Landbouw. Gemengd Nieuws. Ons economisch gekkenhuis. Onder het opschrift „contras ten in ons economisch gekken huis" geeft „De Boerderij" ver schillende gegevens, die doen zien, tot welke onnatuurlijke verhoudingen de cijfers staan van de opbrengst van producten tegenover de uitgaven van loon en andere onkosten. We entleenen er het volgende aan De pryzen van de landbouw producten bedragen 60 pet van voor den oorlog en de arbeids- loonen in den landbouw 160 k 170 pet van toen. In de grootere plaatsen slaan groote ploegen werkloozen. Ze genieten oen werkloozenuitkee- ring reeds gedurende zoo langen tijd, dat het werken hun vaak vrijwel verleerd is. En bij den boer begint het 's morgens om drie èi vier uur en eindigt de arbeid vaak na achten. Vrouwen en zelfs kinderen beneden de tien jaar werken hard mee. Jongens en meisjes van 9 en 10 jaar melken op veel bedrijven reeds mee. En nóg een tegenstelling met dit zwoegen en ploeteren verdient het heele gezin minder dan de werklooze aau uitkeering krygt, ja in menig geval is de belooning nul. De eenige weg, om een einde aan deze schrille tegenstellingen te maken, is, dat eiodelijk land bouw en veehouderij weder loonend worden gemaakt. Dat ons nieuwe ministerie eindelijk met krachtige maatre gelen kome Op een dezer dagen gehouden belangrijke vergadering gaf een inleider een staatje, waaruit blijkt hoe hoog de kosten van levensonderhoud in goud ziju in verschillende landen in verge lijking met vóór den oorlog. Nederland 138 pet., Zwitser land 133, Duitschland 117, Frank rijk 104, Denemarken 99, Groot- Britannië 97. We zien, dat Nederland boven aan staat. Dat beteekent ook, dat de Nederlandsche boer en landarbeider datgene, wat ze moeten koopen, duurder moeten betalen dan in eenig ander laDd. Dat zou niet erg zijn, als ze nu voor bun producten ook meer ontvingeD, evenals in de andere landen. Maar dat is juist niet het geval. In Nederlandsch geld omge rekend krygt men in Berlijn voor rogge 9 30, gerst 10.20 en haver ƒ8.10, in Groningen resp. ƒ3.60, ƒ3 75 en ƒ3.40. Landarbeiders en diamantbewerkers. Reeds vaker is gepleit om de landarbeiders zooveel mogelijk bij den boer te laten en dit mo gelijk te maken door een toeslag op de loonen te geven. Ditzelfde stelsel zouden we ook wenschen voor kleine boertjes en tuinders, die op hun eigen bedril werken. Wanneer deze menschen eerst heelemaal kapot zijn en alles kwijt zijn, dan wordt steun ge geven. Waarom deze Diet gegeven vóór het zoover is Ieder kan toch wel uitrekenen, dat deze menschen bij de tegenwoordige prijzen der landbouwproducten niets verdienen En evenzoo, dat het landbouwbedrijf by deze prijzen geen loon kan betalen Thans is de gang van zaken, dat de landarbeiders naar de centrale werkverschaffing gaan, en de kleine boertjes eerst kapot worden gemaakt en daar dan eveneens terecht komen. Daar worden ze aan onproductief werk gezet, en worden deze menschen vaak vrijwel bedorven. Maar toeslag geven in parti culier bedryf, dat wilde Deu Haag niet. Men acht dit daar een verkeerd stelsel. Maar voor de Amsterdamsche diamantbe werkers mag het wel. Deze menschen worden in het parti culier bedryf aan het werk gezet en de werkgever betaalt naar we meenen ongeveer 10 per week es da overheid ruim 16. Samen dui ruim 25. Is voor landarbeider en kleinen boer werkelijk onmogelijk, wat voor de diamantbewerkers wordt toegepast? Zou de nieuwe re geering dit ook nog eens onder het oog willeD zien Vleesch, boter en margarine. We zitten met te veel vee. En ook met te veel boter. Van daar allerlei onmogelijke toe standen. Maar in de eerste drie maanden van dit jaar voerden we uit het buitenland in: 1 208 000 K.G. Deensch vleesch, 605 000 KG Argentijngch vleesch, 481.000 K.G. paardevlecsch en 556 slachtpaarden. Stellen we de laatste od een slachtgewicht van 300 K G. dan is dit in totaal bijna 21/., millioen K.G. vleeseh, dat in -3 maanden tijds is ingevoerd. StelleD we, dat een koe een slachtgewicht heelt van 250 K G. dan komt deze invoer overeen met ruim 9 840 slachtkoeien alleen in het eerste kwartaal van 1933. In het bovenstaande zijn eenige zeer scherpe tegenstellingen ge geven, welke ons