„VOLKSONDERWIJS. AANJESIÏDING. Woonhuis en een Winkelhuis ristenjKe Harmonieyereenigiug „Hosanna" te Axel. UITVOERING L. Mangold - Kerkdreef. BENZINEPOMP A. P. C. Aanbevelend. Als Boven. A. VAN MAALE, Walstraat C 12, Axel. Ruwe Handen Coiicurreerende prijs. KWARTJES WEEK!! Een honderd vijf en twintig galden, 4 flesschen wijn en 100 sigaren, Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Verbod plakken van aanplakbiljetten. Herdenking Eeuwfeest Oranje. Ad verten tien. AFDEEL1NG AXEL. Het bouwen van een op DONDERDAG 9 MAART 1933 (Biddag), Aanvang half zeven. Crisistijden Crisisprijzen Bewaar goed Uw bonnen en sigarenzakjes voor de Groote Crisis-Reclame 1933! Ruwe Huid-Schrale Lippen ko9D6 voormalige ruiter-ofTcipr von Papen, completeert op het oogenblik het driemanschap, dat het lot van het DuiLche ryk be- Btiert. Hitiervon Papen—Hu- genberg, een vreemdsoortige po litieke combinatie, geboren uit den drang der omstandigheden, waardoor het Duitsche 7olk wordt voortgejaagd Daar een nog onbe kende bestemming. Na deze uitweiding, keeren we terug naar het punt van uitgang. Toen dr. Brüning nog rijkskan selier was het schijnt heel, heel lang geleden werd. ter gelegenheid van een komenden stembusstrijd, op deze plaats de billijkheid aangevochten van den maatregel om het propaganda middel, geboden door de radio, geheel te reserveeren voor de toenmalige bewindslieden, deen der woordvoerders van de oppo sitie kreeg ook maar de minste gelegenheid zyu opvattingen voor de microfoon kenbaar te maken ot te verdedigen tegenover de kiezers. Wat toen als een onbil lijke bejegening werd gevoeld ook door degenen, die naastig het vormen en weergeven van een objectief oordeel nastreven, verzinkt in het Diet bij hetgeen de verkiezingsveldtochr, deze week ingezet, te aanschouwen geeft. Hierbij toch wordt een on derdrukkingssysteem jegens an dersdenkenden gevolgd als in een parlementair geregeerd land on denkbaar is. Daardoor wordt aan de op 5 Maart te houden ver kiezingen alle beteekenis bij voor baat ontDomen. Door den natio- naal-socialistisehen leider wordt trouwens onomwonden erkend, dat hy aan deze stembusstrijd niet de minste waarde hecht. Het eenige devies, dat opgeld doet, is: „Wij hebben de macht en zullen die houden, hoe dan ook". Waarom dan deze verkiezings strijd gevoerd wordt Het ant woord ligt voor de hand Hitier en de zijnen hopen nog altijd een volstrekte meerderheid te ver krijgen, opdat de positie der na- tionaal-socialisten volstrekt on aantastbaar zal worden ook uit grondwettelijk oogpunt. Er is echter geen enkele aanwijzing, dat die hoop zal worden vervuld, eerder het tegendeel. Niettemin willen de Hitlerianen de proef op de som hebben en trachten ze met alle geweld (inderdaad, met geweld) hun kansen zooveel mogelijk te vergrooten. Worden ze teleurgesteld geen nood. Dan zal het „Derde Rijk" worden gegrondvest op de kracht en de energie, maar ook op de wapeus en den strijdlust der bruinhem- den tot verheerlijking van den leider. Zoo ODgeveer wordt het openlik gezegd en zoo zal het ook worden gedaan, zelfs ten koste van een burgeroorlog. Aldus teekent zich de naaste toekomst onzer Oosterburen in hoogst sombere contouren af. Rerolntiepogingen. Maandagavond tegen negen uur is in het gebouw van den Rijksdag te Berlijn brand ont staan, welke spoedig zulk een omvang aannam, dat de brand weer met al het beschikbare materiaal uitrukte. De vlammen sloegen op vier plaatsen tegelijk uit, zoodat aan stonds aan brandstichting werd gedacht. Een groot aantal poli tiemannen zette het terrein rond het