tó I Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren. No. 8. DINSDAG 2 MEI 1933 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. De valsche Gravin. £Aja Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÉN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Economische W ereldconfercntie. Europa, dat zóó laog een over- heerschende positie in de wereld innam, ziet zich onderden drang der omstandigheden genoopt, el ders om steun, althans mede werking, aan te kloppen, om orde op zyn zaken te stellen. Niets stelt zoo duidelijk de heil- looze gevolgen van den oorlog in het licht als het verval, waar aan tal van landen ten prooi zijn. Met hoeveel kracht en doorzet tingsvermogen door sommige staatslieden ook getracht wordt den teruggang te stuiten, slagen zÜ er toch niet in orde en regel maat in voldoende mate te her stellen, om een bevredigenden gang van zaken te waarborgen, zoomin in politiek als in econo misch en financieel opzicht. Het meest betreurenswaardige hierbij is, dat het eene land het andere meesleept. Duidelijker dan ooit blijkt in deze dagen, hoezeer de staten op elkaar zijn aangewezen en hoe onmisbaar samenwerking is om voor de menschheid een goed bewoonbare wereld te ver krijgen. Meer en meer breekt de overtuiging zich baan, dat nationaal egoisme geen duurzaam geluk voor een volk kan waar borgen. Nochtans ervaren we dagelyks dat in veel, zoo niet in de meeste gevallen toevlucht wordt gezocht bij middelen, waardoor het tegendeel van die onoutbeerlyke samenwerking de overhand krygt. Men zoekt zyn heil in een steeds verscherpt af sluiten der grenzen, een zich opsluiten binnen het eigen ter rein en op het eigen erf en ver- Bchanst zich aldus als tegen een vyandelyken aanval. De funeste resultaten van deze taktiek laten zich met den dag duidelijker ge voelen in zorg en gebrek voor duizenden en miliioenen aard bewoners. Het deerlijk verarmde Europa, dat tevens gebukt gaat onder een verdeeldheid als zel den in zijn geschiedenis is voor gekomen, wendt zich thans tot Amerika, dat als voornaamste 5) Waarom plaatst men de zieke dan niet in een inrichting Ze moet volkomen ongevaatlijk zijn. Alleen 's nachts bij ruw weer of helderen maneschijn begint ze plotseling te schreeuwen, vertelde haar moeder. Natuurlijk houdt men haar opgesloten. Maar toch is akelig, niet waar? Ojk ik ben er wakker van geworden. Dadelijk ai den eersten nacht. En ik verklaarde mijn man, dat ik om die reden voor geen geld ter wereld langer op „Dub- chinka" zou willen blijven. Nu, den hemel zij dank, morgen vertrekken we. Een krankzinnige. En ik vreesde al ik was zoo bang wilde bel len, maar O, stumper. En de leiding func- tionneert niet. Ach ja, in dit akelige huis is alles zoo verwaarloosd, 't Zal Egon heel wat moeite kosten het weer zoo'n beetje bewoonbaar te maken. Maar overigens, al was de electrische bel ook in orde geweest de dienstboden slapen voorloopig allen in de dienstbodenwoning daar ginds. Als ik dat geweten had, ik zou van angst zijn omgekomen, dacht Heiene met een beklemd gemoed en ze kon den heelen dag een zeker ge voel van onrust niet kwijt raken. Reeds zochten haar oogen langs de vensters van het huis, of ze de krank zinnige misschien zou kunnen on'» dekken en gewaar worden, ef men 8chuldeischer zooveel kan toe- of afdoen aan den dringenden eisch tot herstel van geweken voorspoed en welvaart. Doch te Washington is men zich maar al te zeer bewust van het lang niet denkbeeldige gevaar, te worden meegesleurd in den draaikolk, waarin het Europeesche staats leven dreigt te verzinken en welke veroorzaakt wordt door de felle stroomingen en tegen- stroomingen in de politiek. Op eigen behoud bedacht en over tuigd van de wenschelijkheid eener stevige positie buiten den maalstroom, ook om dan des te beter hulp te kunnen bieden aan wie ten onder dreigen te gaan, heeft de Amerikaansche regee- riDg haar toevlucht genomen tot maatregelen van fioanciëelen aard, waartegen uit eigen kring