Binnenland. hingtori, waarvan de bepalingen zullen worden uitgebreid tot Frankrijk en Italië. De nieuw bouw van oorlogsschepen moet door alle staten worden gestaakt, met uitzondering van Italië, dat zal worden toegestaan een slag schip op stapel te zetten, zooals de „Du^que que". De bouw van kruisers, met geschut boven 20 c.M. wordt verboden, onder voor behoud van de bepalingen van het Londensche Vlootverdrag. Tot 31 December 1935 mogen Frankrijk en Italië noch nieuwe onderzeeërs laten bouwen noch onderzeeërs koopen. De geheele tonnage voor onderzeebooten blijft \^or!oopig vrij. De vlootpositie van Duitschland blijft ongewijzigd tot het jaar 1937. Op het gebied der luchtstrijd krachten wordt bepaald, dat de groote mogendheden Engeland Frankrijk, Vereen. Staten, Japan Italië en Sovjet-Rusland 500 mi litaire vliegtuigen mogen hebben Polen, Spanje en Tsjecho-Slowa- kije ten hoogste 200, België, Roe menië en Nederland ten hoogste 150, Zweden, Zwitserland en Noorwegen 75, Littauen, Letland en Denemarken 50. Geen militair vliegtuig mag een eigen gewicht hebben van meer dan 3 ton. Het verdrag heeft een geldig heidsduur van vijf jaren met uit zondering van de op 31 Dec. 1936 afloopende bepalingen be treffende de maritieme strijd krachten. Het verdrag voorziet erin, dat in geval van oorlog of bij be dreiging der nationale veiligheid, iedere regeering voorloopig de bepalingen van het verdrag, be halve dan het verboden bombar dement uit de lucht en den che- mischen en bacteriologischen oor log, kan intrekken. De betreffende staat moet later zijn bewapening weer terugbrengen tot het bij het verdrag vastgestelde niveau. De candidaten. II. De geheele pers steekt den draak met de vele lijsten, die ingediend zijn vonr de Kamer verkiezingen en het is dan ook geen wonder, dat we den tel kwijt raakten. Er waren geen 54, maar slechts 53 lijsten, waar aan intusschen ook nog een te veel is gerekend, want nader is gebleken, dat de Fascistenbond geen candidaten heeft gesteld- Hiermede was een vergissing begaan. We noemen voor het Zeeuw- sche district nog de volgende candidaten Vrijz.-Democratische Bond 1. mr. H. P. Marchant, den Haag; 2. mr. P. J. Oud, den Haag; 3. F. E. H. Ebels, Nieuw Beerta4. mevr, mr. B. Bakker- Nort, den Haag5. Th. M Kete laar, Amsterdam; 6. A. M. Joekes, den Haag; 7. Jan Schilthuis, den Haag; 8. S. D. Kooiman, Purme- rend 9. mr. J. Adriaanse, Oost- kapelle10. M. M. Cohen, Am sterdam 11. dr. A. Staverman, Vlissingen 12. W. A. L Bos- Vrijman, den Haag; 13. J. Kort land, Schoonhoven; 14. E.J.van den Broecke-de Man, Aarden burg; 15 dr. A. van Raalte, Am sterdam 16 mr. C. J. Goudsmit 17. M. Hannewijk Hzn, Strijen 18. H. van Kleef, Alphen a. d. Rijn; 19. J. J. Bergsma, Voorburg en 20. H. den Ouden, Boskoop. Herv. Geref. Staatspartij 1. ds. C. A. Lingbeek, Urk; 2. B. G. Peereboom, den Haag 3. ds. L. C. W. Ekering, Amster dam 4 K. Eelderink, Vianen 5. F. de Jong, Koudum 6. G. J. Prins Jz, Zuidbroek; 7. J var, der Pol, Veen 8. I- van Oijen, Middelburg 9 H. van der Mheen, Ede; 10 G H. Alblas, den Haag 11. W. F. Lefeber, Leiden; 12. ds. F. C. Willekes, Spijk; 13. K. H. E. Gravemeijer, den Haag 14. S. S. Boersma, Apeldoorn; 15. ds. H. E. Gravemeijer, Am sterdam 16. C. Hooykaas, Uit wijk; 17. A. C. G. den Hertog, Rotterdam; 18, H. A Vromans, Heemstede en 19. L. A. van Her waarden, Weesp, Chr. Dem. Unie 1. H. van Houten, Groningen; 2. Fedde