Sopportersvereeoipg. TEULENEITOBU Naar APELDOORN eeo oelte DAGDIENSTBODE Eeo Wood- eo Winkelhuis, Boerderij POISE ZODfEVU SCHILLERHEMDEN POLOSHIRTS lag. „NEDERLAND" V Landbouw. Gemengd Nieuws. Advertentiën. te AXEL „Arbeid Adelt'' N. T. S. Dinsdag 4 Juli 1933. ORELIO. op 29 Juni aanst. DEKKEB-VEBME1M. TE K0 ~TE KOOP: bij C. N. DIELEMAN, V erschillende kleuren. AXEL-ZAAMSLAG. mee op. Het is natuurlijk niet aangenaam maar spr. vindt het toch nog beter te nemen van de inkomens, dan wanneer we het uit de personeele belasting moe ten halen, waar iedereen in be taalt, dus ook degenen, die geen inkomen hebben. Dhr. DIELEMAN vraagt of het beeld, dat hier van Ged. St. wordt opgehangen, niet bezijden de waarheid is Spr. zegt, de schuld ligt bij ons zelf. Dat de heeren in Middelburg er zoo over denken weten we al jaren, maar als het verkiezing is loopen we om het hardst om dezelfde men- schen te kiezen. Het ware beter om dan uit te kijken. Spr. ge looft intusschen, dat we het met het zooeven genomen besluit nog wel eens kunnen afzien. De VOORZ.Daar is geen sprake van. Er moet nu besloten worden. Spr. waarschuwt voor een tekort op de rekening. Het is beter belasting te leggen op de inkomens, want wie geen inkomsten heeft, wordt ook niet aangeslagen. Dhr. DE RUIJTER is dat eens, maar met de gedane berekening en de onvoorziene uitgaven is er toch genoeg? Het is de beste manier om te bezuinigen, als er geen geld is. De VOORZ.: Juist, maar dat is moeilijk, want als in Decem ber de werkeloozen daar staan, moeten we toch uitkeeren Dhr. de Ruijter wil de moeilijkheden slechts verschuiven. Dhr. HAMELINK zegt, dat hij in zijn berekening nog f 1000 mis is geweest;* er is maar f 18788 beschikbaar. Dhr. OGGEL wijst er nog op, dat verschuiving naar de 3e klasse ook van invloed is op de uitkeering, die we van het Rijk krijgen voor de werkloozen. Als we dit voorstel niet aannemen, zegt het Rijk, jullie hebben nog niet gedaan wat kon om de in komsten te verhoogen. De VOORZ.Niemand doet gaarne dit voorstel, maar het is noodzakelijk. Bij stemming wordt het echter verworpen met 9 tegen 4 st. Voor zijn de h.h. Oggel, van de Bilt, Dieleman en Jan de Feijter. 7. Omvraag;. Dhr. ORTELEE wijst erop, dat met 3e Pinksterdag, toen de Winkeliersvereeniging een luxe markt had, een ijskar van de Markt werd verwijderd, omdat die niet tot die vereeniging behoorde en zelfs werd gedreigd met proces. Spr. zou in dat geval zijn stem niet weer geven aan zoo'n ver zoek. De VOORZ. zegt dat het jam mer is, dat die weggestuurde niet bij hem is gekomen, dan had het misverstand verholpen geweest. Er is bij de vergun ning over geen ijskar gesproken, maar het blijkt nu, dat we voor taan voorwaarden moeten stellen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Veulenkeuring. Iu een Zaterdag alhier ge houden vergadering van de Zeeuwsche paardenfokkersver- eeniging „Arbeid Adelt" N.T S. werd besloten om even als het vorig jaar weer een veulenkeu ring te houden. Gezien de animo en het succes van vroeger werden de twee-jarige merrie's uitgeschakeld, omdat men an ders te veel aanvoer verwacht. Het is dus niet twijfelachtig of deze keuring zal goed slagen. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren Joh. de Fejjter, Zaamslag, P. J. J Vael, St. Jansteen en S. van Hoeve Fz., Axd. Dat de heer de Feijter ondanks zijn hoogen leeftijd nog lust en ijver heeft het presidium dezer vereeniging te aanvaarden, werd gerespecteerd. Moge hij nog jaren aan bet welzijn der paardenfokkerij zijn gewaar deerde krachten wijden. Te Philippine is op drie boerderijen mond- en klauwzeer geconstateerd. AXEL, 20 Juni 1933. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. J. Augusteyn, slaagde te Delft voor het eerste gedeelte candidaatsexamen mijn-inge nieur. Boycot-actio. Vrijdag j I. hield de afd. Axel van de „Ned. Ver. vau Fabrieks arbeiders" alhier een druk be zochte ledenvergadering. Na af doening van enkele huishoude lijke zaken kwam de boycot actie, welke door N. V. V. en S. D. A. P. in ons land georga niseerd is, ter sprake en werd de volgende motie mei algemeene stemmen aangenomen .De h.h. vergadering van de afd. Axel v.d. „Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders" bijeen op '6 Juni 1933 in de zaal van het Cate „'s Lands Welvaren" te Axel stelt vast, dat de boycot een der krachtigste wapenen is, die, mits systematisch en wel overwogen gehauteerd, tegen het Duitsche fascisme kunnen wor den aangewend heeft met groote instemming kennis genomen van het besluit van de A'gemeene Raad uit N. V. V. en S. D. A. P., om over te gaan tot een boycot tegen het koopen van Duitsche waren, en van de stichting van het Centraal-Boycot-Bureau uit de moderne arbeidersbeweging heeft verder met instemming vernomen, dat ook in het buiten land krachtige pogingen wurden gedaan, om aan dezen boycot een internationaal karakter te geven roept alle leden van onze or- gauisatie op, om het werk van het Centraal-Boycot-Bureau en van het Plaatselijk Boycot comiié zoo krachtig mogelijk te steunen vertrouwt, dat hare leden zich voortaan zullen onthouden van het koopen van Duitsche waren en dat zij in eigen omgeving de krachtigste propaganda voor deze boycol zullen voeren." Zaamslag. Zaterdag werd alhier weer het zgn. klein-festival gehouden en was het driemanschap der mu ziekcorpsen van Zaamslag, Axel en Hoek weer bijeen. Jammer dat de regen ditmaal het muziek feest verstoorde en de concerten af en toe werden onderbroken. Het ensemble-nummer onder leiding van den nestor der di recteuren, den heer J. E. Blan- saart, slaagde goed. Een en ander gat weer gezel lige drukte op het mooie dorp, ook omdat zeer velen uit de om geving van het pretje getuige waren. Verkropt gemoed. We hebben gekaatst en de bal is g komen. Het was als een bom die barstend uiteeD viel vernielend hier en daar. En toch we moesten ook eets glimlachen, dat de redactie van de Terneuz. Crt. blijkbaar de ge legenheid weer zoo welkom was, om haar verkropt gemoed te luchten over zoovele kleinig heden, waarover toch een groot man niet zou mogen vallen. Oqs ontbreekt de tijd tier een en ander uit te pluizen en we gunnen haar de pret van gelijk hebben. Mej. L. Zwagemaker leer- ares aan de R K. Handelsdag- school te Hul-t is benoemd aan het R.K. MGsj es-lyceum te Arnhem. Te Overslag i m den ouder dom van 57 jaar overleden de Z Eerw. beer J. de Buist, pastoor aldaar. DIetsclie gedachte. Zondag is te Siuis een open- ucbtmeeting gehouden, die on- danks het slechte weer door hon j derden Noord- en Zuid-Neder landers werd bijgewoond. Een Brugsche zaDgvereeniging zorg onder stroomenden regen ouc- Nederlandsche liederen. Sprekers waren de heeren C. P van der Werff uit Oostbury, Peters u t Nymegen, Leuzida uit Yperer, dr. Moller uit Tilburg, dr. Borme uit Antwerpen en Samijn uit Brugge, Gevonden. Wie Zaterdag de tekst van de Dorpsmuziek vergat mede te nemen, kan die nog bekomen aan ons bureau. Een kleedje bij J. Oosting, veldwachter. Ernstig ante ongeluk Zondagmorgen heett nabij Mid delburg op den Nieuwlandschen- dijk een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto uit den Haag, waar in 2 heeren en 2 dames waren gezeten is, vermoedelijk door het springen van een veer, ter^y de auto een vaart had van pl.m 60 K.M. legen een boom gereden. De au'o maakte bierdoor een zwenking waardoor zij tegen eeo tweeden boom botste en werd ernstig beschadigd. Den bestuur der werd bij het ongeval