Korfbal Visscherij- artikelen, De Goedkoope Winkel Nieuwe wit katoenen Lappen Zomerdienst. J. C. VINK, Boekhandel. J. S. MEIJER. Lage prijzen. Zie Etalage. Reisgidsen Tram boekjes Gemengd Nieuws. Bekendmakingen Openbare Vergadering L 0 0 NBOEK i E S, Ad verten tien. A. F. SCHIEMAN, Z. K. C., Zuidzande RAPIDE, Axel. AXEL - ZEELANDIA Een groote sorteering te AXEL. Met de aanst. Pinksterdagen geslachte KONIJNEN en jonge HAANTJES d„„GA5 ^0% y Bezoekt onze stand no. 5761 op de Tentoonstelling te TER NEUZEN. Alsmede onze KOOKDEMONSTRATIES op Maandag 29 en Dinsdag 30 Mei, de 3 inzittenden wist zich dhr. De Ridder het eerst te redden, de tweede, dhr. Van Rompu werd eveneens van wal getrok ken, doch de 3e, E. de Ridder, broeder van eerstgenoemde, was in de cabine gebleven en jam merlik verdronken. Den volgenden dag is de auto met het lijk uit het water ge haald. De auto is door de po litie in beslag genomen. Voor het doctoraal examen in de staatkundig-economische richting aan de Nederlandsche Handels-Hoogeschool te Rotter dam is geslaagd de heer dr. J G. Ramaker, secretaris van de gemeente Breskens. Verdwijnende Windmolens. Enkele weken geleden kon men wanneer men de buurt Reu- zenhoek passeerde, zien, dat men bezig was de aldaar staande molen af te breken. Deze „Stan daard" molen is gebouwd in 1803 voor rekening van de gebroeders Geelhoedt. Na dien tijd heeft deze molen nog verschillende eigenaars gehad. Doch in 1859 kwam hij weer aan de familie Geelhoedt en is in het bezit van deze familie gebleven. Merkwaardig is, dat twee gebr. G. hem hebben laten bouwen en twee gebr. van dezelfde familie hem ook hebben laten afbreken. Deze molen was de laatste van de vijf, die er in de gemeente Zaamslag hebben gestaan. De vervaldatum rybewfls. Men schrijft ons Het komt nog herhaaldelijk voor, dat bestuurders van motor rijtuigen bekeurd worden, wijl zij bij aanhouding niet in het bezit van een geldig rijbewijs blijken te zijn. De oorzaak daarvan moet voornamelijk gezocht worden in de omstandigheid, dat nog te weinig aandacht aan den verval datum van het rijbewijs wordt besteed. Men zij er zich goed van bewust, dat afgegeven rijbewijzen slechts gedurende twee achter eenvolgende jaren geldig zijn en het dus zaak is tegen het einde van dien termijn een nieuw rij bewijs aan te vragen. Aangeraden wordt daarmede niet tot het laatste oogenblik te wachten. Het is volstrekt nood zakelijk, dat tusschen de indiening van de aanvraag en het tijdstip, waarop het rijbewijs vervalt, eenige tijdruimte b.v. 3 of beter nog 4 weken - wordt ge laten. Mocht het vroeger al eens voorgekomen zijn, dat ter Pro vinciale Griffie bij persoonlijke aanmelding op de afgifte van een rijbewijs kon worden gewacht, met nadruk zij thans vermeld, dat dit tot de onmogelijkheden is gaan behooren. Het verdient overigens waar schijnlijk aanbeveling hier dan nog eens in herinnering te bren gen, dat aanvragen om vernieu wing van een rijbewijs ongeveer één maand vóór den vervaldatum van het oude rijbewijs behooreu te worden ingediend. Dit is de eenige zekere manier om steeds van een geldig rijbewijs voorzien te zijn. Degenen, die nalaten dit te doen, loopen altijd de kans in moeilijkheden te geraken, wijl hun misschien niet meer op tijd een nieuw rijbewijs kan worden uitgereikt. Voor personen, die met het in dienen der aanvragen plegen te wachten tot op het allerlaatste oogenblik, daar zij vreezen anders reeds in het bezit van een nieuw rijbewijs te worden gesteld ge- ruimen tijd vóór dat het oude bewijs is verloopen, zij hier ver meld, dat ter Provinciale Griffie met de afgifte wordt gewacht tot hoogsten een week vóór den ver valdatum van het oude rijbewijs, ïoodat de geldigheidstermijnen der beide bewijzen zich zoo hauw mogelijk aan elkander aan sluiten en geene inkorting van be- teekenis geschiedt. Met betrekking tot de bij de aanvraag over te leggen beschei den kan worden volstaan met de mededeeling, dat inlichtingen dienaangaande verstrekt worden op de gemeentesecretarie, alwaar de aanvragen als regel behooren worden ingeleverd. Aeten voor Jachtrecht. We