Woon- en Winkelhuis NAAISTER. HERVEILING Kantoor van W.A. DEN BOCGENOE te Axel, Nieowstraat GO. Her veiling. A. IJzebaart v. d Berge, Advertentiën. Bekendmakingen. BRANDGEVAAR DOOR HOOIBROEI. „Werkmansbelang" P. AUGUSTEIJN, -AXEL. WOENSDAG 5 JULI 1933, Donderdag 13 Juli 1933, 25 cent per pond. Bij opgravingen in den Annaberg bij Haltern heeft men muurresten uit den Romeinschen tijd gevonden. Ook werden in goeden staat zijnde Romeinsche munten gevonden. Sedert Vrijdag j.i. is te Oudehorne de 70 jarige S. Koelma vermist. Woensdagmorgen is zijn lijk in het Tjongerkanaal ge vonden. In den afgeloopen nacht ontstond door onbekende oorzaak brand in een groote garage te Müochen. Veertig auto's wer den vernield. Te Kortgene is een comité gevormd om actie te voeren ter verkrijging van een brugver- binding tusscben Noord- en Zuid-Beveland. - De zoon van den jachtop ziener D. te Epe, kreeg door het plotseling afgaan van een revol ver een kogel in de maag. Hij was nog in staat zich per ry wie naar het ziekenhuis te Zwolle te begeven. Daar bleek dat de kogel aan de rugzijde het li chaam weer had verlaten. De toestand van den getroffene is zorgelijk. Kwade stier In Henge velde bij Hengelo werd een land bouwer door een stier aangeval len. Het dier nam hem op de horens en wierp hem met kracht tegen den grond, waarna bij deerlijk werd toegetakeld. Eenige personen, uit de buurt wisten hem te bevrijden. Zijn lichaam was door het woedende dier ge heel opengereten, terwyl hem een oog uit het hoofd was ge- stooten. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Woensdagavond bemerkte men te Utrecht, dat de stroom van het electrische net onder de gemeente Zegveld was uitge schakeld. Monteurs gingen on- middellyk op onderzoek uit, en in den laten avond vond men het lyk van den 17-jarigen T. A de B. uit Zegveld, bij een paal der electrische geleiding liggen. De jongeman was in den paal geklommen en is daarbij vermoedelijk in aanraking geko men met den electrischen stroom. Door hetuitschakelen van den stroom is het slachtoffer toen naar beneden gevallen, By de Utrechtsche politie heeft zich aangemeld de 39 jarige L. v. H. te Schalkwijk, kassier van de Coöperatieve Boerenleen bank aldaar, die verklaarde ten nadeele van deze instelling in drie jaren tyds ongeveer 41,000 te hebben verduisterd. Deze ver duisteringen waren tot dusverre onopgemerkt gebleven, doch by gevoelde zich er zoo door be zwaard, dat hij het misdrijf niet langer onder zich kon houden. De man, die ook rywiel- en autohandelaar ter plaatse was, is ter beschikking van de justitie gesteld. Boven de stad Trinidad in den Amerikaanschen staat Colo rado, heeft een wervelstorm ge woed, waardoor op de olievelden groote schade werd aangericht. Vele huizen werden omvergerukt en de verbindingen met de stad zijn verbroken. Overstroomingen in Twente Door den zwaren regenval der laatste dagen krijgen de Twent- sche beken by de loozing, ook van het water uit Duitschlaod overbelasting. Het gevolg is, dat het waterschap de Schipbeek reeds genoodzaakt was, aldus lezen wy in het Handelsblad, de Oortjessluis open te zetten met gevolg, dat de waterleidingen rondom Hengelo en Borne over vol geraakten en de lager gele gen gebieden rond Hengelo en Borne en in de buurt van Wier den onder water komen te staan. Veel aardappel- en roggevelden Btaan reeds blank en groote com plexen hooiland hebben even- öens overlast van het water. Vele landbouwers hadden hun gemaaide hooi nog op het land Btaan, zoodat aan den oogst groote schade is toegebracht Verwacht wordt, dat de hoogste waterstand nog niet is bereikt. Een brug in den weg van Al melo naar Hengelo en eveneens eeD brug op dien weg van