Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 26. VRIJDAG 7 JULI 1933 49e Jaarg*. J. C. VINK - Axel. UW TAAK. FEUILLETON. De valsche Gravin. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar uiterlijk Er is een wereldwijde stroo ming in onzen van velerlei geest drift tintelenden tijd voor de ver zekering van den wereldvrede, absolute uitbanning van den oor log onder welken vorm of welk motief ook. Velen zoo niet allenzijn enthousiast hiervoor, en zien reikhalzend uit naar ieder nieuw teeken dat wijst op vooruitgang in deze richting. Maar... doen ze zelf ook mee? Doet gij ook mee? Neen, zeg nu niet, dat gij te onbeteekenend zijt, dat Uw meening niets ertoe doet, dat gij immers geen enke len invloed hoe dan ook kunt laten gelden Neen wij en gij allen, ook zelf de allernederig- sten onder ons, hebben een taak te vervullen. Elk individu kan, neen, moet medewerken aan de uitbanning van elke disharmonie uit omgang en samenleving, ook in den engsten kring. Want zooals kleine waterdruppels de trotsche zee vormen, zoo vormen de individuen tezamen de groote naties. En zoo bepalen dus de gedachten en gedragingen van het individu, de gedragingen van den staat. Het zij tot oorlog of tot vrede. Richard H. Mc Laugh- lin zei het heel juist: We heb ben een ernstige, noodzakelijke rol als individu te spelen. Na melijk dezewe moeten voor goed alle menschelijke hartge- voelens uit onze harten verban nen. Nationale en persoonlijke harmonie in de dagen die komen zullen, hangen af van elkeen die deze tot uiting brengt. Haat is altijd vernietigend de geest van harmonie is altijd opbouwend. We moeten beginnen daar waar we zijn. Een goede plaats om te beginnen is het huis, waarin we wonen. Er worden vele nieuwe woningen gebouwd. Men- schen zullen daarin wonen. Zij, die een geest van harmonie on derhouden zullen een gelukkig huis stichtenDe eenige scheppende macht in dit heelal is de geest der harmonie. Door dezen geest werd de wereld het aanzijn gegeven... Indien gij een opbouwende macht in Uw leven wenscht en in Uw woning, gebruik dan de methode en den geest van goeden wil en harmo nie. Een goede plaats om te beginnen is ook de plaats waar we werken. Eén persoon, die snel tot haat geneigd is, kan den heelen geest en 't werk van een groote groep bederven Speel daarom Uw rol op een andere manier. Dit is de gezonde har monische levenswijs, die een staat maakt tot een land dat is ruim en rustig en vreedzaam. Ik ken geen beter voorbeeld hier van, dan een brief die door Fransche krijgsgevangenen (in den wereldoorlog) aan hun Duit- schen .cipier" geschreven werd. Deze brief luidde„Mon Com mandant. Voor ieder onzer is uw vertrek een oorzaak voor per soonlijken spijt. Gij zijt met een vijand, maar niemand heeft ooit een hoffelijker vijand gehad. Wanneer wij naar Frankrijk terug- keeren, zullen we het er allen over eens zijn, dat gij de gene genheid en bewondering ver diende van hen, jegens wien gij de positie van „cipier" innaamt. Aanvaard onzen dank". Zoo zien we dus, dat voor ieder van ons, hoe nederig en onbeteekenend zijn werk of figuur ook zijn moge, een grootsche taak, een plicht is weggelegd de plicht om de internationale vrede en harmonie te bevorderen, en er den weg voor te bereiden door juist op de plek waar we ons nu bevinden (niet waar we „misschien" later eens zullen komen, als we „verder" of „beter" zijnte beginnen om harmonie te weerspiegelen en om ons heen te verspreiden en alle gevoelens van haat, jaloezie en tweedracht te vernietigen. Er moet een ver nieuwing van den geest in ons dus plaats vinden. Want terecht merkte onlangs een overzeesch scribent op, dat de permanente vrede in de wereld slechts zal komen, wanneer er een geeste lijke vernieuwing der menschheid is, wanneer de broederschap der menschen werkelijkheid wordt, door de voortdurende en volhar dende toepassing van broeder lijkheid. De tijd moet komen, dat alle naties en volken elkander moeten