Alg. Zapgvereen. „Orelio". Huiduitslag. Landbouw. Gemengd Nieuws. Advertentiën. f Augnstinus Franciscus van de Walle, KINDERKOOR. AXEL - BOEIMEER Geref. Gemeente. De heer J. Tiemens uit Arnhem hulpprediker te Nijmegen is be roepen te Aardenburg. Ds. J. D. Barth te Borssele is beroepen te Ter Neuzen. Poldervcrgaderingcn. Na onderling overleg is beslo ten de jaarlijksche poldervergade ringen te houden op de volgende datums Maandag 1 Mei, Commissie Havenfort Dinsdag 16 Mei, Canisvliet. Dinsdag 23 Mei, Melo, Willem ^Hendrik en Klein Kieldrecht. Woensdag 24 Mei, Absdale Riet- en Wulfsdijk. Zaterdag 27 Mei, Van Alstein Dinsdag 30 Mei, Willem 111 en Ser Paulus. Woensdag 31 Mei, Koningin Emma. Donderdag 1 Juni, Beoosten- en Bewestenblij. Donderdag 8 Juni, Groot- en Nieuw-Kieldrecht. Woensdag 14 Juni, Clinge. Vrijdag 16 Juni, Sint Jansteen en Wildelanden. Zaterdag 17 Juni, Groot- en Klein Ferdinandus. Dinsdag 20 Juni, Oude Graauw en Langendam. Woensdag 21 Juni, Catharina Donderdag 22 Juni, Lams- waarde c.a. Dinsdag 27 Juni, Havik en Hulsternieuwland. Woensdag 28 Juni, Hengst-en Rummersdijk. Dinsdag 4 Juli, Stoppeldijk. Te Oostburg ontstond Maan dag bra d op de hofstede be woond door den heer P. van P in de kom der gemeente in een vlasklamp, inhoudende 20.000 Kg. vlas, toebehoorende aan de heeren DeBruijckereen Verdegem. De autospuit was spoedig ter plaatse, doch men kon niets bereiken dan het uit elkaar halen van de gloeiende massa en een en ander geleidelijk uitspuiten, wat geruimen tijd vorderde. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purol- poeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Ds. van Oeveren. Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 91/» ure Nam.2 Voorm. 9.30 ure Ds. J S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Ir. Stevens. Naar de Midd. Crt. verneemt is de heer ir. Stevens, directeur der landbouwwinterschool en landbouwconsulent te Goes, aan gesteld tot adviseur aan de afdee- ling crisiszaken bij het departe ment van Binnenlandsche zaken. Dit heengaan zal niet alleen voor de Z. L. M., maar voorden ganschen landbouw in Zeeland een groot verlies zijn. De heer Stevens was ieders vraagbaak, omdat men hem kende om zijn minzaamheid en welwil lendheid jegens ieder. Hij vormde den drieten im bundeKielstra- Si.ebenga-Stevens. Een ongeluk, dat buiten gewoon goed is afgeloopen, is Woensdag gebeurd aan den over weg te Sloterdijk op de spoorlijn Haarlem-Amsterdam. Een vracht auto zou by Sloterdijk den spoor weg oversteken, terwijl de boo- men opstonden. Nauwelyks was de auto op de rails ot de wagen werd gegrepen door den trein uit de richting Haarlem. De mo tor sloeg aan splinters, maar de cabine bleef onbeschadigd, zoodat de chauffeur geen letsel kreeg. Het bleek, dat het signaal op bBTPi'ig itond en dat dus de be stuurder van den electrischen trein door dit onveilig signaal was gereden. Het spoorwegver keer ondervond tot halt tien stagnatie. Dinsdag woedde aan de Nederlaudscb-DuRsche grens, vlak bij Venlo, een geweldige bosch- en heidebrand. Het vuur moet zijn uitgebroken in de bos8chen der Duitsche grensge meente Lsuth. Het- vuur vond in de droge heide gretig voedsel. De Venlosche brandweer en de militairen uit het garnizoen Venlo werden gerfquireerd, die met behulp van brandslaanders en door het aanleggen van tegen vuren, trachtten den tellen brand te stuiten. Te ongeveer 10 uur, toen 'n groot bosch in vlammen opging, lekten huizenhooge-vuur- takkels ten hemel, terwijl gewel dige rookkolommen opstegen, die door den wind iD de richtiDg van Venlo werden gedreven. Talrijke konijnen en ander wild vluchtten uit de brandende bosschen naar veiliger