Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 101. DINSDAG 21 MAART 1933 48e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. De witte Bloem. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het Nat-Soc program. Over 't program der nationaal socialisten hangt een lichte sluier als gevolg van het feit, dat de leiders zich, al dan niet opzette lijk, bij hun toespraken in het openbaar een zekere terughou dendheid oplegden ten aanzien van deze kwestie. Dat was dan ook de reden, waarom van de zijde der politieke tegenstanders bij elke gelegenheid er op ge wezen werd, dat het Hitier en zijn medepartijbestuurders er al leen om te doen was aan de macht te komen zonder zich van te voren in eenig opzicht te bin den, wat de te volgen richtlijnen betreft. En het moet gezegd worden, dat men zich aan na- tionaal-socialistischen kant al bitter weinig moeite getroostte om de massa op de hoogte te stellen van de plannen voor de toekomst. Het bleef meestal bij vage toespelingen, terwijl in hoofdzaak werd afgegeven op het werk, door de sinds 1918 opgetreden regeeringen verricht. Toch hadden de nazi-leiders wel degelijk een program opgesteld en voor Gregor Strasser, die zich destijds door den toenmaligen rijkskanselier von Schleicher liet bepraten om zich van Hitier af te keeren, was de taak weggelegd om voor de radio vcor het eerst een toelichting te geven op de beginselen der nat.-socialisten. Het nationaal-socialistische pro gram telt 25 punten, in het kort samen te vatten als volgt Vereeniging van alle Duitschers in een groot Duitschland. Slechts zij, die van Duitschen bloede zijn, kunnen staatsburger zijn, de joden dus niet. Wie geen staatsburger is, kan slechts als gast in Duitschland verblijven en voor hem geldt der halve de vreemdelingenwet. Alle niet-Duitschers, die zich sedert Augustus 1914 in Duitsch land als immigrant hebben ge vestigd, moeten onverwijld over de grens worden gezet. Alle staatsburgers moeten kun nen werken en leven. Kan men niet de geheele be volking voeden, dan moeten de vreemdelingen worden verjaagd. Alle burgers moeten werken voor de gemeenschap. Afschaffing van de verdragen van Versailles en St. Germain. Het bezit van koloniën is ver- eischt ten behoeve van voedsel voorziening en emigratie. Bestrijding van het parlemen taire stelsel. Afschaffing van alle zonder ar beid verkregen inkomsten. Vernietiging van de rente- slave mij. Alle oorlogswinsten moeten in beslag worden genomen. Nationalisatie der trusts. Verdeeling van de winst der groote bedrijven onder de ar beiders. Sterke uitbreiding der ouder- domsverzekering. Opbouw van en steun aan den middenstand. Onteigening der warenhuizen en verhuring daarvan aan de kleine nijveren. Onteigening van den grond ten algemeenen nutte. Verbod_ van speculatie in on roerende goederen. Verbod van kinderarbeid en bevordering van spoit. Vrijheid van alle religieuze be lijdenissen, voor zoover ze niet het bestaan van den staat be dreigen, of indruischen tegen het zedelijk gevoel van het Germaan- sche ras. Hieraan kan nog worden toe gevoegd, de eisch tot toepassing van de doodstraf ook op woeke raars vervanging van het Ro- meinsche recht door een zuiver Germaansch recht verbod van bladen, ageerende tegen het al gemeen belang alleen zij, die van Duitschen bloede zijn mogen medewerken aan Duitsche bladen (ook hierbij zijn de joden dus uitgesloten) bladen van niet Duitschers mogen niet in het Duitsch verschijnen bestrijding van alle kunst, welke een slechten invloed heeft op het nationale leven uitbreiding van het on derwijs in nationalen zin een volksleger en een sterk centraal gezag. Resumeerende dus een program van volslagen nationalistische stiekking en tevens in zijn alge- meene strekking zoowel anti ka pitalistisch als anti-Marxistisch. We zullen wel zien, wat er in de praktijk van terecht komt. Voorloopig overheerschen het anti-Marxisme, de centralisatie en de anti-Joodsche