Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5. Vrijdag 21 April 1933. Buitenland. FEUILLETON. De valsche Gravin. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede JBlad. Het 4-mogendheden-pact, In het Britsche Lagerhuis kon digde Sir John Simon, de minis ter van Buitenlandsche Zaken, aan, dat zoo spoedig mogelijk^de documenten, betrekking hebbende op het z g. Viermogendheden- verdrag zullen worden overgelegd. Deze ophefmakende betiteling is niet toepasselijk, aldus de mi nister, op de besprekingen te Rome en is nooit door eenige verantwoordelijke autoriteit ge bruikt. Het plan moet bijdragen tot den vrede in de wereld en indien tusschen de vier groote Euro- peesche mogendheden een over eenkomst tot stand komt, zou deze een factor van stabiliteit zijn. MacDonald en ik verklaarden bij ons tweede onderhoud met Mussolini, aldus Simon, dat wij ons tot niets veibonden en wij wezen er op, dat er bepaalde punten waren, die nader over wogen moeten worden. Het is uitsluitend een kwestie van mechanisme en een onwaar heid, dat de besprekingen te Rome doelden op de hegemonie van de vier mogendheden, die hun wil moesten opleggen aan de andere volkeren. „Het is niet waar, dat wij over grenswijzigin gen in eenig deel van Europa onderhandeld of gesproken heb ben. Wat waar is, is, dat wij met de Fransche, Italiaansche en Duitsche regeeringen overwogen hebben, en nog overwegen, of het wenschelijk of mogelijk zou zijn, een geschreven overeenkomst voor een lange periode tot stand te brengen. Die geschreven over eenkomst zou twee dingen mee brengen 1. een wederzijdsche verzeke ring van werkelijke medewerking tot het behoud van den vrede in Europa, opdat zich niet het ge vaar ontwikkelt, dat een van de groote mogendheden in een blok tegen de andere treedt 2. te zien of het niet wensche lijk is, deze methode toe te pas sen voor het behandelen van be paalde moeilijke problemen van Europa, zooals het economische vraagstuk, de ontwapening en de mogelijkheid in de toekomst van verzoeken tot herziening, om te zien, hoe het terrein zou kunnen worden voorbereid voor de toe passing van art. 19. Hm, dat is werkelijk een heel aardig sommetje. Maar nu moet men werkelijk de vraag stellen, waarom deze menseher, die toch zeker op hun advertentiën tal van aanbiedingen kregen, bjj zulk een royaal salaris, juist u, die voor 'teerst in betrekking gaat, hebben gekozen 'i zei Hempel bedachtzaam. Niet waar Daarover heb ik mij ook al verwonderd. Ik had geen ge tuigschriften en geen aanbevelingen alleen het bewijs van met goeden uitslag afgelegd eindexamen van 't paedagogium. Ze glimlachte even. Het moet wel een wonderlijk goed bedoelde gril van het noodlot zijn, die mij juist op 't oogenblik van den hoogsten nood deze betrekking ver schafte. Of er is een reukje aan. Wat bedoelt u Helene keek hem verschrikt aan. Daaraan heb ik in 't geheel niet ge dacht. Maar wat zou Onzinriep de schilder ontevre den- Als je niet anders kunl dan de juffrouw bang maken... Daarvoor is inderdaad tot dusver geen reden. Maar je kent mijn ge woonte om ook het nietigste mijn aandacht waardig te keuren. Dit en gagement komt mij vreemd voor.., Luister niet naar hem. Hij is een geboren pessimist en daarenboven is fcy 't van biroepswege ook n< g O eral Misdaden fn Duiff-chland. Te Witimund hoorde de han delaar Koordes dat zijn hond aansloeg. Hij begaf zich naar buiten, waar 3 schoten op hem werden gelest. Zijn toesnellende vrouw werd met een hard voor werp neergeslagen. De handelaar is overleden zijn 24-jarige zoon is 's morgens met een kogel in ïden slaap dood in bed gevonden. Te Stuttgart is de 20-jarige mecanicien Maie'r op weg naar zijn werk overvallen en