Binnenland. Landbouw. Kecntszaken. te kunnen veinzen, een veinzaard geheeten Houdt dan, o volk der Neder landen, wat gij hebt, dat niemand U de kroon roove, die, in bloed en tranen gewrocht, de historie U op het hoofd heeft gedrukt. Blijft één, Oranje en Nederland, één in de ootmoedige obiedientie Vorstelijke Familie en de Regee ring niet wel mogelijk was om zkh bij deze betooging aan te sluiten. Jammer, dubbel jammer. De Rtyksmiddclen De opbrengst van de Rijks- aan die, boven Vorst en Volk, middelen (hoofdsom en opcen- de wereld regeert: de Gerech tigheid, die Godes, die God is. ten) over de maand Maart 1933 bedroeg f 32.653.905 tegen Nadat prof. Gerretson zijn rede f34,702 447 over de maand uitgesproken had, schalde we- Maart 1932. derom de Vlaamsche Leeuw over het Marktplein, wederom weldra overstemd door het voor geschreven koorzang. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar be draagt f31.849 200. We laten hieronder volgen de opbrengst over de eerste drie Ds. J. D. Domela Nieuwenhuys I maanc'e.n van '933, vergeleken beklom hierna het spreekgestoelte met ^'e over de eerste drle tot voorlezing van den eed van maanden van 1932 1933 1932 trouw, die daarna door duizen den Nederlanders op de Markt ^rondbel. f 1250064 f 1175065 met opgeheven hand werd her haald. De tekst van den eed luidde als volgt „Wij heffen hart en handen, Voor 't heil der Nederlanden En zweren vast den eed Tot doodsbeproefde trouwe, I £out Wilhelmus van Nassouwe, Geslacht Met U te staan gereed". wjjn Na de eedsaflegging zong men Gedistill. vereenigd de tweede strophe van I Bier het Wilhelmus. Aan de andere O. ac, bier zijde van het plein, bij de Kerk, I Suiker Pers. bel. Ink. bel. Verm. bel. Div. en T. Inv. recht Opc. inv.r. Stat. r. 17542180 2955124 1131610 14510566 4759783 464432 596878 1563101 362844 7437185 3248229 25250 14943685 volgde hierna de onthulling van O. ac. sui. 1255983 den Gedenksteen door de jonge Tabak dames W. Oudendijk, dochter Goud, zil. van den voorzitter van het Alg. Zegelr. Ned. Verbond, en M. de Grood, Reg. recht dochter van prof. dr. A. de Grood, Succ. r. den huidigen bewoner van het Domeinen oude kasteel van Granvelle te Staatslot. Oude God bij Antwerpen. Op Loodsg. SffSrS'; D 94633908 04,068,6 f» Ed'ie""V'aal Leeningsfonds" gaveif^Jver Maar! de tekst van den eed van trouw inoo h s f .ecno,i gebeiteld, voorafgegaan door de '93.3„fen opbrengst van f 4559.8 2 woorden: .Op V April 1933 Vanf'4 698710 beleden vele kinderen van Uw 5823533 156573 3469256 2775947 8183752 1068661 193590 915671 29684 21941456 3574206 1815086 19944584 541314 637781 1731730 565817 8370881 2397050 13347595 7493495 186788 4623113 2893413 10245417 1495351 193710 903270 volk:" over Maart '32 De inkomsten ten bate van het Nadat het doek, dat den steer. -Wegenionds- gaven over Maart voor he, oog bedekte, „aS weg- LfglS*739'851 getrokken, volgde het groote défilé langs de gedenkplaat en het praal graf van den grooten Zwijger. De eersten, die den vaandelgroet Rijwielbelasting f34.470. Werkverschaffing B. en W. van Rotterdam heb ben den gemeenteraad voorge brachten, waren de besturen van steld, thans te besluiten tot den het Delftsch Studenten Corps en verschillende andere studenten organisaties. Daarna volgde een aanleg in werkverschaffing van een bosch en een park bij den Kralingsche Plas van sportvelden uitgebreide deputatie officieren in den polder Zestienhoven, van van de landmacht, die een groo- ter. krans bij het monument neer legde. Dan de cadetten en adel borsten, die salueerend langs den een park in den polder Blijdorp en tot uitbreiding van de Hoek- sche Boschjes te Hoek van Hol land. De kosten van deze wer- gedenksteen marcheerden en bloe- ken worden geraamd op f300 000 men neerlegden. Een groote voor het bosch bij den Kraling groep reserve-officieren sloot zich sche Plas, op f 100 000 voor de aan, een detachement volledig sportvelden, op f 100,000 voor uitgeruste veldwacht met de ba- het park in Blijdorp en op jonet op de karabijn, een depu- I f14 500 voor de uitbreiding der tatie van het