Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. dide - Montreal - Chicago - New- York. Een der gevaarlijkste is het 2400 K.M. lange traject Reykja vikCartwrigh, omdat men hier den grooten sprong over den Oceaan zal moeten wagen. De vliegtuigen, die voor dezen af stand een zeer groote voorraad brandstof zullen moeten meevoe ren, zullen bij het vertrek uit Reykjavik niet minder dan 11.000 K.G. wegen, een gevaarlijk ge wicht bij een dergelijke vlucht. Daarbij komt, dat naarmate men dichter bij de kust van Groen land en Labrador komt, de kans op mist toeneemt. En mist is te allen tijde de groote vijand van de luchtvaart. Zij doet niet alleen het gevaar van het uit den koers raken ontstaan, maar tevens het gevaar van het elkaar kwijt raken of het met elkaar in bot sing komen. Woensdag is het eskader op Reykjavik aangekomen en zou heden voor Groenland starten. Verkeersongevallen en onge vallenwet. De Centrale Raad van beroep heeft onlangs een zeer belang rijke principieele beslissing ge nomen ten aanzien van het recht op uitkeering bij ongevallen op straat door verzekerde arbeiders onder de Ongevallenwet. Sedert de jongste herziening van de On gevallenwet waren de arbeiders ook voor ongevallen verzekerd op weg van huis naar het werk en op weg van het werk naar huis. Daarover bestaat reeds een zeer ruime jurisprudentie. De voornaamste eischen, die de Centrale Raad van Beroep tot dusver stelde, waren, dat men langs den kortsten en meest ge- bruikelijken weg van er. naar het werk moest zijn gegaan en dat de tocht niet mocht worden on derbroken voor particuliere aan gelegenheden (boodschappen, ver blijf in kroeg). Bovendien moest de arbeider zelf binnen zekere grenzen geen bijzondere gevaren scheppen door onvoorzichtiglijk te springen op en af in bewe ging zijnde middelen van vervoer enz. Thans is de Centrale Raad voor zoover wij weten voor de eerste maal nog een stapje ver der gegaan en heeft hij uitge maakt, dat de arbeider, die langs den kortsten en meest gebruike lijken weg naar huis gaat op de gebruikelijke wijze ook geen recht op uitkeering krachtens de On gevallenwet heeft, wanneer hij door het overtreden van de ver keersregelen, dus van de Motor en Rijwielwet en van het Motor en Rijwielreglement bijv. zelf de schuld draagt van het ongeval. In het onderhavige geval reed de verzekerde met zijn auto met groote snelheid zonder signaal te geven en nam een scherpe bocht veel te kort, waarbij hij zonder noodzaak op de linkerzijde van den weg kwam, alwaar de aanrijding plaats vond. Zoowel de R.V.B. als de Raad van Be roep hadden een rente toegekend, maar de werkgeverhet grap pige is in dit geval, dat die werk gever de Staat der Nederlanden was (Departement van Waterstaat) ging in hooger beroep en de Centrale Raad van Beroep stelde vast dat onder de gegeven om standigheden het ongeval aan den betrokkene niet was overkomen, in verband met zijn dienstbetrek king, zoodat hij dus geen recht had op schadeloosstelling. Prinses Juliana op reis. Zondagmorgen is Prinses Ju liana te Londen gearriveerd, waar zij werd verwelkomd door Prin ses Alice. Mede waren ter be groeting aanwezig de Nederland- sche gezant en mevrouw de Marees van Swinderen, benevens de gezantschapsraad en mevrouw Bosch ridder van Rosenthal. Prinses Juliana heeft tijdens haar verblijf in Engeland een bezoek gebracht aan Windsor en dit in gezelfschap van Lady May Abel Smith bezichtigd. Na haar terugkeer in Kensing ton ontving zij een bezoek van den Prins van Wales, die in den namiddag zijn opwachting kwam maken. Te Harer eere werd door gra vin Athlone een diner gegeven. Onder de gasten bevond zich o.a. Prins George, de derde zoon des Konings. De Z L 31 90 jaar. Zooals bekend is het de treu rige toestand, waarin zich de landbouw, evenals trouwens bijna alle handelstakken, bevindt, dat het bestuur van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, ondanks het feit, dat het een jubileumjaar is, geen luisterrijke feesten kon aanleggen. Zelfs de traditioneele tentoonstelling moest achterblij ven, zoodat Oostburg en de af- deeling van dien naam, dit jaar de Z. L. M. moest