Landbouw. corps hem ongeschikt maakt voor zijn paedagogische taak onge acht of zijn gedragingen binnen of buiten den schooltijd vallen is toch wel volkomen duidelijk. Hier is telkens niet de vrijheid, maar de logica in het geding. Het moet trouwens opgemerkt worden, dat de Grondwet in art. 9 wel het recht van vereeniging en vergadering erkent, doch te vens met zooveel woorden de beperking mogelijk maakt. Een onbeperkt grondwettig vereeni- gings-recht bestaat dus niet. Wel heeft Thorbecke deze regeling niet oprecht genoemd. Maar in dien de beperking niet was op genomen, zou de Kamer in 1848 dit artikel 9 zeker niet hebben aanvaard. Buys en Struycken heb ben uiteengezet, dat ambtenaren, militairen enz. autpmatisch zijn beperkt in hun principieel recht van vereeniging of van drukpers vrijheid. Niet de Overheid bindt den ambtenaar, doch de ambte naar bindt zichzelf door de aan vaarding van een bepaalde positie. Conclusie Spr. eindigde met te zeggen, dat naar zijn oordeel het organi- satierecht ook voor ambtenaren en militairen moet gehandhaafd worden. Hij juichte de beslissing van minister Deckers ten deze toe. Beperkingen zullen uit het wezen der zaak moeten volgen al gaat spr. niet zoo ver een federatief verband tusschen organisaties van ambtenaren of militairen en orga nisaties in het vrije bedrijf ver werpelijk te achten. Voorts meent hij, dat het politieke recht van den burger, die ambtenaar is, om zijn stem uit te brengen, moet worden bewaard; evenals zijn recht om zich politiek te orga- niseeren behalve alweder, wanneer die organisatie zich ker,- meikt door doeleinden of mid delen, die voor den ambtenaar onduldbaar zijn. Anderzijds weet de ambtenaar dat hij ten alle tijde onvoorwaar delijk onmiddellijk aan gegeven bevelen of opdrachten moet vol doen en dat de stipte werking van het overheidsapparaat vol strekt verzekerd moet zijn. Sta king en sabotage is onder alle omstandigheden uitgesloten. Eri uitgesloten is iedere woorden keus in het openbaar, waar en wanneer dan ook, die de hoog heid van het gezag en den eer bied voor de gezagsdragers aantast. Wie zich al deze eenvoudige en vanzelfsprekende normen her innert, die ziet den zuiveren weg waarlangs persoonlijkheid en menschen-waarde evenzeer geëer biedigd zijn als gezag er. over heid. Tyrannie en anarchie zijn dan vermeden, evenals de rechte loosheid die van beide het ge volg is. De loyaal dienende ambtenaar weet, dat hij in zijn vrije gebon denheid een machtigen dienst bewijst aan zijn volk. En de Over heid weet, dat zij aldus langs zuivere en strakke lijn overeen komstig haar heilige roeping, haar volk op de beste wijze dient. Het nieuwe Ministerie. Naar verwacht wordt, is heden het nieuwe Ministerie door H. M de Koningin beëedigd en daarop in functie getreden, terwijl reeds van enkele departementen de overdracht van portefeuille plaats had. Woensdag heeft de kabinets formateur, dr. H. Colijn zijn voor dracht bij H M. ingediend, als volgt Dr. H. Colijn, min. pres.k en Minister van Koloniën. Mr. J. A. de Wilde, Minister van Binnenlandsche Zaken. Jhr. Mr. A. C. D. de Groeff, Minister van Buitenlandsch Zaken. Mr. dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie. Mr. P. J. Verschuur, Minister van Economische Zaken. Mr. H. P. Marchant, Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Mr. P. J. Oud, Minister van Financiën. Jr. J. A. Kalff, Minister van Waterstaat. Mr. J. R. H. van Schaik, Mi nister van Justitie. Prof. dr. J. R Slotemaker de Bruine. Minister van Sociale Za ken, Arbeid en Werkloosheid. Het zal zeker de groote massa in ons land bevrediging schenken dat dr. Colijn optreedt als minis ter-president, gezien het groot aantal stemmen, dat dr. Colijn behaalde en waarbij onbestreden is uitgesproken, dat tal van an dersdenkenden zijn ingedeeld. De figuur van dr. Colijn heeft het sterkst op de massa inge werkt en is alzoo door talloozen aan het hoofd der regeering ge- wenscht. Deze wensch nu is in vervulling gegaan en zoo mogen we verwachten, dat Z.Exc. de vier punten, die hij in de ver kiezingstijd heeft ontwikkeld, als grondslag zal aannemen voor zijn program, nl., Ie krachtige hand having van het gezag, 2e be strijding der werkloosheid 3e versterking van het e c o n o m i s c h e leven, en 4e op peil brengen van het budget. Natuurlijk zijn daartoe ingrij pende maatregelen noodig maar we hopen, dat regeering en pai lement den moed zullen hebben om de voorstellen tot die maat regelen te steunen. Moge het nieuwe Ministerie dat in deze moeilijke tijden een zoo zware taak en verantwoor ding wordt opgelegd, krachtigen steun vinden in de Kamers Moge het arbeiden tot zegen en heil van ons volk. Doos 30 en 60ct. 