geneest -en v&tftiaaii de fuiUL Gemengd Nieuws. Landbouw. Ex-minister van Gyn. f Gisteren is te 's Gravenhage op 66-jarigen leeftijd overleden prof. mr. Anton van Gijn, oud minister van financiën. We si ij den voort. Uit een onderhoud dat de re dactie van de Nieuw Rott. Crt. had met den minister van finan ciën, ZExc. De Geer, wordt de conclusie getrokken, dat het te kort op den gewonen dienst voor 1934 volgens de thans bestaande gegevens kan geraamd worden op f 122 millioen. Radio-reglement gewijzigd. Bij Kon. Besluit van 22 April 1933 zijn thans de regelen vast gesteld welke gelden ten aanzien van de z.g. „politieke" radio-uit zendingen. tuurlijk een bescherming te zijn voor de piloten zelf. Afschaffing daarvan acht de directie dus niet in hun belang, vooral niet voor de jongere piloten. Aten verlangt 109 pet. meer vlieggeld voor nachtvluchten. Het reglement voorziet in een ver- Jiooging van de vliegpremie voor nachtvluchten van 33 pet., waar mee de piloten zich blijkens de door hen geteekende arbeidsover eenkomst destijds vereenigd hebben. De directie acht zoowel dit percentage als de wijze van be scherming der nachtvluchten bil lijk. De eischen van de vereeniging die bovendien geweigerd heeft den reglementairen weg te volgen om de wenschen der piloten aan bedoeld in e van dit artikel volgt na arbeid op Zondag een vrijen dag op één der dagen van die zelfde week", adviseerde de Com missie afwijzend. Twee vertegen woordigers van den Raad stemden tegen en één voor. 1 vertegenw. van den Raad was afwezig. De vertegenwoordiger van de ambtenaren stemde voor; de an dere vertegenw. van de ambte naren was afwezig. b. Van artikel 24 lid 1 ver vallen van „verricht boven 48 uur per week plus 12 uur per maand'', de woorden „plus 12 uur per maand". De Commissie adviseerde om deze wijziging voor te stellen. Allen stemden voor behalve één vertegenw. van den Raad. c. Artikel 41 lid 1 c. 5o aan C. de vergoeding toe te ken- neD, aan de plaatselijke contro leurs van den Plantenziekten kundigen Dienst voor ke'uringen dezer zendingen, bepaald op f1 (één gulden) per keuring van 10 090 K.G. ot een gedeelte daarvan. De Kath. Landbouw winter school, te Hulst, die in 1920 plechtig geopend werd, heeti Maandag haar 12V2-jarig bestaan gevierd, nadat 's morgens in het schoolgebouw de examens waren afgenomen. In den namiddag werd een feestvergadering gehouden waar- bjj o.a. tegenwoordig waren de laspecteur van het Landbouw onderwijs, de Voorzitter en Se cretaris van den N' C. B., en B. en W. van Hulst de Direc Bepaald is dat de uitzendingen niet mogen inhouden een recht- streeksche dan wel zijdelingsche of bedekte ondermijning van gods dienst, zedelijkheid, gezag en volkskracht, noch kennelijk be stemd mogen zijn voor het bui' tenland, indien bekend is, dat zij in een bevrienden staat niet zijn toegelaten. Mededeelingen van politieken aard mogen bovendien niet anders inhouden dan een stellige uiteen zetting of toelichting van politie ke beginselen. In bepaalde gevallen en om standigheden kan door den minis ter van Waterstaat worden toe gestaan dat medeelingen van po litieken aard, welke niet aan deze eischen voldoen, worden uitge zonden. Repliek der K. L. M.-directle. In een uitvoerig communiqué heeft de directie van de KLM. geantwoord op den brief van de Ned. Vereeniging van Verkeers vliegers betreffende het collectief ontslag der piloten, waarin aller eerst uiteengezet wordt, dat de Ver. van Vliegtuigbestuurders niet den reglementairen weg bewan- deld heeft, voorgeschreven in hej reglement betreffende de dienst- voorwaarden. Wat de eischen der piloten betreft merkt de directie het vol gende op De vliegtuigbestuurders zijn van oordeel, dat het eenige juiste betalings-systeem is een vast sa laris zonder vliegpremie. De directie gaf te kennen, dat men uiteindelijk tot een vast sa laris zal komen, doch dat zij