Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De heer Trip is van oordeel, dat de technische positie van ons ruilmiddel geenerlei aanleiding geeft tot gevolgen, als zich in andere landen hebben voorge daan. AXEL, 10 Maart 1933. Ter gelegenheid van den Bid dag gaf de C'nr. harmonieveree- niging „Hosanna" alhier gister avond in de Qeref. kerk een muziekuitvoering, onder leiding van den heer P. C. Brakman, die bij afwisseling ook eenige num mers op het kerkorgel ten beste gaf. Naar we vernemen, is die uit voering niet alleen goed geslaagd, maar viel deze ook zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek, terwijl ook de penning meester van .Hosanna" tevreden kan zijn. Hedenochtend sloeg aan den Nieuwendijk alhier een span paarden op hol van den land bouwer S. de Klerk, doordat ze schrokken van het ophalen van de rolblinden in een naburige woning. Juist bij de weegbrug stuitten ze op een ijzeren paal, waardoor het aanschijn van den wagen scheidde en de paarden hiermede verder liepen, doch spoedig werden gegrepen. Een zoon van dhr. de K., die de paarden mende, viel door den schok voorover, doch bleef met zijn rechterbeen onder de zitplank haken, zoodat de knie geheel werd verwrongen. Met behulp van den inmiddels ge roepen dokter werd de jongeman in een auto opgenomen en ter verdere geneeskundige behande ling weggevoerd. Naar we ver nemen, zal het ongeval geen ernstige gevolgen met zich brengen. Brand. Wat een afschrik gaf dat woord in vroeger jaren, als daar 's nachts op signaalhoorns in schet terende tonen het alarm werd geblazen, gevolgd door het ge roep van brand brand In een nachtjakje met of zonder muts en een paar vluchtig om geslagen rokken en halsdoek zag men dan de vrouwen achter een halfgeopende deur nieuwsgierig staan roepen waar bij wien En spoedig begaf vrouwlief zich dan naar binnen, om haar plicht getrouwen echtgenoot spoedig weg te helpen. Het armbandje, als teeken van zijn waardigheid (pomper, lapper, enz.) werd haas tig omgegespt en al naar de afstand was, werden boterham men meegegeven en vlug ging het naar zijn post op de markt, waar het weer minder vlug ging. Want zóó mooi kon men de theorie niet in elkaar zetten, of de menschen bleven het zenuw achtig in haast meestal verkeerd doen en ieder wist het op zijn manier beter. Thans gaat het anders. Zonder overbodig gerucht te maken, worden „enkele" (vroe ger 150) menschen gewekt, die hun plaats weten op de auto spuit, die dagelijks en ieder uur gereed staat, zoodat de chauffeur in een minimum van tijd naar de plaats des onheils rijdt, meene mend al wat daar noodig is. En zoo gebeurde het, dat velen eerst gisteravond te weten kwa men, dat er in den nacht van Woensdag op Donderdag onder onze gemeente brand is uitge broken in de schuur van den landbouwer L. Wolfert, aan den zgn. Zeedijk. Te ruim één uur werden de bewoners gewekt door het ge ratel van vallende pannen en kwam men tot de ontdekking, dat de schuur in brand stond. Ofschoon aan redden van bees- tiaal of gereedschappen geen denken meer was, werd toch de brandweer gewaarschuwd, die er spoedig was. Bij aankomst lag echter de schuur ineen, zoodat men niet beter had te doen, dan wat na- blusschen, om voor gevaar van de woning bevrijd te zijn. De geheele schuur met inhoud is dus verbrand. Drie paarden, waarvan een beveulend, waren jammerlijk omgekomen. Voorts was er eenig pluimvee en land- bouwhalm in de schuur. De schade wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Kanalen-Comité Maandag hield het Z.-Vl. Ka nalen-comité te Hulst zijn jaar vergadering, die met een woord ter nagedachtenis aan den over leden voorzitter, den heer Ls van Waesberghe, geopend werd door den Vice-Voorzitter, den heer J. W. Vienings te Clinge. Door den secretaris, den heer J. Holthuizen, werd een jaarver slag uitgebracht over de werk zaamheden van het comité waarin de geheele geschiedenis van de oprichting af en al wat daarmede samenging, was veiwerkt. In de plaats van den overleden Voorzitter, werd in het Bestuur gekozen de heer Willy van Waes berghe. Verder werd het Bestuur uit gebreid met twee leden uit mid- den-Z.