Schurer, Amsterdam 3. R. van der Brug, G >uda 4. A. P. Jungcurt, den Haag; 5. Matthijs de Visser, Amsterdam 6. J. J. Geitz, den Haag; 7. J. Gorselink, Almelo 8 H. Steketee, den Haag; 9. R. L. Gerritsen, Amsterdam 10 B J. van Eijk, Amsterdam; 11. L. P. du Bois, Amsterdam; 12. K. Tamminga, Huizum 13. J. C. van Goudoever, de Bilt; 14. J. Westera, Nijverdal en 15. C. Scholten, Brunsum. Staatk. Geref 1. ds. G. H. Kersten, Rotter dam 2. ds. P. Zandt, Delft3. ir. C. N. van Dis, Rotterdam 4 A. Hoogendijk, Zeist; 5. mr. Jl. Floor, Driebergen-Rijsenburg6. D. Kodde, Zoutelande 7. A. j. Kersten, Rotterdam 8. J W. van Houdt, Rijssen9. P. van der Meulen, Genemuiden 10. C. B. van Woerden, Akkrum11. D. van Leeuwen, Alphen a d. Rijn 12. B. J. van Putten, Kampen; 13. A. H. de Heer, Piershil14 J. H. Koppelaar, Middelharnis 15. W. van de Vate, Rhenen en 16. M. C. van der Spek, Moer- capelle. Alg. Dem. Unie 1. mr. J. H. Schultz van Haegen, Aardenhout; 2. A. van Gent, Waalwijk; 3. J. A. van Sijn, Rotterdam 4. dr. R. de Waard, Groningen 5. P. de Boer, Dtach- ten6. R. Watjer, Groningen 7. M. J. V. R. de Kruijff, Haar lem 8. mevr. P. M A. Smit, geb. Schukink, Amsterdam 9. G. H H. Wijchgel, Arnhem 10. mevr A. Schwier, geb. Rutters, Am sterdam; 11. T. Woudstra, Gro ningen 12. mevr. J. C. H. Venema geb. Schaaf, Assen 13 Chr. F Hossen, Middelharnis 14 W. F H. Busch, Soest; 15. mevr. H van Geuns, geb. Godfried, Sap- pemeer; 16. mej. E. Tonkes Groningen en 17. G. A. Wesman, Diemen. Comm. partij Holland: 1. L. L. H. de Visser, den Haag; 2. Alimin Prawiradirdja, Parijs; 3. D. Wijnkoop, Amster dam 4. Sardjono, Interneerings- kamp, Boveu-Digoel 5 C. J. P Schalker, Amsterdam 6 R. Ef- fendi, den Haag7. S. de Groot, Amsterdam 8 Moeso, Berlijn 9. C. Frenaij, Schiedam 10. H. J. de Weerdt, Nederhorst den Berg; 11. N. Beuzemaker, Am sterdam; 12. Henk Gortzak, Am sterdam en 13. W.J. C, Schoutese, Gouda. (Rest volgt). Prinses Juliana. Vrijdagmiddag heeft Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Zij was vergezeld van baronesse Bentinck en baron Baud. Aan het voornemen tot dit be zoek was geen enkele ruchtbaar heid gegeven, terwijl het bezoek zelf in den grootst mogelijken eenvoud geschiedde, zoodat velen op de beurs er niets van gemerkt hebben. Bij de bezichtiging van de inzendingen zorgde politie in burgerkleeding, dat het publiek enkele oogenblikken op een af stand bleef. Het dansgeyaar In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over wijzigingen van artikelen der drankwet (dans- gevaar) laakte men 't in de eerste plaats, dat verband is gelegd tus- schen den alcohol en het dans- gevaar. Men stelde hiertegenover dat in localiteiten, waarin sterke drank mag worden geschonken, de kans vermindert op een over matig gebruik daarvan, indien te vens de gelegenheid tot dansen wordt gegeven. De bezwaren, tegen het dansen in het algemeen aangevoerd, achtte men bovendien ten zeerste overdreven. in de tweede plaats beschouw de men het als eene inconse quentie dat de ontworpen bepaling geenerlei bepeikenden maatregel nhoudt tegen het dansen in de zoogenaamde besloten localitei ten, waartoe niet alleen sociëtei ten en hotels kunnen worden ge rekend. In de derde plaats werd betoogd dat tegen die bepaling dezelfde bedenking kan worden geuit als indertijd werd ingebracht tegen plaatselijke keuze. Gaat men toch in eene gemeente over tot het nemen van strenge maatregelen