Man en vrouw zijn één 13ij Pij» 4" Landbouw. Gemengd Nieuws. tfuitenland. veel beter kan beoordeelen vrij uitgaat. Wat is het ergerlijke van de houding van Cramer en de S.D. A.P. Wat is het treurige? Alles wat van overheidswege gedaan is, wordt door hen afge keurd, zelfs de schuld van het gebeurde wordt door hen aan de Overheid gegeven. AAaar dat zijzelf door hun voortdurend ge- hits tegen elke bezoldigingverla ging, hoe onvermijdelijk die ook was, door hun anti-militairisme, door hun gezag- en dicipline ondermijnende propaganda, door hun vergiftigen van den aether met averechtsche voorstellingen enz. enz. het kwaad zoo niet hebben gesticht, dan toch tot een gevaarlijk gebleken hoogte heb ben weten op te voeren dat zij zelf daardoor minstens een groot deel van de schuld dragendat zijzelf het dus zijn, die hier wel licht onschuldige slachtoffers hebben gemaakt, daarover geen woord. Het is een veel gemakkelijker en ook dankbaar der taak de rol op zich te ne men van verdediger van ver drukten dan die van aanklager van zichzelf. Geschorst. De kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom, de luitenants ter zee le klasse C. Meyer en W. F. J. Fels zijn met ingang van 24 Februari j.l. in hun betrekkingen geschorst op grond van het eerste lid van art. 17 van het reglement op den rechtstoestand der mili tairen bij de zeemacht (Ned. Staatsblad 1931 No. 377.) in hun lof over „Zij"-crême. Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20—75 cent. Aardappelhandel. Naar we vernemen, worden al hier ernstige pogingen aangewend om bij den Minister aan te drin gen om verbetering van den toe stand in den aardappelhandel. Reeds is een conferentie gehou den door de heeren P. van Ben- degem, Plv Voet en Van Wijck als afgevaardigden van den Bond met den heer C. Stevens, Rijks- landbouwconsulent en Regeerings- adviseur in crisis zaken te Goes. Steun aan den landbouw. Bij de regeering is op het oogenblik in vergevorderden staat van voorbereiding en dat dezer dagen zal verschijnen, een ontwerp van wet tot steun aan den aardappelteelt. Bsoogd wordt de aanwezige voorraden aard appelmeel te kunnen ruimen. Verder is in voorbereiding de steun voor den veenkolonialen aardappelverbouw, voor den griendoogst 1933. Een ontwerp tot steun aan den vlasbouw beoogt een toeslag van 225, waarvan 100 gld. voor den teler en 125 gld. voor den vlasser, dit alles tot een maxi mum van 6000 H A. Voor de rogge zou een steun gelden van 5 gulden per 100 K G. geleverde boeveelheid. Verder zijn regelingen aanhan gig voor de eenden- en kippen eieren, waarbij niet als vorige jaar één minimumprijs zou gel den, doch verschillende voor ver schillende tijdstippen, terwijl de minimumveilingprijzen gehand haafd b'jjven. Verder zjjn in voorbereiding een algemeete wet, die de re geering de bevoegdheid zal ver- leenen voor dezen steun en cre- dietregelingen en tot eventueel regelend optreden betreflende teeltbeperking. AXEL, 3 Maart 1933. Het was Woensdag 50 jaar geleden, dat de heer A. Rottier bij de grossierderij in kruide nierswaren, enz. van de familie D. J. Oggel alhier in dienst trad. Natuurlijk was hem dien dag vrij gegeven en vonden tal van vrienden, die van hunne belang» stelling wilden doen blijken, hem thuis. Mocht het hem eener- zijds een droevig aandenken geven, dat de heer D. J Oggel Sr. en mevrouw, dit jubileum niet mochten beleven, ander zijds stemde het hem dankbaar nog zooveel jaren in dienst te zijn geweest van degenen, die hij als kinderen in het oude pak huis rond zich heeft zien loopen en die hij nu aan het hoofd ziel van de nog bloeiende en sinds gemoderniseerde zaak. Dat oude pakhuis ja, wat al herinnering brengt het mee. Hoe- velen van de nu vijftigers in onze gemeente hebben daar Rot tier de boodschappen laten af wegen. Hoe handig kon hij de zakjes bij elkaar nijpen en met een touwtje dichtbinden en hoe zorgvuldig denkend hield hij de boekhouding door alles op de leien aan te teekenen. Ja, „het pakhuis" en Rottier waren één en de nieuwbouw moge een verbetering en noodzakelijk ge weest zijn, we durven haast ge- looven, dat Arjaan nóg het liefst van al in z'n oude pakhuis zou