Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaa 11 deren. .No. 97. DINSDAG 7 MAART 1933 48e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. De witte Bloem. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Bankcrisis. Het groote probleem van den dag na den aanvang der bank- moeilijkheden in Amerika is ge worden, zonder contanten te leven. Voor de rijken alleen waren de restaurants nog betaalbaar, an deren moesten zich er mede vergenoegen hun boterhammen van huis mede te nemen, aange zien de nog aanwezige contanten voor belangrijker dingen benut moesten worden. De bioscopen waren vrijwel leeg evenals alle instellingen, zooals Turksche ba den, schoonheids-instituten, bloe menwinkels etc. Nader schrijft men Het dagelijksche leven in de Amerikaansche Bondsstaten, waar beursvacantie moest worden in gevoerd, in het bijzonder in den staat Michigan, herinnert aan den tijd van den wereldoorlog. Alle zaken, die tot dusver steeds nog op crediet geleverd hebben, ver- koopen thans hun goederen alleen nog tegen contante betaling. Huisvrouwen, die geen geld be zitten, zijn op den ruilhandel met vrienden en kennissen aan gewezen. Kaartspelen worden niet om geld, doch om conserven, aard appelen, ham en eieren gespeeld. Daar de meeste menschen niet in staat zijn de contante beta lingen te verrichten, welke bij opneming in een ziekenhuis noo- dig zijn, worden op het oogen- blik in tegenstelling met voorheen, de meeste kinderen thuis geboren. Vele artsen verrichten hun werk uitsluitend in ruil voor maaltijden en betaling in natura. Verschillende Kamers van Koop handel en andere groote handels ondernemingen hebben noodgeld uitgegeven. Vele bewoners der grensstaten hebben reeds eenige weken geleden aan de andere zijde van de grens der Vereenigde Staten, in Canada en Mexico, bankrekeningen geopend, waar de Amerikaansche dollar thans een hoogere waarde heeft. Vele sta ten en gemeenten betalen hun beambten tijdens deze periode, dat de banken gesloten zijn, met oninbare cheques. Gedurende de twee laatste dagen zijn millioenen dollars naar Canada overgebracht, waar zij a deposito worden geplaatst tot dekking van cheques in afwach ting van het herstel van het nor male bankverkeer in de Ver eenigde Staten. Bij Windsor worden Ameri kaansche effecten over dé grens gebracht in wagens met gewa pende bewaking of onder gewa pend geleide. Amerikaansche toeristen te Rome worden mede getroffen door de bankmoeilijkheden in hun vaderland, aangezien de ver zilvering van cheques geweigerd werd, in verband met het feit, dat de Italiaansche bankiers, uit vrees, dat de bankholiday ook zal worden toegepast op staat en stad New York, zeer voor zichtig zijn. Als „tijdelijke" maatregel voert Amerika geen goud meer uit en laat noodgeld drukken. De bank crisis heeft thans zeer ernstige vormen aangenomen. Voor het geheele land is boven dien een beursvacantie tot Don derdag a s. afgekondigd. Het omzetten van deposito's in goud voor buitenlandsche reke ning is verboden. De ramp in Japan. Het aantal personen dat bij de aardbevingsramp in Japan om het leven is gekomen, is op 591 ge steld, terwijl nog 600 personen worden vermist. Ongeveer 8000 huizen en 500 visschersschepen zijn verwoest. Brandweer, politie en militairen verrichten de opruimingswerk zaamheden. Alle telefoon- en telegraaflijnen zijn vernield. Te Tokio zijn Vrijdagochtend nog lichte aardschokken waarge nomen. Het gebied van de ramp wordt door een groote troepenmacht bewaakt. De aardbeving is ook op de Uw naam achter den cotillon doorhalen, zooals u bevolen hebt DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Philippijnen waargenomen. Te Manilla trilden zelfs zware uit gewapend beton geconstruceerde gebouwen op hun grondvesten Groote schade is aangericht in de districten Fikushima, Miyaji, Chiba en Iwate. De Japansche regeering heeft terstond van het marinestation