vertrouwen, en dit uni- verseele vertrouwen moet geba seerd zijn op betrouwbaarheid van alle naties en volken. Er moet een universeele geest van oprechte vriendschap, van begrij pen en sympathie zijn. De vrede moet komen uit een heldere, klare bron, onbezoedeld door haat, zelfzucht, verdenking, en wantrouwen Ziehier dus ons aller taak Uw taak De economische conferentie. De „goud-verklaring", weike door Roosevelt is verworpen, bevat o.a., dat de landen, welke den goudstandaard hebben ver laten, hun financiëele politiek moeten richten op een internatio naal herstel van dezen standaard. Deze landen moeten speculatie zooveel mogelijk tegengaan. Alle onderteekenaars zouden hun centrale bank moeten bewe gen om te werken met de andere centrale banken tot beperking van de speculatie en het herstel van den goudstandaard op een ge schikt oogenblik. De Britsche minister-president MacDonald en de kanselier van de schatkist, Chamberlain hebben geconfereerd met de vertegen woordigers der goudlanden, Italië, Frankrijk, Nederland, België en Zwitserland. Volgens de Daily Tel. heeft MacDonald in deze conferentie verklaard, dat Engeland zich niet zonder de medewerking van Amerika bij de door de landen van den goudstandaard voorge stelde formule kon aansluiten, aangezien men dat te Washington verkeerd zou kunnen intrepre- teeren. Hij voegde hier aan toe, dat de Engelsche regeering misschien een afzonderlijke verklaring zal afleggen. De tekst van de door de landen met den goudstandaard voorge stelde formule is thans gepu bliceerd. In de eerste paragraaf wordt gezegd, dat de stabilisatie zoo spoedig mogelijk moet worden bereikt. In par. 2 wordt geëischt, dat de gouden standaard als internationale waardemaatstaf her steld moet worden, waarbij het aan de afzonderlijke regeeringen word! overgelaten, het tijdstip vast te stellen. Voorts dienen alle landen, die thans nog den goudstandaard hebben, deze onder alle omstandigheden te hand haven. De laatste paragraaf heeft betrekking op de valuta-specu latie. In het lang verwachte ant woord inzake de kwestie der stabilisatie verklaart Roosevelt, dat hij het een ramp zou achten, als de conferentie die bijeen was geroepen om een permanente financieele stabilisatie te berei ken, zich zou iaten afleiden door voorstellen van zuiver kunstma- tigen aard en experimenten ten opzichte van de valuta van slechts enkele naties. De Vereenigde Staten streven naar een dollar, die voor den duur van garanties dezelfde koopkracht en waarde als betaal middel zal hebben, die men in de naaste toekomst hoopt te be reiken. Wanneer de wereld in staat is, in de meeste landen een een drachtige taktiek te voeren waar na een begrooting in evenwicht kan worden gebracht, kunnen de besprekingen tegenover de ver deeling der wereldvoorraad goud en zilver voor de vorming van een nationaal betaalmiddel. De handelsbelemmeringen zullen uit den weg moeten worden ge ruimd. De verklaiing van Roosevelt is ter conferentie ongunstig ontvan gen. De landen, die den goud standaard hebben gehandhaafd, verklaren, dat zij ongunstiger is dan zij hadden verwacht. De verklaring wordt beschouwd als een verstoring van de groote resultaten ter conferentie. Er hapert iets aan de zoo hoog noodige samenwerking in de Economische Wereldconferentie te Londen. De inzichten der staatslieden loopen te sterk uit een, dan dat op redelijke gron den op een resultaatvollen afloop kan worden gerekend. Het nati onale eigenbelang spreekt nog te luid om de hoop te kunnen koesteren, dat binnen korten tijd de meeningsverschillen zouden zijn bij te leggen. L echtheiden. Het Italiaansche vliegeskader is Maandag van uit Schelling- woude vertrokken naar Ierland, waar het na 5 uur vliegen is geland. Het is inderdaad een grootsche onderneming. Zooals bekend, is het eskader jl. Zaterdag onder bevel van generaal Balbo te Or- betello opgestegen en naar Am sterdam gevlogen. Het bestaat uit 24 vliegtuigen met