lazen het onderstaande schrijven van den Rijks archivaris in Zeeland aan de redactie van de Middelburgsche Crt., hetgeen misschien ook voor onze omge ving wel dienstig is. Nu de liquidatie van het jacht recht in Zeeland haar einde na dert, zal menig voormalig be zitter van dat recht zich afvragen wat nu verder met zijne bewijs stukken te doen. Voor hemzelf hebben zij als zoodanig geene waarde meer zoodra de wettelijke schadeloosstelling definitief is vastgesteld. Men zal dus licht geneigd zijn de bescheiden te vernietigen. Toch zou het jam mer zijn indien dit geschiedde. Want er schuilen talrijke docu menten onder, die uit een histo risch oogpunt beschouwd wel degelijk nog nut kunnen stichten. Daarom zal het bijzonder worden op prijs gesteld als de eigenaars hunne bewijsstukken, na die ge bruikt te hebben om de schade loosstelling toegekend te krijgen, als schenking willen zenden aan het Rijksarchief in Zeeland te Middelburg en tevens den Rijks archivarfs machtigen ermede naar bevind van zaken te handelen. Na nauwkeurige schifting wordt dan het waardelooze vernietigd, waarna het geschiedkundig be langrijke eene blijvende plaats krijgt in de aan het Rijksarchief verbonden bibliotheek van hand schriften. Het bewaarde zal dan, vooral als aanvulling van andere bronnen, bij menig historisch on derzoek goede diensten kunnen bewijzen. Zooals vanzelf spreekt, behou den de schenkers steeds toegang tot dat bewaarde gedeelte der door hen afgestane bescheiden. Raadpleging door anderen van stukken, die jonger zijn dan vijf tig jaar, geschiedt niet dan na verkregen machtiging van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Tot het ge ven van eventueel gewenschte nadere inlichtingen is de Rijks archivaris steeds gaarne bereid. Intusschen zullen we het ook op prijs stellen, als er menschen zijn in onze omgeving, die in het bezit zijn van dergelijke archief stukken, dat ze dan aan het plaatselijk archief, of aan de Oudheidkundige kring „De vier Ambachten" worden gezonden Red. Predikbeurten te Axel, Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/« ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 33 ure Leeskerk. Nam. 2.30 MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Inbraak opgehelderd Op 29 Febr. van het vorige jaar had op het kasteel Myenrode iu de nabybeid van Breukelen een in braak plaats, waarbij eenige schilderijen en een aantal mini- a'uren van zeer groote waarde werden gestolen. R-eds onmid dellijk was de geheeie zaak om geven .door een waas van geheim zinnigheid. Thans is komen vast te itaan dat de geheeie inbraak een in elkaar gezet plan was, waarvan de verzekering» Maatschappij tot een bedrag van 70 000 de dupe is gewordeü. De Justitie heeft gearresteerd de drie inbrekers, het geestelijk hoofd vau de inbrekers een be kend heler, een particulier de tectie ve en zijn secretaresse, be nevens een tusschenpersoon tus- «ehen de dieven en den bewo ner van het kasteel. Ook deze beide laatste perso nen zijn gearresteerd, zoo Jat in totaal negen personen zijn aan gehouden. Zaterdagnacht zijn door de waakzaamheid van een beambte van den Nachtveiligheidsdiecst twee inbrekers op heeterdaad betrapt, toen zij door forceering van de brandkast reeds ruim 1000 hadden buitgemaakt. Bedoelde waker, hoorde 's nachts halt één een verdacht geklop of gehamer in Huf's schoenenmagazijn aan de Spui straat. Hij bevond de voordeur gesloten en ging daarop naar de achterzijde van het perceel, waar ook de deur gesloten was. Even wel bleek van de deur van een naastliggend pand een hangslot te zijn geforceerd, terwijl de deur verder niet was afgesloten. Bet sterk hamerend geluid duurde intusschen voort. De waker waarschuwde een surveilleerenden politie-agent, die den recherche dienst van het geval in kennis stelde. Over het dak verschaften de rechercheurs zich toegang tot het wiokelpand, waarbij zij ia het pakhuis achter een groote stapel kisten en doozen 'n twee tal mannen ontdekten, de be ruchte 22 jarige koopman B B en de 25 jarige bakker L. H., eveneens een goede bekende van de poliiie. Bij