Rijksdaggebouw in grooten omtrek af. Duizenden kyklus- tigen waren samengestroomd. De geheele Bsrlijnsche brand weer werd gert quireerd om bet vuur te bestryden. Het verluidt, dat er in het geheel vijf plaat sen zyD, waar de brand is uit gebroken. Het staat vast, dat sprake is van brandstichting. Even na tien uur stond de zaal voor plenaire zittingen, zoomede de vroegere keizerlijke loge, in brand. Naar gemeld wordt is de als Vermoedelijke dader van de brandstichting aangehouden man de Nederlander Marinus van der Lubbe, geboren te Leiden van beroep metselaar. H(j was voornemens naar Rusland te gaan. Sindsdien werd in zyn geboortestad, waar hij als com munist bekend stond, niets meer van hem vernomen. Hy legde een volledige be kentenis af en gaf als motief voor zyn daad op, dat hy wraak wilde nemen op het internatio nale kapitalisme. Aan een officieels mededeeling van den Pruisischen persdienst ontleenen wij Deze brandstichting is de tot nog toe ODgehoordste terreur van het communisme in Duitschland. Onder de honderden kilogram men opruimingsmateriaal, die de politie bij de huiszoeking in het Karl Liebknechthuis heeft ont dekt, bevonden zich aanwyziD- gen van een communistische ter reur naar bolsjewistisch ontwerp. Volgens deze aanwijzingen moesten regeeringsgebou weu, kasteelen, musea en belangryke bedryven in brand worden ge stoken. Voorts waren aanwijzingen ge geven om by onlusten botsingen vóór de terreurgroepen vrouwen en kinderen te laten loopen en zoo mogelijk zelfs politie-beamb ten. Door het vinden van dit ma teriaal is de systematische uit voering der bolsjewistische revo lutie voorkomen. Niettemin zou deze brand het sein tot den bloe- digen opstand en burgeroorlog zijn. Reeds voor Dinsdagmorgen 4 uur waren in Berlyn groote plun deringen op touw gezet. Woensdag zyn 80 personen ge arresteerd. Onder hen bevinden zich tal van communistische af gevaardigden. De arrestaties duren voort De communist M. v. d. Lubbe is afkomstig uit een fatsoenlijk, burger gezin. Zijn vader is eeD gt Öerd bollenbandelaar in Oegst- geest, die allerminst communis tische neigingen heeft. In Leiden is van der Lubbe meerdere malen door de politie gearresteerd, wegens communis tische propaganda. Hoog de objectieve reportage Axel, Maart '33. Mijnheer de Redacteur! Mij van geen kwaad bewust zijnde, werden mij van bevriende zijde enkele nummers van de Terneuzensche Crt. vertoond, waardoor ik al gauw be merkte, dat de inhoud van mijn ver slag inzake den wedstrijd Terneuzen— Hero niet in de kaart bleek te zijn van enkele onder voetbal-hoogspan ning verkeerende personen zooals de sportredactie Tern. Crt en de heer X, die zich haast om in de Tern. Crt. de mededeeling te doen, dat hij dit soort journalistiek afkeurt (is dan alleen bombast-journalistiek goed te keuren en maakt tegenover .Ter- neuzen" een beau geste door te ver klaren, dat hij er mede sympathiseert en dat „Axel" in „Terneuzen" zijn meerdere ziet alsof iemand uit mijn bericht superioriteitspretenties van „Axel" t.o.v. „Terneuzen' zou kunnen lezen I Maar ter zake. De grootste grief van de sportre dactie is natuurlijk wel, dat ik geen lofrede op Terneuzen heb gehouden, leder toeschouwer zal zich herinneren, hoe de Hero-menschen de grootste moeite hadden om op de been te blijven. Ik heb verscheidene malen gezien, dat b.v. de Hero-backs met de hand steunende in de modder de Terneuzen-aanvallen trachtten te on derbreken, terwijl de rood-zwarten in de meeste gevallen slechts vielen ten gevolge van botsingen en sommigen er bijna geen last hadden. Maar daarom