Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Nat. socialisten en militairen De algemeen leider der Natjo- naal-Socialistische Beweging ir. A. A. Mussert, heeft tot de be roepsmilitairen, leden der N. S. B., de volgende mededeeling opricht „De Minister van Defe e heeft ter kennis gebracht, dat aanslui ting bij of eenigerlei steunyer- leening aan groepen, of vereeni- gingen van personen op fascisti- schen grondslag in strijd is met de plichten van den militairen ambtenaar en derhalve verbo den is. „Gij, die u uit volle overtuiging bij onze beweging, die zich fas cistisch noemt, hebt aangesloten, weet dat deze beweging nimmer iets van u gevraagd heeft wat in strijd is met de plichten van den militair. Gij weet dat plichtsbe sef en tuchtgevoel door ons niet ondermijnd, doch daarentegen krachtig bevorderd worden. Gij weet dat het streven van den goeden militair en het streven der N. S. -B. geheel evenwijdig gaan. „Gij weet dat wij steeds den legalen weg gevolgd zijn. „Ook thans zult gij het u ge geven bevel nakomen, ook thans zal de N. S. B. den legalen weg blijven gaan. „Derhalve verleen ik u.eervol ontslag als lid der N. S. B. Ik betuig u mijn dank voor hetgeen gij voor haar gedaan hebt." Avro zendt uit op 1 Mei. De minister van Waterstaat heeft aan de A.V.R O. opgedragen om, inplaats van de V.A.R.A. het algemeen programma op 1 Mei te verzorgen. Deze regeling is gemaakt met het oog op de viering van den verjaardag van Prinses Juliana, waarvan de nationale viering is bepaald op 1 Mei. De verjaardag van den Prins valt dit jaar op Woensdag met het oog hierop bepaalde de mi nister van Waterstaat, dat V.A.R A en A.V.R.O. den Dinsdag en Woensdag moeten omruilen. Spi'Oeteil komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Kring Axel van de Coöp Z VI. vruchten- veilingvereeniging. Donderdagavond 9 Maart hield bovengenoemde vereeniging al hier in „Het Gulden Vlies" een vergadering, waarvan men ons het volgende verslag alsnog ter plaatsing aanbood. In afwijking van de agenda gaf de voorzitter de heer A. C. ijsebaert na opening het woord aan den heer E. Lansu, land- en tuinbouwonderwijzer te Zuid- dorpe, die een lezing gaf over „Doelmatige bemesting in de tuinbouw". Deze leerzame lezing werd met aandacht gevolgd, en zal den toehoorders wel de over tuiging hebben bijgebracht, dat men niet eenzijdig moet bemes ten, maar dat men naar behoefte naast stikstof, ook fosforzuur, kali en zoonoodig ook kalk moet aanwenden, wil men de grootst mogelijke opbrengst hebben. Bij de bespreking der stikstofmest stoffen meende spreker de leden te moeten aansporen Ammonsal- peter S. M. te koopen, daar dit een ideale meststof is voor alle gronden en een Nederlandsch product is. De voorzitter dankte den heer Lansu voor zijn fraaie lezing en zeide zeker de tolk der vergade- dering te zijn, als hij de hoop uitdrukte hem nog meermalen te mogen uitnoodigen om over het een of ander onderwerp te ko men spreken. Hierna ging men over tot het voorlezen der no tulen die onveranderd werden vastgesteld. Bij de verkiezing van een bestuurslid der kring, werd de secr.-penn. R. A. D'Hert Ezn. te Zuiddorpe bij acclamatie herkozen. Door het bedanken als hoofd bestuurslid van dhr. A. C. Ijse baert, moesten twee candidaten gekozen worden. Respectievelijk werden de heeren D'Hert vnd. en Prudent Pluijm te Westdorpe gekozen. De heer J. Huijssen-Dieleman van Neuzen, aigem. secr. der veiling, gaf over de te verwach ten steunmaatregelen in den tuinbouw eenige beschouwingen en ried de telers aan alles over de veiling te verkoopan, daar het .de bedoeling van den regee- ringscommissaris is, slechts die producten te steunen, welke over de veiling verkocht zijn, daar anders geen controle denkbaar is. De veilingsmeesterf dhr. W C van Petegem spoorde de leden aan voldoende zorg aan het product te besteden daar hier voor steeds koopers gevonden worden Nadat enkele leden van de rondvraag