ftlii+ikacdt's Poeder Raadsverslag. ten uit Peking blijkt, moet de als bij uitstek vruchtbare provincie Sjensi, in Midden-China, door een ontzettenden hongersnood geteisterd worden. Bijna iederen nacht worden dorpen door wol ven overvallen en binnen den tijd van drie maanden moeten hon derden menschen door deze roof dieren verscheurd zijn. De voortdurende burger-oor logen hebben de bevolking van uitgestrekte gebieden tot den bedelstaf gebracht en een periode van 5 jaar, waarin geen druppel regen gevallen is, heefteden bo dem uitgedroogd en alle planten- groei vernietigd. De bevolking is volkomen uitgeput en de sterfte onder de kinderen heeft een schtikbarenden omvang aan genomen. Door de algemeene uitputting van krachten biedt de bevolking geen weerstand meer tegen de besmettelijke ziekten, die welig tieren. Tal van rooverbenden loopen het land af en ontnemen de verarmde menschen hun laatste bezittingen. Er is geen enkel dier meer op de boerderijen overmen heeft al het vee reeds lang geleden opgegeten. Gruwelijke berichten over menscheneters doen de ronde. Alleen de wolven varen wel bij dezen toestand. Zij telen bui tengewoon sterk voort en troepen van 40 tot 50 stuks zwerven overal rond en verslinden in on gelooflijk korten tijd alles wat in de huizen te vinden is. Geen leven-de ziel blijft over. Hulp kan uiterst moeilijk ge boden worden. Het uitgehongerde gebied is te uitgestrekt, minstens 120.000 vierkante kilometers en men schat de bevolking op 15 millioen zielen. Daarbij komt, dat ook in de aangrenzende pro vincies op tal van plaatsen hongersnood heerscht. Meer werkloozen dan inwoners. Ook in Chili krijgen de werk- loozen, vooral in de salpeter streken, waar de crisis zich op de meest heftige wijze doet ge voelen, een ondersteuning van staatswege. Toen enkele dagen geleden de laatste afrekening uit Antofagasta bij de regeering in Santiago binnenkwam betreffende de gedane uitbetaling van steun gelden konden de ambtenaren van de controlecommissie hun oogen haast niet geloovener stond toch zwart op wit, dat in Antofagasta aan 41 933 personen werkloozensteun was uitbetaald, terwijl die stad volgens de cijfers der laatste volkstelling „slechts" 36.000 inwoners telt. Waar de fout gemaakt werd, is nog niet gebleken, maar de uitbetaling der steungelden is voorloopig stop gezet. Een nauw keurig onderzoek wordt ingesteld. Heden hield de Gemeenteraad openbare vergadering onder voor zitterschap van burgemeester Blok. Afwezig waren de heeren J. de Feijter en C. Hamelink. Na vaststelling der notulen van de laatste twee vergaderingen werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Goedkeuring door Gedepu teerde Staten van de raadsbesluiten tot verkoop van grond aan H. P. Dieleman— Koole, A. P. Freekenhorst, W. Verstraten, C. Rinn en M. Mieras Meijer. b. het raadsbesluit tot wijzi ging van de instructies voor de keuringsveeartsen. e, De Commissaris der Konin gin bericht herbenoeming van dhr. A. P. Wisse tot lid van de Gezondheidscommissie. d. C. van Bendegem bericht onder dankbetuiging de aanne ming van zijn benoeming als hulp-fitter aan het Gasbedrijf. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. e. Rapport van den Gemeente- Opzichter naar aanleiding van de vraag van den heer C. Hamelink over de rioleering vanaf den Ar- mendijk naar de Kanaalkade, luidende als volgt Naar aanleiding van een vraag van een der Raadsleden betref fende de onreine sloot nabij de woningen aan de Kanaaikade, deel ik U mede, dat deze sloot inderdaad dikwijls zeer vuil is Dit vindt zijn oorzaak in het huishoudwater, dat daar in die sloot loopt, ten 2e in afval en verdere onreinheden, die daar gedeponeerd worden en ook in de veel te hooge duikerbodem onder den weg, waardoor die sloot nooit voldoende kan loo- zen, zoodat alle vaste stoffen voor de uitlaat blijven liggen en verteren. Herhaaldelijk is reeds getracht om de sloot over een zekeren afstand te rioleeren en te dempen doch men kon noch van de eigenares, noch van den dijk graaf van den betrokken polder