Nieuws Advertentieblad voor Zeeuwseh Vlaanderen No. 96. VRIJDAG 3 MAART 1933 48e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Nationale dag van gebed. FEUILLETON. De witte Bloem. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UiTGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De commandant B. Vlas, van het Leger des Heils, richt zich tot de kerken en de Christenheid in Nederland met een dringenden oproep om te zamen met het Leger des Heils in Nederland den Goeden Vrijdag dit jaar tot een nationalen dag van gebed en verootmoediging te maken. Deze oproep luidt aldus: Ons Vaderland is in nood Er wordt bittere armoede geleden. Er is echter niet alleen maat schappelijke, stoffelijke nood, er is vooral groote geestelijke nood in ons Vaderland. De diepe oorzaak van alle ellende ligt in het feit, dat ons volk meer en meer God verlaat. Duizenden hebben zoogenaamd met God afgerekend en menschen, die God loochenen en onteeren wordt zitting vergund in onze bestuurszete'ls. Ontstellend groot is het aantal kinderen, dat opge voed wordt zonder eenigen gods dienst, ja erger nog, zij leeren God en godsdienst haten. Gods geboden worden overtreden, de Zondag wordt ontheiligd, Gods Woord veronachtzaamd. Daarbij komt een ontzettende verdeeld heid dergenen, die zich Gods kinderen noemen. Kan het ons daarom verwonderen, dat Gods oordeelen ons treffen, dat Hij in ontfermende liefde door tegen spoed ons volk en Vaderland tot Zich terug wenscht te brengen Ik gevoel, dat, wat wij voor alles behooren te doen, iste zamen de handen te vouwen en de knieën te buigen en ons voor onzen God te verootmoedigen, ook voor onze lauwheid, onze zelfzucht, onze wereldsgezindheid, ook voor het gebrek in ons gees telijk leven, waardoor wat wij getuigen en beleven met elkander in strijd is en tezamen te bidden, dat het God moge behagen Zijn Heiligen Geest uit te storten over al Zijn volk en al de pogingen, die aangewend worden in Kerken, Evangelisaties, door de Zending en het Leger des Heils, te willen (Dnitsche vertaling). 37) De ruime feestzaal straalde in een zee van iicht en van het heoge ge welfde plafond af waren groene fes toenen en ranke takken om pilaren en stijlen geslingerd, door zinrijke wapen schilden en symbolen bijeengehouden, waarboven de kleuren van de Duit- sche eenheid wapperden, terwijl tegen de galerij de marmeren borstbeelden van de helden troonden, die in het gedenkboek van den roem hun naam onsterfelijk hadden gemaakt. Het wemelde van uniformen en van gebruinde gezichten, die nog kort ge leden de verschrikkingen van den oorlog hadden aanschouwd en hun oogen thans vergas ten aan het too- neel van het wederzien. Bij den ingang stond een jong hu zarenofficier, die door velen aarge sproken en met belangstellende vragen bestormd werd. Onafgewend was zijn blik op den ingang der zaal gericht. Eindelijk trad lij binnen. Een gloei end rood overtoog zijn gelaat, onbe weeglijk stond hij daar en zag haar in het bekoorlijke gelaat. Ja, zij was het Marie. Spoedig waren de dames omringd. Aarzelend trad hij nader en boog eer biedig voor de generaalsweduwe, die hem de hand toestak en hem m> t op rechte vreugde welkom heette. Theo bald herkende haar nauwelijks, nu was file gestrenge aristocrate een vriende* bekronen met het toebrengen van duizenden, jongen en ouden, tot de gemeente des Heeren. God wil gebeden zijn. Ik doe daarom een ernstig beroep op alle Christenen in Nederland, tot welke Kerk of Organisatie zij ook behooren, om den aanstaanden Goeden Vrijdag te maken tot een Nationalen dag van gebed en verootmoediging. Welke dag is daar beter voor geschikt dan de Goede Vrijdag Als wij denken aan het lijden van onzen geze- genden Heer en Heiland, als wij bedenken, dat dezelfde lippen, die stervend hebben uitgeroepen „Het is volbrachtook hebben gebeden „Vader, Ik wil, dat zij allen één zijn welke plaats is dan beter dan de voet van het Kruis, waar wij ontdekt worden aan onszelven en zien hoe groot onze