't ls te probeeren. Het bestuur van de broeder schap van ontvangers van ge meenten in Nederland heeft zich bezig gehouden met de kwestie, dat aan vele ontvangers andere werkzaamheden zijn opgedragen dan die, welke in de gemeente wet zijn genoemd. Het komt namelijk voor, dat deze ambte naren zijn belast met de functie van controleur der gemeentebe lastingen, kassier der bedrijven, beheerder der centrale kas enz. Genoemd bestuur is van meening, dat, indien men aan ontvangers andere werkzaamheden opdraagt, zij hiervoor een afzonderlijke aanstelling en belooning behoo- ren te ontvangen. Op grond van bovenstaande heeft voornoemd bestuur zich tot de verschillende colleges van Ged. Staten gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat aan ontvangers, die met werkzaamheden worden belast, die zij niet als zoodanig behoe ven te verrichten, een afzonder lijke aanstelling en een dien overeenkomstige vergoeding wor de gegeven. Verlaging kesten radio- telefoonverkeér met Ned. Indië. Met ingang van 15 Mei j.l. is in het radio-telefoorjyerkeer met Ned.-Indië een verlaging ingevoerd voor gesprekken van langen duur. Voor gesprekken van meer dan 9 minuten zal t.m. de 15e minuut een korting van 25 pet. en daarboven van 50 pet. op den radiotaks worden ver leend. De kosten van een gewoon gesprek bedragen dan Java en Vfadoera Ned. Sumatra 3 tot 9 minuten f 11per min. f 13.— p. m. 10 tot 15 minuten f8.50 per min. f 10.50 p. m boven 15 min. f6.— per min. f8— p.m. (IogezondeD). Door den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid wordt onze Commissie verzocht het onderstaande zooveel mogelijk ter kennis van belanghebbenden te brengen, t.w. „In den laatsten tijd is bet meermalen voorgekomen dat ge vraagd wordt om dekbewijzen af te geven, nadat de houder van de merrie den termijn be doeld in artikel 21 der Paarden- wet 1928, heeft laten'verstrijken zonder den hepgsthouder een zoodanig bewijs te vragen en het dekboek reeds ingevolge artikel 57 van het Koninklijk besluit van 14 Augustus 1932, Staatsblad Nc. 493, aan den Secretaris der betrokken rege lingscommissie was opgezonden. Waar artikel 20 der wet den hecgsthouder verplicht tot nauw keurige invulling der dekboeken en artikel 21 der wet een vol doend langen termijn geeft aan den eigenaar of houder der merrie om een dekbewijs aaD te vrageD, behoort in het algemeen aan aanvragen als in bet hoofd dezes bedoeld geen gevolg ge geven te worden". Wij geven belanghebbenden dringend in overweging biervan goede nota te nemeo, opdat later moeilijkheden worden voor komen. De Provinciale Regelings- Commissie voor de Paardentok kerij in Zeeland, H. A. HANKEN, Voorzitter. A. CAPPON, Secretaris. Een zeldzaam geval. De Onderlinge Verzekerings- Maatschappij tegen Hagelscbade in Zeeland is zóó goed bjj kas, dat in eeoe gehouden Algemeene Vergadering van deelgenooten met algemeene stemmen werd besloten, dat de leden van het Oud-Kapitaal in 1933 geen pre mie behoeven te betalen. Bovendien zal, naar wij ver nemen, aan ieder lid dat in bet Oud Kapitaal is gerechtigd, dit najaar f4 per gemet worden terugbetaald. Voorwaar een zeldzaam geval in dezen tyd en voor de deel genooten een meevaller. Beschadiging van bladeren van appGboomen. De plantenziekfenkundigen dieDst, te Wegeningen schrijftons; Op vele plaatsen vertonnen de bladeren van verschillende ap pel variëteiten opvallende ver schijnselen. De bovenzijde der bladeren is rimpelig. Aan de onderzijde laat de opperhuid los van het aangrenzende weefsel. Door scheurtjes, welke vaak in de losgelaten opperhuid