neerge schoten. De daders wisten met een auto te ontkomen. De Belgische Soir bevat een artikel van de hand van oud minister Jules Destrée onderden .sancties tegen de barbaarsch- heid." en gericht tegen het hui dige Duitsche regime. De oud minister spreekt van een Nazi kruistocht, welke in principe niet alleen tegen de Joden is gericht, maar tevens tegen den Christe- lijken godsdienst. Indien men tot de kern van de zaak gaat, dan zal men begrijpen, dat het Jood- sche incident in het Duitsche fanatisme hoe tragisch ook van karakter, slstchts secundair is. Hetgeen werkelijk op het spel staat, is het gevoel van men- scheiijkheid zonder welke geen enkele waarachtige vooruitgang mogelijk is. Aan den oorlog tegen den godsdienst paart zich de oorlog tegen den geest in den vorm van het verwijderen der aanzien lijkste elementen op het gebied van kunsten en wetenschappen. Vervolgens voert Duitschland den oorlog tegen het recht. Evenals in 1914 heerscht thans weder in Duitschland het regime van het „vodje papier". De oud-minister merkt in dit verband op, dat Duitschland in zijn strijd tegen de Joden in con flict komt met het Volkenbonds pact en artikel 13 van het Ver drag van Versailles, dat betrek king heeft op de bescherming der minderheden. De strijd die thans is ontbrand, is dus niet alleen de strijd van het Joden dom tegen het Germanendom van Hitier. De oud-minister is er van overtuigd, dat het internationale Jodendom middelen ten dienste staan zich tegen het Hitler-regime te verzetten en wel in den vorm van economische strijdmiddelen. Maar, vraagt Destree, waarom kunnen deze niet worden toege past door den Volkenbond en wel op den dag, waarop men zal bemerken, dat het Duitsch land van Hitier, het voorbeeld van het Duitschland van Wilhelm li volgend, heilige verbintenissen heeft geschonden en de handtee- kening ontkend, die het onder de verdragen heeft gezet, welke de wereldbasis vormen na den grooten oorlog. Deze dag, besluit zoekt hij da lelijk iets achter. Luister liever naar mij De gravin is een allerliefste, zeer voorname dame. met wie u het zeker heel best zult kunnen vinden. Ik heb, zes jaar geleden, even voor haar huwelijk in Weenen, haar portret geschilderd. Werkelijk Ja. Ze was daar gekomen met haar moeder en een zuster om er seisoen door te brengen. Ik geloof, dat haar zuster Harriet heette ze ook lessen bij meester Leschetitzky nam. Qrace de tegenwoordige gra vin Koschwinski kwam met haar moeder ongeveer acht tot tien maal in mijn atelier tn deze waren verrukke lijk door het geestige gebabbel van Qrace Morgan Morgan Zijn ze misschien bloedverwanten van den beroemden Pierpont Morgan ik geloof, dat ze heelemaal niet met elkander verwant zijn. Maar deze Morgans zijn eveneens zeer rijk. Het geld zit in de kolenmijnen en wordt door een familielid ginds in Amerika beheerd, De oude heer is namelijk reeds lang dood en mevr. Morgan moet, naar ik gehoord heb, in den tusschenfijd ook overleden zijn. U moet nu echter niet gelooven, dat Grace haar man alleen om den adel lijken titel trouwde, zooals veel Ame- rikaansche erfgenamen doen. Ze moet naar haar moeder mij zuchtend vertelde, op 'teerste gezicht verliefd op hem zijn geworden Hij natuurlijk ook op haar hij deed tenminste zoo. Velen beweren trouwens, dat het in de eerste plaats de millioenen waren, waarop hij verliefd werd. De wereld is nu eenmaal zoo boosaardig. Ofschoon - ik wil het ook niet he- 1 Deslree, is niet ver meer verwij derd. Middeleeuwseh. Gedurende de PaaschJagen zijn opnieuw tal van Joodsche vluchtelingen uit Duilschland over de Nederlandsche grens uitgeweken, omdat zij mishande ling vreesden en in tal van ge vallen reeds meer of minder ernstige