Landbouw. Schoonmaak^ £.eb. Bouman, Amsterdam 15. B Sprenger, get), de Roover, Rot terdam. Onafh. Soc. Partij. 1. P. J. Smidt, Amsterdam 2. K T. Staal, Den Haag; 3. J. de Kadt, Haarlem 4. D. de Jager, Utrecht; 5. J. Mourits, Rotterdam 6. J. Hoving, Haarlemmermeer; 7. F. v. d. Goes, Laren 8. J. v. d. Zanden, Enschedé9. A. C. van Bommel, Oostvoorn10. L. Sanderse, Den Haag; 11. F. C. Gies, Zutfen. R. K. Volkspartij 1. mr. P. M. Arts, Tilburg; 2. Felix A. C. Donders, Tilburg 3. C. D. Wesseling, Den Haag; 4 W. C. Settum, Utrecht5. G. H Moors, Hoogerheide6. F. J Weler, Nijmegen 7. mej. R. Hon. develd, Enschedé8. J. H. H. Hendriks, Amsterdam9 G. F H. van Nimwegen, Eindhoven 10. L. M. H. Robert, geb. de Wolff, Amsterdam; 11. J. M. v d. Bogaard, Hilversum; 12. J. F. van Gemert, Den Haag; 13. J W. v. d. Bergh, Eindhoven 14. G. J. Bouman, Nijmegen en 15. G.J.Th, van Weeling, Amsterdam. Nationaal Verb. Plicht. Orde, Recht 1. A. Foppe Bruinsma, Amster dam 2. A. v. d. Hoven, Alblas- serdam3. F. J. Bernhard, Am sterdam 4. S. J. Mook, Rotter dam 5. ir. D. van de Zee, Gro ningen6. J. B. ten Brugge Cate, Amsterdam 7. J. F. Stahle, Am sterdam 8. A. E. Wunnink, Am sterdam 10. J. J. van Gelderen, Hilversum; 11. P. Meyboom, Am sterdam 12. P. A. Smit, Amster dam 13. N. de Boer, Amsterdam 14. P. Reynhoudt, Amsterdam. K. D. B.: 1. J. A. Veraart, Den Haag 2. F. E Evers, Den Haag3. F. J. Wenders, Heerlen 4 L. H. M. Beekman, Delft5. Z. A. Franse, Amsterdam 6. H. de Backer, Tilburg; 7. J. W. van Bijslervelt, Den Haag8. P. H. de Bruyn, Den Haag; 9 F. J. Rietveld, Am sterdam. en 10. E. A. M. Bühr- mann, Den Haag. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot steunverleening aan de kippen- en eendenhouderij, de vlasteelt, de roggeteelt en den tuinbouw. DAMËS ZIJN DUUR. Als er 10 dames waren, die huis aan huis konden laten zien, hoe gemakkelijk en schit terend men alles kan wasschen met het zelfwerkend wasch- middei „1, 2. 3", dan zou ook U zeker overtuigd worden. Maar elk pakje zou dan 5 cent meer kosten als nu. Is het dan niet beter, dat U slechts 171/» cent betaalt voor een pak .1, 2. 3" en zélf de prachtige resultaten ziet Het overtuigt U waarschijnlijk beter en het bespaart U 5 cent op een pak élke week weer. Probeert het toch zelfstan dig en zegt zelf of U ooit een zoo uitstekend waschmiddel hebt gehad. >1. 2 3". is werkelijk bij zonder goed het is bovendien NEDERLANDSCH FABRI KAAT en kost maar 171/, cent per pak. (Ingez. Meded.) De Z L. M Maandag 20 Maart j.l. is ten kantore van den voorzitter den heer Mr. P. Dieleman een ver gadering gehouden van het Dag. Bestuur der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, waarvan we heden beknopt verslag ontvingen. Hieraan ontleenen we het vol gende Aangaande vrijen invoer van tractors zal advies worden ge vraagd bij de centrale organi- satie's. Een verzoek om vrijstelling aan de fabrieken van heffing van boter voor eigengebruik is afgewezen. Goedgekeurd werden de sta tuten van de afd. Axel en Zaamslag. Als keurmeesters van de Prov. paardenkeurlng zijn aangewezen de B uickere, Oostburg en A Aernoudts, Sfuis. Aan de Centr. Suiker-Mij. zal worden gevracgi om de contrac ten voor bietenlevering samen te stellen in overleg met de land bouworganisaties. Verkregen is, dat de gemengde bedrijven ook in aanmerking ko men voor tuinbouwsteun. Voor consumptie-aardappelen zal 25 ct. per 100 K,G. ais toe slag worden gegeven. Krachtig wordt aangedrongen op steun voor de hypotheek boeren. Verzocht zal worden om het rapen van eendeneieren toe te staan, wegens de schade aan havervelden. Uitstel is gevraagd aan Ged. St. voor verbreeding van wiel banden aan de boerenwagens. Ingediend is een rapport over luchtbanden. Ingesteld is een studiecommis sie tegen de waterschapslasten en kosten van wegen, waarin Mr. Dieleman zitting heeft voor de Z. L. M. De hoofdbestuurs- en alge- meene vergadering zal dit jaar plaats hebben te Oostburg op 27 en 28 Juni. En ten slotte is besloten om een voorstel tot contributie-ver- laging