1 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 7. VRIJDAG 28 APRIL 1933 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. De valsche Gravin. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De Broeders van Willem van Oranje. Nu ons geheele land door wordt geschreven en gesproken over de beteekenis, het karakter, het leven en de daden van Willem van Oranje, heeft het ook wel zin om even stil te staan bij de her denking der broeders van Prins Willem. Ook zij hebben hun leven geofferd voor ons land in den strijd tegen Spanje. Het Huis Oranje-Nassau vorm de de vereeniging van het Huis van Nassau en het Huis van Oranje. De Nassau-geschiedenis ver meldt, naar de jongste onder zoekingen, dat de naam Nassau voor de eerste maal voorkomtin een oorkonde van het jaar 915. Van de 12e eeuw af kan de his torie van het Huis met zekerheid worden nagegaan. Eén der af stammelingen was Réné van Chalons, uit de Ottosche lijn, die het Prinsdom Oranje bezat. Toen deze in 1544, kinderloos, op jeugdigen leeftijd sneuvelde, bleek dat hij het Prinsdom ver maakt had aan zijn neef Willem, oudste zoon van Willem, graaf van Nassau-Dillenburg, enjuliana van Stolberg en Wernigerrode. In dien neef Willem, die pas 11 jaar was toen hij het Prinsdom ontving, vereenigden zich dus de Huizen Oranje en Nassauhij werd onze Zwijger. Willem had (behalve verschei dene zusters) vier broeders Jan, Lodewijk, Adolf en Hendrik. Zij allen waren de zaak van de vrij heid der Nederlanden en de zaak der Hervorming van heeler harte toegedaan, op het voorbeeld van hun vader Willem de Rijke en hun moeder Juliana van Stolberg. Adolf was de eerste, die voor ons vaderland viel. Geboren op 11 Mei 1540, trok hij in 1568 het Noorden van de Nederlanden in om, onder leiding van zijn broeder Lodewijk, Groningen te veroveren. Hij sneuvelde op 23 Mei 1568 bij Heiligerlee, in den strijd tegen Alva's troepen. 4) Intusschen had de graaf het noodig geacht Helene met den toestand op de hoogte te brengen. U moet weten, juffrouw Biron, dat we pas gisteren hier zijn aange komen en onze vroegere bedienden op Mendowan, waar we het laatste halfjaar doorbrachten, hebben achter gelaten. Daar wij toch plan hebben, naar Egypte te gaar, voegde de gravin er aan toe, waarheen alleen mijn kame nier ons vergezelt. Dubschir.ka" heb ik pas kort ge leden gekocht. Wij zijn voor de eerste maal hier en dachten ons voor den korten tijd van ons verblijf te behel pen met bedienden uit de omgeving. Maar nu is er helaas niemand, die in huis recht den weg weet. U moet dat niet kwalijk nemen. O, heer graaf dat beteekent voor mij immers niemendal, Wij schudden immers het stof zoo spoedig mogelijk van onze voeten, zei de gravin lachende, terwijl ze be haaglijk in haar stoel achterover ging leunen. Al het onaangename laten we Jou hier achter daarvoor ben jij de heer en meester. Och ik verheug mij teeds zoo in 't vooruitzicht op Egypte. Men had nog enkele van die inci denten, eer Helene weer alleen op haar kamer was. De bedienden waren blijkbaar niet aaa het werk gewoon Lodewijk, geboren 10 Januari 1538, en Hendrik, geboren 15 October 1550, vielen 6 jaar later. Ook zij beiden waren onzen vrij heidsstrijd met hartstochtelijke liefde toegedaan Lodewijk was zelfs door Philips vogelvrij ver klaard en zijn goederen werden verbeurd verklaard. Op 14 April 1574 sneuvelden beiden op de Mookerheihun lijken werden nimmer gevonden. Zoo kon dan ook in het Wil- helmus-lied (geschreven nog vóór Lodewijk en Hendrik sneuvelden) worden gezegd Lijf en goedt altesamen Heb ick u niet verschoont Mijn broeders, hooch van namen, Hebbent u oock vertoont Graef Adolf is ghebleven In Vrieslandt in den slach Sijn siel in 't Eewich leven Verwacht den jongsten dach. En op 10 Juli 1584 viel Willem zelf door moordenaarshand. Zoo waren vier der vijf broe ders voor de vrijheid van.Neder land gevallen. En Jan, geboren 