Land- en Tuinbouw. Tegen het betoog van de beide afgevaardigden heeft de heer De Zeeuw stelling genomen. Hij zag geen aanleiding om de politiek te weren, en stelde de vaak ver nomen vraag: wat is nu eigenlijk politiek Men moet door de radio het publiek kunnen voor lichten van de groote vraagstuk ken van den dag. Verbied men dit, dan wordt de vrijheid van meenings-uiting aangetast. De lieer de Zeeuw meende, dat de beweging tegen de politiek hoofdzakelijk een beweging tegen de V.A R A. is en daarom trad hij in een vrij uitvoerige verdediging van dezen omroep. In tegenstelling met dit betoog hebben ook de heeren Fock en Steger in het algemeen hun sympathie betuigd met 's Minis ters plan, om de politiek groo- tendeels uit de radio te weren. Alleen maakte de laatstgenoemde afgevaardigde de opmerking, dat men daarbij moet onderscheiden tusschen politiek en staatkunde, waarmede hij bleek te bedoelen, dat men de politieke misbruiken, de kleine politieke propaganda, moet tegengaan. Maar als het werkelijk uitzendingen zou be treffen, die een staatkundige ont wikkeling van het volk op het oog hadden, dan zoo meende hij zou men ze gerust kunnen toelaten. Minister Reijmer antwoordde, dat hij zich nooit de illusie had gemaakt, iedereen te kunnen be vredigen. Spr. was in zijn stand punt niet veranderd men moet de zaken van de radio historisch beschouwen, speciaal wat betreft het vraagstuk van de politiek in den aether. Waar men zich over moet ergeren, is niet over het verkon digen van staatkundige beginse len, maar over de demagogische wijze, waarop er vaak gesproken wordt. We leven onder geheel andere omstandigheden als voor heen. Als spr. het had over het weren van politiek uit den aether, tot op zekere hoogte, dan betrof dit het ondermijnen van het staatsgezag. Het desbetreffende rapport van den radioraad had spr. bereikt, alsmede nader antwoord op dien aangaande nog gevraagde inlich tingen. Wanneer spr. zoover was, de zou het advies aan de Tweede en ook aan de Eerste Kamer overleggenechter niet voordat spr. voor zichzelven een con clusie heeft getrokken. Over de zendtijdverdeeling zijn vele en lange besprekingen gehouden doch de samenwerking kon niet worden verkregen. Persoonlijk had spr. de over tuiging dat de leden van de controle-commissie objectief hun plicht doen. Moeilijk is haar taak zeker in deze dagen vóór de verkiezingen. Men bedenke ook dat iets het eene oogenblik niet, het andere wel gevaarlijk kan zijn. De radio kan zijn een zegenrijk instituut, doch ze kan zijn, en dit is voldoende geble ken, een zeer gevaarlijk instru ment. Ons volk moet beschermd tegen ondermijning van de volks kracht, de goede zeden en het staatsgezag. Daarvoor zal spr. blijven waken. 25 jaren van weldaad. De Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slechthobrendtn herdacht gisteren, dat ze voor 25 jaar werd opgericht (27 Maait 1908). Ze is uitgegroeid tot een vereeniging van meer dan 6000 leden, goed- en slechthoorende. In die 25 jaar zijn opgericht scholen voor slechthoorende kin deren te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In Lunteren ver rees het vacantie- en rustoord der vereeniging, „Ons Landhuis", waar goed- en slechthoorenden een heerlijk verblijf vinden tegen matigen pensionprijs, waarbij on- en minvermogenden uit het Anna Fonteijnfonds kunnen worden bij gesprongen. In Soest vindt men het Centraal Magazijn, waarin alle mechanische en electrische hoorapparaten zijn saamgebracht en waar onder leiding van Me juffrouw Tine Marcus de slecht hoorenden met veel liefde en groot geduld worden geholpen aan het instrument, dat hun het best past. Ook hier, in den vorm van een „Instrumentenfonds", de financiëele steun, waar die noodig is en gevraagd wordt. Mocht de reis naar Soest te veel bezwaar geven, dan vindt men over het geheele land in verschillende plaatsen proefkisthouders, die een kleine sorteering hoorapparaten in beheer hebben. De vereeni ging bepaalt zich niet tot hulp aan enkel leden. Allen zijn we kom. Niet-leden evengoed als leden. Ook in Bandoeng, Batavia Djocjacarta, Semarang, Soerabaja en Paramaribo kan men terecht De vereeniging wenscht de herdenking van het 25-jarig be staan in te zetten met een Bloempjesdag op 10 Mei aan staande voor de vorming van een .Onderwijsfonds". Dat 10 Mei daarvoor gekozen is hangt samen met de verjaardag van