Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De totale afzet der Neder- landsche brouwerijen ging met 14 pet. achteruit, de binnenland- sche afzet daalde met 13 pet. tot 1.717.000 hl. (v. j. 1.979.000 hl.) Het bierverbruik bedroeg in totaal 1.758.000 hl. (v. j. 2.024 000 hl.). De export daalde met 27 pet. tot 90 000 hl. (v. j. 124.000 hl terwijl de invoer slechts 41000 hl. bedroeg tegen 45000 hl. in 1931. Het aantal brouwerijen daalde van 172 in 1922 tot 136 in 1932. De opbrengst van den accijns bedroeg in totaal f 11 453.000 (v. j. f 14.430 000). De 28 groote en middelgroote brouwerijen brachten op f 10.723.000 (v. j. f 13.669.000) en de 108 overige brouwerijen f 730.000 (vorig jaar f761.000). Het oorlogsvraagstuk. Blijkens een mededeeling in de gereformeerd kerkelijke pers worden pogingen aangewend om aan de generale synode voor te stellen, dat zij zich uitspreke omtrent de volgende conclusie's in zake recht en roeping der Overheid ten opzichte van het oorlogsvraagstuk a. dat het recht der Overheid om oorlog te voeren als uiterste noodzaak op grond der openba ring Gods moet worden gehand haafd b. dat alle prediking van dienstweigering als ongeoorloofd moet worden afgewezen, omdat deze wortelt in de miskenning der openbaring Gods, zoowel der bijzondere openbaring in de Heilige Schrift, als der algemeene openbaring, door algemeene ge nade tot ons gekomen c. dat wanneer iemand wegens voor zijn consciëntie gebleken onrecht van een oorlogvoering, meent dienst te moeten weigeren om des consciëntie wil voor God, dit nooit mag dienen tot propa gandamiddel om de Overheid te ondermijnen d. gewezen worde op het ont zettend gevaar als bron voor onrechtvaardige oorlogen, dat ge legen is in de overheersching der materieele bilangen in he^ leven van overheden en onder danen, terwijl vroeg of laat on rechtvaardig bloed vergoten van de hand der overtreders van het zesde gebod van 's Heeren wet zal worden geëischt e. getuigd worde voor de aloude beginselen der Christelijke ethiek, wat betreft de rechtvaardigheid van de oorzaak en het doel en de middelen, die bij eiken oorlog behooren in practijk te worden gebracht f. worde uitgesproken, met er kenning van den gewichtigen arbeid door den Volkenbond verricht, om te dezen opzichte het kwaad tegen te gaan, dat voor de levensbeveiliging van noncombattanten met alle macht behoort gezorgd te worden en mede daarom de toepassing van bacteriologische oorlogsmiddelen en het roekeloos aanwenden van chemische strijdmiddelen in strijd met Gods Woord moet worden geacht. Indeeling van dienstplichtigen De ingeschrevenen voor den dienstplicht, die hun wenschen met betrekking tot de indeeling niet reeds bij de keuring hebben opgegeven, of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben tot Juli 1933 gelegenheid, hun voo:- keur op te geven aan den com mandant van het indeelings- district Het verdient aanbeveling dit schriftelijk te doen. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de indeeling bij de zee macht of bij een bepaald korps als het garnizoen, den tijd van opkomst en de opleiding tot officier of onderofficier. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aanwijzin gen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze ge vallen moeten die bijzondere aan wijzingen stipt worden opgevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hierboven is te kennen gegeven. De hierbedoelde bijzondere aan wijzingen hebben voornamelijk betrekking op vervroegde inlij ving, indeeling bij denmotordienst en opleiding tot reserve-officier vlieger of reserve-officier-waar nemer bij de luchtvaartafdeeling. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan. Zij, die voor den dienstplicht zijn ingeschreven, moeten hun voorkeur opgeven aan de afd. Militaire Zaken der gemeente secretarie. AXEL, 30 Juni 1933. Zaterdag 11 werd te Kijkuit door de Zondagschoolvereeniging haar 20-jarig bestaan feestelijk herdacht. Het woord feestelijk heeft hier echter een zeer bescheiden be- teekenis, want gezien men de tijden niet geschikt achtte tot feesten, ging alles er in soberen vorm toe. Het was nu eenmaal een bestuursbesluit, om geen ruchtbaarheid of groot vertoon te maken en dus legde men er zich bij neer. Toch is dat besluit oorzaak geweest, dat men t e bescheiden is geweest. Het was wel niet overbodig geweest, in dien een meer deskundig voor ganger aanwezig was geweest, evenals men b.v. ook een paar afgevaardigden van de Herv. Zondagschool alhier had kunnen nooden, wat op zich zelf geen kosten meebrengt en toch aan het feestje meer wijding had gegeven, afgezien nog van het feit, dat eenige woorden van lof en waardeering door buitenstaan ders ten volle op zijn plaats zouden zijn en zeker ook ter aanmoediging zouden strekken om de taak zooveel mogelijk naar behooren voort te zetten. Immers we zeiden het meer, dat er moed toe noodig is, om op een afgelegen gehucht 20 jaren lang een Zondagsschool te leiden met een 30 tot 40 leer lingen allen kinderen van ar beiders en slechts bij uitzonde ring gesteund door meer gegoe den, huizend in een bouwvallig gebouwtje, waarbij menig een voudig schoolgebouw als een paleis kan vergeleken worden. Maar ter zake. De bijeenkomst dan werd behalve door de leer lingen, bijgewoond dooi verschil lende ouders, en vooral moeders Leider en voorganger was dhr. A. Overdulve, die reeds vanaf de oprichting voorging. Nadat ge zongen was „Kent gij reeds den Goeden Herder sprak de voorz. zijn dank uit in de eerste plaats aan God en daarnaast aan zijn medebestuurders en leden der vereeniging voor de samenwer king en ook aan de kinderen voor hun trouwe opkomst. Spr. schetste het ontstaan en het ver dere lief en leed, dat men heeft doorgemaakt. In de pauze werd gezongen Ps. 68:10, waarna le zing plaats had van Mattheus 25 1 —30 en een eenvoudige ver klaring daarvan. Verder werd de tijd gesleten met gepaste voordrachten, en werd aan de aanwezigen een eenvoudige tractatie rondgediend. Nog sprak ook dhr. C Simons als bestuurslid een woord van dank en opwekking, om op den zelfden voet voort te gaan, waar mede de overige bestuursleden de hh. P. Cornelissen en P. Machielsen instemden. Tot slot werd nog gezongen Ps. 7211 en eindigde de voor zitter de samenkomst met dank gebed Er naast. Verschillende bladen maken melding van een te houden feest- week in Augustus aar.st., vanwege de Vereeniging van Vreemdelin genverkeer. Het bestuur der V-V.V. verzocht ons te melden, dat dit bericht onjuist en minstens voor barig is. daar bij haar geen feest- plannen bekend zijn, noch ook zijn ingediend. In een Zondag alhier ge houden vergadering van besturen van R.-K. Werkliedenvereen. in Oost. Z.-Vlaanderen is besloten om aan de Prov. Staten een ver zoek te richten tot aanvaarding van het voorstel van Ged. Staten, om. te komen tot oprichting van het Waterschap Hulster- en Axeler-Ambacht. Opgepast. Naar men ons meldt zijn er in onze gemeente valsche kwartjes in omloop, die als het ware niet van echte zijn te onderscheiden. Bij den burgemeester alhier is zoo'n valsch geldstukje gedepo neerd. Voorst zij men gewaarschuwd voor een paar vreemdelingen (vermoedelijk Spanjaarden) die trachten eeld te wisselen tegen groot bankpapier en daarbij de winkeliers in de war brengen, teneinde meer te ontvangen, dan hun toekomt. Gemeld wordt, dat deze heeren zich in Zeeuwsch-Vlaanderen op houden. Aan en door de politie is aanhouding verzocht. De heer M. C. Geerts, lid van den gemeenteraad te Hulst, heeft als zoodanig ontslag inge diend, wegens drukke werkzaam heden. Raad van Ternenzen. Men schrijft uit Terneuzen aan de Midd. Crt. In de raadsvergadering, was o.m. bericht ingekomen, dat Ged. Staten hunne beslissing omtrent het raadsbesluit tot het bouwen eener nieuwe openbare school te Sluiskil, en dat betreffende aankoop van grond daarvoor hebben verdaagd. Hierover ontspon zich nog al eenige discussie; te Sluiskil scheen men den indruk te hebben dat wethouder Scheele deze zaak saboteerde, wat de betrokkene verre van zich wierp. Een voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres der afdeeeling Terneuzen van den Ned. Bond van Koffie huis- en Restauranthouders en Slijters, om gedurende den zomer tijd 't sluitingsuur