Gemengd Nieuws. AXEL, 14 April 1933. Gisteren werd ten stadhuize alhier ten overstaan van heeren Burgemeester en Wethouders on der de Axelsche aannemers aan besteed het bouwen van een marechausseekazerne aan de Prins Hendrikstraat alhier, waar voor werd ingeschreven als volgt a. Grond en metselwerk X. P. Lensen f 7800 J. Wieles 72Ö0 J. Dieleman *7144 P. v. Alten 6600 Jac. Houg 6483 A. v. Sabben 6090 A. J. v. Hoeve 5875 J. A. Lensen 5869 b. Timmerwerk A. P. Butler f 4421 M. v. Doeselaar „4190 A. van 't.Hoff 4095 Fl. v. d. Berg 3950 J. W. Vercouteren 3837 A de Zeeuw 3555 J. Wisse 3500 H. van Luijk 3450 Perceelen a en b gecombineerd J. Wisse f 10,500 c. Ijzerwerk G. P. Vlaander f 375 Gebr, Schieman 254 d Lood- en zinkwerk Alb. Mei f 930 Gebr. van Rijn 910 e. Glas- en verfwerk H. J. Hoebé f 1568 C. B Antheunis 1323 P. A. Knieriem 1298 H. J. Harte 1287 Gegund aan de laagste in schrijvers. Orelio. Het was een publiek geheim, dat de Algemeene Zangvereeni- ging „Orelio" alhier weer bezig was een operette in te studeeren. En omdat zij al enkele malen de leden heeft vergast met nummers -die om de wijze van uitvoering en om den aantrekkeüjken inhoud bizonder in den smaak zijn ge vallen, was het te begrijpen, dat ook nu de verwachting weer ge spannen was. Orelio heeft ook dezen keer niet teleurgesteld, maar een tjokvolle zaal tot diep in den nacht bezig gehouden, ge amuseerd, zoodanig, dat aan naar huis gaan niet werd gedacht. Het was ook hiergezelligheid kent geen tijd. De uitvoering kwam ook ten goede aan het ongeduld van ee- nige donateurs, want hoewel reeds in het najaar van 1932 sprake was van uitvoering is het enkele maanden later geworden, waaraan door verschillende omstandighe den niet was te ontkomen. De voornaamste factor daarin is nog steeds het ontbreken van een ge schikt lokaal. Men had nu daar voor de Herv. Zondagschool ge huurd en ook deze bleek nog te klein, al is het eenerzijdsch een gelukkig verschijnsel, want het bewijst nog steeds, dat de be langstelling voor hetgeen „Orelio" biedt enorm is. Nadat een viertal welgekozen nummers uit het uitgebreide re- pertoir waren gezongen, werd het scherm bij herhaling opgetrokken voor de opvoering van de ope rette, getiteldIn den hommel- pluk. Hommel is een Vlaamsch woord voor hop en alzoo zegt de titel al dadelijk, dat het stuk van Vlaamschen oorsprong is. Het speelt ook in Vlaanderen en het geheel geeft den gemoedelijk Vlaamschen toon aan, al leek het soms of Pol een Hagenaar was. Maar afgezien daarvan was de opvoering keurig voor elkaar. De costumes, het geïmproviseerde hommeiveld, de echt Vlaamsche tafereeltjes, die den schrijver heeft weten te scheppen, dat alles neemt de toeschouwers en toehoorders zoo in, dat bij ieder bedrijf het applaus daverde van hartelijk meeleven vooial met de hupsche Klara, en edelen Pol, die zoo'n harden strijd voerde, al was het, dat de kaarten van oude Mele toch maar goed voorspeld hadden. Evenals in alle tooneelspel kwa men ook hier de hoofdrollen het meest naar voren en te meer waar het spel alle lof verdiende. Maar toch willen we niets af dringen op het spel der overigen, tot zelfs de figuranten toe, die Correct in hun rol bleven. En wat van Korneel te zeggen Och, hij was weer de oude. We zullen zijn naam niet nader noe men, maar als die er is, is het alles goed. Men heeft weer hartelijk om zijn grime en zijn kwinkslagen gelachen. Nauw keurig fijn weet hij als een ge boren artist elke figuur te typee ren en uitdrukking te geven aan elke gemoedsaandoening zooda nig, dat men het uitschatert om zijn stom gezicht, of meelijden krijgt met z'n onnoozelheid. Het geheel werd begeleid door een orkest van amateurs, en stond onder leiding van den heer J. E. Blansaart, die een dankbare taak had, nu hij over verscheidene goede krachten kon beschikken. Het waren voor de donateurs en voor de vereeniging weer uren van genoturen ook, die haar naam eer aan doen. Ouderdag. Gisterenmiddag werd in de openbare school, zooals nu en kele