Aanbesteding. Landdag te Apeldoorn. WOL. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. IJK EN HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Advertentiën. Het SCHILDERWERK van 12 WONINGEN binnenwerks, staande in de Juliana- straat. Een Woon-en Winkelhuis Maandag 26 Juni a.s. A. J. C. afd. AXEL, 2 7 JULI. Zoo juist ontvangen: Frotté-Wol en Zijde. C. WILLEMSEN, nument stond daar de prachtige standaardmolen tot heden van de familie Brackman aan den Westelijken ingang van Zuid- dorpe, langs den weg naar Over slag. Naar alle waarschijnlijk heid is deze de oudste uit Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat we er jaartallen als 1654 en 166' ingesneden vonden. Vermoede- lyk is het een molen, die aan het naburige klooster uit die jaren behoorde en later in par ticuliere handen is overgegaan. Tijdsomstandigheden zullen wel oorzaak zijD, dat men in het behoud van den molen geen economisch voordeel ziet. Trou wens werd daar reeds jaren met stoom en later met motorische kracht gemalen, als de wind niet dienstig was. Het is echter jammer, dat van gemeentewege of anderzijdsch geen pogingen zijn gedaan om den molen, die inderdaad een sieraad voor de omgeving was, te behoudente meer nog nu we vernemeD, dat de eigenaars daar wel voor te vinden waren geweest. Dinsdag, de 3e kermisdag of halvedagje van Zuiddorpe is nog een amusante dag geworden voor de Zuiddorpenaren. Behal ve dat er de jaarljjksche koning- schieting plaats had, werd er ook geitententoonstelling gehou den. De sanegeiten verminderen meer en meer, terwyl de oude Zeeuwsche geiten weer op den voorgrond treden, maar over 't algemeen is het niet meer zoo druk met die geitenfokkerij als in vroeger tyden. 't Is als met de paardenze brengen geen geld op. Tenslotte werd 's middags nog een optocht gehouden van de H. Kindschheid, waarbij de mu ziek zich ter opluistering had aangesloten. Tot leeraar aan de Am bachtsschool te Hulst (timmeren) is benoemd de heer Em. vaD de Waeter, architect te Oostburg. Mej. H. Chevalier te Othene slaagde te Den Haag voor het examen Fröbel-ODderwijs. Aan de R.-K. kweekschool te Dongen slaagde voor onder wijzer de heer A. Zwartelé van St. Jansteen. Aan de universiteit te Am sterdam slaagde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte (met lof) op proefschrift: „Salbstmord und Tode8furcht bei den Natunöl- kern" de heer J. W isse, geb te Zaamslag. Dr. Wisse verkreeg daarby het praedicaat „cum laude". Prov. Staten. Niet ten onrechte werd Dins dagavond in de zitting van de Prov. Staten gesproken van een politiek spelletje, toen daar voor sommigen onverwachts aan de orde werd gebracht een voorstel om voortaan de boot van Ter- neuzen naar Vlissingen ook des Zondags weer te doen varen. Na eenig debat werd bet voor stel aangenomen met 22 tegen 20 stemmeD, zooals destyds met 1 stem meerderheid in negatie ven zin werd besloten. Of de financiële uitkomsteu van dit besluit evenredig zijn aan het belang van dien dienst zal de toekomst leeren, maar eigenaardig is toch dat de floan- ciëele zijde blykens de kranten verslagen niet werd overwogen, temeer nu toch de weg via Breskens zoo zoetjes aan inge burgerd raakt. De bevolking van Zeeland. Blijkens het Provinciaal Blad nö. 32 bestond de bevolking van onze provincie op 31 December 1932 uit 124 993 m. en 124 582 vr., totaal 249.575 zielen. De bevolkiog van Vlissingen telde 21664 en van Middelburg 18.489, Terneuzen 10.726, Goes 9360, Zierikzee 6823, Axel 6255- Hontenisse 5440, Hulst 4037. Boschkapelle 1226, Clinge 8678, Graauw 1940, Hengstdijk 591, Hoek 2692, St. Jansteen 3422, Koewacht 2537, Ossenisse 801, Overslag 323, Philippine 1129, Sas van Gent 3128, Stop- eldyk 