Binnenland. Landbouw. Vooral in de koude voorjaars dagen en ook in den herfst komt b.v. het gemak van een gaskachel zoo bizonder naar voren. En wat zal in de aan staande zomermaanden het gas- comfoor weer niet een onmis bare hulp zijn in de keuken boven het gebruik van de kachels of walmende petroleumstellen. Wij hoorden wel eens, dat de gasprijs hoog is in Axel. Dit is echter denkbeeldig als in aan merking wordt genomen, dat kwaliteit nog een rol speelt. In formaties hierover zijn wel te krijgen bij verbruikers uit andere plaatsen. Volgens de aanteeke- ningen die men ons toonde, heeft het gas in Axel een waarde van 5200 tot 5500 warmte-eenheden terwijl uit verslagen van andere bedrijven blijkt, dat de waarde meestal slechts 4000 tot 4200 warmte-eenheden bedraagt. De directeur van Axel's gasfa^ briek staat nog steeds op het standpunt, dat kwaliteit moet geleverd worden en dat de ver bruikers niet gebaat zijn met lucht, doch met zuiver steenko- lengas. We zouden daaraan toe willen voegen ook zooveel mo gelijk vrij van waterdeelen. We meenen onze lezers van dienst te zijn geweest met aan de gegevens uit het rapport wat meer publiciteit te geven, waar door toch de ingezetenen zich nu eenig idee kunnen vormen aangaande den omvang van dit gemeentelijk bedrijf. We hopen dat het er toe moge bijdragen nog meer dan tot heden dat bedrijf te steunen, ook omdat het is in het belang der gemeente en in het belang van ons allen ten slotte, als burgers van Axel. Want niet alleen, dat daardoor de gasprijs vermindert, wat een direct voordeel is, maar ook in direct wordt dan de belasting minder en ook nog wordt de arbeid er door gesteund. Het is dus aller belang, dat we met woord en daad zeggen DOE HET MET GAS K.M. per dag gevlogen,/ thans echter 1800 tot 2500 K.M. zonder eenige tusschen-landing. 12 tot 15 uur per dag vliegen is geen zeld zaamheid. Wel is waar bestaat er een re glement voor vlicgtuigbestuurders vastgesteld door de K.LM. en de Ned. Vei*, voor Verkeersvlie gers. Dit geeft echter geen enkele zekerheid, daar de K L.M. hiervan steeds kan afwijken. Hooger be roep op beslissingen der directie is mogelijk bij een speciale com missie, doch deze kan alleen ad vies geven, zoodat de directie zich hier niet aan behoeft te storen. In strijd met de bepalingen heeft de directie jonge piloten in dienst genomen. Onder de gegeven omstandig heden hebben de vliegtuigbestuur ders geen vertrouwen meer in het beleid der K.L.M.-directie, die steeds heeft verklaard, dat de belangen van het personeel bij haar in goede handen waren. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Kabinetsformateur. Door H. M. de Koningin is aan dr. H. Colijn opdracht ge geven tot vorming van het Mi nisterie. Conflict b^j de K. L. M. De Nederlandsche Vereeniging van Verkeersvliegers, waarvan alle piloten der Koninklijke Lucht vaart Maatschappij op twee na lid zijn, heeft unaniem besloten, dat het personeel in dienst bij de K. L. M. per 1 Juli a.s. ontslag als vliegtuigbestuurder zal nemen. Dit besluit werd zoo deelde men aan de „Avp." mede na lang beraad met de K. L. M directie en onderlinge besprekin gen genomen. Het conflict is aldus ver klaarden de piloten niet het gevolg van den economischen, doch van den algemeenen toestand van het bedrijf. Men heeft zich ernstig te be klagen over gebrek aan mede werking van de zijde der K.L.M.- directie. Over het inkomen van het vorig jaar was men volkomen tevreden, behoudens dat van enkele jongere krachten. Een normale korting achtte men geenszins onbillijk. Een andere zaak is het echter, dat in een kort tijdsbestek talrijke kortingen op willekeurige wijze zijn toegepast. Door deze handel wijze is onder het personeel onrust gerezen en onzekerheid ontstaan over hetgeen de dag van morgen zal brengen. Thans dreigen nieuwe kortin gen, gepaard met onevenredige verhooging der arbeidsprestaties. Bij de K.L M.