Zuurkool A. Maart-Tan den Berge. Aanbieding. Zijt gij yerMen? PU ROL er op! Extra-tram Axel-Breskens v.y, Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Vaststelling der Kiezerslijst. VERKIEZING Tweede Kamer der Staten-Gen. Advertentiën. 5 cent per pond. trachten aan te besteden: Het bouwen van een WOONHUIS bare bestuursbijeenkomsten ge tuigen daarvan. Gekozen werd een bestuursraad met 19 leden, waarin zijn vertegenwoordigd St. Rafaël (spoor- en trampersoneel), de fabrieksarb.bond en de land arbeiders. De besprekingen, cor respondentie en administratie liepen goed van stapel. Ook werden gecombineerde verg. gehouden met den Chr. Besturenbond, teneinde aan den gemeenteraad verzoeken te rich ten in zake vertegenwoordiging in de arbeidsbemiddeling, de steunregeling, de werkverschaf fing en de landbouwcursus, wat alles succes heeft gehad. Vervolgens werd gewezen op de welgeslaagde ontspannings avonden. Genoemd werden de onder- afdeelingen «Herwonnen Levens kracht", het Ziekenfonds, de levensverzekering „Concordia", Hulp in nood, de Reisvereeni- ging, de Tooneelclub, welke allen zijn voortgesproten uit de r k. w. v., die echter een eigen be stuur en kas hebben en alle ook den steun en belangstelling der leden verdienen. Behalve op sociaal en we reldsch terrein werd ook op godsdienstig gebied actie gevoerd. Zoo zijn er twee alg. H H. com- munie's gehouden, de le op St. Josephdag, toen ook de bonds- vlag is gewijd en de 2e bij een bedevaart naar Oostacker. Ook het Kerstfeest werd door groot en klein op echt christelijke wijze gevierd, dank zij de milde gevers, die het bestuur daartoe in staat stelden. De r. k. w. v. is vertegen woordigd inde commissie van advies in zake steun aan werk- loozen door F. Tieleman in het crisis-comité door Ed. Tieleman in de commissie op de arbeids bemiddeling door Fr. Tieleman en in het Wit-Gele Kruis. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest Het verslag eindigt met een woord van dankbaarheid, dat de vereeniging ondanks het niet hebben van een vast vergader lokaal en andere tegenwerking toch op een werkzaam en suc cesvol jaar mag terugzien. Dat alles is zeker voor een groot deel te danken aan den afgetreden voorzitter, dien nog hulde gebracht wordt, omdat door hem het fundement is ge legd waarop wordt voortgebouwd en die daarvoor een geschenk van de vereeniging mocht ont vangen. Tevens ook aan allen die de vereeniging steunden met raad en daad. Een hartelijk applaus was be wijs, dat men met het verslag instemde. Het financiëel verslag meldde f747.73 aan baten en f689.38 aan ontvangsten, zoodat er een saldo was van f 58.35vorig jaar f65.78. Opgemerkt werd, dat als dit jaar in de oude school kon wor den vergaderd men wel minder uitgaven zou hebben. Als bestuursleden werden bij enkele candidaatstelling herkozen de h.h. R. van den Berg, J. Wul- lems en C. J. van den Bos. Medegedeeld werd, dat nog een lezing met lichtbeelden aan staande is, dat actie gevoerd wordt voor een retraite-afdeeling, en een communie zal worden gevraagd op 19 Maart, de naam dag van den schutspatroon St. Joseph. Zoo mogelijk zal een reis worden georganiseerd naar de grotten van Han. Besloten werd een voorschot van f 50 te leenen aan de tooneei- afdeeling. Met een algemeene opwekking tot trouw aan de vereeniging, dank aan de medebestuurders en zijn voorganger, sloot de Voorzitter het officiëele gedeelte der samenkomst. Alsnu volgden een paar too- heelstukjes en voordrachten, van de tooneelafdeeling, die bij haar eerste optreden reeds verdien stelijk spel gaf en algemeen ap plaus oogstte. Te elf uur sloot de voorz. de geanimeerde vergadering met den Chr. groet. Zaamslag. Vrijdagavond jl. hield in de bewaarschool de Christelijke Zangvereeniging „Zingt den Heer een nieuw lied" alhier haar jaar feest, terwijl zij tevens het 25- jarig bestaan herdacht. Het mooie versierde lokaal was geheel