nog 5 millioen Duitschers com munistisch hebben gestemd in deze omstandigheden, dan zal dat vernietigen (wij spreken daar bij maar niet eens van de 7]/s millioen socialisten) niet zoo een voudig gaan. Meeningen en op vattingen .vernietigt" men trou wens niet zoo gauw. Men mag aannemen, dat het Duitsche volk nu voor eenige jaren van Rijksdag-verkiezingen af is. 't Wordt tijd! Het kabinet-Hitier, zooals het nu is samengesteld, heeft (wij zeiden het reeds) de meerderheid behaaldhet beschikt over 341 van de 647 zetels. Moge het regeeren met kracht, met wijs heid, met beleid. AXEL, 7 Maart 1933. De aanvangscursus van het on derwijs in de eerste hulp bij ongelukken, welke voor de ver- eeniging „Het Groene Kruis" al hier is gegeven door den heer Dr. j. C. Bom, eindigde 1.1. Vrijdag 3 Maart. Na gehouden examen werden toegelaten tot de eerste herhalings cursus, die den volgenden winter zal worden gehouden, de dames A.«A. de Zeeuw, M. A. Lansen, Fr. Scheele, J. van Doeselaar, P. Verstrate, Él. Koster, P. F. Mie ras en A. Bom, benevens de hee- ren D. van den Berg, B. J. Knie riem, A. van Sabben, C. M. van Tatenhove, J. C. van Driel, C. Griep, H. J. Hoebé en G. Linden- berg. Ouderavond. Vrijdagavond j.l. werd in de Chr. Bewaarschool alhier weer de jaarlijksche ouderavond ge houden, belegd door de vereeni- ging voor Chr. Nat. onderwijs. De voorzitter den heer J. M. Oggel heette in een kort ope ningswoord de zeer talrijke op- gekomenen hartelijk welkom. Na het zingen van Psalm 121 1 en gebed gaf hij de leiding over aan het hoofd der school, de heer J. J. de Ridder. Zich aansluitende aan hetgeen de voorz. had gezegd wenschte hij te spreken over „Samenwerking". In dit door wrochte woord wees de spreker er op, dat er van samenwerking tusschen ouders van. schoolgaande kinderen eerst dan recht sprake kan zijn, wanneer de ouders hunne kinderen gehoorzaamheid leeren in huis. Voorts dienen zij in het bijzonder op den eerbied voor het Gezag, dat God inge steld heeft, te letten. Dat dit alles bij velen nogal te wenschen overlaat, kan een ieder, die de kinderen op straat en in de school leert kennen, wel opmaken. Dat dit met overtuigende bewijzen door den spreker werd aange toond, behoeft geen vermelding. Door een hartelijk applaus werd er mede ingestemd. De voorz. zeide den heer De Ridder hartelijk dank voor dit kostelijk woord. De heer De Ridder was voorts zoo gelukkig te kunnen mede- deelen, dat hij onder zijn perso neel niet alleen onderwijzers, maar ook muzikanten had, die zich bereid verklaard hadden door orgel en viool den zang te be geleiden. En het was waarlijk een lust, te hooren, hoe reeds vele bejaarde kelen de school versjes medezongen. Jammer, dat spr. mededeelen moest, dat een der onderwijzeressen wegens ziekteverlof afwezig was. In haar plaats is door het Bestuur voor zien door een tijdelijken onder wijzer, den heer Contant. Alsnu gaf de voorz. het woord aan den heer M. Dieleman, die spreken zou overRapporten. Dat dit onderwerp de vergadering in spanning bracht, behoeft, wie eenige mate op de hoogte is van de lijdensgeschiedenissen, die de rapporten medebrengt, en voor degenen, die zij moeten geven, zoowel als die ze ontvangen, laat zich begrijpen. Doch hoeveel bezwaren er ook aan verbonden zijn, toch hebben ze ook hun lichtzijde, hierin bestaande, dat door de rapporten er meer band gekweekt wordt tusschen ouders en kinderen. Dit werd op keu rige wijze uiteengezet. De voorz. dankte den