Binnenland. Landbouw. Economisch bezien zou een teruggeven van tropische gebieden aan Duitschiand voor ons niet gunstig zijn. Want de beschik king over regionen, waar tropische stapelproducten kunnen worden voortgebracht, als rubber, koffie palmolie, etc., versterkt de autar kische elementen van het Duitsche Rijk. Het zou ook den invoer uit ons Indië van koloniale waren doen verminderen en het zij i deze producten, die misschien tot ruil objecten zouden kunnen dienen Wanneer Duitschiand een eigen tropen-rijk kon verkrijgen, zou de handel met Nederland nog meer bevriezen. Het is dus van buitengemeen belang om de Londensche be sprekingen over dit onderwei p nauwkeurig te volgen. Er zit voor ons veel aan vast. Wi weten wel, dat het Nederlandsche belang bij dr. Colijn in goede handen is, maar zelfs een Colijn kan nog geen ijzer met handen breken. Andere voorstellen. In Londen heerscht algemeen den indruk, dat het niveau der onderhandelingen ter Economi sche Wereldconferentie lager is dan men op internationale con ferenties gewend is. Langzaam worden de onderhandelingen in sub-commissies sleepende ge houden. De openbare belangstel ling is buitengewoon gering. De Economische commissie heefl Dinsdag deel 11 van het Werk program behandeld (coördinatie van productie en beheer) zonder dat eenig tastbaar voorstel werd afgehandeld. In de eerste sub-commissie voor financiëele kwesties, diende de Engelsche minister van Finan ciën, Chamberlain, het volgende voorstel in 1. Een voldoende herstel van de groothandelsprijzen, teneinde den producent een econo misch rendement te verzekeren, en het evenwicht te herstellen tusschen de productiekosten en de prijzen 2. Omdat een actie met be trekking tot de valuta een der belangrijkste factoren is om een verbetering der prijzen te berei ken, moeten principiëele valuta- voorwaarden worden geschapen voor een herstel der prijzen, dus een deflatie worden tegengegaan en goedkoop en overvloedig crediet worden verleend 3. Verplichting der centrale bankinstellingen in de voornaam ste staten om samen te werken ter bereiking van het gestelde doel. De tweede sub-commissie voor financiëele aangelegenheden be handelde het voorstel-Pitman be treffende het herstel van den gouden standaard. Besloten werd eenige detail kwesties in verdere sub-com missies te behandelen. Namens de Rijksbank ver klaarde Vocke, dat hij de voor stellen onvoorwaardelijk goed keurt. Hij sprak den wensch uit, dat de conferentie zich voor de voorstellen van Pitman zal verklaren. De Amerikaansche bankier Warburg gaf een uitvoerige toe lichting op het voorstel van Pitman. De Engelsche vertegenwoordi ger, Lord Hailsham, stelde een amendement voor op de verkla ring van Pitman waar aan ieder land de van kracht verklaring dezer plannen wordt overgelaten tot een geschikt tijdstip. Het voorstel, zoowel als het amendement, werden tenslotte aangenomen. In de middagzitting heeft de vertegenwoordiger van Australië, Bruce, een belangrijke redevoe ring gehouden over het graan probleem. Tegenover het stand punt van de Amerikanen en Ca- nadeezen verklaarde Bruce als zijn meening, dat de beperking der graanproductie niet de red ding zal brengen Het eigenlijke probleem ligt bij de Europeesche landen, die thans zelf graan ver bouwen en hooge invoerrechten heffen op graan. In de eerste sub-commissie voor financiëele kwesties is de beraadslaging voortgezet over de voorstellen van Chamberlain, waarbij Nederland, bij monde van den heer Trip en Tsjecho- Slowakije krachtige bezwaren inbrachten en medewerking der centrale banken en de behande ling door een bizondere com missie eischten. De directeur der Herstelbank Fraser, stelde voor, in alle lan den, waar nog geen centrale bankinstellingen bestaan, deze te stichten. Koningin Emtna. Naar de Avp, verneemt moet H M. de Koningin-Moeder ten gevolge van een knieverstuiking eenige dagen op Soestdijk ab solute rust houden. De Koningin heeft Dinsdag ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de rijksveldwacht voor het paleis Het Loo 160 manschappen van het derde dis trict van de rijksveldwacht geïn specteerd, waarna de manschap pen voor de Koningin hebben gedefileerd. Benzine en petroleum. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp nadere wijziging van "de wet van 19 December 1931 lot tijdelijke hef- fiig van een bijzonder invoer recht op benzine. Aan de Memorie van Toelich ting wordt ontleend, dat, nu door de wet van 8 Juli 1932 een einde is gemaakt aan het gedeeltelijk ontgaan van de belasting voor motorbenzine door deze te ver mengen met, thans mede aan het bijzonder invoerrecht onderwor pen „white spirit'' en andere aardoliedistillaten, welke een tus- schenproduct vormen tusschen gewone benzine eji brandpetro- leum, de tegenwoordig ais mo torbenzine verkochte producten in vele gevallen blijken te zijn veimmgd met 30 tot 40 procent petroleum. Door deze vermenging wordt wederom de benzinebelas ting ontgaan en wel tot een be drag van 2 cent per liter van het mengsel. Zoo wordt de fiscus benadeeld, worden de gebruikers bedrogen en wordt aan de groote benzinedistributie-maatschappijen die aan deze vermenging niet meedoen, deloyale concurrentie aangedaan. Voorgesteld wordt nu, de wet nader aan te vullen met enkele artikelen, waardoor tegen deze vermenging strafrech terlijk kan worden opgetreden. De omzetbelasting. Dezer dagen is in enkele bla den gemeld, dat het ontwerp-om- zetbelasting niet meer voor het a s. Tweede Kamer-reces in be handeling zou komen, en dat in verband hiermede de datum van inwerkingtreding zou worden ge steld op 1 Jan- 1934. Bij informatie dienaangaande te bevoegder plaatse is het C B gebleken, dat het eerste gedeelte van dit bericht als juist mag worden aangemerkt, doch dat het tweede gedeelte van grond ontbloot is. Het moest n 1. in de bedoeling liggen om, wanneef in de vacantie het eindverslag van de commissie van voorbe reiding zal zijn verschenen, het ontwerp nog in deze parlemen taire periode en wel in de maand September, in behandeling te doen komen, zoodat gehoopt wordt, dat de wet in October of uiter lijk November in werking zal treden. Bezuiniging btj de keuring* diensten. De „Msb." verneemt, dat de bezuiniging bij de Keuringsdien sten door het Rijk zal worden doorgezet. Echter stelt het de partement een onderzoek in naar het aantal eventueel te er istig door de saiarisregeling gedupeer den en wil het trachten daarin, zoo mogelijk bij overgangsmaat regel te voorzien. Het bestuur van de centrale van hoogere gemeente-ambtena ren, waarvan het secretariaat ge vestigd is te 's Qravenhage, heeft in een adres aan den minister ernstig bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop blijkens de cir culaire van den minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 1 Juni j.l. betreffende bezuiniging op de kosten van de Warenwet, bezui nigingen op de rijksuitgaven voor de gemeentelijke keuringsdiensten worden voorgenomen. Het Ministerie van sociale zaken. Met ingang van 12 Juni is be noemd tot minister van sociale zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan dit nieuwe ministerie is opgedragen, o m. zaken betreffen de de arbeidersverzekering, ar beidersbescherming, arbeidersge schillen, stoomwezen, werkloos heidsverzekering, arbeidsbemid deling, werkverschaffing en steun verlening, uitoefening der ge neeskunde en der artsenijbereid- kunde' en wat daarmede samen hangt, de kleinhandel in alcohol houdende dranken, dewarenkeu- ring, de drinkwatervoorziening, de volkshuisvesting en verdere zaken betreffende de volksgezondheid Bij het besluit wordt voorts aan het hoofd van binnenlandsche zaken opgedragen de zorg vooi de zaken betreffende 't staatsbe drijf der P.T.T., de rijkspostspaar bank, de materiëele rechtspositie van de burgerlijke ambtenaren en het personeel in overheidsdienst op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht, de regeling der sa larissen der burgerlijke rijksamb tenaren, de wachtgeldregeling voor de burgerlijke rijksambte naren, herplaatsing van op wacht geld en op wachtgeldpensioen gestelde burgerlijke rijksambte naren en militairen en controle op de inhouding van de wacht gelden. Insubordinatie gestraft De Zeekrijgsraad heeft 34 op varenden berecht van Hr. Ms. Evertsen, beschuldigd van op zettelijke ongehoorzaamheid, n.l, het niet baks gewijs aantreden, later gevolgd door het niet op volgen van een persoonlijk door een officier