-directie heeft de meening post gevat, dat het ver- keersvliegen tegenwoordig minder moeilijk is, dan voorheen. Niets is minder waarthans echter wordt onder alle weers omstandigheden en ook des nachts gevlogen. Zoo wordt o. a. op den Indië- dienst bij duisternis gestart en honderden kilometers over woes tijn en zee afgelegd. Vi03ger werd ongeveer 1200 Het dansbesluit. In het Staatsblad is verschenen het Kon. Besluit van 27 Apri tot uitvoering van Srtikel 56, lid 2e, der Drankwet. Hierin wordt bepaald, dat de burgemeester toestemming geeft tot dansen in een voor het pu bliek toegankelijke localiteit, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend, in de aan- hoorigheid van zoodanige locali teit of in een localiteit, welke met zoodanige binnenhuis ge meenschap heeft, niet dan indien voldaan wordt aan een reeks in het Kon. besluit opgenomen voor schriften. Vooreerst zijn regelen vastge steld voor het geval, dat het dan sen geschiedt in één of meerlo- caliteiten of aanhoorigheden, wel ke kennelijk uitsluitend of in hoofdzaak als voor het publiek toegankelijke dansgelegenheid plegen te worden "gebruikt (dan cings). De oppervlakte van loca liteit of aanhoorigheid moet ten minste 100 vierkante meter be dragen, en de ruimte, welke als dansvloer wordt gebruikt, mag niet grooter zijn dan een vierde deel der totale vloeroppervlakte. De dansvloer mag niet meer dansparen bevatten dan hij vier kante meters groot is. De locali teit of de aanhoorigheid moet ge durende den tijd dat er publiek aanwezig is, steeds behoorlijk verlicht en van alle kanten goed te overzien zijn, terwijl daarin niet aanwezig mogen zijn vaste of verplaatsbare schotten, scher men, gordijnen of andere afschei dingen, hooger dan 1,25 M. van den vloer af gemeten, die van de zaal een deel afzonderen. Volle dig van elkaar gescheiden toilet gelegenheden voor mannen en voor vrouwen afzonderlijk moeten aanwezig zijn. De toegang naar de toitletgelegenheden voor man nen en die naar de toiletgelegen heden voor vrouwen moeten ge heel gescheiden zijn. Personen beneden ach'tien jaar mogen ge durende den tijd, dat er gedanst wordt of gelegenheid tot dansen wordt gegeven, niet aanwezig zijn, en evenmin mogen aanwezig zijn gemaskerde personen of personen van verdachte zeden of die zich als zoodanig voordoen. Vrouwe lijke personen, niet behoorende tot de bezoekers van de inrich ting, mogen gedurende den dans- tijd in de dansinrichting uitslui tend werkzaam worden gesteld in het buffet, voor den verkoop van plaatsbewijzen en voor het toezicht houden in garderobes en toiletten. Het dansen moet ge leid worden door een daartoe door den burgemeester geschikt geacht persoon. Voorts bevat het besluit rege len voor het geval, dat het dan sen geschiedt in een of meer voor het publiek toegankelijke lo- caliteiten of aanhoorigheden, wel ke plegen te worden gebruikt voor het houden van tooneel-, muziek-, zang-, dans- en derge lijke uitvoeringen, van bijeenkoms ten of van partijen Hiervoor geldt o.m. een deel van de regelen, vastgesteld voor dancings. Echter wordt ten deze voor personen beneden achttien jaar geëischt het geleide van een voor hem verantwoordelijk meerderjarig per soon. Aan personen beneden acht tien jaar mogen voorts geen al cohol houdende dranken worden vei kocht of verstrekt. Soortgelijke bepalingen somt het besluit vervolgens op voor het geval, dat het dansen ge schiedt in besloten kring, in dan cings en gebouwen voor uitvoe ringt n. Ook hier wordt voor per sonen beneden achttien jaar het geleide van een meerderjarige geëischt. Dit laatste is niet het geval met betrekking tot het dansen in een inrichting voor dansonderwijs. Wel geldt ook hier de bepaling, dat er geen alcoholhoudende dran ken mogen worden verkocht of verstrekt aan wie jonger dan acht tien jaar zijn. Het dansen moet worden geleid door een door den burgemeester geschikt geacht dansleeraar. Voorts zijn eenige regelen ge steld voor het dansen in een restaurant tijdens het gebruik van de maaltijden (diner-dansant en souper dansant). Hierbij is o.m. bepaald, dat gedurende den danstijd in de localiteiten als bezoekers slechts worden toege laten degenen die aan de maal tijden deelnemen. Verder bevat het besluit rege len voor het geval, dat het dan sen slechts op enkele dagen van het jaar pleegt te geschieden bij gelegenheid van het carnaval, de kermis of een ander volksfeest, en ten slotte voor het geval dat het dansen geschiedt in een open aanhoorigheid van een lo caliteit, in één der vorige rubrie ken genoemd. Van bepaalde in het Ken. be sluit opgesomde voorwaarden kan, op schriftelijk verzoek van den vergunning- of verlofhouder, ontheffing worden verleend door den inspecteur van de volksge zondheid, belast met de zaken, rakende de drankbestrijding. Te gen weigering van ontheffing kan de verzoeker in beroep komen bij den minister. Het besluit treedt in werking met ingang van 1 Juni a s. van den uitslag het volgende verslag A. Stieren. Aanvoer 9 stuks. No 1 was de stier van de stie- renvereen. te Hoek, met 87 punten. 