een duim afgerukt, welk lichaam - deel later op den weg werd te ruggevonden. Bovendien be kwam hij ernstige hoofdwonden. De beide dames werden zeer ernstig gewond. De andere heeren bekwamen gelukkig slechts lichte verwon dingen. Verschillende gedeelten van Spauje .gijn de vorige week door hevige onweders en overstroo mingen geteisterd, waarbij tal rijke menscben om het leven zijn gekomen. Ingezonden Stukken. (Buiten, verantwoordelijkheid der Redactie) Brieven aan mijn vriend op de Veluwe. Beste Kees Je vroeg mij, eens te schrijven, hoe het leven zich hier ontwikkelt, speciaal het leven van de winkeliers. Temeer, zoo schrijf je, nu je gemerkt had, dat er wat leven scheen te komen in de dorre hei. Zeg, van hei hoef je hier anders niet te spreken hoorHet zijn hier wel degelijk taaie kleibonkers, die je maar zoo niet wegblaast met een sephirtje als daar bij jou in Vier houten. Maar ter zake. De dingen, waarnaar je tast, ook al ben je nu de man in bonus, staan er niet zoo erg rooskleurig voor. Je weet, naast het geen ons reeds zoo zwaar drukt, dreigen ons weer nieuwe lasten. Op komst is een omzetbelasting, die spe ciaal den winkelier drukken zal. Immers straks bengelen aan de facturen die wij ontvangen een serie zegels, die bij het bedrag zijn opgeteld en die wij nergens verhalen kunnen. Verder werkt men aan plannen, om de werkloozenuitkeering gedeeltelijk in bonnen te betalen, zoodat voor een bon 25 cent aan goederen moet worden geleverd, terwijl voor die bons bij inwisseling door de gemeenten 22 cent uitbetaald zullen worden. Alzoo een korting van 12 procent. Vertel jij mij maar eens, Kees, hoe dat moet, terwijl er veel artikelen zijn, die minder dan 12 pet. winst opleveren. Enfin, als er straks een struikroover (zonder uni form) ons aanrandt met het bekende „je geld of je leven", dan kunnen wij zeggen Geld heb ik niet, dat zit in de bonnen, en een leven heb ik al lang niet meer, want ik ben winkelier. Je ziet, rozengeur en maneschijn is nog ver weg. Of de Luxe Markt geslaagd is „a, ik zou zeggen voor 75 pet. Het was een drukte en beweging met Pinkster III, zooals wij hier in aren niet gezien hebben. Er is goed ver kocht, niet alleen op de markt, maar ook in de winkels. Zoo je weet, heeft op en neer loopen van menschen door winkelstraten als gevolgverkoop, 's Avonds hadden wij een openlucht film, die goed in den smaak viel beter dan het optreden van een be stuurslid, dat meer (zoo niet te veel) voor zich zelf had gezorgd dan voor de zitplaatsenregeling. Gelukkig, dat er in zulke gevallen altijd heldere koppen zijn, die in een minimum van tijd orde scheppen in den chaos, be halve dan als de Volendammers er zijn. Maar ja, je moet niet overal over vallen. Of we nu voortaan elke week markt hebben? Ho ho nog niet, dat komt Er zijn frissche krachten aan het bestuur toegevoegdoude zijn teruggekeerd tja, onder „oud" moet je niet denken aan het steenen tijdperk; oud is hier genomen hoogstens uit den Fluitketel- tijd). Dus [ong geschraagd door oud, zal nu de zaak wel op gang blijven, en slagen moet het. Als er een dozijn winkeliers volharden eiken Zatér dag aanvang niet vóór 2 uur) een goederenmarkt te houden en dit 3 maanden lang doen en een onder nemende garage zorgt voor een auto bus van Koewacht en Zuiddorpe iver- trek van daar resp. 2 en 2,30 uur en vertrek uit Axel 5 uur) en de winke liersvereeniging en de V. V. V. geven de eerste 3 maanden 50 pet. korting of toeslag op de passagierstarieven, dan is het bezoek van die plaatsen verzekerd, Je zult in mijn volgende krabbel wel eens iets meer weten. Je vroeg mij ook nog, of er kans is dat V. V. V. en E. M. M. een reis naar de grotten van Han zullen organiseeren Ik kan daar niets van zeggen ik