totaal 115 man. De afstand, 200 mijl, waarbij een moeilijke tocht over de Alpen, is in 1.30 uur afgelegd, op ongeveer 3000 M. hoogte. Te 1 uur landde het eerste vliegtuig te Amsterdam. Nadat 16 vliegbooten op het IJ waren ge land het zijn alle watervlieg tuigen is het 17e verongelukt, waarbij 3 officieren werden ge wond en 1 korporaal is gedood. Zijn lijk is later opgevischt en Dinsdag naar het vaderland ver voerd. Toen het eskader boven Am sterdam was, vlogen er nog 60 Nederlandsche machines in dien omtrek, ter gelegenheid van een feest te Soesterberg. Het doel is om naar New-York te vliegen, een afstand van 11000 K.M., volgens de route Orbetello -Amsterdam - Londonderry-Reyk- javik-Cortwright (Labrador)-She- (Wordt Wvoljd), AXELSCHEIS COURANT. Wie verdraagzaamheid zaait, oogst vriendschap, en wie vrien delijkheid plant, plukt liefde. BASIL. 21) Ze liepen alsof het om haar leven ging. Is het een roover? vroeg Snoes ademloos en opgewonden. Neen, neen, antwoordde He- lene even gejaagd, maar we zijn hier zoo alleen en wie weet, waarom hij ons volgt. De nun liep nu ook sneller, ofschoon Helene het niet meer waagde achterom te zien, kon ze het duidelijk hooren. En hij liep veel sneller dan Helene, die een kind bij zich had, kon doen. Onmiddellijk bij de loods was hij dicht bij haar. Nu hoorde Helene tot haar onuitsprekelijke verlichting de stem van den graaf zeggen Maar blijf nu toch eindelijk eens staan, juffrouw, deze wedloop is toch werkelijk al te gek, Den hemel zij dank, dat u het bent, meneer de graaf, Als ik geweten had ze leunde hijgend tegen den muur. De graaf stond zeer dicht voor Helene, die, in weerwil van de duis ternis thans kon zien, dat zijn gezicht Vin toorn vertrokken was. Mag ik nu een verklaring van dit zonderlinge voorval verzoeken Vroeg hij op scherpen toon. terwijl Zijn fonkelende oogen Helene letterlijk Schenen te doorboren. Wat doet u nog zoo laat met het kind buiten En hoe komt u er bij om juist hier achter tien parkmuur rond te zwerven? Ik wilde ik dacht, stamelde Helene, geheel van streek gebracht door zijn toon, wij zagen een huis, waarin licht brandde, aan 't einde van het park en we wilden zien, wie er woonde, eindigde ze wat mtediger, want er begon reeds een gevoel van trots in haar te ontwaken. Zóó behoefde zij zich toch niet te laten behacd Ier. Ah, u bent dus, naar ik zie. zeer nieuwsgierig, merkte de graaf spot tend op, maar ik moet u bekennen, dat ik er heelemaal niet van houd, nieuwsgierige personen in mijn om geving te hebben. Wat raakt het u, wanneer ik een paar arme menschen, die geen onderdak hebben, toesta een paar dagen in het oude tuinhuis te wonen Niets, meneer de graaf. Ik zou er mij ook niet om bekommerd heb ben, wanneer meneer Dobruch mij vandaag niet verteld had, dat het park door de 3neeuw geheel ontoegankelijk was. Nu moest het mij wel opvallen dat Neen. U had u daarmee heele maal niet le bemoeien. En nu nog iets. Ik wensch niet, dat er in huis over dese zaak gesproken word*. Deze menschen zijn Zigeuners, die ik, om dat ze half bevroren waren, uit mede lijden onderdak gaf. Mijn vrouw kan Zigeuners niet uitstaan en de bedien den zouden bij het algemeen heer- schend vooroordeel ook niet op hun gemak zijn, Bovendien gaan ze weer vertrekken, zoodra ze weer eenigs- zins op krachten zijn gekomen. Vertel dus als 't u blieft niets van uw avon tuur, daar ik dan misschien verwijten zou moeten aanhooren. Ei v zelf zou dan ook niet heelemaal vrij loopen, het is immers gewetenloos, Snoes sedert drie uur thans is het zes buiten rond te sleepen en haar dan nog aan de avondlucht bloot te stel len. Ik hoop dat het nooit weer ge beurt. Het zal niet meer gebeuren, mompelde Helene, die het laatste ver wijt gerechtvaardigd vond, geheel terneergeslagen. Maar alles, wat de graaf verder had g- zegd, en vooral de manier, waarop hij het had gezegd, deze meesterachtige toon, de minachtende spot en zijn toornig fonkelende blik