in te dienen. Beperking van rundvee. De drie centrale landbouw-or- ganisaties hebben op 16 Maart j.l. te 's Gravenhage een bijeen komst gehouden ter bespreking van maatregelen, welke zullen moeten worden genomen tot be perking van den Nederlandschen rundveestapel. Men kwam tot de conclusie dat zal moeten worden overge gaan tot de vorming van een fonds, waarvan de inkomsten ge vormd dienen te worden op voor de binnenlandsche consumptie geslachte runderen en waarvan de gelden worden gebruikt om overtollig rundvee uit de markt te nemen. Deze conclusie is onmiddellijk ter kennis gebracht van den Mi nister en had tot resultaat, dat de Minister, die het zorgelijk ka rakter van den toestand volkomen bleek te kennen, zeer ernstige overweging van dit denkbeeld heeft toegezegd. Appels, Peren en Pruimen. Het moge bekend zijn, dat het vorig jaar door het bestuur van de afdeeling Zeeland van de Ned Pomologische Vereeniging (ver- eeniging voor ooftkunde) een commissie is ingesteld om de leden bij de variëteitskeuze voor het telen van appels, peren en prui men van voorlichting te dienen, wat algemeen werd toegejuicht, om verschillende redenen. Bedoelde commissie bestaande uit de heeren lr. A. W. van de Plassche, Rijks tuinbouwconsu- lent (voorzitter), A. van der Have, boomkweeker, A. Provoost, chef van Zeelands proeftuin en Th A. Vogelaar, fruitteler, heeft in boekvorm verslag uitgebracht van de resultaten, die zij over het eerste jaar van hun arbeid moch ten ondervinden. We zullen het verslag, dat voor telers overigens zeer lezenswaardig is, niet op den voet volgen, maar ons be palen tot een paar mededeelingen, die we erin vonden. Gezegd moet worden, dat de commissie zich blijkens het verslag veel moeite heeft gegeven en zich op prijzenswaardige wijze van haar taak heeft gekweten. Er is een lijst van variëteiten opgesomd, waarvan het telen voor het Zeeuwsche bedrijf al of niet aan beveling verdienen, terwijl daarbij nog een beschrijving is toege voegd van het waarom. Ze wer den gescheiden in 3 deelen le die, welke zonder voorbehoud worden aanbevolen2e die, welke niet voor aanplant (met succes) in aanmerking komen en 3e die, waaromtrent de resul taten nog in onderzoek zijn. Voor een leek is het wel eigen aardig te zien, dat er onder de appels niet minder dan 71 varië teiten zijn, onder de peren 59 en voor pruimen 50» AXEL, 24 Maart 1933. De agenda voor de aanst. Don derdag alhier te houden Raads vergadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me dedeelingen. 3. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor de stembureaux. 4. Verzoeken tot aankoop van grond. 5. Aankoop van een gedeelte van een perceel, hoek Gentsche Vaartstraat. 6. Verzoek van C. Willemsen alhier om vergunning tot het aanbrengen van zonneblinden aan zijn perceel Noordstraat B 46 7. Wijziging aanvang van het cursusjaar aan de openbare school. 8. Wijziging Ambtenarenregle ment en Verordening op het Georg. Overleg. 9 Verzoek van G. J. A. de Jonge om herziening van de ver goeding voor het hebben van draden over gemeente-eigendom. 10. Verzoek van het Plaatsel. Crisiscomité om f600 beschik baar te stellen. 11. Verzoek om renteloos voor schot voor een Bad- en Zwem inrichting. 12. Aanleggen van een parkeer terrein in de Wilhelminastr. 13. Wijziging raadsbesluit geld- Ieening van f 5000. 14. Vaststelling kohier honden belasting. 15 Wijziging begrootingen van het Gas- en Vleeschk. bedrijf 1932. Nogmaals zal het Zuid- Nederlandsch tooneel optreden met 2 extra voorstellingen, nl „Er staat geschreven" van Van der Poll en „de Rozenkrans" van Fl. Barclay. Beiden zijn bekende, maar ook zeer aantrekkelijke nummers. Zij die meermalen kla gen over gebrek aan goed too neel, zoowel wat spel als titels betreft, kunnen nu hun hartje op halen. Het is aan de leiding van dhr. Ant. Meitens wel vertrouwd. Zie advertentie. men onderkomen zocht op zol ders en in kelders. Dat daarbij Anor ook vaak zijn rol speelde tot ergernis van „echte" en ver meende echtgenooten kwam