gegeven beve!. Een kwartiermeester is veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met oitslag uit den dienst, l tot 10 maanden met verlaging in rang een kwartiermeester, 3 korporaal machinisten, 1 korpo raal-torpedomaker elk tot tien maanden gevangenisstraf plus ontslag uit den dienst. Tien matrozen der eerste klasse werden veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, plus ontslag uit den dienst, 3 matrozen tweede klasse, 1 telegrafist, 1 seinersmaat, 5 stokers en 1 ma rinier werden veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, 1 olie man, 1 stoker, 1 tamboer werden veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, allen zonder ontslag uit den dienst, 2 matrozen tot acht maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Alle vonnissen met aftrek van reeds doorgemaakte hechtenis. Een funest gevolg der bezuiniging. Het Zendingsbureau te Oegst- geest meldt ons Een van de verschrikkelijkste vormen der bezuiniging in Indië is die op de verstrekking van geneesmiddelen. Tot dusver werden op de afgelegen Buiten gewesten ook de zendelingen voorzien van eenvoudig toepas bare geneesmiddelen, zooals ki ninepillen en dergelijke, ter uit reiking aan do bevolking. Zelf waren zij ten gevolge van hun deugdelijke medische opleiding door academische leeraieu v»u de Leidsche Hoogeschool in staat ook op dit gebied ve8l voor de bevolking te doen en de een voudigste middelen werden ook ter beschikking gesteld van de goeroes, die in dit opzicht ook medearbeiders waren. Door de decentralisatie is deze verstrek king van geneesmiddelen een zaak geworden ter beslissing van de districtsinspecteurs en daar deze ook sterk moeten besnoeien op hun uitgaven, van hooger- hand daartoe genoopt, is op menig zendingsveld wjj noe men Midden ea Zuid-Oost- Celebes, Halmahera en Nieuw- Guinee de verstrekking van geneesmiddelen aan de Zende lingen eenvoudig stopgezet. Moet er een argument voor gevonden worden, dan ligt dat, hetwelk ontleend werdt aan de omstan digheid dat zij geen diploma iiebben en dus ciet .bevoegd' zijn te zeer voor de hand, om er niet naar te grijpeD. Nu is het gevolg, ót dat de kosten tot dusver door de Re geering gedrageü op de Zending worde afgewenteld, door van de Corporaties te verwachten dat deze de niet bevoegde zen delingen van geneesmiddelen voorzien, óf dat de bevolking eenvoudig ten prooi wordt ge laten, onbeschut en ongeholpen aan malaria, dysenterie en ver dere percineuse ziekten. Ia den tegenwoordigen staat der Zen- dingskas zal helaas het laatste de eenige mogelijkheid zijn. Zoo heelt de bezuiniging een funest gevolg voor de bevolking wier levensbelangen in den meest letterlijken zin er door worden aangetast. De suikerbietensteun Naar gemeld wordt, heeft de minister van Landbouw de com missie inzake de steun aan de suikerbietenteelt gemachtigd de voorbereidende maatregelen te treffan voor de uitvoering van de garantieregeling van den oogst 1933. Als garantiebieten per bietenteler zullen worden aangemerkt een hoeveelheid overeenkomstig het gpmiddelde van 100 pet. van den teelt 1932. De voorgenomen steun zal zoodanig zijn, dat voor duizend kilo normale bieten, aan de telers wordt gegarandeerd e 1 f gulden per duizend kilo netto Deze toezegging heeft betrek king op bieten met een suiker- gebatte van 17 procent. De Z. L M. Maandag 19 Juni is te Goes vergadering gehouden van het dagelijksch bestuur van de Zeeuwsche Landbouw-Maat- scbappij. Aan het verslag daar van ontleenen we, dat uitvoerig gesproken werd over de plaunen tot beperking van-den rundvee stapel en werd aangedrongen op een eeosluidend advies. Ook ten opzichte van de om zetbelasting is men niet gerust, dat deze de landbouwbelangen niet zal achaden. Gunstiger was men gestemd over het rap port der Invoermonopolie voor granen. Invoer van een concessiestelsel voor vrachtauto-vervoer scht men niet wenschelijk. In verband met het ingekomen jaarverslag van de R.iks Lind- bou w-winterschool te Goes werd gewezen op het nut van theore tische kennis om aan zware tyien het hoofd te kunnen bieden. De kwestie der velgbreedte voor boerenwagens zal in de hoofdbestuursvergadering van 5 Juli worden besproken. Ten slotte zal getracht