Binnenland. 19 Fascisten uit het leger. Landbouw. het opruimingswerk. Daar begon de aardbeving eerder, waardoor de straten dicht gevuld waren met menschen. Het aantal doo- den is dus slechts bij benadering te schatten. Gouverneur Rolph van Californië regelt het reddings werk. Volgens een nog niet beves tigd telegram, zijn 200employé's van de Edison-maatschappij be dolven, daar de electrische cen trale op Terminal Eiland te San Pedro is ingestort. Te Los Angeles had professor Einstein juist het California-insti- tuut verlaten, toen de aardbevirg begon. Hij en zijn studenten bevinden zich in veiligheid. Ook de echtgenoote van oud president Hoover bevond zich te Los Angeles. Hoover poogde tot dusver vergeefs telefonische verbinding met haar te krijgen. In geteisterde steden bracht de bevolking den nacht onder den blooten hemel door. De beving werd te Los Angeles om 5 uur 55 Pacifictijd (om streeks 2 uur Amsterdamsche tijd) het eerst gevoeld. De hevigste schok van de 14 schokken was echter om 9 uur 19 Pacific-tijd- Hooge kantoorgebouwen stonden toen 10 a 12 minuten op hun grondvesten te wankelen. De haard der beving moet volgens het Carnegie-waarne- mingsinstituut in den Stillen Oceaan liggen, waarschijnlijk in de buurt van Newport. Berichten over een door de beving ontstane vloedgolf zijn nog niet bevestigd. Het aardbevingsgebied strekte zich uit over 6000 vierkante mijl. Het reddingswerk bepaalde zich tot het onderbrengen der zwaar gewonden. De dooden liet men liggen, zoodat hun aantal zelfs niet bij benadering te schatten valt. Te Long Beach, zoowel als te Compton, dat tusschen Los Angeles en Long Beach ligt, werden kerken, warenhuizen en andfre groote bouwwerken ver nield Op vele plaatsen ziet men stalen geraamten overeind staan, de wanden zijn echter weg. Een vliegenier, die boven de verwoeste gebieden vloog, deed een somber relaas. Over de ge- heele oppervlakte zag hij niets dan rookende puinhoopen. Op het strand van Long Beach renden duizenden radeloos heen en weer. In dit verband moet men bedenken, dat de ongeluk kige menschen zonder eten zitten. Zeven winkeliers te Long Beach zijn erin geslaagd, hun waren te redden en hun kostbare eetwaren moeten door militairen beschermd worden. Ook meende de vlieger opeen gestapelde lijken op het strand van Long Beach te hebben ge zien. Bevestigd wordt, dat benzine- depöts te Los Angeles, te San Pedro, te Long Beach en te Wil mington in brand staan. Te Los Angeles stortte een reusachtig waterreservoir in, waardoor 'n aantal huizen werd verpletterd. De schade bedraagt eenige millioenen dollars. Volgens een mededeeling van de politie zijn alleen te Long Beach reeds 500 personen om het leven gekomen. Bestrijding ran den revolutie geest. Door den „Vrijheidsbond" is de volgende motie uitgesproken De Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", bijeen in haar algemeene vergadering te Utrecht, overwegende, dat de commu nistische, Marxistische en revo- lutionnaire propaganda, welke een aanvang heeft genomen op het einde van de vorige eeuw en haar hoogtepunt van systema tische organisatie en raffinement heeft bereikt in de jaren na den oorlog, bij verscheidene volks groepen gevoerd heeft tot een ontbinding dei geesten, tot een volslagen wanbegrip omtrent de eerste rechten en plichten van den staatsburger, en dientenge volge tot een ondermijning van het staatsgezag en van de maat schappelijke en oeconomische orde geleid, overwegende, dat deze ver wording in Nederland steun vindt in een steeds sterker agitatie van een vj^rde deel der b.volking, wijl immers blijkens de bescha mende gebeurtenissen in Febru ari ook de sociaal democraten zich in een revolutionnaire positie hebben geplaatst, overwegende, dat deze verwor ding van de zijde van het gezag niet te rechter tijd en in vol doende mate is gekeerd, overwegende dat dit heeft ge leid tot steeds grooter vervreem ding van het welgezinde deel der burgerij van de publieke organen, tot misleiding des volks en tot uitbuiting der massa voor partijpolitieke doeleinden en be langen, overwegende, dat dientenge volge de grondgedachte van ons staatswezen, in het bijzonder de geestelijke en maatschappelijke vrijheid, een voornaam liberaal beginsel, wordt