Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Voor automobilisten. No. 98. VRIJDAG 10 MAART 1933 48e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. De witte Bloem. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Academische proefschriften heb ben in vele gevallen alleen theo retische waarde. Niettemin komt het voor, dat zij, die den docters- bul willen verwerven, voor hun dissertatie een onderwerp weten te kiezen van practische betce- kenis. Meermalen werd geschre ven over de gevaarlijkheid van het koolmonoxyde, en over de vele en ernstige ongevallen ten gevolge van inademing van dit gas ontstaan. In verband hier mede trok een bericht over een proefschrift van den heer Ir. W. M. M. Pilaar onze aandacht, ge titeld „De hygiënische beteekenis van automobielgassen", een on*- derwerp, niet enkel van weten schappelijke, maar óók van groote practische beteekeniswij leven nu immers „in het reeken" van het motorische snelveikeer. De genoemde schrijver heeft, blijkens den inhoud van zijn geschrift, belangrijke onderzoekingen ge daan en wel, wat betreft de ge volgen van de door automobielen verspreide uitlaatgassen, bloed onderzoek van garagepersoneel en chauffeurs, stratenlucht op drukke punten en onderzoek van verkeersagenten. Den inhoud van het proefschrift, als zijnde van te wetenschappelijken aard, voor bijgaande, schijnt het ons wel interessant, om de conclusies, waartoe het bovenbedoelde onder zoek heeft geleid, hier in enkele woorden te vermelden. Zij komen in hoofdzaak hierop neer: lo. terwijl vóór enkele jaren de lucht in autobussen op door den schrijver genoemde lijnen, dikwijls veel te wenschen over liet, tot schade voor de gezond heid van inzittenden en bestuur der, is dit thans, dank zij betere constructie en scherper toezicht, veel verbeterd 2o. bij monteurs, werkende in garages, doen zich, vooral bij gevoelige personen, in vele gevallen lichamelijke en ze nuwstoornissen voor, tengevolge van inademing van het gevaarlijke koolmonoxyde. Onvoldoende ven tilatie, vooral gedurende de win termaanden, is daarvan de oor zaak 3o. de luchtverontreiniging, (Daitsche vertaling). Op dit oogenblik kwam een officier, wien Marie de Lanciers had tor g zegd, haar halen. Hij moet je zijn verontschuldi gingen aanbieden... dit is het eenige middel om hem met jou te verzoenen, fluisterde Marie haastig, en toen Theo bald dit met een vastberaden hoofd knik bevestigde, kwam er eindelijk een uitdrukking van geruststelling op haar bleek gelaat. Toen legde zij haar arm in dien van haar cavalier. Hoe traag verliepen de minuten, het scheen alsof er geen einde aan den daps zou komen. Van alle kanten werd zij geplaagd over haar verstrooid heid, zoodat zij niet op de figuren lette. Eindelijk werd zij naar haar plaats teruggeleid. Met een snellen ollk zag zij de zaal ronddaar, bij de palmboomen, stond Hasso en tegen over hem, in een armstoel achteraver leunende, coquetteerde de kleine Frankforter blondine, vol schalksch- heid lachend en met geen andere ge dachten in haar aardig kopje, dan dat de man aan haar zijde „een goede partij" was. Marie trad nader, Hasso bood juist zijn confituren aan en vertelde met «en vollen mond van zijn uitmuntenden ook op drukke verkeerspunten, is niet van dien aard, dat ver keersagenten daarvcft nadeelige gevolgen ondervindengevaar voor acute vergiftiging is uitge sloten, alhoewel het voorkomt, dat er onder de verkeersagenten zijn, die na afloop van den dienst tijd klagen over hoofdpijn. Het bericht in „De Telegraaf", waaraan wij het bovenstaande ontleenden, besluit met deze woorden „Uit een en ander blijkt, dat de verontreiniging van de atmos feer in en om onze groote steden ten gevolge van het autoverkeer vooralsnog gering is. Misschien maakt deze of gene lezer de op merking, dat men, vooral op drukke punten, de