gebruik hadden gemaakt, sloot de voorzitter met dank de vergadering. AXEL, 17 Maart 1933. Gisteren werden velen weer in een echt ouderwetsche stemming gebracht, waarbij voor een oogen- blik crisis- en malaisegedachten uit de hoofden werden verbannen. Het waren de tonen van ee draaiorgel, dat met vroolijke wijs jes aan betere tijden van weleer deed herinneren. Het trok veler belangstelling en om ook degenen, die door bezigheden of anderszins verhin derd waren, van het orgel te doen genieten, werd zelfs de muziek nog uitgezonden. Toevallig was n.l. het orgel op het tijdstip, dat de meesten den maaltijd nuttigen, in de buurt van de Axelsche radio-centrale, en was het een aardige attentie van den heer De Jonge, dat hij zijn microfoon even op de ontvangst van de orgel muziek instelde, zoodat alle aan geslotenen de marschen en wal sen in de huiskamer konden be luisteren. Men deelde ons mede, dat dit het orgel was, dat ook nu en dan voor de Avro speelt. Het is niet onmogelijk, maar het zal dan wel zuiverder van toon zijn Afge dacht daarvan werd het bezoek intusschen op prijs gesteld. Gevecht met de politie. De vorige week zou de mare chaussee uit Koewacht op Abs- dale controle houden in verband met de crisis-varkenswet en kwam daartoe op het erf van den landbouwer P. aldaar. Men wsrd daa1- echter minder vriendelijk ontvangen en daar de politie niet spoedig genegen was, om het erf te verlaten, dreigde de boer hen aan de riek te zullen steken, indien ze niet vertrokken. Behalve door de noodige krachttermen zag de wachtmees ter ook aan de woedende blikken van den opgewonden man, dat het ernst was en koos de wijste zijde door huiswaarts te gaan. Doch 's middags kwam men met versterkte gelederen terug en weer sommeerde men den boer om zijn varkens te laten contro leeren. P. bleef echter even halstarrig, zoodat tusschen de bewoners en de politie een ware vechtpartij ontstond en deze eerst na bedreiging met de vuurwa pens kans zagen om hun order uit te voeren. P. is hierop gearresteerd en na een minder aangenaam verblijf in het arrestantenlokaal te Koe wacht is van een en ander pro ces-verbaal opgemaakt. Het zaakje zal nu verder in Middelburg worden uitgevochten, doch dan zonder mestrieken en klewangs. Zou het wel goed zijn liet is maar een Hollandsch waschmiddel en het is veel goedkooper dan het geïmpor teerde buitenlandsche. Zoo denken honderden, bewust of onbewust en ze koopen het duurdere buitenlandsche. Probeert het toch. Probeert éénmaal het uitstekende Hollandsche zelfwerkend waschmiddel cent per pak Probeert het en oordeelt zelf. (Inge*. Meded.) Te Clinge zijn Zondagna middag in het gebied gelegen tusscher. de Molenstraat en de Belgische grens ongeveer honderd vierk. roeden dennenbosch door brand vernield. Ook een partij vlas, dat te bleeken lag in de omgeving naar schatting 7 a 8 duizend kg. werd mede een prooi der vlammen. M. Crt. Zaterdagavond ontspoorde door onbekende oorzaak nabij Biervliet de tram. De passagiers die voor de boot Breskens Vlis- singen bestemd waren, zijn na eenige vertraging per auto naar Breskens gevoerd, waarheen in tusschen getelefoneerd was de boot wat te laten wachten. Het verkeer was geruimen tijd ge stremd. Midd. Crt. Aan de vereeniging „Effatha" Chr. instit. v. doofstomme kinders te Voorburg werd gelegateerd door wijlen den heer A. Wieland te Terneuzen een som van f 1000, vrij van successierecht en kosten. Loononderhandelingen in Zeeuwsch Vlaanderen. Tusschen de besturen der werk nemersbonden en dat van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen is overeenstemming bereikt over het volgende loonvoorstelmini- mumloonen van 1 Mei tot 30 Nov. f 2 25 per dag, van I Dec. tot 30 April f 2 per dag, oogstwerk- zaamheden f2 60 per dag. Over werk f0 30 per uur. Dit voorstel zal nu worden voorgelegd aan de leden der boeren- en arbeiders organisaties. De „Prins Hendrik" De nieuwe veerboot „Prins Hendrik" voor de lijn Hansweert Walsoorden van den Provinci alen Stoombootdienst opdeWes- ter-Schelde ligt thans in het droge dok van de Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen om de voorzie ningen te ondergaan, die bij de gehouden proefiocht noodzakelijk zijn bevonden. Gesloten vischtyd. De gesloten tijd voor het vis- schtn op baars en snoek geldt van 16 Maart tot 31 Mei. Van 1 April tot 31 Mei is de vischtijd gesloten voor bakbeel, blankvoorr, brasem, karper, kol- bei, meun, ruischvoorn, serpelmg, sneep, snoekbaars, winde en zeelt. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Febr. ingelegd f 19642.62, terugbetaald f 18742. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4702. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/» ure Ds. van O e veren. Nam. 2 Dczeifde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zond. 47. Nam. 2 Deze fde. Tekst Matth. 26:67-68. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Politierechter te Middelburg, In de zitting van 14 Maart werden de volgende vonnissen uitgesproken R. V., 40 j., arbeider te Clinge, wegens beleediging, f5 of 2 d. h. C. L. B., 41 j., werkvrouw te Clinge, wegens alsvoren, f 5 of 2 d. h. P. B. E., 33 j., voermansknecht te St. Jansteen, verdacht dat hij te Hontenisse een zak, inhou dende 6 bollen bindtouw, welke hij terzijde van een weg had aan getroffen, heeft verduisterd, f 10 of 5 d. h. J. A. d. H., 20 j-, werkman te Zaamslag, omdat hij na zonson dergang niet heeft voldaan aan de vordering van den Rijksveld wachter Dieleman om met zijn rijwiel stil te houden, maar op zettelijk harder is doorgereden, f 10 of 5 d, h, C J. d. J., 27 j., werkman te Zaamslag, wegens alsvoren, f 10 of 5 d. h. A. D. B., 38 j., slager te Hon tenisse, verdacht dat hij niet heeft voldaan aan de vordering van den Rijksveldwachter Viens om hem toe te laten tot zijn woning, in verband met een Drankwet overtreding, ontslagen van rechts vervolging. Wapenvoorraan ontdekt. De marechaussee te Oss was gistermiddag op zoek naar een partij .gesmokkelde margarine. Daarbij deed ze een verrassende ontdekking, ln de woning van zekere H., op den Krabenburg werden namelijk 175 revolvers gevonden van Belgische makelij, benevens een voorraad munitie. De geheele partij werd in beslag genomen. Tegen H. werd proces verbaal opgemaakt. Onaangenaam ontwaken. De student B. uit Leiden reed 's morgens vroeg te Alphen aan den Rijn tegen een boom, met het gevolg, dat deze afknapte en door een ruit viel. De glas scherven kwamen in een slaap kamer terecht, op het bed van een meisje; dat daar lag te slapen, gelukkig zonder baar te verwonden. De student brak een arm en werd naar het zie kenhuis te Leiden vervoerd. Onveilig Venlo. Bij de Maasbrug te Venlo werd de 68-jarige B. M. door 'n moorrijwiel aangereden. De man bekwam een zware hersen- schuiding en verwondingen aan het hcofd. Een 20-jarig wielrijder, zekere W W. werd door een auto ge grepen en regen den grond ge smak*. W. werd ernstig gewond. De chauffeur van den auto reed door, doch kon schterbaald worden. Scheepsbrand te Antwerpen. Donderdagmiddag is brand ont staan aan boord van het te Ant werpen gemeerd liggend Duit- sche motorschip Schwarzenfels. Het schip, dat 9000 ton meet, behoort toe aan de Har.sa Linie te Bremen. Het was uit Calcutta aangekomen met een lading van 5000 ton jute, verscheidene hon derden vaten terpentijn en andere goederen. Het bleken vonken te zijn uit den grooten schoorsteen, die in een opgebleven ruim zijn gevallen en brand verwekten in eenige balen jute. De arbeiders trachtten de vlammen te dooven, maar mede tengevolge van den feilen wind veibreidde het vuur zich met groote snelheid. Ook de naast de Schwarzenfels lig gende lichter Virginie vatte vuur en moest naar den linker-oever van de rivier worden gesleept, waar men het vuur spoedig meester werd. De Antwerpsche brandweer is den geheelen mid dag bezig geweest om de Schwar zenfels te