schuld, maar ook hoe groot Gods ontfermende liefde is? Christenen van Nederland, ver- eenigt u op den Goeden Vrijdag in het gebed om het Kruis Geen uitersten. Uit een brief van den Berlijn- schen correspondent van de N. R. Ct. knippen wij „In de laatste vier weken zijn, als we goed hebben geteld, als gevolg van de politieke onlusten 65 dooden te betreuren geweest, dat zijn vier meer dan bij de vreeselijke ramp van Neunkirchen om het leven kwamen. Van deze 65 dooden waren 15 nationaal- socialisten, 40 marxisten (29 communisten, 11 sociaal-demo craten en rijksbaniermannen), één politie-agent en één veldwachter. In alle gevallen zonder uitzon dering ware volgens de offici- eele lezing de communisten en sociaal-democraten de aanvallers, de nationaal-socialisten handel den slechts in zelfverdediging, maar de verliezen van de aan vallers zijn geregeld driemaal zoo hoog als die van de verde digers. Hoe dat komt is officieel voor zoover mij bekend, nog niet verklaard". Is dat eigenlijk niet een jam- lijke. hartelijke vrouw met een zachten blik van verzoening in de oogen. Hij begroette Verja en trad eindelijk ook naar Marie toe. De gasten ston den dicht om haar heen gedrongen. Banale gesprekken kon hij niet voe ren, maar uit zijn oogen sprak al het gevoel, dat zijn hart thans zoo on stuimig deed kloppen. Mag ik u de eer van een dans verzoeken, freule vroeg hij. Zij zag tot hem op. In de uitdruk king dier onschuldige blauwe oogen lag onwankelbare, trouwe liefde en innige vreugde na doorstanen angst om hem, die aan zoovele gevaren was blootgesteld geweest. Hij verzocht om den eersten en den laatsfen dansdaarna moest hij plaats maken voor andere officieren, die met veel woorden en complimenten om haar balboekje vroegen. Ook Hasso was er bij. Den cotillon al weggeschonken vroeg hij verbaasd. Waarom heb je dien dans niet voor mij opengehouden Omdat je er niet om gevraagd hebt 1 klonk het koitaf terug. Hij sloeg een blik in haar baiboekj-. Qerrald las hijDat zal toch wel Von Qerrald moeten zijn Neen, zeide Marie, nog altijd even kortaf. Mijnheer Gerrald. Ah juist, die geheimzinnige Mo lenprins, op wien alle dames verliefd zijn. Maar met dien koopman zonder rang of titel wil je toch den cotillon niet dansen, Marie Ik heb mijnheer Qerrald den cotillon beloofd en zal dien dus met hem dansen. Heel aardigBen ik daarvoor van Frankfort gekomen Ik dacht, dat 't vanzelf sprak, dat jc den cotillon merlijk staaltje van burgeroorlog De internationale ontwapening wil men afschaffen, maar de eigen geboorte-grond wordt, in politieken strijd, tot een slagveld herschapen, waar eiken dag de dooden vallen. Waarlijk, deze verschrikkelijke feiten hebben ook ons iets te zeggen. En wel allereerst dit, dat wij nooit onzen steun mogen geven aan een uiterste, aan een revo lutionaire partij, of deze zich communist dan wel fascist noemt. Zij spitsen de tegenstellingen zoo scherp mogelijk toe en drij ven naar den burgeroorlog, het ergste, dat een land kan over komen. Omzetbelasting:. Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp tot hetflog van een omzetbelasting. De omzetbelasting wordt ge heven van alle verkoopen van hier te lande in het vrije ver keer aanwezige roerende zaken indien de levering in Nederland plaats vindt. De belasting is verschuldigd door den verkooper. De kooper is hoofdelijk voor de belasting mede aansprakelijk. De belasting bed'aagt voor iederen omzet één ten honderd van den verkoop prijs der goederen. Zy wordt voldaan door mid del van plakzegels, ter waarde van de verschuldigde belasting op de fractuur. Voorts wordt voorgesteld een gelyk invoerrecht te heffen van roerende goedereD, hier te lande ingevoerd voor verbruik bin nenslands. Vrijgesteld van belasting zijn o a. verkoopen van brood, aard appelen, margarine en turf. Verder is vrijgesteld het ver koopen van goederen recht sreeks aan particulieren, voor zoover deze de goederen kenne lijk voor persoonlijk gebruik aanschaften. voor mij zoudt