aanleiding gaven te spreken van een eco nomisch gekkenhuis. Eu het droevige is, dat we tot nu toe zoo heel weinig een ernstige wil ontmoetten, om mede te werken aan opbelfing van die tegenstellingen, welke voor 4/6 deel van onzen boerenstand zoo fataal zyn. AXEL, 27 Juni 1933. Alhier is opgericht, als onder deel van de algemeene Zangver- eeniging „Orelio", een Kinder koor waaraan den naam „De Vlasvinkjes'' gegeven is. Op de eerste repetitie j.l Vrij dag, in de openbare school ge houden, waren een tachtigtal kleintjes aanwezig, die voorloo- pig onder leiding staan van den Directeur van Orelio. Qoed afgeloopen. Vannacht had op den Prov. weg, nabij de hoeve van dhr. C. Dekker alhier een auto-ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgelooper.. Hetzij men geen voldoende verlichting had, of de snelheid bij den overigens niet scherpen hoek te groot moet zijn geweest, of uit andere oorzaak, is niet bekend, maar een auto, op weg naar Neuzen, kwam terecht in een hoopje klinkers, waardoor men het stuur kwijt raakte. Daarop is het rijtuig tegen een boom gestuit en om geslagen zoodatmen uit kon stappen. De auto, een oud kar retje uit 's Hertogenbosch was defect en dus besloot men te voet terug te keeren. Van de passagiers, 3 heeren en 1 dame, waren 2 hunner niet- ernstig verwond en de chauffeur kwam met den schrik vrij. Na een familiebezoek bij een caféhouder alhier besloot men de dame, die te Terneuzen thuis behoorde bij dhr. v. d. A thuis te brengen, doch werd verstoord. De Rijkspolitie alhier legde beslag op den wagen en stelde een nader onderzoek in. nog de reis Nieuwe V. V. V. plannen. In de jaarvergadering van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer alhier welke in den af geloopen winter is gehouden werden naar aanleiding van Axels rijke historie verschillende zaken besproken, die hoewel eigenlijk in wetenschappelijk of geschied kundigen kring thuis behoorend toch eigenlijk ook wei verband houden met het doel dat V. V. V. nastreeft. Zoo werd 3an behalve de tijd, waarin Axel haar stads rechten kreeg en hoe daaruit voortvloeide het hebben van een jaarlijksche vee- en paardenmarkt, ook besproken het idee om meer aandacht te schenken aan de helaas verdwijnende Axelsche Boerenkleederdracht. Het was de heer A. P. Essel- brugge, die voorstelde om tijde lijk een Axelsche hoerenkamer in te richten, hetgeen algemeene instemming vond. En toen dit voorstel een besluit werd en men voor de uitvoering daarvan stond, besloot het bestuur zich in ver binding te stellen met enkele heeren, die zich op historisch terrein reeds ten opzichte van de V- V. V. verdienstelijk hadden gemaakt en welke zich intusschen hebben vereenigd in een Comité tot Onderzoek van de Historie van Axel (COHA). Het zijn de heeren J. C. Vink, R. de jonge en D. J. Oggel Jz. Vrijdagavond werd in een ge combineerde bestuursvergadering van V. V. V. een en ander be sproken en kwam men lot het besluit, om niet tijdelijk, maar definitief een Axelsche Boeren- kamer in te richten, waarin zoo veel mogelijk alles zal worden verzameld en nu en dan tentoon gesteld, wat op de Axelsche kleederdracht van nu en vroeger betrekking heeft. Deze kamer zal het bezit worden en blijven van de V. V. V. en worden be heerd door een permanente com missie, waarin behalve bovenge noemde heeren nog 2 leden van de V. V. V zitting zulien hebben. Het zal wel niet noodig zijn om te zeggen, dat deze commis sie zich aanbevolen houdt voor de medewerking van alle Axe laren niet alleen om behulpzaam te zijn in het verstrekken van gegevens, maar ook in het ver zamelen en al of niet in bruik leen afstaan van goederen of voorwerpen, welke kunnen die nen tot opluistering van onze historie. Want ontegenzeggelijk houdt de kleedij nauw verband daarmede. Ter inleiding van deze kamer en hare voorloopige inrichting is nog een ander plan hangende, waarover we nog weinig kunnen schrijven, omdat dit eigenlijk nog in de lucht hangt. Maar als het gelukt, hopen we met 31 Augustus alhier een tentoonstelling in te richten waar behalve dan de boerenkleeding ook een Oranje kamer aan verbonden zal worden. Doch later hierover meer. Muziek. Bij gunstig weder zal de Chr. Harmonie „Hosanna" a.s. Donder dagavond een concert geven op het Marktplein aanvangende om half 9 waarbij het volgend pro gramma zal worden uitgevoerd 1. St. Cecile, marsch F. Meulders 2. Mignon, ouverture J. R. v. d. Glas' La Tournusienne, polka voor clarinette A. Delbecq. Isidora, fantaisie lyrique E. Bedouin. Largo Handel. Feestouverture Sam Vlessing. Bienvenue, polka voor sax. soprano A. Boland. Marsch uit de opera Aïda Verdi. Paraphrase over „Vespergesang" E. Ruh. Cadettenmarsch J. Vercauter. 