den tijd daartoe nog niet rijp acht. Ze heeft de vereeniging reeds eer der verzocht een voorstel ter zake te ontwerpen, dat dan door de directie bestudeerd zou worden. Hoewel de vereeniging destijds toezegde aan dit verzoek gevolg te geven, is zulks tol heden nog niet geschied. De daggelden voor verblijf te Bandoeng wenschte men voorts op f 15 inplaats van op f 12 te zien vastgesteld. De vermindering van daggelden te Bandoeng is destijds voor ad vies bij de commissie van advies geweest, die f 12 noodig en bil lijk vond. Daarbij werd tevens in aanmer king genomen dat de hoogste re- geeringsambtenaren in Ned.-lndië een daggeld van f 12 genieten. In 1932 zijn nieuwe vlegtuig-be- stuurders in dienst genomen op lagere voorwaarden dan het re giement vliegtuigbestuurders aan geeft. Bedoelde bestuurders wa ren met hun aanstellings-voor- waarden volkomen tevreden, ter wijl die voorwaarden vanzelfspre kend die der reeds in dienst zijnde bestuurders niet raakten. Men wenscht ook de verplichte deelneming in het spaarfonds te doen vervallen, aangezien men dit voor alle deelnemers zeeron- gewenscht acht. Hiertegenover merkt de directie op, dat verplicht moet gespaard worden de helft van de vlieg premie, waarop de K.L M. een behoorlijke rente vergoedt. Deze verplichting bedoelt na- het oordeel van de commissie van advies te onderwerpen en de houding van den raad van bestuur en de directie der K.L M. daartegenover, blijken voldoende redenen voor de vliegtuig-bestuur ders te zijn om de verantwoor delijkheid op zich te nemen voor de gevolgen van een collectief ontslag. De toestand van West-Indië. Volgens een Aneta-bericht heeft de Gouverneur van Curasao den Kolonialen Raad geopend met een openingsrede waarin Z.Exc. zeide „dat de verhouding tot de naburige landen gunstig was. De rust onder de bevolking con tinueerde. De economische toe stand is niet slechtde scheep- vaait verminderde niet. De han del ondervindt echter moeilijk heden. Het toeristenverkeer is goed. De oogst was voldoende. De industrie onderging een ge ringe uitbreiding en de werk loosheid vermeerde niet. Op Aruba is de toestand niet slecht; de raffinaderij werkt op volle kracht en de oogst was goed. De toestand op Bonaire is minder zorgwekkend. De toestand op de Boven- windsche eilanden is niet slech ter geworden. Saba en St. Eusta- tius hadden onder een orkaan te lijden, doch konden worden ge holpen. De hoekwormziekte werd krachtig en met succes bestreden. De inkomsten van de kolonie overtroffen de verwachtingen. De verdere doorvoering van de ge lijkstelling van het onderwijs, volksgezondheid en ambachtson- derwijs vond plaats. De tuinbouw, kleinlandbouw en visscherij heb ben de aandacht. Mogelijkheid voor een mijnindustrie bestaat op St. Eustatius". Tot heden was de toestand in West-Indië altijd zorgelijk. Zou dat nu op eens gekeerd zijn, ondanks malaise overal We hopen het, maar het is niet on mogelijk, dat deze beschouwing eenigszins aan den te gunstigen kant is- AXEL, 12 Mei 1933. Strikt noodig is het wel niet, maar toch gelooven we goed te doen met er aan te herinneren, dat aanst. Maandag de zomertijd is aangevangen en dan ook de verschillende middelen van ver voer hun nieuwe dienstregeling doen ingaan. Georg. Overleg. Men schrijft ons van officiëele zijde In de vergadering van de Com missie voor Georganiseerd Over leg in ambtenaarszaken alhier ge houden op Dinsdag 9 Mei j I., werd het werkrooster voor hit personeel van de gasfabriek be handeld. Hierover werd nog geen advies gegeven, aangezien deze materie niet voldoende was voorbereid.. Omtrent het verzoek van de afdeeling van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst om a. aan artikel 23 lid 1 van het Ambtenarenreglement na f op te nemen g. voor ambtenaren te vullen metzwagers en schoon zusters. d. Artikel 41 lid c. 6o te lezen overlijden van de(r) echt genoot^) of