Landbouw. Dit voorstel wordt z. h. s, aangenomen. 10. Vergoeding voor kleeren, enz. Van de heeren P. van Hoeve en J. L. Bareman zijn verzoeken ingekomen om eene vergoeding als bedoeld in art. 13 der L. O Wet 1920. B. en W. stellen voor deze verzoeken niet in te willigen en hun mede te deelen, dat hunne kinderen gebruik kunnen maken van de autobus, die van Ge meentewege voor dat doel is ingesteld en die op korten af stand van hunne woningen pas seert. Dhr. HAMELINK zegt, dat als de zaak liep, zooals het wordt voorgesteld, zou ik er mij mee kunnen vereenigen, maar omdat de bus daar op willekeurige tijd stippen passeert en het is slecht weer, dan is het voor die kin deren ondoenlijk om daar te staan wachten. Spr. zou liever het voorstel nog eens aanhouden en dan onderzoeken, of de bus altijd op tijd is. Ook moeten die kinderen dan nogal een eind loopen, kunnen ze niet gehaald worden De VOORZ. meent dat de Raad het voorstel wel kan aanvaarden. Als er klachten zijn kunnen we altijd nog ingrijpen, maar het gaat aan den anderen kant van Axel altijd goed, waarom zou het ook hier niet kunnen Dhr. 't GILDE kan het voor stel steunen. Dat eindje loopen telt eigenlijk niet mee, want de kinderen van Drieschouwen en Oudenweg moeten even ver loopen. Dhr. VAN DE BILT kan con- stateeren, dat de bus bijna iederen morgen op denzelfden tijd voorbij zijn woning komt en dus niet te laat is. Dhr. HAMELINK Dan zal het in dat „bijna" zitten. Ik ga er mee accoord, als het onderzocht wordt*. Dhr. VAN BENDEGEMMen zou kunnen voorschrijven, dat de bus niet voor een bepaalden tijd mag vertrekken. Dhr. DE FE1JTER zou ook willen vragen, of het voor den man zelf niet gemakkelijker was om de kinderen thuis af te halen. Het is toch nogal een eindje loopen. De VOORZ. gelooft niet dat de man dat verplicht is, maar spr. heeft nog geen enkele klacht over de bus gehoord in de 5 jaren dat-ie rijdt. Dhr. OGGEL Dat de bus op tijd is blijkt ook wel daaruit, dat de kinderen altijd tijdig op school zijn. Het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. 11. Ontheffing belastingen. Van dhr. L. de Putter zijn eer. tweetal verzoeken ingekomen om ontheffing van schoolgeld over het jaar 1931-32 en 1932-33, onder overlegging van de beschikking van dhr. Inspecteur der Rijks Directe Belastingen, dat zijn aan slag in de belasting is vernietigd. Z.h.s. wordt besloten adressants verzoeken in te willigen en hem alzoo ontheffing te verleenen. Ingekomen is ook een verzoek van Jac Zegers om ontheffing Hondenbelasting over het tweede halfjaar 1932, omdat zijn hond is overreden. Aangezien de verordening op de Hondenbelasting geen onthef fing toestaat, wordt afwijzend op dat verzoek beschikt. 12. Wyziglng gemeentebegroo- tingen. Besloten wordt de begrooting voor 1932 te wijzigen als volgt: de ontvangsten worden ver hoogd o.a. wegensachterstallige inkomsten f472, vrijwillige terugstorting van 10 pet. op de jaarwedde der wethou ders f60, uitkeering gemeente fonds f 1034, schietbaan f 40, ver koop drinkwater f 100, vergoeding voor verstrating f 450, beerrui- rning f 100, vergoeding volgens art. 56 1 o.