heer Dieleman voor zijn keurig referaat. In de pauze schonken vriende lijke jongedames een kopje geu rige thee en ging men op het ge leverde schoolwerk af. Daar uw correspondent over zeer veel, dat daar te zien was, geen oordeel vellen kan, zal hij zich maar be palen tot het algemeen gehoorde oordeel der bezoekers: „Het is de moeite waard om te zien". Men was verbaasd, hoe het mo gelijk is al deze dingen den kin deren te kunnen leeren. Toen allen weer in de verga derzaal waren teruggekeerd, kreeg de heer J. R. de Jonge het woord om te spreken over: De geschie denis van Axel in verband met de Vaderlandsche geschiedenis op de school. Dit onderwerp was zóó interes sant zoo door en door gedocu menteerd en door teekening ver lucht, dat men van het begin tot het einde toe vol belangstelling luisterde. Wegens gevorderden tijd werd de agenda beperkt, zoodat na het zingen van een paar „leutige versjes" zooals men zeide, (o.a. In naam van Oranje doet open de poort), de vcorz. den heer De Ridder dankte voor de goede leiding, en deze weer allen dankte voor hunne medewerking tot dezen avond. De vergadering werd hierna door den heer De Ridder met dankzegging gesloten. Het was een goede avond geweest. Herdenking van het eeuwfeest van Prins Willem. De Minister van Binnenland- sch Zaken heeft de aandacht van de betrokken autoriteiten erop gevestigd, dat de toebereidselen, die op tal van plaatsen in het land worden gemaakt, voor de herdenking van het vierde eeuw feest van de geboorte van Prins Willem van Oranje, duidelijk in het licht stellen, van hoe groote beteekenis deze herdenking wordt geacht in nagenoeg alle kringen van het Nederlandsche Volk. De minister roept de medewer king van de burgemeesters in ten einde te bevorderen, dat de ge boortedag van den Prins niet on opgemerkt voorbij gaat. Daartoe zouden de vereenigingen en li chamen, die op andere nationale gedenkdagen leiding geven aan de plaatselijke feestelijkheden, voor zoover zij hiertoe het inita- tief niet reeds hebben genomen, kunnen worden opgewekt de vie ring op 24 April a.s voor te be reiden. In het bijzonder schijnt het voor de hand te liggen, dat in de eerste plaats de jeugd bij de viering wordt betrokken. Ge- reede aanleiding zou hiertoe kun nen worden gevonden in de aan bieding van een plaat, in kleuren druk, die het comité voor de vie ring van het Eeuwfeest ter ver spreiding onder de schooljeugd beschikbaar stelt. Als gevolg hiervan werd alhier gisteravond ten stadhuize een vergadering gehouden onder lei ding van den burgemeester, den heer F. Blok. Ruim 30 personen hadden aan de oproeping gehoor gegeven en werden door den voorzitter verwelkomd. Hij zette in 't kort het doel uiteen, nl. een comité te vormen, tot de herden king. Vob'rzeker was spr. de tolk van de vergadering en velen daar buiten, dat het niet de tijd is om daaraan groote en dure feestelijkheden te verbinden, maar niettemin bestaat toch de behoefte om den 400sten geboortedag van Willem de Zwijger, die ongetwij feld als een nationale feestdag kan worden bestempeld, op waardige wijze te herdenken. Besloten werd dan een commissie van 5 personen te vormen, waartoe werden gekozen, behalve de bur gemeester, die ambtshalve als voorzitter werd aangewezen, de heeren J. Fanoy, J. L. J. Maris, A. E. C. Kruijsse en C. Th. var. de Bilt. In plaats van dhr. Maris, die bedankte, werd dhr. J. de Ridder aangewezen. Aangaande de financiëele mo gelijkheden werd medegedeeld, dat