PUROL Woonhuis Doorzitten, Ingezonden Stukken. Advertentiën. Dankbetuiging. lasting, waardoor f3000 meer be lasting wordt opgebracht. Dan blijft er nog f 7000 over. En die willen B. en W. dus halen uit de besnoeiing van de steunuit keering. Maar spr. vraagt is het wel juist, dat het tekort moet worden gehaald uit de uitkeering aan de arbeiders? Ja, zeggen B en W. Neen, zeg ik. De werkloozen hebben het dag aan dag zoo kwaad, dat er moed toe noodig is, om te zeggen, er moet nog f2 per week af. Als we rekenen op f 8 per week, moet er af f 2 50 voor huur, dan blijft er over f5.50 voor gezinsonder houd. Is dat mogelijk? Hoe moeilijk hebben veel menschen het niet, die f 20 per week heb- hebben, en die behoorlijk zouden kunnen rond komen, om te zor gen, dat de huisbaas of de bakker niet moeten wachten P En dan komt daar nog bij verstelwerk en allerlei dingen, die geld vragen. Het tekort slaat niet terug op de arbeiders alleen, maar ook de neringdoenden hebben er last van, doordat ze op betalingen moeten wachten. En dan wijst spr. op de mo reele zijde van het voorstel. We geraken van kwaad tot erger. Steeds grooter wordt het getal van menschen, die de eindjes niet bij elkaar kunnen houden en we hebben toch waarlijk van die menschen genoeg. En als er geen geld was, dan moest het, waar niet is, verliest de Keizer zijn recht. Maar er is geld ge noeg. Tientallen millioenen aan kapitaal liggen renteloos in cte kluizen der bankiers. En dus hebben ze liever geen rente van hun kapitaal, of liever óns kapi taal, want het is alles uit het be drijf voort gekomen, dan dat ze de menschen ermee aan 't werk zetten. En 't is een kwestie van de geheele bevolking. Er is minder consumptievermogen, min der koopkracht, minder verbruik en alle lagen lijden er onder, zoodat zelfs aandeelhouders en renteniers hun inkomsten zien dalen. Het is dus niet de juiste weg om de werkloozen te treffen. Ik weet wel, zegt spr., dat er gezegd wordt, loonsverlaging over de geheele linie, maar de geleer den zeggen ook, dat daarin niet het middel zit en daarom vind; spr. daarin een argument te meer om het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. Het is wel de gemakkelijkste weg, maar niet de juiste. Spr. heeft zich ook afgevraagd, of waar naast die armoede nog weelde genoeg heerscht, men dan die menschen de lasten van den tijd op hun schouders mag leggen, en dan heb ik „neen" gezegd. Ik besef voldoende den nood van onze gemeente en dat er voor ziening moet komen, om niet aan den afgrond van onze financiën te komen, en daarom geef ik in overweging de cijfers te wijzigen en zou ik willen voorstellen om een leening aan te gaan van f 10,000, ad 4 pet., af te lossen in 10 jaar en beginnende met 1933. Ik acht dat onvermijdelijk. Maar spr. heeft nog andere opmerkingen aangaande het voor stel. Er zijn nl. een paar ambte naren uit Den Haag gekomen en die hebben B. en W. rare toelichtingen gegeven, welke niet overeenkomstig den toestand in de gemeente zijn, maar als vrucht van een streven in Den Haag, om den norm der loonen lager te krijgen. Een arbeider verdient hier nog f2 50 tot f3 20 per dag en dus is een norm van f 15 per week niet te hoog en nu wil men dat op f 12 zetten. TeZaamslag is ook gepoogd die op fll te brengen, terwijl het later f 14 bleek. Hier is f 15 nog te laag, want f2.50 is het minimum en dus geen gemiddelde. De fa brieksarbeiders hebben