Tine Mar cus, die mede de vereeniging heeft opgericht en in al die jaren haar stuwkracht is geweest. Nog altijd werkt de thans bijna 72- jarige „Moeder der Dooven", die zelf reeds twintig jaar haar eigen stem niet meer hoorde, voor haar slechthoorende medemenschen En telkens verheugt -ze er zich weer in, als de techniek voor de slechthoorenden iets beters heeft gevonden. We wenschen de Vereeniging die reeds zoovelen tot zegen is geweest, veel succes bij alles wat ze nog mag ondernemen in het belang van de slechthoorenden Bozen. De tyd om rozen te planten is nu weer aangebroken en daar om is het wel goed om, misluk kingen met deze, veel-geliefde en gebruikte tuinplant te voor komen, in deze rubriek en de cultuur van de roos te behan delen. De voorbereidingen voor den aanleg van een rozenbed be staan in de eerste plaats in het zorgvuldig diep losmaken van den grond Het is goed om den grond tenminste een halve meter liever nog dieper, om te spitteD. Is de grond erg zanderig, dan 19 een gedeeltelijke vermenging met kleigrond aan te beveleD, daar de roo9 van een leemachtige bodem houdt. Na het omspitten en grond verbeteren volgt het mesten, hetwelk het best ge schiedt door een flinke laag goede koemest door den bovengrond te spitten. Nu volgt het eigenlijke planten. Bij struikrozen, waaronder de rozen zonder stam gerekend wor den, en onder welke wij zoowel de schoone en fijne theerozen vinden, als de zoogenaamde baby of trosroosjes, planteu wij zóó diep, dat de plaats, waar de tak ken aan den wortel ontspruiten, dat is de plaats waar de roos veredeld is, minstecs 10 cM. on der de oppervlakte komt. Stam rozen worden ruim zoo diep ge plant als ze gestaan hebben, liever iets dieper dan booger, uitgezonderd in zeer vochtige tuinen. Men zorge bij de beide soorteD, dat de wortels goed uit gespreid werden in het plantgat, ze mogen in geen geval op een hoop zitten. De atstand waarop men stamrozen van elkaar plant bedraagt 80 cMslruikrozen plant men er ongeveer 10 op een vierkante meter en op een smal bed op afstanden van 35 cM. Nu snijdt men de struikrozen terug, zóó, dat de overblijvende stukjes hoogstens een centimeter of 8 lang z\jn, ze zijn dus na den snoei Diet meer te zieu. Qp deze wjjze behandeld, drogen ze niet uit en ze bloeien daarom toch ongeveer eind Juni. By stamrozen worden de zwak ke scheuteD, dus de dunste, te ruggesnoeid tot op een centi meter ot 5, de sterkere scheuten laat men 10 a 12 centimeter lang. Men moet vooral niet denken, dat men bij een snoei, welke de 8cheutv«n langer laat, spoediger mooie kronen zal hebben, inte gendeel, men krygt dan zwakke scheutjes en kleine bloemen. By droog weer moet men regel matig gieten, vooral als men laat plant ea liever één keer onder water zetten, dan iederen keer een klein beetje water geven dat de wortels niet bereikt. Zelfs in den zomer moet men nog voor gieten of spuiten zorgen, rozen, welke droog staaD, bloeien slecht en krijgen gemakkelijk het wit. Echter niet op de bloemen spui ten, deze verkleuren ervan en gele theerozen rotten gemakke lijk. Klimrozen, welke in het voor jaar geplaüt worden, moeten diep worden teruggesneden, zoodat er slechts ongeveer 30 a 40 cent - meter van de takken overblijft. Wel krijgt men dan hetzelfde jaar geen bloemen, maar ze ma ken flinke scheuten, die het vol gende jaar volop bloeien. Planten wij ze voor een muur, dan blijve men minstens dertig centimeter van den muur af. Avp. AXEL, 28 Maart 1933 Vrijdagavond werd alhier voor de tweede maal een vergadering gehouden vanwege de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Zeeuwsch Vlaanderen. Een voor- loopig comilé alhier had deze vergadering uitgeschreven en had bereids met ciiculaires heel wat werk verricht. De resultaten hier van waren, dat pl.m. 200 leden zijn ingeschreven. De heer B. Knieriem, die de vergadering opende en enkele woorden ter inleiding sprak, gaf daarna het woord aan dhr. J. A. Meertens van Terneuzen, die doel en strekking nog eens duidelijk uiteen zette en voorts gelegenheid gaf om nog vragen te stellen. Hiervan werd door enkele aan wezigen gebruik gemaakt die zakelijk weiden beantwoord. Daarna werd overgegaan tot definitieve oprichting eener af- deeling. Als bestuursleden werden gekozen de volgende heeren D. v. d. Berg, B. Knieriem, A. Pieterse, C. Schieman en P. van Driel. Onder dankbetuiging