beweging. Avp. De ontwapeningsconferentie. Ter voorkoming van een alge- heele mislukking van de Ontwa peningsconferentie te Genève, is door den Engelschen minister- presidènt, MacDonald een tot in de onderdeden uitgewerkt voorstel ingediend dat, volgens de ver klaringen van de vertegenwoor digers der groote mogendheden, een geschikte basis voor verdere onderhandelingen vormt. Het door MacDonald ter Ont wapeningsconferentie te Genève, ingediende ontwerp voor een al gemeen ontwapeningsverdrag be vat de volgende belangrijke punten 1. Er wordt een ontwape ningsverdrag gesloten voor den duur van 5 jaren. 2. Dit verdrag bevat, op de basis van het Hoover-planjfceen vermindering en beperking der bewapeningen, met vastlegging in cijfers van de sterkte van leger en vloot der afzonderlijke landen, met inbegrip van Duitschland. 3. De instelling van een inter nationale controle op de bewa pening. 4. Een permanente ontwape ningscommissie zal worden inge steld, welke de verdere vermin dering der bewapening zal nagaan en oplossingen zal voorstellen voor de tot nu toe nog onopge loste moeilijkheden. 5. Op het gebied der veilig heid moet een politieke samen werking der regeeringen bestaan en een conferentie der mogend heden moet worden bijeengeroe pen in geval van een schending of een dreigende schending van het Kellogg-pact. Het ontwerp voorziet in een leger voor Duitschland ter sterkte van 200.000 man, voor Frankrijk 400.000 man. Polen 200 000 man, Italië 250.000 man, Sovjet-Rus land 500000 man, België 75.000 en Tsjecho-Slowakije 100.000 man. Voor de artillerie wordt als maximumkaliber vastgesteld 105 m.M.tanks zullen maximaal 16 ton mogen inhouden. Op het gebied der vloot wordt voorgesteld de intrekking der clausule der ontwapeningsbepa lingen van het Verdrag van Ver sailles en de bijeenkomst van een nieuwe vlootconferentie wordt geëischt. Het luchtbombardement wordt verboden. Het aantal vliegtuigen zal voor ieder land worden be paald. Voor Frankrijk, Italië, Sovjet-Rusland, ^Engeland en Ja pan wordt dit vastgesteld op 500 toestellen, voor de overige landen blijft de huidige toestand gehand haafd. De bouw van nieuwe luchtschepen wordt verboden. De chemische en bacteriolo gische oorlog wordt verboden op de basis der tot nu toe genomen conferentiebesluiten. Het nieuwe ontwapeningsver drag vervangt de tot nu toe gel dende ontwapeningsbepalingen der vredesverdragen voor Duitsch land, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije. De Engelsche premier heeftin de Ontwapeningsconferentie in een tot op de laatste plaats be zette zaal, een rede gehouden, die anderhalf uur geduurd heeft. MacDonald zeide o.m.De conferentie is thans in haar laat ste beslissende phase getreden. De ontwapening van meer dan 60 staten moet worden ten uit voer gelegd. De mannen van goeden wil moeten thans een be sluit nemen en de verantwoorde lijkheid op zich nemen. De ont wapende mogendheden eischen thans gerechtigheid en vrijheid, de bewapende moeten door de vermindering hunner bewapenin gen bijdragen tot het vredeswerk. MacDonald baseerde het ver dere deel van zijn redevoering op de verklaring der Vijfmogend- hedenconferentie. Door deze verklaring, aldus spr., zijn twee beslissende punten geregeld: 1. De veiligheid, door het afzien van geweld2. De rechtsgelijkheid in étappen. Eer. verdaging der conferentie zou bettekenen, dat zij mislukt was. MacDonald verklaarde vervol gens, dat thans definitief besloten moet worden, de cijfers vast te stellen voor de vermindering der bewapeningen. Zes jaren lang heeft men geschuwd deze be slissende kwestie onder oogen te zien. Eenige naties hebben ge weigerd, openlijk met elkander te spreken. Daaraan moet een einde komen. Indien de confe rentie mislukt, indien het Engel sche plan mocht worden verwor pen, zal de geheele ontwikkeling met grooten spoed in de richting van een algemeene ramp gaan. Het is een lafheid, geen risico te