ter beperking van de gelegenheid tot dansen, dan zal daar zonder twijfel een trek waarneembaar worden naar die plaatsen, waar minder scherp toezicht wordt ge oefend vanwege de gemeentelijke overheid. Er bestaat kans op groote ver schillen tusschen de onderschei dene plaatselijke regelingen, wat leidt tot verscherping der hier te lande in ruime mate bestaande plaatselijke tegenstellingen. De eenige juiste oplossing achite men gelegen in een volle dige regeling door den wetgever. Eer, bezwaar werd verder ge noemd, dat de inwerkingtreding der burgemeesterswet een zeer ver reikenden invloed geeft op de vrijheid hunner ingezetenen. Wat vooral in de badplaatsen nadee- lige gevolgen zal kunnen hebben Anderzijds waren er leden die meenden dat het dansgevaar niet mag worden onderschat, en von den de talrijke openbare locali teiten, waarin mag worden ge danst om redenen van moreelen en socialen aard een gro ot gevaar voor de bevolking. (Ingez. Meded.) AXEL, 21 Maart 1933 Het Zuid-Nederlandsch Too- neelgezelschap kan zich dezen keer in niet zoo groote belang stelling verheugen, als bij het vorige optreden. Het is ook wel iets gewaagd. In een kleine plaats met druk verenigingsle ven zijn in de wintermaanden al zooveel jaar- en feestvergaderin- gen en uitvoeringen, dat de „be hoefte" aan kunst verslapt. En toch is dat jammer, want kunst geeft dit gezelschap ongetwijfeld Het is beroepsspel en dus heel wat anders dan een groepje jon gens en meisjes, die ook eens op de planken komen uit lief hebberij. Daarbij zijn het pakkende num mers die de heer Anf. Mertens laat instudeeren. Noemen we maar het sensatie-volle drama „De Greep". Echt iets voor deze spelers. De cinemaklucht, die er in 3 bedrijven op volgde, was een welkome afwisseling voor de voorafgaande spanning, waarmee geluisterd en gekeken werd. Het was nu lachen van begin tot eind. Donderdag hield de Ch'r. Besturenbond alhier haar jaar vergadering onder leiding van den heer G. den Deurwaarder Van bevriende zijde zond men ons hiervan het volgende verslag Hoewel in dezen tijd van crisis en malaise vele gemoederen ge drukt zijn, in het lokaal der Herv. Zondagschool, waar wij deze plechtigheid mochten bijwonen, was een andere, n.l. een opge wekte stemming te constateeren. Dit vond misschien zijn oorzaak in de smaakvolle vergaderzaal, waaraan door enkele welwillende vrienden en vriendinnen een fees telijk aanzien gegeven was. De voorz. opende op gebrui kelijke wijze deze feestvergadering en bepaalde de aanwezigen in zijn openingswoord bij een ge deelte der H. Schrift, n.l. van den profeet Ezechiël en deed ons verstaan de vergelijking der pro eten uit die dagen, welke valsch profeteerden, met de valsche pro» feten uit onze dagen, die de re volutie prediken onder het volk. Nadat de notulen waren gelezen en vastgesteld gaf de \o)rzitter de gelegenheid aan dhr. Stokman, een der Hoofdbestuurders der N C.L.B., die namens het C.N V. ons van harte feliciteerde met deze jaarvergadering. Daarna sprak vriend Stokman tot ons over vrijheid, verantwoordelijkheid en organisatie. Op duidelijke wijze zette spr. uiteen, welke plaats de Chr. georganiseerden hebben in te nemen, inzonderheid in dezen tijd, nu alles hier op aarde als het ware op zijn grondvesten staat te wankelen. Spr. wekte daarom op, om trouw te blijven aan het beginsel, dat vervat is in Gods Woord. Hierna gaf de voorzitter een korte pauze, waarin