gemiddeld f20 en op de cokesfabrieken zijn er zelfs van f40 tot f65 per week. De l'Azote geeft 38 tot 43 ct. per uur, d.i. ongeveer f20 per week en dus is een gemid delde van f 15 in verband met andere fabrieken niet te hoog. Spr, stond verslagen dat het college van B. en W. zich met een dergelijke toelichting tevreden Stelde. Het college is vandaag niet gelukkig met zijn toelichtin gen. En dan die norm van f 12, wil dat zeggen voor alle arbei ders De VOORZJa. Dhr. HAMELINK: Dat is dan wel heel ongelukkig. Bij een gemiddeld loon van f20 voor fabrieksarbeiders is er toch geen aanleiding dat maar op f 12 te berekenen Spr. zal niet zeggen, dat een norm van f15 voor de landarbeiders voldoende is, want ook dat vindt hij te laag, maar bij de fabrieksarbeiders is het verschil toch zeker veel te groot Hij staat daarom vierkant tegen over het voorstel van B. en W., maar wil met den Raad samen werken, om in het dreigend tekort te voorzien en stelt daar om die leening voor bij hand having der huidige uitkeering. De VOORZ. bestrijdt de cijfers van dhr. Hamelink, omdat deze geen rekening houdt met het feit, dat er het eerste halfjaar veel meer aan steun wordt uitgekeerd, dan het 2e halfjaar. Er zou nog ruim f 10,000 aanwezig zijn. En als dhr. Hamelink een leening wil op de door hem genoemde gron den, wordt dat door Qed. St. niet goedgekeurd Leenen mogen we slechts in laatste instantie, d.w.z. nadat alle andere middelen, als belastingverhooging zijn aan gewend. Ook moet zoo'n leening reeds het volgende jaar geheel worden afgelost. Nu hebben we voor 1933 een voordeel van f4000, doch voor 1934 wordt het een tekort van f6000 en dus is een geldleening niet de weg. Wat de loonnormen betreft, daarover is geconfereerd met af gevaardigden van het Departe ment en de leden van het orgaan (de steuncommissie) cn naar aan leiding van de daar genoemde cijfers is een norm vastgesteld en lat hebben B. en W aangenomen Ook in het vrije bedrijf zijn de loonen verminderd en veis:hil- lende landarbeiders ontvangen lagere loonen, dan de steun be draagt en dat wil men niet in Den Haag. Die prikkel werkt verkeerd. B. en W. zouden ook gaarne meer willen geven, als er geld voor was, maar we moeten ook rekening houden met de menschen zelve. Dat de loon- norm voor fabrieksarbeiders op dezelfde lijn is gesteld als die van de landarbeiders komt daaruit voort, dat het allen dezelfde menschen zijn met dezelfde be hoeften. Een landarbeider, die toevallig eens een paar dagen op de fabriek terecht komt, is nog dezelfde arbeider en daarom heb ben we den moed ook daarvoor dezelfde uitkeering vast te stellen. (Wordt vervolgd). AXEL, 13 Juni 1933. Door de Burgerwacht alhier is een wedstrijd gehouden loopende over 9 weken. Deze wedstrijd werd geiegeld iedere Zaterdag bezocht door 20 schutters, terwijl zoo nu en dan een 5-tal leden uit belangstelling kwamen meeschieten. Totaal aantal te behalen punten 1080, rozen 90 le prijs Adi. Laurens 1075 punten, 8^ rozen; 2e pr. P. v. Alten resp. 1069 en 79; 3e pr. Jac. Bakker resp 1068 en 78; 4e pr. O den Engelsman resp. 1067 en 78; 5e pr. B. J. Knieriem resp. 1067 en 776e pr. R. de Kraker resp. 1067 en 777e pr. S. Laurens resp. 1065 en 76; 8e pr. Jac. Koster resp. 1064 en 74 9e pr. Jan Laurens resp. 1050 en 65; 10e pr. Corn. Faas resp. 1049 en 63; 11e pr. P. Rouw resp. 1037 en 53; 12e pr. Fred. Bakker resp. 1028 en 48; 13e