Al melo naar Bornerbroek zyn reeds zoodanig verzwakt, dat daar ge regeld bewaking bij moet ge plaatst worden. Dinsdagmorgen heett zich in een perceel in de Tuinstraat te Breda een tragisch geval af gespeeld. De ongeveer 60 jarige B. die eerst kort geleden uiteen zenuwinrichting is outslagen, heeft zich in een vlaag van waanzin met petroleum overgo ten en vervolgens in brand ge stoken. Buren hebben door den man in dekens te wikkelen de vlammen weten te dooven. In hopeloozen toestand is de onge lukkige naar het ziekenhuis over gebracht. Een dolle hengst. Een geval van dolheid van een paard met zeer ernstigen afloop deec zich naar de corresp. der Telg. te Oud Beyerland mededeelt, in het naburige Simonshaven voor. Hier werd n.l. op het erf van een boer een hengst plotseling woest. Onverhoeds greep hij zyn geleider, een zekeren J S uit Zwartewaal, iü den schouder Na den man tegen den grond te hebben geworpen en h< m nogmaals met zijn bek te hebben bewerkt, sleurde het woeste dier zyn slachtoffer van het erf af, om er mee voort te hollen tot aan den voet van den dijk. Hier zette het razende beest zich op de knieën, om in deze hou ding zijn geleider beet op beet, voornamelyk in het gelaat en de schouders, toe te brengen Op bet gekerm en hulpgeroep van den ongelukkige snelden enkele menschen toe, o.w. ook de gemeenteveldwachter van Simonshaven. Deze trok zijn revolver en schoot op het paard, dat zijn slachtoffer losliet. De man kon in de nabijgelegen wo ning worden binnengedragen. Hoewel zijn toestand zeer ern stig is, bestaat er geen direct levensgevaar. De hengst, die door het schot van den veldwachter versuft was geraakt, kon door den eige naar, den heer Sw. uit Zwarte waal worden gegrepen. Later op den dag wgrd het dier naar Rotterdam vervoerd, waar het in het gcmeentelyk abattoir werd afgemaakt. Zijn verloofde vermoord Een moord om het bedrag eener levensverzekering te bemachti gen, is binnen ongewoon korten tijd te Altona (Dtlaan het licht gekomen. De 30 jarige Otto Lüsz was eerst kort te voren van zijn vroiiw gescheiden, toen hij ken- Dis aanknoopte met een 22-jarige dienstbode, Gertrud Neuwertb. Hij wist baar te overtuigen van zijn goede bedoelingen door groote bezorgdheid aan den dag te leggen voor haar toekomst, als zy, nadat zy getrouwd zouden zijD, later alleen op de wereld mocht blijven. Dan kon alleen een flioke levensverzekering haar voor ellende behoeden. Het beste was dus om vast bij voor baat een polis te nemen Zoo gezegd, zoo gedaan. Hy liet door een verzekeringsagent twee polissen opmaken, één op zijn eigen en de andere op haar leven. Zij teekende beide zon der er veel van te begrijpen of ze zelfs maar te lezen. En toen de polissen geldig waren ge worden, giüg hy met zijn ver loofde de stad uit om een wan deling buiten te doen. Op een zijweg bracht hy haar in een boscbje, kneep haar eerst de teel dicht en stak baar daarna met een mes. Een der steken doorboorde een slagader van den bovenarm en het slachtoffer bloedde dood. Het mes liet bij bij het Ink liggen om aao zelf moord te doen gelooven. Maar de deskundigen zagen onmid dellijk, dat een misdaad in het spel was. LtDz werd gearresteerd en binnen 24 uur na de misdaad legde hfy een volledige bekente nis ai. i Groote stelen en kleine stelen maar De Perzische oud hofminister, Teymour Tauj, die op het oogenblik drie jaar ge vangenisstraf uitzit, waartoe hij werd veroordeeld wegens over tredingen in zijn functie, is thans bovendien veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en 9000 pond sterling en 200.000 rials boete, wegens het aannemen van steekpenningen. De aardbeving in Z -Benkoelen We maakten Dinsdag melding van het