meer en meer stemmen opgaan. En niet uit eigen kring alleen, maar veel sterker nog van de zijde van hen, die in overleg met de regeering te Washington het lot hunner naties en uiteindelijk ook dat van Europa trachten te regelen. Het loslaten van den goud standaard door Amerika, had dezelfde uitwerking als de be faamde knuppel in het hoender hok. Het aanwenden van dit fiuancieele verweer, door de regeering-Roosevelt gevoerd, draagt er niet toe by de vriend schappelijke gevoelens te ver- hoogen. Zoo werd reeds bij voorbaat de taak bemoeilijkt der onderhandelaars der Euro peesche mogendheden, waarvan Mac Donald als eerste en thans ook Herriot als tweede in de Amerikaansche hoofdstad is aan gekomen. Niettemin is het dringend geboden, dat spoedig overeenstemming wordt bereikt omtrent de in de naaste toe komst te volgen gedragslyn, waarvan de verdere uitstippe- ling zal geschieden tydens de economische wereldconferentie, welke voorloopig op 15Junia.s. is vastgesteld. Volgens de thans gemaakte afspraak met Mac Donald zal daarbij de kwestie haar ver van haar eigen kamer had opgesloten. Maar ze zag niets en de portier of diens vrouw kwamen haar ook niet onder de oogen. Maar wel gelukte het haar met de kleine Mary een gesprek aan te knoopen. Het kind was weliswaar nog altijd zeer bedeesd, maar antwoordde ten slotte gewillig en Heiene kon ook niet de geringste abnormaliteiten aan haar ontdekken. Laat in den avond, toen ze het kind naar bed gebracht had, liep ze weer geruimen tijd in gedachten verzonken in haar akelig groote kamer heen en weer. Ze gevoelde zich onbeschrijfelijk verlaten en dacht met een weemoedig verlangen aan de spoorreis naar „Dubschinka", welke ze wist zelf niet waarom een onuitwischbaren indruk bij haar had achtergelaten. Of was het Peter Lindemasn, wiens hartelijkheid en opgewektheid als een zonnestraal voor haar waren geweest, die zulk een indruk op haar had ge maakt. Het scheen Heiene, alsof haar nog nooit iemand zoo goed had begrepen als hij, dien ze pas had leererskennen en wiens nabijheid haar toch zoo aangenaam was geweest, alsof ze jaren lang vrienden geweest waren, Hij had immers zulke goede, eerlijke oogen, zulk een frissche. natuurlijke manier van zich voordoen en hij sprak met zooveel warmte over al het goede en schoone op deze wereld... En nu zou ze nooit weer iets van hem hooren Alleen omdat de gravin er niet van hield, dat haar gouver* nantes brieven schreven Maar dat was dan toch een tirannie van 't zuiverste water. In Heiene ontwaakte de geest van der oorlogsschulden niet aanhan gig worden gemaakt, dech in afzonderlijke conferentie. Of desondanks de conferentie niet de verwachtingen zal bescha men Laten we er maar het beste vaD hopen. De organisatie-commissie van den Volkenbondsraad voor Eco nomische Wereldconferentie is thans officieel door den voorzit ter, den. Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, per 29 April te Londen bijeengeroepen. Deze commissie, samengesteld bij besluit van den Volkenbonds raad van 26 Januari 1933, be staat uit vertegenwoordigers van Engeland, Duitscbland, Italië, België, Japan, Frankrijk, Noor wegen en de Vereenigde Staten. China. In de laatste dagen werd de wereld verrast door berichten aangaande een door de Japansche troepen by den Chineeschen Grooten Muur ondernomen terug tocht. De bedoeling daarvan bleef duister, aangezien da Ja pansche bevelvoering daarover geen inlichtingen verstrekt. In Obineesche regeeringskringen werd uiting gegeven aan de vrees, dat deze terugtrekkende beweging slechts moest dienen om een troepen-concentratie te bewerkstelligen, waarna dan met vereende krachten in den storm pas naar PekiDg en Tientsin zou worden opgerukt. Moskou daarentegen bekeek de zaak van een aDderen kant en putte uit die onverklaarbare at- marsch de gevolgtrekking, dat nu Wladiwostock en het aan Mantsjoekwo grenzende deel van Siberië aan de beurt was om tot gevechtsterrein voor de Japan ners te dienen. De