pr. Abr. Bakker resp. 991 en 36; 14e pr. C. v. Taten- hove resp. 991 en 33; 15e pr. P. Zegers resp. 986 en 35; 16e pr. W. Wieland resp. 981 en 34; 17e pr. P. Koster resp. 961 en 24, De fozenprijs werd eveneem gewonnen door den heer Adr. Laurens voornoemd. Bovenstaand bericht ontleenen we aan „De Zeeuw" te Qoes. Liever hadden we gezien, dat het ook aan onze redactie was ge zonden. Orelfo. Niet alleen sportief, maar ook op het gebied van kunst blijkt de jeugd in onze gemeente heel wat te presteeren. Meldden we onlangs het succes van de chr. zangvereeniging „Asaf", Zaterdag was het de alg. zangvereen. „Orelio" die te Vlissingen lau weren oogstte op het Zeeuwsche Bondsconcours. Door bemiddeling van de Zeeuwsch-Vlaamsche" had men een sneltrein gekregen naar Bres kens en zoo ging men met de zusterverenigingen van Sluiskil en Hoek (een paar honderd man totaal) te Breskens aan boord van de Ferry, om de breede Schelde over te steken naar Zeelands tweede koopstad. Het weer was wel geen strandweer, doch door de schitterende orga nisatie van de ontvangende ver- eeniging „Door oefening ver- eenigd" was de dag zoodanig gevuld, dat ze allen een feestdag leek. Ook over het verblijf in het prachtige Hotel Brittannia, welke behalve haar keurige con certzaal voor het concours, ook in meerdere localiteiten hartelijke en gulle gastvrijheid bood, was men vol lof. De exploitant had meermalen een warm woord van dank door de gasten in ontvangst te nemen. Ten stadhuize had de gebrui kelijke ontvangst plaats en was het den EdelAchtbaren heer C A van Woelderen, burgemeester van Vlissingen in eigen perscon, die ais voorzitter van het Eere comité de gezelschappen verwel komde. Na een rondgang voorafgegaan door muziek begon de wedstrijd in „Brittannia", ten aanhoore van de jury-leden H. van Nieuwen- hoven te Breda en P. Kallenbach te 's Hertogenbosch Het was bijna 7 uur, toen de telefoon ons opriep en we hoor den Orelio 2e prijs in de Eere- afdeeling met 156 punten. Al weer succes dus, ondanks de pessimistische stemming, want door aanwerving van verschei dene nieuwelingen stond Orelio dit keer niet in goede positie, zoo dacht men. De overige uitslagen waren aldus: 3e afd. St. Maartensdijk 3e prijs met 126 punten, Kats 2e m t 161. 2e afd. Goes 2e met 175 p. Burgh 2e met 160, Hoek 2e met 152, Haamstede 2e met 172, 's Heer Abtskerke le met 193, 's Heer Arendskerke 2e met 169, Kruiningen le met 186, Ierseke le met 181, Borsele 2e met 170, Schore 2e met 145, Sluiskil 2e met 146, Wissekerke le met 181 p le afd; Kloelinge lemet 203, Wilhelminadorp 145, afd. uitmuntendheid, Vlissingen 2e met 168 en de hoogste af- deeling Eere-afd. Axel 2e met 156 p. Na eenige uren van feest vreugde over de behaalde suc cessen ondernam men weer de terugreis en 11,15 was men weer te Axel, dank zij ook het vlotte verloop van de tramreis, die zeer te verkiezen is boven de lange boottocht via Borsselen. of wagen, die tusschen de rails heeft gereden een wiel tusschen de wissel klem is geraakt en daardoor de wissel is verwrongen geworden. Men zij indachtig, dat zoo iets onberekenbare g. v I ;en kan heb ben en daarom is het zeer ge- wenscht in dergelijk geval de directie of het personeel te waar schuwen. Gisterenmiddag 3 uur ge raakte de auto van dr. Puylaert te Westdorpe bij het draaien van den steenweg en kwam daarbij zóódanig bekneld tus schen de rails van de tram te zitten, dat een span paarden noodig was om de wagen vrij te maken Gelukkig was de tram nog niet in aantocht anders was er zeker vertraging ontstaan en is het dus maar het beste daar mede eenigszins rekening te houden. Vóór hei zonnebad j „7Ü"CRÈME of„7ifiour Naar men ons meldt, had gisteren bij de halte Willem III achter Zaamslag een ongeval met niet te voorziene gevolgen plaats gehad, indien de machinist van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram niet buitengewoon attent was ge weest. Toen nl. 