Aneta-telegram, dat Z Benkoelen op Z. Sumatra en ook de stad Bfrnkoelen door een he vige anrdbeviDg zouden zyn ge teisterd. Volgens een Reuterbericht zoudan zich onder het gemelde aantal van 67 dooden geen Euro peanen bevinden. Als gevols: van de aardschok ken is te Patembang een kam ponghuis ingestort. In het Ra nausche stortten 40 kampong huizen in, waardoor branden uitbraken. Te Kota Agoeng zijn 270 wo ningeo ingestort; 40 personen werden gewond, en 9 gedood. Kota-Agoecg ligt in de Lam- pongsche districten aan de Se- mangko (Keizers) Baai, waarvan de Vlakke Hoek de Westelyke Landtong vormt. De Indische regeering heeft een telegram van den resident der Lampoogsche districten ont vangen, waarin de schade, aau- gericht in de onderafdeeling Kota-Agoeng circa 80 000 be draagt. Te Batavia is Zondagmorgen te 5 h 24 de aardbeving gevoeld, bestaande uit een serie scherpe schokken. Verder op Java werden te Bandoeng en Serang zware schokken gevoeld. Geen onge lukken werden tot dusver ge- rapporteere. 745 maal verloofdDe Franscbmsn Emili Achcur, bad 745 vrouwen. Niet dat hij 745 maal getrouwd is, een trouwbelofte leek hem voldoende om zich van een uit verkorene meester te maken Daar hy bijzonder in den smaak viel bij het scboone geslacht, had by ter bereiking van het gestelde doel meestal niet veel tyd noodig. Achour was niet kieskeurig. Het uiterlijk liet hem koud de buit was zyn eenige doel. Er waren er bijvoorbeeld zeven bij van boven de zestig Op de lyst van zijn diefstallen en oplichte rijen vindt men postjes van be neden de 100 francsmaar ook eenige van bij de 100 000. Alwisselend heette by graat Irieux, of markips de la Feron- die. In andere kringen noemde hij zich dr. Ivon, specialist in vrouwenziekten, hetgeen by ook id zekereD zin was. Zyn tactiek was byzonder soepel. Ieder nieuwe „verlooide" werd anders aangepakt om haar te bewegen met een leening over de brug te komen. En, als dit niet lukte, deed hij 'n blinde greep in baar handtaschje, het geen hem vaak eenige bankbil- etten opleverde. Ia de danslokalen der Champs ïlvfées, kwam zyn viogervlug- heid hem ie pas, om allerlei kostbare sieraden als souvenirs, mee te nemeD, daar de dames haar kostbaarheden voor 't grij pen droegen. Jammer, dat hij geen deskun dige op het gebied van ju weelen was, zoodat het hem overkwam dat bij waardelooze prullen bij de opkoopers kwam breDgen en dezen hem dan voor een oplicb ter of eeu „groen" aanzagen, "en detgelijke vergissing heeft een eind aan zyn loopbaan ge maakt; een juwelier, die dacht, dat hy hem bedriegen wilde, liet hem arresteeren. De rechter veroordeelde hem tot 5 jaar tuchthuisstraf. Kort ge leden kwam hij op vrye voeteD maar by zit alweer achter slot en grendel voor no. 745, het ge val van een 47-jarige weduwe, uit wier hanotascbje by 2000 francs had opgevischt, Mislukte roooverval Ia een groote zaak in levensmidde len te Parijs, bracht een der vrouwelijke bedienden, de 18- jarige Henristte Chevalier, als naar gewoonte de ontvangen kasgelden naar het bureau van den directeur. Zij was vergezeld van den 17 jarigen winkelbe diende Jean Godin en bevond zich midden op een der trappeD toen een man te voorschyn sproDg en beiden peper in de oogen strooide. Van de verwar ring maakte hij gebruik om de twee geldzakken met een totaal bedrag cao 48 000 francs uit de handen van het verschrikte meisje te rukken. Het hulpgeroep der slachtoffers werd gehoord door den 52 jari gen kunstschilder Jeannequin, die juist de trap opkwam. Hij deed een poging om den bandiet te grijpen, maar moest den kerel weer loslaten. Deze sloeg, met achterlatiDg van den buit, op de vlucht. Op straat werd hij door een voorbijganger gegrepen en aan de