onaangename lucht der uitlaatgassen toch dui delijk ruikt. Dit is juist, maar het is een misverstand te meenen, dat deze riekende bestanddeelen een maat voor hun gevaarlijkheid zou zijn. Het gevaarlijkste be standdeel, het kooloxyde, is juist reukeloos. De belangrijkste gevarenbron blijft voor en na de afgesloten ruimte, de garage, waar men mo toren laat draaien, zonder voor ruime ventilatie te zorgen. Er zijn nog altijd chauffeurs en mon teurs, die zich in dit opzicht aan een onverklaarbare zorgeloosheid schuldig maken. Enkele nood lottige gevolgen daarvan heeft dr. Pilaar persoonlijk kunnen be- studeeren. Hij heeft op verdien stelijke wijze het eerste samen vattende onderzoek op dit gebied in Nederland verricht en aan vol gende onderzoekers den weg ge wezen". Van de Vereeniging voor Al- coholbestrijding bij het Snelver keer (V A.S.) ontvingen wij de volgende circulaire, waarin nog weer eens gewezen wordt op de groote gevaren, welke het gebruik van alcohol door automobilisten aan het stuur medebrengt. „In het Instituut voor Indus- triëele Psychotechniek aan de Technische Hoogeschool te Ber lijn worden tegenwoordig proeven genomen, die voor het moderne snelverkeer van groot belang zijn. apporfeerhond, die sinds gisteren kreupel aan zijn linkerachterpoot was. Zoo, lieve nicht, ben je daar Je hebt zeker van uit de verte mijn bonbonnière gezien; daar ligt juist een mooie abrikoos bovenop, die er even frisch uitziet als jij 1 En om zijn eigen galanterie luid lachende, bood hij haar de bonbon nière aan. Adieu, graaf 1 riep het blondine j -, terwijl zij haar neusje optrok en zich tot een anderen heer wendde, die haar juist zijn compliment kwam maken. Zie je wel 1 Zij neemt het mij kwalijk, dat ik een verliefde sottise tot je zeide, schertste Hasso. Haha, die kleine Bella dacht al, dat ze mij ingepalmd had 1 Een trek van misnoegen zweefde over Marie's gelaat, zij dankte voor de confituren en zeide haastig; Hoor mij even aan, Hasso, ik heb iets ern stigs met je te bespreken. Voyonsl Is 'tover dat duel? HahahaJe zult me toch wel het ge noegen gunnen, dien meneer met een adellijken kogel te doen kennis maken I Mijnheer Qerrald staat bekend voor een uitstekend schutter, fluisterde Marie met een angstig kloppend hart. Misschien zou jezelf het slachtoffer zijn, Hasso I Bedenk, hoe wanhopig je arme mama zou zijn en hoe 't mij zou bedroeven de oorzaak geweest te zjjn van dit ongeluk. De jonge windbuil zette een hooge borst op. „Zou je dan je leven lang om mij treuren Door scherpzinnig bedachte ex perimenten onderzoekt men den invloed van alcohol op chauffeurs. Eerst worden de prestaties van de proef-personen gemeten, zon der dat zij alcohol gebruikt heb ben, waartoe zij verschillende opdrachten moeten vervullen, zoo wel aan het stuur als met bij zondere apparaten. Dan geeft men hun eenig bier, wijn of likeur met een bepaald alcohol gehalte te drinken en na 10 tot 20 minuten moeten zij dan nog eens dezelfde opdrachten uit voeren. Wat bemerkt men nu Onder invloed van alcohol wordt de reactie-tijd (dat is de tijd, die verloopt tusschen het waarnemen van iets en de uitvoering van de handeling, welke in verband daarmede noodzakelijk is), ver lengd, de misgrepen nemen toe, eigen snelheid en die van anderen worden verkeerd geschat, de op merkzaamheid is verminderd.de situaties worden te optimistisch beoordeeld, de handen beven, de bewegingen volgen elkaar niet goed opEen grootere opeen- hooping van gevaarlijke gevolgen is nauwelijks denkbaar. Evenals bij vroegere onderzoe kingen bleek ook nu weer, dat de proefpersonen, wanneer zij onder alcohol invloed waren, het gevoel hadden méér te presteeren dan anderszij meenden alles beter en zekerder te kunnen, en zij zagen er vreemd van op, wanneer men hen later op de vele fouten opmerkzaam maakte. Opgemerkt moet nog