Hulst. Gunstiger onthaal vond- een voorstel van Ged. St. om in plaats van f 1500 ten hoogste f 2200 toe te staan in de her stellingskosten vai den kerktoren te Hulst. Verlaging van het brugtarief te Tholen wordt door Ged St. voorgesteld o.a. op grond, dat 121/2 cent per man teveel is en er f 15000 winst gemaakt wordt, boven de f7000 die jaarlijks in de gemeentekas van Tholen wordt gestort. Het voorstel wordt aan genomen met bepaling, dat (op voorstel van dhr. Sinke) werk lieden en scholieren van het eiland dezelfde reductie krijgen, als die uit de stad Tholen. Ook wordt aangenomen de verstrekking van een renteloos voorschot van f 72 700 voor wegs- verbetering van den weg bij Kloosterzande en Groenendijk. Garantie Tarweoogst. Wederom wordt voor de tarwe oogst een maximum garantie toegekend van êén millioen gul den aan de Gewest. Tarwe organisatie voor Zeeland. Het vorig jaar is van deze garantie geen gebruik gem?akt, De tram Hansweert - Vlake. Voorgesteld wordt deze dienst met 1 Januari a.s. of zooveelvroe- ger als noodig is op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen een autobusdienst. Naar aanleiding van desbe treffende vragen antwoordden Ged. St., dat Provinciale exploi tatie veel te duur zou worden Een autobusondernemer kan dat veel goedkooper. Getracht zal worden het personeel, voor zoo ver niet op wachtgeld gesteld, bij de provincie in dienst te houden. Eén persoon zal op wachtgeld komen. De geëischte ruimte voor de post is noodig in verband met het groote post vervoer naar O. Z. Vlaanderen. Gezorgd zal worden, dat de treinverbinding met het nieuwe vervoermiddel zeker is. Ook deelen Ged. Staten mede, dat sinds het voorstel was afgedrukt, het station Vlake met aanvang van den winterdienst zal worden opgeheven en dat het personen-, zoomede het overgroole deel van het goederenvervoer voor loopig over het station Kruinin gen—Yerseke zal worden geleid. In verband hiermede stellen Ged. Staten voor te bepalen, dat de autodienst zal loopen van Hans- weert naar Vlake of het daarvoor in de plaats tredend station. Het voorstel is z.h.s. aange nomen. Ten slotte wordt nog goedge keurd een begrotingswijziging, volgens welke een post uitgaaf van f 15000 is bestemd voor de verhooging van de stabiliteit van de motorboot „Prins Hendrik" en dat een post van f 2000 voor verbetering van den weg van Middelburg naar Koudekerke zeker ten laste van het Wegen fonds dient te komen, en dat na vaststelling van de wegenlijst 1933 dit Wegenfonds het bedrag zal teruggeven. De wijziging wordt z.h s. goed gekeurd. Hierna sloot de Commissaris de vergadering in naam der Ko ningin. AXEL, 14 Juli 1933. V. v. v, en E. M. M. Als het goed gaat zijn de Ver- eeniging voor Vreemdelingenver keer en de Winkeliersvereni ging twee lichamen, die op el kaar aangewezen zyn en dan eensgezind optrekkend heel veel kunnen doen voor de belangen van Axels neringdoenden. Reeds bij herhaling is getracht om tot die samenwerking te komen, doch verschillende oorzaken leidden weer tot afscheiding. Gisteravond hield'de V. V. V. een buitengewone algemeens vergadering, waar opnieuw de samenwerking aan de orde kwam en wel ten einde alhier een wekelyksche markt te organi- seeren in den ziD, zooals die op 3e Pinkster met succes is ge houden. De hoofdzaak loopt in den regel over de vraagwie betaalt Dezen keer dan werd geantwoord beide. En dat is te loven. Men wacht slechts op een goedvinden van de winke liersvereniging en dan aan 't werk. Nog werd gesproken over plannen tot het houden van een 2e concours-hippique en wel op 15 Augustus, doch zekerheid bestaat daaromtrent nog niet. Indien het plan doorgaat, zal ook getracht worden om des avonds in de kom der gemeente eenige attractie te geven, opdat zooals vaak