aangetast, verklaart met instemming te hebben kennis genomen van de verdediging van ons standpunt in dezen door de beide liberale Kamerfracties, en spreekt als haar overtuiging uit, dat het de taak van partij en afgevaardigden is door samen werking met alle staatsgetrouwe partijen te waken voor de krach tige handhaving van staat, orde en gezag. In de legerorders wordt opge nomen een beschikking van den minister van Defensie, waarbij ter kennis wordt gebracht, dat aansluiting bij of eenigerlei stëunverleening aan groepen of vereenigingen van personen op fascistischen grondslag in strijd is met de plichten van den mi litairen ambtenaar en derhalve verboden. De Moerdykbrug Het groote werk van de over brugging van het Hollandsch Diep, welke een vaste verkeers verbinding zal gaan leggen tus schen Holland en de drie Zui delijke provinciën, zal nu einde lijk een aanvang gaan nemen. Op Woensdag 5 April zal na melijk door den Rijkswaterstaat worden aanbesteed het maken van een werkterrein ten behoeve van het bouwen van de brug over het Hollandsch Diep bij Willemsdorp en het verdiepen van een gedeelte van het Hol landsch Diep ter plaatse van de te bouwen brug. Dit is het eerste begin van het groote nationale werk. Politie volgt krantenloopers. Het Eerste Kamerlid de heer Hërmans, heeft de volgende schriftelijke vragen gericht tot den minister van binnenla ïdsche zaken Op Donderdag 2 en op Vrij dag 3 Maart j.l. is te Ede (Gld.) de bezorger van het Volksdag blad. voor Gelderland bij het rondbrengen van dit blad gevolgd door twee, niet in uniform ge- kleede, politie-agenten, die de adressen van abonné's noteerden. Alle verzoeken om inlichtingen, gedaan door de directie van ge noemd blad bij den burgemeester van Ede en den commissaris van politie aldaar, hadden geen resul taat. In verband hiermede wor den de volgende vragen gesteld 1. Wil de minister mededeelen, of bovenvermelde handelingen zijn geschied op last van de re geering, en zoo ja, waarom 2. Zoo neen, wil de minister dan aan de betrokken autoritei ten zijn afkeuring over een en ander te kennen geven, aan gezien dit optreden schadelijk kan zijn voor de werving van nieuwe abonné's Verzekering Hagelschade. We ontvingen het verslag van het 42ste boekjaar der Onderlirge Verz. Mij. tegen Hagelschade in Zeeland, over 1932, welke weder den invloed ondervond van den slechten toestand op landbouw gebied zoodat het verzekerde be drag en het premiebedrag be langrijk terugliepen. Aangezien voor hagelschade slechts f2480.99 moest worden uitgekeerd, was het resultaat be vredigend te noemen en kon het overblijvende premie-bedrag, be nevens de gekweekte rente weder bij het kapitaal worden gevoegd, zoodat de bezittingen der Maat schappij belangrijk toenamen. Bij de geleden hagelschade waren betrokken 8 deelgenooten, waarvan 1 te Axel, 1 te Clinge, 3 te St. Jansteen en 3 te Philip pine. De schade strekte zich uit tot 16 geniet 250 roeden aard appelen 6 gemet 237 roeden duiveriboonen45 gemet 200 roeden erwten1 gemet bruine boonen 17 gemet haver23 ge- mét 150 roeden suikerbeeten 79 gemet 150 roeden tarwe; 13 ge met 200 roeden voederbeeten. De Maatschappij telt thans 466 leden, die ruim 18074 gemet of 8053.77 H A. hebben verzekerd. De verzekerde waarde bedroeg f2.666.154 tegen f2.829.968 in het voorafgaande jaar. In de algemeene vergadering van deelgenooten, gehouden 23 Mei j.l. werden de heeren Cam. Plasschaert te St. Jansteen en A. J. M. Cortvriendt te Hoek, beiden als bestuursleden herbenoemd en namen hunne herbenoeming aan. De vereeniging opgericht in 1891 en begonnen zonder kapitaal heeft aan hare leden reeds ruim f222000 uitgekeerd voor schade vergoeding van 1891 tot 1932 f219624 79 in 1932 2480 99 f222105 78 Zij bezit thans ruim f 109000. Slechts éénmaal en wel in 1917, werd een nabijdrage gevorderd ad f 11955.74 waartegenover staat, dat in 1923 f 18364 47 onder de leden werd uitgekeerd, zoodat blijkt uit een 42 jarige ervaring, dat de Maatschappij ondanks de zeer minieme premiën, door eco nomische exploitatie zich goed kan bedruipen en werkelijk een zegen is voor de streek. Het verslag sluit met de aan sporing zich tijdig te verzekeren tegen hageischaden, daar deze van grooten omvang ku ne zijn en de