ten deze geopperde denk beelden vormen het beste bewijs, hoe onzeker de aigemeene toe stand ook in dat deel der wereld is. Het eenige, waarvan iedereen zich volkomen bewust is ligt iD het feit, dat Japan bezig is zyn verzet. De nacht behoorde haar. En htt raakte niemand of ze sliep of.., schreef. Misschien vond men het niet gepast in de kringen, waartoe zij be hoorde, toen haar vader nog leefde, maar nu behoorde ze immers tot de schare van eenzame schepsels, welke hun eigen brood moeten verdienen. Ze zou hem vrij zeker wel nooit weerzien, vooral niet, omdat ze Oos tenrijk nu voor zoo langen tijd ver laten moest. Waarom zou ze dan tenminste niet het weinige genot smaken soms iets van hem te hooren Ik zal de brieven des nachts schrijven, ze persoonlijk op de post bezorgen en hem verzieken mij post- restant te antwoorden, besliste ze ein delijk. Hij zal ten minste weten, waar ik ber, en dat hij zijn belangstelling niit aan een ondankbare verkwistte. Toegevende aan de gemoedsstem ming van het oogenbiik, ging ze da delijk zitten en schreef een tamelijk langen brief aan Peter Lindemann, waarin ze hem haar aankomst op .Dubschinka" en de daar ontvangen indrukken in koite trekken schilderde. „En morgen vertrekken we naar Egypte", zoo luidde het slot van den brief. Ook dezen nacht gierde buiten de wind en sloeg de regen tegen de ruiten. Maar in huis bleef alles dood stil. HOOFDSTUK III. Nu waren ze reeds vier weken in Caïro en Heiene, die nooit moede werd al het nieuwe te zien en te be» wonderen, wandelde met de kleine Mary eiken dag eenige aten door straten en over pleinen, Snoes was nu heel vertrouwelijk machtspositie aanmerkelijk te versterken door de gewapende hand te leggen op een deel van het Aziatische vasteland, opdat het zijn overbevolking zal kunnen loozen. Inmiddels zijn door Japan vredesvoorstellen aangeboden aan do regeering te Nanking. Daaruit valt op te maken, dat Tokio zyn voorloopig doei met betrekking tot China heeft be reikt en nu tracht, met het van een deel van zijn gebied beroofde HemsLche Rijk tot een accoord te komen. Lukt die opzet, dan wordt de positie tegenover de Sovjets uiteraard aanzienlyk ver sterkt. Er schijnt nochtans wei nig kans te zijn op het tot stand komen van een dergelyke over eenkomst, tenzy Tokio zy'D voor waarden aanmerkelyk verzacht. Voor het oogenbiik blijft de Chineesche regeering zich nog scharen achter do vaan van den Volkenbond, in de hoop met steun van dien kant het ver loren terre'n terug te krijgen. Daarvoor ofiert China nog steeds zijn soldaten in voortdurende verbitterde gevechten en dus achten we den strijd vooreerst nog niet uitgevochten. Dnitschland. Met de hooggeroemde eenheid in het Nationale front staat het klaarblijkelijk niet bijster gun stig. Van Duit8ch-nationale zijde wordt nu reeds openlijk verkon digd, dat tal van klachten bin nenstroomen over de behande ling, van Hitler's volgelingen ondervonden. De nationaal so cialisten laten zich niet onbe tuigd, wanneer het er op aan komt den bondgenooten aan het verstand te brengen, dat ze fei telijk maar bijloopers zyn, die in het niet verzinken tegenover de geweldige macht der bruin- hemden. Ze worden geduld, maar erg veel prijs wordt niet gesteld op hun hulp en mede werking. Nu Hitier eenmaal rijkskanselier is, voelen zyn partijgenooten zich eerder ge hinderd daD verblyd met den tegen haar en ontdooide met den dag meer. Alleen aan tafel, in tegenwoor digheid der gravin, bleef ze geregeld zwijgen. Ik houd niet van haar, had ze eens aan Heiene geantwoord, toen deze haar daarover onderhield. En Heiene moest tot haar leedwezen op merken, dat de gravin, haar kind uiterlijk wel zoo zorgvuldig mogelijk, maar zonder ware liefde opvoedde. Ze was voor 't overige zeer weinig in gezelschap van de gravin, die met niemand omging en in de grootste afzondering leefde. Ze had dadelijk in de eerste dagen een zeer schoone, maar eenzaam ge- l'gen villa aan den weg naar Luxor gehuurd en van den