bij den burgemeester van een vroeger saldo nog een spaar bankboekje berustte met f126, terwijl door de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer f 10 werd toegezegd) Over de wijze van herdenking kan nog geen definitief besluit worden genomen, al stelt men zich voor, dat er zang en muziek zal gegeven worden door de plaatselijke vereenigingen en aan de schoolkinderen een herden kingsplaat zal worden geschon ken. Weer 'n bazar. Vrijdagnamiddag vergaderde het Crisis Comité A met de uit- genoodigde dames tot bespreking van een te houden bazar in het najaar van 1933. Verscheidene dames hadden aan de uitnoodiging gehoor ge geven. De burgemeester, de heer Blok opende de vergadering, sprak een woord van welkom en lichtte toe het doel der samen komst. Uit de aanwezige dames werd een Hoofdcomité gevormd. Tevens zullen aan dit comité worden toegevoegd die dames, die bericht zonden van verhin dering. Voorloopig bestaat het Hoofdcomité uit de volgende dames Mej. Kruysse, Mevr. Blok, Fanoy, Hiemstra, De Putter, Den Boggende, Bouwma, Warnier, Van Hoeve, Schieman-Cappon, Smies, Harte, Meeusse, Smies- Loof, Schieman-v. Splunder, Won- dergem, Maris, v. d. Berge, De Ridder, Weijns, Brainich en Van Harn, mej. Baart. Uit dit comité werd een werk comité gekozen, n.l. mej. Kruysse (presidente), mevr. Blok, mevr. Hiemstra, mevr. Bouwma, mevr. da Putter, mevr. Woidergem, mevr. Schieman-van Splunder. Per circulaire zal binnenkort de noodzakelijkheid van deze bazar worden aangetoond en zal getracht worden de harten mild te stemmen tot geven en tot werken. Met een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. De bisschop van Breda heeft benoemd tot verkenners- groepsgeestelijke voor St. Gre- goriusgroep te Axel pastoor L. Goetstouwers. In beslag genomen. Nog altijd schijnt een waar schuwing niet voldoende en wordt de risico geloopen van groot verlies tegen onevenredige winst. Zoo werd onder de gemeente St. Jansteen door de rijksambtenaren aldaar een auto aangehouden van D. v. T., wonende te Axel. De auto werd inwendig goed be snuffeld en rook naar suiker! De lading woog niet minder dan 200 Kg., terwijl het gevraagde bewijs van vervoer wasver geten Het slot was dat auto met inhoud in beslag werd ge nomen en proces verbaal werd opgemaakt tegen den ondernemer. Zaamslag. Onder voorzitterschap van den heer Joh. de Feijter, burgemees ter, werd jl Donderdag alhier openbare Raadsvergadering ge houden. Afwezig waren de h.h. Dees en de Feijter. Na de ope ning hield de voorz. zijn nieuw jaarsrede, welke wegens de crisis in mineur was gestemd. Wij stippen o.a. aan, dat er in de gemeente nog voor onge veer f 80,000 aardappels aanwe zig zijn zoo goed als onverkoop baar ook werd gewag gem.aakt van een dreigend tekort voor 1934, waarom de uiterste zuinig heid gewenscht is en spr. sprak den wensch uit, dat de raadsle den genegen zouden zijn, om met hem samen te werken, om de gemeente voor ondergang te behoeden. Door het oudste raadslid Bak ker werd deze rede met weder- keerigen heilwensch beantwoord. De notulen van de vergadering van 2 Dec. werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat aan dhr. P. C. de Moor, hoofd der O. L. school 3 maanden ziekteverlof was verleend. De kassen van Armbestuur, Gem.-ontv. en administrateur G. E. B. waren nagezien en in orde bevonden. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Over een schrijven van den Zaamslagschen Bcstuurdersbond (N.V.V.) werd van gedachten ge wisseld. Deze heeren vroegen in stelling van een orgaan voor crisissteun, hoogeren steun en een Kerstgave, Dhr. Buijze brak hierbij een lans voor inwilliging dezer ver zoeken inzonderheid werd het instellen van een orgaan door hem bepleit. De voorz. noemde het raadsel achtig, dat dienaangaande nog niets van den Minister is ver nomen. Dhr. Maas wees op den nood in de gezinnen en schilderde het leven van een arbeiderer is van alles te kort. Dit laatste beaamde de voorz. ook, de gemeentekas is zijn uit putting nabij, in 1929 werd voor armenzorg uitgegeven f3500, nu f 20.000. Dhr. Hamelink wilde de eerste f3 van het verdiende loon niet in mindering brengen voor crisis- steun dit kan de gemeente mis schien per week een meerdere uitgaaf berokkenen van f 50, wat wel door den beugel kan, en dan blijft de prikkel tot werken be staan. De voorz. juichte het toe, dat de menschen graag willen wer ken, maar vond de regeling moeilijk. Dhr. Koopman roemde den buitengewonen werklust van de arbeiders, wat overduidelijk is gedemonstreerd bij het erwten- plukken, hij betreurde de werk loosheid vooral onder de jeugd, die nu niet anders leert dan tegen een bal schoppen, hij meent echter dat er op het platteland werk te over is en hij onder wierp de houding der christelijke arbeiders in de Tweede Kamer bij de voorstelling der laatste Tarwewet-wijziging aan scherpe critiek, de overheid moet volgens hem werkgelegenheid scheppen. De voorz. wees er op, dat B en W. in dezen diligent zijn, zij zoeken vooral iets in de richting van den vlassteun wat veel werk met zich brengt. Dhr. Koopman wil de wegen in orde maken, waarop de voorz. de meening opperde, dat in dezen het platteland erg stiefmoederlijk wordt behandeld en Z- VI. steeds achter staat bij Holland. Dhr. Koopman meent, dat er ook te genwerking is van de eigenaars der gronden, die bij het verbree- den der wegen veel te veel voor hun grond vragen, waardoor dringend noodige verbeteringen worden vertraagd of achterwege blijven. Zooals bij de Pont Avancé, zegt de voorz. Ook dhr. Haak mengde zich in het debat, om het goed recht der boeren te verdedigen, die de wegen voor hun bedrijf zeer goed in orde hebben gemaakt, maar toch niet kunnen gedwongen worden om te zorgen voor het moderne snelverkeer. Die lasten worden voor de polders te hoog nu reeds weten de besturen de polderlasten niet binnen te krijgen. Dhr. D. Dees zegt, dat het absoluut niet mag dat een werk- looze die met mossels of haantjes halen wat verdient voor */s wordt afgehouden. Dhr. Hamelink kon zoo hon derden gevallen opnoemen, bijv. een werklooze heeft een jongen, die als knecht 35 cent per dag verdient en hiervan wordt ge kort, zoodat er niets overblijft voor klompen, enz. Dhr. Wisse vond dit alles ook zeer onbillijk, maar het is helaas wettelijk voorgeschreven. Wat de verbetering der wegen betreft gaat hij volkomen accoord met dhr. Koopman; als het steungeld werd gebruikt voor wegen was men al een heel eind op stap en bovendien moet het toch veran deren, want het moderne verkeer met auto's tot 10,000 K.G. toe, is voor de beslaande wegen on houdbaar. Dhr. Buijze wilde een gedeelte van het verdiende vrijstellen van korting bijv. f3, anders wordt toch fraude en leugen in de hand gewerkt. Het idee van dhr. Koopman heeft zijn volle instem ming. Dhr. Haak vestigde nogmaals de aandacht op het feit, dat de wegen voor de boeren wel vol doen, maar niet voor het verkeer met auto's