Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. maken, welke de meest geschikte is voor algemeen gebruik. De Tuiksche Roode Halve Maan heeft hiervoor een bedrag van 600.000 Turksche ponden uitgetrokken en binnenkort zal met het onderricht in het gebruik van gasmaskers een aanvang worden gemaakt. Demonstraties worden gegeven in de scholen en maatregelen, om de gevolgen van gasvergiftiging te bestrijden, worden door middel van de film bekend gemaakt. De 18 Mei Volkenbondsdag en de Scholen, Gedurende reeds een lange reeks van jaren organiseert de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", welks Hoofdbestuur en verdere organen zijn samen gesteld uit personen van elke politieke en godsdienstige rich ting, op den 18 Mei haar Vol kenbondsdag. Deze beoogt om, zooveel mogelijk op een en den zelfden dag en zooveel mogelijk door geheel het land, aandacht te schenken aan den Volkenbond, zijn beteekenis, zijn werk, en zoodoende te komen tot een vermeerderde belangstelling voor deze instelling, die alleen dan, wanneer zij leeft bij allen, kan groeien tot een organisme, waar van kracht uitgaat. Telken jare sedert 1927 is van de zijde van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een aanschrijving uit gegaan, waarin aan de school- autoriteiten zoowel van het Lager als het Middelbaar onderwijs is verzocht de beteekenis van den Volkenbond, in de schooljaren uiteen te zetten. Dit jaar is opnieuw zoodanige aanschrijving van de zijde van den Minister aan de schoolauto- riteiten uitgegaan. In dit schrij ven wordt o.a. gezegd „Evenals in de vorige jaren heeft het Bestuur der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede mij verzocht, de beteekenis van den Volkenbondsdag in de scholen uiteen te doen zetten. In 1932 is daaraan geen gevolg gegeven, omdat ik meende, dat de gedachte aan dezen dag reeds voldoende ingeburgerd was, zoodat een jaarlijksche herinnering daaraan mijnerzijds mij overbodig leek. Nu genoemd Bestuur op een dergelijke herinnering bijzonder prijs blijkt te stellen, verzoek ik U aan de hoofden der onder Uw toezicht gestelde onderwijsinrich tingen een aanschrijving te rich ten, waarin hun wordt medege deeld, dat ik gaarne zag, dat op 18 Mei a s. in de scholen de be teekenis van den Volkenbonsdag wederom uiteengezet wordt". Indien zoo algemeen mogelijk aan de uitnoodiging, in het rond schrijven van den Minister ver vat, gehoor wordt gegeven, zal zulks er ook dit jaar toe kunnen bijdragen, dat de 18 Mei-Volken bondsdag op de scholen in ge heel Nederland begrepen worde. Staten-Generaal. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft Zaterdagmiddag met de ge bruikelijke plechtigheden de zit ting der beide Kamers der Staten- Generaal gesloten na de volgende rede Gedurende deze zitting der Staten-Generaal zijn onderschei dene wettelijke maatregelen tot stand gekken. Bij de behandeling van de ont werpen van wet tot nieuwe vast stelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kan tongerechten behoorende tot de gerechtshoven te 's-Hertogen- bosch, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden en houdende wettelijke bepalingen in verband met de nieuwe vast stelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kan tongerechten, nam de Tweede Kamer 9 Febr. van dit jaar een motie aan tot schorsing van de beraadslaging. Hierdoor ontstond een conflict tusschen het kabinet en de Tweede Kamer. Met het oog op dezen toestand heeft H. M. de Koningin besloten de Tweede Kamer te ontbinden. De Eerste Kamer en de nieuw gekozen Tweede Kaïner zullen op 9 Mei in vereenigde vergade ring bijeen komen. De Koningin heeft mij opge dragen u dank te zeggen voor den ijver en de toewijding door u betoond. In naam der Koningin en daar toe door Haar gemachtigd ver klaar ik de zitting van de Slaten- Generaal te zijn gesloten. Een tunnel onder de Maas. Naar de Maasbode verneemt, is binnenkort een voorstel van B. en W. van Rotterdam aan den gemeenteraad te verwachten, waarin in overweging wordt ge geven een beginseluitspraak te doen over den bouw van de tunnel onder de Maas. B. en W. zouden daarmede tevens machtiging vragen om in over leg te treden met het Rijk en de Provincie over de verdeeling der kosten van dezen tunnelbouw. Veekeuringen. De uitslag van de gehouden veekeuring te Zuiddorpe was als volgt Stieren. 