een der inwonende kinderen tot en met den dag der begrafenis. e. Artikel 41 lid 1 c. 7o aan te vullen metzwagers en schoon zusters. De Commissie adviseerde met algemeene stemmen het ambte narenreglement overeenkomstig het onder c, d en e gevraagde aan te vullen. Grondbelasting. Belanghebbenden worden eraan herinnerd, dat in de maand Mei de verschuldigde termijnen der Grondbelasting aangezuiverd moe ten worden anders een maan- briefje We vernemen, dat de Chr. Harmonie „Hosanna' alhier op Zaterdag 24 Juni een uitstapje hoopt te maken naar Breskens, ter opluistering van den Zangers dag aldaar te houden door den kring van Chr. Zangvereenigingen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer A. J. Rutgers, leeraar aan de Ambachtsschool te Hulst, is in gelijke betrekking benoemd te Utrecht. Te IJzendijke is Dinsdag avond tijdens een vrij hevig onweer de bliksem geslagen in een schuurtje, waarin een paard gestald was. Het schuurtje is ten deele afgebrand, het paard bekwam wel enkele brandwon den, maar kon toch worden ge red. Gevonden. Schildersladder. Hotel de Lo- zanne. teur der L indbouwwioterschool te Boxtel en vele Eerw. geeste lijken en leeken. Te Koewacht is bij den landbouwer C. v. R. onder zijü vee dat zich in de weide, ge legen onder St. Jansteen bevindt, bet mond en klauwzeer uitga- broken. Hulstbl. Staking Te Zevenbergschehoek dreigt, evenals in 1926, een landarbei- dersstakiog te zullen ontstaan in verband met een looncot flict. De rdksbemiddelaar prof. mr. Aalbersp, heeft partijen bij het dreigend landbouwcot fl ct, het welk zich uitstrekt over geheel West-Brabant opgeroepen tot een bespreking op het gemeentehuis te Roosendaal. Men wil de loonen met 10 pet. verlagen, doch de arbeiders gaan er niet mee accoord. Le boeren motiveeren de loonsver laging op het feit, dat de crisis- wetten niet aan de verwachting beantwoorden. Hoe gaarne zy de arbeiders ook bun zskerDiet te hoog loon gunnen, het is niet vol te houden. De arbeidersorganisatie^ vra gen arbitrage, doch de boeren weigeren die, omdat reeds vroe ger bleek, dat het geen resultaat geeft. De Ryksbemiddelaar kon niet slagen in eenige toenadering der partijen. Naar we vernemen zal de veilingsvereeniging te Oostburg eerstdaags worden geliquideerd Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/, ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J S Post. C. t -ch. Zondag 51. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Lacas 24:46 48. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Uitvoer aardappelen De Minister van Oeconomische Zaken en Arbeid heeft voor het tjjdvak van heden tot en met 30 Juni, in afwijking van het bepaalde by zijne beschikking d.d 19 December 1932. A, voor onderzoek van voor uitvoer bestemde zendiügen aardappelen, voor zoover deze voor veevoeder zyn bestemd, het tarief vastgesteld op 1 (ééo gulden) per 10 000 KG. of ge deelte daarvan B bepaald, dat eene partij aardappelen, om geacht te wor den als veevoeder te zyn bestemd, aardappelen van ten minste twee soorten, dooreengemend, moet bevatten Doodgeschoten Te Mid- delbeers is in een sloot het lijk gevonden van den 54-jarigen landbouwer T. Dicker uit Mid- delbeers. Toen D. Dinsdagavond om 10 uur nog niet was thuis gekomen, gingen zyn familie en de politie er met lantaarns op uit om hem in de donkere bos- schen te zoeken. Te ongeveer 2 uur in den nacht vond men het lijk van den landbouwer met een schot wond in den hals; de schedel vertoonde een kleinere schot wonde. Het geweer van den ver- slagene hing hem nog op den rug. Het word niet onmogelijk ge acht, dat het slachtoffer is ge troffen door het schot vbd eeD persooD, die hem op de jacht vergezeld zou hebben. D. die in het bezit is van een jachtacte, was per rijwiel op ko nijnenjacht uitgegaan. Het rijwiel is nog niet terug gevonden. Het terrein van het ongeval is in wjjden