plaatsen. Tegen half twee had de bosch- brand Nederlandscb grondgebied bereikt. Tot op heden zijn ruim 100 H A. bosch vooral jonge dennen en groote perceelen heide ver- rtield. Aan 't blusschingswerk van den brand welke brand, nadat men hem reeds meester meende te zijn, weei opnieuw uitgebro ken was, hebben in den loop van deD middag nog ruim 200 mili tairen van het 5e regiment in fanterie te Venlo deelgenomen Velen liepen lichte brandwon den op. Met vereende kracht werden tegenvuren aangelegd en ten slotte is men er in geslaagd het pand te behouden. Tegen den avond keerden de militairen naar Venlo terug. Loqement uitgebrand. Vrij dagavond halt negen, toen de bewoners van het logement „Het Wapen van Rotterdam" a»n de Ververstraat te Den Haag ge noeglijk in de beneden-verdie- ping bijeen zatep, om den ver jaardag van een der zoons te vieren, sloeg plotseling met een slag het electnsch licht uit. Men meende aanvankelijk met een grap te doen te hebben en bleef een oogenblik rustig zitten, docb toen een sissend geluid eu een sterke brandlucht werd waargenomen, vlogen allen naar buiten. Daar bleek dat uit bet raam van de zolder-é'age dichte rookwolken naar buiten kwamen, terwijl even later de vlammen door het dak sloegen. Onmiddellijk werd de brand weer gewaarschuwd. Met zes stralen werd het vuur aange tast en reeds spoedig zaten de brandweerlieden „er boveD op Slechts een oogenblik kregen de vlammen gelegenheid naar buiten te komen. Inmiddels kwamen nog steeds dichte rook wolken naar buiten, die den brandweerlieden het ademhalen ten zeerste bemoeilykten. Uit een onderzoek naar de oorzaak ingesteid, bleek, dat met zekerheid kon worden aange nomen dat kortsluiting den brand heeft doen ontstaan. Politie te paard en te voet hield de nieuwsgierigen op een atstand. Branden Maandagmiddag is brand uit gebroken in de groote boerderij van den heer A. Ozinga te Stiens. Het vuur is ontstaan, doordat een auto, welke in de schuur stond, bij het aanslaan van den motor in brand vloog. De vlammen werden aange wakkerd door den lellen wind en weldra stood de geheele boerdery in lichtelaaie. Acht ko'ien kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Lattrop (gem. Denekamp) is de boerenwoning, bewoond door Damhuis,, geheel door brand vernield Door den sterken wind, sloeg het vuur over op de in da nabijheid staande schuur, die mede in de asch werd gelegd. Van den inboedel kon vrijwel niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Ollioules (Fr.) heeft een treurige gebeurtenis plaats gehad. Het bootd eener school te Toulon reed met zijp zoontjes van 6 en 3 jaar per auto naar de stad en stopte in het plaatsje om een boodschap iD een win kel te doen. Beide kinderen bleven in den auto achter en de oudste jongen nam vaders re volver, die in een foudraal op de bank lag, richtte de loop op zijn broertje en trok af. Het kind werd doodeiijk getroff-u en was al gestorven toen de vader even nadat het schot gevallen was, terugkwam. Ia een loods in Londen is een houten war.d, welke de loods afscheidde van een schaft lokaal, bezweken onder het ge wicht van er tegen geplaatste ijzeren staven. De muur en de staven vielen in het schaftlokaal en dooden een der daar aanwe zige mannen. Twee anderen werden gewond. Levend verbrand Een af schuwelijk ongeluk is Vrijdag gebeurd te Utrecht. Terwijl het dienstmeisje op een andere ver dieping aan het werk was, be vond mevr. E. zich in de keu ken. Plotseling rook het meisje brandluchtzij snelde naar de keuken en vond daar mevr. E., in vlammen gehuld, op den grond liggen. Ocmiddellyk riep het meisje om hulp en men slaagde er in, de vlammen te doovep. Het slachtoffer