's ochtends de tram uit de richting Walsoorden die halte naderde, bleek nl. de wissel aldaar niet in orde en was ontsporing als het ware on vermijdelijk, doordat een wissel tong was verbogen en dus ter eene zijde de wielen op- en ter andere van het oorspronkelijk spoor gingen. De machinist, die de ongewone beweging gewaar werd, had echter de tegenwoor digheid van geest om onmiddel lijk met volle kracht te remmen, zoodat ontsporing uitbleef. Men vermoed, dat van een kar Wegens aftreding van de,n heer H. Rottier is als ontvanger griffier van den polder Groot- en Nieuw-Kieldrecht benoemd diens zoon, de heer Aug. Rottier te St. Ja isteen. Te Overslag is een afdee ling opgericht van den R. Kath. Boerenbond, de N. C. B, met 20 leden. Zaamslag. Te Arnhem slaagde voor wa terbouwkundige, de heer F. Kaij- ser Jzn. Geref. diaconale conferentie. Op Vrijdag 7 Juli a.s. zal in de Geref. kerk te Goes de 13e Zeeuwsche Diaconale conferentie worden gehouden. Als adviseurs zuilen optreden Ds. j. S. Posi van Axel en Ds. Kok van Zaam slag. In de morgenvergadering zullen de vacatures van het co mité vervuld worden wegens af treden van den heer L. Smit van Goes en A. W. Potappel van Bergen op Zoom. Des middags hoopt op te treden Dr. J. Hoek van Den Haag met het onderwerp „ambt en roeping van den diaken". Terneuzon. Gisteravond is alhier een bui tengewone raadsvergadering ge houden, teneinde de gemeente fondsbelasting te verhoogen van 80 tot 100 opcenten, waardoor een meerdere opbrengst van f 9000 wordt geraamd. Deze verhooging werd noodig geacht wegens den financiëelen achterstand tengevolge van de werkloozensteun in de afgeloopen maanden, zoodat naar we ver nemen, zelfs aan sommige ge meente-ambtenaren het salaris niet kon worden uitbetaald, we gens kastekort. Na breedvoerige discussie is het voorstel van B. en W. aan genomen met 9 tegen 4 st. Tegen de h.h. de Bakker, Colsen, van Cadzand en de Bruine. Gemeld wordt, dat wegens over vorige jaren te weinig be taalde belastingen (gewetensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der dir. belastingen enz. te Sas van Gent f300. Dinsdagnamiddag werd te Hoek in de Geref. Kerk de Clas sicale Diaconale Conferentie ge houden van de classis Axel, on der presidium van den heer W. A. den Boggende van Axel. Na afhandeling van verschei dene huishoudelijke en practicale zaken en vragen, waarbij de pre dikanten Ds. S. Groeneveld en Ds. C. B. Bavinck als adviseurs optraden, hield laatstgenoemde predikant een referaat over het Diaconale werk in ons Ned. Oost- Indië. Na breede bespreking van dit referaat sloot Ds. Bavinck de vergadering met dankgebed. Tern. Crt. Gevonden. Handtaschje. Inlichtingen bij veldwachter Griep Telefoongids. Aangesloten onder no. Ill alhier P. van Fraaijenhove, land bouwer. De Z L. M. De jaarlijksche hoofdbestuurs- en algemeene vergadering van de Z. L. M. zullen dit jaar worden gehouden op 5 en 6 Juli te Oostburg. Na afloop zal een rijtoer plaats hebben. Marktberichten. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 8,25 4 f 9,75. Rogge f3 a f 3,50 Wintergerst f3 50 af 4.—. Zomerg. f3.— a f4. Haver f 3.— a f 3,50. Erwten f 7.a f 10,Paardenboonen f 5.a f 6.Duivenboonen f 6. a f 7.Witteboonen f 0.a f 0.Bruineboonen f 5.4 f6,50. Boekweit f a f—Lijnzaad f 5.— a f 7,25. Blauw Maanzaad f40.—, a f45,— Mosterdzaad f 10.— a f 14.Groen Vlas f4 f Gebookt Vlas f a f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a f 0,00. Koolzaad f8 - a f 11.— Stroo f—Eieren 100 stuks f 2,—. Slachtvee aangev. 2, verk. 0. Varkens aangev. 25, verk. 16. Eierveiling stuks a0.— per 100 stuks. Ondergeteekenden betuigen uit sluitend langs dezen weg hun harteiyken dank voor de hulp en belangstelling, ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van hun jongste lieveling CASPER. P. KANAAR. M. P. KANAAR-de Rijk. TE KOOP: Een GRAMOFOON met 39 platen. Te bevragen bij J. FAAS, Buitenweg H 6, Axel. thuur F 73 Bevragen Kerkdreef E 22, Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest |_Doos_30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. cn Drogisten serst de huid inwreven metV.^ „Zij"-crême of „Zij"-olie Dat voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt tevens_ prachtig gebruind.^ In prijzen van 20-75 ct Middelburg, 1 Juni 1933. Aan de Redactie van de Axelsche Courant, Axel. Hoewel het .niet onze gewoonte is om ons in onze propaganda voor het electrisch koken rechtstreeks tegen over het koken op gas te stellen, ge voelen wij ons gedrongen, dit stand punt even te verlaten, nu U in Uw blad van 30 Mei j.l., omtrent de gas- kookdemonstratie op de tentoonstelling te Terneuzen, het electrisch koken tegenover het gaskoken te kort doet. Immers, het zal U wel niet onbe kend zijn, dat, zooals wij op de tien tallen kookdemonstraties, welke wij in ons stroomleveringsgebied gegeven hebben, keer op keer hebben bewe zen, op de electrische kookplaten een maaltijd, bestaande uit soep, vleesch, groenten, aardappelen en een toespijs, voor ruim 6 personen voor 7Va cent aan stroom (en vaak is dit nog min der) kan worden klaargemaakt. Dit resultaat is door verschillende cou ranten herhaaldelijk gepubliceerd. Daarom frappeert het ons zoo, dat Uw verslag spreekt van een „verbijs terend resultaat" tegenover het elec trisch koken, toen een maaltijd voor 5 personen op gas werd klaargemaakt voor 7 cent aan gasverbruik. Opzijn minst is hier sprake van een gelijk waardig resultaat, althans voor wat het financiëele aspect van de zaak betreftde verschillende voordeelen van het electrisch koken blijven daarbij dan nog buiten beschouwing. Uw berichtgever schijnt eenzijdig te zijn georiënteerd en, ondanks onze demonstraties in Uwe omgeving, niet op de hoogte te zijn van de kosten van het electrisch koken dit spijt ons, daar hij in het andere geval zeer zeker niet tot de in het bovenge noemde nummer van Uw blad getrok ken onjuiste conclusie zou zijn geko men en ons niet zou hebben genoopt in deze regels het electrisch koken tegenover het gaskoken recht te doen wedervaren. Het zou ons aangenaam zijn, indien U dit schrijven in Uw blad zoudt willen overnemen. Inmiddels teekenen wij Hoogachtend, P.O. N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij. QRAAFHUIS.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3