-VI. Hiervoor werden ge kozen de heeren De Bakker uit Ter Neuzen en M. van Goethem uit Sas van Gent. Verder hadden besprekingen plaats met den technischen ad viseur Ir. M. C. E. Bongaerts, oud-Minister van Waterstaat en lid der Tweede Kamer. In een daarop volgende ver gadering van het Bestuur werd de heer Vienings tot Voorzitter gekozen. 's Avonds om half acht had een openbare vergadering plaats. De groote concertzaal was bijna ge heel gevuld met belangstellenden uit alle richtingen van O-Z-- Vlaanderen, o.a door de Kamer van Koophandel van Ter Neuzen Ook nu opende de Voorzitter met een woord van weemoedig herdenken aan den overleden Voorzitter, wiens onvermoeide werken, zijn liefde en onver woestbaar optimisme voor de zaak hij in herinnering bracht en welke liefde en optimisme wij moeten aanvaarden als een kost bare erfenis, als de mooiste hulde aan zijne nagedachtenis. Vervolgens heette de Voorzitter den spreker van dezen avond, Ir. Bongaerts, de Kamer van Koop handel en de verdere aanwezigen welkom en gaf het woord aan den heer Bongaerts. Deze behandelde onder het motto „Een en ander over Ne- derlandsch-Belgische Kanaalplan nen", de Europeesche politiek van eeuwen her, zooals die be trekking had en nog heeft op de internationale rivieren, die uit monden in de Noordzee en waarop Nederland souvereine rechten en plichten heeft. Betreffende een kanaal door Z. VI. van West naar Oost wees spr. erop hoe dit de streek zou bevoordeelen, hoe dit een goed ontwateringsmiddel zou zijn voor de lage polders, omdat het op een laag niveau zou worden ge bracht en niet op een hoog ni veau als het kanaal vanTerneu- zen naar Gent, dat alleen bere kend is op de rechtstreeksche doorvaart naar de Belgische haven. Door het verbinden van dit kanaal met een zeehaven te Bergen op Zoom van waar het zg. Eendrachtkanaal volgens het plan Van Konijnenburg uitgaat, zou een open vaart naar den Rijn worden geschapen die voor Ant werpen en voor de Nederland- sche havens van groot belang zou zijn. In verband met de politieke situatie, toonde spr. aan dat een open kanaal voor Nederland noodzakelijk is, terwijl het met graven van een gesloten kanaal voor Antwerpen zijne souvereini- teit op een vaarwater op eigen territoir zou prijsgeven. Glashelder en voor ieder dui delijk begrijpelijk was de rede van den eminenten spreker. Toen Ir. Bongaerts geëindigd had, werd den aanwezigen gelegen heid gegeven vragen te stellen. Vier heeren deden vragen, die nadat allen hun verzoeken had den gedocumenteerd door den spreker breedvoerig werden be antwoord. Wij kunnen hier niet op die interpellaties Ingaan, maar voor een punt willen wij een uitzon dering maken, omdat van dit punt de al of niet bereikbaarheid van het kanaalplan afhangt. De heer Mr. Lijdsman vroeg n.l. of de heer Bongaerts kon zeg gen, hoeveel percent van de kos ten komen ten laste der loonen, hoeveel voor binnenlandsche en hoeveel voor buitenlandsche ma terialen. Hierop werd uitvoerig aangetoond, dat men veilig kon aannemen, dat 40 pet. aan directe loonen en 20 pet. voor binnen landsche producten mag gerekend worden. Hiermede is bewezen, dat het graven van het kanaal, in dezen tijd, economisch aanbevelings- waard is, omdat het een prachtig werkobject is en een groote ver mindering van steungelden. Hulstbl. Alleen uit Duitschland werd in 1932 voor bijna 3 Millioen gulden aan waschmiddelen geïmporteerd. Dit had 300 Hollandsche arbeiders werk kunnen geven enHolland maakt het thans minstens zoo goed maar 25% goedkooper. Neemt toch de proef met dat uitstekend zelfwerkend waschmiddel „L__2177s cent per pak Probeert het en oordeelt zelf. (Ingez. Meded.) Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. van Omveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Bed. H. Avondm. Nam. 2 Deze'fde. Dankzegging. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Arrond. Rechtb te Middelburg In de zitting van 6 Maart 1933 werd P. R., 29 j werkman te Boschkapelle, gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg verdacht van zware mishandeling van Oerillus Mei, te Boschkapelle vrijgesproken De rechtbank ge lastte z(jne invrijheidstelling. Tegen E. F. N., 37 j landbouwer te Koewacht, werd wegens ver boden nederlage van 2320 vier kante meter sigarettenpapier t 500 boete geëi cht. Politierechter te Middelburg. Zitting vau 7 Maart. De volgende vonnissen werden uitgesproken A. B. H., 24 j„ te Oostburg, wegens overtreding Wegenbe lasting, f 20 of 8 dagen hecht. C. L. V., 33 j., vlasbewerker te Sint Jansteen, wegens ver voer van 30 K.G. Melissuiker zonder geleibiljet 25 boete oi 14 dagen hechtenis. Kantongerecht te Ternenzen. Zitting van 21 Februari 1933. Veroordeeld wegens overtreding o.m. Crislsvarkenswet. R C. V., Westdorpe, J. d. P, Zaamslag, K. d. E, J. d. P, J. d. P. en D. D Axel, allen ont slag van rechtsverv. Vleeschkeoringswet. J. D, Ter Neuzen, 20 oi 10 d.b.; L. d. P., Ter Neuzen,/ 10 ot 5 d.h. en 5 ot 10 d.h. Motor- en Rijwiel Reglement. M. P. O., Sas van Gent, 1 of 1 d.h.; M S, Zaamslag, 2 oi 1 d.h.; C. B., Hoek, 3,50 #1 3 d.h.; C. D„ Axel, 2 ot 1 d.b.; J. L. S., Hoek, 1 of 1 d.h. F. d. K., Zaamslag, 3 50 oi 1. d.h. P. J. F., Zaamslag, 2 of 1 d h. A. H, Stekene, 10 of 5 d.h. Art. 314 W. v. S. W. M. V., Axel, 10 of 5 d.h. Art. 77 Alg. Pol-verordening Axel. P. M., Ter Neuzen, l of 1 d.h.J, L., IJaond(jke, 5of 3 d> Omtrent de arrestatie van den 26 jarigen bauklooper M. van de firma de Bas Co te Den Haag, die sinds eenige da gen verdwenen was met mede neming van een bedrag van ruim 7000, meldt men nog, dat M. nog ia het bezit was ongeveer 660J. De man had zijn intrek in een pension genomen. De pen sionhoudster herkende hem ech ter uit het gepubliceerde signa- Ie nent en deed aangifte by de politie. Vrouw verbrand In een perceel in de Rapenburgerstraat te Amsterdam, was een 29-jarige vrouw in nachtgewaad behulp zaam bij 't aankleeden van haar kinderen, fs daarna by het kam men van het haar te dicht bij de brandende kachel gekomen, met het noodlottig gevolg, dat haar nachijapon in brand raakte. Gillend van pijn is de ongeluk kige naar het trappenhuis geloo pen waar toegesnelde buren een deken over haar heen wierpen en de brand weer waarschuwden. De geneeskundige dienst heeft het slachtcfler, dat over het ge heele lichaam met brandwonden overdekt was, overgebracht naar het Ziekenhuis waar ze is over leden. In een fabriek van chemi sche producten, waar eveneens films worden vervaardigd, welke fabriek gevestigd is te Tervueren (België), heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan. Twee jonge meisjes zijn levend verbrand, drie mannen zijn kort na het ongeluk aan de bekomen brandwonden overleden. Verd. r liep nog een arbeider levensgevaarlijke brandwonden op, terwijl andere werklieden kneuzingen bekwamen. De fabriek is eigendom van den heer De Ridder, die onge veer 3 maanden in Tervueren is gevestigd. Heet gebakerd Voor een politierechter te Londen stond een student in de medicijnen te recht, wegens moedwillige be schadiging van de telefoon in een publieke cel aan het spoor wegstation te Aldersgate. De jongeman stapje de cel bin nen om zijn vader in een dorpje in het graafschap Surrey, op te belleD. Zooals meer voorkomt, kwam de aansluiting maar niet tot stand maar de student raak te hierdoor zoo driftig, dat hij den hoorn met geweld tegen het toestel smeet, hetgeen niet zon der ernstige gevolgen voor het geheele toestel afliep. Trouwens ook niet voer deD driftkop, die veroordeeld werd tot een boete, de kosten van het geding en be taling der reparatiekosten, zijnde f47.65. Bovendien kreeg hy van den rechter een ernstige verma ning, om in het vervolg als be schaafd mensch, dergelyke drift buien te onderdrukken. Auto ongeval met vechtpartij Op den Delftweg onder Over- schie reed een zekere H G v. d. Meele op zijn motor in de richting Rotterdam. Op de duo zat mej. C Brinkman, evenals de motorryder uit Rotterdam af komstig. Op een gegeven oogen- blik aldus de „Tel." zag de mo torrijder dat uit de tegenoverge stelde ricbtiDg een auto naderde, die slingerend over den weg reed. v. d. M., die bang was dat b(j door den auto zou worden