Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4. Vrijdag 14 April 1933. Oude Paaschgebruiken. Buitenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J31ad. Paasch-Eieren. Gedurende de Paschen zijn er duizenden in ons land, die ge durende dezen tijd een krachtige poging doen om hun maag gron dig te bederven deor het nuttigen van een groot aantal Paasch- eieren. Dat een dergelijke kracht proef allerminst bevorderlijk is voor onze spijsverteringsorganen is buiten kijf, doch dit oude ge bruik is bij velen zoo diep inge worteld, dat het voor hen geen echt Paschen is, indien ze zich niet aan een groot aantal eieren kunnen te buiten gaan. Wij heb ben getracht den oorsprong van dit oude gebruik op te sporen en vonden het volgende hierover opgeteekend Het gebruik om op den laatsten dag der Groote-Vasten eieren ten geschenke aan te bieden, heeft zijn ontstaan te danken aan de omstandigheid, dat men vroeger gedurende de Veertigdaagsche Vasten zich volstrekt van het nuttigen van eieren onthield. Het gevolg was natuurlijk, dat men de eieren, die men niet eten of verkoopen mocht, bewaren moest, Ze werden dus zorgvuldig opge borgen, om ze op Paschen aan verwanten, vrienden en kennissen te schenken. Vandaar het gebruik dat men op Paschen veeltijds eieren eet en ten geschenke geeft. De oorsprong van dit gebruik klimt nochtans tot een veel ver dere oudheid. Sommigen meenen den oorsprong der (Paasch)eieren te moeten zoeken in den natuur dienst dei Egyptenaren en Perzen, bij wie het ei in het algemeen gold voor een zinnebeeld van het heelal. Volgens Hutchinson beschouwden de eersten het ei als een symbool van de vernieu wing des menschdoms na den zondvloed. Paschen en Nieuw jaar werden gelijkelijk geëerd. De Perzen merken Nieuwjaar aan als het tijdstip der vernieuwing allei dingen, als den triomf van de zon in de natuur, gelijk Pa schen bij de Christenen geldt voor den triumf van de Zon der Gerechtigheid. Le Brun's Voyages leeren ons, dat de Perzen op hun Nieuw jaarsfeest elkander gekleurde eieren geven. Nieuwjaar werd weleer gevierd bij gelegenheid der dag- en nacht-evening in de lente (21-22 Maart), en sedert de verplaatsing van Nieuwjaar naar de winter-zonnestilstandsdagen (1 Januari), bleef onder het Chris tendom 't gebruik van eieren- schenken alleen op Paschen be waard. De Oude Germanen vier den op gezegde tijdstip in Maart hun lente-, hun joel- of jubel feest, ter eere der lentegodin Ostaravandaar dat Paschen bij de Duitschers Ostern heet. Aan dit lentefeest herinnerden de Paaschbosschen, heuvels en vuren der latere Christeneeuw en her innert nog der Christenen ge woonte, om hun Paschen op den eersten Zondag na de eerste volle maan sedert den lentedag (21-22 Maart) te vieren. De Joden gebruikten eieren ter herinnering aan hunner voorvade ren uittocht uit Egypte, omdat toen uit Abraham's, Jacob's en Jozefs nakroost als het ware een nieuw volk verrees. Op hun Paaschfeest* werden ze tegelijk met hun Paaschlam opgcdischt, en wel roodgekleurd, want het Paaschlam was een bloedig offer. Hierin nu volgden hen de Chris tenen na. Deze brachten het ei in het nauwst verband met Jezus opstanding gelijk het kieken den kluister der eierschaal verbreekt, alzoo verbrak de Heiland ïïij zijn herleving den kluister des doods. Het ei werd oorspronkelijk rood gekleurd en later wisselde men dit rood met andere kleuren af. Tijdens Cyprianus, bisschop van Carthago was (oveil. 