vergunning krijgen. Eerstge noemde (mevr. de wed Ysebaert) was er tegen, omdat door het dempen der sloot haar terrein te gemakkelijk zou zijn te bereiken voor ongewenschte elementen. In verband met bovengemelde vraag heb ik nogmaals een on derhoud gehad met den Dijkgraaf, die beweerde, dat er thans geen bezwaar meer zou bestaan. Gezien den toestand van den bodem, zouden de buizen op palen en planken gelegd moeten worden en tegen den weg een gemetselde put. De kosten wor den geraamd op f200, waarvan f 90 aan materiaal. Burg. en Weth. stelden voor deze verbetering te laten uitvoe ren in den loop van het volgend jaar, daar de begrooting een dergelijke uitgaaf niet toelaat. Alzoo werd besloten. Daarna werd overgegaan tot benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemidde ling. Wegens het vertrek van dhr. P. Warnier is een vacature ontstaan in deze commissie, waarvoor de betrokken organisatie een twee tal ingezonden heeft: 1 Andr. de Visser H 15, 2 P. B. Seghers E 143. Benoemd werd dhr. Seghers. 4. Verzoeken voor aankoop van grond. Het preadvies op deze verzoe ken luidt als volgt a en b Door M. W. Visscher en C. van de Velde beiden eige naars van perceelen in de Wil- helminastraat, vragen de achter hen gelegen grond in de Pieter Paulusstiaat te mogen koopen tegen een verminderde prijs t.w. f 2 50 per M8 en met ontheffing van de verplichting tot bebou wing. (Voor tuingrond). Deze grond is aanvankelijk ingedeeld in de klasse van f 3 per M8. Aangezien de diepte der per ceelen niet groot is, stellen B. en W. voor om deze verzoeken in te willigen, mits de perceelen aan de straatzijde met een be hoorlijken muur van steen wor den afgescheiden, ter beoordee- iing van B. en W. De opper vlakte van deze perceelen bedra gen respectievelijk 123 en 104 M8. Alzoo werd besloten. van Cappon. Het bebouwbare gedeelte bedraagt 230 M8. terwijl de overige oppervlakte groot is 80 M8. Dit laatste gedeelte wenscht hij te koopen tegen verminderden prijs, die f3,50 was. Besloten werd om het perceel bouwterrein te verkoopen tegen den prijs van f2.50 per M8. en die overige strook welke door de gemeente voor geen enkel doel kan benut worden voor den prijs van f2 per M8 aan adressant over te dragen, onder uitdrukkelijke voorwaarden, dat de kooper en zijn rechtverkrij gende nimmer dit gedeelte mag bebouwen, benutten voor eenig getimmerte noch beplanten met eenig hoog opgaand bouwgewas, zulks ter voorkoming dat het uitzicht voor het verkeer wordt belemmerd. Een en ander na schriftelijk ad vies van den gemeente-opzichter. 5. Verkoop slachtliuisgebouw. De bouw van het nieuwe slachthuis is thans zoover ge vorderd, dat eerstdaags tot inge bruikneming kan worden over gegaan. B. en W. deden een voorstel tot verkoop van het oade slacht huisgebouw voor afbraak, onder nader vast te stellen voorwaar den, o.a. dat binnen twee maan den dit gebouw moet zijn ge sloopt. Ook in afwijking van de ge woonte, om dezen grond bij in schrijving te verkoopen, zulks op grond dat destijds zich verschil lende gegadigden voor dit per ceel hebben aangemeld. Het per ceel moet gekocht worden over een diepte van 22 M. (Dit ter voorkoming dat achtergelegen perceelen worden geschonden wat afbakening betreft). De voorgevel van een daar te bouwen perceel moet gebouwd worden langs de Prins Hendrik straat en minstens 3.25 M. uit den achterkant van het tegeltrot toir. De zijgevel mag tegen het trottoir in de Ds. Jan Scharpsfr. gebouwd worden. De gevels aan de straat en de eventueele af scheiding van de straat moeten gebouwd worden met Waalsteen. De grond zal 3 50 per M8 moeten opbrengen. Ook hierin wordt gevolgd het advies van den gemeente-op zichter. Zonder hoofd. st. werd aldus besloten. c. Van den heer P. Ie Feber Jr. is namens zijn principaal een verzoek ingekomen om drie pei- ceelen aan diezelfde straat te koopen tegen een gereduceerden prijs van f 2 50 per M. Deze perceelen hebben een totale op pervlakte van 310 M3 Besloten wordt ook dit verzoek in te willigen voor den prijs van f2.50 per