2 Mina's Meine 111, van de ver een. te Axel, iets beknopte stier met te groot staartstuk 78 punten. 3. Stier van P. B. van Hoeve, Axel, 75 p. 4. Antoon Vaan van W. D. Dekker, Zaamslag 74.5 p. 5. een stier van J. Tollenaar te Hoek 74,5 p. De overige warer. van minder kwaliteit. Hierop volgden de melkkoeien waarbij de commissie geen ge makkelijke taak had. B koeien 1 maal gekalfd. 1 Sjoerd 5, van P. A. P. Die- leman, Axel, 81 p. 2. Emma van |ac. de Feijter Cz., Boschkapelle 80 p. 3 Bles, als voren 79 p. 4 Liza van Jan v. d. Wege, Zaamslag 78 p. 5 Emma van G. Weijns, Axel 77,5 p. 6 Élza van M. Dieleman, Zaam slag 77 p. 7 Edina van W. D. Dekker 76 p. 8 Tobbie van Jac. de Klerk, Zaamslag 75 p. C. Koeien, 2 maal gekalfd. Dit was een pracht klasse jeug dige exemplaren, de beste der collectie. 1. Sjoerd IV van P. Dieleman, Axel 84 p. 2. Maartje van C. de Feijter, Boschkapelle 82 5. 3. Anna Vaan van W. D. Dekker 82. 4. Nora van G. Weijns 78.3. 5. Greta van J. de Regt, Zaam slag 78.1. 6. Liza van C. de Feijter 78. 7. Sjoerd III van P. A. P. Dieleman 78. 8. Emma van M. Dieleman 77.5. 9. Gerharda Vaan van W. D. Dekker 77.2. 10. Rika van M. Dieleman 76. D. Koeien 3 .maal gekalfd eveneens een beste klasse, met flinke platte kruinen. 1. Emma van C. de Feijter 82 p. - 2. 3. 4. 5. E. Uit den boezem der fokkers werd de vraag gesteld wanneer zal men te Zaamslag weer eens een beste stier koopen, als voor heen Jan V. waarvan nog de sporen aanwezig zijn. Voorzeker is voor de getoonde kwaliteit koeien een eerste klas stier brood noodig. Meer aansluiting bij de controle-vereeniging en meer steun zal de eerste stap zijn op dien goeden weg. De uitslag der keuringen te Zuiddorpe moesten we uitstellen. Veekeuringen. Zooals gemeld zijn de keurin gen van stieren en vrouwelijk fokvee vanwege de Prov. Com missie ter bevordering van Rijks wege van de Veefokkerij in Zee land en voor het Ned. Rundvee Stamboek volop aan den gang. Gisteren en heden hadden deze in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen plaats en wel succ. te Ossenisse, Zaamslag, Zuiddorpe, St. Jansteen, Graauw en Kloosterzande. Vroe ger hadden we die ook te Axel, maar wegens te weinig deelname is die vervallen. Hopen we dat de actie in onze gemeente weer opleving brengt. Te Zaamslag was de deelname zoo groot, dat het wel op een tentoonstelling geleek. Ook had men dit jaar door eenige geldprijzen en me dailles beschikbaar te stellen ca chet aan de zaak gegeven. Prach tig weer, zeer geschikt terrein en veel belangstelling naast de aan voer van een prachtcollectie vee in totaal 70 a 80 stuks bracht de keuringscommissie, bestaande uit de heeren C. Zwagerman, D. Koopman, (geen onbekenden en J. Jongepier in opgewekte stem ming, zoodat ze vol animo en ijver aan hun werk begonnen. Gezien de uitslag, mag de Ver eeniging voor Melkcontróle te Zaamslag met genoegen op de keuring terugzien en heeft zij in derdaad eer van haar werk ge had, zoodat er volop reden is, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Zooals steeds gaven de heeren keurmeesters weer een leerzame demonstratie van verschillende dieren, welke met belangstelling werd beluisterd» We ontvingen Bles II van G. Weijns 81.5. Sofia van C. de Feijter 80.5. Anna van A. v. Es, Axel 79. Siska van J. de Regt 77. Koeien 4 en meermalen gekalfd. Hierin waren nummers van enorme kwaliteit en met reusachtige melklijsten. 