landbouwer deze in de tegenwoordige omstandigheden zeker niet kan dragen. Steun aan de bietenteelt. Aangaande den voo-genomen steun aan den bietenoogst 1933 kan nog worden gemeld, dat bij de plannen, welke de regeering op het oogenblik uitwerkt, als basis wordt aangerom n een be drag voor den biet noogst van fll per f 1000 KG. normale bieten. N. R. Crt. Afdeellng Terneazen Z. L. M Te Terneuzen werd Woensdag een algemeene vergadering ge houden ter benoeming van een bestuur en ook ter vaststelling der Statuten van die afdeeling. Alvorens tot stemming werd overgegaan ontstond er eenige discussie over de wenschelijkheid om de drie reeds zitting hebbende leden gewoon over te nemen en dan verder het bestuur met 2 leden aan te vullen. De verga dering bleek de voorkeur te geven om een geheele nieuwe stemming te houden. Voor tot stemming werd overgegaan deel de de heer A. Haak, voorzitter van den Kring Axel der Z. L. M. mede, dat een schrijven was in gekomen van den heer J. Huijssen- Dieleman, dat hij niet voor een benoeming in aanmerking wenschte te komen. Na eenige stemmingen werden tot bestuursleden gekozen de heerenA. Dees, M. de Putter, Joz. Haak, Jan van Hoeve en P, F. de Nijs, die allen verklaarden de benoeming aan te nemen. De Statuten, zooals die ook luiden voor de reeds opgerichte afdeelingen te Hoek en Zaamslag, werden ongewijzigd goedgekeurd. Tern. Crt. Malaise. Uit Ierseke schrijft men aan de M. Crt.: Als een voorbeeld van de treurige toestanden op landbouw gebied zij medegedeeld dat een grondeigenaar verleden week 200 h.l. goede eetaardappelen (Beve landers) aanbood voor de somma van 5 ct. per h.l., dus samen tien gulden, en dit aanbod nog niet werd geaccepteerd, Pootaard»ppelen naar Frankryk. De Nederlandsche industrie- en handelsraad voor land- en tuin bouw heeft een adres gericht tot den minister van oeconomische zaken en arbeid in verband met de belemmeringen door de Fran- sche regeering den invoer van Nederlandsche pootaardappelen in den weg gelegd. De raad verzoekt den minister ten spoedigst met de Fransche regeering in onderhandeling te treden, teneinde de belemmerin gen weg te nemen of te ver zachten, opdat Frankrijk als af zetgebied voor ons Nederlandsch pootgoed behouden zal blijven. AXEL, 14 Maart 1933. Zondagavond om ruim zeven uur bleek de electrische stroom in deze gemeente niet op gewone sterkte te zijn, zoodat het licht sterk verduisterde, tot bij half acht opeens alle electrische lam pen uitgingen en kaarsen en pe troleumlampjes werden voor den dag gehaald, voorzoover men geen intrek kon nemen in een vertrek, waar nog ons getrouwe en tot heden nog nimmer falende gas licht kon worden ontstoken. Een half uur later was het euvel weer verholpen en gloeiden de electrische draden weer, alsof er niets gebeurd was. Natuurlijk waren ook vele luis tervinken gedupeerd en het was voor verscheidenen van hen een verademing, dat nog juist vöör 8 uur het herstel was ingetreden, zoodat zij, die bij de radio cen trale, of hun toestel aan het electr. net hebben aangesloten, de pers berichten van Vaz Dias nog kon den beluisteren. Iemand, die in dubbele mate onaangenaam door zoo'n storing getroffen was, schreef eens de volgende ontboezeming De Electrische Centrale. Ik schrijf dit vers bij kaarselicht 't Wordt een vervelend prulgedicht Nu zitten w'al een uur in 't duister Mijn ega foetert zwèar.. Ik luister „Daar zitten we Gelukkig dat Ik nog wat Kerstboomkaarsjes had Ik keek eens naar het zielig lichtje En k kauwde op mijn prulgedichtje Mijn vrouw zei: „Bah! Wat is dat (naar Wat ik toen sprak, verzwijg ik maar „Zeg, man, kijk jij eens, of de schapen, Die arme kinderen, rustig slapen „Goed", zei ik, „Saartje, met plezier; Ik gahou' jij de kaars maar hier" Ik ging, maar 'k moest zulks duur [bekoopen 'k Ben ergens tegen aan geloopen Toen ik 't vertelde aan mijn vrouw, Zei deze„Doe toch niet zoo flauw 1" Mijn antwoord, lezers, was zeer vaardig Maar wat het inhield klonk niet aardig. .'k Wou, dat ik maar bij moeder was Zei Saardie heeft tenminste gas Mijn vrouw ging heel gezellig huilen Ik voelde stiekum aan mijn builen Ik boog mijn hoofd bij 't kaarselicht En 'k knoeide aan mijn prulgedicht Daar zit je nu 1 de drommel hale DeElectrische