kan er van in grootschen vorm wezen m.i. nog geen sprake zijn. Dat alles pleit voor „zich beter kun nen aanpassen aan de terreinomstan digheden Onder zoo'n modder- slachting heeft het spelpeil van elk elftal te lijden ^.v. Ajax—Haarlem 19-2-'331), maar, en dat handhaaf ik, van Terneuzen veel en veel minder dan van Hero De sportredacteur verbeeldt zich hopelijk toch niet dat bij een normaal terrein een 10—-2 score bereikt zou zijn? Voor een opsom ming van de prestaties der spelers individueel Is te weinig plaatsruimte, dat doet men alleen van le klasse» teami, Tenslotte „curiositeitshal ve" nog enkele mededeelingen. Het publiek langs de lijnen vond het doorgaan van den wedstrijd ons voor een goede interpretatie van het sportivi- teitsbegrip een raadsel goed, zoo moeten we ze juist hebben zei men. Enkele weken voor de ontmoeting Terneuzen II—Axel zeiden vele Ter neuzen supporters„O, als 't veld dan modderig ligt, dan komt het wel goed. Verder commentaar hierover is boter aan de galg gesmeerd. ik kom, geachte sportredactie, vri; regelmatig Terneuzen I bezoeken en sympathiseer er mee, langs de lijnen kijk ik net als U, door een rood zwarten bril. Maar de krant vraagt geen heetgebakerdheid, maar objec tief zijn. Daar is de zaak meer mede gediend, dan met tendenzieuse bom bast-reportage. Met dank voor de plaatsing, „REPORTER". Gedurende de maand Febr. 1933 Axel. Huwelijks-aangiften. 4. Alojzy Mirt, 27 j. en Elly Martba Kaiser, 19 j. Huwelijks-voltr. 9. Johannis Schouwenaar, 64 j wedn. (van Oudelande) en Cornelia Florns, 60 jgescheiden van echt. 16. Florent Joseph L:ppens, 25 j. en Romania Maria van de Casteel, 23 j. Alojzy Mirt, 27 j. en Elly Martha Kaiser, 19 j. Geboren. 2, Fabio Benvenuto Maria, z. van Guiseppe Felisi en Pierina Rizzi. 5. Elisabeth Maria, d. van Pieter Joseph Voorbraak en Maria Celina Hsyette. 6. Frar gois Abraham, z. van Andries Dieleman en Maria Pieternella de Pooter. 7. Dirk Jan, z. vbd Jan Faas en Johanna Catbarina Si mons. 8. Agnes Emmi, d. van René Hemelsoet en Gabriëlla Margarietha van de Vijver. 9. Jbd, z. van Pieter de Feyter en Pieternella Boer. 11. Ebrina Maria Johanna, d. van Jaspert Opponeer en Maria Ebrina van Doorn. 12. Hilda Maria, d. van Achilles Ludovicns van Craenen- broeck en Magdalena Maria Sara vao Hulle. Martinus Jacob, z. van Frargois Jacobus Jansen en Cornelia Geertruida Goosscd. Jo hannes, z. van Martinus Cornelis Lansen en Jacomyotje van Belle 15. Abraham Pieter, z. van Jan HameliDk en Krina DielemaD 16. Elisabeth, d. van Jacobus Schieman en Jacomina de Koeijer. 20. Maria Adrians, d. van Joztas Karei Schoonakker en JobanDa Buijze. 22. Johannes Lambertus, z van Jakob Gerrit Deurwaarder en Neeltje Naeije (beiden van Dordrecht). 26. Pieter, z. van Adriaan Frar gois Haak en Jo hanna Koekkoek. 28 Cornelis, z. van Reinier Seheele en Wil- helmina Christina van de Volde. Overleden. 11. Marinus den Engelsman, 59 jechtg. van Dingena Zegers. 13 Hypolitu» Augustus van den Abeele, 51 j., z. van Constantinus en Coleta de Meij. 17. Wilfridus Petrus Marcus, 4 m., z. vbd Johannes Francscus en Anna Maria van den Enden. 23. Anna Goossod, 90 j., wed. van Levinus Jacobus van de Velde. Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen in herinnering bet verbod, genoemd in artikel 47, le en 2e alinea der Algemeene Politieverordening, luidende „Het is verboden een aanplak „biljet, drukwerk of geschrift „elders dan op eigen of daartoe „door den eigenaar of den ge bruiker beschikbaar gestelde „panden aan te plakken „of te bevestigen." „Het is aan andere dan daartoe „bevoegde personen verbo nden op een Gemeente nbord of op een open- „baar gebouw, een aan plakbiljet, drukwerk of ge schrift aan te plakken „of ie bevestigen." Op overtreding van dit artikel zal nauwlettend worden toegezien. Axel, den 1 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester van AXEL roept de Ingezetenen op tot eene vergadering op MAANDAG, den 6 MAART 1933 des nanrddags 7'/s uur ten RAADHU1ZE, tot vorming van een Comité voor de herdenking van den 400sten Geboortedag van PRINS WILLEM VAN ORANJE. AXEL, den 1 Maa^t 1933. De Burgemeester van AXEL BLOK. Burgemeester en Wet- ders van AXEL, doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 22 November 1932 is vast gesteld de volgende verordening VERORDENING op de heffing van opcenten op de pcrsoneele belasting In de gemeente Axel. Artikel 1. Er zullen jaarlijks, met ingang van het belastingjaar 1933 ten behoeve dezer gemeente, op de hoofdsom der personeele belas ting worden geheven honderd tien opcenten. Art. 2. De invordering geschiedt over eenkomstig de verordening van 5 Augustus 1930. Art. 3. Deze verordening wordt herzien zoodra wordt vastgesteld of ge wijzigd een gemeenteverordening als bedoeld in de artikelen 5 en 31 duodecies der wet op de per soneele belasting 1896. Art. 4. De thans geldende verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele be lasting wordt met 1 Januari 1933 ingetrokken. Zij blijft van kracht ten aanzien van belastingjaren, welke vóór dien datum zijn geëindigd. Vastgesteld door den gemeente raad van Axel den 22 Nov. 1932. (get.) BLOK, Burgemeester, (get.) MARIS, Secretaris. Zijnde aan deze verordening goedkeuring verleend bij Konink lijk Besluit van 9 Februari 1933 no. 88. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 2 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BLOK, Burgemeester. MARIS, Secretaiis. Voor de zeer vele blijken van belang stelling op 1 Maart bij mijn 50- jarig jubileum als bediende bij de firma D. J. Oggel alhier ont vangen, betuig ik allen mfln harteiyken dank. Axel.A. ROTTIER, De Vereeniging van Bouwvakpatroons te Axel maakt bekend, dat zij voort aan de rekeningen per half jaar aan hare clientèle zal doen toekomen. Verder deelt zij ook mede, dat de uurloonen met ingang van 1 Maart wederom met 7% zijn verlaagd. HET BESTUUR. Den Ouders, die voornemens zijn hunne kinderen naar de Openbare Lagere School te zen den, wordt bij dezen onder de aandacht gebracht, dat de zeer waarschijnlijke datum van toe lating dit jaar gesteld zal worden op 1 Mei e k. (zulks behoudens goedkeuring van den Gemeente raad.) In dat geval kunnen dus toe gelaten worden de kinderen die vóór 1 Augustus a s. den leeftijd van zes jaar hebben bereikt. Ouders, zendt Uwe kinderen naar de Openbare School, de School voor Allen HET BESTUUR. Ondergeteekende, zal op tfpij- dag 10 Maart a 8., namens den Heer M. W. VISSCHER te Axel, trachten aan te besteden aan de Wilhelminastraat te Axel, in massa of in 3'perceelen. le perc.Metselwerk. 2e Timmer- en ijzerwerk. 3e Lood- en zinkwerk. Bestek en teekeningen te ver krijgen f3.85 (restitutie fl.— J. W. VERCOUTEREN, Bouwkundige, Prins Hendrikstraat 2, Axel. Directeur D. O. BRAKMAN. afgewisseld met enkele Orgelsolonummers in de Gereformeerde Kerk te AXEL. Programma's, tevens bewijs van toegang, A f0 30 ver krijgbaar bij de heeren C. SMIES Dieleman, Kerkdreef, J. C. VAN LU1JK—Wisse, Stationsstraat en Boekhandel 1. J. BRAKMAN. HOOFDPRIJS: (30) De volledige prijzenlijst wordt binnenkort bekend gemaakt.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3