stroo en aardappelen, met vrachten van 7 tot 8000 K.Gi (Toch ook een landbouwbelang 'i Corr.) Dhr. Wisse noemde dit een klaar bewijs, dat de wegen moe ten veranderen, die auto's zijn de geest van den tijd. De voorz. meende dat de bin nenwegen niet noodig zijn voor het moderne verkeer. „Ja, omdat de hoofdwegen zoo erbarmelijk slecht zijn", zei dhr. Wisse. De voorz. en dhr. Haak bleven persisteeren bij hun meening, dat de boeren voldoende voor hun wegen hebben gezorgd en niet gedwongen mogen worden nog meer te doen en dat Z. VI. bij Holland wordt achtergesteld. Dit noopte dhr. Koopman van de Zeeuwsch-Vlamingen een 4- tal zeer karakteristieke kenmerken naar voren te brengen, nl. le 2 honden op den schoor steenmantel 2e een doos poeders van het Witte Kruis in den zak; 3e een aangeboren haat tegen de waterleiding; en 4e steeds iets meer willen hebben dan anderen. Het verzoek van den Zaam slagschen Besturenbond (het de bat hierover was wel wat ver afgeweken) werd met alg st. voor kennisgeving aangenomen. De voetbalclub „Othene" vroeg gelijken steun als de Z.S.C. op het dorp, die f75 per jaar krijgt. Dhr. Haak meende dat ze die f75 moeten deelen, met het nieuwe begrootingsjaar, terwijl dhr. Maas direct zou willen helpen, wat volgens den voorz. niet meer kon. Tot lid van de commissie be last met het nazien der rekenin gen werd benoemd dhr. C. H. H. Wisse. De voorschotten voor de Bijz. scholen overeenkomstig art. 101 der L. O wet werden vastgesteld als volgt Geref. school te Reuzenhoek f1200, id. op het dorp f1200, id. te Othene f1000, school voor C. V. O. op het dorp f 1350, be taalbaar op 1 Juli en 1 October 1933, telkens de helft. De Hondenbelasting 1933 werd vastgesteld op f461 met 51 eerste en 103 tweede klasse honden. Dhr. Maas wilde de bedragen terug brengen van f5 op f4 en van f2 op f 1 om de rattenvan gers tegemoet te komen. De voorz. meende, dat „Ro dent" zoo goed is, wat dhr. Koopman de opmerking ontlokte, dat dit laatste alleen geldt voor de verkoopers Overigens ging hij accoord met dhr. Maas en wilde bepalen, dat de vastliggende honden iedere dag een halven dag mogen los- loopen, terwijl hij subsidie zou willen geven voor rattenvangers. De h.h. Bakker en Haak wa ren van tegenovergestelde mee ning en wilden de straat van losloopende honden zuiveren. Z. h. s. werd het voorstel aan genomen. Bij een wijziging der begroo ting van het G. E. B. wilde dhr. Maas den prijs met 5 cent per kilo-watt verlagen, wat den voorz. deed opmerken, dat er op het net te Othene dingen gebeu ren, die niet mogen en waardoor de prijs niet kan dalen. Dhr. Wisse wilde hiervan in besloten vergadering nader me- dedeeling doen. Verder werd besloten voor dit jaar een kasgeldleening te sluiten van max. f 10.000 rentende ten hoogste 5 pet. Een nieuwe leges-verordening werd vastgesteld. Voor venters vergunning zal door niet ingezetenen moeten worden betaaldvoor 1 dag f 0,25, voor 1 maand f2,50 en voor 1 jaar f 20. Dit lokt een breedvoerige be spreking uit. De h.h. Koopman, Hamelink en Wisse vonden het bedrag veel te hoog, de bedoe ling moet alleen zijn de verkapte bedelarij te weren. De h.h. Haak, Dees, Buijze ert Bakker gingen acccord met het voorstel van B. en W. teneide de winkeliers tegemoet te komen, Een voorstel-Koopman om die f 20 terug te brenge tot f 7.50 werd met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Voor bewijzen van Nederlander

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2