1. Eduard van de Vereeniging, 80 punten. 2. Nico van René de. Munck 77,5 3. Guust van dezelfde, 75,5 4. Jupiter van A. d'Hert, 75 Koeien. 1. Lena van R. van Overloop, 83 punten. 2. Boerinne van A. Bonte, Koe wacht, 81,5- 3. Greta van A. d'Hert, 81. 4. Bertha van J. Noët, 80,8. 5. Hert van M. Puylaert, 80. 6. Clara van L. Oudenaerd, 79,8 7. Bonte van M. Puylaert, 79,5 8. Rosa van E. de Munck, 79 9. Roza van Alf. d'Hert, 78,5 10. Koba van A. Buysse, 78,2. 11. Lena van H. Bonte, 78. 12. Nella van A C. v. Waes 78 13. Lena van R. van Waes, 78. 14. Bonna van M Puylaert, 77,8 15. Martha van A. C. v. Waes, 77,6 16. Marianne van dezelfde, 77,5 17. Blondine van R. v. Overloop, 77,5 18. Sulma van A. de Munck, 77 19. Oda van A. C. van Waes 77 20. Greta van R. d'Hert, 76,8 21. Dina van dezelfde, 76,7 22. Mina van H. Bonte, 76,7 23. Charlotte van A. Buysse, 76 .24. Aubertine, van dezelfde, 76 25. Dina van R. de Munck, 75,8 Als men weet, dat 75 punten recht geven op een le prijs, dan zien we, dat alle getoonde vee le klasse dieren waren. Te St. J a n s t e e n werden de volgende punten toegekend Koeien, 1 maal gekalfd 1. Blom van A. Dobbeiaer, 78,5 punten. 2. Roza van J. F. Kant, 77,5 Koeien 2 keer gekalfd 1. Dora van F. de Koek, 79,5 2. Elza van Al. van Acker, 79 3. Cora van B Hesters, 78 4. Mina van Th. Pauwels, 77 5. Elza van F. de Koek, 76 6. Blom van D. Verstraeten, 75,5 Koeien, 3 keer gekalfd 1. Bertha van A. Dobbeiaer, 84 2. Elza van dezelfde, 83,5 3. Ster van F. de Koek, 81 4. Corrie van Th. Pauwels, 79 5. Witte van F. de Koek, 78,5 Oudere koeien 1. Witte van D. Verstraeten, 81 2. Dora van G. Vael, 79 3 Mina van F." de Koek 78 4. Sterre van G. Vael, 77,5 5. van A. van Looij, 76 Stieren 1. Dorus van Wed. Piessens, 79 2. Jan van A. Reijns, 75 3. Frits van Th. Pauwels, 73 4. Bart van H. Breijaert 72 Ter verbetering zij gemeld, dat de stier van de Stierenver- eeniging te Hoek geen 87, maar 78 punten had, dus evenveel als Mina's Meine lil van Axel, maar hij stond op de le plaats als de beste. Het Kroondomein in 1982. De administrateur van de rent ambten behoorende tot het Kroon domein, heeft verslag uitgebracht over den toestand der bezittingen gedurende 1932. Daar die bezittingen voor een overgroot deel uit landbouwbe drijven bestaan en dus het ver slag vrijwel uitdrukt den alge- meenen toestand van den land bouw in 't algemeen, ontleenen we er het volgende aan De economische crisis is voor de op het Kroondomein uitge oefend wordende bedrijven als een ramp van ongekenden om vang en hevigheid te beschouwen. Door tot het uiterste opge voerde exportbelemmeringen na men gedurende het verslagjaar de moeilijkheden voor landbouw, veeteelt, boschbouw, griend en rietcultuur nog in onrustbarende mate toe. De grootste onzeker heid bestaat met betrekking tot den afzet der te telen producten en de te volgen bedrijfsmethoden. De prijzen van bijna alle land bouwproducten waren slecht tarwe en suikerbieten waren vrijwel de eenige producten welke, dank zij den regeerings- steun nog loonend konden wor den verbouwd. Zoowel de prijzen van rund vee als van paarden, varkens, schapen en kippen liepen in het verslagjaar nog verder achteruit, waardoor wederom ernstige ver liezen door velen werden geleden. AXEL, 9 Mei 1933. Na een tijdperk van langdurige droogte is s dert Zaterdag eenige verandering van weer ingetreden en tot veler voldoening zijn we am den regen geraakt. Behalve dat dit de weiden en akkers en tuinen ten goede komt, zullen ook veel menschen weer meer gemak ondervinden, als de regenbakken wat gevuld zijn en de pompen weer water geven. Wel reed van gemeentewege de waterwagen rond, doch koopen valt in dezen tijd ook niet mee. Locaal