door een drietal dames ververschingen wer den aangeboden. Na de pauze volgde de verkiezing van een voorzitter, waarvoor de heer P. C. Mangold met groote meerderheid gekozen werd en die onder dank- zegging aan de vergadering vooi het in hem gestelde vertrouwen deze benoeming aanvaardde. De secretaris gaf een kort maar niet temin prachtig jaarverslag, waar uit bleek dat de Besturenbond zich mag verheugen in een bloei ende organisatie. Keurig was ook het verslag van den penning meester, waaruit bleek dat een zuiver fioantiëel beheer der kas hem ten volle toevertrouwd is. Nadat nog een bij de vergade ring passende voordracht was gehouden, werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen in betrekking tot het bondsleven, waarvan door enkele leden ge bruik werd gemaakt. Aan het eind dezer gezellige bijeenkomst dankte de voorzitter de dames, den organist %n allen die hebben medegewerkt tot het slagen dezer vergadering. Desgevraagd ging dhr. Mangold vnd. voor in dankgebed, waarna de vergadering werd gesloten en men voldaan huiswaarts keerde. Crisis en R.-lt. Staatsparty. Vrijdagavond hield de heer K. L. N. van de Puft, industr.ëel te Eindhoven en candidaat voor de Tweede Kamer voor de R.-K Kiesvtreeniging, al hit r een poli tieke propagandalezing. Spr. be gon met lof op het ijverige lid, deaheerLockefeer, dien spr. moei lijk zal kunnen vervangen. Toch voelt hij ook voor Zeeland en wil zich gaarne voor ieder be schikbaar stellen, voor inlich tingen en hulp. Vervolgens behandelde spr. de crisis en in 't bizonder het gevolg daarvan, de groote ramp die de wereld teistertde werkloosheid, die 30 millioenen menschen ledig houdt, waarvan 400.000 in ons land, wat aan steun 2 millioen gulden per jaar kost Spr. schetst de positie van een werkloos ge zinshoofd. Vroeger koning in huis, nu bedeelde, levend van wat de kinderen (meisjes meestal) verdienen. Hij, doende het baby- werk, wasschen, aardappels schil len, enz. en zij in de fabriek. De werklooze jongen huwt met een meisje van kantoor of fabriek, dat voor hem het brood verdient de omgekeerde wereld. Hoe dat te veranderen 1 Spr. kan het niet ineens, maar gelei delijk en te verbeteren is de toe stand door vermindering van vrouwenarbeid, verhooging der prijzen, ruimere handelstactiek en niet, dat Rusland ons voor 40 millioen levert en wij daarvoor 8 millioen uitvoeren, beperking der mechanisatie, vervroegde pensionneering, geen buitenland- sche arbeidskrachten. Natuurlijk stond spr. hierbij geruimen tijd stil en ontvouwde de mogelijkheden, welke helaas zegt spr. door het anti-papisme der protest, chr. partijen worden tegengewerkt en ook door den rooden naijver. Spr. verwachtte niets van dit kabinet en vond ontbinding goed. De kiezers wenscheri zich uit te spreken en spr. keurt het goed dit te doen in democrati- j schen geest, maar niet door mee te regeeren, maar door democr. geregeerd te worden, Niet ieder' een is geschikt tot regeeren. Ook laakte spr. het werk van den heer Veraart. Splitsing is uit den booze. Overal roept men om éénheid. De wereld is niet te keeren in 5 jaren en de schuld van 5 milliard in ons land even min. Het is volksmisleiding door nog meer leeringen de crisis te willen keeren. Éénheid kan ons redden en gelukkig is die onder de katho lieken in ons land nog sterk. Men moest ons eens vragen te vechten om het geloof, zegt spr we zouden ons gaarne wapenen met den gordel