Binnenland. correspondent van de «Tel."een eenvoudig verhaal van de vlieg ramp. „Ik werkte, zooals vele boeren, op het land toen mij zoo ongeveer om 2 uur 25 een vlieg tuig opviel, dat uit het Oosten naderde. Het was duidelijk, dat er iets ongewoons aan de hand was. Het vliegtuig bevond zich op een hoogte van 400 a 500 meter en het was duidelijk, dat het wilde landen. Onmiddellijk viel het mij op, dat een lange vlam uit den staart van het toe stel schoot. Ik ben er van over tuigd, dat de piloot toen nog had kunnen dalen, indien 't roer niet onbruikbaar was geworden. Er was echter geen ontkomen meer aan. Het vliegtuig moest wel om laag vallen. Het zal zich op on geveer 150 meter hoogte bevon den hebben toen er een vlam men- en rookzuil opsteeg en een ontploffing ontstond, die het vliegtuig brandend deed neer storten. Ik zag hoe een vrouw uit het vliegtuig werd geslingerd en op den grond neersloeg. Overal vlogen brandende stukken rond brandende brieven stoven weg op den wind, hoewel het vrij rustig weer was en de wind gering. Twintig meter verder lag weldra het vliegtuig te branden in een wolk van rook. Benzine en verschroeid goed verspreidden een vreeselijken stank. Met een vijftal andere perso nen, aldus onze ooggetuige, liep ik naar het wrak toe. Van alle kanten kwamen spoedig nog meer menschen aansnellen. Van de vrouw, die uit het toestel was geslingerd zagen we nog de laatste stuiptrekkingen vóór den dood. Zij droeg een reddings gordel (deze worden door som mige passagiers aangedaan bij het oversteken van het Kanaal voor eventueel in zee vallen). Wij hebben de vrouw toegedekt met een stuk van het wrak, dat ergens rondslingerde. Meer kon den we niet doen. Het vliegtuig dichter naderen dar. op 20 M. was onmogelijk en machteloos moesten we het verder branden in tijdelijken dienst, met uitzon dering van kantoorknechts en bestellers, zal worden gestaakt. Vóór 1 Mei ingekomen verzoeken om eervol ontslag zuilen r.og in overweging worden genomen. aanzien In alle omliggende dorpen had men gezien wat er gebeurd was en van alle kanten kwamen dan ook de menschen per auto, fiets, of te voet aangesneld. Spoedig waren 3000 menschen ter plaatse. Ook de mare'chaussée van Dix- muide had op de groote markt het neerstorten gezien en kwam direct toegeloopen om de orde te handhaven. Onder de menschen, die van verren afstand kwamen, waren er, die verklaarden, dat zij reeds op 4 K M. afstand van de plaats, waar het ongeluk is gebeurd, nl. te Zarren, gemerkt hadden, dat er vlammen uit den staart van het toestel schoten. Op circa 2 K.M. van de plaats des onheils was een passagier uit het vliegtuig gesprongen. Hij stortte vlak op den grond neer en zijn lichaam was ongeveer 15 c.M. diep in den grond gedrukt. De marechaussee en zij, die van nabij het groote onheil kom den gadeslaan, zijn nog vervuld van het verschrikkelijke schouw spel, dat zich voor hun oogen heeft ontrold. Te midden van een hoop puin en het verwrongen wrak is het een dooreenstrenge- ling van verminkte en verkoolde lijken. (ingez. Meded.) Staatsraad Beelaerts van Blokland. Met ingang van 20 April is jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, minister van Buitenlandsche Zaken tot vice-president van den Raad van State benoemd. Met ingang van dienzelfden datum zal minister Ruys de Beerenbrouck ad interim ais mi nister van Buitenlandsche Zaken optreden. Jhr. Beelaerts van Blokland is de opvolger van wijlen mr. dr. F. A. C. graaf van Lyndeij van Sandenburg, die den Eersten Kerstdag 1932, plotseling over leed. De op wachtgeldstelling van ambtenaren van het Staats bedrijf der P.T.T, In vasten en AXSL, 31 Maart 1933 Gisteren hield de Gemeente raad alhier openbare vergadering, welke een rustig en ordelijk ver loop had. Nadat de ingekomen stukken voor kennisgeving waren aange nomen beantwoordde de Burge meester als voorzitter eenige vroeger gestelde vragen namens het college van Burg. en Weth. Zij achten het plaatsen van zuilen voor verkiezingsreclame te duur. Op de Sassing wordt geen vuil afgehaald, daar de bewoners hunne bakken niet gereed zetten. De verlichting geschiedt daar regelmatig. Aan de werklieden, die aan Boutjesputten graafwerk verrich ten, zijn laarzen verstrekt. De pomp