de Opruiming stroohoïdeh ACTETASCH PROVINCIALE ST00MB00TDIENST OP DE WESTER-SCHELDE NAAISTER. AUTOTOCHT ouden yan dagen. BRANDGEVAAR DOOR HOOIBROEI. Loonmaaier. P. AUGUSTE1JN, SLAPPE WITTE 25 cent. Mag. „NEDERLAND'' AXEL. Boerderijen te koop gevraagd 20 tot 50 Gemet. bij J. C. VINK, Kantoorboekhandel - Markt. LIJN VLISSINGEN-NEUZEN 19, 20, 26 en 27 Juli, benevens 2 en 3 Augustus a.s., telkens van 7—9 uur 's avonds. Tevens wordt opgemerkt dat kostelooze merken alleen uitge reikt worden voor rijwielen, uit sluitend te berijden door hoofden van gezinnen, die voor hun be roep een rijwiel noodig hebben en niet in de Rijksinkomstenbe lasting worden aangeslagenwerk- loozen komen alzoo niet in aan merking voor een kosteloos merk. Geslaagd Mej. J. van Sprang te T^rneu- zen voor het practisch gedeelte van het opticien-examen. De heer J. de Bree te Terneu- zen voor eindexamen handels school. De heer Spinhof te Neuzen voor eindexamen H. B. S. Aan de Technische Hooge- school te Delft voor electro- technisch ingenieur, de heer T. C. M. Colsen te Hontenisse. Voor het candidaats-examen natuurkundig ingenieur de heer P. A. Neeteson te Cadzand. Scholenbond. Donderdagavond had een ver gadering van den Scholenbond „Land van Axel" plaals, onder presidium van den heer J. C. Jansen. Besloten werd dit jaar geen schooldag te houden, mede in verband met het 75-jarig bestaan der Chr. school te Terneuzen. De heer Jansen sprak een af scheidswoord wegens zijn vertrek met pensioen naar Voorburg. De heer C. J. Nobels dankte den voorzitter voor zijn 12-jarigen arbeid voor dezen bond. De bestuursleden P. Bakker, S. van Harn, D. H. Littooij, C. J. Nobels, A. P. de Ruijter en J. de Visser werden herkozen. De heer J. de Ridder te Axel werd gekozen in de plaats van den heer J. C. Jansen. De heer W. Louwerse van Hoek eindigde met dankgebed. Tern. Crt. Hulst. Zooals wij reeds in ons ver slag van de vergadering de R.K. kiesvereeniging alhier hebben medegedeeld, werd een voorstel aangenomen het bestuur van den Rijkskieskring Middelburg te ver zoeken alle middelen aan te wenden om den Kamerzetel voor de R.K. Staatspartij veilig te stellen. Naar wij vernemen is een des betreffende verzoek reeds aan het Bestuur van den Rijkskieskring verzonden, waarbij de volgende toelichting is gegeven „Het zgn. „gentleman-agree ment" tusschen de Rijkskieskrin gen den Bosch en Zeeland is bij de jongste verkiezingen, toen aan Zeeland een vrijen zetel was toegewezen, toegepast op een wijze, welke bij ons Katholieke kiezerskorps diepe verontwaardi ging gewekt heeft. Er dient naar middelen gezocht te worden, om te voorkomen, wat thans gebeurd is, nu de vijfde zetel in den Bosch voor meer dan de helft verkregen is met de stemmen van Zeeland en zelfs niet zou zijn toegewezen als de Kieskring Zeeland niet met den Kieskring den Bosch verbonden geweest ware. „Het meest doeltreffende mid del is, naar de meening onzer vergadering, dat het daarheen geleid kan worden, dat een wij ziging gebracht wordt in het be staande Kiesreglement der R.K. Staatspartij zoodanig, dat de ze kerheid verkregen wordt, dat onze ruim 21000 R.K. stemmen in Zeeland een Tweede Kamer zetel kunnen behalen. (Zei.) Gevonden. Eenig geld, inlichtingen bij J. Oosti ig. Een leeren ceintuur bij J. J. Dieleman E 12 b. Landbouw. Arbeid Adelt. Deze spreuk, welke als naam Wordt gevoerd door de „Vei- eeniging van Paardenfokkers", gevestigd alhier, zag men be waarheid, wanneer men heden ïU fraaie collectie veulens zag, die ter keuring werden voorge bracht op de weide van de V V. Z. F. Verheugend is ook het feit, dat ook de belangstelling weer toeneemt voor de paardenfokkerij, zoodat we vernamen, dat behalve hier ook te Hulst en te Oostburg