willen aanvaarden. Offers moe ten worden gebracht. Heeft de wereld nog niet genoeg van te genstellingen en oorlogsgevaar? De dam van den vrede moet worden opgericht. Spr. deed tenslotte een beroep op de conferentie om rekening te houden met de eischen van dit uur en het gezond verstand te laten heerschen. Het nieuwe Engelsche ontwa peningsplan behandelt in het eerste deel de kwestie der vei ligheid. Het verdrag berust op het Keliogg-pact. Iedere oorlog en schending van dit pact wordt verklaard tot een kwestie, welke alle staten betreft en beteekent een schending der verplichtingen jegens alle staten. Deze confe rentie behandelt de te treffen maatregelen en wijst den schul dige aan. Het ontwerp behandelt voorts in 96 artikelen de vermindering en beperking der bewapeningen in het bijzonder van het oorlogs materiaal. De militaire africhting voor de continentaal-Europeesche legers mag niet langer duren dan 8 maanden, doch in bepaalde ge vallen kan 12 maanden worden toegestaan. Voor het oorlogsmateriaal, wordt een maximum kaliber vastgesteld van 10,5 c.M. voor mobiel veld geschut, voorloopig mag evenwel het aanwezige geschut van een kaliber tot hoogstens 15 c.M. be houden blijven. Nieuw te ver vaardigen geschut mag evenwel de grens van 10,5 c.M. niet over schrijden. Het verboden oorlogs materiaal moet voor een derde binnen een jaar, voor het overige binnen drie jaren na het van kracht worden van het verdrag worden vernietigd. Het hoofdstuk betreffende de maritieme bewapening wijst op de reeds bereikte resultaten ter conferenties van Londen en Was- BlNDE, ANT (Duitsche vertaling). 42» Diep getroffen «ag Theobald zijn geliefde lang in de schoone oogen, hij bedekte hare hand met kussen, drukte die met het kleinood aan zijn onstuimig kloppend hart en onderzocht opnieuw de echtheid van het op on gelooflijke wijze terug verkregen kleinood. Maar hier, in het étui stonden de naamletters van zijn vader gegraveerd, hier lag de witte bloem, genomen uit den krans, die de lijkkist zijner mot der sierde ja inderdaad, het was zijn dierbaar eigendom. Zijn gemoed was overstelpt van zalige vreugde, al het lijden was ver geten, het was om van te duizelen te veel geluk op eens! Toen de bedwelming voorbij was en hij haar nut vurig verlangen ver zocht hem dat wonder te verklaren, verhaalde zij hem hoe zij dien nacht met haar oom het net op goed geluk had uitgeworpen en zulk een kostbare vangst gedaan, wélk een zalige ge noegdoening het voor haar was het in zulk een angstige spanning gezochte eindelijk in handen te hebben. Theobald luisterde als naar een looversprookje, Maar wat is er toch van die danseres geworden vroeg Marie on verwacht. Die vrouw kan geen ge lukkig oogenblik meer gehad hebben, of zij heeft je nooit liefgehad. Zij is dood, antwoordde Oerrald met ernst. Zij is in vrede met God en de wereld verzoend, het eeuwige leven ingegaan. De vlinder heeft zijn zomer vol geluk doorgefladderd en van zijn kort, genotvol bestaan geno ten, maar tegen de winterkoude, met hasr jammer en ellende, was hij niet bestand. Heb je haar nog eenmaal gezien, nog eenmaal gesproken Nu vertelt hij -rijn ontmoeting met het dwaallicht, dat hem onverwacht, maar als een ster der menschenmin, weder verschenen was. om kort daarop in eeuwigen nacht onder te gaan. Zij is in het hospitaal gebleven en verpleegde daar den man, dien zij eenmaal had liefgehad, ging hij met aandoening voort. Zij week niet van zijne zijde en als hij sliep, dan ging zij naar de andere zalen om door haar scherts haar lijdende landgenooten op te beuren, alsof zij dc or haar helderen lach de bleeke wangen kon kleuren, die verrieden hoe zij leed. Ik had haar vergiffenis geschonken, dit stemde haar tot kalmte, doch slechts zelden kwam zij met mij spreken zij ver zorgde mij als ik sliep en in mijn droom voelde ik soms, dat er twee lippen op mijn hand gedrukt werden, en, ontwaakte ik kort daarop, dan «ag ik er