aan de Oosterstraat is niet stuk, maar haalt zand cp 2) M. verder staat echter een goede pomp Benoemd werden verschillende personen voor de stembureaux voor de aanst. verkiezingen. Gunstig werd beschikt op de verzoeken van A. de Zeeuw en J. P. van Rijn om aankoop van bouwterreinen. Ter bevordering van het ver keer werd een hoekje grond aan gekocht van dhr. W. van Fraaij- enhove in de Gentschevaartstraat voor f 125. Dhr. H. P. Dieleman had ook plus minus 800 M. grond willen koopen voor f2300, in de Wil- helminastraat, doch daar die grond is bepaald op f4 per M. vond de Raad het bod te laag. Dhr. C. Willemsen vroeg ver gunning voor het aanbrengen van zonneschermen voor zijn perceel in de Noordstraat, wat zal worden toegestaan, indien hij die 2,25 M. boven het trottoir hangt. Het cursusjaar voor de open bare lagere school zal voortaan aanvangen met 1 Meizulks op advies van de onderwijs-autori- teiten. Tot heden was het 1 April. Punt 8 behelsde 2 voorstellen, le cm in het Ambtenaren-Regle ment te bepalen, dat de benoe mingen van Ambtenaren door den Raad geschieden (tot nu was het door B. en W.) en 2e dat de notulen van de vergaderingen van de commissie regelend het Georg. Overleg, aan de Raadsleden zullen worden toegezonden. Het eerste voorstel werd met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Het tweede voorstel werd nogal druk besproken. Men was het er eigenlijk allen over eens, dat de Raad wel kennis mocht ne men van het gesprokene, maar aangezien dat soms personen en zaken betreft, die van persoon lijken of intiemen aard zijn, was men niet gerust omtrent de ge heimhouding, ofschoon die vol gens sommigen nogal ver ging Ten slotte werd met alg. st. be paald de notulen ter inzage te leggen, maar dan onder dezelfde geheimhouding als den leden van het Georg. Overleg is opgelegd, ten aanzien van bepaalde zaken. Ook het verzoek van G. J. A. de Jonge werd druk besproken. Deze moet als vergoeding voor het spannen van draden over gemeentegrond voor de radio- distributie f90 betalen, ter voor koming van ontsiering door een dicht dradennet. Adressant vond dat te veel en vroeg nu de ver goeding te bepalen op f25. Algemeen was men meer te vinden voor een bedrag per me ter, dan voor een vast bedrag Aan de h.h.'t Gilde en Hamelink, die voor verlaging spraken, vroeg de Voorz. np grond waarvan, daar uit het bedrijf niet blijkt, dat de kosten drukkend zijn en een exploitatie-rekening niet is overgelegd. Dhr.de Ruijter achtte dit ook niet noodig, en vond, dat men een bedrijf moet steunen in plaats van belasten. Het af wijzend voorstel van B. en W. werd ten slotte verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Dhr. Hamelink stelde voor 10 ct. per M., wat in totaal op f40 komt en dhr. Dieleman vroeg 15 ct. Dit laatste werd met 8 tegen 5 st. aangenomen Vervolgens werd besloten om evenals in 1932 voor het Crisis- Comilé f600 geschikbaar te stellen. Het bij herhaling gedaan ver zoek om renteloos voorschot voor een te maken bad- en zweminrichting, doch thans ad f 1600 en onder gunstiger voor waarden voor de gemeente ging er nu door als koek. Vroegere tegenstemmers waren nu geest driftig vóór, en er bleek met gunstig resultaat voor deze zaak „gewerkt" te zijn, want met alg. st. is het verzoek aangenomen. Proficiat voor de badgasten en eveneens voor degenen, die het initiatief namen en met volhar ding voor hun plan bleven ijveren. Hierna kwam een voorstel van B. en W dat minder geluk had en met 6 tegen 5 st. kelderde Het betrof het aanleggen van een parkeerterrein op de plaats, waar dhr. Dieleman Koole (zie boven) grond wilde koopen voor een vereenigingsgebouw en ook nog plaats is voor enkele heerenhui zen, zoodat een lid raamde, dat dit terrein f7000 kan opbrengen B. en W. wilden liever f 1000 beschikbaar stellen om van dit terrein een parkeerterrein te ma ken, belegd met cement-tegels. Dit kon in werkverschaffing wor den uitgevoerd, zoodat mogelijk ook het Rijk zou bijdragen. De Voorz. wees er bij herhaling op, dat het marktplein en de Kaai wal te klein zijn om de auto's des Zaterdags te bergen. Dui delijk werd dat niet ontkend, doch men was ook niet over tuigd, dat voor dien eenen dag per week een parkeerterrein nood zakelijk is. Nog