worden, dat de hoeveelheid alcohol te gering was om de menschen be paald dronken te maken. Interessant was het te zien, dat rooken de werking van den al cohol nog versterkt. Proefper sonen, die na gebruik van eenigen alcohol eerst nog goed werk leverden, waren daartoe plotseling niet meer in staat, wanneer zij sigaretten hadden gerookt". De veilige galden. De economische medewerker van de „Avp." schrijft De berichten, welke uit Amerika O, spreek niet spottend over zulk een onderwerp I antwoordde zij, de lastige vraag behendig ontwijkend. Bedenk liever, wat je aan de wereld en je vrienden verschuldigd zijt. Waar toe dat duel, dat zulke ernstige ge volgen kan hebben Hasso Zij vouwde de handen en hief die smeekend tot hem op. Maak ren einde aan mijn angst en trachtje met mijnheer Qerrald te verzoenen Raven was innerlijk blij een reden te hebben gevonden om er met fat soen af te komen. Ais je dat kan geruststellen, gaarneMaar ik weet niet, hoe dat te verkrijgen is. Marie's oogen k'aarden op. O, niets is eenvoudigerJe gaat met mij naar hem toe en zegt hem, dat het je spijt, dat hij je woorden ver keerd heeft opgevat en dat het vol strekt niet in je bedoeling lag luite nant GerrelJ te beleedigen. Hm, dat kan well zeide Hasso ver genoegd, Hij heeft mij volstrekt niet begrepen. Het was 'n grappig mis* verstand, dat hij kwalijk heeit geno men. Maar het spreekt vanzelf, dat ik 'them alleen moet zeggen. Tu com- prends, ma cousine, 'tis maar om de praatjes. Hij draaide zijn bonbonnière tus schen zijn handen en bewoog zijn voeten op de maat van de polka, die het orkest juist speelde. Spoedig dan, ik breng je bij mijnheer Qerrald, drong Marie opge wonden aan. Hasso gaf haar den arm en geleidde tot ons komen, wijzen op een uiterst nerveuze stemming, die natuurlijk niet op de Amerikaan- sche beurzen tot uiting komt, omdat die beurzen gesloten zijn. Men krijgt den indruk, dat de gouden standaard aldaar slechts tijdelijk - verlaten is, omdat men bij de opening der banken en der beurzen, dien standaard daar wil herstellen. Afgezien van het onlogische in die redeneering, geeft zij ook blijk van weinig practischen zin. Deze redenee ring is onlogisch omdat de dollar eenmaal van het gouden anker geslagen zijn eigen evenwicht stand zal zoeken, die beduidend lager ligt dan de huidige goud- waarde. Het terugkeeren tot het goud zou onpractisch zijn, omdat men nu eenmaal den beslissenden en uiterst moeilijken stap genomen heeft en het dwaasheid moet worden genoemd om tot den waanzin terug te keeren, die het geheele bedrijfsleven heeft doen stagneeren en de banken in fei telijken staat van faillissement heeft gebracht. Het loslaten van het goud, door velen met angstig hart tegemoet- gezien, zal blijken een zegen te zijn, de eerste wettelijke stap tot het wereldherstel. Men houde het hoofd koel, wanneer ook wij den gouden standaard hebben verlaten. Alles wijst daarop; de sterke stijging der wisselkoersen, ten nadeele van ons land, geeft blijk, dat hier gedeponeerde saldi worden terug gehaald en dat wellicht angstige Nederlanders voor den gulden vluchten. Wanneer de gulden van het gele metaal wordt losgekoppeld, kan onze munt weer tot zichzelf komen en dat zal zijn gunstigen invloed uitoefenen op het binnen- landsche prijspeil. Dan zouden onze crisis-wetten geleidelijk kun nen worden geliquideerd, want deze crisis-wetten zijn ontstaan omdat kostprijs en verkoopsprijs niet aan elkander aangepast waren. Doordat de massa niet weet, wat eigenlijk de gouden standaard beteekent, ziet men in het ver haar door de zaal. Twee van toorn fonkelende oogen volgden hem en Bella lachte gedwongen en schonk haar ciavalier, tot zijn groote verruk king, een roos uit haar bouquet. Qerrald zat nog op den divan bij het orkest. Daar naderden haastige schreden en als een liefelijk droom beeld