tranen op glinsteren. Heloïse hoestte hevig en leed dikwijls aan aanvallen van zwakte en afmatting, maar zij klaagde nooit. Zij verpleegde Maurice met een schertsend woord en een troostenden glimlach op de bleeke lippen. Plotseling brak de typhus uit in een der barakken en zij was door niets te weerhouden om ook die on- gelukkigen te verplegen Op zekeren dag kwam zij niet tot ons weder, zij- zelve was een der eerste slachtoffers. En Maurice? vroeg Marie, met tranen in de oogen. Hij is naar zijn woonplaats in het verre Zuiden teruggekeerd en be weent daar haar dood, besloot Thec- bald. De ongelukkige had nog nau welijks aan de werkelijkheid van het geluk kunnen gelooven, toen het hem weer wreed ontrukt werd... Zou hij mij zegenen voor dien teug uit mijn veldflesch, waardoor hij het leven heeft behouden Marie zag getroffen tot hem op. ik heb die vrouw slechts kunnen haten en verachten en sinds dat oogen blik in het park heb ik haar straffende vergelding toegewenscht, alsof ik daai- door je geluk kon terugkoopen. Maar later, toen ik vernam welk verlies zij door Brand heeft geleden, hoe men haar bewusteloos bij het leclge juweel kistje gevonden heeft, hoe zijzelf later moest rondzwerven, toen heb ik haar ook leeren beklagen en ge' uiverd van het losbandige leven, dat haar niets dan w range vruchten heeft gtiracht, Marie, sprak hij na een korte poos van ernstig stilzwijgen, laten wij Heloï e vergeten. Dat geen schaduw ons geluk verduistere. Mijn verleden is thans afgeslotenIk begin een nieuwe loopbaan. Als ik je moeder In deze uniform, waarop het eerekruis prijkt, onder de oogen treed, zal zij mij. naar ik hoop, de hand harer dochter niet weigeren. Ik heb die uni form lief gekregen, ik blijf officier. Wil je de vrouw zijn van een soldaat, die je, zij 't geen adellijke kroon, dan toch lauweren kan aanbieden. Je blijft officier 1 riep zij juichend uit. Wat zal dat mama verheugen Laten wij gauw naar haar toegaan Maar, liet zij er eenklaps bezorgd op volgen, wat moet er van den molen worden, als de meester ontbreekt. Lohfeld heeft mij gedurende den oorlog op waardige wijze vervangen en zal dit r>ok in het vervolg doen. Al sta ik niet meer aan het hoofd der zaken, zeide hij met een fijnen lach, mag een officier des keizers toch wel als .molenprins" van de baten van zijn prinsdom genieten En kom nu, Marie I Ik gevoel mij zoo krachtig, nu ik weet, dat ik weer mijn talisman op de borst draag. Tegen de heele wereld zou ik nu om je be zit durven strijden, en toch schroom ik voor den blik van je moeder,.. Vermoedt zij al iets Zij weet alles I fluisterde Marie, en zij wacht op je komst om mijn ge luk te voltooien, Je suit haar nauwe* lijks herkennen. Zij is niet meer de ongenaakbare vrouw van vroeger, maar een moeder, in de volle, heilige btteekenis van dit woord. Zij heeft mij onlangs haar levensgeschiedenis verleid, en toen eerst begreep ik, hoe het kwam, dat haar hart zoolang ver bitterd was. Vrees niets, Theobald! De veete tusschen de Gerrald's en de Rotterswyi's is vergeten. Heeft zij eenmaal gezien hoe gelukkig haar dochter is, dan duurt het niet lang of zij beschouwt ook hem, die de oor zaak is van dat geluk, als haar zoon. Zij liepen door het jonge groen en het was alsof de wind, die door de toppen der boomen ruischte, geheim zinnig fluisterde: .Waak op uit uw graf, bleeke vrouw, die hier zoo dik wijls weenende hebt gezeten, waak op, gij Iijderes, Barbara Von Rotterswyl Het uur is gekomen, waarom gij zoo menigmaal met gebroken hart gebeden hebt, de klove is gedempt. Te uwer gedachtenis viert men heden feest in het huis van Oerrald en in het huis van Rotterswyl I" Tegelijk met het morgenrood ging er voor het huis Gerrald een nieuw gesternte op, dat met zijn schitteren den glans den ouden stamboom met nieuw leven verkwikte hem welig deed bloeien en tieren en sterker maal te dan ooit te voren,

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1