11. Koraal: Psalm 150. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 10. Zaamslag. De gemeenteraad kwam heden in voltallige zitting bijeen. Na opening met gebed werd na het passeeren van enkele hamerstuk ken breedvoerig van gedachten gewisseld over het bekende adres van de gemeente Poortvliet. Dhr. Buijze was sterk voor het betuigen van adhaesie, maar dhr. Haak was er tegen en betoogde, dat de onvoldoende steun de boeren noopte tot het gebruiken van zelfbinder en dorschmachine. Dhr. Maas ondersteunde in een breed betoog het adres, terwijl dhr. Koopman berekende, dat er 350 H A. tarwe was gezaaid en deze bij het dorschen met den vlegel aan 50 werkloozen werk zou verschaffen, op grond waarvan hij voorstelde een nieuw adres te richten tot den Minister, met verzoek hiervoor een toeslag te geven door Rijk en gemeente, wat volgens zijn meening een niet te versmaden voordeel voor de steunregeling opleveren zou van f1900. Dhr. D. Dees betoogde, dat ten tijde van den bouw der AzÓte- fabrieken de arbeiders bij de boeren wegliepen en toen de machines zijn aangekocht, die nu niet in een oudijzerhoek kunnen worden geworpen. De Voorzitter was wel te vin den voor het idee Koopman maar vreesde dat de menschen niet meer zooveel kunnen geven als voorheen, wat dhr. Maas doet opmerken, dat dit nog wel kan. Dhr. Haak meende dat de raad niet mocht treden in de technische aangelegenheden van het bedrijf. Door den Minister werd be richt dat in het vervolg de eerste f 2 van het verdiende loon door een vrouw niet voor vermindering der steun in aanmerking zal komen. Ais lid van het Burg Armbe stuur werd benoemd dhr. J. Tollenaar. De laatst vastgestelde leges verordening werd op aandrang van Ged. St. gewijzigd in dier voege dat in het vervolg van een ventvergunning moet worden be taald voor 1 dag f0 25, (onge wijzigd) 1 maand f2 (nu f 2 50) en voor 1 jaar f 4 (nu f 20). De belastingschroef werd nog iets vaster aangedraaid, aangezien de steunuitkeeringen zulks nood zakelijk maken, omdat het Rijk hierin slechts 25 pet. vergoedt. De gemeentefonds-belasting werd verhoogd van 70 op 80 opcenten, de vermogensbelasting van 30 op 50 opet.terwijl tot overmaat van ramp de gemeente van de 2e naar de 3e klasse verhuist. Het huis van het hoofd der openbare school zal worden ver bouwd, waarvoor f1377 geraamd is, welk bedrag zal worden ge leend a 5 pet., aflosbaar in 14 jaar le beginnen in 1934; deze woning zal dan een huur op brengen van f325 per jaar. Bij de rondvraag besprak dhr. Hamelink het rijwielpad in den KI. Huissenspolder waar de ver betering van nul en geener waarde is en alzoo de centen hieraan besteed in het water zijn geworpen. De h.h. Maas en Buijze wi d n de begraafplaats verder omspitten. Dhr. Maas vroeg nog een autobus voor de kinderen van het Veer, en tevens hier te plaatsen een brievenbus (uit een mededeeling van Koopman blijkt dat op 7 minuten van het Veer een brievenbus te vinde.i is) ter wijl dhr. Maas tenslotte nog een rioleering op Othene wilde gelegd zien, waarna de vergadering met gebed gesloten werd. Hoek. In de heden gehouden verga dering van den Gemeenteraad werd een bedrag van f 257,50 be schikbaar gesteld voor het Nat. Crisis-comité. Aan F. van der Welle en an deren werd vergunning verleend aan te sluiten op het te leggen gemeente riool onder voorwaarde dat de straat voor hun rekening in orde zal worden gemaakt. Over het bekende adres van -'oortvliet werd breedvoerig ge sproken waaruit bleek, dat de Ver. van Ned. gemeenten reeds in denzelfden geest werkzaam is. Door dhr. Jansen werd het beter geoordeeld een soort van zachten dwang voor het wieden te be