touilleering werd op B. ruim 897 en op H. ruim f 107 bevonden voorts hadden zij een aantal postzegels in hun bezit. De brandkast op het kantoor bleek aan de achterzijde te zyn opengebroken en geplunderd. Een automobilist uit Wad- dirxvttu heeft, komende van Apeldoorn, op Woensdag 17 de zer, aan den rechterkant van den grooten verkeersweg tus schen Apeldoorn en Amersfoort laten staan een bruin handkof fertje. Dit koffertje is voorzien van een label va-i de Sicomv - Maatschappij „Nederland", waar op den naam „D. Verhagen, ms. „Marnix", vertrek 31 Mei 1933." Het koffertje bevattwee doos jes, ieder met een diamanten broche (ééo ronde en één lang werpige), een speld, bezet met diamanten; een diamanten ban gertje met plantina kettinkje een gouden armband (nemvoi- mig)een goudeD riog met zwar ten steen en op den steeu een brillaDteen banger met zwar ten steeu een zilveren armoand met 8teen'je8sierspelden en verschillende faotasiekettiogen 8lijpapparaat voor Gilette-mes- jes eenige dameskousen tan denborstel en scheerzeep schee: kwast en diverse kleine toilet artikelen. Brandje in een trein Ia den trein uit xiOtterdam, die Vrijdagavond om 9.14 uur aan het L entral Station te Amsterdam moest arriveereD, is lunchen Leiden en Haarlem ouder de zit banken vaü een derde klasse- rijtuig, vermoedelijk tengevolge van warmloopen, een braDdj^ ontstaaü. Reizigers trokken aan den noodrem, waarna treinper soneel met behulp van bluech- apparaten het brandje, dat wei nig te beteekenen had, heeft ge bluscht. De trein had ongeveer een kwartier vertraging. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axe. op Dinsdag 30 Mei 1933, des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 26 Mei 1933. De Burgemeester, BLOK. De Burgemeester van Axei maakt bekend dat de steuncom- missie voor werkloozen heeft besloten met ingang van I Juni as. LOONBOEXJES in te voeren. Bij het aanvragen van werk lozensteun aan de gemeente zal irt da toekomst een nauwkeurige opgave gevraagd worden van de inkomsten van den verzoeker en diens gezinsleden. Het nauwkeurig bijhouden, week na week, van een loon- boekje is noodzakelijk voor het verkrijgen van steun. Het verzoek van iemand, wiens loonboekje niet juist of onvolle dig is ingevuld, is niet voor in williging vatbaar. Elke arbeider wordt in zijn eigen belang aan geraden zich voor I Juni a s van een loonboekje te voorzien. De loonboekjes zijn ter secre tarie verkrijgbaar. In het belang eener goede toe passing det steunverleening voor werkloozen doe ik hierbij een beroep op alle Werkgevers om bij de invulling der loon boekjes hun volle medewerking te willen verleencn. Axel, den 22 Mei 1933. De Burgemeester van Axel, BLOK. Greboren HILDA ENGELINA, dochter van D. J OGGEL en J. OGGEL-de Feijter. Axel, 25 Mei 1933. ■J. Zoo de Heere wil, |j jjjj en hij leeft, hoopt op Zon- ïi dag 28 Mei mijn geliefde M Grootvader, de heer CORNELIS SCHIEMAN, zijn 80sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard moge blijven, is de wensch van zijn dankbare Klein dochter, F. STOUTHAMER. Axel, 26 Mei '33. Hiermede vervullen wij den droevigtn plicht U het plotseling overlijden te berichten, in het ziekenhuis te Sluiskil, van mijn ge liefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer in den ouderdom van 59 jaar. Uit aller naam, Wed. A. F. SCHIEMAN. Axel, 24 Mei 1933. asT* De Heer en Mevrouw FANOY zeggen vrien del ijk dank voor de belangstel ling ondervonden bij de geboorte van hun dochtertje. wedstrijd a s. Zaterdag 6 uur Terrein achler de boterfabriek (Plaatje). Zondagmiddag om 2 aar Promotiewedstrijd (van Middelburg). vindt men in (20) verkrijgbaar bij NIC. DE REGT, Markt. Te koop g. kwt., wat vuil, 5 cent per el. Zending Rembouis. Noordhoek - Hegtstr. 73 Lonneker. en (waarin tram - boot - spoor) telkens des middags om 2 nur in OBERBAIERN. Toeg-ang- voor de demonstratie VRIJ. DIRECTIE GASFABRIEK AXEL cn TERNEUZEM. ZONDAG 28 MEI 1933. Dadelijk op volle kracht brandend, heeft een gas haard In korten tijd uw vertrek heerlijk verwarmd

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3