bewarenvooraf en- gageeren doe ik nooit, dan is men gebonden en dat geeft later ergernis. Ja, zie je, ik dans den cotillon ge woonlijk nooit, de dames maken zich zoo licht illusies, maar met jou had ik het toch gewaagd, jij bent immers mijn nichtje enwat je nog worden kunt... Hij kneep het eene oog dicht, trok veelbeteekenend de schouders op en ve-volgde: Enfin, met dien vent zal het wel te vinden wezen, je hebt er zelf ook a! spijt van. Waar is die molenheld Ik ben tot uw dienst, mijnheer Qerrald I zeide Marie, op hetzelfde oogenblik Theobald toelachende. En zonder den verbluften graaf met een blik te verwaardiger, lie p zij aan den arm van den huzarenofficier heen. „Heil Dir im Siegerkranz," klonk het van 't orkest. Ach zoo, die is 't dus, dacht Hasso. Met hem aal ik 't wel klaar spelen. Allons done een molenaar I Toen wendde hij zijn schreden naar het buffet. Intusschen schaarde Theobald zich met zijn danseres in de Polonaise. Als een bijenzwerm gonsde en lachte de golvende menigte om hem heen. Hij boog zijn hoofd naar Marie toe. Hebt gij geen wootd van ver welkoming voor mij vroeg hij met bewogen stem. Was die groene krans uit de verte de eenige groet, dien gij over hebt voor den terugkeerenden strijder Zij zag hem met een vastberaden blik in de oogen. Ik weet geen woorden, die zooveei vreugde, geluk en dankbaarheid kun nen uitdrukken, Verder zijn vrijgesteld ver koopen aan publiekrechtelijke lichamen en verkoopen van goud, alsmede munten in zilver ot onedel metaal van het ryk of de overzeesche gewesten. De belasting zal evenmin gelden wanneer leden van een coöperatieve vereeniging grond stoffen aan hun coöperatie le veren. De regeering raamt de op brengst van deze nieuwe belas- ting op 60 millioen per jaar. Invoermg op 1 Juli a s. zou dus aan het loopende jaar een bate van 30 millioen doen toevallen welke de regeering voor een sluitende rekening noodzakelijk acht. Ir. Cramer en de „Zeven Provinciën". De „Vereeniging Indië—Neder land" zendt ons het volgende ter plaatsing Nauwelijks waren de eerste te legrammen over de muiterij op de „Zeven Provinciën" ontvangen of van socialistische zijde werd op een openbare vergadering in „Odeon" te 's-Gravenhage met klaarblijkelijk welgevallen voor lezing van die telegrammen ge daan, waarna de Indische speci aliteit der S.D A.P., het Kamerlid Ir. Cramer, als spreker op die ver gadering optredende, zich niet ontzag volgens het verslag in „Vooruit" van 6 Februari j I zijn instemming met het gebeurde te betuigen o.a. met de woorden „daarom ook doet het spreker zoo verduiveld goed, te vernemen wat in de telegrammen van he denochtend staat" (het Vaderland van 7 Febr. j.l. Avondblad A). Men kan een oogenblik versteld staan van de mentaliteit van ie mand, die in de Kamer het be wandelen van den galen wegen voorstaat en daarbij uit de schat kist, door de hem voor het ka merlidmaatschap toekomende schadeloosstelling van f5000 èn door zijn nonactiviteitstractement van f 9000 als Indisch ambtenaar, (wegens zijn kamerlidmaatschap is hij op non-activiteit gesteld), Dus hebt ge aan mij gedacht, Marie... dus heb ik je reine liefde, die mij heilig was, doch die ik meende verbeurd te hebben, behouden, fluis terde hij haar toe, met hartstochtelijke teederheid in zijn stem. Ik had mij ons wederzien anders voorgesteld, niet omringd door de pracht en luidruch tigheid eerier balzaal, door duizenden nieuwsgierige oogen en oeren omge ven, maar dat mijn eerste gang naar de woning van je moeder zoude zijn, wie ik mijn hoogste levensgeluk wilde afsmeeken. Een enkele blik is haar antwoord. De dans scheidt hen een oogenblik en als in een droom glimlachend en nut gebogen hoofd, treedt zij in de dame8rij, In de afwisselende figuren van den dans roepen bekenden haar schertsende woorden loa en Gerrald heeft dikwijls in 't voorbijgaan de hem toegestoken handen te schudden, 'tis hem niet mogelijk het overvolle hart lucht te geven. Eindelijk lost de aristieke ver warring zich op, de