14 Sept. 258) bevond zich in de kerk dezer Afrikaansche stad een geschilderd tafereel van 's Heeren Opstanding, bestaande in een ei, liggend op grasgrond (lentegroen), waarbo ven een stralen spreidende zon, (de Zonne der Gerechtigheid) ln Duitschland gaf men somwijlen in plaats van eieren, zinnebeel dige prenten ten geschenke. Eén daarvan wordt in het Britsch mu seum bewaard drie hennen hou den een mand op, waarin drie eieren liggen, met voorstellingen der opstanding versierd; op het middenste ei de Agnus Dei (het (.am Gods), met een kelk, het geloof voorstellend, terwijl de andere eieren met de zinnebeelden van Hoop en Liefde beschilderd zijn, waaronder de volgende regels Alle gute Ding seynd drey. Drum schenk Dir drey Oster-ey. Glaub und Hoffnung sambt der [Lieb Niemahls aus dem Herzen schieb, Glaub der Kirch, vertrauw auf [Gott, Liebe Ihn biss in den Todt. Uit bovenstaande blijkt, dat het feestelijk gebruik van eieren, èn als eigen spijs èn als geschenk, van de Perzen en Egyptenaren tot de Joden, en van deze laatsten tot de Christenen zich overplantte, en alleen de vastknooping der Christelijke idéé van Jezus' op standing aan het oorspronkelijk heidensch gebruik kon de Chris- lijke kerk er mee verzoenen, de invoering of voortzetting er van in haar midden en haar doen te billijken en wettigen. China. Een heel onschuldig uitziend berichtje maakt melding van het opstoomen van een deel der Amerikaansche vloot voor het houden van manoeuvres bij de Noord-Chineesche kust. Het wordt zóó argeloos medegedeeld, alsof het de meest gewone zaak ter wereld is, dat Amerikaansche oorlogsbodems in dat deel der Chineesche zee oefeningen hou den. Misschien bestaat bij het marine-departement inderdaad die opvatting. Misschien, maar waarschijnlijk is dat niet. En bij de fieer- schende omstandigheden in dat deel van onzen aardbol lijkt deze maatregel meer op een krachtige waarschuwing aan het adres van Japan, dan op iets anders. Het voortdringen der Japansche troe pen tot ver buiten de oorspron kelijke grenzen van Mantsjoerije, dat door Tokio met veel overleg tot den zelfstandigen staat Man tsoekwo is gepromoveerd, kan in Amerikaansche oogen geen genade vinden. De bij het verdrag van Washington, dat ook door Japan is onderteekend, gewaarborgde integriteit van China is door het Japansche optreden leelijk in de verdrukking gekomen en het heeft er alle schijn van, dat het laatste hoofdstuk van dit politieke drama nog lang niet is geschreven. Het zenden van protest-nota's naar Tokio hebben de Amerikanen maar opgegeven, aangezien dit niet meer beteekenis bleek te hebben dan een tamelijk zinlooze formaliteit, waarvan het nuttig effect in geen verhouding stond tot de moeite, aan het opstellen besteed. De regeering-Hoover besloot tot concentratie der vloot in de Stille Zlidzee, teneinde getuigenis van waakzaamheid voor de Amerikaansche belangen af te leggen, nog ongeacht de beschuldiging van verdragschen ding. Het kabinet-Roosevelt gaat nog een schrede verder en organiseert vlootoefeningen in een gebied, waar Japansche oorlogsschepen zich gedurig op houden, zoodat de kans op ver wikkelingen van ernstigen aard aanmerkelijk wordt vergroot. De vreemde- manier, waarop Japan verklaart den vrede in het Verre Oosten te verzekeren, namelijk door een steeds verhoogde mili taire actie ln Chineesch