22 No vember 1535, was overgebleven. De eenige. Maar ziehier nu het wonder, het mysterie deze ééne bleef over, maar door hem bleef de Oranje-dynastie in stand. Hij zelf werd stadhouder van Gelder land, legde in 1581 deze waardig heid neer en vertrok naar Duitsch- land, waar hij 8 October 1606 overleed, maar het was een telg uit zijn familie, (hij was 4 maal gehuwd geweest en had 25 kin deren) die in 1747 aan het be wind kwam, nadat Willem III in 1702 kinderloos was gestorven en het tweede stadhouderlooze tijd perk geëindigd was. Onze Koningin stamt nu af van dien eenig-overgebleven broeder van den Zwijger. En ook de Moeder van al die gevallen zonen, Juliana van Stol berg, heeft zélf de zwaarste offers gebracht. Haar gemaal was in 1559 overleden, maar al haar zonen stond zij gewillig af voor den vrijheids-strijd der Neder landen, en al haar gelden en en in dit huis, waar veel ontbrak, wist niemand zich te helpen. Helene bemerkte ook, dat de graaf deze incidenten, welke de gravin lachend ais interessante avonturen op nam, zeer pijnlijk scheen te vinden. Toen ze eindt lijk ter ruste was ge gaan kon Helene geen slaap vinden en liep tot tegen middernacht haar groote, maar lage kamer op en neer. Thans, nu ze alleen was, gevoelde ze zich toch weer heel neerslachtig. Al waren de graaf en de gravin ook vriendelijk tegen haar, het was toch stellig geen aangenaam werk voor een kind te moeten zorgen, dat geestelijk niet normaal was. Maar bovendien was er veel, dat Helene bij verder nadenken erg vreemd scheen, Waarom kwamen de graaf en de gravin met zak en pak de halve corridor stond vol koffers en reismanden op .Dubschinka", als ze toch reeds vroeger van plan waren geweest naar Egypte te gaan? A's men alleen maar voor den vorm de bezitting had w llen aanvaarden en misschien enkele maatregelen nemen, was het immers ook voldoende ge weest, dat alleen de graaf hier was gekomen. Voor het kind met zijn kranke ziel was de indruk van dit somber huis met het verwilderde park en de troostelooze, op een steppe ge lijkende vlakte er om heen, zeker niet gunst'g. O )k zenden voorname men- schen in zoo'n geval tenminste een geschoold lid van hun personeel voor uit om de huishoudingsmachine eerst aan den gang te brengen. Voor enkele dagen vijf of zes ge* I heel vreemde dienstboden te engaget- j ren, was In elk geval hoogst onprac* 1 tiach. En men roemt Immers juist den rijkdommen eveneens. Arm, be roofd en eenzaam is zij in 1580 gestorven. Geen van haar kin deren stond aan haar sterfbed haar oudste zoon, de Zwijger, voerde in ons land den grooten, bangen worstelstrijd. Het is een ontzaglijk offer aan goed en bloed, dat het Huis van Oranje voor Nederland heeft ge bracht. Blijven wij het in eer bied gedenken. Het Kabinet. Het Kabinet heeft, onder dag- teekening van 25 April, de por tefeuilles ter beschikking van H. M. de Koningin gesteld. H. M. heeft de beschikbaarstelling in overweging genomen en den hee- ren ministers verzocht zich in middels met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken te blijven be lasten. De dalende werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 606,000 leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde werkloozenkassen in de week van 3 tot en met 8 April 1933 bedroeg 27 pet., dat is 2 pet. minder dan in de week van 20 tot 25 Maart. Het gemiddelde werkloosheids percentage bedroeg in het afge- loopen jaar 26. Bij 1048 organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden op 8 April 1933 in totaal 356,044 werk zoekenden ingeschreven, waar onder 339,936 mannen. In totaal waren werkloos 327,403 personen, waaronder 316,414 mannen. Plechtige installatie. De nieuwe vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, heeft Dinsdagmiddag zijn ambt aan vaard met het u t ;p eken van een rede, waarin hij zijn voorganger, Graaf van Lynden van Sandenburg practischen zin der Amerikaansche dames, dacht Helene. Maar eindelijk vond ze, dat haar dit alles toch eigenlijk niets aanging, en ze begaf zich te bed. Buiten blies de Octoberwind om het huis. Voor de vensters van He- lent's kamer moesten boomen staan, want bij elke windvlaag sloegen er takken tfgin de ruiten, zoodat het was, alsof er iemand van buiten tegen aan klopte, 't Was een geluid, waat- door Helene in 'i eerst telkens op schrikte, tot ze er eindelijk aan gewoon raakte en in een onrustigen sluimer viel. Plotseling echter schrikte ze weer op. 