Cambo viel op en Hoeksche Boschjes, totaal dus weldra lag de plaats waarlangs f514.500, waarvan f428 500 aar. men trok, bezaaid met bloemen I loonen betaald zullen worden. B en kransen, van de meest impo- I en W. verwachten op grond van santé stukken tot het bescheiden- een ministeriëele toezegging, dat ste bosje narcissen toe. het Rijk van dit laatste bedrag Om kwart over 3 begon het 75 pet., d.i, f322 375 zal bij défilé en eerst om kwart voor 6 dragen, trokken de laatste groepen langs den steen en het praalgraf, wat wel een indruk geeft van de ont zaglijke menschenmenigte, die de Prinsenstad dezen" dag heeft ge- Rund veekeuringen De jaarlijksche veekeuringen herbergd. In het koor van de vanwegJe d(! Pr0vinciale Com- Kerk was nog gelegenheid voor mjSSje jer bevordering van Rijks- de restauratie te offeren, waarbij wege van de Veefokkerij in Zee vooral de vrijgevigheid van de |and u||en djt jaar jn onze streek op de volgende plaatsen en dagen worden gehouden Ossenisse, Donderdag 4 Mei 1933, 9 uur. Zaamslag, Donderdag 4 Mei 1933, 11 uur. Zuiddorpe, Donderdag 4 Mei 1933, 2 uur. St. Jansteen, Vrijdag 5 Mei 1933, 8,30 uur. Graauw, Vrijdag 5 Mei 1933, 11 uur. Kloosterzande, Vrijdag 5 Mei 1933, 2 nur. Ieder veehouder mag geheel Vlamingen een dankbaar stem menden indruk maakte. Na afloop van het défilé ver spreidden de talrijke troepen zich in volmaakte orde door de stad, deels om zich naar het station te begeven, deels om een bezoek te brengen aan het oude Prinsenhof, of om nog een rondgang door de straten te maken. Naar wij vernemen, hebben de collecten ten behoeve van de restauratie der Nieuwe Kerk te Delft f 3560 opgebracht. Het is een mooie hulde ge weest, maar het zou een groot- kosteloos vee inzenden. sche hulde geweest zijn, indien niet de politiek, die zooveel be- De keuringscommissie hoopt, evenals vorige jaren, door be derft in het maatschappelijk en spreking en demonstratie van het geestelijk leven ook van ons aangevoerde vee, de belangstel- Volk hier nooit een wanklank ling voor de veeverbetering en had doen hooren, reeds tijdens j veekennis te vermeerderen, de voorbereiding, zoodat maat- Goede stieren en beste melk- regelen daartegen moesten wor- j koeien worden bekroond met den genomen en bet voor de medailles of geldprijzen. Friesche stieren worden dit jaar wederom toegelaten en be kroond. Tevens kunnen stieren en koeien, welke opgegeven zij voor inschrijving in het Neder landsch Rundveestamboek, op deze keuringen worden voorge bracht. Ze worden dan tegelij kertijd gekeurd voor het stam boek. Dit betreft alleen dieren, waar voor inschrijving in Den Haag is aangevraagd. Zijn deze dieren op de keuringen niet aanwezig dan worden ze eerst a.s. herfst gekeurd. We wekken voormannen onder de veehouders en van de Land bouworganisaties op tot het wel slagen der keuringen mede te werken. Voor schapenfokkers. Vanwege het Vleesch Export- Bureau is een inventarisatie van alle in 1933 geboren lammeren ingesteld. Hoewel aan alle bekende hou ders van gedekte ooien een kaart ter invulling is toegezonden met verzoek deze voor 1 April terug te zenden, deelt de Afd. Scha peninventarisatie Landbouwhuis Alkmaar ons mede, dat nog een belangrijk aantal alsnog achter wege gebleven is. Reden waarom nog tot 1 Mei de gelegenheid wordt gegeven de kaart in te dienen. Ook dient aan houders van gedekte althans b(j hen gewor pen hebbende ooien raedegedeelc dat op aanvrage van hen een lammerkaart verkrijgbaar is aan het Landbouwhuis te Alkmaar Wie van eventueele regee- ringshulp zou willen profiteeren zorge voor een richtige aangifte AXEL, 21 April 1933 De Maandag in de openbare school gegeven tentoonstelling van teekeningen enz. van de leerlingen der Avondvakteeken- school alhier, uitgaande van de vereeniging „Ambachtsbelang", heeft weer bewezen, dat met goed onderwijs heel wat te bereiken is. Inderdaad zijn de avonduren, die de leeringen waarschijnlijk zonder dezen cursus op straat zouden hebben doorgebracht, zeer nuttig besteed. Het is jammer, dat dit niet meer wordt gewaardeerd. De Paaschdagen