Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 17. VRIJDAG 2 JUNI 1933 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. 1 - 1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. -Eerste Blad. Wegens het Pinkster feest zal a. s. Dinsdag geen nummer van dit blad verschijnen. Zitting van 30 Mei 1933. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. I. De VOORZ. opent te 2 uurde vergadering met het gebedsfor mulier en stelt aan de orde de agenda. 1. Notulen Deze zijn nog niet gereed en dus wordt behandeling uitgesteld. 3. Ingekomen stukken. De stukken, gemerkt a, b, c, d, e, f en g betreffen goedkeu ring door Ged. St. van genomen raadsbesluiten. h. Koninkl. goedkeuring van het Raadsbesluit, waarbij met in gang van 1 Aug. 1933 een kor ting wordt toegepast op de jaar wedden van f1000-f2000 van 3 pet. en 5 pet. op die boven f2000; met uitzondering van le de jaarwedden beneden f 1000, 2e die van den len commies en den adjunct-commies ter secre tarie en 3e die van den burge meester, den secretaris en den gem. ontvanger. 1. Afschrift van het ambts bericht van B. en W. van Goes, inzake de salarieering van den Keuringsdienst van waren. Hieruit blijkt, dat reeds met 1 Mei 1932 een korting op die salarissen is toegepast en verder, dat de commissie uit den Raad van Goes, aan welke indertijd opdracht was gegeven, om rap port uit te brengen over de sala rissen van het gemeente-perso neel. enz., na bestudeering tot de conclusie kwam, dat er geen ter men aanwezig waren, om voor stellen te doen tot verlaging der tractementen en loonen van het personeel van den Keurings dienst van Waren, aldaar. j Verslag betreffende de Volks huisvesting over 1932. Hieruit blijkt, dat 3 woningen onbewoonbaar zijn verklaard in de Oudewijk en 1 aan de Kanaal kade. k. Proces-verbaal van kasop name bij den gem. ontvanger op 27 Maart 1933, waaruit blijkt dat het batig slot over 1931 bedraagt f 17872,49 voor den gewonen en f4780,97 voor den kapitaaldienst. De inkomsten over 1932 bedroe gen f244672,65 en die over 1933 f 18575,66, totaal aan baten f285901,78. De uitgaven waren over 1932 f 254200,24 en over '33 f 24920 29; in totaal f279120,53. Verschil f 6781,25, Verschil f 6781,26, over eenkomende met de getoonde geldswaarden en bescheiden. De stukken a tot en met k worden voor kennisgeving aan genomen. 1. Jaarverslag arbeidsbemid deling en werkloosheidsverze kering. In 1932 waren als werkzoe kenden ingeschreven 42 metse laars, 20 schilders, 28 timmer lieden, 7 opperlieden. 3 kan toorbedienden. 3 bankwerkers, 1050 veldarbeiders, 2340 fabrieks arbeiders en 20 textielarbeidsters, alzoo totaal 3531 werkloozen, Waarvan zijn geplaatst 1228. De uitkeeringen aan de werk lozenkassen waren als volgt Chr. Bouwvakarbeiders f 1499,35 R- Kath. 99,70 Ned. Ver. Fabrieksarb. 14996,65 Chr. 5337,10 R-K. 3051,40 Bond v. Landarb. 882,40 R.K. Metaalbew. 180,— Textielarb. 98,30 Centr. b. v. Transportarb. 41,95 R.K. landarb. 713,30 Chr. 5271,10 Alg. b. v. bouwvarkarb. 686,85 Chr. arb. in kleeding- industrie 13,50 Ver. „Zelfstandigheid" 625,80 Het totaal der uitkeeringen bedraagt f36352,65. Aan het offciëel rapport is door den agent der arbeidsbe middeling nog een uitvoerig ver slag toegevoegd, waaraan het volgende is ontleend Het jaar 1932 overtrof belang rijk het getal werkloozen van 1931. Er waren in het eerste halfjaar 21400 en in het tweede 22500 werkloozen, d.i. gemiddeld 145 per dag. Zoodra vanwege de regeering toeslag op de vlasbewerking in uitzicht was, begonnen een tien tal patroons alhier hun vlas te laten bewerken