staan, ofschoon hij zich spoedig wist aan te passen. We twijfelen niet, of de familie Oggel, die den heer Rottier kwam gelukwenschen met overhandi ging van een enveloppe met in houd, zal de tolk van een groot deel van Axels burgerij zijn ge weest, als zij de hoop uitsprak, dat Rottier nog eenige jaren de klanten zou bedienen, want hij was voor ieder even minzaam en gedienstig. Mede als gevolg van het radio bericht van Vaz Dias kreeg de jubilaris, zeer veel post op dien dag en zelfs de telegrambesteller mocht enkele malen aan zijn deur aankloppen de krasse oude baas had daar oprecht vol doening van en zal voorzeker deze dag dankbaar herdenken. Concordia. Hoofdzakelijk was het ontbre ken van een flink verenigings gebouw oorzaak, dat de harmonie Concordia had afgezien van een speciale muziekuitvoering. Harmoniemuziek binnen de muren van een niet te ruime zaal klinkt schetterend en vooral waar de ff's niet worden ontzien. Toch wilde men de donateurs als contra-beleefdheid in de winter avonden iets bieden en nu had men de tooneelvereeniging Ex celsior bereid gevonden om daarin het hare bij te dragen. Zoowel van de zijde van Concordia als van die der donateurs is dat ge waardeerd, en temeer waar Ex celsior zich zoo flink van zijn taak heeft gekweten, door hier voor iets extra's te geven. Daar niet alle donateurs in een zaal plaats konden vinden, was be sloten tot tweemaal dezelfde uit voering en in twee zalen, nl. resp. bij mej. Wed. Gilijamse en bij dhr. H. P. Dieleman. Beide zalen waren druk bezet. Concordia gaf als inleiding en slot enkele marschen ten gehoore' waarna dhr. A. Pieterse, als voor zitter van Concordia een, woord van welkom tot het publiek en van welverdienden dank aan Ex celsior uitsprak. Ten opzichte van Concordia hoopte hij dat in den aanst. zomer het publiek weer met volle teugen zal kunnen genieten van de zoo populaire concerten op de markt. Excelsior gaf een blijspel voor en na een drama in 3 bedrijven, getiteld „De schaduw van het verleden''. Het was wel gewaagd, om dit drama op te voeren, kort nadat dit hier was gegeven door beroepstooneelisten. Doch we kunnen constateeren, dat dit mee gevallen is. De inhoud is n.l. zóó spannend, dat het gehoor als 't ware aan de lippen hangt en dan vooral, als de hoofdfiguren goed in hun rol zijn, wel een en ander door de vingers wordt gezien, wat men bij een liefheb- berijtooneel trouwens altijd moet doen. Het applaus was hartelijk en welverdiend en zonder op de anderen af te dingen, zal zeker een complimentje voor mej. Joh. Cornelisse hier op z'n plaats zijn, Zij heeft de zware en moeilijke rol voortreffelijk vertolkt. Koopt niet uit vooroordeel of sleur buiteniandsche arti kelen, die Holland beter of goedkooper levert Koopt Ne- derlandsch fabrikaat Dat is de meest doeltreffende werk- loozensteun. Gebruikt geen geïmporteerd waschmiddelHolland levert minstens zoo goed en goedkooper. Vraagt het zelfwerkend waschmiddel 17 Vs cent per pak. Probeert het en oordeelt zelf. (Ingez. Meded.) Lezing over Willem de Zwjjger. Woensdagavond trad hier in „Het Gulden Vlies" voor de Oud heidkundige kring „De Vier Am bachten" op de heer dr. Hans van Werveke, professor aan de hoogeschool te Gent met een rede over Prins Willem van Oranje. De spreker schetste het leven van den Prins in verband met diens staatkundige beteekenis voor Spanje, voor België, voor Nederland en eigenlijk voor geheel Europa, want zijn streven voor vrijheid van geweten, later voor vrijheid van godsdienst en nog later voor het protestantisme is van groote beteekenis geweest voor de geschiedenis dier landen. In zonderheid kwam uit 's Prinsen gevoelig en teer karakter, zijn zielsstrijd, hoe hij moet geleden hebben bij zóóveel tegenstand, zooveel opoffering, zooveel onwil en afvalligheid, zooveel misken ning en ontrouw. Men leze daar toe aandachtig het „Wilhelmus van Nassouwe", waarin zijn ge- heele leven en geschiedenis is opgesloten, zei spr, Opgevoed als een hupsch en hoofsch en ijdei jongeling met alle eigenschappen van een edelman in den waren zin des woords, valt hij veel te vroeg onder de moeilijkste omstandigheden door de hand eens sluipmoorde naars, als