Binnenland. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. ik, naar zijn zeggen, over U heb ben gebracht, hoe aangenaam zou deze verbanning ons zijn en hoe gaarne zouden wij zulk een dood willen lijdenWat is de reden, waarom wij al onze goe deren hebben prijs gegeven Was het om ons daardoor rijke te maken Waarom hebben wij onze broeders verloren Was het om andere te vinden?.... Waarom hebben wij zoo langen tijd onzen zoon in gevangenschap gelaten Is het in uw macht om een anderen - te geven of hem weer tot ons te voeren?. Waarom hebben wij ons leven zoo dikwijls gewaagd? Welk loon voor ons onafgebroken stre ven en werken ten behoeve van Ulieden konden wij anders ver wachten dan datgene wat wi begeerdenU, zoo noodig, met opoffering van ons leven, een vrijheid te koopen Zoo gij dan gelooft, Mijne Heeren, dat ons vertrek of onze dood Ulieden dienen kan, wij zijn bereid IJ te gehoorzamen. Zendt ons slechts heen. Gebiedt ons te gaan tot het einde der wereld en wij zullen het gewillig doen. Ziet, hier is ook ons hoofd, waarover geen Vorst of Potentaat eenige macht heeft, doch alleen gij. Doet daar mede wat U goed dunkt tot Uw welvaren en tot heil der gemeen schap." Willem van Oranje is, gesteund door de Staten-Generaal en door het volk, voortgegaan met zijn bevrijdingswerk. Tot in een ernstige ziekte toe bleef hij leiden, bevelen; was hi veldheer en staatsman tegelijk Totdat het schot van Balthazar Gerards een eind maakte aan zijn leven. Maar eigenlijk was het een ander die schoot. Een ander persoon en een andere macht Wij mogen deze historische waar heid niet verdoezelen, maar wij kunnen haar milder zien, na drie- en-een-halve eeuw. Zoo treedt dan, uit den schemer der historie, de figuur van Willem van Oranje stralend te voorschijn. Er zijn andere figuren, waarvan wij hem niet kunnen losmaken Zijn trouwe, dappere moeder, Juliana van Stolberg; zijn voor het vaderland, evenals hij, ge vallen broedersvan zijn gema linnen vooral Charlotte van Bour bon en Louise de Colignyen als wij hem zien, dan zien wij eigenlijk ook latere figuren uit het Oranje-huis. Maar in dit jaar, nu wij hem vieren, rijst hij boven allen en boven alles uit. Met diepen eerbied en dank ge denken wij zijn onbaatzuchtigen en heroïeken strijd, waarin hij alles offerde wat hij op aarde bezat, tot zijn leven toe waarin hij voor tal van aanbiedingen en omkooperijen doof bleef; waarin hij, te midden van schandelijke felheden en wreede vervolgingen, een hooge en nobele verdraag zaamheid heeft getoondwaarin hij, in naam van het Protestan tisme, streed voor vrijheid van geloof. Hij heeft ons vrijgemaakt. Vrij als natie, vrij in ons hoogste geestelijke bezit. Nooit heeft iemand méér dan hij de waarheid toegepast van het woord uit het Wilhelmus Het vaderland ghetrouwe, blijf ick, tot in den doet I" Be Nationale Hulde, Gisteren had te Amsterdam de nationale herdenking plaats, in tegenwoordigheid van de Konink lijke familie. 's Morgens werd een aubade gebracht aan de Koningin, waar voor op den Dam 14000 kinderen waren verzameld. 's Middags werd H. M. in het Concertgebouw, omgeven door een uitgelezen gezelschap van Ministers, Gezanten, Kamerleden en hooge autoriteiten, door totaal 300 personen het Wilhelmus toe gezongen onder leiding van dr. Willem Mengelberg. Gesproken werd door de heeren jhr. mr. dr. Roëll, Comm. der Koningin in N.-Holland, dr. H Colijn en minister Ruys de Bee- renbrouck, die in keurigen stijl den Vader des Vaderlands karak teriseerden. De redevoeringen werden afgewisseld door zang Na deze plechtigheid vertrok de Koningin weer per auto naar Den Haag. Hnldigin; Pirter Jelles. Donderdagmiddag is te Stiens op plechtige wijze de gedenk steen voor wijlen Mr. P. J. Troel stra onthuld door den heer W Dijkstra. Na de onthulling werd het Friesche Volkslied aangehe ven, waarna de heer Winkelman uit Amsterdam memoreerde welk een groot deel wijlen Mr. Troel stra in de Friesche beweging als dichter en schrijver gehad heeft Vervolgens verwijderde een oud vriend van Mr. Troelstra, de heer B. Algra, het kleed van den steen waarop de burgemeester den steen namens het bestuur overnam. AXEL, 25 April 1933 Zooals reeds eerder is mede gedeeld, zal alhier de herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje plaats vinden op 1 Mei a.s. Het