M*. en overigens onder de daarvoor gestelde voorwaarden en bepalingen. d. Mej. M. P. van der Walle, woonplaats kiezende te Axel, vraagt twee perceelen grond te koopen in de Prins Hendrikstraat naast de woning van den heer A. J. Schieman, onder de be staande voorwaarden. De grootte van deze perceelen bedraagt 235 M». (af 3 50) en 103 Ms. f 2 50) Het verzoek wordt toegestaan. e. Door den heer I. J. Brak man is een verzoek ingekomen om den grond aan de Prins Hendrikstraat te koopen, links van den ingang naar de molen 6. Afkoop van c^Jns. Dhr. C. de Feijter wonende Kerkdreef E 91 vraagt afkoop van de cijns, die hij jaarlijks be taalt voor den gemeentegrond, waarop zijn huis en bijbouwen staan. Dit cijnsrecht dagteekent reeds van voor 1800 en is be paald op f 1.30 per jaar. Inge volge het Burgerlijk Wetboek is de cijns afkoopbaar, waarvan het bedrag kan bepaald worden op hoogstens 20 maal het jaarlijksch verschuldigd bedrag. B. en W. stelden voor om het verzoek in te willigen en de af koop te bepalen op f26 plus eventueele daaruit voortvloeiende onkosten. Alzoo besloten. 7. De traverse in de Ge meente. Het preadvies hierover luidt als volgt Ais uitvoering van het Raads besluit d.d. 20 December 1932 inzake de doortrekking in de Gemeente zijn door B. en W. in samenwerking met den Prov. Waterstaat al sinds geruimen tijd onderhandelingen gevoerd met de eigenaars van de perceelen, wier eigendom geheel of gedeel telijk in het plan vallen om dit te koopen. De uitvoering van dit plan is zoodanig geregeld, dat het werk zal worden uitgevoerd onder toe zicht van den Prov. Waterstaat mits van gemeentewege in samenwerking met dien Water staat de diverse stukken grond in eigendom krijgt, hetzij door koop of onteigening. In die lijn is door ons gewerkt en zijn met de diverse eigenaars vele en langdurige besprekingen gevoerd. Het resultaat isdat Mevr. de Wed. van Dixhoorn de strook grond gelegen langs den weg (Zeestraat) wenscht af te staan voor de som van f2 650; dat dhr. J de Kraker Rz. het gedeelte grond voor zijn woning gelegen en een gedeelte tuin wenscht af te staan voor f2.500, mits de door hem verharde weg naar zijn woning opnieuw wordt verhard. Gezien de belangrijke waarde verminderingen, die deze per ceelen ondergaan, komt het B. en W. voor, dat deze voorloopige overeenkomsten geaccepteerd moeten worden. Dhr. G. S. Blankert, die zijn stal en werkplaats moet afstaan in het Jufferkwartier, vraagt hier voor een bediag, dat overeenkomt met de kosten, welke hij moet betalen voor aankoop van twee woningen en den verbouw daar van, welke kosten geraamd wor den op f 2 800. B. en W. stelden voor, behou dens goedkeuring van Heeren Ged. Staten tot aankoop van deze perceelen te besluiten. Met de Directie van de Z.V.T.M. is ook over de overname van een strook grond onderhandeld, welke Directie de volle medewerking heeft toegezegd en goedkeuring daarvoor afwacht van het be trokken Departement. Met de Wed. P. Haak is on danks alle pogingen, geen over eenstemming bereikt kunnen wor den. Haar bedongen prijs staat onwrikbaar vast en is van dien aard, dat daardoor aanhangig gemaakt moet worden een ont eigening ten algemeene nutte, evenals voor de woning van dhr. Ir. Bouwens te Gent. B. en W. stelden voor hen te machtigen tot het doen van de noodige stappen daartoe. Getracht zal worden, deze onteigening tot stand te brengen in den kortst mogelijken tijd, opdat de werk zaamheden van den winter als werkobject kunnen gelden. Alzoo besloten. 8. Oninbare posten. Ten gevolge van faillissement of onvermogen werden een drie tal posten ad f 11.88, f 4 20 en f 6 als oninbaar afgevoerd van den staat van belastingsschuldigen. 