145!, Westdorpe 2021, aaraslftg 3632 en Zuiddorpe 967. Renten ingevolge de Invaliditeitswet. Blijkbaar is het vbd weinig bekendheid, dat In validiteits- Ouderdoms- Weduwen en Wee- zenrenten genoten volgers de bepalingen van de Invaliditeits wet in vele gevallen aanmerke lijk hooger zouden zijn geweest, indien slecht3 enkele zegels meer geplakt waren geworden. Het is daarom van belang hierop eens de aandacht van de hou ders van rentekaarten te ves tigen. Deze renten worden berekend volgens bepaalde regelen. Eo hierbij nu wordt rekening ge houden met de omstandigheden, dat iemand, die op ouderdoms- of invaliditeitsrente rechten doet gelden, de laatste jaren niet meer regelmatig kon werken, omdat zijn gezondheid dat niet meer toeliet. Allerlei kwaaltjes maken, dat de verzekerden de laatste jaren veel zal verzuimen en dus geen 52 zegels per jaar op zyn kaart zal hebben, meestal belangrijk veel minder. De wet houdt rekening met deze jaren van ziekte en kwaal tjes. Daarom worden by de renteberekening aan de zegels van de laatste 5 jaren veel minder invloed toegekend ten voordeele van renteaanvrager Maar daarvoor is het dan ook noodig, dat over die 5 jaar minstens 100 zegels zijn geplakt. Al zijn er maar 99 zegels ge plakt, dan wordt deze gunstige bepaling niet toegepast, met als gevolg wellicht een ren te bed rag, dat zelfs f50 lager kan zy'ü. Uit het bovenstaande blijkt dus wel van hoeveel belang het is, dat in de laatste 5 jaar voor het aanvragen van een rente gemiddeld 20 weekpremiën per jaar zijn geplakt, vooral voor beD, die door ziekte of gebreken niet meer kuunen werken en wellicht het tijdstip nabij weten, waarop te hunnen behoeve of dat hunner weduwen of weezen een rente moet worden aange vraagd. Door een klein geldelyk offer kan in vele gevallen een beduidend hooger rentebedrag worden verkregen. Te Selzaete vernam men Dinsdag, dat tot Burgemeester dier gemeente was benoemd de heer J. Chalmet, volksvertegen woordiger. Onder de arbeidersstanden werd dit bericht met vreugde en vlaggentooi begroet. Zooals men weten kan, behoort de heer Chalmet tot de socialistische partij. Hij trad ook meermalen in onze gemeente op met een propagandarede voor de S.D.A.P. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Qeref. Kerk. Qeref. Gemeente. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 20 Juni werden de .volgende straffen uit gesproken GAL v. O 42 jaarwerk- man te Hulst en C. v. d. G., 31 jaar, voddengaarder te De Clinge B.), verdacht van verboden ver voer van suiker, zonder geleide biljet, f 15 boete ot 5 dagen hechtenis P. J. R, 20 jaar, fabriekswer- ir te De Clinge (Bwegens weigering* van visitatie, 15 of d. b. A. B30 jaar, werkman te De Clinge (B), wegens vervoer van suiker, zonder geleidebiijet, 25 ot 10 d. h. M. L. V., 39 jaar, zonder be roep te Clinge, wegens als voren, 7 10 of 5 d. b. P. R. B., 32 jaar, A. H. H., 20 jaar, belden tabriekswerkster te De Clinge (B.), idem. H. d. V., 51 jaar, landarbeider te Stekece (B,), A, A B,, 36 jaar, reiziger te Kemseke, en A. A. V., 20 jaar, landarbeider te Stekene (B.), alsvoren, 25 of 10 d. b. C. A38 jaar, arbeider te Axel, wegens verboden nederlage van 98 kg suiker, in 2 zakken onder het stroo verborgen te Axel, 75 of 25 d. h, P. J35 jaar, venter te St. Jansteen, alsvoren, f 25 of 10 d.h. E. L v. D., 46 jaar, werkman te Hulst, wegens vervoer van suiker, zonder geleidebiijet, vrij gesproken. A. V 65 jaar, vlasser, te St. Jansteen, wpgens verboden ne derlage van 100 kg suiker, zon der document, 25 of 10 d. h. E. S 29 jaar, landarbeider te De Clinge (B.), wegens verbo den vervoer van suiker, vrijge sproken. L. F. de H., 40 jaar, koopman te Goes, wegens