programma is aldus samen gesteld In den namiddag van dien dag ontvangen de leerlingen der ver schillende scholen een portret van den Prins. Des avonds zeven uur spreekt de heer Mr. P. Dieleman, Lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland een herdenkingsrede uit van a: de pui van het gemeentehuis. Na deze rede geven de plaat selijke muziek- en zangvereeni gingen een concert en wel als volgt De harmonie Hosanna" van ongeveer 8 tot 88/4 uur. De zangvereeniging „Asaf'van 8s/4 tot 9 uur. De zangvereeniging „Orelio" van 9 tot 91/. uur. De harmonie „Concordia" van 9V4 tot 10 uur. Met medewerking van het Ra- dio-Electro-Technisch Buieau van den heer G. J. A. de Jonge alhier, worden op de markt luidsprekers geplaatst, zoodat alle daar aan wezigen in staat zullen zijn de rede te hooren. Indien onverhoopt het weer het houden eener rede in de open lucht mocht beletten, zal tot dat doel een der kerkgebouwen wor den aangevraagd. Zaterdag kruisten weer eenige jonge meisjes bij paren door onze straten, om gewapend met een mandje bloempjes en een offer busje een aantal dubbeltjes op te halen ten behoeve van de t.b.c bestrijding. We vinden het jam mer, dat we hier niet eerder op hebben kunnen wijzen, want ge zien de crisis is steun nog meer noodig dan anders, terwijl toch gebleken is dat de collecte minder opbracht. De netto-opbrengst was f 161,35 en verleden jaar f 198,33. Gisteren geraakte in het Nieuwediep alhier een school knaap in een moddersloot. Met moeite kwam hij er uit, maar met een uiterlijk waar Zwarte Piet jaloersch op zou zijn. S. D. A. P. meeting in Axel. Zaterdagmiddag werd alhier op een weide een meeting gehouden, ter aanbeveling van de socialis tische candidaten voor de aanst. Kamerverkiezing. Een tribune was opgeslagen met een verver- schingstent, terwijl tal van roode vlaggetjes waren vastgenageld, geplant of gedragen. Als sprekers traden op de heeren C. van Ben- degem, die de leiding had, C. Hamelink, lid van den Raad alhier en W. Drop lid van de Tweede Kamer. Ter afwisseling van de rede voeringen, werd door een fanfare corps uit Assenede (B.) muziek gemaakt. Na. de rede van dhr Drop stelde men zich groepsgewijze op met de vaandels en vlaggen van verschillende vereenigingen, waar onder ook uit Neuzen en Sas van Gent en ging het in optocht door Axels straten, onder het spelen en zingen van socialistische lie deren. Met inbegrip van de jeugdaf- deelingen zal het aantal deelne mers ongeveer 300 personen zijn geweest, wat op een groot terrein een poveren indruk maakt, Bloedvergiftiging. Een paar weken geleden had de werkman J. Bolleman te Zaamslag, die een vrachtauto exploiteerde, het ongeluk, dat hi met een vinger tusschen de auto bekneld geraakte, zoodat deze verwond werd. Het betrekkelijk kleine ongeval had echter voor den getroffene de meest ernstige gevolgen. Er trad bloedvergifti ging in, zoodat men genoodzaakt was den vinger te amputeeren. Het is echter toen reeds te laat gebleken, want Donderdag 1.1. is de man tengevolge van de ver wonding in het ziekenhuis te Neuzen overleden. De man was 39 jaar oud. Het lijkt intusschen net of het euvel van bloedvergiftiging in de lucht zit, want naar we verne men zijn om die reden ook in onze gemeente nog een paar personen onder geneeskundige behandeling, waarvan een zekere de R eveneens een paar dagen in levensgevaar verkeerde. Men kan vooral niet te voor zichtig en niet te zindelijk zijn bij het behandelen van wondjes. Wasch eerst handen en nagels goed schoon. Kamer van Koophandel. Zaterdag hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter- neuzen haar eerste vergadering in dit jaar- De voorzitter, de heer J. A. van Rompu opende de vergade ring met de volgende rede Verschillende omstandigheden zijn oorzaak geworden dat er reeds een groot deel van het jaar verstreken is, nu we voor het eerst bijeen zijn, doch, der traditie getrouw, wil ik toch nog u een welkom toeroepen, onder het uitspreken van de beste wen- schen voor u en uwe familie en voor uwe zaken en bedrijf, met het uitspreken van de. hoop dat deze u, aan het eind van 1933 gekomen, stof tot tevredenheid zullen mogen geven. Na het uitspieken van dezen wensch wil ik ook een woord van dankbaarheid laten hooren een woord van dank, dat het ons gegeven is elkaar in dezen kring weer