door Axelsche arbeiders, zoodat er 30 men- schen tewerk werden gesteld. De kans om in het voorjaar arbei ders in het landbouwbedrijf ge plaatst te krijgen, was uiterst ge ring. Door de tarwesteun werd er meer tarwe gezaaid en gaf de oogst weer werk, zoodat via de arbeidsbeurs tientallen geplaatst werden, waartoe behalve het on gunstige weer ook bijdroeg, dat van officiëele zijde werd ge meld, dat het aannemen van werkloozen uit eigen omgeving de voorkeur verdient boven het aannemen van vreemde (Bel gische) arbeidskrachten. Alzoo namen vele jeugdige krachten sikkel of pik om te oogsten. Wanneer vele ingeschreven werkloozen zoo luidt het ver slag die niet tot de vakarbei ders behooren, dit goede voor beeld gevolgd hadden, dan had den we waarschijnlijk voor onze gemeente op een enkele uitzon dering na de Belgische arbei ders kunnen weren, die nu bij groote werkloosheid nog een ge deelte van den gevraagden arbeid kwamen verrichten. Voor het rooien van aardap pels en bieten zijn eenige tien tallen arbeiders geplaatst. Ge tracht is ook met den Rijksland- bouwbemiddelaar te Middelburg om een ploeg bietenrooiers werk te geven in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, om daar de Belgi sche arbeiders vóór te zijn, doch zonder resu'taat. Op een tricotagefabriek te Hulst werden 14 meisjes geplaatst. In den Wieringermeer vestigden zich 2 arbeidersgezinnen uit deze ge meente te Slootdorp. De cor respondentie voor meerdere plaat sing wordt voortgezet. Van de grootste beteekenis was de amoniakfabriek te Sluiskil, waarvoor 1016 maal een briefje werd uitgereikt, ofschoon voor de meesten slechts enkele dagen werks; maar zonder die aan vragen zou toch de werklozen steun voor onze gemeente ette lijke duizenden guldens hooger geweest zijn. En waar dus blijkt, dat die ammoniakfabriek voor de werkloosheid in onze gemeente van grooten invloed is, ligt het voor de hand» dat alles gedaatt moet worden, wat voor een goede verstandhouding tusschen de directie van de l'Azote en de gemeentelijke arbeidsbemiddeling alhier bevorderlijk kan zijn. (*j Het voortdurend en herhaalde lijk aanvragen en ontslaan van werkkrachten eischte van de ar beidsbemiddeling zeer veel werk. doordat b v. vaak des namiddags werkkrachten moest.n worden ge zocht en vaak ook niet tijdig meer te bereiken waren om ter bestemder tijd op de fabriek te zijn en daardoor ook nu en dan niet-opgeroepenen aan een ploeg volk moesten worden toegevoegd. Dat door deze omstandighe den de administratie wel eens in 't gedrang kwam, is geen wonder, Tegen het eind van 1932 was de steun voor de vlasbewerking zóóver geregeld, dat een tienta zwingelmolens in gang werden gezet. Het totaal aantal ingeschreven werkloozen bedroeg in de laatste week van December 355 personen. m. Verzoek van het Gemeen tebestuur van Poortvliet om ad haesie te- betuigen aan hun adres aan de Regeering, waarin ge vraagd wordt bij steunverleening aan den landbouw zoodanige voorwaarden te verbinden, dat de steun ook aan de werkver schaffing en de arbeidersbevol king ten platten lande ten goede komt. B. en W. stellen voor om deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. HAMELINK had liever gezien, dat aan het adres van Poortvliet adhaesie werd betuigd. Er worden groote sommen be steed voor steun aan den land bouw, wat misschien noodig is, zegt spr., maar zooals het nu gaat, komt daarvan toch niets ten goede aan de arbeiders. Spr. is het ook niet direct eens met de redactie van het adres, maar hij zou het alleen willen steunen om te doen uitkomen, dat men hier nieP