bleek echter reeds te zyn overleden. Een dokter, die gewaarschuwd was, kon- slechts den dood consta- teeren. Hoe het ongeluk is geschiedt, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Men vermoedt, dat mevr. E het gascomfor heeft willen aan* Steken en dat daarhy haar klee- ren hebben vlamgevat. Een boerendrama In het Noordelijk gedeelte van het eiland Seeland, woont een wel gestelde boer met zijn vrouw. Het zijn kleine luyden geweest; hij had oorspronkelyk geen eigen land en zy was als meid in dienst bij een anderen boer, maar beiden hadden handen aan het lijf en wisten wat sparen was, zoodat zij het ver gebracht hebben. Zij bezitten nu een mooie hoeve en groote lande rijen ze hebben geld op de bank eu een aantal knechts en mei den werkt op huD boerderij Toch hebben zij zorgen. Im mers, ze hebben geen kinderep. Het heele leven heeft voor hen daarom geen doel meer. Voor wien hebben ze gewoegd en ge spaard Anderep, niet hun eigen vleesch en bloed, zullen hun be zittingen erven. Waarom sloven ze zicb dan uit Maar er komt oplossing. De boerin heeft een zuster, wie het in het leven niet zoo voor den wind is gegaan. Ze heeft een kind, een meisje, dat ze niet on derhouden kan. Met vreugde neemt de boer de kleine in buis en bij komt met de moeder over een, dat hy bet kind zal mogen adopteeren. Nu is alles in orde en het leven heeft weer een doel. Het kind groeit op, wordt vertroeteld en leert de pleeg ouders als vader en moeder liet hebben. Maar dit geluk duurt slechts drie jareD. De moeder van het kind heeft eindelijk met den vader kannen trouwen en, nu het hun wat beter gaat, willen ze het terug hebben. Met alle middelen strydt de boer om het kiDd te mogen be houden. Het kind gaat hoD boven alles, want ze hebben het liet gekregen écht liet. Gedurende die drie jaren is het kind van haar eigenlijke moeder ver vreemd. Als deze op bezoek komt kruipt het weg. De moeder is daar boos over en de vervreem ding van het kind is voor haar misschien een reden te meer om het terug te verlangen. Zy heeft de wet achter zich. Ds hoer heef? daar zoo gssn vor stand van. Hij wil het kind wel teruggeven, maar dan moet de moeder zoo laug op de hoeve blijven, tot zij de lieide van het kind heeft teruggewonnen. Maar de moeder heeft daar maling aan. Ze staat op haar recht, komt met een afschrift van een rech- terlyk vonnis by den boer, die alleen het hoofd schudt. Dat kan toch geen recht zijn het kind zou er onder lijden, want zoo'n moeder kan niet goed voor haar kind zijn, meent hij. Dan rijst er in het hoofd der vertwijfelde pleegmoeder een waanzinnige gedachte op beter dat het kind dood gaat, dan dat het lijdt. De boer deinst terug, maar lantzt- merhand raakt bij met dez9 ge dachte vertrouwd, En, als de moeder baar toevlucht neemt tot de politie, om het kind te laten halen, verschansen de boer en de boerin zich met het kind op den zolder. En, op het oogen blik, dat de politie de deur be gint open te breken, wordt de kleine aan een touw opgehangen. Het drama is geschied. Toen men van het gerechtelijk vonnis had geboord, was menigeen al de angst om het hart geslagen, dat er een ongeluk uit voorko men zou. Sportnieuws. „Rapide". Dinsdag j.l. hield de korfbal vereniging „Rapide" haar 13e jaarvergadering. Alhoewel het aantal gespeelde wedstrijden ook in het verloopen vereenigings- jaar weder beperkt was, gaven de resultaten daarvan toch aaD leiding tot tevredenheid. Op bet bekertournooi te Biervliet werd de le prijs behaald, terwyl in de competitie-wedstryden om het kampioenschap van Zeeuwscb- Vlaanderen onze stadgenooten zich ongeslagen wisten te hand haven. Besloten werd opnieuw aan de competitie van den