dui delijk uit. Natuurlijk werd ook het kana riekooitje met piiiet niet vergeten. Kortom het was weer dik in orde tn een kiachtig applaus klonk ter bevestiging van de woorden van dank die de heer A.J. Schie man tot de medewerkers richtte. De pauze's werden aangevuld door piano- en vioolspel van de dames Visscher en Dieleman. Druk werd ook gekocht de rede van den heer Klaas de Vries, die zooals bekend is, niet mocht worden uitgesproken voor de radio-microfoon, en waarvan nu het 3e tienduizendtal in druk is. Een aardig voordeeltje Volksonderwijs, Gisterenavond waren de leden van de afd. „Volksonderwijs" alhier opgeroepen naar de boven zaal van dhr. H. P. Dieleman, om een gezelligen avond door te brengen. Laten we maar met de deur in huis vallen en zeggen, dat het bestuur, dank zij haar afwisselend programma, in deze poging welgeslaagd is. Met een gemoedelijk welkomst woord van den voorzitter en het propaganda-lied van mej. Abra-' hamse zat de stemming er al gauw in, zoodat luide het ap plaus klonk, toen eenige harer leerlingen verkleed als kabouters onder leiding van mej. Gilijamse de christelijke en maatschappe lijke deugden samenvatt'en in de woorden „openbare school". Vervolgens trad op de heer J. van der Peijl van Terneuzen, be kend propagandist voor de o. I. s., met de vraag: zeggen deze tijden niets aan onze bestrijders Spr. stelde in 't licht de verderfelijk e versnippering van het l.o., dat behalve moreel ook financiëe zoo onverantwoordelijk is in deze tijden. Wat b.v. te denken van het splitsen van één katho lieke school in een jongens- en meisjesschool, waarvoor in Ter- neuzen de gemeente f 35000 moest leenen, terwijl er evenmin geld was voor een nieuwe open bare school, die te Sluiskil al meer dan 10 jaren broodnoodig is en men steeds heeft bezuinigd. Zoo gaat het het geheele land door en schilderde spr. verschil lende wantoestanden, als gevolg van het misbruik, dat van de passificatie- is gemaakt. Deson danks is het hem blijdschap te zien hoe in Axel blijkens de op komst men nog hart heeft voor de openbare school. Vervolgens maakte de tooneel- vereeniging „Excelsior" zich weer verdienstelijk met de opvoering van een heel grappig blijspel in bedrijvenVluchtelingen. Het herinnerde ons aan den tijd, dat Antwerpen viel en men bij drom- Men verzoekt ons te ver wijzen naar de advertentie van de Chr. jongedochtersvereeniging, die dezen keer haar jaarvergade ring wil trachten op te luisteren met de opvoering van het his torisch leekespel „Wilhelmus van Nassauwe", van Fallentin. Daar deze vergadering, buiten de donateurs, ook voor anderen toegankelijk is, zullen ongetwijfeld velen aan deze Oranje-herdenking willen deelnemen. In verband met den ver vroegden treindienst maken we belanghebbenden erop opmerk zaam, dat nu ook de buslichting aan het postkantoor 's middags een uur vroeger geschiedt, zoo dat de brieven voor dien dienst om 12 uur gepost moeten zijn. Zondagavond werden we in onze gemeente verrast door een kort doch hevig onweder. Na een fikschen plasregen met hagel liep het gelukkig zonder onge lukken af. Naar uit Graauw aan het Hulst, blad is gemeld, heerschte daar een vreeselijk onweder gepaard gaande met een geweldigen storm. Boomen werden ontwor teld op verschillende wegen en op tal van plaatsen moesten het de schoorsteenen en pannen ont gelden. Op het gehucht „de Paal" stond het water zoo hoog, als nog zelden gebeurd is, er heerschte groote angst onder de schippersbevolking. Er werden dan ook de uiterste voorzorgs maatregelen door den haven meester genomen. Woensdag werd in het café van mej. Wed. R. Kerckhaert te Westdorpe ten overstaan van notaris Fanoy te Axel ten ver zoeke van dhr. P. de Bakker geveild een huisje met erfpachts- recht op den grond te Westdorpe -•assluis. Voor f610 werd dit huisje toegewezen aan dhr. P. F. van de Bilt te Terneuzen. Donderdag werd te Koe wacht in het café van de fam. 3oppe voor de fam. Elegeert ten overstaan van notaris Fanoy te Axel geveild het huisje met a<>n- behooren