't Was haar geweest, alsof er een jammerkreet door het stille huis had geklonken. En even later weer die luide, klagende kreet uit een vrouwen mond daarna een barsche stem het geluid van een deur, die dichtviel en alles was weer doodstil. Dezen keer was Helene volkomen wakker. Badende in haar zweet en ten prooi aan een hevigen angst, zat ze Ofi den rand van haar bed en luis terde nut ingehouden adem. Hier was iets gebeurd. Een onge luk een misdaad misschien He lene staarde om zich heen. Buiten grauwde reeds de morgen. Een vaal licht, waarbij men noch kleur noch schaduw kon onderkenner, vu'de het vertrek. Helene sprong op en liep naar de deur, waarnaast zich de knop van een electrische bel bevond, waarop ze half werktuigelijk herhaalde malen drukte. De geleiddraad moest echter gebro ken want men hoorde niet het geluld van een bel ea er kwam ock memoreerde, en een beroep deed op de medewerking der Staats raden. Staatsraad Harte van Tecklenburg wenschte den nieuw opgetreden vice-president met zijn benoeming en hooge onderschei ding namens den raad geluk. Prins Hendrik, die met Prinses Juliana de zitting bijwoonde, heette als langstzittend lid jhr. Beelaerts welkom in 't college en herdacht eveneens diens voor ganger. Geen S.D. ambtenaren by Defensie. Mr. dr. L. N. Deckers, minister van Defensie heeft in een schrij ven aan alle commandanten en hoofden van dienst van land en zeemacht gezegd, dat de burger ambtenaar, werkzaam onder het departement van Defensie geen lid kan zijn van de S. D. A P. en evenmin ambtenaar georgani seerd in een bond, die als soci aal-democratisch beschouwd moet worden. Hieronder vallen bijv de bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aangesloten bonden van ambtenaren en over heidspersoneel. Natuurlijk moet hij zich onthouden van propa ganda in militaire gebouwen enz. en mag hij daarbinnen geen ge schriften brengen, die voor den militair zijn verboden. Dit geldt natuurlijk ook voor O.S.P., de Communistische Partij en dergelijke. Staatspensioen. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld Het geval kan zich voordoen, dat er in de financieële omstan digheden van iemand, die op 3 Dec. 1919 den leeftijd van 65 jaar had bereikt of overschreden en een aanvraag om rente als be doeld in artikel 28 der Ouder domswet 1919 indiende waarop door de Rijksverzekeringsbank een afwijzende beslissing werd genomen, omdat hij zelf of zijn echtgenoote in da vermogensbe lasting of (en) in de rijksinkom stenbelasting wasaangeslagen naar een inkomen van f 1200 of meer of van iemand, die op grond van niemand. Langzamerhand werd ze weer wat kalmer en begon zich te kleeden. S'apen kon ze nu toch niet meer. Misschien was de gravin plotseling ziek geworden of had het kind, de kleine Mary een aanval gehad Toen ze twee uur later het venster uitkeek, zag ze beneden in den tuin de gravin met een klein meisje aan de hand heen en weer wandeler. De gravin was even voorkomend als den vorigend avond, vroeg trouwens zonder Helene tijd te laten om te antwoorden hoe ze geslapen had en of ze reeds bekomen was van de vermoeienissen der lange reis, en of ze misschien niet al erg honger had. Maar de graaf was zoo'n lang slaper, die kwam nooit voor negen uur voor den dag. De gravin sprak zeer vlug en levendig. Snoes en ik verhongeren bijna al, voegde ze er glimlachend bij. Maar