be zet met leden, begunstigers en genoodigden. De voorzitter der vereeniging dhr. F. C. Wisse opende deze feestelijke vergade ring met gebed, waarna Ds. G. van Dis een feestrede hield. Nadat de secretaris en penning meester hun jaarverslag hadden uitgebracht, werd vervolgens het programma afgewerkt, hetwelk bestond uit diverse voordachten, gedichten, zang en samenspraken, waarbij een paar Tableau's. Het was een gezellige avond die door Ds. G. van Dis ruim 2 uur na middernacht met dank zegging werd gesloten. Gevonden. een pak gereedschappen, W. Mangold, Noordstraat, een rijwielbelastingplaatje, J. Oosting, veldwachter, een paar schoenen, A, Pieterse, Markt. KON NED. VOETBAL BOND. Scheldestryders Axel II 2—7. Voor de competitie van den Z. V. B. speelde Axel II tegen de Scheldestrijders te Terneuzen, die slechts met 8 man present waren. Het kostte de jonge Oranjemannen dan ook niet veel moeite om met 7—2 te winnen. Tern enzen—Hero. Wat een stof is er over deze wedstrijd gewaaid. Eerlijk gezegd interesseerde het ons persoonlijk weinig. We ontvingen er een verslagje van en hebben dat in de meening, dat het objectief was, geplaatst. Het schijnt nu, dat men er zich aan gestooten heeft en dat zegt wat Een Axelsche X. is er over uit z'n slof geschoten en werpt met gifgas-bommen, dat zelfs de re dactie van de Terneuzensche Crt. er door met blindheid geslagen schijnt, anders had ze stellig niet zoo'n persoonlijk, hatelijkgeschrift opgenomen. Ons is de mist voorbijgetrok ken, zoodat we er weinig hinder van hebben. Sportnieuws. Zeelandla II Axel 1-8. Aangezien tegen jl. Zondag op het nippertje nog de wedstrijd Zeelandia IIAxel werd inge- lascht, moest de aangekondigde oefenwedstrijd, die onze stadge- nooten hier tegen Goes zouden spelen, vervallen. Zoo trokken onze voetballers dus Zondagochtend per extra tram, waarvan velen ook gebruik maakten om familie of vrienden te bezoeken, naar Breskens en vandaar verder naar Middelburg, waar om half 3 op het gemeen telijke sportterrein de strijd werd aangebonden tegen Zeelandia II. Het veld was zwaar en dus een handicap voor onze stadge nooten, die echter direct flink aanpakten en binnen het kwartier reeds een 3—0 voorsprong had den, welke bij de rust tot 5-0 was opgevoerd. Ook in de tweede helft bleek Axel sterker en wist de leiding op te voeren tot 8—0. Kort voor het einde kon Zeelandia de eer redden, waardoor het eindresultaat 1—8 werd. Thans rest onzen Oranjemannen nog de uitwedstrijd tegen De Zeeuwen te Vlissingen. Indien deze gewonnen wordt door Axel, is daarmee tevens het kampioen schap een feit geworden. Zelfs bij een gelijk spel zijn onze stad- genooten reeds binnen, ofschoon Vlissingen II dan nog in punten- aantal met hen gelijk kan komen, zooals uit onderstaand staatje blijkt. De andere uitslagen luiden in deze afdeeling als volgt Hulst—Sassche Boys 5—0 Middelburg II—Zeeuwen 0-3 Nadat vorenstaande geschreven was, lezen we in de Sportkroniek van heden, dat de op 12 Febr. gespeelde wedstrijd Vlissingen II —De Zeeuwen (uitslag 1—0 voor Vlissingen) op verzoek van Vlis singen ongeldig is verklaard. Onze stadgenooten zijn bij deze beslissing natuurlijk ten nauwste betrokken. De laatste wedstrijd tegen De Zeeuwen, welke reeds a s. Zondag gespeeld wordt (zie de in dit nummer voorkomende advertentie) moet dus gewonnen worden, wil men volle zekerheid betreffende het kampioenschap hebben. De tanden dus nog eens op elkaar jongens in dezen beslis- senden eindstrijd» Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe f 0,— a f 0,Rogge f 4,af 4 25 Wintergerst f 4, a f 4,50 Zomergerst f 4,a f 4,25. Haver f 4,— a f 4,25 Erwten f 7— af 11,Paarden- boonen f 0,a f 0,Duiven- boonen f a f 0.—. Bruine- boonen f 0,— a f 0,—. Lijn zaad f6, af 10,— Blauwmaan- zaad f a f Groen Vlas f 0,02 a f 0,05. Gebookt Vlas f0,03 a f—0,6 Gezwingeld Vlas f 0,30 a f 0.35, Aardappels f0,a f 0, Stroo f6,a f 8—, Koolzaad faf Mosterdzaad f 0— a f 0.