kenmerkten zich dit jaar door prachtig Lenteweer. Dat wil echter nog niet zefgen, dat het niets te wenschen liet, want de gure temperatuur deed veel af breuk aan hetgeen ons oog streelde. Toch trokken velen uit en het landschap was overheer lijk om te aanschouwende boomen reeds in 't groen, vrucht- boomen als reusachtige bloemen- tuils, de weiden in verschillende tinten, afgewisseld door uitge strekte akkers, vredige woningen met roode daken, slooten en kreken met kabbelend en spie gelend water langs grijze wegen. Dat alles beschenen door warm koesterende zonnestralen, zal den wandelaar of wielrijder meerma len vol dankbare bewondering hebben doen stilstaan-, indien hem, zooals gezegd, de koude wind geen parten speelde en dwong in beweging te blijven. Het is zelfs zoo koud, dat we nu en dan als minder onwelkome lenteboden sneeuwvlokken zien vliegen, terwijl des nachts de bloesem der boomen bevriest en ook de aardappelplantjes het te kwaad hebben. Intusschen wordt er hard om regen verlangd en ziet men weer gaarne den stads- waterwagen rijden. Al is het, dat die voor dei groei weinig kan uitrichten, men is er toch voor den schtO imaak mee ge holpen. De avonden der Paaschdagen werden weer benut door het geven van eenige amusante uren. We hebben een drietal program ma's voor ons liggen, die deze week zijn afgewerkt. „Excelsior". Op Tweede Paaschdag gaf de tooneelvereeniging Excelsior tiaar aarlijksche uitvoering met het reeds vertoonde nummer „Vluch telingen", dat ook nu weer met aandacht en instemming werd gevolgd, om zijn vroolijke mo menten, welke in goeden stijl werden uttgebeeld. Het blijspel „Etn kleine vergissing'* deed zien tot welke dwaasheden een kaaskooper kan komen, als het geld hem parten speelt. Minder gelukkig was men met een twee tal voordrachten, die niet tot hun recht kwamen, doordat ze boven de krachten gingen en dus onderschat waren. De zaal was vol en het grootste deel der bezoekers bestond uit leden en supporters van de voetbalvereeniging, evenals ook de leden der tooneelclub. En daarom is onze meening, dat het spel ook wel te lijden had van den zwaren dag die men achter den rug had door de glo- rieuse wedstrijd, die dien middag aan de V.V. Axel het kampioen schap bezorgde. Het werd echter vergoed door een nummer, dat niet op het programma stond. De heer 't Gilde had nl. het be halen van het kampioenschap op rijm gezet en droeg deze zingend voor hetgeen met een daverend applaus werd beloond. „Asaf". Dinsdagavond gaf het Chr. gemengd koor „Asaf" onder lei ding van dhr. P. C. Brakman een vocaal concert in de Geref. keik. Een negental nummers werden gegeven, waarbij afwisselend orgel en pianospel als begelei ding werden gegeven, terwijl ook medewerking werd verleend door den heer en mevrouw Moer dijk van Zuiddorpe. Het hoofd nummer werd gevormd door Psalm 42 van Mendelsohn. De uitvoering is naar men ons mededeelde, goed geslaagd, doch het bezoek was in verhouding tot vroegere gelegenheden matig te noemen „Ontspanning na Arbeid". Onder dezen naam is de R.K. tooneelvereeniging alhier opge richt als onderafdeeling van de R.K. werkliedenvereeniging. Zij gaf gisterenavond haar eerste uitvoering, waarbij echter bleek, dat verschillende medewerkers geen vreemden op de planken waren. Vooral het no. „Zijn Trots", een drama in 4 bedrijven, werd uitstekend opgevoerd. De hoofdrollen zaten in goede han den. Het stuk geeft een schoone moraal voor de rijpere jeugd en laat in alle deelen zien, waartoe de hartstocht van spelers kan leiden. Stichtend is ook de Christelijke grondslag waarop de moraal hier is gebouwd. Nog maals het werd met vuur en overtuiging vertolkt. Het slot was een kluchtspel getiteld „De ver draaide sectie". Sommigen waren hierin een beetje onder den in vloed van het publiek. Menige speler kan de weelde niet dra gen, als hij bemerkt, dat het publiek hem grappig vindt, wat dan tot overdrijving leidten zoo ging het ook o a. sergeant Kannegieter. Door mej. G. Wiechmann werd in de pauze's goede pianomuziek gegeven, waaraan echter weinig aandacht werd geschonken. Over het geheel heeft een tal rijk publiek zich goed geamu seerd. Gisteren ontstond door on bekende oorzaak brand in een der nood- of krotwoningen, staande achter het zgn. Plaatje. 