Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Landbouw. Kecntszaken. Gemengd Nieuws. inneren, staat dit proces in ver band met de ontvoering van baby Lindbergh. Een zekere Ga ston Means en Norman Whitaker hebben destijds getracht Mrs. Evelyn Walsh McLean op te lichten voor 35000 dollar onder toezegging haar te zullen mede- deelen waar het ontvoerde knaapj£ zich bevond. Means verklaarde voor het gerechtshof, dat hij de twee mannen kende, die het kindje van Lindbergh hadden ontvoerd en dood achtergelaten in de Sourland Montains in New Jersey. Het was hem ook bekend geweest, dat de mannen het plan hadden het kind van kolonel Lindberg te ontvoeren en 500,000 dollar losgeld te eischen. In Maart 1932 hadden dezelfde mannen een poging gedaan, het ontvoerde kind van kononel Ro bert Guggenheim, een vriend van Charles Lindberg, uit te leveren op voorwaarden welke Guggen heim echter geweigerd had. Na herhaaldelijk een antwoord ontweken te hebben, gaf Means ten slotte als de namen van de beide ontvoerders op Irving Fenton en Wellington Henderson. Stamboekkeuringen. Gisteren had alhier keuring plaats van paarden, ten einde te worden ingeschreven in het Stamboek van het Nederlandsch Trekpaard (N.T.S Er werden 53 merriën voorgebracht, waar van slechts 2 werden afgewezen. Ingeschreven werden onder staande paarden van de daar achter staande eigenaars. Minerva van P. A. P. Diele- man, Gazelle van A. de Feijter Czn L;es van Jac de JoDge, Bertina en Blr.ssiDa van Jan de Putter Jzn., Guibertha van P van Fraaijenbove, Petronella en Martha van Jac. Dekker O 51, Emma van L. J. Wiemes D 101, Meta en Cora van Jac. Huijsser, Anna, Lena en Fanny van Jac. de Putter M 19, Helena vao Iz. de Feijter Hzn., Nora van W de Zeeuw, Juultja en Veronica van C. de Putter, Grisette van J. Kerckhaert, Campa van O. A. Dekker, Mira en Charmsuze van J. den Hamer Jzn alleD te Axel. Luna en Gisela van A Ph Buijsse, Kitty van M. A. B. Puylaert, Tilla van R d'Hert Azn., Isabella van A. C. Puy laert, Orie, Lena en Oda van R J. van Waes, allen te Zuid dorpe. Mien en Clara van Kind. Hyp. Daelman, Dina en Gonda van Caesar H. van Waes, Freule, Canula en Epacta van Gebrs. Daelman Jzn., Elza van Henri Goethal3, Eiinka van Ed. Ltu- reys, allen te Westdorpe. Snel, FaDnv, Markiezin, Cato en Elsa van M. Wauters te Sas van Gent. Anna, Mirza en Julma van H. Piasscbaert te Koewacht. Margot, Adelaide, Dora, Norma en Regina van J. Koster te Boschkapelle. Dora van A. G. Cerpentier te Zuiddorpe. Ta Hulst werden 37 mer ries getoond, waarvan 4 werden afgewezen. Ingeschreven werden Lieza en Willy van H. Suy, Elza van Wed. P. J. Borm te St Jansteen. Mina, Fanny en Paula van Ch. J. Steijaert te Hontenisse. Bes, Flora en Mina van J. E. Wolfert te Lamswaarde. Modesta, Bianca en Norma van L. BruggemaD, Irma van F. Volleman, Elza en Lieza van Em. van de Vijver, Willy en Nora van Pr. Bruggeman, Rena d'Alstein van H. J. de Waal, Madame, Flora en Flora van R. O. Buysse, Katrien en Ladie van W8d. J. B. Steyaert, allen te Graauw. Lady van Petrus Bruggeman, Bertha en Roaa van E Cleiren, Monica Clinge van A. d'Haens, allea te Olinge, Appassionata van Weezen de Theije, Bertha en B?rtba van H. Morres-Voet, Dina van Joh. K. Hameiink, allen te Stoppeldijk. Libora en Mina van G Vael- Dierick te Koewacht. AXEL, 16 Mei 1933 De barometer gaat vooruit en de grauwe luchten klaren wat op, zoodal de Meizon zich weer ver toont niet alleen, maar koesterend bladeren en knoppen ontplooit en we zien kunnen, dat we weer in de bloeimaand leven. Nog een paar weken en het is een Junizon, die ons in het zomer seizoen brengt. Zomerseizoen is bad seizoen en nu raadt de lezer misschien reeds waar we naar toe willen De tijd is er dan, dat ook hier ruimschoots en meer dan ooit zal worden gebaad, nu datondir toezicht geschiedt. Maar dames en heeren, meisjes en jongens, dat kunt u slechts op één voor waarde Gij moet lid worden van de bad- en zwemvereeniging, en zooals we reeds vroeger meld den, is aangifte reeds nu mogelijk bij een der bestuursleden van de plaatselijke vereeniging. We willen zelfs nog verder gaan en het u zoo gemakkelijk mogelijk