krachtige accoor- den der marschen gaan over in een luchtige walsmeiodie en als een wolk van fladderende vlinders zweven de paren in een bevalligen chaos dooreen, Theobald bracht zijn dame naar haar moeder terug. Deze vroeg hem naar zijn kwetsuur en of hij nu weer geheel hersteld was, naar de verschrikkingen van den oorlog en den tijd, dien hij in het veldhospitaal had doorgebracht en toen Marie door een nieuwen ca valier werd weggehaald, zette hij zich naast de oude dame neder en vertelde haar van zijn wedervaren, van dien Moedigen veldslag en zijn wederzien met Heloïse. Een huivering ging haar door de leden, Zij deed hem vraag een inkomen geniet (f 14000 's jaars,) waarvan de door hem veel gesmade bourgeousie zou water tanden, maar die daarbuiten bij de eerste de beste gelegenheid in het openbaar en op zeer grove manier zijn adhaesie betuigt aan een van de ernstigste aantastin gen van het gezag. Men kan een oogenblik versteld staan en dan medelijdend zijn schouders ophalen. Maar men kan ook vragen Gaat dat maar zoo Dit laatste deed het Volks raadslid, nir. Hart. Deze vroeg schriftelijk aan de Indische Re geering, of zij niet van meening is dat in verband met het feit, dat de Ned. Indische ambtenaar met verlof op non-activiteit ir. Cramer, die in het openbaar uit drukkingen zou hebben gebruikt waarin hij zijn vreugde uitsprak over het gebeurde aan boord van de „Zeven Provinciën", niet alle termen aanwezig zijn dien amb tenaar oneervol uit 's Lands dienst te verwijderen. (Aneta-telegram van 18 Februari j.l.) Nu zuilen wij de laatsten zijn om aan de Regeering te willen voorschrijven of ook maar te willen aanraden, wat zij in dezen moet doen. Maar, wat mr. Hart vraagt is ook ons „uit het hart gegrepen". Aan bestuursleden van het N.LO.G. is door de Re geering aangezegd, dat, bij ver der gezagsondermijnend optreden, ernstig zal moeten worden over wogen, of voor hen nog wel plaats in's Lands dienst is. Twee leden van dat Genootschap wer den kortgeleden wegens spreek- delicten gearresteeid en zijn in hun betrekking geschorst. Een deel der muiters heeft zijn verzet reeds met den dood geboet. De overigen zijn aan de Justitie overgeleverd en zullen hun straf niet ontgaan. En hoevelen zul len daaronder zijn, die niet vol doende beseft hebben, wat zij ondernamen Gaat het dan aan, dat een man als ir. Cramer, die èn door zijn opleiding èn door zijn verantwoordelijke positie van volksvertegenwoordiger de draagkracht van zijn daden zoo- op vraag en zijn gelaat gloeide, toen die trotsche lippen hem met het eere- kruis od zijn borst gelukwenschten. Von Raven slenterde intusschen door de zaal. Hij verveelde zich. Hij had een toertje gedanst met een kleine blondine, die hij in Frankfort had leeren kennen, daarna had hij de dames een beetje gemonsterd en nu zocht hij Qerrald, met wien hij dat zaakje be treffende den cotillon even wilde op knappen. Hij zag hem juist van barones Rotterswyl afscheid nemen en van dat moment wilde hq gebruik make Hasso liep haastig de zaal door en stond weldra naast den jongen officier. Pardon, mijnheer, u ziji, als ik mij niet verg s, mijnheer Qerrald? vroeg hij tp nederbuigenden toon. Ik ben graaf Von Raven von Raveneck. Theobald boog. „En wat verschaft mij de eer?' Eh, eh U hebt mijn nicht, freule Von Rotterswyl, voor den co tillon geëngageerd, hernam Hasso, door den neus sprekende, terwijl hij zijn pincc-nez met zijn zakdoek oppoetste en daarna weder opzette, om dien „molenaar" van top tot teen op te nemen. Ik kom nu om dat zaakje in orde te brengen, Theobald wist niet wat hij hoorde. „In orde brengen 1" herhaalde hij, ter- wijl hij het voorhoofd fronste onder den onbeschaamden blik van den graaf, „Freule Von Rotterswyl weet hetl goed. dat ik haar voordien dana geëngageerd heb en van mijn kant kan er ook geen vergissing in 'tspel aijn, omdat ik verder met geen andere dame een dans genoteerd heb", Wordt vervolgd»

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1