jaren gebruikelijk is aan het eind van den cursus, openbare les gegeven, waarbij dan de ouders worden uitgenoodigd tegenwoordig te zijn. Velen wa ren opgekomen, waaronder ver- scheidenen voor de leerlingen een tractatie meebrachten, wat natuurlijk in den smaak valt. Achtereenvolgens werd in de verschillende leergangen het werk ,der leerlingen met de vorderin gen nagegaan en werd met de onderwijzers gesproken over de schoolzaken en wat verder in betrekking staat tot den onge schreven „driebond" ouder-leer- ling-onderwijzer. Voorzeker is dit bezoek aan de school een uitstekende gelegenheid, om dien band zoo innig mogelijk toe te halen, wat niet anders kan zijn dan ter bevordering van onder wijs en opvoeding. Over het onderwijs en zijn resultaten zullen we niet uitwei den, want de ervaring leert op elk terrein dat dit hier in goede handen is en goede wijn behoeft geen krans. Woensdag werd te Ter Neuzen een Paaschmarkt gehou den, uitgaande van den Zeeuwsch- Vlaamschen Slagershond. Ten toongesteld waren 32 stuks rund vee en 24 varkens, waarvoor eenige medailles waren uitgeloofd. De prijzen werden bepaald volgens een puntenstelsel, waar aan door alle bondsleden werd deelgenomen. De uitslag was als volgt Kampioen, Gebr. Verstraten, Axel. Ossen, le prijs J. v. Esbroeck, Sluiskil, 2e B. Blankerf, Axel. Stieren, le prijs C. v. Fraaijen- hove, Zaamslag, 2e P. Geelhoed», Zaamslag. Vaarzen, le prijs A. J. Kras, Sas van Gent, 2e P. Geelhoedt. Kalveren, le prijs H.J.Colsen, Sluiskil, 2e H. Wouters, Neuzen. Vette varkens, le prijs P. Geel hoedt, 2e prijs W. Dieleman, Hoek. Vleeschvarkens, le prijs Firma E. A Ysebaert, Neuzen, 2e Gebr. Verstraten, Axel. Te Zaamslag vergaderde Zaterdagavond de afdeeling van „Het Groene Kruis". De opkomst was slecht. Met 6 bestuursleden en de wijkverpleegster waren nog 5 leden aanwezig. De vereeniging telt 705 leden. Door de wijkverpleegster wer den 2683 bezoeken afgelegd en 11 maal laatste hulp verleend. De ontvangsten bedroegen f2201,05 en de uitgaven f 1904,8. Bezittingen zijn het magazijn en inventaris met f275,87. Door 120 personen werd gebruik gemaakt van de verplegingsartikelen. Daar van werden 415 stuks uitgereikt. Ook werden enkele nieuwe arti kelen aangeschaft. Als vrijwillige bijdrage was ontvangen f 10. De heeren D. G Koopman, W. Fer- dinandusse en A P. Wisse, wer den als bestuursleden herkozen. (De Z Hoek. In de gisteren alhier gehouden raadsvergadering werd gunstig oeschikt op het verzoek om in den volgenden winter aan de jeugdige werkloozen een lokaai in bruikleen te geven om lessen te nemen en voor ontspanning, onder voorwaarde, dat niet om geld werd gespeeld en ook geeri kaartspel werd toegelaten. Aangenomen werd ook een voorstel om de eerste f3 die verdiend worden niet in minde ring te brengen voor steun.. Besloten werd om geen pro cedure te voeren met D. de Putter en de rioleering langs de Ned. Herv. pastorie te leggen. Dhr. Scheele eischte, dat de geuite verdachtmaking door dhr. Buijze in de vorige vergadering werd ingetrokken, daar gebleken is, dat die op fantasie berust. Dhr. Buijze was echter niet aanwezig, doch unaniem sprak men het vertrouwen uit in B. en W. en was men verontwaardigd over het optreden van dhr. Buijze. De weg op den Molendijk werd druk besproken, doch men was het niet eens tusschen vernieu wing of verbetering. In de twee eerste maanden van dit jaar (Januari en Fe bruari 1933) werd uit Duitsch- laud ingevoerd voor ca. 400 000 K.G. zelfwerkend waschmiddel, d. i 1.600 000 pak tot een verkoopswaarde van ca. f360.000. Dit had 100 Hollandsche arbeiders werk kunnen geven, èn Holland maakt het thans min stens zoo goed, maar 5 cent der pak goedkooper. Gebruikt toch het uitstekend zelfwerkend waschmiddel „1,2,3" Nederlandsch fa brikaat en H'/j cent per pak 20 goedkooper dan de dure buitenlandsche producten van gelijke samenstelling, (Ingez. Meded.). St. Jansteen. De raad van St. Jansteen be sloot gisteren om geen verdere stappen te doen ten opzichte van