-wet f 50, huur school lokaal f50, rente f50, uitkeering van gemeenten voor l.o. f 130, rijksbijdrage voor werkverschaf fing f 1500, totaal f6119; de uitgaven te verhoogen we gens kantoorbehoeften en druk werk :f 100, vergaderingen f50, brandweer f 175, dunkwater f 150, pompen f75, gemeentereiniging f 150, verzekering enz. f 1385, beerruiming f 100, pompen f50, terug aan het Rijk wegens onder wijs f 1240, werkverschaffing f 1000, werkloozensteun f 2000, werkloozenkassen f 6000, totaal f 12.395; de uitgaven te verminderen wegens verschillende posten, die dat mogelijk maken, in totaal f 6276 De begrooting voor 1933 wordt gewijzigd als volgt: De ontvangsten worden ver hoogd wegens subs, voor land bouwonderwijs f305, cursus voor werkloozen f300; en verlaagd wegens minder uitkeering ge meentefonds f 1002 de uitgaven worden verhoogd wegens landbouw- en ander onderwijs aan werkloozen met f905, en verminderd wegens on voorzien f 1302. 13, Omvraag. a. Dhr HAMELINK wijst er op, dat met de naderende ver kiezingen weer biljetten zullen worden aangeplakt en het kan niet anders of er komen dan weer overtreders van de veror dening, tenzij de gemeente een gelegenheid aanwijst waar ge plakt mag worden. Spr. geeft in overweging om hier en daar een reclamezuil in de gemeente te plaatsen. Men zegt wel, dat er geplakt kan worden met toe stemming van de eigenaars, maar dan hangt het er van af van welke partij die eigenaars zijn en dat is z i. niet democratisch. De VOORZ. zal het nader be spreken. b. Dhr. VERSCHELLING vraagt naar de oorzaak, dat de vuilnis bakken maar eenmaal per week worden geruimd. J1. Vrijdag zag spr. des avonds om 10 uur nog bakken staan, die niet geledigd waren; ook op Sassing en Sluis kil komen ze niet. Spr. heett daarnaar gevraagd, waaiop de Voorz. antwóordde op 3 Mei een onderzoek te hebben ingesteld, doch dit kan niet, want spr heeft het op 3 Mei juist ge vraagd en er is trouwens ook niemand geweest. Wel heeft de opzichter eens gevraagd op de Sassing, of er behoefte bestond voor het ophalen, wat werd be vestigd, doch er is nog niemand om het vuil geweest De VOORZ.: B. en W. zullen er schriftelijk op antwoorden. c. Dhr. VERSCHELLING vraagt dan, of er al antwoord is van den Minister omtrent de gelijk stelling van landarbeiders met fabrieksarbeiders aangaandesteun uitkeering, wat de VOORZ. ont kennend beantwoordt. d En ten 3e vraagt dhr. VERSCHELLING, waarom de lantaarns op de Sassing, zoo vroeg, soms om 8 uur al, uit zijn. 10 uur was tijd genoeg en ten behoeve van de schippers moest er zeker een lantaarn dag en nacht branden. De VOORZ. zegt dat het hem bevreemdt, dat de lantaarns op de Sassing om 8 uur uit zijn. Hij heeft wel eens een onder- De VOORZ. zegt, dat hij niet beter weet of dat was in orde. Dhr. DIELEMAN zegt, dat er op den hoek in de Oude Wijk, waar de woning is gesloopt, thans een paaltje staat, dat z.i. zeer gevaarlijk is voor het verkeer. De VOORZ. antwoordt, dat die paal er geplaatst was ter bescher ming van de rioleering, maar er is op gewezen en Zaterdag zal dat werk wel klaar zijn en ook de paal er niet meer staan. g. Dhr. 't GILDE herinnert eraan, dat hij op 22 Nov. gezegd had, dat de veldwachters f2000 salaris hebben. Veldwachter Griep heeft hem nu aangetoond, dat zij r salaris f 1848 bedraagt. De eerlijkheid gebiedt hem die onjuiste meening recht te zetten. h. Voorts kan deze spreker aan de lijst van slecht function- neerende pompen er nog een toevoegen, n.l. in de Oosterstraat, die al van vóór Januari stuk is. Dhr. OGGEL: Het best zou zijn om de pompen maar op te ruimen. De VOORZ. zegt, dat hij het niet geweten heeft anders was er al naar gekeken en de pomp wellicht hersteld geweest. Daar niemand verder het woord heeft gevraagd sluit de Voorz. de vergadering