worden om voor kleine bedrijven (minder dan Ys hectare) vrijstelling te krygeu van de bepaling, dat niet meer 1/s met tarwe mag worden bt-zaaia. AXEL, 23 Juni 1933 D^ 21ste Juni is de dag waarop in theorie de zomer begint In de practijk was het dit jaar 's ochtends guur en later onweer achtig ook gisteren. Te Sluiskil barstte gisteren een hevige bui los. Op korten af stand van gebouwen, waar men- schen schuilden, zag men de bliksem in de aarde slaan, dat de aardappels de hoogte invlogen. Het zal wel niet bedoeld geweest zijn, als de torensprin- ger uit Rotterdam, maar toch stond men Dinsdag verbaasd, toen een vrouw in de Juliana- straat alfaier uit een bovenraam op straat terecht kwam, zonder nek, armen ot beenen gebroken te hebben. Bij het zeemen ver oor het mensch haar evenwicht en viel uit de bovenverdieping. Zy was slechts aan een der beenen niet ernstig gekneusd en overigens natuurlijk hevig ge schrokken. R. K. Boerenleenbank. Dezer dagen hield de Boeren leenbank alhier haar jaarverga dering onder voorzitterschap van den heer J. M. Baert. Als bizonderheid dient gemeld dat de kassier van de bank, de heer C Th. van de Bilt nu 25 jaar onafgebroken z'n functie vervuld heelt. Sinds de heer van de Bilt kas sier werd steeg de jaarlijksche omzet van de bank van f 80 000 tot een milloen gulden. Wel een bewijs dat het beheer van de bank in goede handen is. De heer van da Bilt is een degelyk zakenman, een stille, eenvoudige werker die zonder omzien zijn weg gaat. Hij geniet een ieders vertrouwen en achting. Harte lijke woorden van dank en ge- lukwensch mocht de jubilaris ontvangen. Wegens de tijdsom standigheden was op verzoek van den jubilaris van een meer feestelijke huldiging afgezien. De voorzitter de heer J. M. Baert legde wegens hoogeD ou derdom zijn functie neer. In zijn plaats werd gekozen de heer C. A. Michielsen. (Dagbl. v. N. Br.) Zomer en geen werk. De groep vverkloozen blijft in onze gemeente ondanks het feit dat we in een seizoen leven, dat er toch eigenlijk bij een ordelijke samenleving voor iedereen werk zou moeten zijn, als het ware onveranderlijk in aantal. Het varieert van 120 tot 150. Besteding. Door den gemeenteopzichter werd deze week in opdracht van het Dag. Bestuur aanbesteed het aanleggen van een electrische leiding in de te bouwen mare- chaussée-kazerne. Inschrijvers waren J. H. Peeters voor f395 en G. J. A. de Jonge voor f350. Gegund aan den laagste. De gunning van schilderwerk aan de huizen van de Vereen, voor Volkshuisvesting werd aan gehouden tot een herbesteding heeft plaats gehad. Gisteren slaagde aan de R.-K. kweekschool „St. Ursula" te Boxtel, voor de akte lager onderwijs o.a. mej. G. Dieleman Ad te Terneuzen, vroeger te Axel. De Brigadecommandant der Kon. Marechaussée te Sluiskil geeft desverlangd inlichtingen aan hen, die alsnog als spaarder wil len toetreden bij de Aigemeene Spaarkas voor Boedelverschaf fing, voorheen gevestigd te Mid delburg, thans te Vlissingen. Overname in alle Zeeuwsche Nieuwsbladen gewenscht. Te Hoek hoopt a s. Zondag het echtpaar P. Verhelst van de Velde zijn 60 jarige echtvereeni- ging te herdenken. Diüsdag werd aan het Staakje te Sas van Gent een voermaD nit Boucbaute aange houden, die zeide, dat hij 2000 K.G. zemels naar Assenede mocht vervoeren. De douane geloofde er niet veel van en kreeg lucht van koffie. Iaderdaad werdeu 5 zakken ongebrande koffie ge vonden elk van 60 kilo. Natuur lijk werd het heele zaakje vrachtwagen met paarden incluis iu beslag genomen. Nabij Sas van Gent werd de bestuurder van een met aardappelen geladen vrachtauto uit Axel komende, verrast door dat zija cabine in aanraking kwam met de westelyk larg* het kanaal staaude boomen en het geheele stel krakend uit elkander werd getrokken. Het ongeval gebeurde, doordat de bestuurder even het stuur los liet om zyu voorruit schoon te makeiy daar het uitzicht niet heider was. Intasschen week de' wagen uit en reed tegen eed boom. Gelukkig kon de chauf feur vlug stoppen, maar zija aardappels moest by over laden en de auto laten maken. Verdwijnende windmolens. Alweer gaat een molen nit onze omgeving ten prooi aan sloopenda handen, A's een

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2