steun voor de werklooze vlassers aangezien al'es in het werk is gesteld om die te verkrijgen. Uit de bespreking blijkt, dat de Vlas centrale en het gemeentebestuur elkaar niet kunnen vinden en de Burgemeester betreurt het, dat de Minister, die nog pas in de buurt was om zich op de hoogte te stellen van de werkverschaffing niet de moeite heeft willen ne men om informatie's te nemen naar den toestand op St. Jansteen terwijl wèl Koewacht werd be zocht. Dit was een prachtgele- genheid. Spr. is ondanks tegenwerking bij den Minister op audiëntie geweest en heeft een en ander besproken en zelfs was er een accoord voor f 7.50 toeslag op 100 K.g. vlaslint tot op 31 Maart bericht komt. dat Z.Exc. geen vrijheid vindt, om een afwijkende regeling te treffen en dus alles weer tevergeefs is geweest. Wel verwijst de Minister naar een conferentie met de Vlascentrale te Goes, doch de tijd tot onder handelen acht spr. nu voorbij. Het is wel jammer, zeide de Voorz, dat de Minister zoo'n slecht adviseur heeft gehad ten aanzien van deze kwesfie. Dhr. de Potter trok hieruit de conclusie, dat de gemeente en de belastingbetalers de dupe zijn van verkeerde inlichtingen, terwijl het gemeentebestuur geen zeggen schap kreeg, dat toch evengoed met de vlasindustrie hier op de hoogte is. De Voorz. zei, dat B. en W. van meening zijn, dat als er maatregelen getroffen worden ten laste van de gemeentekas, dan het gemeentebestuur ook dient ingelicht te worden. Uitgaven voteeren is niks, maar ze moeten practisch nut hebben en dat was hier niet het geval. Dhr. van Helsland wilde nog voorstellen om op de bestaande regeling voort te gaan, doch dit werd niet gesteund. Dhr. Plasschaert wees op het groote nadeel. Deze steunrege ling is voor de gemeente niet te dragen en daarom valt er z. i. niet verder over te praten. Het voorstel van B. en W. werd met 9 tegen 1 stem aangenomen. Voorts werd behandeld een verzoek van P. Polspoel en M. van der Meulen, beiden aldaar, om vergunning voor een radio distributie. B. en W. stelden voor om de vergunning te verleenen aan van der Meulen, doch dhr. de Potter protesteerde daartegen en meende dat de Raad niet het recht heeft om den len sollicitant voorbij te locpen en den 2en te begun stigen. De Voorz. zette uiteen, dat het eenigszins een moeilijke kwestie is, om te kiezen. Van der Meu len had reeds in 1928 een ver zoek ingediend en dit was uit gesteld, zoodat Polspoel niet de eerste was, doch dhr. de Potter betwistte dat.- Na eenige discussie stelde dhr. van Helsland voor de vergunning aan Polspoel te geven, waar de Voorz. tegenover stelde liever de zaak nog eens aan te houden. Het voorstel van Helsland kreeg 3 stemmen, nl. van dhr. Potter, lvens en Helsland. Besloten werd om desgevraagd aan de St. Elizabethsvereeniging voor 1933 f 100 subsidie te geven. Ingekomen was een verzoek van Ged. St. om een besluit te nemen aangaande de verharding van het wegvak Driehoefijzers. Men stond tusschen de keuze van alite slijtlaag voor f64000 of kleinplaveisel voor f 79800. Al gemeen was men van oordeel dat dit laatste het beste was en in dien zin werd besloten, doch hieraan knoopte zich een be spreking vast aangaande het ne men van werkloozen voor die werken, daar ondervonden wasf dat bij de laatste aanbesteding de aannemer daar geen rekening mee hield. Het kohier voor de hondenbe lasting werd vastgesteld op f326 voor 22 honden. Vastgesteld werden pensioen grondslagen voor den deurwaar der op f50 en voor den gem. ontvanger op f 1750. Eveneens werd z. h. s. goed gekeurd een ontwerp-reglement voor het Burg. Armbestuur. Een nieuw ontwerp was volgens den Voorz. noodig geweest, omdat gebleken is, dat men tegenwoor dig niet alleen gaarne gebruik, maar zelfs misbiuik tracht te maken van deze instellingen, zoodat nieuwe eischen moesten worden gesteld. Benoemd werden de verschil lende leden voor de stembureaux ter plaatse. Ingekomen was nog een verzoek van de hoofden der scholen te Heikant en St. Jansteen om in te trekken de 