omvang afgezet. De omstandigheden wjjzen er op, dat D. niet door een schot uit zijn eigen geweer kan zyn getroffen. Smerig zaakje. Naar gemeld wordt zyn naar Rotterdam overgebracht de ma kelaar N. te Middelharnis. de timmerman L., de tuinder L. en de landbouwer P, allen te Dirkslaad, die er van verdacht worden betrokken te lyn bjj de jervalschingsaffaire te Dirksland Zij zullen te Rotterdam ter be schikking van de Justitie worden gesteld. Omtrent de toedracht der zaak verneemt de Avp. het volgende De tuinder L te Dirksland wordt er van verdacht den grond die hij voor zijn eerste kas ge kocht had van den heer K. vooi f 2400, te hebben laten kwitee- ren voor f4000. Voor zijn vol gende kas kocht de tuinder L, land van den heer P. te Dirka land voor een bedrag van f 2700, doch hij liet een kwitantie door den heer P. teekenen van 1 4300. Het was L. bekend, dat een eeldschieter uit Den Haag 60 pet, hypotheek zou willen geven on de werkelijke waarde. L. liet den timmerman L. de kassen bouwen, die volgens den tuiDder L. f6100 zouden gekost hebben Hij had echter den timmerman L. een kwitantie laten teekenen, vermeldende dat deze een voor schot had ontvangen vaD 1 6000. De werkelijke kosten ran de kassen waren echter maar f 36C0, zoodat de geldschieter uit Den Haag door deze truc er voor de volle en werkelijke waarde tus- schen zat De makelaar N. te Middel harnis taxeerde grond en kassen op i 20 000, terwyl de werkelijke waarde maar f 13.000 was. De makelaar taxeerde echter een en ander na inzage te hebben gekregen van de bovenvermelde kwitanties. Er wordt een onder zoek ingesteld, ot deze makelaar bekend was met het feit, dat deze kwitanties valsch waren. Ook stond op de koopacte nog een schuur vermeld, doch deze was niet aanwezig. Later kreeg de heer A. A. M. te Sommelsdijk opdracht alles te herschaften en deze kwam op een veel lager bedrag. Naar men zich herinnert wer den de tomatenplanten van den tuinder L vergiftigd L. verdacht er «ten arbeider den H. van, eveneens woonachtig te Dirks land, die vroeger bij L. werk zaam was geweest, doch was weggegaan wegens oneeDigbeid. Uit wraak heelt den fl., die blijk baar met verschillende dingen goed op de hoogte was, de zaak omirent deze vervalschingsat- faire aan het rollen gebracht, met het gevolg, dat momenteel reeds vi*r personen zijn gearres teerd. Het onderzoek is nog niet afgeloopen en men neemt aan, dat nog meer personen bij deze affaire betrokken zijn geweest. - Dinsdag hebben te Rotter dam twee mannen de winkelier ster, mej. Letink, die een zaak in ijzerwaren, in de Maretak straat heeft, in haar winkel over vallen, waarbij zij getracht heb ben de kas te rooven. De juf frouw verzette zich hevig, zoodat de overvallers zonder buit mors ten vlnchten, achtervolgd door de juffrouw. Buiten hebben eenige omstan ders de kerels achtervolgd, waar op een van hen gegrepen werd en aan de politie kon worden overgeleverd. In den avond werden ook de medeplichtigen een persoon had op den uitkjjk gestaan gearresteerd. Schietpartij Aan het Win- scboterdiep te Groningen heeft een vechtpartij plaats gehad tus- schen een aantal dronken per sonen, waarby °°k geschoten is, Hierby werden twee bunuer ge raakt, n.l. de gebroeders L. Een van hen, H, L kreeg een schot in den buik en in een beep, de ander, E. L., een schot in den pols. Zij hebben zich naar het Ziekenhuis begeven om zich t4 laten verbinden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ds. Reeser, die indertijd terzake van anonieme brief- scbryverij tot gevangenisstraf is veroordeeld, is door de provin ciale Synode van Gelderland uit zijn ambt ontzet, Ds. Reeser was Ned. Herv. predikant te Winterswijk. Hij is in hooger beroep gegaan. In de boerderij van den landarbeider Lauterbach te Ui* lersdorf, district Glatz (Dtlia ZONDAG 14 MEI 1933. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2