te ontmoeten, al moet ik daaraan een woord van w°emoed verbinden, dat we er één uit onzen kring missen, dien we sinds onze laatste vergadering naar zijn laatste rustplaats heb ben moeten vergezellen. Ik ben ten volle overtuigd, mijne heeren, dat het plotseling overlijden van het lid onzer Kamer, den heer Louis van Waesberghe, in den aanvang van dit jaar, u allen, evenals mij, ten zeerste heeft getroffen. Het was toen nog kort geleden dat we hem in de ver gadering onzer Kamer hadden ontmoet, en hem met de volle energie waarover hij beschikte een toekomst-ideaal hebben hoo ren verdedigen, waarbij het zeker niemand -voor oogen stond, dat zijn krachtige geest reeds zóó spoedig aan dat werk zou ont vallen. Het was mij gegeven de ontwikkeling van den overledene van knaap tot jongeling, tot man te volgen en ik heb hém zien treden in de tradities zijner fami lie, wier volle aandacht, nevens de behartiging der omvangrijke persoonlijke zaken, uitging naar de behartiging der belangen van de stad hunner inwoning in het bijzonder, en van Zeeuwsch- Vlaanderen in het algemeen. Gij hebt den overledene, sinds de instelling dezer gewestelijke Kamer als uw mede-lid kunnen begroeten en getuige kunnen zijn van de liefde die hij voor ons gewest koesterde, van de toe wijding waarmede hij zich voor de verschillende belangen gaf en wij hebben hem in zijn werk zeker algemeen leeren waardee- ren als een verdienstelijk mede werker in onzen kring. Bij zijn uitvaart heb ik, ook namens de Kamer, hulde gebracht aan zijn werkzaamheid, en ik ben over tuigd dat, waar wij hem met weemoed gedenken, zijn nage dachtenis bij allen steeds in aangename herinnering zal voort even. (De leden verrezen onder het aanhooren dezer laatste woorden van hunne zetels.) Vervolgens installeerde spr, het nieuwe lid in den heer Willy van Waesberghe, neef van den overledene en hoopte dat deze de traditie zijner familie in hun belangstelling en ijveren voor de belangen dezer streek zal voort zetten. Daarop volgde het jaarlijksch overzicht over den toestand van handel en nijverheid in dit district. Bij de agenda kwam in be spreking een door den gemeente raad van Zaamslag vastgestelde legesveiordening, die, in verband met een artikel in de Politiever ordening moet beschouwd wor den als een belemmering van den bonafiden handel. Aangezien deze voor het verkrijgen van een ventvergunning eischt betaling van f2,50 per maand, f20 per jaar, wendde het Bureau zich namens de Kamer tot Ged. Staten van Zeeland, met verzoek, te be vorderen dat aan die verordening, als zijnde in strijd met het alge meen belang, geen Koninklijke goedkeuring zal worden verleend Indien dit systeem geoorloofd is en algemeen ingang vond, zou dit voor de kleine kooplieden ondraaglijke belasting beteeke- nen, en hun noodzaken, hun bedrijf te staken, daar ze die belasting dan in verschillende gemeenten ook verscheidene ma len zouden moeten gaan betalen. Het betreft hier niet meer een maatregel tot wering van ver momde bedelarij, doch een ver bod van allen handel, ook van bonafide handelaars uit andere gemeenten. Er wordt thans alge meen gevoeld het funeste van tariefmuren, contingenteeringen, enz. aan de landsgrenzen, en het moet als nog verderfelijker be schouwd worden indien men daarnaast nog zou krijgen een soort gemeentelijke tolmuren. Verschillende leden vereenig- den zich met het standpunt van het Bureau, nl. dat de regeling te ver gaat. Alleen dhr. Van Goethem verklaarde een andere meening te zijn toegedaan, daar de vrijheid op dit gebied steeds verdere concurrentie schept voor den middenstand, die reeds aan een te veel lijdt. Met de stem van dhr. Van Goethem tegen werd aan de handeling van het Bureau goedkeuring verleend. Tot den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid is een verzoek gericht om bij de uit voering der Machtigingswet voor den Landbouw, er rekening mede te houden, dat de uitvoering niet zal worden gelegd in handen van eenzijdig agrarisch geörien- teerde organen, doch met mede werking van den handel. Naar aanleiding van een be zwaarschrift, tot den Minister over het optreden der Kamers die de Regeering ook adviezen op staatkundig gebied geven, vereenigde de Kamer zich met het standpunt dat de Kamers op de belangen van het geheele be drijfsleven hebben te letten, en