dag af, dat ze die betrok, was ze bijna nooit meer uit geweest. Heiene wist alleen maar, dat ze meestal op het terras, dat aan de tuinxijde der villa lag, in een schom melstoel zat, veel las en nog meer schreef en eiken dag tegen den avond een jonge Engelsche miss Oucle, twee uur bij zich had, maar in geheel niet aan 't gezellig veikeer meedeed. De graaf was blijkbaar nog altijd op „Dubschinka'. De correspondentie met Peter Lin deman was van den aanvang af zeer druk geworden. HIJ antwoordde per omgaande op eiken brief van Heiene en schreef soms bijna boekdeelen. En hij schreef precies zooals hij sprak: vroolijk, hartelijk, vol dolle invallen, voortdurend van den hak op den tak springend. Voor Snoes en elke kleinigheid uit Helene's leven interresseerde hij zich in 't bijzonder en hij wilde altijd alles heel nauwkeurig weten, steun der Duitsch-nationalen, die in ruil daarvoor met poli tieke eischen komen aandragen, welke de sterk begeerde alleen heerschappij van den leider der regeering tot een aanfluiting maken. Er bestaat wrijving, sterke wry ving zelfs. Het laat zich aanzien, dat dr. Hugenberg zich niet lang meer in zijn minister schap zal kunnen verheugen, wanneer hij niet spoelig zich bij de N S. D. A P. aansluit. Hij treedt op als de verdediger der belangen van de jonkers, de grootgrondbezitters en staat de uitvoering van het nationaal-io- cialistische program geducht in den weg. Hij moet dus op zy geschoven worden, zooals ook met von Papen is geschied. Met den Stahlhelm staat de zaak precies eender. Minister Seldte heett moeten zwichten voor den druk der Hitlerianen, en heett zijn rok gekeerd. Het vraagstuk van oorlog ot vrede binnen de Duitsche gren zen is aan de orde van den dag. De vervolgde Joden. De West-Europeesche lande lijke organisaties der Agoedas Jisroëil (Wereldbond van wets- getrouwe Joden) zijn te Brussel, door talrijke afgevaardigden ver tegenwoordigd, byeen geweest. Besloten werd een economi sche commissie in het leven te roepen, om door 't stichten van ambachtsscholen mogelijk te ma ken een verandering van beroep van de in verdrukking zijnde, door boycot geteisterde, Joden. Daar het voortbestaan der Joodsche Gemeenten, van scho len en andere instellingen in Duitscbland ernstig in gevaar is, zal een oproep gericht worden tot de Joden der geheele wereld, om zichzelf een verhooging van de kerkelyke bijdragen met 5 tot 10 pet. ten behoeve daarvan op te leggen. Verder werd besloten tot het onderzoeken van de mogelijkheid om een interconfessioneel een heidsfront te vormen ter bestrij- Wat is het toch heerlijk, dacht Heiene dikwijls dankbaar, te weten, dat er ergens iemand leeft, die wer kelijk belang in ons stelt. Ook heden het was een bijzon der zachte, Novemberdag, gevoelde Heiene zich reeds bij T opstaan bij zonder prettig gestemd. Want volgens haar berekening moest vandaag Lin- demann's antwoord op haar laatsten brief arriveeren. Zullen we vandaag de stad in gaan of wil Snoes met de stoomboot varen vroeg ze het kind na het ont bijt, dat ze altijd met haar beiden in de thersilon gebruikten. Nrar den bazaar, tante Hela. Daar is 't zoo aardig als de mannen* mi t de kaftans allen door elkander schreeuwen. Goed. Dan gaan we naar den bazaar. Maar eerst moesten we mama vaarwel zeggen en vragen, of ze ook een boodschap heeft. De gravin was, zooals altijd om dezen tijd. op het terras en schreef ijverig. Toen Heiene de deur opende, ont stond er een sterke tocht en een der beschreven bladen vloog van de tafel en werd door den wind voor Helene's voeten neergeworpen. Zij bukte zich en raapte het op. Daarbij vloog haar oog onwillekeurig over het geschre vene. Maar op 't zelfde oogenbiik be gon de gravin hevig tegen haar uitte varen. Pardon, mevrouw de gravin Heiene was zeer rood geworden en staarde de schoone vrouw in het witte, met kanten bezette negligé, verlegen aan. (Wordt vervolgd). AXELSCHE i&r il. COURANT.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1