der eenheid. En daarom geen belangenpartijtjes, maar allen gestemd op de lijst der R. K. Staatspartij. Met een woord van dank en den chr. groet, sloot de voorzitter de heer C. Jesoirens hierna de matig bezochte vergadering. Zomertyd. In verband met de vervroeging van den wettelijken tijd, welke in België in den nacht van 25 op 26 Maart ingaat, zullen de reizigers en goederentreinen van de spoorlijn Mechelen—Terneu- zen op de baanvakken van Ter- neuzen tot Hulst en vanTerneu- zen tot Sas van Gent alle een uur vervroegd worden. Diezelfde bepaling geldt ook voor de tram naar Moerbeke, «zoodat met aanst. Zondag die tram een uur vroeger van Drie- schouwen naar Moerbeke ver trekt in correspondentie met de treinen van daar. Zaamslag Ten overstaan van het kantoor W. A. den Boggende te Axel, werd Vrijdag j 1. in het hotel „De Appel" bij den heer C. P. de Regt alhier voor de erven J. R. Scheele, in het openbaar ver kocht, een woonhuis, met schuur, erf en zijkantweg te Zaamslag, samen groot 2 A. 46 c.A. Kooper werd de heer D. van Dixhoorn te Zaamslag voor f 2450. Voor het examen gods dienstdiploma slaagden te Don gen aan de Gerardus Majella Kweekschool de heeren A. A. Zwartelée te Sf. Jansteen, H L. J. Fassaart te Stoppeldijk en P. J. Sarneel te Hontenisse. Aan de R.K. kweekschool voor onderwijzeressen te Oudenbosch slaagde mej M. A. F. Regen mortel te Koewacht; aan de Bis schoppelijke kweekschool voor onderwijzers aldaar de heer P. J. L. de Rijk te Stoppeldijk. Door het hoofdstembureau voor de verkiezing van een lid der Kamer van Kcophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren, afd. Grootbedrijf, is de stemming bepaald op Woensdag 23 Maart a.s. Sportnieuws. Axel II-O. N. W. 8-0. Zondagmiddag speelde Axel II alhier voor de competitie tegen O. N. W., de voetbalploeg van de ammoniakfabriek te Sluiskil, die met slechts 9 man was opge komen. Onze stadgenooten, die eerst het voordeel van den storm wind hadden, moesten zich bij de rust met een magere 1—0 voorsprong tevreden stellen, nadat voor de zooveelste maal weer een strafschop gemist was. Ii de tweede helft deden ze het niet beter, maar ook niet slechter tegen den storm. Tal van kansen om te doelpunten deden zich voor, waarvan slechts één benut werd, die den eindstand op 2-0 bracht. Het handjevol menschen dat den wedstrijd bijwoonde, toonde tenslotte meer belangstelling voor een der zonen van het Hemelsche Rijk, die met z'n pinda-trommel langs de lijnen doolde en wan hopige pogingen deed den inhoud daarvan aan den man te brengen. Voor de competitie van den K. N. V. B. speelden Zeelandia II en Vlissingen II tegen elkaar gelijk (2—2), waardoor Vlissingen voor den kampioenstitel definitief werd uitgeschakeld en tevens het lot van Zeelandia als hekken sluiter bezegeld werd. Toch kan Zeelandia onzen stadgenooten nog het kampioenschap bezorgen, door in hun laatsten wedstrijd De Zeeuwen te kloppen, wat wel niet ii de lijn der verwach* bij 2 pak Edelweiss-Zeep- posder ad 14 ets. een thee doek GRATIS ontvangt of bij 3 pakken Edelweiss een prima witte handdoek of 2 flinke witte zakdoeken Als U weet, dat Edelweiss bovendien Uw waschgoed spaart, U het zwaarste werk bjj de wasch verlicht en U in de schoonmaak op 100 manieren te pas komt Is het dan geen tijd om nu 2 of 3 pakken Edelweiss te koopen? Edelweiss-Zeeppoeder 14 ct. per pak.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2