geloof wel, dat er deelname te over zou zijn. Ik zal tje schrijven temeer, daar je dan in Brussel bij ons komen zou. Het zwembad is geopend en heeft mijns inziens een toekomst. In elk geval is reeds bereikt, dat er nu niet allerlei naaktpartijtjes te zien zijn, zooals vroeger. Over onze werklooze gezinnen trek ken zich donkere wolken samen. Je begrijpt wel, wat het zeggen wil, als je reeds te weinig hebt en er moet dan nog 25 pet. af Jammer, dat dit voorjaar het contract in het landbouw bedrijf niet tot stand is gekomen. De Ioonnorm was daardoor lager gewor den en de heeren uit Den Haag hebben graag „papier". Ofschoon het met wat meer tact wel zou gekund hebben maar ja, een hengst Iaat zich gemak kelijker leiden dan een georganiseerden boer. Je moet ook van je vrienden vele groeten hebben en als „Erica" bloeit, stuur je ons enkele kisten voor de markt op 13 Augustus e.k. Groeten ook aan je andere helft. Tabbé, KAREL. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe f 0,a f 0,Rogge f3,af 3.25 Wintergerstf,0 a f 0,— Zomergerst f 0,a f 0,-. Haver f3,- af 3,25 Erwten f 0,- af—,—. Paarden- boonen f 0,a f 0,Duiven- boonen f a f 0.—. Bruine- boonen f 0— a f 0,—. Lijn zaad f 0, a f 0,Blauwmaan- zaad f a fGroen Vlas f 0,05 a f0,05. Gebookt Vlas f 0,03 a f,05 Gezwingeld Vlas f 0,30 a f 0.35, Aardappels f 0,a f 0,—. Stroo f 5,a f 6,—. Koolzaad f af Mosterdzaad f O— a f 0.—. Boter fO,— a f 0, Eieren f2,- a f2,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 8,25 af 9,75. Rogge f 3 cl f 3,50 Wintergerst f3.— af 4.—. Zomerg. f3.25 a f4. Haver f 3.— a f 3,50. Erwten f 7.— a fll,Paardenboonen 5.a f 6.Duivenboonen 6.a f 7.Witteboonen 0,a f 0.Bruineboonen 5.— a f6,50. Boekweit f a f Lijnzaad f 6.— 7.Blauw Maanzaad f40. a f48,— Mosterdzaad f 10.— a f 14Groen Vlas f a Gebookt Vlas f a Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a 0,00. Koolzaad f8 - a f 11 Stroo f Eieren 100 stuks f 2,—. Slachtvee alangev. 5, verk. 3. Varkens aangev. 33, verk 21. Eierveiüngstuks aO per 100 stuks. Het BURGERLIJK ARMBESTUUR van AXEL maakt belanghebbenden bekend, dat de gewone wekelijk- sche vergaderingen ten stadhuize voortaan gehouden worden, des Vrijdagsavonds 7 uur (z.t.). Alle voetballiefhebbers worden ter vergadering opgeroepen op a s Donderdag 22 Juni, des avonds om 8 ure, op de bovenzaal van M.juffr de Wed- GIL1JAMSE. Het voorl Bestuur. van de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers op De keuring wordt gehouden voor merrieveulens, hengstveu lens, éénjarige hengsten en mer- rie's, tweejarige hengsten en hengsten met afstammelingen. De inschrijving kan geschieden per brief met opgaaf van naam, kleur, geboortejaar, ouders met stamboeknummer, eigenaar en woonplaats. Het inleggeld bedraagt voor de leden f I,per paard en voor hengsten met afst. f 10. Niet- leden betalen dobbelen inleg. Opgave met inleggeld wordt vóór of op Zaterdag 24 Juni a s. ingewacht bij den secretaris-pen ningmeester, den heer 1Z. DE FEIJTER, Prins Hendrikstraat E E 9, te AXEL. REPETITIES: GROOT KOOR Woensdag 21 Juni 81/, ure. KINDERKOOR Vrijdag 23 Juni 71/, ure. De Directeur, BLANSAART. met de autobus bij voldoende deelname a f 5,50 per persoon heen via UTRECHT en terug via ARNHEM. Opgave vóór of op Zaterdag 24 Juni bij den ondernemer A. DIELEMAN, Kijkuit of M. DE KEIZER, Pr. Hendrikstraat. Uur van vertrek nader te be palen. G e vraag-d Zondags vrij. staande op besten stand van AXEL en voor alle doeleinden geschikt. Brieven onder no. 21 aan het Bureau van dit blad. groot ongeveer 35 gemeten. Brieven onder letter P aan het bureau van dit blad. Kerkstraat. "TtjSKig lange en korte mouw. Mansmaten |fS| slechts %Pn m

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3