gebied( het inlijven van nieuwe provincies bij Mantsjoekwo en wat dies meer zij, noopt thans Amerika tot het geven van „acte de pre sence" in eveneens bijzonderen vorm. Dat Tokio zich daardoor zal laten afhouden van de verwerke lijking zijner verdere plannen valt, gezien de vooraf gegane gebeurtenissen, niet te verwachten. Japan zet zich schrap naar alle kanten en schijnt het voornemen te koesteren een oplossing te forceercn van het Pacific-vraag- sluk. Daarin heeft ook Sovjet- Rusland een woordje mee te spreken en Japan tracht door intimidatie op Moskou druk uit ta oefenen. Het wegvoeren door Sovjet-ambtenaren van rollend materiaal, toebehoorende aan den Chineeschen Ooster-spoorweg, wordt daartoe als een uitstekend middel, dankbaar aangegrepen Ook hiertoe dient Mantsjoekwo als schutsmantel, waarachter Tokio zich verbergt en o wee, als de aap uit de mouw komt. Dan staat daar een tot de tanden gewapend volk klaar, om zooge naamd geschonden rechten van den bondgenoot te helpen ver dedigen. De Sovjets nemen daar tegenover een houding van toe gevendheid aan, trachtende elke aanleiding voor een gewapend conflict te vermijden. Voor het oogenblik althans kunnen de Japanners zich er op beroemen, dat hun macht erkend wordt en ontzag inboezemt. Tokio heeft tot dusver onbetwist de leiding bij het regelen van den gang van zaken in het Verre Oosten. Of dit duurzaam het geval zal zijn, moet de toekomst leeren. Inmiddels heeft China tot on aangename taak, de eerste schok ken op te vangen, waarmee het vestigen van het Japansche machtsoverwicht gepaard gaat het is tot dusver de Chinaman, die de klappen krijgt. Internationale samenwerking. Roosevelt heeft definiti.f Frank rijk, Duitschland en Italië uitge- noodigd, om "te Washington be sprekingen te komen voeren ter voorbereiding van de Economi sche Wereldconferentie. Eveneens zijn Japan, China, Argentinië, Brazilië en Chili uitgenoodigd, om de basis zoo breed mogelijk te maken. Naar men weet, had Mac Do nald reeds een desbetreffende uitnoodiging aanvaard. Weliswaar zijn de uitnoodi- gingen gericht tot de hoofden der verschillende regeeringen, doch Roosevelt heeft er niets tegen, indien een andere verte genwoordiger wordt gezonden. Ook, indien een regeering haar gezant te Washington met de deelname aan de besprekingen belast, is daartegen geen bezwaar Roosevelt wenscht alle eco nomische problemen te bespre ken en hoopt vooral verlaging der tarieven in de toekomst te bereiken. De nadruk wordt ge legd op het feit, dat veeleer af zondei lijk dan gezamenlijk zal geconfereerd worden. De oorlogs schulden zullen slechts in zoo verre onderwerp van bespreking uitmaken zoo wordt te Was hington verklaard dat zij één der factoren in de algemeene economische situatie vormen. Het Fransche antwoord op het 4-mogendheden-plan van Musso lini zal te Londen en Rome worden overhandigd. Het zal kort zijn, en tegenvoorstellen op grondslag van het Volkenbonds pact bevatten. In politieke kringen is de vraag opgeworpen, waarom Duitschland ook niet een tegen voorstel zou indienen. Deze vraag wordt beantwoord met de mededeeling, dat zulks niet noo- dig is daar het oorspronkelijke plan van Mussolini van Duitsche zijde geheel wordt goedgekeurd. Horloge van den Tsaar Een kostbaar horloge, dat naar men gelooft, het persoonlijk eigendom geweest is van wijlen Tsaar Nicolaas II van Rusland, wordt te Delhi (Britsch-lndië) te koop aangeboden voor den prijs van 25,000 roepijen. Het Horloge bevat beeltenissen van zeven generaties der Engelsche konink lijke familie en van zeven gene raties van Russische keizers. Naar gemeld wordt, is het horloge na de Russische revolutie overgebracht naar Kaboel, waar het in een museum werd bewaard. Tijdens de plundering van het museum is het horloge gestolen. Het kwam daarna terecht in de handen van een opkooper. Tragisch misverstand. Bij onderzoek naar de oorzaken van de ramp van het reuzen- luchtschip Akron, is komen vast te staan, dat de commandant het bevel had gegeven, 15 graden Noordoostelijk te draaien. Helaas verstond men 50, waardoor de Akron in een zwaren storm terecht kwam. Dit in de eerste plaats is de oorzaak van de ramp, die aan 76 menschen het leven kostte Zaterdag brak brand uit in den 8troovoorrad van de stroocarton- fabriek „Erica" te Oude Pekela. Deze voorraad, ongeveer 5 mil- lioen K.G., lag op eenigen af stand van de fabriek op het land opgeslagen. De brandweer van Oude Pekela kon wegens de enorme hitte den vuurhaard niet naderen. Zy beperkte zich ertoe de fabrieksgebouwen die even eens in brand dreigden te gera ken, voor het vuur te vrij waren. De stroovoovraad ging geheel verloren. Omtrent de oorzaak van den brand i» niets bekend. Verzekering dekt de schade. Gevaarlijke gids Uit Bayonne (Frankrijk) wordt ge meld, dat drie Portugeezen, die heimelijk de Spaansch-Fransche grens probeerden over te steken aan een groot gevaar ontsnapt zijn Zij begaven zich naar een bureautje te San Sibastian (Sp., welk kantoor zich belast met het heimelijk over de Fransche grens brengen van Spaansche en Portugeesche arbeiders. Nadat zij 600 peseta's gestort hadden, kregen zij een gids mee. Deze bracht hen tot bij het grens dorpje Lesca en wist twee van de drie Portugeezen onder het een of ander voorwendsel te verwijderen. Toen wierp hij zich op den derde, die het geld van zijn kameraden bij zich had en bracht hem eenige messteken toe. De aangevallene wist zich, hoewel ernstig gewond, te ver dedigen en bracht den booswicht met een knuppel een hevigen slag toe. Zyn kameraden kwa men hem te hulp en joegen den aanvaller op de vlucht. De ge wonde werd naar een zieken huis gebracht en later op den dag gelukte het den gids te ar resteeren. Het bleek de Span jaard Juan Mares te zijn, die beweert te behooren tot een uit gebreide organisatie van ver dachte elementen te San Sebas tian Bij de plek, waar de Portu gees werd aangevallen, vond men drie eerst kort geleden ge dolven graven, die Mares be stemd bad voor zijn slachtoffers. z. van Johannes de Rooij en Rosalia Durinck. 25. Eduardus, z. van Johannes de Rooy en Elisa d'Hont. 27. Joseph, z. van Albertus Verstraeten en Maria van Waterschoot. Overleden. 1. Maria d'Haens, 7 m., d. van Petrus en Maria Cornelissens. 25. Michel de Koning, 2 m., z. van Cornelia en Elisabeth Mattheijssen. 26. Maria de Roeck, 4 j., z. van Vitales en Augusta van Over- meeren. Hontenisse. Geboren. 4 Estel- la, d. van Petrus de Bakker en Marie Nijskens. 8. Joseph, z. van Petrus de Koek en Maria de Bruijn. 9. Hubert, z. van Joseph Burm en Martha Ver- schooten. 14 Sophia, d. van Josephus d'Hont en Maria Boe- ding. 17. Agnes, d. van Joseph Lauwers en Juliana Steijaert. 18. Maria, d. van Hypolitus Mel en Rosalie Cannaerts. 19. Emilius, z. van Josephus de Schrijver en Martha Boeijkens. 