mishandelingen hadden ondergaan. Een redacteur van het pers bureau Vas Dias had een kort onderhoud met één hunner, die te Amsterdam is aangekomen in zoodanigen toestand, dat hij zitten, staan, noch loopen kon en ter stond in het Nieuw Israëlitisch Ziekenhuis aan de Nieuwe Kei- zersgiacht moest worden opge nomen. De betrokkene is voorganger van een kleine gemeente van orthodoxe Poolsche Joden te Geisenkirchen. Tal van leden dezer gemeente wonen reeds 30 en 40 jaar in Duitschland en hun kinderen en kleinkinderen, die voor 'n groot deel eveneens lid der gemeente zijn, hebben in vele gevallen de Duitsche natio naliteit. Zaterdagavond tegen 7 uur bevond de betrokkene zich met tien andere leden der ge meente waarbij mannen van 60 en 70 jaar om het avondgebed te lezen, toen een twintigtal S.S. lieden de Synagoge binnendrong en van den voorganger uitleve ring van alle aanwezige wapens eischte. Toen de voorganger verklaarde, dat niemand wapens in zijn bezit had en dat zulks met het oog op den Sabbath ook niet geoorloofd zou zijn, werd naar geheime papieren gevraagd, en toen men verklaarde, ook deze niet te bezitten, werden alle aan wezigen door twee S.S.-beamb ten in burger gefouilleerd, waarna zij twse aan twee in het gelid werden geschaard en begeleid door de SS.-mannen door de geheele stad moésten marcheeren, om ten slotte in een S.S. gebouw te worden ondergebracht, waar zij onder gescheld en bedreigin gen de voorganger kreeg eenige malen hevige oorvijgen met h;t gezicht tegen een muur werden geplaatst en met de handen omhoog gedurende twin tig minuten diepe kniebuigingen moesten maken. Toen de oudste arrestanten teekenen van uitput ting gaven en de voorganger het waagde, nogmaals te proies ee- ren, werd hij op een schuin- staanden ladder neergelegd, waar bij hem werd medegedeeld, dat hij vijf stokslagen zou krijgen omdat hij vijf jaar in Duitschland had gewoond. Bij den vierden slag, die met een langen, eiken houten stok werd toegediend, lief hij zich van den ladder af glijden, waarbij hij met een gum miknuppel zoodanig werd be werkt, dat hij verdoofd bleef sbst tegenspreken want mevrouw Morgan was volstrekt niet vern-kt over dit huwelijk en ging onmiddellijk na de voltrekking ervan naar haar vaderland terug. Later is ze nooit in Weenen geweest. En de gravin? Weet u niet, of ze gelukkig geworden is Vermoedelijk wel. Ik heb ten minste nooit het tegendeel gehoord. De K schwinski's waren tot dusver, voor zoover ik weet, meestal op reis of op hun groot landgoed Mendowan in Qalicië. Niet op Dubschinka Neen. Ik wist niet eens, dat ze dit gtkocht hadden. Het behoorde, meen ik, tot voor korten tijd aan de Daun's. Mendowan echter was sedert eeuwen een bezitting var. de Kosch- winski's, maar 't was geheel verwaar loosd en verschuld. Ni het huwelijk werd het gerestaureerd. Eu dat is alles, wat ik weet. U ziet, gravin Qrace is geen vuurspuwende draak, voor wie u bang zou moeten zijn, Bovendien heeft ze het mooiste bruin rood haar en de zoetste blauwe sprookjesoogen die ik ken. Helene keek Silas Hempel aan. Ik zeg ook niet, dat er bij de gravin wat aan mankeert, merkte hij eigenrinnig op, ik beweer alleen maar, dat er iets niet in orde is, omdat nu ja, omdat het nu eenmaal zoo wezen moet. Maar wat moet ik dan doen De oogen open houden niets meer. Bemerkt u, dat men iets van u verlangt, dat u tegen de borst stuit, schrijf het mij dan. Maar mag ik allereerst vragen, hoe u heet Helene Biron, Dank u* Hempel had dea aaam liggen. De geneesheer-directeur van het Nw. Isr. Ziekenhuis toonde ons de verwondingen en de sporen der mishandelingen en bevestigde, dat de patiënt, toen hij in het ziekenhuis aankwam, zich nauwelijks eenige aanraking kon velen. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, werd hij voor een S S.- beambte geleid, die hem een verklaring terteekening voorlegde, waarin hij erkende, dat hij door een misverstand gedurende eeni- gen tijd in „Polizeihaf" was ge nomen, doch zonder eenig nadeel te hebben ondervonden weer in vrijheid was gesteld. Zondagoch tend werd de sleutel van de Synagoge door eenige S S.-leden teruggebracht, die zich opvallend correct gedroegen. In den loop van den ochtend verscheen op nieuw een tweetal SS.-lieden. die bedreigingen aan het adres van den voorganger uitten zoo dat deze het, ondanks zijn hevige pijnen, raadzamer vondt, te trachten over de Nederlansche grens te komen, waarin hij dan ook geslaagd is. Japan's dreigende opmarsch. De leider der Japansche mili taire missie verklaarde te Moek- den, dat de snelle actie der Ja pansche troepen niet slechts tot bezetting van Tientsin, doch ook van Peking zou leiden, waarmee het groote doel van Japan bereikt zou zijn. Volgens een nader bericht wordt de opmarsch der Japansche troepen ten Zuiden van den Grooten Muur in de richting Pe king en Tientsjin verder voort gezet. De Chineesche troepen zijn over de Loeanrivier teruggetrok ken en vei schansen zich aan den Zuidelijken oever. De 19 K.M ten Z.W. van Tsjinwantau gele gen badplaats Peitaiho is door Japansche troepen bezet. 40 Bui tenlanders moesten in allerijl vluchten. De voornaamste gevech ten vinden sinds eenigen tijd plaats ongeveer 25 K M ten Wes ten van Peikajo, waar de Japan ners de spoorwegverbinding Pe king— Moekden hebben verbro ken om een Chineeschen tegen aanval te voorkomen. Japansche oorlogsvliegtuigen hebben reeds het 30 K.M. verder zuidelijk ge legen Tsjanhi gebombardeerd. De Japansche bommen vielen in de onmiddellijke nabijheid van het Amerikaansche marinekamp te Tsjinwantou. Bij Sjisjia werden 11 Chinee sche Roode Kruissoldaten door een Japansche bom gedood. De Chineesche verliezen bij de jong ste gevechten worden door bui tenlandsche waarnemers op 4000 dooden en ruim 10 000 gewonden geschat. Japansche cavalerie zou zich reeds op 85 K.M. afstand van de stad Dolonor in de pro vincie Tsjihar bevinden. De Japansche admiraliteit heeft in zijn zakboekje geschreven. Nu gaf hij Helene zijn kaartje. Het adres staat er onder op: B irnardstraat 7. Ook Lindemann haalde nu haast g zijn kaar je voor den dag. Och neen, toe, schrijf liever aan mij O >k als er nuts bijzonders voor valt. Schrijf mij in tik geval van ti;d tot tijd hoe het u gaat wat u doet wil u dat doen Helene nam blozend 2ijn kaartje in ontvangst en zei geen ji of neen. '(Zou immers vreeselijk ongepast ge weest zijn, ze wist het. Tante Dux zou aileen bij de gedachte aan zoo iets haar allerkoelste gezicht gezet en haar mooiste zedepreek van stapel hebben laten loopen. Maar het was toch een prachtig mensch, deze impulsieve onbevangen, vroolijke schilder Lindemann. Nooit was Helene den tijd zoo vlug en zoo aangenaam voorbijgegaan als deze vier uren, die ze in de spoor wegcoupé had doorgebracht. Ze had zooveel te denken aan wat Peter Lindemann haar van zichzelven, van zijn leven en uit de aan Helene geheel onbekende kunstenaarswereld verleid had, dat ze aan haar nieuwe betrekking pas weer dacht, toen het rijtuig door de inrijpoort van het hek reed en vervolgens door een onver lichte laan het heerenhuis naderde. In geen geval verdiende Dubschinka den naam „slot". Het was een lang, kaal, bijna op een kazerne gelijkend gebouw, zeer verwaarloosd wat het uiterlijk betrof en overschaduwd door hooge olmen, die reeds een deel van hun geel geworden bladeren verloren hadden. Ook het p&sk rondom het gebouw was, voor ïoo ver men