Ominato kruisers uitgezonden om hulp te verleenen. Ook een aan tal torpedojagers heeft opdracht gekregen zich gereed te houden om verband- en levensmiddelen naar het aardbevingsgebied te brengen. Volgens een officiéél bericht zijn bij de ramp 1535 personen om het leven gekomen, 948 per sonen worden vermist en 338 zijn gewond. Men vreest, dat het totaal aantal slachtoffers tot 3000 zal stijgen. De Üuitscke verkiezingen. De verkiezingsdag in Duitsch- land, die in de heele wereld met de grootste spanning tegemoet werd gezien, is rustig en in goede orde verloopen. Het aantal kie zers, dat was opgekomen, sloeg alle records sedert het bestaan van het Duitsche Rijk, en bedroeg 39 317.000, of 88 pet. van het totaal aantal stemgerechtigden. De Nationaal-Socialisten behaal den een enorme overwinning en verwierven 44 pet. van het totaal aantal stemmen, of 288 van de 647 zetels. Het strijdfront zwart- wit-rood (de partij van Von Papen, Hugenberg en de Stalen Helm) ging iets achteruit en verwierf 8 pet. van de stemmen en 53 zetels. De huidige regee ring, bestaande uit Nationaal- Socialisten en zwart-wit-rood, beschikt dus thans over de ab solute meerderheid; zij heeft 341 van de 646 zetels. Wat de andere partijen betreft, zij verloren alle percentsgewijze, doch alleen de communisten boeken groote verliezen. Hun aantal zetels viel terug van 100 op 81, en hun percentage van 17 op 12,6; zij verloren bijna Vb van hun aanhang. Dit is dus een ander succes voor Hitier; Bevind van verontwaardiging ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar uiterlijk het zal hem stijven in zijn scherpe maatregelen tegen de commu nisten. De sociaal-democraten verlo ren enkele procenten en één zetel, men mag echter op het aantal zetels niet afgaan, daar de nieuwe Rijksdag belangrijk groo- ter is dan de vorige. Ook het Centrum en de Reiersche Volks partij gingen percentsgewijze iets achteruit, hun verliezen zijn echter niet van beteekenis. De Duitsche Volkspartij daarentegen verloor zeer aanzienlijk en heeft nog maar 8 zetels de Staatspartij won dank zij de Iijstverbin- ding met de socialisten 3 zetels en heeft er thans 5. De uitslag luidt Nat. socialisten 288 zetels. Soc. democraten 120 Communisten 81 Centrum 73 Zwart wit rood 53 Beiersche Volkspartij 19 Duitsche 8 Staatspartij 5 In totaal hebben in den nieuwen Rijksdag 647 afgevaardigden zit ting, tegen 584 in de vorige. Eveneens werd de Pruisische Landdag herkozen. Ook hier be haalde de regeering de absolute meerderheid, doch in Pruisen was de winst der nat. socialisten iets kleiner, terwijl het strijdfront zwart-wit-rood won. De nation, socialisten kregen 43,2, zwart- wit-rood bijna 9 pet. van het totaal aantal stemmen. Vergeleken met de vorige sa menstelling wonnen hier de com munisten en verloren de sociaal democraten aanzienlijk, doch na 23 April toen de vorige Prui sische Landdag werd gekozen hadden de communisten zeer veel aanhangers gewonnen. De nieuwe Landdag telt 472 zetels, de vorige telde er 423. De regeeiing heeft 254 van de 472 zetels. Bij het strijdfront zwart-wit- rood zijn inbegrepen de Duitsch- Nationalisten, de Thüringsche Landbond, de Economische Partij en de Württembergsche Boeren partij alleen de laatste partij droeg een zetel bij. Op de lijst der Duitsche Volkspartij zijn on dergebracht de Christelijk-Soci- alen, de Duitsche Boerenpartij en de Hannoveranen. Uit de cijfers kan nu worden geconcludeerd, dat Hitier alleen geen meerderheid heeft gekregen. De Rijksdag zal 648 leden tellen. Meerderheid325. Hitier kreeg er 288, dat is bijna 44 pCt. Niet temin een geweldige winsthij kwam 92 zetels boven de laatete en 58 boven de vóórlaatste ver kiezing. Tellen wij echter bijzijn cijfer óp, dat van de bondgenoo- ten, die thans met hem het kabi net vorme", dan is de meerder heid er natuurlijk ruimschoots. Tweede hoofdfeit: de revolu tionaire en halfrevolutionaire