Zeeuwsch-Vlaamschen Koribal- bond deel te nemen, waarvan de lo klasse zal bestaan uit de vereenigineen van Breskens, Biervliet, Nieuwvliet, Zuidzande en Axel. Het jaarverslag van de PenniDgmeesteresse bewees dat „Rapide" nog niet direct met fi nanciëile moeilijkheden heett te kampen. Met bijna algemeene stemmen werden herkozen tot Voorzitter D. J. Marijs, Mej, M. Wiemes en C. J. Schieman als bestuurleden. In de vacatures, ontstaan door het zich niet meer herkiesbaar stellen van Mej. P. van Hoeve eu P. Oiijslager, werdeD gekozen Mej. J. Cornelisse en W. Diele- man. Mej. van Hoeve en dhr. Olij- slager welke aan „Ripide" resp. 12 jaar als PenniDgmeesteresse en 9 jaar als Secretaris hun beste krachten hebben gegeven, werd door den Voorzitter in een har telijk speecbje de dank der ver- eeDiging overgebracht. De 12tal commissie werd sa mengesteld uit Mej. M. Wiemes en de f eeren R Seheele en C. van Sluis. In de combinatie welke dit seizoen het Ax°lsche zwart-wit zal hebben te verdedigen, zullen verschillende jongere spelers moeten worden opgenomeD. Li- ten wij echter hopen dat zy in enthousiasme ruimschoots zullen weten te vergoeden, wat bun aan wedstrydroutine nog ont breekt, opdat „Rapide" ook in het a s. seizoen een der sterkste 12tallen blijke van onze Z. VI. kortbalvelden. De Wielerbaan te Oostburg. Het grondwerk aan de Wie lerbaan is met kracht aangevan gen en maakt reusachtige vor deringen de baan moet gereed zijn op 25 Mei a.s. en op z'n laatst op 11 Juni; de onderne ming is een stichting, met als bestuur de heeren mr. J. Eras mus, M. A. Albregtse, ir. I. A van CruyniDgen en E. P. van der Werff. De technische com missie bestaat uit de heeren G. J. L. Goossens, P. Bsart en A. P. F. Kindt te Sas van Gent en A. J. var, Gasseo te Hulst Op den dag der opening, 25 Mei of wanneer onvoorziene omstandig heden oorzaak-zijn, dat de baan later gereed is, 11 Juni, zullen de eerste wedstrijden plaatsheb ben daarna te beginnen met 2 Juli zullen telkens om de drie weken wedstrijden gehouden worden tot en met den laatsten Zondag in September. Een en ander is, met bet oog op de be roepsrenners, reeds met de Ne- derlandsche Wielren-unie gere geld. De Heer en Mevrouw VAN OEVÊREN—Julius, geven kennis van de geboomte van hun Dochter CAROLINE JOHANNA. Axel, 26 April 1933. Hiermede vervuilen wij den treurigen plicht kennis te geven van het overlijden van ons lid LAURENS YAN DE CASTEEL, in den ouderdom van 54 jaar en 6 maanden. Met het zwaar beproefde gezin betuigen wij onze hartelijke deelneming. Rust in Vrede Kameraad Axel, 24 April 1933. De Afd Axel van de Ned Ver. van Fabiieks- arbeider». Heden overleed door ons allen diep betreurd, onze Man, Vader en Grootvader, voorzien van de H H. Sa cramenten der stervenden, geboren te Hulst 6 April 1859 en overleden te Axel 27 April 1933. Wed. v. d. WALLE- Corijn, Axel. C. M. DE CONINCK- v. d. Walle en Kinderen, Axel. MARIA PHILOMENA v. d. WALLE, Den Haag. P1ETER ADRIANUS v. D. WALLE- Starmans en Kinderen, Heerlen. ALPHONSIUS v.d. WALLE- Moonen, Heerlen. AUGUST1NUSv.d WALLE- Casteels en Kinderen, Axel. CYRILLUS EULALIE v. d. WALLE en Kind, Den Haag. RENE CAPPEND1JK- v. d. Walle en Kinderen, Middelburg. De Familie v. d. WALLE. De Familie DE KEVER. De Familie CORIJN. Axel, 27 April 1933. I oegevende aan den drang van velen, besloot het Bestuur tot oprichting van een Aangifte van leden van al heden bij een der bestuursleden of bij den Directeur, die voorloopig de leiding heeft. Leeftijd beneden 13 jaar. Axel, 28 April 1933. HET BESTUUR. Zondagmiddag om 2 nar Promotiewedstrijd (van Breda) ZONDAG 30 APRIL 1933.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3