der café's één uur later, alzoo op 12 uur te stellen, werd met 12 tegen 3 stemmen aangenomen tegen stemden de heeren Geelhoedt, De Jonge en Verlinde. Na een bespreking in geheime vergadering benoemde de raad alsnu, met ingang van 1 Aug aanstaande, tot directeur van den districts-arbeidsbeurs den heer Joh. Brinckman te Groningin, Ware, zooals aanvankelijk de be doeling scheen, de tegenwoordige klerk den heengaanden directeur opgevolgd, dan zou de nu belang rijke districtsbeurs, door het ont trekken van rijkssubsidie, tot een simpel agentschap verlaagd zijn geworden. Met algemeene stemmen werd besloten tot verkoop van het ter-' rein achter het parkeerterrein aan den heer W. de Smidt te Bres- kens, die op dat 635 m2 groote terrein een showroom en auto garage wenscht te stichten, tegen den prijs van f 7 per m2. De rekening der brandweer over '32 werd goedgekeurd in ontvangst op f 2458, uitgaven f 2296, batig saldo 161. Voor slot vroeg de Voorzitter voor B. en W. een principiëele uitspraak of de raad al of niet wenscht over te gaan tot het in voeren eener belasting op de openbare vermakelijkheden. Met 9 tegen 6 stemmen, de laatste van de heeren Scheele, Van Aken, De Bruijn, Colsen, Van Cadzand en Huijssen, gaf de raad te kennen zoo'n heffing niet te wenschen. Te St. Jansteen had Maan dagavond een vechtpartij plaats ter gelegenheid van de kermis. Een tweetal vrouwen kregen zoo danig ruzie in een café, dat ze handgemeen werden. Vermoede lijk heeft zich een 3e persoon met het geval bemoeid, want ofschoon niemand het gezien heeft werd toch geconstateerd, dat een tweetal personen door messteken verwond waren en wel zoodanig, dat een hunner, vfouw Nonder dokters toezicht naar het ziekenhuis te Hulst werd vervoerd, wegens bloedverlies. Te Breskens is het 10-jarig dochtertje van H. Luteijn door een passeerenden auto aangere den. Zwaar gewond is de kleine naar de ouderlijke woning ver voerd. Aan de Rijkskweekschool Oostburg werden geëxamineerd één vrouwelijke en vijf manne lijke candidaten. Afgewezen een. Geslaagd mej Dra S. Risseeuw te Schoondijke en de heeren M. Beum, St. Kruis, C. Bruggeman te Boschkapelle, A. Dierikx te Sluis (Heille) en F. Klaaijsen te Breskens. Aan de St. Ursula Kweek school te Boxtel slaagde voor het examen nuttige handwerken, mej. G.J.Dieleman te Terneuzen. Aan de Universiteit te Lei den slaagde voor het candidaats- examen geneeskunde de heer G. J. de Maat te Hulst. Bezuiniging by den Keurings dienst van Waren. Reeds eerder werd gewag ge maakt van de bezuiniging bij de Keuringsdiensten van Waren in Nederland. Ook de te Goes geves tigde dienst zal heel wat veeren moeten laten. Behalve een gevoe lige vermindering van salarissen worden de functies van bureau chef, klerk en hoofdkeurmeester opgeheven en twee van de drie analysten ontslagen. Er zijn nu nog 1 directeur, 2 scheikundigen, 1 analyst, 4 keur meesters, 1 adjunct-commies en 2 bedienden ook de salarissen zijn verminderd, behalve nog de gewone crisiskorting daarop. De N.V. Stoomtram Maat schappij Breskens-Maldeghem heeft de betaling van de Juli- coupons der obligatiehouders voorloopig moeten uitstellen, om dat de regeering, in afwijking met andere jèren, voor die beta ling geen subsidie geeft en daar van eerst kort geleden melding heeft gemaakt. Verschenen is het jaarver slag der Vereeniging tot Christe lijke Verzorging van Krankzinni gen in Zeeland. Hieraan is het volgende ontleend Het aantal afdeelingen bleef gelijk en het ledental bedraagt 4115, zoodat er een terugslag is van 87 leden. In 1932 zijn 21 spreekbeurten vervuld. Het aantal verplegers op Vre derust daalde van 73 op 69 en dat der verpleegsters van 104 tot 100. Op 31 December waren in de gestichtsafdeeling aanwezig 275 mannen en 260 vrouwen in de gezinsverpleging 8 mannen en 2 vrouwen in de aangewezen af- deeling 112 mannen en 113 vrouwen, totaal 395 mannen en 375 vrouwen, te zamen 770 pa tiënten, tegen 765 op 1 Januari. Het aantal verpleegdagen was voer mannen 143.232 en voor vrouwen 136.263, totaal 279.495. De exploitatierekening wijst een'goed saldo aan van f29160.