par tijen zijn niet vernietigd Wèl ver loren de communisten 19 zetels, maar de socialisten verloren er slechts één, dit is voor laatsge- noemden in de huidige omstan digheden zeker een hoogst be vredigend resultaat. Maar deze beide partijen zijn haar gezamen lijke meerderheid boven Hitier kwijt. In den vorigen Rijksdag hadden ze samen 221 zeiels en Hitier 196; thans hebben ze sa men 201 zetels en Hitier 288. Dit is zonder eenigen twijfel voor de nationaal-socialisten een groote voldoening. Er ligt in den uitslag een rechtvaardiging voor het aanblij ven van het tegenwoordige ka binet. De partijen, die er deel van uitmaken, hebben een flinke meerderheid. Wij moeten nu verder de ont wikkeling der gebeurtenissen af wachten, maar we spreken de hoop uit, dat de Duitsche Regee ring en haar oppositie daarbij den vreedzamen weg zullen be wandelen en naar vreedzame middelen zullen grijpen. Het Duitsche volk is nu al jarenlang zoo zwaar beproefd op allerlei gebied, dat het er nu toch wer kelijk wel recht op heeft, eenigs- zins tot rust te komen. Hitier wil de communisten vernietigen, zoo is in alle toonaarden getuigd. Maar wanneer men ziet dat er W*Hlt vervolgd, AXELSCHEH COURANT. (Dciitsche vertaling). 38» Graaf Raven glimlachte en speelde nonchalant met het ruikertje in zijn knoopsgat. Eh, èh dat is 't juist, mijn waarde heer. Mijn nichtje weet maar al te goed, dat zij u in overijling een dans heeft toegezegd, die nu ja, dien zij liever met een ander zou dansen. Met een hatelijk lachje klep perde hij zijn hakken tegen elkander. Doodsbleek stond Theobald tegen over hem, zfjn borst hijgde naar adem. En wat wenscht u dan van mij, graaf Raven Zijn stem kloRk ijskoud en zijn trekken schenen van steen. Dit maakte Hasso eenigsains zenuwachtig. Mon Dieu, begrijp het dan toch. Moet u dan alles haarfijn uitgelegd worden Mijn nichtje vraagt dien dans terug begrijpt u. Heeft freule Von Rotterswyl u Zélve met die boodschap belast Theobald verroerde aich niet. Alleen zijn oogen vlamden van opgewonden heid. Raven slingerde de viooltjes met bestudeerde nonchalance uit het open venster en haalde met een kwetsenden blik op Gerrald de schouders op schijnt moeilijk te overtuigen te zijn, mijnheer. Mij dunkt, dat het coo moeilijk niet is te begrijpen. Sou vent femme varie, zegt de Fransch- «tan, Dat moeat u toch wel het beste weten u komt immers regelrecht uit Frankrijk Gerrald wierp hem een blik van onuitsprekelijke verachting toe. Wil freule Von Rotterswyl mis schien liever met u dansen vroeg hij met bitteren spot. Maar neen, dacht hij, dat kon niet, zoo iets zou Marie hem niet aandoen. Hij hoorde Hasso's verwaand,Ja zeker!" niet. „Volg mij, graaf Von Raven", zeide hij kortaf, het spijt mij u te moeten bekennen, dat ik van de waarheid van uw gezegde eerst door de bevestiging der freule overtuigd zal zijn I" Hij liep hem door de zaal vooruit. Hasso beet zich op de lippen en volgde, terwijl hij ontevreden mom pelde: „Beaucoup de bruit pour une ommelette 1" Marie stond in levendig gesprek met een bejaarden kolonel dicht bij het orkest, dat achter bloemen en groen verscholen was. Gerrald naderde met een afgemeten buiging. Zijn voorhoofd was bewolkt en ernstig, de blik, dien hij op het bevallige gelaat van het jonge meisje wierp, was bijna somber. Duid 't mij niet ten kwade, dat ik u in uw gesprek stoor, freule I Graaf Von Raven deelde mij zooeven iets mede en naar aanleiding daarvan kom ik u mijn balboekje brengen. Met een vragenden blik wendde Marie zich tot Theobald. De kolonel had zich inmiddels bescheiden ver wijderd. Uw balboekje? herhaalde zij hoofdschuddend. Wat moet ik daar mede doen Hij sprak bedaard, doch zijn oogen verrieden wat er in hem omging. Mijn naam doorhalen? Wilt u dan niet met mij dansen Zij zag hem ontsteld aan. Mijn God, wat is er dan gebeurd Neen, die lippen konden niet liegen. Een donkere gloed overtoog