maken. Stop een kaartje of een briefje met uw naam er op in de bus van ons redactie bureau (niet in den winkel brengenen wij zorgen voor de rest. Het tarief is zoodanig vastgesteld, dat dit niemand weerhouden kan. Wacht dus niet tot het seizoen er is, maar doe het nu, opdat het bestuur met een en ander rekening kan houden. De ingelanden van den Buthpolder vergaderden alhier in het Gulden Vlies ter vaststelling van de jaarlijksche rekening en begrooting. De rekening over 1932—1933 sloot met f 1813,22 aan inkomsten en f 1095,57 aan uitgaven batig slot f717,68. De begrooting werd vastgesteld op f 1459. Besloten werd om een dijk- geschot te heffen van f 1,50 per hectare. Vorig jaar werd geen dijkgeschot geheven. In de vergadering van stem bevoegde ingelanden van den Capellepolder werd Vrijdagmid dag de rekening over 1932—'33 vastgesteld op f 1444,93 aan in komsten en f 851,92 aan uitgaven, zoodat er een goed slot was van 593,06. De begrooting beliep in totaal f 1038, waarbij is begrepen de heffing van een dijkgeschot ad f 2 per hectare. Dezer dagen kwam de vis- scher C. alhier bij zijn in het ka naal onder de gemeente Koewacht 'iggende vischkarren en bemerkte hij dat daaruit de geheele voor raad paling, ongeveea 25 kg was ontvreemd. Voor den man beteekende dit een belangrijke schadepost. De politie steit een onderzoek in. Mdb. Crt. Hij steit verder voor een bi- zoader woord van dank te rich ten aan Dr. Jos. Muls, conserva tor van het Koninklijk Museum te Antwerpen voor zijn belang rijke bijdrage in het jaarboek over den schilder van Hulst, Cor nells Vos. Na de hoop uitgesproken te hebben, dat de tweede periode even rijk en vruchtbaar moge zijn als de voorgaande brengt de secretaris een uitvoerig jaarver slag uit, wat mede gedeeltelijkin het bestuursverslag, in het j rar boek opgenomen, is verwerkt. Daaruit bleek dat de kring, alhoewel met zeer bescheiden middelen werkende, gedurende de voorbije 5 jaar prachtig werk verricht heeft. Mej. Maertens gaf een kort overzicht van den stand der geld middelen: De inkomsten hadden over het afgeloopen jaar f 695 46 bedragen. De uitgaven f 689 651/,, alzoo een batig saldo latend van f 5 80VS De begrooting voor 't volgend jaar werd hierna vastgesteld. Een speciaal woord van dank werd nog gebracht aan freule Collot d'Escury, die nog kans ge zien had buiten de vereeniging om, middelen te vinden voor de uitbreiding en inrichting der Oud heidkamer. In principe werd nog besloten, in den zomer een excursie te ma ken naar Walcheren per auto-cars. Het bestuur werd gemachtigd het plan nader uit te werken. De goed bezochte vergadering werd hierna gesloten. D.v.N.Br. Oudheidkundige Kring „I)e vier Ambachten". In een der lokalen van het stadhuis hield de oudheidkundige kring „De vier Ambachten" te Hulst jl. Donderdagavond hare jaarvergadering, onder presidium van zijn voorzitter, den heer R Wilking. Deze herdacht met enkele woor den het le lustrum van den kring en deelde mede dit niet beter te hebben kunnen gedenken, mede met liet oog op de vele leden buiten Huist woonachiig, dan door de uitgifte van het zeer fraai verzorgde jaarboek 1933. Naast woorden van welkom bracht hij dank aan zijn mede bestuursleden voor hun werk kracht. Hij dankte voorts burge meester Truffino voor zijn onver- moeiden ijver en medewerking, freule Collot d'Escury uit Kloos- terzande, de stuwkracht voor de inrichting der oudheidkamer, de penningmeesteresse mej. Maer tens, den secretaris den heer Veugelers, den bibliothecaris en archivaris, den redacteur van het jaarboek Dr. Jos J. Gielen en den heer J. R. de Jonge te Axel. Zaamsiag. Vrijdag werd alhier openbare vergadering van den Gemeente raad gehouden. Ingekomen was een schrijven van Gedep. St., waarbij bericht wordt dat de beslissing omtrent de begrooting 1933 tot ljulia.s. wordt verdaagd. De begrooting van het Burg. Armbestuur 1933 werd gewijzigd, terwijl de rekening van hetzelfde college over '32 werd vastgesteld met een goed slot van f89 55 Aan Oen heer P. C. de Moor Hoofd der O. L. school werd tegen Aug. a.s. eervol ontslag verleend wegens het bereiken van den 65 jarigen leeftijd. In zijn