4et perceel was ongeveer afge brand, toen het werd opgemerkt door surveilleerende ambtenaren, die het smeulende vuur met zand hebben gebluscht, om ver der onheil te voorkomen. Het huisje was onbewoond, doch wel weer verhuurd. Naar we vernemen had de eigenaar, Joz. Heijnsdijk Gz. het „gebouw" verzekerd. Diploma Ambachtsschool. In tegenwoordigheid van be stuur, directeur en leeraren, leer lingen en ouders van leerlingen, heeft in een der lokalen der Ambachtsschool te Hulst de uit reiking der diploma's plaats aan de leerlingen die de driejarige cursussen met vrucht hadden doorloopen. De Voorzitter de heer Truffino opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot allen, die aanwezig waren, er den nadruk opleggend, dat het hem verheugde zooveel belangstelling te zien. Door den directeur werden de namen der gediplomeerden, in volgorde der behaalde punten voorgelezen, waarbij aan elk het diploma door den Voorzitter werd j toegereikt. Een diploma ontvingenvan de afdeeling timmeren J. Neve, Hontenisse; G. Jouret, Clinge Ed. de Caluwé, Koewacht; G. v. d. Peijl, Hulst ;J. Lossie, Hulst F. de Bruijn, HengstdijkJoh. Burm, Hulst; J. van Kerckhoven, Hontenisse A. Blommaert, Hulst. I Van de afdeeling bankwerkers Th. Peeters, HulstA. Verwilligen, Hulst; F. Weemaes, Graauw A. Fassaert, Hulst; Th. Lippens, Axe!J. de Thije, Hontenisse J. van Esbroeck, Hontenisse; J. Tieleman, AxelAl. Kindt, Clirige H. de Rijke, Clinge. Van de afdeeling schilderen J. de Jonge, Stoppeldijk Ar. van Thienen, Clinge; Joh. Goossen, Hontenisse. Auto-ongevallen. Maandagmiddag is te Sluiskil v. G, door een auto aangereden en met een beenbreuk naar het R.-K. Ziekenhuis overgebracht. Des avonds had een aanrijding met ernstiger gevolgen plaats. De wachtmeester der cokesfabriek S., liep met zijn rijwiel aan de hand over den weg langs het kanaal, toen dr- v L. uit Sas van Gent hem met zijn auto achter op reed en hem eerst op het laatst zag en een aanrijding niet meer te voorkomen was. S be kwam een schedelbreuk en een beenbreuk en is in genoemd zie kenhuis overleden. Comp Neerlandaise de l'Azote. Naar in beurskringen verluidt heeft de Compagnie Néerlandaise de l'Azote, die te Sluiskil is ge vestigd en waarbij de Monteca- tini is betrokken, in het afgeloo- pen jaar een resultaat behaald, dat ongeveer overeenkomt met dat van verleden jaar, waarin de bruto winst 59 910 000 frs. be droeg. Omtrent de verdeeling schijnt echter nog niets te zijn beslist. De algemeene vergadering zal op 2 Mei a.s. te Brussel wor den gehouden. Tern. Crt. Woensdag werd uit de mid den kanaalarm te Sas van Gent het lijk opgevischt van den 21 jarigen J. Steenhoek uit Vlaar- dingen. S. behoorde thuis op het s.s. „Rozenburg", welk schip de zer dagen nabij de Phosphaat- fabriek te Sas van Gent werd gelost. Op een gegeven moment werd hij als vermist opgegeven. Zaterdag jl. werd te Hoek in een flink bezochte vergadering een verkiezingsrede gehouden door den heer H. Groenewout. De spr. werd ingeleid door den heer J van der Peijl uit Neuzen die ook de vergadering sloot en de talrijke aanwezigen aanbevool om te stemmen op lijst 15, de candidaten van den „Vrijheids bond" Tot onderwijs aan de open bare lagere school te Sluis is benoemd mej. 1. E. Stockman te Sluiskil. Zaterdag is te Oostburg aanbesteed het grondwerk voor de bij deze gemeente te bouwen Wielerbaan. Aannemer werd J. A. van der Walle c.s. te Schoondijke voor 1056. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 23 APRIL 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97t ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Cand. Mulder, van Goes, Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Overtreding Crisis Tarwewet. Dezer dagen wees de Kanton-' rechter te Hulst vonnis in de I K a1 Ii IB w 1 \/lominnrfin aart rlonl/hni- riam I He firm

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2