stond Marie voor hem, door graaf Von Raven gevolgd. Mijnheer Qerrald, zeide Marie op gejaagden loon. Graaf Von Raven zocht u, om u zijn leedwezen te be tuigen over dat misverstand, waarmede hij volstrekt geen beleediging aan uw adres op het oog had. Ja, 't spijt me, het was maar 'n aardigheid, bevestigde Hasso met een onnoozel glimlachje. Ik had het oog merk niet u te kwetsen... mijn nicht maakt er zich schrikbarend ongerust overEn met een zucht van veilsch- ting stak hij Qerrald zijn in een witten handschoen geknelde hand toe. Qerrald deed alsof hij dit niet zag. Hij was opgestaan en stond met on- genaakbaren trots tegenover den jon gen fa*. Vraagt u verschooning voor uw ongepast gedrag vroeg hij kortaf en scherp, Ja, ja 1 zeide Marie haastig en Hasso boog in zwijgende stemming zijn ge friseerd hoofd. Inderdaad bevestigde hij. verge noegd lachend. Ik verklaar, met uwe veront schuldiging tevreden te zijn, sprak Theobald na eenige aarzeling, terwijl een blik op Marie's doodsbleek gelaat laten van het goud, een ramp. Niets is minder waar, het kan zelfs een zegen wordenhet kan de stap zijn, die ons leidt naar een hoopvolle toekomst. Zoover wij de situatie op dit moment kunnen beoordeelen, zal de Mark den Dollar volgen. Zaterdag was Berlijn het eenige centrum dat een dollar-koers noteerde. Deze koers was 4.20 Mk-, dus nagenoeg niet afwijkende van den vorigen. Had men aldaar niet het voornemen, om den dollar als monetairen leiddraad te be houden, dan had men géén koers gemaakt. We krijgen o.i. één monetair blok: Amerika - Duitschland, dat aanleunen zal aan Engeland— Dominions en de Scandinavische landen, terwijl geïsoleerd zullen blijven staan, Nederland-Frank rijk—België en Zwitserland. Het is voor deze landen echter onmogelijk den monetairen strijd tegen de overige landen te blijven volhouden, terwijl het bovendien vóór ons land van zeer groot belang is, om ons eventueel aan het Engelsch-Amerikaansch-Duit- sche blok, uit handelsoverwegin gen aan te sluiten. Naar aanleiding van de han gende kwestie van een eventueel definitief opgeven door Amerika van den gouden standaard, heeft een redactielid van het „Hbld." een gesprek gehad met den pre sident van de Nederlandsche Bank Mr. L. J. A. Trip. Deze liet nog eens duidelijk uitkomen, dat de Nederlandsche Bank haar tot nu toe gevolgde politiek, die aan een handhaving van een gezonde valuta onaf scheidelijk verbonden is, met de zelfde consequentie zal voort zetten, als zij tot nu toe steeds heeft gedaan. De omstandigheden, die in an dere landen tot een opheffing van den gouden standaard hebben geleid, zijn hier niet in die mate als elders aanwezig. Ons bankwezen is volkomen gezond. de toornige opwelling bedwong, die het belachelijke gedrag van den graaf bij hem had opgewekt. Hij wendde zich van hem af en richtte het woord tot Marie. U zijt nu gerustgesteld, naar ik hoop, freule Den held der Frankforter salons verwaardigde hij geen enkelen blik meer. Dat is nu alles geheel in orde, zeide deze, diep ademhalende. Maar door die kwestie hebben wij onzen dans geheel vergeten. Deze polka komt mij toe, nicht Zij moest er wel in berusten, doch keerde zich, voor haar verwaan den neef den arm te geven, tot Theo bald. Ik dank u, mijnheer Qerrald 1 voegde zij hem toe uit den grond van haar hart. Na de polka volgde de cotillon. Toen deze ten einde iiep bracht Qer rald zijn dasseres het bouquetje en met stralende oogen hechtte Marie het ordeteeken op zijn borst. En mag ik zeker morgen wel komen? vroeg Theobald met schitte rende oogen, terwfjl hij Marie naar haar plaats bij de barones terug ge leidde. Mag ik u zeggentot weer ziens De blauwe oogen werden tot hem opgeslagen en de rooskleurige iippea herhaalden zacht fluisterend Tet weerziens! Wordt vervolgd, 39

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1