nu kan ik Snoes meteen voor stellen. Mary, je nieuwe gouvernante. Geef haar de hand en zeg, dat je haar zult lief hebben. Ja? Wil j=? De woorden klonken streng als een bevel, Het kind keek zwijgend en ernstig naar Helene op en gaf haat eindelijk aarzelend de hand. Doch er kwam geen woord oyer de op elkaar geklemde lipjes. Het was een buitengewoon mooi kind, dat Helene dadelijk bekoorde en aangenaam verraste. Want het zag er evenmin ziekelijk als zenuwachtig uit wel maakte het den indruk, dat het zeer schuchter was gemaakt. Uit een frisch, blozend gezichtje, dat door roodachtig blonde lokken omlijst was, blikten, twee groote, heldere blauwe den belastingaanslag geen aan vraag om rente deed, wijziging is gekomen, waardoor zijn ver mogen of inkomen daalde in die mate, dat hij niet langer in de vermogensbelasting of (en) in de rijksinkomstenbelasting wordt aan geslagen naar een inkomen van f 1200 of meer. Ingevolge artikel 33 der Ouder domswet 1919 heeft een dergelijk persoon als nog recht op die kos- telooze rente, wanneer hij aan toont, dat hij zelf of zijn echt genoote niet langer in de vermo gensbelasting of in de rijksinkom stenbelasting naar een inkomen van f 1200 of meer is aangeslagen. Het is dan in zijn belang, dat hij zoo spoedig mogelijk een aan vraag om ouderdomsrente inzendt. Met die indiening moet hij niet wachten, totdat de aanslagbiljet ten zijn uitgereikt of op 't even tueel door hem ingediende be zwaarschrift of verzoek om ont heffing is beslist, omdat in dit geval de rente ingaat op den dag van de indiening der op de ver- andei^e omstandigheden gegron de aanvraag. Hij kan dan later, d.w.z. zoodra hij een beslissing op zijn eventueel verzoek om ontheffing ontvangt of wel een aanslagbiljet ontvang beneden de in de wet genoemde grens of wel in het geheel niet meer aangeslagen wordt de stukken of bewijzen waaruit van een ander blijkt, aan den Raad van Arbeid toezenden. Zij, die verwachten, dat zij over het belastingjaar 1933—1934 be neden genoemde weistandsgrens zullen blijven en ook overigens aan de gestelde voorwaarden vol doen, (geboren vóór 3 Dec. 1854) doen derhalve goed met reeds begin Mei a.s. een dergelijke rente ,aan te vragen. Voor verdere inlichtingen kun nen belanghebbenden zich wen den tot de Agenten of tot het kantoor van den Raad van Arbeid. Bestryding ran onweer. De heer A. Veraart zal in de maand Mei zijne proefnemingen voor het bestrijden van onweer oogen van zeldzame schoonheid. De oogen waren niet blauw als viooltjes, zooais die der gravin, maar de kleur was gelijk aan het zuivere blauw van een helderen voorjaarshemel. Helene boog zich over de kleine. Wil je mij een beetje lief hebben, Snoes? vroeg ze op hartelijken toon. Het kind zweeg, alsof het stom was, en gluurde angstig naar de gravin. Nu, we zullen mettertijd wel vrienden worden, daar ben ik heele- maal niet bang voor, zei Helene, om het kind wat vrijer te maken. Ze wandelden nu een uur in het verwilderde park en het gesprek kwam weer op den verloopen nacht. Dus, u hebt goed geslapen, dat verheugt me, zei de gravin plotseling, Helene keek haar verwonderd aan. Integendeel, mevrouw de gravin, ik heb bijna geheel niet geslapen. O werkelijk? Dan heb ik u ver keerd verstaan. Lijdt u misschien aan slapeloosheid, of was het de vreemde omgeving? Een onderzoe kende flik vergezelde deze woorden. Geen van beide is het geval. Maar ik vreesde, dat er hier in huis een ongeluk gebeurd was O wee, viel de gravin haar haastig in de rede, dat is mijh schuld. Ik vergat heelemaal u te vertellen, dat we helaas een krank zinnige in huis hebben. Een krankzinnige vroeg Helene ontsteld. Ja. Ik heb haar gelukkig nog niet gezien. Ze is een dochter van de portierster, die we met het huis moesten overnemen. De portier en zijn vrouw waren namelijk voor hun leven aangesteld. (Wor4t vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1