bij 't schijnstl van eenige een radiogram ontvangen waarin wordt medegedeeld, dat de lan ding der Japansche troepen bij Tsjin Wan Tou normaal is ver- loopen. De troepen hebben niet slechts de haven en de stad, doch ook de Kailin-kolenmijnen bezet. De Japansche vloot zal in de haven van Tsjinwantou blijven. Verkeersongevallen. Het was te voorzieD, dat de beide Paaschdagen hun cijns aan de verkeersdrukte zouden op- eischen. Helaas is deze verwach ting in vervulling gegaan. Te Rbeden reed een auto uit Enschede tegen een voor hem rijderden auto, doordat deze plot seling zijn vaart verminderde. Laatst genoemde auto, een licht wagentje, sloeg eeüige malen over den kop en bleet tenslotte ondersteboven op den weg liggen. De beide inzittenden, de heer L. en zijn verlooide, werden met veel moeite onder den auto van daan gebaald. De heer L had een arm gebroken, zijn verloof de, mej. P. bleek een hersen schudding te hebben. De auto uit Enschede reed tegen een boom en werd totaal vernield. De 3 inzittenden wer den lichtgewond. Te Zaandam reed een huur auto Zondagavond tegen een trottoirband en sloeg over den kop. De vier inzittenden werden allen gewond, een dame zells ernstig. De auto werd zwaar be schadigd. Verder reed de 50-jarige mo torrijder M. F. uit Amsterdam met zijn motor en zij panwagen, waariu zich zijn 83-jarige moe der en zijn 13 jarige dochter bevondeD, tegen een huis op, waardoor de motorrijder beide polsen brak, terwijl zijn moeder en zjjn dochter met den schrik vrij kwamen. Op den hoek van de Linnaeus- straat te Amsterdam kwam een 48 jarige motorrijder in botsing met een auto. De motorrijder werd op den grond geslingerd en bh ef bewusteloos liggen. Nog vóór hij naar een. ziekenhuis kon worden vervoerd overleed hjj. Tusschen Alkmaar en Den Helder is de 22-jarige slagers knecht J. P. onder een auto ge komen. Zjjn toestand is zeer zorgelijk. De autobestuurster treit geen schuld. Op den Rotterdamscheweg te Deltt werd een wielrijder uit Rotterdam aangereden door een auto, waardoor hij een lichte hersenschudding bekwam. Een wielrijder werd bij het station Ede door een motorrijder aangereden. Met een lichte her senschudding werd hy naar het ziekenhuis vervoerd. lantarens kon zien, verwaarloosd en verwilderd. Uit zijn duistere lanen sloeg iemand de reuk van rottende bladeren en nooit geheel droog wor dende aarde tegemoet. In de vestibule, waarin men niets dan een paar houten banken opmerkte, stonden twee knechts en een dienst meisje. Het meisje leek met haar mutsje en haar witten boezelaar pre cies op een kamermeisje in defiigen dienst. Het vloog dadelijk op Htlene af, kuste haar onderdanig de hand en gebruikte daarbij een stroom van woorden, die Helene niet verstond. De beide knechts maakten zich meester van haar bagage en liepen daarmee de trap op. Een poging om met hen te spreken mislukte volkomen, want geen van de drie verstond ook maar een enkel woord Duitsch, even min als de koetsier, die haar van het stafion had gehaald. Ze volgde hen dus zwijgend naar de eerste verdieping en daar tot het einde van een lange gang, waar het „kamermeisje" een deur opentrok en haar duidelijk trachtte te inaken, dat dit de kamer van de „slezinka" (juf frouw) was. Van de grafelijke familie liet zich niemand zier. De kamer was zeer groot en had drie vensters en een lage zoldering, die aan het vertrek iels gedrukts gaf. Helene trachtte dapper tegen den bekiemmenden indruk te strijden, welken alles op haar maakte. Ze wiesch zich, bracht haar frisuur in orde en verwisselde haar reisgo waad met een lichte huisjapon. Daarna ging zfl zitten en wachttei (Wordt vetVOlgj), 2)

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 5