met het dankgebed. zoek ingesteld en dan bleek hem toch dat ze om dien tijd nog brandden. Ook anderen hebben dat gerapporteerd. e. Dhr. ORTELEE klaagt er over, dat de menschen bij het graven aan den brandput op de weide van Cappon niet voorzien zijn van laarzen ze staan er in de modder en den geheelen dag met natte voeten. Ook het beur telings werken is niet wensche- lijkomdat er geen leiding is, doet de een het zus en de ander zoo en werken ze elkander niet in de hand. Er dient voortdu rend iemand bij te zijn. De VOORZ. zegt er nog pas geweest te zijn en het gaat er keurig toe. Een ploegbaas acht hij njlt noodig. Over laarzen kan gesproken worden, maar de menschen wordt ook niet opge dragen in het water te staan. f. Dhr. VAN BENDEGEM had ook willen vragen, waarom op de Sassing geen vuilnis wordt gehaald. De fruitteelt in Amerika. Het is bekend, dat in de laat ste jaren door de veranderde om standigbeden de aandacht van de landbouwers meer werd ge vestigd op tuinbouw en wel in zonderheid op de fruitteelt. Op verschillende plaatsen (ook te Axel) werden daarvoor zelfogur- sussen gegeven en wel door den heer Ir. A. W. van de Plassche, tuinbou wieeraar te Goes, die zich daarvoor bizonder interesseerde. Als gevolg van deze lessen kwam er meer opleving op het gebied van de fruitteelt en werd naar middelen omgezien, om deze zoo danig productiet te maken, dat men dit onderdeel van den tuin bou w voortaan niet als bijzaak in het landbouwbedrijf zou toe passen, maar men er een hoofd- bestaan in zou vinden. Gezien de resultaten, die men iu Ame rika bereikte, moest dat zeer goed mogelijk zijn. Zoo werd dan over wogen of het ook van nut kon zijn, om eeu studiereis naar Amerika te ondernemen, en wel naar die streken, waar de fruit teelt op hoogen trap staat, mft het gevolg, dat ir. Van de Plas sche daartoe opdracht kreeg. Wij zullen als leek niet beoor- deelen, of van die gelegenheid een nuttig gebruik is gemaakt, maar gezien de beschrijving daarvan, iaat het geen twijfel, of deze reis, in alle deelen nauw keurig voorbereid en bestudeerd, is van onberekenbaar nut weest, mits de landbouwers uit de opgedane ervaringen hun ne lessen weten te trekken en op te volgen. Trouwens de heer Van de Plassche heeft naar aan leiding van mededtelingen en geschreven indrukken reeds van bevoegde zijde voldoende getui genissen ontvangen, waaruit te concludeeren is, dat de opgedane ervaringen aan den Nederland- scheu landbouw zeer ten goede zullen komen, en steeds dringen der werd de behoefte ge'oeld, om van de in 1931 ondernomen reis een rapport of verslag in boekvorm te hebben. Thans is dat rapport verschenen, doch laten we dadeljjk zeggen, dat het niet is een droog otficieel rapport, maar dat het werk in zoodanig verhalenden trant is geschreven, dat ieder, die voor reisbeschrijving voelt, of maar i ts met den landbouw te maken heeft, het met graagte zal lezen en zeker meermalen zal opslaan als een vraagbaak voor de fruit teelt, waist „om den inhoud van het boek aldus zegt de schrij ver in zijn voorbericht dienst baar te maken aan de belangen van den Nederlandscben fruit- teeler, is niet volstaan met een beschrijving van deAmerikaan- sche fruitteelt, doch zijn ook ver gelijkingen gemaakt met bet Ne* derlandsch bedrit, en zijn cob- clusie'8 naar voren gebracht." Het werk is getiteld „De Fruit teelt in Amerika", doch wie deukt, dat de 350 bladzijden van het boek uitsluitend over fruit teelt