plaats werd benoemd de heer F. C.Janse-Verplinckete Othene. Door den Voorzitter werd met waardeering gesproken over den arbeid van het aftredend school hoofd, waarbij de heer Wisse zich aansloot, terwijl dhr- Maas zijn leedwezen uitdrukt over het verhuizen van dhr. Jansen, van het gehucht Othene naar de dorps school. Als leden van het Burg. Armb. werden herbenoemd de heeren Jan Scheele Wz. en Sal. Scheele en benoemd Jac. Rooze in de plaats van J. van de Wege die ontslag nam. Bij deze verkiezing werd door dhr. Maas een cause rie gehouden over Jacobus 2:24. Verder kwamen ter tafel di verse verzoeken krachtens art. 13 der L O. wet, waarbij door een rijke boer voor een kind maar even f80 per jaar gevraagd werd. B. en W. stelden voor aan ieder f 25 te geven. Hierover ontspon zich een breede discussie, waarbij dhr. D. Dees wees op het z i. onbillijke, dat vroegere menschen f 30 kregen. Dhr. Maas steunde hem roe rend. De Voorz. betoogde dat ook in dezen naar een lager peil moet worden gestreefd Dhr. Koopman wilde een auto bus van gemeentewege en werd gesteund door dhr Haak, omdat j het volgens hem goedkooper uit- komt. Dhr. A. Dees wilde tot f20 terug voor allen, ook vroegere verzoekers. Dhr. Buijze vond het verschil ook wel niet in den haak, maar aangezien onze riemen korter worden, wordt het roeien moei» j 1 ijker. Bij een wijziging der Begroo tingen 1932 en '33 zong de Voorz. in mineur over den slech ten toestand der gemeente-finan- ciën en ziet reeds Zaandam in het verre verschiet. Nog kwam ter tafel een voor stel van B. en W. om de eerste f 3 van hetgeen een vrouw ver dient niet in mindering te brengen voor steun. Dit bracht de tongen in beweging. Dhr. Hameiink ziet er geen voordeel in voor de groote ge zinnen. Dhr. Maas gaf les in aanschou welijk onderwijs over het leven van een arbeider en bracht ter tafel een staat, waaruit blijkt dat nog velen in den lande duizenden verdienen en stelde voor de f3 voor allen vrij te geven. Dhr. Buijze onderwierp het be leid van B. en W. aan scherpe critiek. Het vroegere voorstel Hamelink moet z.i. eerst afgehan deld worden eer een nieuw ter tafel komt. Dit voorstel is voor de gemeente wel zeer voordeelig, want vrouwen met meer dan 2 kinderen kunnen niet gaan werken. Er moet in den geest van Hame- ink gewerkt worden om van den Minister 3 of f 2 vrij te krijgen, want elke cent beteekent voor een arbeider goud. Dhr. Koopman is bang om met steun nog hooger te gaan, en vreest het spook der steeds hoo- gere belastingen, hij verwacht het volgende jaar 200 opcenten op de Pers. Bel en ook alle andere lasten hooger te zien. Dhr. Maas betoogde dat een vrouw niet mag gaan werken, maar in haar gezin moet zijn. De Voorz. meende, dat de steun niet hooger mag worden, dan hetgeen met werken kan vei diend wórdenterwijl de ge meentekas voordeel heeft van werkende kinderen. Dhr. Koopman wil de arbei dersbonden in dezen laten werken. Die moeten den Minister wakker schudden en ook die mij sheer Meijer de Vries, die zoo rood is als een koe (een rooie koe zeker Corr.) waarvoor het platteland niets doet. Met de stemmen van dhrn. Maas en Buijze tegen werd het voorstel van B. en W. aange nomen. Drgaan voor uitvoering steun regeling. Dhr. Buijze wees op den slak kengang die met dit lichaam ge volgd wordt en waardoor thans B. en W. als zoodanig optredtn, wat in strijd is met de wet Hun handelingen ten opzichte van de gedeeltelijke werkloozen is niet overeenkomstig art. 7 der steun regeling en maakt de arbeiders werkschuw, omdat werken voor hen financiëele schade beteekent, wat ken doet liegen en bedriegen. De Voorz. meent, dat B. en W. den weg volgen door den Min. aangewezen, cn meent dat de bonden maar moeten zorgen dat hst anders wordt. Dhr. Buijze zegt te spreken als raadslid en niet als voorzitter eener arbeidersorganisatie. De Minister is z.i. door B. en W. om den tuin geleid en snapt hun bedoeling niet. Dhr. Maas sloot zich hierbij aan. Vastgesteld werd een nieuw tarief voor electr. licht, ais volgt Tot 1000 K W U 40 ct., 1001 2000 35 ct-, boven 2000 30 ct. Voor kracht1000 K W.U. 20 ct., 1001 2000 15 ct., boven 2000 10 ct. Bij een