voor de betoonde belangstelling werd de openbare vergadering gesloten, waarna het gekozen bestuur nog enkele oogenblikken vergaderde in bijzijn van de heeren J. A. Meertens en A P. van Baal, die als afgevaardigden van de afd. Terneuzen aanwezig waren, ten einde nog énkele zaken te regelen. Uit de gekozen bestuursleden werd tot voorzitter benoemd dhr. B. Knieriem, tot secretaris dhr. D. v. d. Berg, tot penningmeester dhr. A Pieterse en de heeren Schieman en van Driel tot gewone bestuursleden, terwijl als bode werd benoemd dhr. Knieriem. Nog enkele zaken van admini stratieven aard werden behandeld en ten slotte werd nog de wen- schelijkheid geuit om langs dezen weg alle ingezetenen van Axel er nog eens op te wijzen, dat zij verstandig doen om nog vóór 1 April aan te sluiten, omdat zij dan in de gunstige bepaling vallen eventueel hun rechten te kunnen doen gelden na een termijn van zes weken. Na April komen de ingeschrevenen pas na drie maanden in het genot van evenlueele opname. Voor een zeer matig bezette zaal gif het Zuid-Nederlandscli tooneel jl. Zaterdag het drama Er staat geschreven", wat niet tegenstaande de geringe recette toch correct werd opgevoerd en Je aanwezigen van begin tot eind boeide. Meer belangstelling was er voor het tooneelspel „De Rozenkrans" naar het werk van Fl. Barclay, dat gisteravond werd opgevoerd, let was voor de serie voorstel lingen, die het tooneelgezelschap onder leiding van den heer Anton Mertens hier gaf, een waardig slot. Mevr. Annie Mertens was hier wel de meest sympathieke figuur, en ofschoon ze meestal iets te genuanceerd optreedt, was zij als J ane Champion goed in haar rol 9e heer Ant. Merlens is ook in dramatisch spel altijd het best. Het monotone, da'hem nu en dan wel parten speelt, kwam hem in de laatste bedrijven als eenzame blinde goed te pas. Het meest beviel ons in het spel de correcte houding van Quus Leermakers, die een goed acteur is en ook Martin Kop voldoet wel, al heeft hij iets stijfs. En ten slotte roemen we neg de I heer en mevr. Stips. die beiden vergrijsd in het vak zich op de planken zoo thuis voelen als een rentenier in zijn leuningstoel. Slechts één opmerking hebben we nog, nl. dat de zangstem achter het tooneel niet veel van een vrouwenstem had, die Dalmain in extase moest brengen. Intusschen heeft het gezelschap Mertens ons weer eenige amusante avonden bezorgd en we roepen het gaarne tot weerziens toe hopelijk tot betere tijden, ook voor hen. Met de Staatscourant van Vrijdag werden afdrukken ver zonden van de commissionnaits vereeniging „Onderling Belang" gevestigd alhier. Uit Overslag meldt men aan de „Tern. Crt." De rijksveldwachter ontmoette een der laatstverloopen nachten omstreeks half een uur 2 wiel rijders, waarvan een zonder licht reed. Nadat de zonder licht rij der.de tot tweemaal toe een val schen naam had opgegeven, ge raakte hij met den rijksveld wachter slaags. De andere wiel rijder girg er toen van door De politieman, die al meer met dergelijke klanten heeft te maken gehad, wist na veel moeite den woestaard te overmeesteren, waar bij zijn hond hem wederom goede diensten bewees. Ten slotte is de kwaadwillige naar Zuiddorpe overgebracht, waar hij door den gemeenteveldwachter werd her kend als te zijn A. Z-, van Axel Nadat van een en ander proces verbaal was opgemaakt, kon hij de thuisreis voortzetten. Hem zullen 4 processen-verbaal volgen. Hoek. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad in openbare zitting. Bij de vaststelling der notulen van drie vorige vergaderingen vroeg dhr. A Meertens, waarom met de Kerstdagen aan de ouden van dagen geen krentenbrood was gegeven. Dit deed den Secretaris opmerken, dat het Burg. Armb. reeds met een tekort van f 2000 te worstelen had en daarom huiverig was om nog verder te gaanwaarop A. Meertens antwoordde dat hij voorgesteld had voor dit doel het busje beschikbaar te stellen, dat bij het voltrekken der huwe lijken op de raadzaal aanwezig was. Uit het verslag der Comm. tot wering Schoolverzuim bleek, dat er in 1932 geen schoolverzuim had plaats gehad. Het kohier der Hondenbelasting werd vastgesteld op een bedrag van f418. Door het gemeentebestuur van Ambt Hardenberg is tot de re geering een verzoek gericht om de ongebouwde eigendommen vrij le stellen van de grondbelasting, waarvoor aan alle gemeentebe sturen adhaesie gevraagd