Centrale „Nietwaar 1" Maar 'k zal niet [verder gaan Kijk, kijkdaar gaat het licht weer aan I Naar we vernemen, zal het Zuid-Nederlandsch tooneel (di rectie Ant. Mertens) hier eerst daags weer enkele voorstellingen geven, gezien het succes, dat zij met hare .vorige opvoeringen genoot. Donderdagmorgen was er te Hulst groote consternatie in de Steenstraat, waar een vrouw in een aanval van zinsverbijstering een paar ruiten van de pastorie insloeg en vervolgens de beneden- ruiten in het huis van den bur gemeester. Zij begaf zich daarna naar het huis van den heer Burm, wethouder, doch werd overmand alvorens zij daar kon beginnen. De vrouw die al eens meer ter kalmeering der zenuwen verpleegd is,- werd opgesloten en in den namiddag naar een gesticht voor zenuwlijders vervoerd. Gevonden. Rijwielplaatje. A. Vermaas, julianastraat E 146. Loonkwestie In Zeeawsch- Vlaanderen. Men schrijft van arbeiderszijde aan de Midd. Crt Dinsdag j.l. had een vervolg conferentie plaats tusschen werk gevers en Werknemersbonden in Z. Vlaanderen West, ter bespre king van het loon. Van arbei derszijde was een voorstel inge diend om de gemiddelde loonen van vorfg jaar vast te leggen in een contract. De patroons meenden dat die gemiddelden te hoog waren op gegeven, en zij wilden bovendien nog een verlaging invoeren van ongeveer 121/» pet. De arbeiders verklaarden zich bereid, wanneer inderdaad de gemiddelden te hoog waren, hun voorstel eenigs- zins te herzien, en er scheen eenige toenadering te komen, doch op het laatst trokken de werkgevers terug en handhaafden hun voorstel van 20 cent per uur voor gewoon en 25 cent voor buitengewoon werk. De arbei dersbonden wezen dit voorstel af, en gaven te kennen dat zij er zich niet bij zouden neer leggen. De voorzitter wist partijen te bewegen om nog eens bij elkaar te komen over 14 dagen. De commissaris der Konin gin heeft aan den heer Mr. H. L. Hoogenhuis op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie zetel Hulst. De wachtmeester der Konink lijke Marechaussée, J. Joziasse te Apeldoorn wordt overgeplaatst bij de brigade Philippine. Met ingang van 6 Maart jl. is het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te IJzendijke opge heven, en vervangen door een hulpkantoor voor de drie diensten. Voor den postdienst ressor teert dit hulpkantoor met het postkantoor te Waterlandkerkje onder het P.T.T.-kanloor te Breskens, voor den telegraaf- en telefoondienst onder het kantoor te Terneuzen. N. C R. V. Zaterdagmiddag werd te Mid delburg de provinciale jaarver gadering gehouden van de Ned; Chr. Radio-vereeniging. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter de heer J. W. van 't Hoff zijn blijdschap er over uit, dat uit verschillende deelen van Zeeland belangstellenden waren opgekomen. Ook deelde hij mede, dat het ledenaantal in Zeeland steeds stijgende is, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers. Op 1 Jan. 1931 3398 leden, 1 Jan. 1932 4088 leden en Jan. 1933 4728 leden. De aftredende leden van het Algemeen Bestuur werden met algemeene stemmen herkozen. Tot leden van den Verenigings raad werden de aftredende heeren ds. D. Scheele te Middelburg, W. J. van Schelven te Zierikzee en J. Steketee te Goes herkozen. In de vacature van den heer W. E. Coumou, die naar Amsterdam is vertrokken, werd benoemd de heer Meertens van Terneuzen, opdat ook Zeeuwsch-Vlaanderen vertegenwoordigd zou zijn. De heer ds. D. Scheele werd ook herkozen als lid van de Provin ciale commissie, in de vacature Coumou werd benoemd de heer Baas te Zierikzee. Van 't Alge meen Bestuur was een schrijven ingekomen, dat voorloopig geen provinciale omroepdagen meer zullen gegeven worden. Verschillende wenschert om trent de uitzending werden door de leden naar voren gebracht, welke wenschen de voorzitter bij het Algemeen Bestuur zal over brengen. Ten slotte werden nog eenige mededeelingen gedaan over een Zeeuwschen trein naar den Natio* nalen Landdag te Apeldoorn op 27 Juli a.s. M Crt. De waterleidingsgeldeii. Men schrijft uit Bruinisse aan de N. Rott. Crt. Zooals reeds vroeger werd gemeld, stuitte de invoering van de verplichtte aansluiting aan de waterleiding op Schouwin erf

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2