vervulden haar gemoed met verbittering. Wat had z; dan toch wel voor kwaads gedaar, dat men haar als een misda digster behandelde. Toen ze met Snoes in de vestibule kwam, had ze tranen In de oogen, zoo vernederd gevoelde ze zich. Het liefst zou ze dadelijk haar be trekking hebben opgezegd. Maar daar was Snoes de arme S.ioes, die zich gedurende de gansche scène bevend tegen haar aan had gedrukt en thans bij wijze van liefkoozing Helene's hasd tegen haar rokje drukte, alsof ze haar vergiffenis wou vragen voor de hef tigheid van haar vader. Zou ze het kind zonder bescherming achterlaten, zoodat deze hartstochte lijke, alle zelfbeheersching missende despoot, weer eens gelegenheid vond om htt te slaan Neen, De gravin had er onlangs eens op gezinspeeld, dat men Mary den volgenden winter, als de Kosch- wlnski's naar Parijs gingen, naar een kostschool wilde brengen. Zoo lang moest Helene dus volhouden. Op de trap ontmoette ze Bistide, die galant en eerbiedig oo zij ging, toen Helene naderde. Helene had reeds lang opgemerkt, dat hij haar met een bijzonderen eer bied behandelde, en mocht hem gaarne, omdat de deftige manier, waarop hij zich bewoog, haar amuseerde en erin zijn goedige lichtblauwe oogen iets lag, dat haar vertrouwen wekte. Het was haar altijd, alsof hjj haar aan een ander deed denken, doch ze kon zich maar niet herinneren aan wien. Monsieur Bastide had haar eerst slechts vriendelijk aangezien. Maar thanr, nu hij haar vochtige oogen zag. werd zijn blik onrustig en on derzoekend. Is mademoiselle niet wel vroeg hij haif luide in het Fransch. Wel zeker, ik ben volkomen wel, antwoordde Helene koelwant de vertrouwelijkheid van den kamerdie naar vond ze wel wat onaangenaam. Ze verbaasde zich echter nog meer, nu hij haar naar boven volgde en haar, nadat hij zich door een snellen blik overtuigd had, dat er niemand in de garg was, toefluisterde: Als mademoiselle verdriet heeft -- ik ben een oud man en was niet sltijd knecht het zou mij een eer zijn, als mademoiselle bij mij wilde komenals ze eens raad noodig mocht hebben. Verrast bleef Helene staan, Wat bedoelt u eigenlijk, meneer Bastide? Welken raad zou ik dan noodig hebben Och ik dacht maar zoo. In 'een vreemd huis meneer en mevrouw zijn wat eigenaardig en deze'Slavische bedienden staan op zoo'n lagen trap van beschaving, dat een jonge dame zich onmogelijk met hen kan inlaten, Het zou immers ook mogelijk kunnen z«jn, dat mademoiselle soms iemand noodig had, op wien ze kon vertrou wen, ik veronderstel het maar zoo bijvoorbeeld cm een boodschap te verrichten of een brief te bezorgen, welken mademoiselle niet graag in den algemeenen brievenzak legt In dit geval zou ik mademoiselle er op merkzaam op willen maken, dat ik mijn eigen brieven ook steeds zelf op de post breng en afhaal. Daarvoor rijd Ik elke week tweemaal naar het poststation. Natuurlijk behoeft nie mand dat te weten ook meneer en mevrouw niet. I< heb tweemaal per week een vrijen middag gevraagd en die zijn mij toegestaan. Dinsdag en Vrijdag. Als mademoiselle mij dus vertrouwen wil schenken hij had vlug en zacht gesproken thans bukte hij zich pl ntseling en vervolgde luide Mademoiselle bshoeft mij niet te danken. Het is immers mijn plicht den zakdoek terug te geven. Dit zeggende diukte'hij Helene een vreemden zakdoek in de hand, maakte een van zijn deftige buigingen en ging weer terug naar de trap. Hilene, die sprakeloos naar hem had geluisterd, bemerkte eerst thans, dat ginds aan 't andere einde van de gang, de gravin uit haar kamer kwam. Het was goed, dat Snoes nu toch moe was geworden en naar haar bed verlangde want Helene was zoo van 8 reek geraakt door alles wat ze had beleefd, dat ze haar belofte, nog een verhaal te vertellen, nu slechts met moeite had kunnen nakomen. Ze belde dus het kamermeisje en gelastte, dat dese het avondeten voof Mary zou halen en haar dan naar bed zou brengeni

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1