politie overgeleverd. Bij zijn arrestatie zei hy, dat hy uit nood gehandeld had, daar hij werkloos was en geen steun kon krygen. De man was 51 jaar oud. Sportnieuws. Het Gouden Jubileum van den A.N.W.B. In 't gebouw Maliebaan 81 te Utrecht, waar op 1 Juli 1883 de oprichtingsvergadering van den AN.W.B. gehouden werd, het vroegere „Buitenlust", is in tegenwoordigheid van een klei nen kring genoodigden, een in den gevel geplaatsten gedenksteen onthuld, den Bond aangeboden dour de leden van het Algemeen Bestuur. Vyfdnizend dniven zoek. De Italiaansche duiven'iefheb- bers hebben dezer dagen een zwaar verlies geleden. Men had een proefvlucht georganiseerd, waaraan het puikje van de Itali aansche duiven zou deelnemen. Het traject van 1600 kilometer lang ging o.m. over de Middel- landsche Zee. Van de op 9 Juni te Tripolis in Noord-Afrika op gelaten vijfduizend duiven is er slechts één teruggekeerd. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, wan neer de drie bovenomschreven maat regelen zijn genomen. Ten slotte achten zij het wensche- lijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van het wetboek van strafrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel lo. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat 2o. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, indien daar door levensgevaar voor een ander ontstaat; 3o. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het •feit iemands dood ten gevolge heeft. AXEL, 28 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Op Zaterdag 1 Juli hoopt de Heer M. J. LOOF, Brievenbesteller der P. T. T. alhier zijn 25-jarig ambts Jubileum te herdenken. DE FAMILIE. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken moeten schriftelijk worden ingediend. Ingezonden stukken, waarvan de schrijver ons zijn naam niet meldt, worden niet geplaatst. Ingezonden stukken, die critiek uitoefenen op berichten enz. uit een ander blad, worden alleen geplaatst, indien ze door het betrokken blad zijn geweigerd. Redactie. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AXEL vestigen de aan dacht van de landbouwers op de maatregelen van voorzorg welke naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen brandgevaar door hooi broei. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer: Allereerst is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Ten opzichte van krachtig hooi is dit echter niet genoeg, en bij regen achtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noo dig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedings waarde toe Beide (het zout en de lagen oud hooi en strooi temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige manden makerstwijgen of van eenvoudig lat werk. De Penningmeester der Vereeniging zal in plaats van de eerste, de tweede Zaterdag in de maand Juli zitting houden op het gewone uur. HET BESTUUR. fa&ÉÉr* Ondergeteekende be- veelt zich aan als Vlugge en nette afwerking. P. LEUNIS, Nieuwendijk I 73. De intrest voor depositogelden met acht dagen opzegging wordt gewijzigd in drie procent. Overige termijnen onveranderd. Axel, 30 Juni 1933. van een met Bakkerij. Schuur en Erf te Axel in de Noordstraat, kadaster sectie Q no. 177 groot 1 A. 71 c.A., eigendom van dhr. J. F. VERLINDE te Axel, op nam. half 3 in het hotel van dhr. H. P. Dieleman-Koole te Axel, aan de Markt. Het WOONHUIS met SCHUUR TJE, ERF, TUIN en BOUW TERREIN te Overslag (Dorp), samen groot 20 A. 90 c.A. (141 roeden), geveild ten verzoeke van de Fam STEENPUT, zal worden lierweild op s nam. 2 uur in het café van V. Plasschaert te Overslag. Hoogste bod f2575,— Axel. Notaris FANOY.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3