20 pet. korting op de vergoeding der lesuren voor her- halingsonderwijs, op grond daar van dat f 1 een karige belooning is en ook de bewaarschoolhoud sters geen korting krijgen. De Voorz. zegt dat dit de ge meente 20 pet. van f 390, of f 78 kost. Dhr. de Potter steunt het ver zoek op grond van het nut van goed onderwijs. Dhr. Martinet achtte 20 pet. korting op bijverdienste niet veel, aangezien veel anderen van hun inkomen wel 80 pet verliezen. Op het verzoek werd afwijzend beschikt. Bij de rondvraag vroeg dhr. lvens steun voor de werkloozen, want het werk is afgeloopen en de menschen hebben geen eten. Dhr. de Potter zei, dat het ge lukkig nog niet als in China, waar de menschen den honger dood sterven, maar hij schilderde toch in scherpe kleuren den toe stand der werklieden, die bij erns.igen wil z. i. zoo gemakke lijk te helpen zijn, nl. als wij geen Christenen zijn met het woord, maar met de daad. Hij las een gedeelte voor uit de encycliek van Paus Leo XIII, die op den grooten Meester wijst, wiens voorbeeld we hebben te volgen. De Voorz. was verheugd, dat aan B en W. geen verwijt werd gedaan en men dus overtuigd was, dat het college paraat is in deze. Hij laakte de houding van degenen, die het volk ophitsen, zooals ook in „De Opmarsch" wordt gedaan. En als de zaak wordt stop gezet, is het om het optreden van degenen, die meenen te moeten demonstreeren. B. en W. zullen nu weer maatregelen in overweging nemen. Dhr. de Potter vroeg nog of een keurmeester een varken, dat niet gemerkt is, moet keuren, wat de Vcorz. liever niet beoor deelde. Tenslotte werd nog besloten tot een kasgeldleening van f 10.000 a 5 procent. Laatstleden Vrijdag heeft de heer Mr. Van de Ven in besloten kring afscheid genomen als kan tonrechter te Terneuzen, van al degenen die bij het kantonge recht aidaar betrokken zijn. Zoo als bekend vertrekt de heer mr. Van de Ven naar Tilburg. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middel burg werden de navolgende fail lissementen, waarin de heer Mr. J. W. Zijlstra, overleden, Rech- ter-Commissaris was, andere Rechter-Commissarissen benoemd als volgt In de faillissementen van Vic tor Hendrikse, administrateur en het bankbedrijf uitoefenende on der den naam J. Th. Hendrikse, IJzendijke, en Guiljaam Dees, landbouwer te Koewacht, de heer Mr. Th. Portheine. In de fr.il'icsementen van: H. C. Goethms, schildtor, behanger en winkelier te 'l ef Neuzen, A. G. Vlaander, koopman te Axel, J. Simons, timmerman te Ter Neuzen eu P. L. R. Salm, elec- tricien te Ter Neuzen de heer Mr. J. H. Bybr In de faillissementen van B. van Gringel, werkman te Hoofdplaat, A. J Verhelst, han delaar in steenkolen en kunst mest te Westdorpe en P. Kaan, sigarenhandelaar te Ter Neuzen de heer Mr. A. van der Hoop. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 16 APRIL 1933. Eerste Paaschdag. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V« ure Ds. van Oeveren. Naar. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 MAANDAG 17 APRIL 1933. Tweede Paaschdag, Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 ure Geen dienst. Geref. Kerk. Voorin. 9 30 ure Ds. J. S Post. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Kinderen verongelukt In de Kraanstraat te Utrecht is een tweejarig meisje onder een wiel van een met een paard bespan nen draaiorgel gekomen Het kind werd zoo ernstig gekwetst, dat het aan de gevolgen is over leden. In een woning aan de Paul Krugerstraat te Haarlem, is een 2-jarig kind, dat met een pop van celluloid speelde, te dicht bij een kachel gekomen De pop vloog in brand en weldra ston den ook de kieeren van het kind in vlammen. Het slachtoffertje is in het ziekenhuis overleden. Het 8 jarig zoontje van den beer GL K. te Enkruizen is, ter wijl h(j aan het voetballen wa«, te water geraakt en verdronken. De centrale recherche te Rotterdam heett tien mannen aangehouden, verdacht van een awendelafftlre met 8 g, coc.sïact X

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2