Ó8. De winst der vereeniging ad f3725546 is gevoegd bij de al gemeene reserve, die daardoor steeg tot f277179 62. Het verslag meldt nog, dat voor 1933 de verpleegprijs is gesteld op f 740 en het kleed geld op f 40 per jaar. Snelverkeer met autobussen. Te beginnen met 1 Juli a.s., de datum waarop de dienstrege ling der stoomtram maatschappij Breskens-Maldeghem in ver band met het badseizoen gewij zigd wordt, zal op de lijn Bres kens— Oostburg Maldeghem 3 keer per dag 'n autobus rijden. Deze bussen, die van Maldeghem doorrijden naar Brugge, leggen dit laatste traject in 20 minuten af. Op den dienst Breskens Knocke via Sluis wordt twee maal per dag vice versa gereden met een autobus, terwijl nog zes trams directe aansluiting geven aan de -Provinciale booten, en de passagiers zonder overstappen te Knocke brengen via Retranche- ment. De bussen zijn thans in handen van de tram-maatschappij. Het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten, over de week van 18 tot en met 24 Juni, in de provincie Zeeland bedroeg: Febr. typhoïdea, Axel 1 j Paratyphus (typheze vorm) Graauw en Langedam Roodvonk: Krabbendijke 2, Oost en West Souburg 1, Vlis- singen 1, Waarde 1. Maandbl. „Uierenbescherming". In de laatste Juni-aflaverin® van het door de Ned. Vereeni ging tot Bescherming van Die ren, Prinses Mariestraat 40 te 's Graveahage uitgegeven maand blad „Dierenbescherming" trof fen wij een bijdrage aan van een voor dit tydschrift nieuw genre, n.l. „Caricaturen" door v. d. V., waarin op geestige wijza enkele misstanden wordeD be licht, in schijnbaar onbeholpen maar uiterst knappe teekeniDgen, G. Nieuwenhuijzen draagt een gedicht op aan Suze Groshans, die onlangs haar 70-sten ver jaardag bereikte. Een der bij dragen vertelt nog eens duide lijker van de reeds gemelde schromelijke koeienverwaarloo- zing te Daarlerveen. Twee foto's van dierenredders, Johan Holst en Hendrik Tent, wien onlangs de zilveren medaille van de Vereeniging werd toegekend, worden in dit nummer afga- drukt. Van Jo Loosjes-Gediking een vertellend gedichtje „Verraad". In „Het Dier in de Beeldende Kunst" bespreekt J. K. een kopergravure van Dupoct. „Van Vogels en Vogelbescherming" door W. Tolsma is als steeds belangrfjk. De redacteur be spreekt Dog eens de actie tegen de stierengevechten in Spanje, ook in verband met een uitjng in „Reizen en Trekken" en be pleit de noodzaak van toene menden bloei van „Dierenbe scherming". Het blad is ter kennismaking aan ons bureau verkrijebaar. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 2 JULI 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Y, ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 33 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag j 1. werden de volgende uitspraken gedaan R. D., 27 j., werkman te Hon- tenisse, wegens mishandeling, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. M. E. van P., echtgenoote van E Jzonder beroep te Clinge, wegens diefstal f 10 b. of 5d. h. J. D., 18 j., leurder te Kiel- drecht (Bwegens diefstal van een haas, f5 b. of 2 d. h. J. V., 25 j-, bootwerker te Ter neuzen, wegens beleediging, f 15 b. of 10 d. h. F. W., 34 jveedrijver te Hulst, wegens dierenmishandeling, f 20 b. of 10 d. h. L A. H. V., 38 jbootwerker te Sluiskil, wegens mishandeling, f 15 b. of 10 d h. H A B., 56 j., schipper te Sluiski', wegens beleediging, f 15 b. of 10 d. h. Hooge boete. De Bredasche rechtbank ver oordeelde den slager A. J. van der G voor zijn knoeierijen bij de garnizoensleveranties aan het garnizoen te Breda, wegens valschheid in geschrifte tot f 6000 boete subs. 6 maanden hechtenis. Woensdagavond waren drie motorrijders uit Leeuwarden een tochtje in de omgeving gaan maken. Toen ze door Goutum kwamen raakte de achterste mo torrijder de heer W. Maarsen te Leeuwarden het beheer over zijn stuur- kwijt. Hij vloog eerst tegen een paar boomen, vervol gens over een hoop steenen en kwam tenslotte in een sloot terecht. Met een ernstige beenbreuk is hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Het ongeluk moet worden toege schreven aan te snel rijden.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2