aan geredeD, bracht zijn motor on middellijk tot siils:aod met de bedoeling om even te wachten totdat de auto voorbij was. Hy werd echter, terwijl hij nog op zijn moter zat, door den auto ge grepen. Het motorrywiel werd totaal vernield, terwyl v. d. M. een ernstige wonde aan zijn knie kreeg. Het meisje, dat op de duo zat, werd ook tegen den grond geslingerd, doch zij kwam met den schrik vry. Een wielryder, die het ongeluk zag, merkte ook op, dat de autobestuurder in vol le vaart doorreed, doch gelukkig kwam er een tweede automobi list achter den eersten wagen aan, zoodat de wielrijder gelegen heid kreeg den eersten automo bilist te achtervolgen. Er volgde een wilde jacht op den autobe stuurder dien men vrij spoedig had in ehaald en dien men dwong terug te rijdeu. Nauwe lijks was by daar aangekomen ot bij trok zijn jas uit en begon met v. K. te vechten. De wors teling was zoo hevig dat beide mannen blijkbaar niet wisten waar ze zich bevondeD, zoodat zij in de Schie rolden en onder water verdwenen. Gelukkig wa ren in dien tusschentijd zooveel hulpvaardigen en nieuwsgierigen by de hand, dat men er, zij het dan ook met groote moeite, in slagen kon de mannen weer op het droge te brengen. De auto bestuurder bleek dronken te zijn. Hij werd door de inmiddels ge arriveerde politie van Overscbie naar het bureau gebracht, doch daar weigerde by iets te zeggen, zoodat men hem onmiddellyk op sloot. De wielryder K. was inmid dels ondergebracht in café Wel gelegen, vanwaar men hem spoe dig eveneens naar het bureau te Overscbie vervoerde. Daar werd bij van droge kleeren voor zien. De motorryder, aan wien inmiddels nog geen hulp was verleend, werd met zijn meisje, dat begrijpelyk zeer ontdaan was, in den auto van den dronken chauffeur eveneens naar het bu reau gevoerd. Da auto werd in beslag genomen. Mislukte oplichting. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft di ie personen gearresteerd wegens een merkwaardige po ging tot oplichting van een ver zekeringsmaatschappij en wegens diefstal van een auto, iD de op brengst waarvan ook de eigenaar van den wagen zou deelen. Het lag in de bedoeling van de drie mannen den wagen als de verzekeringssom was uitbe taald te verkoopen en de op brengst met hun drieën te deelen. In plaats daarvan zullen zy nu met hun drieën de verdachten- bank in de rechtszaal deelen, als zy terecht zullen staan we gens poging tot oplichting. Te Londen vond een jonge man, die bij het echtpaar Standley op kamers woonde, toen hij 's middags van zijn werk thuis kwam, zijn 44-jarige hospita ver moord onder het bed in de slaap kamer liggen. Het hoofd der ongelukkige was verbrijzeld door een ijzeren stang, die van den haard was afgerukt en bovendien was zij eenige maler, in de hartstreek met een scherp voorwerp gestoken. Om haar hals bevond zich een draad van het electrisch licht. Bij onderzoek bleek, dat de moordenaar de kasten en laden had nagesnuffeld en een bank biljet van !00 pond sterling had buitgemaakt. 0 Een der buurvrouwen had op den morgen van den moord tegen half tien bij de Standley's hooren bellen en mrs. Standley naar de deur hooren gaan. Een mannen stem had gevraagd: „Is hij er?" en mrs. Standley had geant woord „Neen, kem maarboven, Jack." Een uur later hoorde de buur vrouw iemar.d met verbazende haast de trap afkomen en de deur met een smak achter zich dichtslaan. De politie zette het onderzoek in die richting voort. Een vreeselijke worsteling moet hebben plaats gehad Stoelen waren omver geworpen en ge broken en de gordijnen waren van de vensters gerukt. Bloedige vingerafdrukken van het slacht offer werden op de muren en de kamerdeur gevonden. De onge lukkige had b'ijkbaar getracht uit de kamer te vluchten, maar zij moet bij de deur zijn neerge slagen en later onder het bed geworpen. In open haard verbrand Toen in een dorpje by Rennes (Fr.) een bejaarde boerenknecht even na het invallen der duis ternis, thuiskwam, vond hy geen licht aan in de woonkamer. Hjj dacbt, dat ayn vrouw in slaap ZONDAG 12 MAART 1933. Nam. 2

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2