telefoon. Ter bijwerking van de lijst van aangeslotenen aan het plaatselijk telefoonnet alhier ontvingen we de volgende opgave Nieuwe aansluitingen No. 68 Vandenbussche Ducloy Cie. No. 108 Drongelen, Gebr. van No. 109 Deij, J. C., manufac turen. No. 110 Exter, P. den Veranderde namen No. 5 L. L. Hüpscher, wordt A. v. d. Zwan. No. 11 Van Heel, wordt P. Augusteijn. No. 21 Firma Veenhuizen, wordt Gebr. Esselbrugge. No. 24 Abr. Dieleman, wordt M. v. Fraaijenhove, Capellepolder. No. 40 H. P. Wolfert, wordt P. J. v. Bendegem, Kanaalkade. Vervallen No. 46 A. v. d. Bilt, Drie- schouwen. No. 48 Ed. v. d. Casteel, Noordstraat. No. 104 Herm. Zegers, Kerk- dreef. Het totaal aantal aansluitingen is 104. De politie te Hulst heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner aldaar, die bij de plaatselijke steunregeling om geld kwam vragen ter ondersteuning van zijn gezin en die mededee- lingen deed dat hij geen inkomen had, terwijl bij onderzoek bleek dat de verhalen onjuist waren en de man een behoorlijk inkomen genoot. M. Crt. Ged. Staten van Zeeland hebben aan J. Maas te St. Jan steen vergunning verleend voor het op Maandag exploiteeren van een autobusdienst van St. Jan steen langs de Wilhelminastraa', Hoofdstraat, Tragel naar Hulst. Eveneens verleenen zij vergun ning aan Th. van Haver te St. Jansteen voor een dienst van St. Jansteen langs Absdaalschestraat, Meistraat, Dwarsstraat, Nieuwe- Ellestraat, Wilhelminastr., Hoofd straat, Tragel naar Hulst. Ook hier geldt alleen den Maandag. Aan denzelfden persoon is ver gunning verleend voor een dienst alleen op Donderdag van St. Jan steen naar de Belgische grens in de richting St. Nicolaas en wel langs Absdaalschestraat, Steen- sche Dijk, Tragel, Hoogstraat en Gentschestraat, onder voorwaarde dat deze lijn geen concurrentie mag doen aan dien dienst van Jos. Wauters, die dagelijks rijden mag. De dienstregeling mag niet gelijkluidend zijn en de tarieven niet lager dan of gelijk aan die van Wauters. Dezer dagen kwam de land bouwster S. te Hontenisse tot de minder aangename ontdekking dat uit een op haar erf staand hok, een 7-tal konijnen waren ont vreemd. Bij de politie is aan gifte gedaan. Provinciale Staten, De opening van de eerste ge wone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland hebben Ged. Staten bepaald op Dinsdag 20 Juni a.s. des nam. te half acht. Handelsregister. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.-Vlaanderen werd in de week van 24 April tot 1 Mei aangifte gedaan o.a. van de volgende Inschrijvingen „Hotel Neutraal", Nieuwstraat 17, Neuzen. P. A. M. Kongs, Hulst, handel in tabaksfabrikaten. Terneuzen Tugboat Company, sleepbootreederij. Eigenaar: W. Muiier. Wijzigingen „De Goedkoope Winkel", Axel, winkel in galanterieën, krame- rijen. Uitgetr. eigenaarP. J. Meijer. Nieuwe eigenaarJ. G. Meijer, Axel. F. Dekker Anz., Neuzen, voer man. Uitgetr. eigenaar; F. Dek ker Azn. A. J. Faas Zonen, Neuzen, handel in rijwielen en motoren, gevestigd Axelsche straat. L. G. Hermans, Ossenisse, as surantiën, bietenagent, winkel in kruidenierswaren, manufacturen, vlas en café. Nieuwe eigenaar: L. G. Hermans. Hotel de la Station, Neuzen, hotel, café en restaurant. Uitgetr. eigenaar: H. C Meeusen. C. P. van Noord, Neuzen, schilder. Overl. eigenaar is gew. inWed. C. P. van Noord en Zoon. Rijnberg Co., Neuzen, met selaars en aannemers. Vennoot schap ontbonden. Nieuwe eige naar J. H. Rijnberg. M. W. Visscher, Axel, handel in tabak, sigaren en kruideniers waren opgeheven. Thans uitslui tend schildersbedrijf. Jan en Louis van de Walle, Hulst, aannemers en timmerlie den. Vennootschap ontbonden en zal door den overblijvenden vennoot onder den naam van L. G. L. van de WalleBiesbroeck worden voortgezet. Opheffingen C. Dieleman, Axel, Stations straat G 4, handelaar in paarden en landbouwproductenEerste Zeeuwsche Reclame-atelier W. P. Antheunis, Axel, Markt C 6, etsen en graveeren op en achter glas, schilderen van naamplaten en reclameborden Fr. Kind', Clinge Nieuw-Namen, C 84, kou- senfabriek