ontstaaD, is het bladmos8 als een licht groene, korrelige massa zicht baar. Ter voorlichting van belang hebbenden deelt de plantenziek ienkuodigen dienst mede, dat deze verschijnselen niet het ge volg zijn van een parasitaire aantasting, ook niet, zooals wel vermoed wordt, van een ba scbadiging door een sproeimid del, maar dat zij veroorzaakt zyn door de s'renge nachtvorsten 7an enkele weken geleien, resp de lage temperatuur der laatste weken. Ook bij andere gewassen kun- oen dergelijke verschijnselen als gevolg van lage temperaturen worden waargenomen. Het los laten en scheuren van de opper huid kan men bij enkele tulpen- variëteiten zeer sterk zien. AXEL, 26 Mei 1933. De agenda voor de aaost. Raadsvergadering bevat o.m de volgende punten Benoeming hulpfitter aan de gasfabriek. Verzoeken om verkoop van bouwgrond door H. P. Dieleman Wilhelminastraat), A. P Free- keDhorst (Pr. Hendrikstraat), W. Verstraten (ds. Jan Scharpstraat), en C Rinn (Oosterstraat). De tusschen haakjes genoemde stra ten wijzen aan, waar de ge vraagde grond ligt. Verzoek van S. Dieleman om atwjjking van de bouwverorde ning (rooilijn) voor te bouwen perceelen aan de Stationstraat. Oabewoonbaar verklaring van bet perceel L 20 en verlenging id. perceel F 31. Wijziging verordening drank wet (art. 10 en 43). Wijziging instructie'» keurings veeartsen Vergoeding aan P. de Fester ingevolge art, 13 L Onderwijs wet, Ontheffing schoolgeld aan J. P. van Bendegem. Verhooging subsidie aan P. Scheele, te Sluiskil, voor de autobusdienst Axel Hulst. Wijzigingen begrootingen 1932 en 1933. Ontspanning. Zooals was bekend gemaakt zou da V.V.V. alhier met He melvaartsdag eenige attractie geven, teneinde vreemdelingen naar onze gemeente te lokken en ook aan de ingezetenen zeil wat afwisseling te geven in de dagelijkscbe beslommeringen. Dit op zichzelf prijzenswaardig stre ven is echter ten deele mislukt wegeDS de weersgesteldheid. Gaven voorafgaande dagen alle hoop op welslagen, wegens het bij uitstek prachtige lente weer, de dag van gisteren begon met regenbuien en eindigde daarmede, met afwisseling van misschien een uur, dat het eeDs niet regende. Onnoodig duste zeg gen, dat alles op teleurstelling uitliep, zooals trouwens alle feestelijkheden, die op dezen dag hier en elders waren voor bereid en van het weer afhan kelijk waren. Het isintusschen jammer van d.e kosten, die aan een en ander zijn besteed vooral als deze, zooals hier het geval was in de honderden loopen. Ofschoon met buien vertrok ken uit de provinciale hoofdstad had „Medioburgum" toch hoop, dat het zou opklaren en het moet trouwens al heel erg zjjn wil het optimisme van den heer Chr. Mazure aan 't zakken gaan. Maar ditmaal was het toch mie- troostig, hoe onverminderd de regeD aanhield, toen men op het uur van aanvang stond, om in open lucht eenige tolkiorische en rytbmische dansen uit te voeren. Het eenige middel was maar: een uur uitstellen, al was men overtuigd, dat het een uur laler nog even nat zou zijn. En toch, het klaarde op en ruim 4 uur trok men in optocht door de stad eD naar het terrein met „Coocordia" voorop. In telegramstijl werden toen enkele nummers gegeven. We kregen een plastische dans, vol gende het Angelus klep', van Catb. van Rennes, een gebaren dans uit de Prov. reien van Morks en een stukje folklore io het be kende „Er liep een patertje". Deze dansen werden in Walcber- sche hoerendracht uitgevoerd, wat vooral voor stedelingen na tuurlijk het eff-ct verhoogt, doch op het platteland minder bekoort. Vooral het eerste nummer maak te sterk indruk op de toeschou wers. Vervolgens kregen we nog enkele rytbmische oefeningen door de junioren afdeeling meiH- jes, tot weer de regen een eind maakte aan het schouwtooneel en nu wreeder dan ooit was, want eenmaal gezien een stukje van het programma, had men toch zoo gaarne alles gezien en had ook „Medioburgum" met zyn sympathieken leider, den heer Mazure zooveel liever meer be vrediging geschonken, nu de aandacht zoo oaverdeeld was. Tot weerziens maar, zoo luidde het. Des avonds om half acht was het de tanfare-muziek „Harmo nie" uit Oostburg, die onder