een staatsman van in ternationaal formaat, die wist de mogelijkheden te scheppen en tegenstrijdigheden te overbruggen, als niemand anders. Hij kreeg den bijnaam van den Zwijger, maar was een welsprekend re denaar met een onweerstaanbare logica. Opgevoed ais oppervlak kig katholiek werd hij een ge loofsheld en een oprecht calvinist. Hij was de man van de Veree- nigde Zeventien provinciën, of schoon hij voor Zuid-Nederland niet heeft bereiki, wat Nederland aan hem te danken heeft. Evenals prof. Van Werveke slechts de hoofdmomenten kon aanstippen, kunnen ook wij slechts hiervan weer de indruk ken geven, hoe gaarne we ook voor ieder nog eens zouden op- frisschen, wat we in de school banken reeds leerden van den Vader des Vaderlands. De lezing werd slechts matig bezocht. Door de vergadering van Ingelanden van den Autrichenpol der, van den Nieuw Papeschor- polder en van den Coegorspolder is benoemd tot ontvanger-griffier ""van die polders de heer H. Kerck- haert te Westdorpe, terwijl door Ingelanden van den Oud-Pape- schorpolder als ontvanger-griffier werd benoemd de heer G. van Acker te Axel. Deze betrekkingen waren vacant gekomen door het overlijden van den heer R. Kerckhaert. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van den Paulina- polder, J. Bliek te Biervliet; tot gezworene van den Dijckmeester- polder, C. A. Barbé te Philippine. Vrijdagmiddag heeft de heer J. W. Priems, directeur der R H. B. S. te Terneuzen, afscheid ge nomen van de leeraren e de leer lingen wegens zijn benoeming in gelijke functie te Middelburg, met ingang van heden. Zoowel door den scheidenden directeur als door zijn opvolger, den heer ir. Westerhof, werden bij deze gelegenheid hartelijke woorden gespróken. Namens de H.B.S.-club uit de leerlingen werd het woordgevoerd door den heer P. A. Neteson, die daarin uiting gaf van hun spijt dat ze hun directeur zullen moeten missen. Als blijk van waardeering bood hij den heer Priems een teekening in lijst aan, terwijl aan mevrouw Priems bloemen weiden aangeboden. Naar men ons mededeelt, zal aanst. Maandag Ir. M. C. E. Bongaerts te Hulst spreken over een en ander over Nederland- Belgische kanaalplannen. In verband met de aanst. ver kiezingen zal dit onderwerp zeker van actueelen aard zijn, vooral voor deze streek. Bij den Raad van Zaamslag was ingekomen een verzoek van den Bestuurdersbond om instel ling van een steuncommissie, hoo- gere steun en een kerstgave. Na een langdurig debat werd het verzoek voor kennisgeving aan genomen. Nog werd besloten om een leening aan. te gaan van f 10 000 5 pet. Actie voor den R. K. Zeeuw- schen Kamerzetel Men schrijft ons Zaterdag was door het te Hulst opgerichte voorloopig comité van actie voor het behoud van den Zeeuwschen zetel in de Tweede Kamer te Terneuzen een verga dering belegd. Na een geanimeerde bespreking werd besloten een telegram te zenden aan den Paitijraad te Am sterdam bijeen. Daarin werd gewezen op de pijnlijke krenking van het rechtsgevoel der Zeeu wen door de houding der ge combineerde vergadering te Den Bosch en op de fatale gevolgen welke hieruit kunnen voort vloeien. In gelijken geest werd ook getelegrafeerd aan het bestuur van den Rijkskieskring Den Bosch. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen „De Zeeuwen in een gecombi neerde vergadering te Terneuzen bijeen, en besprekende het resul taat der samenwerking van de kieskringen Den Bosch-Mid delburg, geven met diepe teleur stelling, om niet te spreken van verontwaardiging, lucht aan hun gekrenkt rechtsgevoel, die door het niet-veilig stellen van den Z. Kamerzetel in hen zijn opgeroe pen, en vragen hun Bossche broeders, waarmee zij behooren samen te gaan bij het uitbrengen van hun stem op de proefstem- ming op 5 Maart a,s., samen met het Zeeuwsche kiezersvolk, ook hun stem uit te brengen op een candidaat voor Zeeland, die im mers door dezelfde combinatie Den Bosch—Middelburg in de afgeloopen 4 jaar waardig ge keurd werd een verkiesbare plaats in te nemen op de Bos- sche-Zeeuwsche lijst en besluiten deze motie ter kennis te brengen van de Pers." Na sluiting van deze vergade ring werd een tweede vergadering gehouden om te komen tot op richting van een kies-comilé voor de candidatuur van het aftredend Kamerlid Lockefeer. Ook is naar de Maasbode meldt, reeds een kiescomilé op gericht voor den arbeiderscandi- daat E. Kalle. Gevonden. Damesparapluie, bril en sier speld. Adres Magazijn „Nederland", firma Visser. Faillissementen. De arr. rechtbank te Middel burg heeft failliet verklaard J. Verstraete, zich noemende en schrijvende J. C. Verstraete wed. P. B Nel, zonder beroep, wonen de te Boschkapelle. Rechter-com- missaris mr. Th. Portheine. Cura tor mr. B. L. de Rechter, advo caat en procureur te Hulst. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 5 MAART 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zond. 46. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Joh. 6167-68. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk» Nam, 8 Te Vlissingen is Maandagavond omstr eks elf uur brand ontdekt in een teekenkamer van de P. Z E. M. aan de Lampsensstraat. De politie ttok er met de rijwiel- brandspuit op af en beeft met pe'soueel der P. Z. E M. bet vuur gestuit. De oorzaak was dat men een ketel water op een com- loor had geplaatst ea b(j het, weg gaan vergeten had den stroom uit te schakelen. Nadat het water was verdampt is de ketel gaan smelten, in brand ge raakt en deelde bet vuur zich aan andere voorwerpen mede. Ruw voetbal. De.ruw gespeelde voetbalwed strijd tusschen het Amsterdam- sche elftal S. A. V. M en Muiden heett tot gevolg gehad, dat de ruim 20 jarige M die als keeper van het Muider elftal een trap ontving, in de Majellastichting te Bussum overleden is. Het me disch onderzoek heett aangetoond dat ten gevolge van den toege- brachten trap, een der ribben in een nier van den ongelukkige gedrongen is. in hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheu- matische pijnen, Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct Doos 45 ct. Ver krijgbaar bij Uw Drogist. Zondagmiddag heett een agent van politie in Den Haag aangehouden een motorfietsrijder wegens het rijden in een ver boden straat. Hij bleek boven dien geen rij en nummerbewijs en geen wegenbelastingkaart bij zich te hebben. Hij werd, met den duorijder, overgebracht naar het politiebureau, waar hij een naam en een adres te Rotterdam opgaf en de duoryder 'n adres te IJselmonde vermeldde. Voorts verkiaarde de bestuurder, de motoifi-ts ongeveer 2 jaar gele den te Rotterdam te hebben g kocht van iemand wieos naam en adres hij niet meer wist. Al spoedig bleek, dat beiden valscha opgaven van naam en adres hadden gedaan. Tenslotte bekenden ze, dat de motorfiets was gestolen uit een stalling. De bedoeling was geweest, er wat mede te gaan toeren. Sombere toekomst. Toen dr Brüiing nog rijkskan selier waswie kan zich dien tijd eigenlijk nog goed her inneren Het is, alsof er tiental len van jaren liggen tusschen toen en nu, gevolg van de elkaar verdringende opwindende ge beurtenissen in het Duitsche po litieke leven. Toch zijn er nog geen tien maanden verloopei sedert dr. B üuing het vertrou wen van den Rijkspresident in boette en zjjn plaats moest in ruimen voor Freiherr von Papen, wiens „autoritaire" regeering zooveel verbittering wekte in do harten van het Duitsche volk. Tot de meest felle bestrjjders van het regime-von Papen bohoorden de nationaal-socialisten, de vol gelingen van Adolf Hitler, die dood en verderf uitspraken over de leden van het kabinet en al len, die zich daarmee verbonden hadden, met name de Duitsche nationalen en hun leider dr.Bu- genberg. Als de Nazi's de macht zouden hebben veroverd, als Adolf Hitler rijkskanselier zou zijn, dan was voer de politieke tegenstanders een weinig benij denswaardig lot weggelegd, dan zou de groote afrekening plaats hebben. „Het kan verkeeren" heeft Bre- derode geschreven en Diet ten onrechte. Want inmiddels is Adolf Hitler tot rijkskanselier benoemd en ziet: aan zjjn zijde staat als vice-kanselier diezelfde Freiherr von Papen, over wiens hoofd lut tele maanden geleden alle denk bare vervloekingen werden uit gestort. En dr. Hugenberg, die weinig minder te verduren had ia die dagen van weleer dan da

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2