—. Boter f 0,f 0, Eieren f3,- af3,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 8,25 a f 9,75. Rogge f 3.50 a f 4,50 Wintergerst f4.— af 5.—. Zomerg. f4.— a f450 Haver f 3.a f 4,50. Erwten f 8.— a f 11,50. Paardenboonen f 5.a f 6.Duivenboonen f 6.a f 7.Witteboonen f 0,a f 0.Bruineboonen f 7.— a f7 50. Boekweit f a f—Lijnzaad f 8.— f 11,—Blauw Maanzaad f32.—, a f36.— Mosterdzaad f 8 af 14—Groen Vlas f a a Gebookt Vlas f a f Gezwingeld Vlas f— a f Aardappels f 0.00 a f 0.00. Koolzaad f8 - a f 12. Stroo f—Eieren 100 stuks f3,—. Slachtvee aangev. 18, verk. 7. Varkens aangev. 6, verk. 4. Eierveiling stuks f 0,per 100 stuks.' Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de op heden door hen vastge stelde kiezerslijst voor het jaar 1933—1934 van 23 Februari tot en met 16 Maart a s ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt neder- gelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemjis- trictsgewijs,- in uittreksel, verkrijg baar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a s. is een ieder bevoegd bij het ge meentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, niet behoor lijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is ais bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op on gezegeld papier worden gesteld Axel, 22 Febr. 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BLOK, Burgemeester. MARIS, Secretaris. De Burgemeester van AXEL brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 15 Maart aanstaande, de candidaat stelling zal plaats hebben voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hoofdstem bureau in den kieskring, ter se cretarie der gemeente MIDDEL BURG, worden ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIDATEN als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Verdere inlichtingen zijn op de gemeente-secretarie te verkrijgen. Axel, 23 Febr. 1933. De Burgemeester, BLOK. Op 1 Maart aanst i hopen we met dankbaarheid i te gedenken dat Ij ADRIAAN ROTTIER 50 jaar met lust, ijveren trouw in onze zaak werk- 1 zaam is. Firma D. J. OGGEL, Axel. Grossierderij in |M1 Koloniale en Kruideniers- waren. J. M. OGGEL, Firmant, a Voor de talrijke blij ken van belangstelling bij gelegenheid van mijn 80sten geboortedag, betuig ik mijn har te l(j ken dank. M. VAN DRONGELEN, Axel-Magrette. Ter gelegenheid van den voet balwedstrijd De ZeeuwenAxel, op Zondag 5 Maart a.szal dien dag een extra-tram rijden van Axel naar Breskens Reiskosten Axel—Breskens (retour) 1 gulden per persoon. Zij, die de reis mee willen maken, kunnen zich melden bij een der bestuursleden der Voetbalvereen. „Axel" tot Zater dagavond. Vertrek Zondagochtend om 9 uur van de Zeestraat. Ondergeteekende zal namens /iin lastgever op Vrijdag 3 Maart aanst om 2 uur namiddag in het café van dhr. H. DIELEMAN-Koole (Markt) te Axel aan de Prins Hendrikstraat te Axel, in massa of in 3 perceelen. Perc. 1 grond- en metselwerk. 2 timmer- en ijzerwerk. n 3 lood- en zinkwerk. Bestek en teekening h f 1 verkrijgbaar aan de Nieuwstraat no. 62, Axel. De Bouwkundige, P. LE FEBER Jr. Weest dan op Uwe hoede, want een verwaarloosde verkoudheid kan de ernstigste gevolgen hebben en ontaarden in een gevaarlijke Bronchitis. Wacht niet tot het te laat is maar neemt bij de verschijnselen van verkoudheid de alom bekende Balsempiilen van Apotheker H. VAN AKFN Specialist te Selzaete. Apotheker VAN AKEN'S Balsempiilen .^?e" !\oesf: slijmhoest, hardnekkige verkoudheid, aambor stigheid. Het is een middel, dat nimmer faalt. VAN AKEN'S Balsempiilen doen het slijm gemakkelijk loskomen en spoedig o -de a,dernhaling regelmatig, den slaap rustig stem helder. Bi] asthma, kortademigheid en bronchitis geven enkele VAN AKEN'S Balsempiilen direct verlichting. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in doosies van f 1 ImporteurSCHULTE EN THIEME, Postbox 55, Middelburg Afdeeling IV. Competitiestand 3e klasse A. Axel 13 9 3 1 56— 9 21 Zeeuwen 12 9 0 3 32—19 18 Vlissing. 2 11 7 2 2 32—13 16 Hulst 13 5 5 3 30—27 15 Terneuz. 2 10 4 1 5 25—22 9 Middelb. 2 13 3 1 9 17—50 7 Sas. Boys 12 3 0 9 18—39 6 Zeelandia2 10 1 0 9 7—39 2 Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd onderstaande rege len te willen opnemen in uw veelge lezen blad waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. Met groot genoegen las ik in de Axelsche Courant d.d. 14 Februari jl. dat er in Axel plannen zijn om te trachten een vereeniging op te richten voor Ziekenhuisverpleging. Als oud-Axelaar leef ik nog altijd mede met wat er in mijn geboorte plaats gebeurt voor het heil der lijdende menschheid Deze poging kan een uitkomst worden voor allen, maar in 't bijzonder voor hen, die de middelen missen om zelfstandig de kosten te dragen van zoo'n verpleging, dus zijn aangewezen op den steun der gemeente of andere instellingen. Als bestuurder van een zelfde ver eeniging te Oostvoorne, die nu 5 jaren bestaat, is mij ook de practijk bekend van zoo'n vereeniging. Onze gemeente telt 3300 inwoners we begonnen met 1300 leden, doch op heden hebben wij 3225 leden, zoodat wij ongeveer de geheele gemeente in Ziekenhuisverpleging hebben opge nomen. Ik hoop, dat dit ook mogelijk zal wezen om in korten tijd alle ingeze tenen van Axel in de Ziekenhuisver pleging op te nemen. (Dat hopen wij niet 1 We achten het beter maar ge zond te blijven. Red.) Toch meen ik enkele opmerkingen te moeten maken, vooral betreffende de contributie en de tijd van verple ging in het ziekenhuis; niet met cri- tiek, maar eenige practische wenken. De contributie wordt gesteld op 5 cent per hoofd en per week met een maximum van 20 cent per gezin Ik vermoed, dat hiermede wordt bedoeld, dat ook kinderen 5 cent zullen moe ten betalen, wanneer het maximum per gezin niet wordt overschreden. Dit wordt in Voorne en Putten anders geregeld, namèlijk 5 cent per lid en voor kinderen tot den leeftijd van 15 jaren, 1 cent per week zonder maximum bedrag per gezin. Hier mede worden de gezinnen met kleine kinderen ontlast en de inkomsten worden daarmede overgebracht op de volwassenen De verplegingstijd der patiënten voor rekening der vereeniging, welke op 25 dagen wordt gesteld is te kort. Elke operatie toch van eenige betee- kenis zal genoemden tijd overschrijden en voor de betrokkenen groote moei lijkheden medebrengen. Deze tijd moet als het eenigszins mogelijk is, niet korter zijn dan 6 weken, zoo is hij hier overal gesteld en waar wij zijn aangewezen op de Ziekenhuizen te Rotterdam en Den Haag naar keuze van den patiënt, is bij deze verpleging opgenomen, vrij vervoer per ziekenauto of andere reis gelegenheid, overeenkomstig met den toestand van de patiënt. De contributie van 5 cent i3 eigen lijk aan den lagen kant. Voor vol wassenen zou dit moeten zijn 6 cent, maar gezien de benarde tijd, durven wij niet met verhooging te komen. Wat een uitkomst Ziekenhuisver pleging biedt voor hen, waar opera tief ingrijpen noodig is, blijkt wel dat vorig jaar 48 patiënten werden uitge zonden en dat in 1933 reeds 17 pa tiënten In de Ziekenhuizen worden verpleegd, Waar ik reeds eerder het genoegen had met een vooraanstaand Axelaar deze kwestie te bespreken, welke geen doorgang heeft verkregen, voor I mij door onbekende redenen, trof het mij buitengewoon dat nu geprobeerd wordt deze vereeniging te stichten, ik hoop dat het comité veel succes zal hebben en dat er te Axel een bloei ende vereeniging zal verrijzen. Moge dit schrijven vele ingezetenen vertrouwen schenken in zoo'n veree- niging en zij het comité steunen door j toetreding als lid. U mijnheer de Redacteur nogmaals dankend, Een oud stadgenoote, Mevr. A. H. NIEUWLAND— V. D. WlELE. Oostvoorne, 24 Febr. 1933. VOOR DE

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3