verboden ver voer van 1000 kg roode kool en 1000 kg ajuin, met een automo biel te Clinge, 10 of 5 d. h. M. de L33 jaar, werkman te Stekene (B.), wegens verbo den vervoer van suiker, vrijge sproken. M. P. de V., 41 jaar, zonder beroep, te Clinge, alsvoren, 20 of 10 d. h. F. J. L, 42 jaar, venter te St. Jansteen alsvoren, 25 of 0 db. L. van L 46 jaar, sigaren fabrikant te 's-Hertogenbosch, wegens verkoopeD van een kistje met 100 sigaren, zonder dat dit kistje of de sigaren waren vcor- zien van ongeschonden zegels, te Graauw, 100 of 10 d. h L van L voornoemd, wegens het doen atleveren van acht blikken kistjes met 100 sigaren elk aan C. J Michieisen te Huist zonder dat deze gezegeld warem, 100 of 10 d. h L van L voornoemd, wegens het verkoopen van 100 sigaren zonder zegels aan G J. V. Vael, te Koewacht, en wegens het ver koopen van een kistje sigaren boven den prijs vermeld op het zegel, 2 maal 100 of 2 maal 10 d. b. P. J- D., 20 jaar, chauffeur te Ter Neuzen, wegens het niet vertoonen van de belastingkaart op de eerste vordering van de Rijkspolitie te Hoek, 7,50 of 3 d. h. M. J. v. D 25 jaar, chauffeur te Terneuzen alsvoren, 10 ot 14 d. h A S 32 jaar, muzikant te Ter Neuzen alsvoren, 5 of 2 d. b. 100-jarige. Goes telt sedert vandaag een honderd-jarige. E*n verpleegde in het R. K. ziekenhuis a daar, J. F. Borgs, die daar sedert 8 jaar als blinde vertoeft, wordt vandaag 100 jaar. Dat men dien dag voor opa tot een feestdag zal maker, behoeft geen betoog. Te Rotterdam is een onbe kend gebleven wielrijder door de tram gegrepen en gedood Zijn lijk is overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel. In een bosch bij Kowno (Littauen) hebbep drie kinderen een granaat, vermoedelijk uit den oorlogstijd stammend, ge vonden. Plotseling ontplofte het projectiel en de drie kindereu, twee jongens en een meisje in den leeftijd van 7 tot J2 jaar, werden letterlijk in stukken ge reten. Verzet tegen de belasting Ernstige ongeregeldheden hebben plaats eehad bij Amiëus (Fr), teen de fiscus wilde overgaan tot den gerechtelyken verkoop van de eigendommen van den landbouwer Salvaudoo, wegens het niet betalen van een bedrag van 10.000 francs boete voor het niet voldoen aan de bepalingen der wet betreffende verzekerin gen op zyn landbouwonder neming. Salvaudon had door aanplak biljetten ter algemeene kennis gebracht, dat hy zich tegen den voorgenomen verkoop zou ver zetten en toen bet uur der vei ling was aangebroken, hadden een 1500-tal koopers en betoc» gers zich verzameld op het erf der hoeve, Hoewel er 150 bereden gen darmen ter plaatse waren, deden zich al spoedig wanordelijkheden voor. Een lid van het comité voor de belangen van den land bouw sprak de menigte uit een der vensters toe en na deze toe spraak richtte ook nog de voor zitter van den bond van belas tingbetalers het woord tot de aanwezigen. Een geest van verzet tegen de autoriteiten maakte zich van het publiek meester en het kwam spoedig tot een gevecht met de gendarmen, die een charge met de blanke sabel uitvoerden. De betoogers wierpen alles, wat zij maar pakken konden, naar de ruiters en twee gendar mes werden gewond. Maar ook de aanvallers leden verliezen. Een hunner werd ernstig gewond en moest in b :denkelijken toe stand naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Nog tal van an dere personen liepen verwondin- eeu op by een poging om een iuderhaast opgeworpen barricade te verdedigen. Toen de orde weer eenigszins hersteld was, begon de veiling, waarbij het publiek de Marseil laise zong. Een kooper deed een bod, maar werd leelijk toegeta keld eer bij een goed heenkomen kon vinden. Bij een nieuwe charge werden vier personen ge