gezegd wordt, de massa niet naar en van het terrein gaat zonder Axel te hebben gezien. Mannetjes" uit de aardappels. Het Secretariaat van den Keu ringsdienst Zeeland schrijft ons In de aardappelvelden merkt men vooral eenigen tijd na den bloei planten op van hetzelfde ras, die wat boven het gewas uitsteken. Deze planten noemt men mannetjes", vermoedelijk naar hun krachtige uiterlijk. Bij niet alle aardappelrassen komen deze minnetjes, ook wel genoemd hooge planter, voor, ze zijn al thans niet duidelijk waar te nemen. Het zijn vooral de rassen Eersteling, Bintje en Eigenheimer waaj bij de keuring, op bet voor komen van deze hooge planten terdege wordt gelet. De manne tjes zijn knop variaties van de aardappelplant en treden plotse ling in een gewas op De man netjes kunnen in het laatst van de groeiperiode het best onder scheiden wordeD van de normale planten, door hun forscher uiter lijk, hoogere stacd en vaak rijke en late bloei. De mannetjes val len het meest in het oog doordat zij boven het gewas uitsteken, bij de Bintje is dit o.a zeer dui delyk, terwijl de mannetjes in Eigenheimer belangt yk later rijp zijn dan de gewone planteD. Vaak vormen de mannetjes een groot aantal stelon met veel kleinere knollen. De mannetjes zijn het best te herkennen in een later groeistadium, wanneer het gewas wat is gezakt, doch men wachte niet tot het laatst om ze uit het gewas te doen verwijderen. Het voorkomen van mannetjes" in een overigens normaal veld is een zeer onge wenschte eigenschap, waarop by" de selectie streng dient te worden gelet. Het voorkomen van „manne tjes" in het gewas zal by de keuring worden aangemerkt als vermenging. Het verdient der halve aanbeveling om de aard appelvelden van deze t hooge" planten te zuiveren» Het was te verwachten. Zooals we meldden in oos vorig nummer, was een schry- ven van Ged. Staten ingekomen bij Burgemeester en Wethouders alhier, betreffende sommige be- grootingsposten. Dit schryven luidt aldus: „Naar aanleiding van Uw nevenvermelde brieven deelen wy U mede, dat wy aan de ge- meentebegrooting voor 1933 on ze goedkeuring hebben onthou den op grond van de volgende overwegingen. Op de posten „Werkverschaf fing aan Werkloozen" (no 245) en „Steun aan Werkloozen" (no 247), waarop resp. 7000 en t 20 000 is uitgetrokken, was op 19 Mei 1933 reeds resp. 7011,74 en 12 449,31 uitgegeven. Een aanzienlijke verhooging van deze posten was derhalve noodzake lijk. Aangezien het bedrag op den post „Onvoorziene Uitgaven" waarop na de aangebrachte wy- zigiDgen nog slechts 2740,75 beschikbaar is, hiervoor ten eenenmale onvoldoende is en bovendien gedeeltelijk beschik baar moet blyven voor verboo ging van andere posten was het noodzakelijk dat maatregelen ter verhooging der ontvangsten werden getroffen. Waar de raad ondaDks de daartoe strekkende uitnoodiging niet bereid is geweest de ver- eischte maatregelen te treffen wordt het financieel evenwicht van den dienst 1933 ernstig in gevaar gebracht. Aangezien een sluitende be grooting ten allen tyde en zeker in de bestaande moeilijke tijds omstandigheden een eisch van goed fiaancieel beleid is en de ingezonden begrooting in wezen ni8t aan dezen eisch voldoet is zy niet voor goedkeuring vatbaar. Voorts berichten wy U, dat wij eveneens aan de begrooting van het gasbedrijf voor 1933 onze goedkeuring hebben ont houden op grond dat de percen tages ad 2 van afschrijving voof gashouders en buizennet te laag moeten worden geacht. Tenslotte brengen wij onder uwe aandacht dat met betrek king tot de verlaging van de jaarwedde der vroedvrouw (no, bijzonder verzachtend, opdrogend en reuk- wegnemend, werkt bij transpireerende oksels en voeten. Strooibussen 60 ct. en I yld. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2