zijn voorhoofd. Dus hebt u graaf Von Raven niet gezonden Zij verbleekte en wendde zich tot haar neef, die met de grootste onver schilligheid met een dennetakje speelde. Hasso! zeide zij op strengen toon, hier schijnt een misverstand te heerschen. Wees zoo goed het mij op te helderen I Maar lieve nicht I zeide hij la chende, je zet een gezicht, alsof je tien arme zondairs tegelijk wilt ver- doemer. Hoe kan er van zoo'n ba gatel zooveel beweging gemaakt worden Hij wendde zich half om, want hij bemerkte zijn Frankforter blondine, die hem in 't voorbijdansen een smach- tenden blik toewierp. Marie zag Theobald in de grootste verlegenheid aan. Ik bfg'ijp er niets van... Wat moet dit alles beteekenen, mijnheer Gerrald Ik zie, dat hier een vergissing in het spel moet zijn, zeide Theobald, met een van vreugde stralend gi laat. Graaf Von Raven vorderde van mij in uw naam den cotillon terug, dien u mij in overijling hadt beloofd. Dit is echter niet het geval geweest en hebt u uwen neef niet tot mij gezonden 1 Goede Hemel 1Daar weet ik niets van) wendde zij zich tot haar neef. Hoe komt u er toe zulk een verwarring te stichten Hoe hebt gij u kunnen verstouten in mijn naam iets te verzoeken, waartoe ik u niet het recht heb gegeven Hasso wierp het hoofd in den nek en mat Gerrald met een beleedigenden. trotschen blik. Omdat ik wel kon begrijpen, Marie, dat ja liever met graaf Vor. Raven, dan met den molenaar Gerrald zoudt dansen, en Genoeg, mijnheer I viel Theobald hem ziedend van drift in de rede- Sta mij toe, u het antwoord hierop onder vier oogen te geven IPlotseling veranderde hij van toon en wendde zich tot Marie. Tot straks, zeide hij zacht... Den cotillon sta ik niet af. Onder vier oogen Dat is zoo veel als een uitdaging! zeide Raven, hem in den weg tredend. Zijn fatterig gelaat scheen nog onbeteekenender dan ander?. Een duel Ah ailer- charmantshahaha 1Hoor je wel, nichtje, terwille van jou zet ik zelfs mijn leven op het sgel I En weder lachte hij, zoo luid en gedwongen, dat Theobald hem vol verachting toebeet„Ik kon niet den ken, dat u de onkieschheid zóó ver zoudt drijven om zulk een onderwerp in het gezelschap van dames te be spreken." Toen keerde hij hem den rug toe. Om 's HemelswilMijnheer Gerrald I smeekte Marie doodsbleek, u zult de zaak toch niet zoo ernstig op nemen P O zeg mij, dat u niet zult duelieeren I Met gevouwen handen trad zij naar hem toe en zag hem angstig aan. Theobald I fluisterde zij, alleen voor hem hoorbaar. Theobald 1 Spreek er toch niet verder over, Marie I Het is om te lachenriep Hasso met schelle stem uit. Hij wierp het hoofd in den nek, draaide zich onverschillig om en liep naar den nevensalon. Hij had immers zooveel zoogenaamde vrienden, die „op zijn zak liepen" en voor 'n paar banknoten graag dat zaakje voor hem zouden opknappen. Hst geld regeert de wereld, daarmede troostte hij zich. Theobald zag Marie ernstig in het bezorgd gelaat. Hq geleidde haar naar een divan en nam aan haarzijde plaats. Zou je in ernst van m'j verlan gen, dat ik de beleedigingen van dien kwajongen ongestraft liet. Ik ben het aan mijn uniform verschuldigd zelfs geen stofje op haar glans te dulden. Jij noemt hem een kwajongen en toch wil ,e met hem een eerezaak vereffenen 0 neen, dat duld ik niet I riep zij buiten zichzelve uit. Ik kan niet gedoogen, dat ge je leven weer in gevaar stelt, nu het als door een wonder in het oorlogsgevaar gespaard is gebleven. Beloof mij den vrede te bewaren het denkbeeld, dat ik de aanleiding ben tot dezen hellloozen twist, is mij onverdraaglijk. Tranen glinsterden in haar oogen innige teederheid sprak uit haar stem, Glimlachend zocht hij haar gerust te stellen. Hij moet mij zijne verontschuldi* ging aanbieden, zeide hg, En, voor zooverre ik hem meen te kunnen be- oordeelen, ben ik overtuigd, dat hij het doen zal,

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1