handeleD, vergist zicht. Men leest er nametijk tal van reis- en natuurbeschrijvingen iD, zóó levendig, dat met de talrijke toto's die het werk illustreerer, voor oogen, het is, alsof men meereist Daardoor heett o.i. het werk het karakter van een populair we tenschappelijk boek. Geheel op kunstdrukpapier gedrukt en in 8temmigen band gevat, ig het boek krurig verzorgd door de N.V üitg. Mij. C. Misset te Doe- tinchem, en is het ook in den boekhandel verkrijgbaar tegen matigen prijs. We kunnen het vooral den jongen landbouwers aanbevelen, omdat voorzeker voor de fruitteelt ook een toe komst is weggelegd en dan de genen, die zich in die richting willen bekwameD, in het bier omschreven werk een kundigen gids zullen vinden. Gewestelijke tarwe organisatie voor Zeeland. Zaterdag 25 Februari werd te Goes gehouden de algemeene vergadering van de Vereeniging Gewestelijke Tarwe Organisatie voor Zeeland onder Voorzitter schap van den heer Iz. P. van de Weele. De exploitatierekeningen over het oogstjaar 1930 en 1931 als- mode de Balans per 31 Augustus 982 werden na bespreking en toelichting door den Voorzitter en volgens rapport der Fmanci- eele Commissie goedgekeurd en vastgesteld. Goedgekeurd werd, dat de uit voering van maatregelen in ver band met steun aan de vlasteelt door het Bestuur was ter hand genomen. Tevens ging de vergadering er mede accoord, d«t eventueel de uitvoering van mogelijk te verwachten steunmaatregelen betreffende den aardappeloogst 1932 aan het Bestuur der Tar we-Orgauisatie wordtopgedragen. Vervolgens werden verschil lende regelingen betreffende de uitvoering van de nader besproken. tarwewet nog AXEL, 28 Febr. 1933. De kiezerslijst in deze gemeente l-ts vastgesteld op 3101 kiezers voor de Tweede Kamer, 3035 voor de Prov. Staten en 3C17 voor de gemeenteraadsverkiezing. Door Kerkvoogden der Ned Herv. kerk alhier is benoemd tot kerkelijk ontvanger de heer R. J. de Kraker. Er waren 11 sollici tanten. Verkeersongevallen. Een 5-jarig knaapje R. kwam gisteren uit de bewaarschool naar huis, gaande langs de Kanaalkade achter een voer vlas. Toen hij er van achter kwam werd hij juist gegrepen door een uit tegen overgestelde richting komenden auto, zoodat het ventje onder de auto terecht kwam. De chauffeur stopte onmiddellijk, doch schreiend van schrik en pijn werd het kind met een gebroken been opgenomen. Na tuurlijk werd dadelijk geneeskun dige hulp gehaald. Toen de dokter huiswaarts reed en de Markt op zou draaien, ontmoette hij juist de vracht auto van de firma Oggel, die met een vaartje de Weststraat indraaide. De dokter gooide het stuur om, zoodat de wagen tegen een steenen paal stuitte. Dumper en spatbord werden ingedrukt, doch overigens liep het hier goed af. Nog eens de Fancy-fafr. Als we ons neerzetten om een nabetrachting te geven over de Vrijdag gesloten Concordia Orelio Fancy-fair, dan is dat alleen om lof te zwaaien over het verloop. Was het Vrijdagmiddag minder druk, de avond zou het record slaan voor het getal bezoekers. Bekend was, dat er nog enkele artikelen via het rad van avontuur zouden worden toegewezen en dat gaf vooral de jeugd aanleiding om nog eens extra kansen te wagen. Hierdoor waren enkele vermakelijkheden al spoedig uit verkocht en werden om 9 uur de attractie's gesloten. Te half tien was alles uitverkocht en deelde de heer A. P. Esselbrugge den uitslag mede van de raad- spelen. Zoo heette de dienstbode „Genoveva", wat natuurlijk nie mand