1. Saar van C. de Feijter. Deze werd kampioene. Zij is een fokproduct van de beste stal van Zeeland (P. de Feijter, Aardenburg) 85 p. 2. Everdine van W. D. Dekker. Deze was reeds 1921 op de ten toonstelling te Vlissingen no. 1 en behaalt nog 84 p. alsof het een jonge dame is. 3. Griet van Abr. de Kraker Zaamslag 83 p. 4. Angelina van 82,5 p. 5. Sjoerd I van P. A. P. Die leman 81 p. 6. een koe van J. de Jonge 80.9 p" 7. Marie van J. Maris, Zaam slag 80,6 p. 8. Sjoerd 11 van P. A. P. Die leman 80,8 p. 9. Sterre van Abr. de Kraker 80 p. F. Tweejarige runderen. 1. P. Geelhoedt Zaamslag. 2. H. de Regt, Neuzen. 3. Adr. van Es, Axel. 4. J. v. d. Wege, Zaamslag Voorts waren er nog jongere runderen, waarvan we echter de punten niet konden opnemen. Als illustratie werden nog 2 familiegroepen voorgebracht: le de Sjoerdfamilie van P. A. P. Dieleman, die een pracht stal koeien vormde en no. 2 werd de groep Everdine van W. Dek ker, een moeder met 10 in het stamboek ingeschreven afstamme lingen. De heer Zwagerman kon niet nalaten op de hem eigen wijze de fokkers hulde te brengen voor deze schitterend geslaagde vee keuring en wilde een volgend jaar gaarne voor zoo'n collectie in plaats van een paar uur, een halve dag beschikbaar hebben. Wederkeerig werd de keurings commissie dank gebracht voor haar waardevolle beoordeeling en de uitgesproken hulde. AXEL, 5 Mei 1933. Dinsdagavond werd alhier de stichtingsvergadering gehouden van de Bad- en Zweminrichting alhier. Aanvankelijk sloten zich een 20-tal personen aan, die tot bestuur kozen de heeren F. Hiem- stra, voorzitter, A. Antheunis, C. Hamelink, M. Oggel en A. van der Zwan, welke nog nader de functie's zullen verdeelen. Met genoegen werd mededeeling ge daan van het raadsbesluit, waarbij het gevraagde renteloos voorschot is toegezegd. De ontwerp-statuten en het reglement werden onge wijzigd vastgesteld. Verder werd besloten nog de zen zomer op het afgezette ter rein gelegenheid tot baden te geven. Daartoe zullen o.a. ook kleedhokjes worden geplaatst en zal toezicht worden gehouden. Al is het dus, dat de badinrich ting dit jaar nog niet volgens den opzet gereed kan komen, zoo zal toch de noodige leiding aan een en ander worden gegeven. We twijfelen niet of vele ouders en belanghebbenden zullen dit met gerustheid vernemen. Maar dit is niet voldoende. De zaak dient nu ook gesteund te worden en daarom wekken we met aan drang op, dat vele jongelui en ouderen hun medewerking zullen toezeggen door als lid toe te treden. Bovengenoemde heeren zullen met alle bereidwilligheid nadere inlichtingen omtrent con tributie en tarief geven. V erkeersongevallen. Gisterenvoormiddag kwam de Wijkzuster van het Wit-Gele Kruis in onzachte aanraking met een varkenskar. Beiden reden de Kaaiwal op, maar eerstge noemde schijnt niet gezien of begrepen te hebben, dat de voer man een wenk gaf, zoodat ze elkaar in letterlijken zin in de wielen reden. Het fietswiel moest het echter tegen het karrewiel afleggen, zoodat er een repera- teur aan te pas moest komen. De Zuster kwam gelukkig met de schrik vrij. Een tweede ongeval van meer ernstigen aard kwam op de Sas sing voor. Hier liep de strijd tusschen een rijwiel en een auto. Toen de heer Sm., manufactu rer te Sluiskil uit de richting Axel kwam, met zijn auto, kwam de metselaar W. alhier per rij wiel van den Sasdijk en kruisten elkaar even voorbij den drie sprong. Ondanks matige gang kon krachtig remmen een aanrij ding niet voorkomen, zoodat de 63-jarige W. tegen den grond werd geslagen. Met een hoofd wonde en klagend over inwen dige pijnen werd de hevig ge schrokken man opgenomen en door den inmiddels ontboden geneesheer huiswaarts gebracht. Hij schijnt het er nog al goed af te zullen brengen. Leelijker liep het voor den automobilist af. Door het krach tig remmen slipte de auto naar den kanaaloever en kantelde in het water, onder hevig gillen van de mede inzittende echtgenoote en de drie kinderen. Door het aanwezige riet en de niet-steile kant bleef de auto hangen, anders waren de gevolgen voor de fa milie S., die inderdaad in levens gevaar verkeerde, noodlottig ge weest. Nu kon men gelukkig met behulp van toegesnelde handen en per roeiboot de menschen uit hun netelige positie redden. Erg ontsteld, doornat en met gemengde gevoelens keerde de familie huiswaarts. V. V. Axel. Men schrijft ons Hier en daar prijken weer de affiches van de Vereen, voof

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2