te Koewacht, Koestraat. Voor f530 werd dit huisje toegewezen aan de fam. Poppe te Koewacht. Aan den besteller bij de post- en telegraafdienst C. Bak ker, van het hulp-, post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Hoek is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli as. eervol ontslag i verleend met toekenning van 1 wachtgeld. Willem de Zwager-herdenking. Dinsdagavond is te Terneuzen in het Luxor-Theater op initiatief van „het Nut" en de afd. van het Alg. Ned. Verbond door het Nationaal Vlaamsch Tooneel (lei der Staf Bruggen) opgevoerd het bekende tooneelspel „Willem de Zwijger" van Paul de Mont. Velen waren opgekomen om deze herdenking bij te wonen. De pauze's werden aangevuld door de muziek van oud Hol- landsche liederen, terwijl bij be gin en einde door de toehoorders staande het Wilhelmus werd aangeheven. Over het spel ging maar één roephet was schitterend. Her haaldelijk klonk langdurig ap plaus, wat niet te verwonderen was. Immers wie komt niet in geestdrift bij de voorstelling van figuren als Willem van Oranje, Juliana van Stolberg, Hembyze, Lumey van der Mark, Alva en bij het veroveren van den Briel, het onzet van Leiden op momen ten, waarin de Prins als in ver twijfeling stond. Wat moet die figuur toch hebben geleden en wat werd er van zijn moed, zijn beleid gevergd Men kan in het geheele too neelspel slechts waarnemen de bevestiging van hetgeen Juliana van Stolberg, zijn doorluchtige Moeder zeide Willem, jongen, het zijn Gods wegen, die je be wandelt. De opvoering was een waar dige herdenking en het applaus een warme hulde aan de nage dachtenis van den Vader des Vaderlands. Hulst. Door den heer C. J. Burm is tegen 1 April ontslag ingediend als wethouder. Tegelijkertijd nam Z Ed. ontslag als voorzitter van het stembureau B en als lid der commissie tot wering van school verzuim. De heer Lockefeer werd door B. en W. benoemd als waarne mend hurgemeester, bij ziekte of ontstentenis van het hoofd der gemeente. In de heden gehouden raads vergadering werd als 2e wethou der gekozen de heer Hon. Ver- wilghen, met 6 stemmen, tegen 5 op den heer J. Baert. Te Hulst is Maandag een vergadering gehouden, waar de heer H. J. Colsen uit Sluiskil op nieuw de- crisisvarkenswet be sprak. Hij deelde hierbij mede, dat tegen de Crisisvarkenscentrale een civiele procedure zal worden ingesteld tot terugbetaling van het eventueel aan deze instelling betaalde, want zeide spreker, aan iets, dat niet bestaat, kan ook niet betaald moeten worden. Spreker betoogde verder, dat de opzet van de Crisisvarkens wet aan de tot standkoming waar van slechts enkele groote expoit- slagerijen en landbouwmaatschap- pijen hebben mogen medewei ken of daaromtrent zijn gehoord, ge heel is geweest, de kleinere han delsman ten gronde te richten. Bovendien, zeide spreker zijn de kosten aan die wet verbonden zoo groot, dat daarvoor reeds lang het zoo zeer begeerde ka naal in Zeeuwsch-Vlaanderen zou kunnen zijn aangelegd. Spreker hekelde verder de uit voering der wet waarvoor volgens hem vele ondeskundigen zijn aan gesteld, die het dikwijls eenvou dig op een accoordje gooien, wat zeker niet kan medewerken om eerbied voor deze wet te voelen. Spreker zeide dan ook dat de actie tegen deze wet toeneemt, niet alleen in Zeeuwsch-Vlaande ren doch ook daarbuiten en hij was van meening, dat succes niet kan uitblijven. Een zeer groot aantal belang stellenden en belanghebbenden woonde deze vergadering bij. (Zei.) Onder Biervliet zijn in den nacht van Zondag op Maandag in den Paulinapolder pl m. 500 populieren vernield met een hak mes. Deze boomen staan op en langs een dijk in 5 rijen en be- hooren in eigendom aan den heer C. Buijs te Kapelle, gemeente Clinge. Het is reeds de derde maal in een tijd van zes jaar, dat deze baldadigheid is herhaald. De politie stelt wederom een on derzoek in. Tem. Crt, ruw, rood of bescha digd, worden weer vlug gaaf en zacht met Doos 30 en 60 ct Bij Apoth.en Drogisten, I.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2