meer daalden de kansen, toen bleek, dat in die f 1000 niet was begrepen de toe slag van het Rijk en het terrein dus f 2000 zou kosten, zonder nog het verlies van het kapitaal dat bij eventueelen verkoop van het terrein zou worden ontvangen. De Voorzitter zag toen van verdere bespreking af en vroeg stemming met het bekende ge volg. Aangenomen werden hierna de voorstellen tot aangaan van een leening van f 5000 wegens het verlies bij de Bank Van Heel, ad 5 pet, tot het vaststellen van het kohier der Hondenbelasting en tot wijziging der begrootingen voor het gas- en het vleesch- keuringsbedrijf. Ingekomen was nog een ver zoek van de Axelsche Besturen bond om een extra uitkeering voor de werkloozen in verband met het aanst. Paaschfeest, wat krachtig verdedigd werd door dhr. Hamelink, doch weid ver worpen met 7 tegen 5 stemmen Bij de omvraag werd gevraagd om herstel van pompen, aanwij zing terrein voor woonwagens, verbetering toestand Nieuwediep, bespoediging van het werk voor de traverse en kazernebouw, ter wijl inlichtingen werden gevraagd naar het bouwen van een kan toortje voor den gemeente-op zichter, het kalken van bestrating voor verkiezingsreclame, het ver voer der kinderen per autobus van Sluiskil en het vervoer der materialen voor de kazerne* De Voorz. beantwoordde de vragen en sloot daarna de ver gadering. Uitvoerig verslag volgt. Chr. Jongedochtersyereeniging „De Oiyftak". Woensdag jl. hield deze ver- eeniging haar 13e jaarvergadering in de Herv. Zondagschool. Tot onzen spijt waren we niet in de gelegenheid van de uitnoo- diging gebruik te maken. We ontvingen van bevriende zijde onderstaand verslagje Deze jaarvergadering droeg tevens het karakter van een Oranje-herdenking. De zaal was dan ook fleurig versierd met de nationale kleuren en overal was hetOranje boven. Ongeveer 7 uur opende de presidente der C. J. D. Vmej. Looy deze feestvergadering, welke goed bezocht was. In plaats van het traditioneele openingswoord werd eerst een tableau „Welkom" vertoond. Hel programma werd daarna vlot afgewerkt. Eersteen Bijbelinleiding over den tekst: „Hij die u roept is getrouw, Die het ook doen zal". De penningmeesteres mocht dankbaar constateeren, dat het er met de financiën goed voorstond. Het is noodig dat ook deze arbeid flink gesteund wordt. Ook het verslag der secretaresse was in optimistischen toon gesteld. Niet tegenstaande een geringe daling in het aantal leden, was er alle reden tot dank ook met het oog, op wat de Nederlandsche fede ratie voor Chr. Vrouwen en Meis jes doet. Tot steun van de fiinanciën der Federatie werden in de pauze aardige doosjes lucifers verkocht. Zeer velen maakten van deze ge legenheid gebruik om ook hier door dit mooie werk te steunen. Een paar tableaux: „Hollandsch Vlag" en „Jubileum tablau" brach ten de vergadering weer in Oran je-stemming, welke stemming nog versterkt werd door de Vader- landsche liederen die nü en dan met animo gezongen werden Eén der leden declameerde niet onverdienstelijk alle 15 coupletten van het Wilhelmus. Na de pauze, waarin thee met koekjes de gezelligheid verhoog den, wenschten afgevaardigden der Chr. Jeugdverenigingen ter plaatse, afgev. der Vrouwenver- eeniging, en afgev. der Zuster verenigingen te Terneuzen, Zaamslag en Hoek dejubileeren de vereeeniging geluk. De levens loop van Willem van Oranje werd door een der leden geschetst. Daarna kwam de hoofdschotel van den avondhet historisch leekenspelWilhelmus van Nas- souwe. Dit spel wilde laten zien en hooren wat God aan ons volk geschonken heeft in PrinS Willem van Oranje, die als een andere Mozes, zijn volk heeft uitgeleid uit het diensthuis van Spanje. Door enkele lantaarnplaten werd dit nog verduidelijkt. Dit leeke spel viel goed in de smaak. Na sluiting door Ds. Van Oeve- ren gingen de talrijke belangstel lenden dan ook voldaan huis waarts. De Chr. Jongedochtersveree- niging kan terugzien op een sue cesvolle avond. Bij vernieuwing is weer eens gebleken het groote belang, dat een dergelijke vereeniging heeft, voor de opgroeiende jeugd. Terneuzen. Gisteren vergaderde de Raad alhier onder voorzitterschap van burgemeester Huizinga. Ingeko men was o.a een verzoek van eenige werklieden om voor ge meentewerk in aanmerking te