tevreden is met den gang van zaken, zooals men die in Den Haag regelt. Spr. stelt voor om het adres te steunen. De VOORZ. antwoordt, dat meermalen is opgemerkt, dat het beter is om dergelijke adressen in handen te stellen van de Vereen, van Nederl. gemeenten, in den regel geeft dat meer effect en op dat standpunt staan ook B. en W. Dhr, DIELEMAN vraagt of B. en W. daarmede uitdrukken of ze met het adres sympathiseeren. Over het algemeen zijn toch allen voor werkverruiming en daarom zou spr. ook dit adres op een of andere wijze willen steunen. De VOORZ. zeg', dat B en W. zeer zeker voor dat principe zijn en daarom is meermalen uitvoe rig gecorrespondeerd met de Re geering om werk te krijgen. Maar de Minister is van een ander idee en wil de bedrijven steunen en wel zoodanig, dat ze in de ge legenheid zijn, om arbeiders het werk te laten verrichten. We hebben wel eens getracht om toesiag te krijgen voor meer werk, maar dan bleek de Minis ter er niet voor en riskeerden we zelfs verdere steunuitkeering. D tar ona hekend is, dat de burgemeester in deze aangelegenheden herhaaldelijk bemiddelend en succes- vul is opgetreden in 't be'ang van de werkloozen en dus ook van de ge meente, achten we het een leemte, dat daarover in 'tver>iag met geen woord wordt gerept, Red. Dhr. OGGEL zegt, dat de Nederl. Vereen, van Gemeenten optreedt voor de belangen der gemeenten En als deze nu der gelijke adressen odtvangt en be studeert en doorzendt naar het Ministerie, dan gaat daar veel meer kracht van uit en worden de belangen beter gediend. Van al die adressen van gemeente wege wordt in Den Haag in den regel weinig notitie genomen. Dhr. SEGHERS zegt, dat van den steun niet veel in handen der arbeiders komt (uitzonde ringen daargelaten) en daarom is hij ook voor aihaesie. Dhr. HAMELINK is niet over tuigd door het gesprokene, dat het niet goed zou zijn om ad haesie te betuigen. Elke aan drang, die van de gemeenten komt, moet krachtdadig ge steund worden. Als alle besturen er over dachten als wij, kon de Minister ook denken, dat er geen sympathie voor het verzoek bestond en daarom acht ik het gewenscht om te steunen. Mocht men het verzoek ook aan de Vereen, van Ned. gemeenten zen den, dan kan het eveneens ge steund worden. Daar was niets mee verloren. Een methode, die nog minder dan deze het plat teland dient, is toch niet te krij gen. Misschien dient adhaesie ook tot steun van de Vereen, van Ned. Gemeenten. De VOORZ. meent, dat dit niet op den weg ligt. We leven in een tijd van organisatie en daarom moeten we niet zelfstan dig handelen. Het is verkeerd om actie te voeren buiten die Vereeniging om. Dhr. VAN KAMPEN is het daarmede eens. Bovendien moet men, zegt spr., bij eventueele adhaesiebetuiging de zaak ten volle bezien. De tarwesteun b.v. wordt gegeven, om te voorko men, dat de landbouwers groote verliezen lijden en als nu zulke voorwaarden worden gesteld, dat de steun ten goede komt aan de arbeiders, dan wordt wel de tarwe duurder, maar is het be drijf weer niet loonend te maken Ook vraagt spr., waarom wordt juist die maatregel weer bij den landbouw gezocht Als b.v. de Kamerleden met f 5000 inkomen niet gekort worden, waarom moet het dan wel in den landbouw Spr. is van meening, dat verbe tering van den toestand niet ge zocht moet worden in steun, maar in loonsverlaging over de geheele linie. Het voorstel van B. en W., om het adres van Poortvliet voor kennisgeving aan te nemen, wordt hierna aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen de h.h. Orte- lee, Seghers, Verschelling, Die- leman, 