dat zij, door dit naar beste weten te doen, de belangen van alle daarbij betrokken groepen trach ten te dienen. Zij verschillen in dit opzicht met de groepsverte- genwoordigingen, die alleen op de belangen der door hen ver tegenwoordigde groep letten. Hare adviezen kunnen daardoor aan een bepaalde groep wel eens minder welgevallig zijn, maar dat bewijst niet, dat het standpunt der Kamer uit het oogpunt van algemeen belang niet juist is. Het kan daarom voorkomen dat een maatregel of toestand op staatkundig gebied tegen het belang van het alge- meene bedrijfsleven ingaat, en dan ligt het zeker op den weg der Kamers daaromtrent hun meening te doen blijken. Aan een verzoek van Koewacht om adhaesie te verleenen aan een verzoek om extra-steun uit j 's rijks kas tot 121/, pet. der totale kosten voor wegsverbete- ring, aangezien die gemeente wier belastingen alle tot het wet telijke maximum zijn opgevoerd, niet in staat is, de volle voor rekening komende kosten te dek ken, werd besloten te voldoen* omdat deze zuidelijke verkeers weg, van meer dan locaal belang moet geacht worden. Aan een dergelijk verzoek der gemeente Clinge kon, wegens het ontbreken van daartoe strek kende argumenten niet worden voldaan. Besloten werd een verzoek aan de Tweede Kamer te zenden be treffende een technische verbete ring der ingediende omzetbelas ting, waaraan verschillende be zwaren kleven. Met leedwezen heeft de Kamer kennis genomen van de aanne ming van het wetsontwerp be treffende een beurtvaartregeling in de binnenvaart, tegen het ad vies van ongeveer alle Kamers in. Dhr. Van 't Hoff stelde de vraag of het niet mogelijk zou zijn te Walsoorden een goede verbinding te krijgen van de tram op de laatste boot des Zondags, voor de reis naar boven de Schel de. Als de tram van 6.20 uur uit Axel daar arriveert, is de boot reeds weg. Aangezien de boot tusschen Neuzen en Vlissingen op Zondag niet meer vaart, is dat een groot ongerief. Uit mede- deelingen van dhr. Wind van Merkesteijn en den Voorzitter bleek, dat daarin geen verande ring is te brengen, aangezien met verschillende verkeersmiddelen rekening moet worden gehouden. Daar de tram niet kan verande ren, zou de boot minstens 40 mi nuten later moeten vertrekken en dan wordt de treinaansluiting gemist. De Grentsche floraliën. Een bezoek aan de Gentsche floraliën is dit jaar niet erg aan te bevelen, want men komt wel in Gent, en ook nog wel binnen de entree, maar daarna is men niet zeker of de gemaakte on kosten niet tevergeefsch zijn. Al thans Zaterdag en Zondag was dit voor velen het geval. De toeloop is zoo groot, dat men niets ziet dan menschen en nog eens menschen, die buiten de zaal in bedwang worden gehou den door politie te paard. Het was een duwen en dringen om binnen te komen en eenmaal daar moest men evenzeer zich tus schen de massa wringen om iets te zien, zoodat velen door onge steldheid of ongeduld het terrein weer verlieten. We hadden het geluk nogal veel te zien te krijgen en dan is men vol bewondering voor de pracht van kleuren en vormen, waartoe men zelfs de natuur kan dwingen. Aangenaam deed het aan onder de le prijswinners ook enkele Hollandsche namen te lezen. Europeesch'e en tro pische planten ziet men in allerlei schakeering, zoodat het geheel een wondertuin lijkt, die toch eigenlijk de opoffering weer be loont. Alleen, men moest gele genheid hebben, dat alles eens eenige uren rustig en op z'n ge mak te bekijken. Natuurlijk was het in de stad ook overdruk We gelooven niet, dat er in Gent ooit zooveel auto's hebben geparkeerd. Ze stonden in rijen van kilometers lang. Wrak ran de Akron gevonden. Een sleepboot der Amerikaan- sche marine heeft bet gezonken wrak van de „Akron" bij de plaats van de ramp gevonden en onmiddellijk een aanvang ge maakt met het bergingswerk. De eerste pogingen om het wrak te lichten, hebben tot re sultaat gehad, dat eenige stuk ken van het omhulsel konden worden opgehaald. Duikers heb ben medegedeeld, dat het wrak onder water duidelijk zichtbaar is. De kruiser .Portland", da marinesleepbooten „Sagamore", „Kalmia", en de „Flacon" zijn ter plaatse gearriveerd. Mijnheer de Redacteur Zou he> niet aan te bevelen zijn, dat tegenover de roode demonstratie van ZMerd g, Maandag eens e< fl

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2