arresteerd, onder wie het lid van het comifé, die het woord had gevoerd. Nadat nog eenige arrestaties gedaan waren, wer den zeven arrestanten in een vrachtwagen opgesloten om naar de stad te worden gebracht. Maar zoover kwam het niet, want een der betoogers gelukts het hen te bevrijden door zich vcor com missaris van politie uit té geven. Een Fracsche navolging van den kapitein van Köpenick Ten slotte werd de veiling ge schorst en de menigte drceg Salvaudon zegevierend op de schouders over het erf, terwyl do gewapende macht zich van het slagveld terugtrok. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van AXEL brengen ter algemeene kennis, dat de IJK EN HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN, in deze ge meente zal plaats hebben in het GYMNASTIEKLOKAAL DER O L. SCHOOL, en wel voor hen, wier Familienaam, Naam van de Firma of Vennootschap begint met één der* letters A, B, C, D, E, F, op V>ydag30 Juni van 9—12 uur en van lJ/j— 47ïn uur. G, H, I, J, K, L, op Maandag 3 Juli van 9 -12 uur en van l1/» 47j uur. M, N, O, P Q Ren ^Dins dag 4 Juli van 912 uur en van lVg-41/, uur. S, U, V, W, X, IJ, z, op Don derdag 6 Juli van 9-12 uur en van l1/,- 41/, uur. lo dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen wordendat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, ko peren gewichten afwasschcn en ook de gaten gereinigd dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn ge maakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie. 2o. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1933 gestem peld moeten zijn met de letter g en dat er bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten her ijken aan het IJKKANTOOR TE MIDDELBURG op 13 en 14 Juli 10 en 11 Augustus 14 en 15 September telkens van 9 - 12 en van l1/, - 4Vu uur. 3o. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk, A niet in winkels enz. mogen wor den teruggebracht 4o. dat ten bate van 's Rijks schatkist betaald moet wor den voor het onderzoek der maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren der gewichten (justeerloon) en 5o. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (Op zending per post franco met insluiting van een postbewijs tot een bedrag, overeenko mende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de gezegelde enveloppe, afge geven bij de vorige verifi catie, daar de gewichtjes anders aan de eischen, ge steld voor de nieuwe, moe ten voldoen). AXEL, den 13 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Het BESTUUR der VEREENI- G1NG TOT VERBETERING DER VOLKSHUISVESTING te AXEL, is voornemens op fêiaandag 3 Juli a.s des namiddags 7 unr, ten huize van de Wed. Gilijamse, publiek aan te besteden: Aanwijs op Donderdag 29 Juni a.s., des namiddags ten 5 unr. Bestek met voorwaarden ver krijgbaar bij der. Opzichter der Vereeniging (de heer J. P. VAN DEN BROEKE), Gentsche Vaart straat C 77, Axel a 50 cent. Wegens opheffing der zaak uit de hand te koop in de Weststraat D 62. Te be vragen bij Wed. Q. W. DE JONQE. Tevens totale uitverkoop wordt de trekking gehouden van de verloting ten bate der op de bovenzaal van de Wed. GILIJAMSE alhier, des avonds 8 nur. De autobus-reis heeft niet plaats op 29 Juni, maar op Maak gebruik van onze moderne autobus, die U op deze reis door de mooiste gedeelten van ons land brengt. Aanbevelend, A. DIELEMAN, Kijkuit, AXEL. de nieuwste soorten Alle kleuren voorhanden. Aanbevelend, WOLHUIS -I- AXEL N B. Ook voorhanden ruime SotUeiing D MC-GAmEXS, ZONDAG 25 JUNI 1933. Voorm. 91/» ure Ds. van Oeverer. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Voorm. 9 3J ure Leeskerk. Nam. 2.30

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3