redden, maar zonder zichtbaar succes. Het achterschip, dat 31 voet diep ligrust op den bodem der rivier. N. R. Crt. Bij een biand in een lu cifersfabriek te Huil bij Ottawa (Canada) zyn 10 meisjes in de vlammen omgekomen. Een groot aantal arbeiders zijn gewond, waarvan velen ernstig. Te Beek is een auto, waar in gezeten waren P. en N., uit Sittard en V. uit Eist, aaDge- houdeD, na beschoten te zijn door de politie. De auto bleek 350 revolvers en 5000 patronen te vervoeren. De inzittenden zijn gearresteerdeen andere smokkelauto wist te ontkomen. Doordat een gasslang bad losgelaten van een kacheltje, waren de bewoners van 'n per ceel aau den Bezuidenhoutscbe- weg te Den Haag bewusteloos geraakt. De bemanning van de motorbrandspuit verleende assis tentie. Zij sloot de gaskranen, opende deuren en ramen, waarna da bewoners weder tot bewust zijn kwamen. De 50 jarige echt- genoote klaagde over hevige hoofdpijnen. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de man op advies van den dokter het bed moest houden. Zaterdagavond ontstond brand in een woning aan de BR- juwstraat te Delft. Spoedig ver scheen de brandweer en deze begon met zich een weg te ba nen naar den zolder, omdat daar volgens de buren, acht kinderen zich moesten bevinden. Inder daad trot men op zolder het aan tal slapende aan. Een gat werd in het dak gemaakt en hierdoor werden de kleinen in veiligheid gebracht. De brand was spoedig ge- bluscht. De kinderen wareD al leen in huis; de vader wordt in een ziekenhuis verpleegd en de moeder was uitgegaan om boodschappen te doen. Teeken des tijds Op één van de autobuslijnen in West Noord-Brabant zou dezer dag9n een boertje, een man uit den kleinen boerenstand, uit het Noordwesten van Brabant, naar Bergen op Zoom reizen, om daar de markt te bezoekeD, schrijft het Alg. Handelsblad. Hy was er één van het slag, die meer voelen voor een daad dan voor veel woorden. „Negentig cent, meneer", zegt de chauffeur, als bet boertje laat blijken, dat ook hij mee wil. En dan gebeurt het simpele, dat veel van zeggen is. Ons boertje, met de eene hand aan de greep by den busingang en met de andere een zakje met inhoud ophouiend, vraagt beleefd in zijn gemoede lijk Brabantsch dialect of hy in plaats van met het genoemde geld, dat hij niet bezit, mag be- taleD met 35 versche eieren De chauffeur, een man die zijn mm schen en zijn tijd kent, accep- teeit deze betaiiüg in natura. Waarom zou bij het niet doen In een gebouw te L:ssabon heelt do politie een groote op slagplaats van bommen ontdekt welke communistisch eigendom is. Een aantal verdachte perso nen is gearresteerd. Kinderen vaD een Poolsch arbeider te Lens (Fr.) wierpen een granaat, welke zij bij het spelen gevonden hadden op straat, waardoor het projectiel ontplofte. Twee kinderen werden op slag gedood en twee zwaar gewond. In een electrische centrale by Lyon heeft door tot nog toe onopgehelderde oorzaak een ont ploffing plaats gehad. Er ontstond brand, welke spoedig door de brandweer kon wordengebluscht. Ooder het puin vond men de lij ken van twee arbeiders, een derde arbeider overleed tydens het transport naar het zieken huis. Een vierde werd gewond. Het geheele stadsdeel aan den linker oever van de Rbóne was zonder licht. De schade is aanzienlijk. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Kinderexploitatie. Een drie weken oude baby die door zijn moeder aan een bedelaar was verhuurd vooreen halve piaster per dag, is gestolen. De moeder had aan de politie te Caïro medegedeeld, dat er groote vraag van bedelaars was naar baby's, daar hiermede de sympathie van het publiek ge makkelijker kan worden gewekt, De moeder bekende, dat «ij zelf ook bedelares was en dat er uitgebreide handel in kinderen bestond onder het bedelaarsgilde, Door het verhuren van haaf tienjarig dochtertje had zjj een ZONDAG 19 MAART 1933. Ned. Herv. Kerk. Nam. 2 j

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2