veel bezoek aan de keuringen ten deel viel. Aan de keuring werd deelge nomen door veulens, éénjarige paarden, 2-jarige hengsten en hengsten met afstamming in totaal 86 exemplaren. Wegens het vergevorderd uur konden we heden den volledigen uitslag niet opnemen en bepalen we ons tot de le prijzen, die aldus werden toegekend Florine, merrieveulen van C de Feijter, Boschkapelle. Een hengstveulen van C. Brug- geman, Boschkapelle. Bertha, eenjarige merrie van K. van Arenthals, Zaams'ag. Sultan, eenjarige hengst van A. de Feijter Cz., Axel. Elfriede, tweejarige hengst van Joz. de Waal, Óssenisse. Hengsten met afstammelingen. le Avenir van C. de Feijter vnd., 2e Mon Gros van Jos. de Waal vnd. en 3e Victorieux van de H V. „De Herleving", Axel. Eenparig werd de kwaliteit der veulens geroemd. De keuring liep dank zij de goede organisatie vlot van stapel en is ook wat inzen ding betreft welgeslaagd. Nogeens het gekkenhuis We hebben vee in overvloed en boter in overvloed en toch werd er nog in het le kwartaal van dit jaar 114000 kg. boter ingevoerd aldus meldt „de Boerderij". We hebben nog nooit gehoord van een slager, die zijn winkel vol vleescb had hangen, doch naar een anderen slager ging, om daar vleescb voor eigen ge bruik te koopen, omdat bij dien man zoo graag wilde begunstigen. Maar Nederland als geheel be gaat deze enormiteit wel(We kennen ook gemeenten, die zelf licht maken en toch hun licht elders koopen Red.) Laten we hopen, dat ook hieraan de nieuwe regeering haar aandacht zal schenken. Met de beperking van de mar garine-productie en-invoer heeft men in Duitschland een goed resultaat gehad, wat de invloed op den boterprij8 betreft. Prof. Beckmann vertelt daar over een en ander in een Duitsch zusterblad. De boterprjjs was iü Duitschland gedaald tot 85 Mark, doch steeg vooral onder den invloed der margarine contingeD- teering tot 120 Mark, dus tot bijna l1/, maal den vorigen prys. Dit is per 100 pond. Een boterprijs van 120 Mark komt dus in Nederlandscb geld overeen met f 1,44, bij welken prys de Duitsche boer ongeveer naar 51/» cent per kg. melk zal kunnen onivacgeu. Het is goed, dit voorbeeld even aan te halen. Vele brave Neder landers hebben er geweldig b. - zwaar tegen, dat „Jan Boeze roen" gedwongen zou worden boter voor een eeuigszins be hoorlijken prijs te koopeD, als de margarine-productie voor het binnenland beperkt zou worden In Duitschland is de koop kracht van den kleineD man zeker heel wat kleiner dan hier, doch daar blykt van dit bezwaar niet veel. Het is trouwens zoo iemand kan een guldea slechts eenmaal uitgeven. Koopt hy goedkoope margarine, dan kan by bijvoor beeld wat meer ysco's en der gelijke koopen. Koopt hy boter tegen een behoorlijken prijs, dan schiet voor dergelijke afkoelende versnaperingen minder geld over. We noemen dit voorbeeld, om dat we juist dezer dagen hoorden dat een plaatselijk blad voor één groot dorp de uitgaven voor dit doel op ééu dag op 200 bere kende. En wie koopen zooiets vooral De kwestie is deze l men wil den boer niet zooveel voor zijn producten betalen, dat boer en landarbeider een evenredig loon verdienenmen wil alles tegen spotprijzen, om hetgeen daarmee wordt „bespaard" voer onnoodige genotmiddelen uit te kunnen geven. Dit geldt niet voor aileD, dccb wel voor een groot deel van onze stedelijke bevolking. Soms zou men bijna wanhopen en vreezeD, dat alles wat wordt gezegd en geschreven, om den ernst van den toestand duidelijk te maken, vergeeische moeite is. Doch we mogen ons niet laten ontmoedigen, doch dienen voort te gaan met immer weer het on- houdbare van den tegenwoordi- gen gang van zaken aan te toonen. En wanneer dit geschiedt en onze landbouw weet krachtig et) eensgezind op te treden, dan willen we nog niet wanhopen. Met spanning zien we uit naar de maatregelen, welke onze nieuwe regeering zal voorstellen tot behoud van onzen boerenstand. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), Briefwisseling tusschen Karei te Axel en Kees op de Velnwe. Eeste Kees! Ik ontving je brief, waarin je schreef dat je op weg naar Ellespeet een oud- Axelaar had ontmoet, wat je groot genoegen deed. Nou dat kan ik ge- looven. Maar wat die vriend je ver telde, is niet geheel juist, dat komt misschien omdat hij al een paar weken op reis is Van een verslapping der actie onder de winkeliers is geen sprake. Integendeel, het ledental zal nu eerst toenemen. Dat gaat zoo in elke organisatieeerst de kat uit den boom kijken. En als men zjft dat het gaat dan wil men ook wel meedoen. Of zulke lede^ dan ook vruchtbaar werk leveren Ja, zie je, als het niet anders gaat, dan krijgen die een kuur te ondergaan met Asda Ledia D 3. Je vroeg mij verder, hoe de publieke opinie is tegenover E. M. M. Wel, ik zou zeggen gunstig: althans beter dan Erasmus schrijft in „De lof der Zotheid", over de kooplieden, n.l. „Het allerzotste en gemeenste slag „van menschen zijn de kooplieden, „daar zij het allergemeenste beroep „uitoefenen en dat wel op de gemeen ste wijze. Alhoewel zij bij elke ge degenheid liegen, valsch zweren, ste den, bedriegen en zwendelen, houden „zij toch hun stand voor den hoog- „sten, op grond hiervan, dat zij om „alle vingers gouden ringen dragen. „Het ontbreekt dan ook niet aan „vleiers, die hen bewonderen en hen „openlijk achtbare lieden noemen, „natuurlijk om zelf ook een beetje te „krijgen van het onrechtvaardig ver kregen goed." Maar zie je dat was in het jaar 1511. Zoo je weet, gaat van eiken winke lier thans een opvoedende kracht uit. Service heet het met een vreemd woord. Reeds van buiten is het te zien, bezie maar eens de etalage's, nu of vroeger, vroeger klein en rom melig, nu ruim, vol lijn en kleur. Hier wordt het oog geboeid door zijden stoffen, glanzend met den diepen gloed van juweelen, of als een imitatie van het vleiend blauw^van den lentehemel, of de spiegeling van het zilveren maanlicht in een vijver. Hier vaag en ijl als wolken van mist of fluweel fijn als scharlakenroode rozen, daar een schittering van goud en zilver, hangend en liggend, over en in be schuttende watten. Ginds wordt je aandacht getrokken door de enorme verscheidenheid van meubelen of groote variatie op electro radio gebied, elders doen de vruchten van het Oosten en Westen je watertanden en en ziet ge reeds den winter komen met een provisiekast vol heerlijke Weck-producten. Ik zou zoo voort kunnen gaan, maar het zijn dingen die je allemaal hebt gezien, Kees. Maar wat ik je nog schrijven wilde is dit Vroeger klaagde je altijd, als je van den Buthdijk Axel in kwam, over het onprettige gevoel, dat over je kwam, maar dat is nu heel anders. Nu niet meer door de armzalige Oude Wijk, maar langs een breede (helaas kromme) straat door het nieuwe ge deelte naar het Station. Het begin wordt weer als vroeger: Politie. Of die kazerne al klaar is Nog niet, maar het schiet goed op. Wijs overleg en zakelijken blik hebben ons dit werk doen behouden. Jammer, dat de Ned. industrie alleen adverteert in bladen aie ons stadsbestuur niet leest. Anders zou zeker in het bestek niet hebben gestaan dat electrische schakelaars enz. van Stutz materiaal moesten zijn (Duitsch terwijl het Hagee Ned. fabrikaat even goed, zoo niet beter is. Zeg Kees, ik moet m'n brief afbre ken, anders ben ik te laat voor de post. Ik heb anders nog wel wat op m n lever, maar dat krijg je nog wel eer je antwoord stuurt. Wacht dus nog even met terugschrijven. Vele groeten aan je andere helft. Tabbé1 KAREL. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe f 0,— a f 0,— Rogge f3,af 3.50 Wintergerst f ,0 a f 0,Zomergerst f 0,a f 0,-. Haver f 3.50 a f 4,- Erwten f 0,- af—,—. Paarden- boonen f 0,a f 0,Duiven- boonen f a f 0 Bruine- boonen f 0,— a f 0,—. Lijn zaad f 0, af 0,Blauwmaan- zaad f a f Groen Vlas f 0,04 a f 0,05. Gebookt Vlas f0,03 a f—,05 Gezwingeld Vlas f 0,30 a f 0,35, Aardappels f0,a f 0,Stroo f6,a f 8,—. Koolzaad faf Mosterdzaad f 0.a f 0. Boter fO,— f 0,Eieren f 2,50 a f3,-. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 8,25af 9,75. Rogge f 3.— a f 3,50 Wintergerst f 3.25 af 4.—. Zomerg. f3.50 a f4.— Haver f 3.— a f 3,50. Erwten f 7.a f 11Paardenboonen f 5.a t 6.Duivenboonen f 6.a f 7.Witteboonen f 0,a f 0.Bruineboonen f 5.— a f7,Boekweit f a f Lijnzaad f 5.— a f 7,Blauw Maanzaad f 40. a f46.— Mosterdzaad flO a f 14.—Groen Vlas f a f Gebookt Vlas f a fGezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a f 0,00. Koolzaad f 7 af 10.— Stroo f Eieren 100 stuks f 2,—. Slachtvee aangev. 3, verk. 2. Varkens aangev. 24, verk. 19. Eierveiling stuks aO.— per 100 stuks. Bekendmakingen. De Burgemeester van AXEL, noodigt alle auto-bezitters uit tot bijwoning van een vergade ring, ten Stadhuize op Donder dag den 6 Juli 1933, des namiddags 7.30 uur, ter bespre king eener AUTORIT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Axel, den 4 Juli 1933. De Burgemeester voornoemd, BLOK,. BURGEMEESTER en WETHOU. DERS van AXEL vestigen de aan dacht van de landbouwers op de maatregelen van voorzorg welke naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen brandgevaar door hooi broei. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer: allereerst is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Ten opzichte van krachtig hooi is dit echter niet genoeg, en bij regen achtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noo dig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedings waarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi en stroo temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige manden makerstwijgen of van eenvoudig lat werk. Het is vrij zeker, dat zich geert gevaarlijke broei zal voordoen, wan neer de drie bovenomschreven maat regelen zijn genomen. Ten slotte achten zij het wensche- lijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van het wetboek van strafrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te w(jten," en wel lo. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat 2o. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, indien daar door levensgevaar voor een ander ontstaat; 3o. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood ten gevolge heeft. AXEL, 28 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Adv^ertentiën. Getrouwd C. NAEIJE Az. en A. VERSCHELLING die, ook namens wederzijdsche ouders, hartelijk danken voorde ontvangen bewijzen van belang stelling. Axel, 3 Juli 1933. Ondergeteekende be veelt zich aan als J DIELEMAN Pz. Axel, H 53. Ondergeteekende be veelt zich aan als Vlugge en nette afwerking. P. LEUNIS, Nieuwendijk I 73. AXEL. De intrest voor depositogelden met acht dagen opzegging wordt gewijzigd in drie procent. Overige termijnen onveranderd. Axel, 30 Juni 1933. J. VISSER-KOOLE Verkooper kan Pachter blijven k 3 25 Geheimhouding verzekerd. Brieven bureau van dit blad onder no. 25. Een moetik oope Zie -Etalage Wederinvoering van den dienst op de Zondagen, aanvangende 9 juli 1933. Vertrek van Vlissingen 9.05 18.10 M Borsselen 9.25 18.30 Aankomst te Neuzen t0»35 19.40 Vertrek van Neuzen 10.35 19 40 tt Borsselen 10.55 20.— Aankomst te VHssingen 12 05 21,10

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3