lei ding van den dirigent, den heer CDr Schijve, concerteerde. In aanmerking genomen het weer, duHde men ook hiervan niet veel verwachten. Doch niettegen staande aanhoudenden regen werd het programma vo ledig uitgevoerd onder onverdeelde aandacht van zeer vele onder parapluies schuilende luistervin ken, die tot eer van de muzi- kauteD, tot het einde toe rond de tribune bleven geschaard. Het was dan ook een concert dat waardig gekeurd mag worden om plaat9 te nemen in de rij, die we van elders zoo nu en dan b(j feestelijkheden te hooren kregen en welke nu weer in levendige herinnering kwamen. Welverdient was het applaus, dat verschillende nummers ver wierven. Er mogen misschien niet erg »#el vreemdelingen onder het publiek hebben gestaaö, maar dan voorzeker heeft ook V.V.V. hiermede eer in gehaald en ge zien, dat een goed concert op prijs wordt gesteld. (Tusschen haakjesIs misschien ook opge merkt, dat de kiosk tegenover vreemdelingen een crisis-indruk maakt Niet alleen, dat de verf verweerd is, maar zelfs het dak is nog lek). En zoo is met alle misère de dag toch nog geëindigd onder een goeden indruk, dat er wil is en dat als er meegewerkt wordt, in Axel wat te bereiken valt. By gunstig weer Zou het een drukke dag geworden zijn, want behalve dat een drietal auto-cars met vreemdelingen, w.o. uit Blankenberghe, ons stadje bezochten, hoorden we van vele thuisbly vers, die gaarne het uitstapje naar hier zouden hebben gemaakt. Tot later dan. Hopen we dat de Pinksterdagen een en ander vergoeden. „Asaf". Gisteren trok de chr. zang- vereeniging „Asaf" van hiernaar Terneazen, om aao boord te gaan voor een watertochtje naar We- meldiuge. Natuurlijk was dit reisje onder de regenbuien ook minder prettig dan wanneer men de zon in de Scheldebaren ziet weerkaatsen. En zoo zal het regenweer ook deprimeerend op de ongeveer 1000 zangers en zangeressen hebben gewerkt, toen het concours een aanvang nam. „Asaf" ztu er nl. deel nemen aan het 19a zangersfeest der christ. zangvereenigingen, welke tot den Ring Zeeland behooren, als aid. van den Bond van Chr. Zang- en Oratorium- vereenigingen in Zeeland. Ondanks het slechte weer is het programma in volgorde afge werkt, zij het met weinig animo. Wat „Asaf" betreft, was de uit slag bevredigend in zoover het haar plaats heeft behouden als no, 1 der le afdeeling, ofschoon de beoordeeling, naar men ons mededeelde, aan het eind der 3-j*rige peiiode met r streng was. ,Asat" had te concurreeren met »Hosanna" uit Vlissingen, doch haalde 320 punten, tegen Hosanna 312. „Excelsior" uit Terneuzen be haalde 330 punten en „Zingt den Heere een nieuw lied" van Zaamslag 333 p., beide in de 2e afdeeling. Tentoonstelling Terneuzen. Te Terneuzen wordt in een reusachtigen houten keet een tentoonstelling van industrie ge houden, welke is samengesteld door de winkeliersvereeniging Klimop" in samenwerking met de V.V.V. Dinsdag is deze ge opend door den Commissaris der Koningin, die wegens een amb telijke reis toevallig in deze streek vertoefde. Na de commis saris hieldeD nog enkele heeren een toespraak op het welslagen der tentoonstelling. Naar gemeld wordt, maakt de tentoonstelling een flinken indruk en als de entree's en de verkoop evenredig zijn aan den opzet, zal zeker deze tentoonstelling aan hare verwachting beant woorden. De heeren H. H. van den Breule en F. B. G. de Meijer, die als de orgauisators worden genoemd, hebben alle eer van hun werk. Naar we vernemen gaat de 2e „jaarbeurs" te Breskens dit aar niet door, wegens gebrek aan deelname. Ot dit komt, doordat men te Terneuzen Bres kens vóór was, dan ol men te grootsprakerig was, dan wel het resultaat te gering, weten we niet, maar in elk geval ach ten we het ook beter, dat het succes eener Zeeuwscb-Vlaam- 8cbe tentoonstelling verdeeld wordt en dan tenminste een Zseuwsch Vlaamsche en geen plaatselijke tentoonstelling be doeld wordt. Daarover valt in de toekomst wel iets te zeggen. Anto te water. Maandagavond ongeveer 11 uur is nabij Sas van Gent een auto in het kanaal gereden, doof het springen van een band. Van

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2