is. B. en W. waren geneigd dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen om reden het niet op den weg van de gemeentebesturen ligt om voor elke aangelegenheid bij de regeering met verzoeken aan te dragen, zulks behoort h.i. tot het gebied van den Bond van Ned. Gemeenten, Bovendien zou aan neming van dit verzoek de ge meente ongeveer f4000 kosten, die weer op andere wijze moeten gedekt worden. Dhr. Jansen vindt de grond belasting onredelijk om dat kapi taal, in grond gestoken, dubbel wordt belast. Dit doet dhr. J. A. Meertens opmerken, dat dan alle belastingen moeten worden afge schaft. Dhr. Pijpelink vindt alle be lastingen bezwarend, maar ziet geen kans het zonder te doen. Dhr. A. Meertens noemt een belasting van f2 per gemet niet erg bezwarend. De Voorz. had bij het verzoek gaarne andere bronnen van in komsten zien aangewezen, anders is het een grap. Bovendien is de regeering toch doof voor al dergelijke verzoeken. Dhr. Buijze merkt op dat de Voorzitter geen hoog gedacht van zijn superi euren heeft. Met 4 tegen 3 stemmen werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Een voorstel-Jansen om het verzoek in den Bond van Ned. gemeenten te doen werd^hange- nomen met 4 tegen 3 stemmen. Dhr. P. A. Ocké werd benoemd tot lid van de commissie van toezicht op het L O. en tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Voor uitkeering aan de bijz. scholen werd over het jaar 1930 vastgesteld een bedrag van f 10 07 per leerling, zoodat de chr. school te Hoek krijgt f563 92 en die te Knol f 1316.65. Een voorstel van B. en W. om de speelplaats voor de openbare school met tegels te verharden en aan den weg een ijzeren hei ning te plaatsen, raming plm. til00 lokte uitvoerige be spreking uit. Dhr. A. Meertens kwam er tegen op dat voor deze zaak wel geld disponibel is terwijl voor een Kerstgave geen penning te vinden was. Welh. Scheele zei dat hij aan dit voorstel niet heeft meege werkt. Dhr. Meertens zei dat de bur gemeester met deze zaak is afge komen, ofschoon ook spr. er voor is. Dhr. Buijze deed nu een per soonlijke aanval op weth. Meer tens, wien hij er van beschul digde met dhr. van der Peijl te heulen, om van een partijtje oude tegels zeker eenige percenten in zijn zak te willen steken, zooals het met de levering der macadam is gegaan. Dhr. J. A. Meertens zei, dat hij met van der Peijl nooit zaken doet, ook met de macadam is niet geknoeid, zoodat Buijze het recht mist om B. en W. van knoeierij te betichten. Dhr. Buijze is niet te bewegen om zijn aanval terug te nemen. Dhr. A. Meertens beweerde eens paf te hebben gestaan van de macadambesteding maar is later voldoende ingelicht, aange zien Klaassen niet voor macadam maar voor metselslakken in schreef. Dhr. J. A. Meertens zei dat deze een soortelijk gewicht heb ben van plm. 200 Kg. hooger dan macadam, zoodat hiervan meer M3 noodig zijn, waardoor het voordeel wegvalt. Dhr. Pijpelink heeft klachten vernomen over het besteden van het vervoer. Dhr. J. A. Meertens zei, dat wie geen paard had, niet in aan merking kwam. Dhr. Buijze zei dat dhr. de Pooter met dhr. van Es gelijk stond en er niet is geloot en noemde dit een schandaal. De Voorzitter en de beide wethou ders zeiden dat er van genoem den de Pooter geen biljet is ingeleverd. Dhr. Buijze: Het is een bende. Nadat' dhr. J. A. Meertens de stukken hieromtrent had overge legd, kwam het schoolplein weer aan de orde. Dhr. Jansen berekende een meerdere uitgaaf van f 400 per jaar. Er ontstond hierna een inci dent, waarbij de heeren totaal hun waardigheid als EdelAcht- baren vergaten. Nadat de voorzitter had be toogd, dat een plein van tegels voordeel oplevert voor de klom pen der schoolkinderen, laait de twist opnieuw op, waarbij dhr. 3uijze de opmerking richtte aan het adres van den voorzitter, dat een ezel een ezel is, wat den voorzitter doet zeggen, dat een schoft een schoft is. Resultaat van dit onhebbelijk debat is, dat er geen tegels en geen ijzeren hek komen. Een verzoek van J. J. Tapper rijn te Amsterdam, om in de gemeente een radio-distributie te mogen aanleggen, ging naar de papiermand. Aan D, W. F. Kaijser werd door B. en W. vergunning ge weigerd tot bouwen, tenzij door hem een zinkput wordt aangelegd. Dhr. Meertens beweerde dat anderen vroeger een zinkput cadeau kregen( Hij wilde ook

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2