geraden had. Bij loting werd de pop toegewezen aan mej. Maria Dieleman Ad. De pinda man had 219 pinda's in zijn doos. Bij loting werd deze toegewezen aan dhr. A. F. Slijpen. Het getal bezoekers was precies geraden door dhr. Ed. Mattelé op 1288, een konijn was geb. op 27 April wat geraden werd door dhr. F Hiemstra en een soortge noot was 299 dagen oud wat dhr. C. Swets had geraden. Hierna sprak de heer Essel brugge namens de beide vereeni- gingen zijn dank uit voor de al gemeene sympathie die vóór en tijdens de .fancy fairdagen was ondervonden en waaraan het wel slagen zeker was te danken. Blijkens de sta'istiek was aan alle attractie's druk deel genomen en zelfs de schilderijen-tentoon stelling had nog meer opgebracht dan verwacht werd, bewijs, dat de kunst toch geëerd wordt, zelfs al zijn het stillevens in natural Ook de koffie- en theeschen- kerij, met de wafelbakkerij had den goed geld opgebracht, zoodat de firma Oggel ook in 't bizonder dank toekwam voor het gratis beschikbaar stellen van een en ander. Overigens is het moeilijk aan namen te beginnen bij zoo alge meene medewerking en daarom wist men eigenlijk niet goed te zeggen, waardoor men het meest getroffen was, doc r het financ ëel succes of de genegenheid, die men alzijdig ondervond. Er was zoo'n soort wissel werking, n.l. hoe meer het pu bliek zag, dat de jongens en meisjes hun best deden, hoe meer dit aanspoorde tot steun. Het was dan ook aangenaam te zien dat, hoewel er natuurlijk leiding gegeven werd, toch ieder zoo geestdriftig zijn krachten toonde om ook maar een steentje bij te dragen. En zoo komt niet enkelen maar allen lof toe. Er wordt wel eens smalend gezegd, wat kun je met die jongens en meisjes doen. Welnu, ze hebben het nu bewezen, dat ze kunnen. In een minimum van tijd was alles opgebouwd, maar is ook alles opgeruimd, en schoonge* schuurd, tot volle tevredenheid van het schoolbestuur opgeleverd. Van de zijde van het publiek werd dat gewaardeerd en wel zoodanig, dat een donateur de beide vereenigingen na afloop in de gelegenheid stelde om onder een kopje thee en 4 wifels per couvert nog een paar uren ge zellig onder elkaar door te bren gen met muziek en zang. Een waardig slot. R K. W. V. Vrijdagavond hield deRoomsch- Katholieke Werkliedenvereeni- ging St. Joseph alhier hare jaar vergadering, welke zeer druk bezocht was door leden en do nateurs met hunne huisgenooten. Nadat de voorzitter dhr. R. van den Berg, allen het welkom had toegeroepen en den chr. groet had uitgesproken, werden de notulen gelezen en las de secre taris, dhr. E. P. Tieleman een uitgebreid jaarverslag voor waar in werd gememoreerd, dat de vereen, in ledental met 4 was toegenomen en nu 130 telt. Ge memoreerd werd hier de voor de organisatie treurige gebeurtenis, waarbij benevens de voorzitter nog enkele andere leden op dooger Gezag tot aftreden waren bewogen, wat ook weer anderen meesleepte, die meenden, dat het bestuur daartegenover meer stel ling had moeten nemen hoewel hierover voldoende is gecorres pondeerd met geestelijke en we reldlijke autoriteiten. Het waren voor het bestuur moeilijke dagen, doch met hernieuwden moed zijn we aan 't werk gegaan, gesteund door de afscheidswoorden van den afgetreden voorzitter„Houd vast aan uw katholiek beginsel, want wie op God vertrouwt) heeft niet tevergeefs gebouwd". Een zevental goed bezochte le denvergaderingen en 7 vrucht-

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2