't Gilde en Hamelink. Aangaande de gesloten geld- leening ad f5000 had dhr. VAN KAMPEN liever gezien, dat deze was gesplitst in aandeelen van b.v. f 500, zoodat de kleine men- schen ook gelegenheid hadden om van een goede rente verze kerd te zijn en de gemeente niet de hooge kosten voor plaatsing had. De VOORZ. is het hiermede niet eens. Het splitsen in obli- gatie's brengt meer druk- en zegelkosten mede, dan plaatsing ineens Bovendien is het vroeger geprobeerd met obligatie's, maar toen bleek er geen animo voor te zijn, Dhr. VAN BENDEGEM drukt zijn spijt uit, dat Ged. St. in hun schrijven over de begrooting van den Keuringsdienst te Goes nog willen schrijven, dat er geen ter men aanwezig zijn, om die hooge salarissen te verminderen. Als de Raadsleden willen trachten om de financiën in goede banen te leiden, dan spijt het hem, dat er van hooger hand zulke ant woorden binnen komen. Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat het hem inderdaad ook te boven gaat, hoe dergelijke uitdrukkin gen gedaan kunnen worden. Als men weet, dat daar gewone ambtenaren, controleurs, f60 per week krijgen en daarbij nog on geveer f 1000 reiskosten vergoed krijgen, dan is het mij (e mach tig, hoe een woord van protest kan gehoord worden, als men daarop bezuinigen wil. Dhr. 't GILDE sluit zich vol komen bij de beide laatste spre kers aan. Dhr. VAN KAMPEN vraagt verder, hoe het mcgelijk is, dat B. en W. het verslag over de arbeidsbemiddeling voor kennis geving kunnen aannemen. Als we die bedragen lezen en in het rapport zien, hoe er werkwilligen en werkschuwen zijn, dan moet toch wel de gedachte bij ons opkomen, dat het spaak loopt en daarom is spr. verwonderd, dat B. en W. zoo iets maar voor kennisgeving willen aannemen. Als het zooo doorgaat, is er toch straks geen geld meer? En de menschen, die nu de hitte des lands voelen zullen er temeer door lijden, in de dagen als die hitte er niet zal zijn. Neem dezen tijd b.v.er is nu toch geen sprake van crisiswerkloosheid De VOORZ. merkt op, dat dhr. van Kampen zaken aansnijdt, die niet aan de orde zijn. Het gaat nu over goedkeuring van het verslag van de arbeidsbemidde ling en niet over werklozen steun. Daarover zal straks mede- deeling worden gedaan. Dhr. VAN KAMPEN vindt toch in het verslag een paar dingen, die er niet door kunnen. B.v. dat niet allen de handen uit de mouw steken, om te werk te gaan, dat in Cadzand Belgen tewerk ge steld werden in den bietentijd en wij te laat kwamen om te trach ten er menschen heen te sturen. De VOORZ.: Juist, ik ben blij, dat u dat vraagt; dat is nl. ge-» stuit op groote moeilijkheden. Wij zijn toen niet te laat geko men, maar er was voor de ar beiders van hier geen onderdak te krijgen. De menschen kunnen toch in geen schuur slapen in dien tijd en nu is er uitvoerig over geschreven en gesproken met den Rijks arbeidsbemidde laar, destijds te Middelburg, maar huisvesting bleef het be zwaar. n. Rekening en verantwoor ding van de Gezo^dheidheids- commissie oyer 1932. De ont vangsten bedroegen f1648, be staande in een goed slot van 1931 ad f424, bijdrage van het Rijk f400 en idem van de gemeenten f 757, w.o. f151 van Axel. De uitgaven bedroegen f982, w.o. toelage secretaris f 5b0, reis- en verblijfkosten f 169, bureaube hoeften f 50, druk- en bindwerk f85, huur vergaderlokaal f52, abonnementen f 47 en premie voor pensioen van den secr. f77. Het goed slot bedraagt f598. B. en W, stellen voor om aan de rekening goedkeuring te ver» leenen. AXELSCHE *rj_ COURANT

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1