komen, wat werd bepleit door de heeren Van Aken, Van Cad- zand, Van Driel en De Bakker, doch het werk was publiek be steed, zoodat verandering niet meer mogelijk was. Bij rapport van de schoolcom missie klaagde dhr. De Jonge over de rekeningen van Samson, die niet voldoende overzichtelijk zijn. Aan de „Sinclair" Petr. Comp. te 's Gravenhage werd toegestaan een benzinepomp te plaatsen te gen f50 vergoeding per jaar. Enkele vrachtrijders kregen ver gunning bij de lading van hun auto's af te wijken van de ver ordening. Veel werd gesproken over de gevraagde wijziging van de Win kelsluitingswet. Dhr. Van Aken wil in geen geval later dan 8 uur open blijven, dhr. Hamelink wilde onderscheid tusscfei kom- en buurtbewoners, dhr. Van Driel wil de winkeliers vrij laten, maar het personeel naar huis hebben om 8 uur, dhr. Van Cadzand noemde deze wet een monster van verschrikking, dhr. Huijssen kwam ook op voor de buiten bewoners, die niet met den zo mertijd meegaan, dhr. Colsen klaagde dat de middenstand, die in grooten nood .zit, nog meer door deze wet gedupeerd wordt, dhr. Verlinde wilde uitzondering voor de patatte-frite-kraampjes en dhr. De Bakker verdedigde de houding van de winkeliersvereen. Klimop", die om 8 uur sluiting vroeg. Dhr. Colsen herinnerde eraan, hoe vroeger de menschen uit de Zandstraat bij hun kerkgang de boodschappen meebrachten van Sluiskil, waarna dhr. Hamelink zei, dat de menschen op den tijd dat ze hun boodschappen kunnen doen, liever uit wandelen gaan. De Voorz. verdedigde de 8-uren sluiting op grond van de Moza ïsche wetgeving, terwijl de crisis in dat bedrijf schuilt in teveel winkels (209 op 10.000 zielen) en de sterk verminderde koop kracht. Het slot van het debat was, dat de stemmen staakten. Dhr. A. de Moor uit Vogel- schorpolder vroeg vergoeding vol gens de onderwijswet, doch mist het recht, daar de wet vraagt 4000 M. afstand en het hier 3285 M. is, ofschoon volgens dhr. Col sen de weg des winters onbe gaanbaar is. Scherp werd gedebatteerd over het voorstel om bij wijze van herdenking van Willem den Zwij ger den kinderen een souvenir aan te bieden, waarvoor f300 noodig is. Dhr. Van Driel huldigde den Oranjeman, omdat hij als aan voerder van de Bosch en Water geuzen, die flinke revolutionnairen waren, zeker ook wel s.d.a.p'er zou zijn, als hij nu moest leven. Om bezuinigingsreden wilde hij echter geen geld disponibel stel len en het feest van den grooten Zwijger zwijgend herdenken. Dhr. Van Aken wilde de kin deren gaarne een aandenken geven, al huldigde hij den grooten Willem in anderen geest dan collega Van Driel. Dhr. Colsen wilde over de persoon niet debatteeren, maar öok geen geld geven voor rom mel, dat na 3 weken op de vuilnisbelt terecht komt. Dhr. De Jager bestreed dhr. Van Driel en sprak in hartelijke bewoording over den Vader des Vaderlands, terwijl dhr. De Bak ker liever het aandenken aan de werkloozen gaf in vleesch en kolen, dan aan de kinderen, doch dhi. Van Cadzand achtte het vol doende, als de onderwijzers die gedachtenis den kinderen inpren ten. Hij wilde er geen cent voor geven. Dhr. Hamelink evenmin, om dat ook voor een Kerstgave geen cent werd besteed. Dhr. Scheele laakte de houding van dhr. Van Cadzand, doch deze zeide ook tegen het voorstel te zijn, omdat ook kinderen van s.d.a.p'ers erin deelen, die toch geen respect voor Oranje hebben. Met 8 tegen 5 st. (tegen de h h. Van Driel, Van Doeselaar, Van Cadzand, Hamelink en Colsen) werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag werd geklaagd over het parkeeren van auto's in de Nieuwediepstraat. Dhr. Van Driel vroeg onderdak gereed te houden voor vluchtende Joden, die uit Duitschland gedreven worden en nadat nog een kwestie werd besproken aangaande de besturen van Bijz. scholen en van een gemeentewerkman die in diensturen in de school te Sluis kil werkt, werd de vergadering gesloten. In de vacature van wijlen d n heer L, van Waesberghe ia wordt nu GRATIS aangevuld door het gebruik van Edel weiss. Want bij aankoop van 2 pakken Edelweiss Zeep poeder geeft Uw winkelier U een mooie theedoek cadeau, bij 3 pal- -en een ijzersterke handdoek of 2 fijne, witte zakdoeken. Prijs per pak 14 cents.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2