besluit tot het aangaan van een kasgeldleening groot f 5000 bleek, dat de Regeering niet erg scheutig is met'het uit betalen van haar aandeel in de steunverleening, waardoor de ge meenten in moeilijkheden komen. Rondvraag. Dhr. Maas wilde de werkloozen om beurten laten werken, wat door den Voorz. werd toegezegd, behalve voor de begraafplaats, waar vertrouwde menschen noo- dig zijn, omdat eenige jaren ge leden een onverlaat werkzaam op de begraafplaats, de brutaliteit had een lijk te schenden. Door de h.h. Haak, Maas en Wisse werd in dit verband hulde gebracht aan die bewuste ver trouwensmenschen voor het door hen geleverde werk en drongen er op aan om de begraafplaats verder in gelijken geest te be werken, Dhr. Koopman wilde uit be zuinigingsoogpunt de beide scho' len te Othene opheffen en de kinderen met een bus naar het dorp halende „afgevaardigde van Othene", dhr. Maas kwam hier tegen op, dat spreekt vanzelf. Met dankzegging werd de ver gadering hierna gesloten. De collecte voor de stich ting Tehuis voor alleenstaande blinden van alle gezindten te Wolfhézen heeft te Zaamslag op gebracht f 122.40. De Officier van Justitie te Mid delburg heeft cassatie aangetee- kend tegen het vonnis der Recht bank van 5 Mei 11, waarbij D. D., 37 jaar, landbouwer te Axel is ontslagen van alle rechtsver volging, met bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, ter zake van ten las te gelegde overtreding van de Crisis Varkenswet (oormerken). Crisis-Tarwewet. Door den plaatsveivangenden kantonrechter te Hulst, Mr. R. J. J. Lambooy, is schriftelijk uit spraak gedaan in de zaak tegen E. G. v. C, directeur derC.H.V. te Hulst, beklaagd van overtre ding der Crisis-Tarwewet (het in voorraad hebben van tarwebloem B en het niet bijhouden van voorgeschreven registers). Zooals bekend waren door het O. M. tegen verdachte bij de eerste behandeling der zaak geld boeten geëischt van f3000 en f 150, subs. 150 en 15 dagen hechtenis, doch de kantonrechter mr. Van de Ven gelaste een nieuw getuigenverhoor. Dit heeft op 4 Mei 1 1. plaats gehad en het O. M. persisteerde bij zijn eisch. De verdediger van beklaagde, mr. Dieleman, concludeerde tot vernietiging van de dagvaarding, op grond dat uit het getuigen verhoor was komen vast te staan, dat de kwaliteit van beklaagde daarop onjuist was opgegeven. Overeenkomstig de conclusie van den verdediger heeit de plv. kantonrechter uitspraak gedaan en het O. M. niet ontvankelijk verklaard in zijn eisch. Het goud. van de „Lutine" Zooals bekend is de heer B cker uit Gennep begonnen met zyn pogiDgen om de schatteD, die met de „Lutine" naar den zee bodem boven Texel zijn gezon- ker, op te graven. Een lezer van de N.R. Crt. heeft naar aanleiding van dit feit eens gezocht in oude kran ten, o( hij ook iets van het ver gaan van dit Engelsche schip kon te weten komen en vond een bericht gedateerdLonden 25 October 1799, waarin stond dat ter hoogte van het Vlie het Eng. Frtgat la Lutine was ge zonken met aan boord behalve een groot aantal passagiers, hon derd en veertigduizend ponden sterling dat voor de Arméa aan de Helder en daarna eene aan zienlijke somme gelds naar Ham burg moest overbrengen om al daar het crediet van den Koop handel te onderst"UDen, zoodat het verlies aan geld alleen op vijl maal honderdduizend ponden Sterliug wordt gerekend. Er is slechts een man van de Equi page gered. De ramp van de Lutine greep 9 of 10 October plaats, pas 13 November scheen men er to Leeuwarden van te hooren, en dan nog op deze wel zeer be knopte wijze. Sensatie was de journalistiek in die dagen al even vreemd als snelle berichtgeving. Noch voor, noch na genoemden datum konden we een bericht betreffende de Lutine in den ligger van 1799 vindeD. Men vindt er tamelyk uitgebreide be richtgevingen over wat in zeer ver afgelegen strekeD, b(jvoor beeld in Italië geschiedde, voorts het een en ander over den strjjd in Holland tegen de Engelschen en Russen, maar al zeer weiDig over wat er in Friesland of, ge lijk in dit geval, vlak by de Friesche wateieD gebeurde. En dan nog langs welk een omweg, via Londen

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2