23. Wilvina, d. van Leonardus Verdurmen en Anna Vonck. Elisabeth, d. van Desiié Schei- fout en Maria Hoefeijzers. Overleden. 1. Maria Buijs- rogge, 53 j., d. van Pieter en Maria Lemsen. 3. Josephus van Mol (van Clinge), 60 jechtg. van Maria Verbiest. 6. Rosalia Bemaerd, 73 jwed. van Jo hannes de Bakker. 13. Jacobus Heijdens, 86 j weduwn. van Regina van Denderen. 16. Martha van Itegem, 6 w., d. van Prudent en Maria Theenaart. 17. Jacobus van den Brande 68 j., echtg. van Philcmona Tie- leman. Petrus Geensen, 89 j., weduwn. van Apolonia Stoele. 20. Rozalia Burm, 74 j., wed. van Jan Weesepoel. 21. Emi lius de Schrijver, 2 d., z. van Josephus en Martha Boeykens. 28. Franciscus van Goethem, 6 w., z. van Jan en Mathilda Roelans. 30. Agnes Lauwers, 2 w., d. van Joseph en JuliaDa Steijaert. Uit Richmond (Ver. St.) wordt gemeld, dat by Lacrosse (Noord-i arolina) een viervoudi ge moord heeft plaats gehad op een boerdery. De slachtoffers zyn vier landbouwers, Willis A. Can- noD, 75 jaar; diens broeder Ben, 70 jaar en twee hunner neven, die toevallig op de boerderij van hun ooms waten. Deze geweld daad werd bedreven door drie bandieten, die in hun auto de vlucht namen, nadat zij 35.000 dollar hadden buit gemaakt. De oudste Bulgaar. Enu Pansjofl, de oudste man in Bul garije, is op 120 jarigen leeftyd gestorven. Geheel zyn leven heeft hij een uitstekende gezond heid genoten en tot den laatsten dag toe werkte hy op het land. Gedurende de maand Maart 1933. Graauw. Geboren. 13. An dres, d. van Johannes de Kort en Emelie Boerjan, 23, Willem, Ter Neuzen. Huwelyks-aang. 20. Cornelis de Fouw, 24 j en Maria Boije, 25 j. 24. Jan Loof, 24 j. en Maria Riemens, 24 j. 30. Levinus de Feyter (van Axel), 28 j. en Cornelia Ver sloot), 24 j. Gehuwd. 23. Heinrich Horst, 24 j. en Adriana van der Est, 23 j. 29. Cornelis Dieleman (van Goes), 28 j. en Maatje Meertens, 23 j. 30. Christiaan Ollebek, 23 j. en Jozina Diele man, 20 j. Geboren. 26 Febr. Bastiaan, z. van Willem Brand en Adriana Hartman. 28. Alphons, z. van Eduardus Guilliet en Carolina Eramaneel. 2 Maart. Sofia, d. van Matthijs Hendriks en Trijn tje Dijkstra. JaD, z. van Jan van Dixhoorn en Neeltje van Wijck. 3. Franciscus, z. van Cornelis de Ruiter en Johanna de Schepper. 11. Adriaan, z. van Zacharias Wisse en Corne lia Verhelst. )2. Suzanua, d. van Mattheus Leunis en Suzanna de Kraker. 16. José, d. van Judocus Duurinck en Octavia de Bakker. 17 Christina, d. van Pieter de Smet en Janna Kamerik. 20. Carolina, d. van Adrianus Hamelink en Janna van Minnen. Hendrik, z. van Andries van Doeselaar en Maria de Feijter. 22. Irma, d. van Hendrikus Snoeck en Rosalie Jacobs. 25. Johannes, z. van Jacob Walhout en Cornelia Scheele. 26. Marinus, z. van Marinus de Vos en Maria Scheele. Overleden. 1. Jacobus Ba- rentsen, 67 j., echtg. van Cor nelia de Koning. 3. Jan Dop- pegieter, 58 j., echtg. van Cora- lia Verbiest. 4. Maria van hie, 74 j., echtg. van Jan de Witte. 17. Jacobus van Doezelaar, 57 j echtg. van Janna Dey. 18. Josephus Thielman, 67 j., echtg. van Maria Bauwens. 19. Sara Kouwijzer, 36 j., d. van Jacobus en Helena de Smidt (overl.) 20. Janneke de Mul, 1 j., d. van Joos en Jozina van Uriel. 25, Maatje de Koeijer (van Zaam- slag), 33 j., echtg. van Mels Dey. 31. Prudentia Dellaert, 60 j.( echtg. van Theophilus van de B'lt.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3