9 Bekeningen over bet Jaar 1932. De rekening van de Gemeente werd aangeboden met de vol gende cijfers Gewone dienst. Ontvangsten f 247.900.15 Uitgaven 246.364 85s Volgens de bepalingen van de heffingsverordening van die be lasting kan geen ontheffing ver leend worden weshalve voorge steld werd op dit verzoek afwij zend te beschikken. De heeren L. Goetstouwer en O Mattelé vragen voor het jaar 1933 ontheffing van hondenbe lasting wegens het niet meer hebben van een hond. Aangezien de desbetreffende verordening ook hiervoor geen ontheffing toestaat werd voorge steld op deze verzoeken afwij zend te beschikken. F. Noens A 99k vraagt ver mindering van zijn aanslag in de hondenbelasting. Volgens de ten dienste staande gegevenS is deze aanslag juist, weshalve werd voorgesteld deze aanslag te handhaven. Dhr. J. Overdulve M 5 vraagt vermindering van schoolgeld ten gevolge van een vermindering van aanslag in de Rijksinkomsten belasting. Blijkens ingesteld onderzoek blijkt dat adressant met een be drag van f 1.20 kan worden in zijn aanslag. Werd voorgesteld dit verzoek in te willigen, evenals het ver zoek van A. Koster P 51 die vermindering vraagt omdat zijn zoon in de maand Februari de school heeft verlaten. Zijn aanslag dient met f0 70 verminderd te worden. Ten opzichte van deze ver zoeken werd overeenkomstig de voorstellen besloten. Nog was ingekomen een schrij ven van Ged. St., die de goed keuring onthouden aan de gem.- begrooting en begr. gasfabriek 1933 en adviseeren verschillende posten te wijzigen. Hierover zal in een volgende verg. worden beslist. Batig slot f 1.535.29s Kapitaaldienst. Ontvangsten f 69.803.33s Uitgaven 67.152.33s Batig slot f 2.651.— De rekening van het Gem. Gas bedrijf sluit met de volgende cijfers Afdeeling 1. Totaal baten f 98 942 70 lasten 98.942.70 Sluitende quitte Afdeeling II. Totaal kapitaalsink. f 58.772 uitg. 26 635 Batig slot f 32.135 De rekening van het Vleesch- keuringsbedrijf sluit met de vol gende cijfers Afdeeling I. Totaal baten f 5601.17s lasten 5601.17' Sluitende quitte Besloten is, om deze rekening te laten onderzoeken door daartoe aangewezen commissies alsvolgt De gemeenterekening door de h.h. A. P. de Ruijter, C. Hame- fink Iz. de Feijter. Rekeningen gasfabriek Burg. Armbestuur en vleeschkeurings- bedrijf door de h.h. P. J. van Bendegem, C. van Kampen en B. Seghers. 10. Ontheffing van honden belasting en schoolgeld bolasting 1932 en 1933 Ingekomen is een verzoek oin ontheffing van hondenbelasting over het 2e halfjaar 1932 door den heer L L. Hüpscher te Zwolle voorheen te Axel wegens vertrek, bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist AXEL, 11 Juli 1933. Diamanten bruiloft. In een betrekkelijk kleine ge meente als de onze kan het wel als een groote zeldzaamheid be schouwd worden, dat onder hare inwoners een 60-jarige echt verbintenis gevierd wordt. Dit heugelijke feit is gisteren ten deel gevallen aan Marinus Pieter Witte, geboren 3 Sept. 1850 en Cornelia Jansen van Roosendaal, geb. 1 Sept. 1853, die den dag herdachten, waarop zij vóór 60 jaren in het huwe lijksbootje stapten. Het spreekt vanzelf, dat deze dag voor de beide nog levens lustige en voor hun hoogen leef tijd nog krasse oudjes niet on opgemerkt is voorbijgegaan, te midden van hun kinderen, bij de familie A. H. J. Sorber— Witte in de Juliar.astraat alhier. Door de buren was een com missie gevormd, met het doel gelden ta collecteeren voor een passend geschenk en eenige ver siering der woning, ter eere van het jubileerende echtpaar. Zoo zaten ze gistermergen dan reeds vroeg in de „blommetjes". Voor de woning was een smaakvol eerepoortje opgericht, terwijl over de breedte der straat een doek was gespannen met de woorden „Onze wensch is allegaarHulde aan het diamanten bruidspaar". Voorts was een gedeelte der straat bestrooid met zand, con fetti en groen, terwijl uit tal van huizen de driekleur wapperde. Een feestelijk aanzien en blijde verrassing vormde dit voor het jubileerende echtpaar bij het ont waken. Met de eerste post kwamen reeds talrijke gelukwenschen bin nen, later op den dag gevolgd door mondelinge van familie, vrienden of kennissen. Het werd een zware dag voor de oudjes die echter onder al die drukte toch nog blijk gaven van een grapje te hpuden en echt in de stemming waren, voor het iri ontvangst nemen van de honneurs*

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2