ontvangen, eenvoudig voor de jaarvergade ring en de daaraan voorafgaande hoofdbestuursvergadering. Alzoo geen versiering, geen vlag zelfs en geen muziek. Op het verder verloop komen we nader terug. De veulenkeuring. We komen nog eens terug op de veulenkeuring, welke Dinsdag jl. is gehouden en waarvan we reeds in 't kort melding maakten. Zooals het in vereenigingen in 't algemeen gaat, wordt ook in de Vereeniging van Zeeuwsche paar denfokkers „Arbeid Adelt" het leeuwendeel gelaten aan het dagelijksch bestuur, in dezen de heeren Joh. de Feijter van Zaam- slag als voorzitter en den heer Iz. de Feijter als secretaris. Het optimisme van den voor zitter is, gezien zijn leeftijd, be wonderenswaardig ten opzichte van de paardenfokkerij. Maar we gelooven dat het juist die leeftijd is, die den heer de Feijter rijke ervaring heeft geschonken en waardoor hij in staat is om steeds te adviseeren in die rich ting, welke de paardenfokkerij ten goede komt. Het is dat optimisme, dat den fokkers moed geeft en dat hen aanspoort om het paardenras op peil te houden, zoo niet te ver beteren. Daarnaast zij genoemd de ijver van den secretaris, die zoodra als er een besluit is gevallen, onver poosd aan 't werk gaat en zonder vertoon, doch vastberaden door zet tot de veulenkeuring een feit is geworden. En zoo is ook nu dank zij die organisatie de veulenkeuring weer gehouden, die we wezen er reeds op als we letten op de kwaliteit en quantiteit van de paarden, klein en groot, wel een te itoonstelling kon genoemd worden. Er stonden naar we hoorden als het ware volmaakte veulens in vorm en lijn zoodat men over het aangekweekte fok- materiaal meer dan tevreden kon zijn. Geen wonder dat men met trotsch de aanwezige vreemde lingen kon wijzen op deze ver zameling. Want behalve eenige Belgische fokkers waren ook weer van over den Moerdijk belangstellen den gekomen, die ongetwijfeld den roem van de paarden uit het land van Axel zullen weg dragen, al zouden o.i. bij meer dere reclame nog meerdere re sultaten te wachten zijn. We melden thans den volledi- gen uitslag der prijzen, die be stonden in verguld zdveren (le), zilveren (2e), verguld bronzen (3.) en bronzen (4e prijs) me dailles. Keurmeesters waren de h.h. G. den Deckere van St. Jansteen, A. Stallaert van Kuitaart, P. Dekker van Borssele en J. van 't Westeind van Nieudorp. Merrievenlens, 21 stuks, 12 prijzen, een le, drie 2e, vier 3a- en vier 4e. 1 Florine van C. de Feijter, Boschkapelle, 2 Clairona, A. Kindt, Philippine, 3 Greta, C. de Feijter, vnd., 4 Clara, P. de Klerk, Axel, 5 Mimi, Adr. de Putfer, Zaamslag, 6 Clarisse, H Bonte, Koewacht, 7 L. Wiemes, 8 A. Haak, Zaamslag, 9 K. de Koeijer, Zaamslag, 10 J. de Put ter, Axel, 11 Hermine, Kinderen Daelman, Westdorpe en 12 Ida, A. Buysse, Zuiddorpe. Hengstveulens, 20 stuks, 10 prijzen, een le, drie 2e, drie 3e en drie 4e. le C. Bruggeman, Boschka pelle, 2e Albion van S. van Hoeve, Axel, 3e Lion, A. Koster, Zaamslag, 4e A. de Koeijer, Zaamslag, 5e Clairon van B. L. IJsebaert, Axel, 6e Jan den Ha mer, 7e Victor, Wed. W. de Feijter, Axel, 8e C. de Putter, Axel, 9e Claron, Jac. de Feijter CzBoschkapelle, 10e S. de Klerk, Axel, 11e Joh. Scheele, Boschkapelle, 12e J. Kerckhaert, Axel. De laatste 2 kregen een eervolle'vermelding. Éénjarige merrie's, 14 stuks, 6 prijzen, een le, een 2e, twee 3e en twee 4e. le K. van Arenthals, Zaamslag, 2e Olga, J. den Hamei, 3e B. Boeding, Stoppeldijk, 4e Hertnine, A. de Feijter Cz. Axel, 5e Car men, Adr. de Putter, vnd 6e Nelly, C de Putter, 7e Steila, R de Munck, Zuiddorpe, eerv. verm. Éénjarige hengsteD, 4 stuks, 3 prijzen. le Sultan A. de Feijter Cz., 2e Tinus, J. Koster, Boschkapelle, *3e Joz. de Waal, Ossenisse. Tweejarige hengsten, 11 stuks, 5 prijzen. le Elfriede, Joz. de Waal, 2e Marius, C. de Feijter, 3e Con- quérant, S. van Hoeve Fz., 4e Certain, Joz. de Waal, 5e Albion, Jan den Hamer, 6e Joubert, A. de Feijter Cz., 7e George, Jac. de Feijter Cz. De laatste twee eerv. verm. De hengsten met afstammelin gen, die elk een mooie groep vormden werden geplaatst als volgt le Avenir K 1468, eig. C. de Feijter vndverguld zilv. med. met f 25. 