F. Verlinde, kleerma ker, Neuzen B. de Visser, Axel, Nieuwendijk I 91, commission- nair in landbouwproductenC. van Wijck—Jansen, Zaamslag, Rozemarijnstraat, manufacturen- handel. Gevonden. Zilveren Armbandje. Aaltje de Visser, Nieuwendijk I 92. Arrond Rcchtb te Middelburg ln de gisteren gehouden zitting werden de volgende vonnissen uitgesproken WederspannigheidA. L. P., 22 jaar, landbouwer St. Jansteen, 3 weken gevang. Belemmering handeling ambte naar: R. M. P., 30 jaar, land bouwster St. Jansteen, 3 weken gevang. Overtr. Motor- en rijwielwet P. A. v. P., 43 jaar, landbouwer Koewacht, bevestiging vonnis van den kantonrechter, behalve de straf, f 1 of 1 dag hecht, Schip gezonken. Zondagmorgen ongeveer vier uur heeft vlak voor het roeiers- hoofd te Vlissingen een aanva ring plaats gehad. Op dat uur passeerde de Har wich-boot naar Antwerpen, ter wijl het van Antwerpen bestemd voor Rotterdam Zweedsche stoomschip Jamaica op hetzelfde oogeoblik voor de kust was. Dit 945 tot metende en 36 j aar oude schip, dat geladen was met ijzer en stukgoed is aangevaren door de Harwich-boot aan bakboord zijde ter hoogte van het tweede luik. Het schip, dat 17 man aan boord had, is onmiddellijk gaan zinkeu en de opvarenden kon den alleen een en ander van hun persoonlijk eigendom bijeen halen om mede te nemen. De Belgische loodsboot was spoedig ter plaatse van do aauvaring en kon da 17 man opnemen en on gedeerd te Vlissingen aan wal zetten. De Jamaica, die eigen dom was van de reederij Swen Salen te Stockholm, zonk geheel met de lading in de diepte weg en slechts de beide masten ste ken ieta boven water uit. De bemanning werd in twee hotels ondergebracht en is na uitgerust te zijn per trein naar Rotterdam vertrokken. De Harwichboot, die slechts geringe avery had opgeloopeD, kon de reis naar Antwerpen voortzetten. Zaterdagnacht circa 2 uur is de alleen wonende 77-jarige Van der B in zyn woning ie Veghel overvallen en van ƒ680 beroofd. Hij werd aan handen en voeten gebonden. De onbe kende daders vertrokken daarop per rijwiel. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Eukele maanden geleden werd by denzeliden persoon 300 ge stolen. Nootlottig ongttuk Tot groote ontsteltenis van talrijke reizigers kwam Vrijdagavond half tien de sneltrein uit Utrecht het station te Amersioort binnen rijden met voorop de buffers van de locomotief het ontzielde li chaam van een jongeman en ge deelten van zijn rijwiel. De machinist van de locomo tief was door het geschreeuw van de verbijsterde toeschouwers opmerkzaam gemaakt en zag tot zijn schrik het lijk op de buffers. De man verklaarde Diet te we ten, wat er gebeurd was en waar het ongeluk plaats zou heb ben gehad. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek het slachtoffer de 20 jarige A. Belgrade uit Utrecht te zijn. Een onderzoek langs de spoor baan bracht aan het licht, dat het ODgeval op den onbewaakten overweg by de „Groene Kan" had plaats gehad, waar eenige gedeelten van het rywi6l werden teruggevonden. Hoe het ongeluk precies is ge schied heeft men nog niet kun nen vaststellen. Te Tilburg had een tragisch ongeluk plaats waarvan een jon gen van 11 jaar het slachtoffer werd. Door de straat passeerde een vrachtauto, geladen met grind. Of de jongen, zekere L., achter op den rydenden wagen heeft willen klimmen is nog niet uitgemaakt, doch hy kwam te vallen eu raakte onder de auto, De jongen kreeg een der achter wielen over het hoofd en werd op slag gedood. Ontploffing. Ten gevolge van een ontzettende ontploffing, gevolgd door brand, is bijna het geheele eindstation van den Oak land Keyspoorweg te San Fran cisco vernield. Er worden drie mannen vermist. Van het station is slechts weinig overgebleven. Veertig electrische wagons zijn meeren- deels vernield, alsmede een stoomboot en een ander vaar' tuig, welke by het station aan de kade gemeerd lagen. Honderden brandweerlieden, bijgestaau door matrozen van de Amerikeansche marine, namen

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2