vorderen, aangezien in dien tijd de werkloosheid het ergst is. Algemeen was men van oordeel, dat de machine niet geheel is te missen hoewel dhr. Dieleman er kende tiat handenwerk beter is. Jhr. Pijpelink is voor het idee, maar wil geen dwang. Op voorstel van Wethouder Scheele werd besloten alles in het werk te stellen om van re- geeringswege toeslag op de loo nen te krijgen, teneinde daarmee de werkloosheid te bestrijden. Men schrijft uit Hoek, dat de heer Buijze aldaar o itslag heeft genomen, als lid van den gemeenteraad. Het verloop der in de laatste vergaderingen ge houden öiscussie's omtrent leve- rantie's enz. moet aanleiding heb ben gegeven tot dit ontslag. Nieuwe rijwielplaatjes. De verkoop van rijwielmerken voor de belasting, over het tijd vak 1 Augustus 1933/1934, zal op de postkantoren aanvangen op 24 Juli a.s. Het was een ware uittocht, toen Zaterdag èn de Chr. Zang vereniging „Asaf" met haar Kinderkoor en het Chr. muziek corps „Hosanna" naar Breskens trokken om daar aan het zan gersfeest deel te nemen, dat werd gegeven door den kring Wtst Z.V1. van de Chr. Zang verenigingen. Jammer dat het weer tegenliep, doch er was in voorzien door dat het jeugdgebouw van de firma Van Melle beschikbaar was. Naar men ons mededeelde, heeft zoowel „Asaf" als het kin derkoor daar veel succes geoogst. Met de Staatscourant van 24 Juni zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende het Wit-Gele Kruis, R. K. Vereen, voor Volksgezondheid en zieken verpleging, gevestigd te Axel. Aan de R.-K. Middelbare Handelsdagschool behaalden de volgende leerlingen het einddi ploma Mej. Dora Colsen te Terneuzen, I. v. d. Hagen, J. Baart en D. BaaH te Hulst, P. v. d. Meijden, Stoppeldijk, P. de Schrijver, Lamswaarde, G. Vermandei en G. Meert, Koe wacht, D. Vriens, Terhole, J. Wullems, Walsoorden, A-Reijns, Kapellebrug en G. Staal, Graauw. Salarisvermindering. Gemeld is, dat Ged. Staten van Zeeland voorstellen om een tijdelijke korting toe te passen op alle salarissen, doch in dezen vorm, dat de hoogere salarissen procentsgewijze minder getroffen worden dan de lagere. Tegen deze wijze van korting nu moet, naar we in de N. Rott. Crt. lezen, in de gehouden af- deelingsvergaderingen van de Staten groote oppositie zijn ge voerd, al was men niet gekant tegen het principe van bezuiniging. Naar aanleiding van het krach tig verzet door de Statenleden, die er niets voor voelen om de hooge salarissen te ontzien, wordt verwacht, dat Ged. Staten hun voorstel alsnog zullen wijzigen. Dit zou dan op 11 resp. 12 Juli aan de orde komen in openbare zitting. Gevonden. Rijwielplaatje, bij G. v. d. Berge, Armendijk. Meisjesschort bij veldwachter Oosting. Brand te Rotterdam. Don derdagavond is brand uitgebro ken in den kelder van de fabriek van lampekappen en electriscbe ornamenten „Heyfa" te Rotter dam. Om vjjt uur had het personeel de fabriek verlaten en ongeveer drie kwartier later bemerkte een der chefs, die nog in het gebouw was, een brand lucht. Het bleek, dat emballage welke in den kelder was slagen, vlam had gevat. Terstond werd de brandweer gewaarschuwd. Een dikke ver stikkende rookma8sa belemmerde het blusschingswerk in hooge mate. Met 10 stralen water slaagde men er in het vuur, dat met groote felheid woedde, tot den kelder te beperken. Na een uur was de brand volledig gebluscht. Merkwaardig is wel, dat in dezelfde fabriek Dinsdagavond eveneens een begin van brand was ontstaan, doordat een stuk brandend papier door een kel derraam naar binnen was ge worpen. Avp. Beleefd antwoord. Te 's Gravenbage liep een man, die zich aau zeker bekend Schie- damsch product had te goed gedaan. Tevens liep daar een argeloos wandelaar, die den van geestrijk vocht verzadigde om een vlammetje vroeg. Gewoon- Ijjk wordt een dergelyke vrien dendienst bereidwillig verleend, maar dezen keer liep het anders bet verzoek werd als een belee- diging opgevat en de vrager ontving een geweldigen sJag op bet hoofd, met het gevolg dat bjj een vrjj ernstige wonde boven het oog opliep. De dader zeilde een caié binnen, maar werd spoedig door twee politie» macnea ingerekend, opge-

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2