2e Mon gros de mon souhait K 1381 eig. Joz. de Waal, vnd., zilv. med. met f20, en 3e Victorieux K 1443, eig. de Hengstenvereen. „Herleving" Axel, secr. Iz. de Feijter Wz., verg. br. med. met f 7.50. AXEL, 7 Juli 1933. Op de aanst. Dinsdag alhier te houden openbare Raadsver gadering zullen o.a. de volgende punten aan de orde komen Benoeming van een lid in de commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemidde ling, wegens het vertrek van dhr. Warnier diverse verzoeken vooraankoop van grond verkoop van het oude slacht huisgebouw voor afbraak met of zonder den grond verzoek van dhr. C. de Feijter- de Hullu, inzake afkoop van cijns; de traverse in de gemeente; vaststelling oninbare posten diverse rekeningen 1932; verzoeken om ontheffing van hondenbelasting en schoolgeld belasting over 1932 en 1933. Reizen en trekken. Het prachtigste zomerweer acht ons op dit oogenblik toe en wie nog geen vacantie heeft, zit er naar te verlangen, of geeft het wachten op en maakt reeds nu uitstapjes Tal van autobussen ziet men rijden met kinderen of grooteren, die in hun schoolpolje of reispoije hebben nageteld om dit aan het doel te doen beant woorden. Zoo maakte dan de reisclub „De Eendracht" alhier Donderdag een reis per autobus naar Bian- kenberghe. Uit Spui vernemen we, ook daar den jongens de lust bekroop om er een dagje uit te gaan en werd afgesproken om een retour tje naar Vlissingen te maken, on der minimum-kosten. De leerlin gen der hoogste klasse van de bijzondere school aldaar namen met hun onderwijzers de fiets en peddelden onder vroolijk gesnap naar Terneuzen, vanwaar de reis per Prov. boot werd voortgezet, 's Avonds kwam men meer dan voldaan over de genotvolle tocht thuis onder de leuzedeze per zik smaakt naar meer. De datum van 5 Juli herinnerde de Axelaren aan het uitstapje, dat het vorig jaar per auto werd gemaakt naar Breskens met de ouden van dagen. En zoo nam onze burgemeester het initiatief om een vergadering te beleggen en opnieuw te bespreken hoe men dit jaar zou doen. Niet onverdeeld was de mee ning, maar gezien het feit, dat de oude menschen de dupe niet mogen worden van de crisis in dezen, besloot men naar omstan digheden te handelen. Zeker, de tijden zijn moeilijk, maar er zijn toch zooveel andere factoren die ons toch volkomen rechtvaardigen, indien we uit menschlievendheid een auto of een kleine gave be schikbaar stellen om degenen, die zooveel missen moeten en wie weet hoeveel ontbering heb ben te boeken, op hun ouden dag eens enkele zonnestralen te schenken in het duister bestaan van hun verleden. Zoo dacht ook de vergadering er over, en dus werd besloten om weer een autorit te organi- seeren. De burgemeester had nog de volledige gegevens van de vorige keer en aan de hand daarvan werden weer de verschil lende commissie's uit dezelfde personen samen gesteld. Getracht zal worden de noo- dige bezuiniging toe te passen, ofschoon hier van weelde geen sprake is, maar dit ter geruststel ling van degeneu, die denken aan een feestdag. Natuurlijk is zooiets voor de oudjes een feestdag, maar dan in den zin van genot voor oog en hart. En wie hun dat gaarne gunt en de middelen heeft bevelen we gaarne aan, om daarvan in stoffelijken zin te doen blijken. We stellen er ons bureau gaarne beschikbaar voor het in ontvangst nemen van giften, enz., waarvan verantwoording zal worden gedaan. Omtrent een in de toekomst samen te stellen gids van Axel worden door V.V.V. gegadigden opgeroepen om foto's in te zen den, welke merkwaardige gebou wen, punten of standen in onze gemeente weergeven. Men zie advertentie. Zondag 2 Juli vergaderde de R. K Kiesvereeniging alhier bij dhr. Herman. De agenda werd vlot afgewerkt. Er was een schrijven van dhr. Truffino, waar in deze zich beschikbaar stelt voor het houden van een rede op nadei te bepalen datum, einde Juli. Dhr. A. van Maale bracht ver slag u t van z'n bevindingen op de vergadering te Terneuzen. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering van den Rijks kieskring werden gekozen de heeren A. van Maale en F. van den Berg. Plaatsvervangers Em. Herman en F. Tieleman. Nabij Westdorpe werden deze week 3 geraamten opgegra ven, welke men afkomstig acht van personen, die daar tijdens de oorlogsjaren zullen zijn begra ven, daar de plaats vlak bij de grens gelegen is, welke destijds door een (doodelijk) electr. draad was afgezet Treurig aandenken. Waren het smokkelaars, vluchte lingen of des rteurs Te Terneuzen slaagde voor het examen huisbezoekster bij de ZuigeÜngenbescherming zuster Kruithof, wijkverpleegster aan „Het Groene Kruis"' alhier. In de Belgische provinciën Oost- en W.-Vlaanderen heerscht op hevige wijze mond- en klauw zeer. Men spreekt van ruim 65000 gevallen. Een belangrijk besluit voor boterprodneenten en handelaren in Zeeuwsch Vlaanderen. Op 5 Juli is door den Minister van Economische Zaken en Ar beid een beschikking omtrent het gebruik van crisisbotermerken afgekondigd, die van veel belang is voor de producenten en han delaren in boter in Zeeuwsch- Vlaanderen, Deze beschikking komt daarop neer, dat het vanat 16 Juli in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen verboden zal zyo ongemerkte boter voor handen te hebben, te vervoeren of te verhandelen. Ook de zg.n. uitspit boter in stukken van 1 K.G. en daaron der, waarvoor dat tot heden toe gelaten wa», moeten dan dus van een crisismerk voorzien zyn. Ieder die na 16 Juli in Zeeuwsch-Vlaanderen afgewerk te boter in pakhuizen, winkels, in bereid en bewaarplaatsen of op vervoermiddelen voorhanden heeft, zonder dat die is voorzien van een crisis-botermerk of Rijks- me^k is dus strafbaar en stelt zich aan een proces-verbaal bloot. De winkeliers en handelaren in dit gebied, die boter verkoo- pen kunnen twee wegen bewan delen n.l. 1. Ze koopen uitsluitend ge merkte boier van producenten in kleine verpakking. 2. Ze vragen direct bij de afd. Zuivel Controle te Middel burg, erkenning als boterompak- ker. Ze kunnen dan gratis ruil- merken krijgen voor de omge- pakte boter. De ompakkers moeten een waarborgsom storten, een boek houding voeren en alle bedryfs- controle toelaten. Waarschijnlijk zullen alleen ruilmerken van pondsstukken beschikbaar gesteld worden. Op de boter-producenten blyft de verplichting rusten de boter direct na het afwerken van een merk te voorzien. Ze mogen geen afgewerkte boter ongemerkt in voorraad hebben. De producenten die huD plich ten tot heden goed nakwamen, evenals handelaars, winkeliers, boterfabrieken, zullen door deze maatregel zeer gebaat zijn, om dat de oneerlijke concurrentie van de ongemerkte boter ver dwijnen zal. Zij zullen de be schikking dan ook zeker zeer waardeeren. Predikbeurten te Axol. ZONDAG 9 JULI 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure D<=. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30 Ds. J. S. Post. Geref. Gemeente. Voorm. 9 30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Te Rotterdam en te Vlis singen zijn in totaal 9 personen gearresteerd, welke betrokken zijn bij het vervaardigen en uit geven van valsche rentezegels van 60 ets. Er waren er 50.000 gedrukt, waarvan er ongeveer 20.000 in omloop waren, die aan lageren prijs werden verkocht. Smokkelschip. De douaneboot „Albatros" heeft Zondag het motorschip „Eerste Zorg", schipper Wessel- mau, aangehouden. Het schip, dat geladen bleek te zijn met twiutig ton suiker en ca. 250 kisten spiritus, welke frauduleus werden ingevoerd, bevond zich naby Domburg. De bemanning bestond uit Lussen, te Amster dam, G. Erasmus te Breskens eo den schipper Wesselman. Het schip werd in beslag geno men en de personen werden ge arresteerd. De smokkelwaar is door de „E rste Zorg" overge nomen van een onbekend geble ven schip. Het in beslag geno men vaartuig is naar Hansweert gebracht. De gearresteerden zijn naar Zteribzee overgebracht. De lading vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 20 000. Te Leiden is Zaterdagmor gen uit het Galgenwater opge haald het lyk vaa een onbeken de vrouw van 50 a 55 jaar. Op het lyk werden bevonden i een ovaal zilveren polshorloge, een gouden riDg met twee bril janten en nog een gouden riog met drie briljanten en een oran jekleurige halsketting.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2